"CeicUe 6oirta/niü3 Sovjets boos over brief Weinberger I j Geen hoop meer op overlevenden ZUURKOOLEN ZUURKOOLSPEK Nog alle kans BON: Planbureau erwacht erdere laling van werkloosheid n 1986 Vrachtwagenchauffeurs spontaan in actie Valse kaartjes voor interland ^President Reagan vlak voor top in verlegenheid ARMERO TOT KERKHOF VERKLAARD Uitputtingsslag Dodelijk ongeval 'CeidoeGouocmt Uitgave Westerpers. behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I I Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar 1250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. l/vsemimmens f 1 Hf) Maandag 18 november 1985, 77e jaargang no. 23352 Middelbare technische scholen in „Aktua" op Ned. I om 22.20 uur. Op Ned. II om 19.27 uur „Dit is Disney". Op Duitsland 1 om 23.00 uur Goretta-film „Ganz so schlimm ist er auch nicht". Af en toe zon en vrijwel over al droog. Overwegend lichte vorst. Vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde oosten wind. Na morgen mogelijk wat sneeuw of regen. Zon op: 08.07, onder: 16.44; hoog water Schev.: 07.53 en 20.14, laag water: 02.52 en 15.45. nd, istige DEN HAAG Onvrede over het verloop van de cao-onder handelingen heeft er toe geleid dat een aantal vrachtwagen chauffeurs besloten heeft tot actie over te gaan. De chauf feurs weigeren uit te rijden. Verder zouden er plannen be staan de grensovergangen te blokkeren. De bond neemt de acties niet over, omdat de onderhandelingen over de cao 1986 nog lopen. Vrijdag is daar over voor de tweede keer onder handeld, maar de partijen liggen volgens de bond mijlenver uit el kaar. De werkgevers hebben voor het komende jaar in totaal 1,4 pro cent loonsverhoging geboden, maar zij willen ook een aantal secundaire arbeidsvoorwaarden terugdraaien. Over de voorstellen van de vakbon den, zoals het instellen van een chauffeurspool waaruit de bedrijven in drukke tijden kunnen putten, willen de werkgevers niet praten. In de 'chauffeurspool zouden werk loze chauffeurs weer aan de slag kunnen. De eerste acties werden gemeld bij het transportbedrijf Van Binfurst in Hendrik Ido Ambacht. Zeventig chauffeurs besloten gisteravond niet voor vandaag 12.00 uur uit te rijden. Normaal zou de dienst gisteravond om 22.00 uur begonnen zijn. Ook 38 chauffeurs van het transportbedrijf Lensveld uit Vlaardingen besloten gisteravond niet uit te rijden Bij het transportbedrijf Vervoers- centrum Wever bv in Emmen is volgens de Vervoersbond FNV vanmmorgen rond vijf uur een wil de actie uitgebroken. Rond de 30 chauffeurs hebben de poort afgeslo ten en aangekondigd de hele dag niet te rijden. ROTTERDAM Volgens de Rotterdamse politie zijn er vele duizenden valse kaarten in om loop voor de interland Neder- land-Belgie van komende woensdag in Rotterdamse Kuip. Politievoorlichter Ger de Jong: „Bij de nepkaartjes gaat de op druk vlekken als je er met een natte vinger over strijkt. Boven dien is het getal twintig op de controlestrook niet in reliëf ge drukt. De cijfers zijn hier dus niet zoals op de echte kaartjes te voelen. Er zal woensdag een zeer strenge controle zijn". EN (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het Centraal lanbureau verwacht dat de erkloosheid volgend jaar zal ilen tot 700.000. CPB-direc- ur De Ridder zei gisteren >g geen exacte cijfers te kun- Bn geven maar te verwach- n dat de werkloosheid in 186 aanzienlijk lager zal zijn 765.000 werklozen aarvan sprake is in de Ma- o-Economische Verkenning, e op Prinsjesdag werd gepre.- nteerd. olgens De Ridder zal de eco- mische groei niet moeten irden omgezet in een lasten- rlichting voor de burgers, aar ten goede moeten komen in verlaging van het finan- eringstekort van de over- Bid. Wanneer, als gevolg van looneisen van brandweer- Bden en loodsen, een loongolf /er pns land zal spoelen, zal it rampzalige gevolgen heb- in voor-de verdere opleving an de economie. vdA-plan e Partij van de Arbeid wil Bt werkgevers die langdurig erklozen aan werk helpen, »n vermindering van de pre- liebetaling krijgen van twin- g procent. Op deze manier Duden op jaarbasis 40.000 erklozen weer aan de slag gunnen. Dat is de kern van »en initiatiefwetsontwerp van de PvdA-kamerleden Ver- ïieend en Moor. De loonkos- ensubsidie moet gelden voor jer jaar. Voorwaarde is dat de trkgevers de in dienst geno- werklozen een vast ïnstverband aanbieden. [V-top VARA lan banden na eel te grote uitgaven IlLVERSUM Het VARA- estuur heeft tv-directeur laurice Koopman en finan- ieel directeur Ab Engelsman jdelijk (een deel van) hun be- oegdheid ontnomen. Er irordt een onderzoek ingesteld laar hun financieel beleid dat rtoe heeft geleid dat over het fgelopen seizoen 1,8 miljoen ieer werd uitgegeven dan ras begroot. t is te veel geld uitgegeven oor de Sterrenshow van Wil- tm Ruis en voor de program- ia's Pisa van Henk Spaan en arry Vermeegen en Klasge- loten van Koos Postema. Pisa ïoet goedkoper worden ge laakt en Willem Ruis mag oorlopig niet meer met zijn :nt door het land reizen, olgens waarnemend-VARA- oorzitter Herman van Wijk lag een budgetoverschrijding an 1,8 miljoen gulden in een ibileumjaar niet overdreven eten. Hij zei dat dit in een of wee seizoenen gemakkelijk is echt te trekken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA GENÈVE Vlak voor de topontmoeting met Sovjet- -leider Michail Gorbatsjov is de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan danig in verlegenheid gebracht door een brief van zijn minister van defensie Cas par Weinberger. Terwijl de president probeerde de schade van het incident beperkt te houden, stel den de Sovjets dat het schrijven een poging is het topgesprek te doen mis lukken. In de omstreden brief dringt Weinberger er bij Reagan op aan zich hard op te stellen op het terrein van de wapenbe heersing. De minister advi seert Reagan zich niet langer te houden aan het Salt-II-ver- drag ter beperking van de strategische bewapening. Volgens Weinberger schendt de Sovjet-Unie dit akkoord op vele punten. De minister wil Reagan niet belooft zich aan Salt-II te houden. Een dergelijke belofte zou „ernstig afbreuk doen aan Uw moge lijkheden antwoord te geven op de Sovjet-schendingen". Kort na de aankomst van Reagan in Genève, zaterdaga vond, beaamde een Ameri kaanse regeringsfunctionaris in een gesprek met journalis ten dat Weinbergers brief neerkomt op „sabotage". Van Sovjet-zijde werd meteen woedend gereageerd. Georgi Arbatov, Amerika-deskundige van h€t Kremlin, zei dat als de brief inderdaad deze inhoud heeft, er sprake is van „een poging het hele proces van wapenbeheersing te torpede- is vanmiddag overigens in nève aangekomen, waar hij morgen en overmorgen praat met Reagan, die zaterdag al met zijn staf in Genève aan kwam. Het wordt de eerste keer dat Reagan en Gorbatsjov elkaar ontmoeten. Het is zes jaar geleden dat de super machten via hun hoogste lei ders met elkaar contact had den. mMSW President Ronald Reagan, die zaterdag in Genève aankwam, werd gisteren in verlegenheid gebracht door een brief van zijn minister Weinberger. Links veiligheidsadviseur Robert McFarlane en rechts de chef-staf van het Witte Huis, Donald Regan. Nederlandse meisjes met brieven naar top-overleg AMSTERDAM De Neder landse meisjes Kathalijne An ten (14) uit Haarlem en Manna Nasht (13) uit Amster dam zijn van ochtend ver trokken naar Genève, om daar meer dan zeshonderd brieven van Ne derlandse kin deren aan te bieden aan Amerikaanse en Russische verte genwoordigers. De brieven te gen de kernwa pens zijn be doeld voor de leiders Raegan en Gorbatsjov. De Nederlandse meisjes zijn res pectievelijk voorzitter en lid van het comité Kindervuist. Ze maken deel uit van een in ternationale de legatie van kin deren, die meer dan zesduizend kinderbrieven willen aanbie den uit 45 lan den. Omayra Sanchez heeft het uiteindelijk toch niet gehaald. Het 12- jarig meisje zat meer dan zestig uur met haar onderlijf beklemd tussen het lijk van haar tante en het puin van haar ouderlijke wo ning. Alleen haar hoofdje en armen kwamen boven de modder brij uit, waaronder ook haar vader en broertje lagen bedolven. Omayra gold voor heel Colombia als symbool van de tragedie in Armero en de race tegen de klok om mensenlevens te redden. Het kind bleef gedurende de reddingspogingen zeer spraakzaam en werd geïnterviewd door journalisten uit de hele wereld. Zater dagochtend vertelde het kind nog dat zij graag snel bevrijd wilde worden om weer naar school te kunnen gaan. Lachend stak zij een duim op om de camera te laten zien dat ze vol goede moed was. Kort daarop raakte Omayra bewusteloos en in tegenstelling tot de berichtgeving in de krant van zaterdag, stierf het kind en kele uren later aan uitputting. Via de radio werd na het bekend- worden van het overlijden van het meisje om een minuut stilte ARMERO De regering van Colombia is na hefti ge reacties vanuit de be volking teruggekomen op zijn besluit, het reddings werk in het door de vul kaanramp getroffen ge bied. te staken. De autori teiten hebben beloofd te blijven zoeken „totdat we er helemaal zeker van zijn dat er geen enkele overle vende meer in het gebied is". Overigens hebben de red dingsploegen de hoop opgege ven dat er in de metersdikke modderbrij nog levenden kun- (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Zuurkool naturel, Af 9l! pak 500 gram J Zuurkoolspek, HL! zonder zwoerd, vacuüm verpakt, OQ 100 gram U40j Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. nen worden aangetroffen. Omdat het onmogelijk is de duizenden doden onder de me tersdikke laag modder te ber gen, zijn Armero en directe omgeving tot „kerkhof" ver klaard. Zoals bekend heeft de ramp aan meer dan 20.000 mensen het leven gekost. Gisteravond werd nog een man uit de resten van Armero gered. Artsen en Rode-Kruis- -werkers juichten en zwaaiden toen de licht gewonde man na een reddingsoperatie van 24 uur naar een wachtende heli kopter werd gebracht. „Wij hebben een keer van de dood gewonnen", aldus een van de De lijken die wel zijn gebor gen, worden in massagraven begraven of massaal verbrand om het uitbreken van ziektes te voorkomen. Het gevaar van epidemieën is groot, omdat de temperatuur in het rampge bied overdag oploopt tot boven de dertig graden. Terwijl Colombiaanse legerhe- likopters nog blijven doorzoe ken naar overlevenden, rich ten de buitenlandse hulpverle ners hun aandacht vooral op de tienduizenden mensen die dakloos zijn geraakt. Het afge lopen weekeinde hebben tien tallen buitenlandse vliegtuigen hulpgoederen afgeleverd. Er bestaat in Colombia vooral be hoefte aan tenten, dekens, me dicamenten, levensmiddelen en installaties voor waterzui vering. In het hele vulkaange- bied kunnen de bronnen niet meer gebruikt worden omdat ze door zwavelpoeder en lijke- n-in-ontbinding zijn vergif tigd. Pagina 4: „Er was helemaal niets meer.Brandwonden door gloeiende modderbij. Oran je klaar voor Duivels DEN HAAG De laatste wapenschouw van het Belgi sche en het Nederlandse voetbalelftal heeft slechts bij de Rode Duivels enige dui delijkheid gegeven. Bonds coach Guy Thys zond aan vallers Czerniatinsky en Claesen naar huis om zijn selectie op zestien spelers te brengen. Het Belgische team speelde zaterdag in een oefenduel in Knokke tegen de „Beloften" 1-1, waar Nederland in de Galgenwaard in Utrecht 4-0 scoorde tegen Excelsior. De Rotterdammers hadden zich in een Belgisch „jasje" gesto ken en speelden daarmee in op de wens van bondscoach Leo Beenhakker om de idea le oefenpartner. Van Loen en Spelbos speelden allebei en lijken voor woensdag ook speelklaar. Beenhakker maakt vandaag zijn opstel ling bekend, zijn collega Thys wacht daarmee tot morgen. In de Nederlandse competi tie speelde zich slechts één duel af in de eredivisie. Sparta versloeg FC Twente met 2-0 en verwijderde zich enigszins uit de gevarenzo ne. FC Den Haag leed zijn eer ste puntverlies. In Helmond werd het 3-3 tegen Helmond Sport. Filip Desmet (links) is naar verwachting woensdag de enige aanvaller in het Belgische team in de interland tegen Neder land. Verder onder meer in de Sporttribune: Overleven het parool FC Den Haag kan favorietenrol aan Van Tiggelen blijft onbewogen bij kritiek UVS nog te weinig effectief Angst overheerst bij Quick Boys en Rijnsburgse Boys Eerste winst Leython Fides derde op eigen toernooi NIEUWKOOP De 21-jarige J.Th. Lemmers uit De Kwakel (gemeente Uithoorn) is is in de nacht van zaterdag op zondag in Nieuwkoop om het leven gekomen. De man was inzittende van een auto die op de weg van Alphen aan den Rijn richting Nieuw veen door onbekende reden van de weg raakte en tegen een boom tot stilstand kwam. De 20-jarige bestuurder uit Mij drecht en een 17-jarige inzittende uit De Kwakel raakten daarbij gewond. Zij zijn beiden met onbekend letsel naar het Acade misch ziekenhuis in Leiden gebracht. Illegale videobanden ALPHEN A/D RIJN De politie heeft zaterdag op de markt aan het Thorbeckeplein 65 illegale videobanden in beslag geno men. De- banden werden verkocht door een 49-jarige markt koopman uit Oudewater. Hij is geverbaliseerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Negen december kan wel eens een belangrijke dag worden voor Leiden. Dan spreekt minister Brinkman zich waarschijnlijk uit over de vraag of het nieuwe natuurhistorische museum nu in Leiden of in Amsterdam moet komen. Een commissie heeft :d, maar nog alle kans hebben. Hoe dat afloopt kunt u het beste volgen eerst met een proefabonnement, later met een definitief abonnement in een Leidse krant. En welke courant is er nu nog Leidser dan de Leidse Courant? De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1