Modder en water bedreigen nog tienduizenden mensen Chaotisch voorspel maakt uitkomst „top" ongewis £etdóC@outfi/nt 1 Joertsjenko: tijd in VS „beproeving" lOEREN WILLEN OOGSTNIET IN DE STEEK LATEN tmo 777 VOOR HULP COLOMBIA Alle goede dingen bestaan in drieën. CcidöcGouaa/nt Shultz: Akkoord chemische wapens zit er niet in DRAGER EERSTE KUNSTHART IN VS OVERLEDEN IN4 UITENLAND VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 anhanger van CCC en ction Directe opgepakt atenj, ULNOYUE AYMERIES ranse grenspolitie heeft dinsdag een inhanger van de Franse terreurbe- ;ing Action Directe gearresteerd, er bovendien van wordt verdacht inden te onderhouden met de Belgi- he organisatie CCC, zo is gisteren kendgemaakt. CCC, Strijdende f immunistische Cellen, heeft de ver- Él itwoordelijkheid opgeëist voor een eks bomaanslagen in België. De ver- chte, Gerard Lamine, werd in de van Brussel naar Parijs ter hoog- van Aulnoye Aymeries aangehou- op grond van een arrestatiebevel door de politie van Chateauroux >s uitgegeven in verband met dief- van cheques. v »in endja' Vader Julio Iglesias weer door ETA bedreigd (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Vier jaar na zijn specta culaire ontvoering in 1981 wordt de vader van de zanger Julio Iglesias weer door de Baskische afscheidingsbeweging ETA be dreigd. De achtergronden van dit nieuwe ETA-plan zijn deze week door het Spaan se weekblad Tiempo onthuld. De Spaanse geheime dienst weet dat de ETA een spec taculaire ontvoering voorbereidt. De onaf- hankelijkheidsgroep heeft namelijk drin gend behoefte aan geld. In voorgaande ja ren beurde de ETA tientallen miljoenen guldens van rijke Basken die werden ge dwongen tot het betalen van de „revolu tionaire belasting". Maar nu werkt dit fi nancieringssysteem niet meer zo perfect. Scargill trekt boetekleed aan LONDEN Het bestuur van de Britse Mijnwerkersbond NUM, mét voorzitter-voor-het-leven Arthur Scargill, heeft gisteren voor het High Court in Londen het boetek leed aangetrokken. Dat deed de bond om het geld terug te krijgen dat tijdens de mijnwerkersstaking was geconfisqueerd. In een verkla ring verontschuldigde de bond zich officieel voor het „minachten" van de justitie. Deze had de bond een boete van 200.000 pond opgelegd. Toen NUM niet betaalde, liet Justi tie beslag leggen op het bezit van de bond, geschat op 10,3 miljoen pond sterling. NUM hoopt dit be drag nu terug te krijgen. MOSKOU Vitaly Joertsjenko, de Russi sche overloper die naar de Sovjet-Unie is te ruggekeerd, heeft gisteren op een persconfe rentie in Moskou gewag gemaakt van een be proeving in de Verenigde Staten als gevolg van pillen en injecties, die hem zouden zijn toegediend door CIA-artsen. Volgens de Rus hebben de Amerikanen geprobeerd zijn wil te breken. Sovjet-artsen hebben inmiddels verklaard dat de pillen, waarvan Joertsjenko er een paar had meegenomen, onschuldige middelen tegen hoge bloeddruk bevatten. Joertsjenko verklaarde uit de Russische am bassade te zijn ontvoerd door CIA-agenten, bedwelmd en gevangen gehouden, totdat hij aan zijn bewaker kon ontsnappen. Prijs Académie Francaise voor Patrick Besson PARIJS De 29-jarige Franse schrijver Patrick Besson heeft gisteren in Parijs de grote romanprijs van de Académie Fran- gaise gekregen voor zijn boek „Dara". Het boek gaat over zijn moeder. Besson, zoon van een Rus en een Joegoslavische, publi ceerde tot nu toe acht romans. Zijn eerste boek verscheen toen hij 18 jaar was. Iro nie en élégance zijn kenmerkend voor de romans van de literatuurcriticus van het weekblad „Le Point". Aan de prijs van de Académie is een geldsom van 50.000 francs verbonden en zij garandeert ge woonlijk een minimumoplage van 100.000 exemplaren. De begiftigde loopt boven dien kans op een zetel in de Académie. Lech Walesa weer voor de rechter WARSCHAU De Poolse justitie heeft voir een tweede verhoor op verdenking van smaad ex-Solidariteitsleider Lech Walesa gedagvaard. Walesa meldde dat hij op 21 november voor de'rechter-com- missaris moet verschijnen, omdat hij heeft gezegd dat aan de verkiezingen van 13 oktober maar 60 procent van het elek- toraat deelnam, in plaats van de 79 pro cent die de regering opgaf. Hij kan er we gens smaad voor gestraft worden met een gevangenisstraf van twee jaar. Het eerste verhoor vond acht dagen geleden plaats en Walesa weigerde toen op vragen te antwoorden. Hij zei alleen: „Niets ter we reld mij kan afhouden van het verwezen lijken van de idealen van Solidariteit". w 'Vervolg van de voorpagina) (OGOTA Terwijl in it Andesgebied met man i macht wordt gezocht lar overlevenden van de ituurramp die het stadje rmero en omgeving trof, jn in de hoofdstad Bogo- beschuldigingen geuit in het adres van de rege- iig. Zij zou te weinig jnhjiandacht hebben geschon- rageien aan waarschuwingen gjpn buitenlandse deskun- J jen, dat binnen afzien- ire tijd een eruptie kon orden verwacht van de evada del Ruiz. lotto teresla; n d he reed laar volgens de Wageningse opge K>loog professor S. Kroonen- irg, die onlangs in Colombia treft de autoriteiten geen im. „Er liggen tientallen wézi eden met in totaal wel eer ee itljoen inwoners op de flan- it d en van de vulkaan. Het was litsla iet te voorspellen welke rou- va; de modderstroom zou ne- ddenen. Het was puur toevallig g vaiat Armero zo zwaar is getrof- hfen. Voor hetzelfde geld was heen andere, nog veel grotere irmütad getroffen". lottrolgens regeringsfunctionaris- -ïdingin in Bogota was het „onmo- ijk om de gehele bevolking roegankeliiTis" an d( revacueren temeer omdat aegdt wit met zekerheid is vast te functionarissen, voelde de be- iodij tellen wanneer een vulkaan volking in het getroffen ge- de» ot uitbarsting komt. De erup- bied er niets voor hun lande- werl e van woensdag had, zo ver- rijen in de steek te laten om- W laarden zij, ook nog twee jaar dat mén net bezig was met de r tiji pzich kunnen laten wachten, koffie-oogst. vol lovendien, aldus de regerings- Armero, op 84 kilometer van Colombiaanse militairen dragen een vrouw naar een wachtende helikopter. Het reddingswerk in Colombia wordt ernstig bemoeilijkt, doordat het getroffen gebied vrijwel uitsluitend per helikopter de vulkaan en 96 kilometer ten noordwesten van Bogota, ligt in een zeer vruchtbaar landbouwgebied, waar met name koffie en katoen ver bouwd worden. Ook nu, na de ramp, willen veel bewoners .JN HAAG Het Nederlandse' Rode Kruis regering van Colombia heeft bij het VN-bureau left giro 777 opengesteld voor giften voor voor rampenhulp (UNDRO) gevraagd om Ulp aan de slachtoffers van de vulkaan-ramp 10.000 tenten dekens draagbare generatoren, Colombia. De Nederlandse afdeling heeft lampen, keukenbenodigdheden, eerste hulp jr het Internationale Rode Kruis in Genève kisten en waterzuiveringsapparatuur Ook zijn imiddels 200.000 gulden overgemaakt. Uit Ne- helikopters nodig die op 5000 meter hoogte - kunnen opereren. De VS hebben inmiddels van hun troepenmacht in Panama helikopters en deskundigen ter beschikking gesteld. irland worden geen goederen of hulpverle- >rs naar Colombia gestuurd. Alle hulpgoede- n kunnen in de regio zelf worden aange- ihaft, zodat sneller kan worden gewerkt. De van bedreigde dorpen niet geëvacueerd worden omdat ze hun oogst niet in steek willen laten. Met name in de plaatsjes Hon da en Mariquita, met in totaal 60.000 inwoners, is de toestand kritiek. Ze zijn gedeeltelijk overstroomd en worden be dreigd door een mogelijke in storting van een natuurlijke dam in de rivier de Guali.1 De evacuatie van de tienduizend inwoners is hier wel in volle gang. Gezwollen riveren over stroomden ook andere delen van de getroffen provincies. De situatie kan nog verder verslechteren, als er ook lava Vulkaan kookte over KIEL Geweldige druk op 50 tot 100 ki lometer diepte en het „oyerkoken" van de vulkaan Nevado Del Ruiz zijn de oorzaken van de natuurramp in Colombia. In het Colombiaanse An- des-gebergte is het gevaar van aardbevingen en vul kaanuitbarstingen groot. Het gebied ligt in een van de zwaktezones van de aarde, waar een 100 kilo meter dikke aardplaat van het midden en zuiden van de Stille Oceaan onder de continentale aardkorst schuift. Deze verplaatsing heeft miljoenen jaren gele den geleid tot het ontstaan van het Andes-gebergte. De verschuiving op de zo geheten Andesietlijn vindt met een relatief grote snelheid van negen centi meter per jaar plaats. Door de wrijving ontstaat warmte. Gesteente wordt door het over elkaar schuiven van de schollen diep de aarde ingeduwd. In de hitte van de zoge noemde vulkaanhaarden of magmakamers smelt het materiaal en ontstaat gasvorming. De steeds ho ger wordende gasdruk in de magmakamer stuwt het vulkanische materiaal langs breuken en spleten naar boven waar het tot een dramatische uitbar sting kan komen. Het is niet ongebruikelijk dat zich een krachtige eruptie van magma voordoet uit een vulkaan die honder den jaren uiterlijk in ruste was. Een samenhang met de recente zware aardbe ving in Mexico is weten schappelijk niet aange toond, maar ook niet uit te sluiten. uit de vulkaan begint te stro men. Voor zover bekend, is dat nog niet het geval. De Nevado del Ruiz is de meest noordelijke actieve vul kaan in de Andes. De laatste grote uitbarsting deed zich voor in 1595. In de afgelopen eeuwen is de vulkaan weinig actief geweest. In 1916 was er een kortstondige uitbarsting van stoom en as. Regeerrecord in Italië ROME In Italië is gisteren het regeerrecord gebroken door het coalitie-kabinet van de socialistische premier Betti- no Craxi. Met 834 dagen ver- •beterde Craxi het vorige re cord van de christen-demo craat Aldo Moro die 833 dagen wist te regeren tot 5 juni 1968. Craxi's kabinet is het 48e na de beëindiging van de fascisti sche dictatuur en het 43e sinds de oprichting van de republiek in 1945. Het bestaat uit vijf partijen, socialisten, christen democraten, sociaaldemocra ten, republikeinen en libera len. de MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR „Wat bedoelt U precies?" vroeg smidje post!" „Nadat ze die vent zeker eerst mooi i *i!r£ cies ik ze9' antwoordde tegen de grond gemept had," grinnikte Sjeems kost Graaf. „Ik ben er zeker van, dat we heel snel p0nd. „Jan ja, zó knappen wij die zaakjes altijd zelf in deze vluchtgang gebruik zullen moeten ma- 0p. Dat is die echte, ouwe, onvervalste BGD- pste in. 'En met deze dreigende woorden begaf hij techniek!" - „Een techniek van likme-vestje," vieichi uit de koepel naar zijn woonvertrek. „Het hoonde de Graaf, die begonnen was boterham- bö-iijt me, ouwe jongen,' mompelde Sjeems men te snijden. „Die neergemepte soldaat heeft riinjj )nd, die met het geheime zendertje aan zijn mij herkend. Als-ie straks bijkomt van die klap luntor stond. „Het zal wel interessant zijn, maar ik op zijn kop, kan-ie zó hierheen lopen om wraak Fa d' ®.u ®?.ht ?een. tijd voor een excursie naar het te nemen, desnoods met een heel regiment Anroninklijk Paleis. Ik hoor. voortdurend het voetvolk! We zijn d'r gloeiend bij, meneertje!"-- voor Jeurtoontje van een geheim code-zendertje. „Welnee, natuurlijk niet!" riep Sjeems Pond uit. n3j! .an ^a* dekselse ding verborgen zitten?" tiDie ezelachtige soldaat weet immers niet, dat mrd „Wel sallemanders! Ik wéét het!" riep smidje hij een zendertje in zijn muts meedraagt! Hoe loten erho en uit „Da's natuurlijk werk van agente dichter hij de hut nadert, hoe harder dit toestel- Dver-03! Ik zag, dat ze een klein metalen voorwerp- tetje gaat fluiten. We horen hem dus duidelijk r d<vastkleefde in de bivakmuts van een wacht- komen!" Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze kxant. TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand jaar S.TUUR EEN KOKER MET TENNISBALLEN AAN: POSTCODE/PLAATS:. n de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, Stuur de bon ingevuld 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). CodelNZj GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Jeugdige leden van een Geneefse kanoclub peddelen met de Amerikaanse en Russische vlag in de hand over de plaats waar Rhone en Arve bij elkaar komen. Daar wisselen ze olijftakken uit als symbool voor de vriendschap tussen de twee wereldmachten. De alternatieve vredesdemonstratie vond gisteren plaats; vijf dagen voor de top tussen Reagan en Gorbatsjov. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Zelden hebben Rusland en Ame rika zo veel tijd gehad om zich op een ontmoeting van hun leiders voor te bereiden en nooit zijn de voorbereidingen zo chao tisch geweest als nu voor „Genève". Als president Reagan en par tijleider Gorbatsjov al wat „ak koorden" op papier krijgen, dan zullen die het resultaat zijn van diplomatiek haast werk op het laatste moment. Volgens serieuze waarnemers in Washington zullen zulke Genève-overeenkomsten dan ook snel na de „top" alle ont bindingsverschijnselen gaan vertonen. Wat de VS betreft is het ge brek aan gedegen voorberei ding goeddeels te verklaren uit de hevige conflicten bin nen de regering-Reagan over de te volgen lijn jegens de Sov jet-Unie. Rechtse krachten als Richard Perle, de invloedrijke staatssecretaris en „ideoloog" van Defensie, verzetten zich tegen welk akkoord dan ook met wat in hun ogen de bar baarse en per definitie onbe trouwbare Sovjet-dictatuur is. Reagan zelf is van nature ge neigd die visie te delen, maar is als intuïtief politicus vol doende pragmatisch om ten minste de schijn van een ont- spannener verhouding tussen de twee supermachten te wil len creëeren. Verder zijn er in Washington de rivaliserende „chefs buiten land", te weten minister van buitenlandse zaken George Shultz en nationaal veiligheid sadviseur Robert McFarlane. De laatste heeft de grootste in vloed. Shultz is voor beperking van het „Star Wars"-programma in ruil voor Russische ontwa peningsconcessies, terwijl McFarlane nu juist de grote influisteraar is van Reagans heilige overtuiging dat een ruimteschild tegen kernraket ten snel tot stand moet komen om de mensheid voor een nu cleaire dag des oordeels te be hoeden. Waar .de Sovjet-Unie van Star Wars het grootste breekpunt maakt is de twee slachtigheid aan Amerikaanse kant bepaald geen bijdrage tot een oost-west-compromis. Voeg daarbij nog de „gewa pende vrededie de botsende persoonlijkheden McFarlane en stafchef van het Witte Huis Donald Regan hebben geslo ten, plus het feit dat Shultz voor elkaar heeft gekregen dat de hem altijd irriterende mi nister van defensie Weinber ger niet mee mag naar Genè ve, en men heeft een beeld van het „team" dat de Ameri kaanse president heeft klaar gestoomd voor de kennisma king met de nieuwe Kremlin- -leider. De wereld duizelt inmiddels van de nieuwe vredesinitiatie ven die beide kampen op el kaar afvuren opdat diezelfde wereld overtuigd rake van ie ders beste bedoelingen om van „Genève" een succes te ma- WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft gisteren gezegd dat het onwaarschijnlijk is dat president Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov op hun top volgende week in Genève een akkoord bereiken over een ver drag tegen de verspreiding van chemische wapens. Het Russische persbureau Tass heeft vandaag voor het eerst ca tegorisch de Amerikaanse tegenvoorstellen over ontwapening verworpen. Het Witte Huis heeft gisteren het voorstel van het Kremlin ver worpen het aantal te land gestationeerde strategische kernraket ten te beperken. Het voorstel hield in dat de VS en de Sovjet- Unie elk hun kern wapenarsenalen zouden beperken met 200 300 raketten. De Europese ministers van defensie en buitenlandse zaken heb ben gisteren bij monde van de Italiaanse minister Giulio Andre- otti verklaard dat ze geen wonderen van de top tussen Reagan en Gorbatsjov verwachten. Een Europese defensiestudiegroep onder voorzitterschap van Jim Janssen van Raay en de Westduitse oud-minister van de fensie Kai-Uwe Von Hassel pleit voor een Europees Defensie Initiatief in navolging van Star Wars. ken. Bij voorbaat moet blijk baar duidelijk worden dat een onverhoopt fiasco „niet aan ons heeft gelegen". Nog pas een week geleden meldden insiders in Washing ton dat er geen enkele ge meenschappelijke verklaring te verwachten zou zijn na af loop van de tweedaagse in Ge- derd, maar ontwapeningsex perts waarschuwen dat de „de tails" onverminderd taai zijn. Een gezamenlijke maar vrij blijvende verklaring waarin de permanente onderhande lingsdelegaties in Genève wor den opgeroepen om groffé richtlijnen nader uit te wer ken, lijkt dan ook het maxima- neve, zoveel wantrouwen was le te verwachten resultaat. De er over en weer. De inciden- hele problematiek i ten rond „de drie s-en", de Sovjet „sailor" die in New Or leans overboord sprong, de hoe raketten, koppen, explo sieve kracht, bereik, grond-, zee- en vliegtuigwapens tegen „soldier" die in Afghanistan elkaar weg strepen is schier de Amerikaanse ambassade onoplosbaar en tenminste ver binnenliep en de overgelopen schrikkelijk tijdrovend. Om „spy" die terugkeerde Moskou, banadrukken nog nog maar niet te spreken over w het controle-vraagstuk. En om maar eens hoe onverwoestbaar nog maar niet te spreken over dat wederzijds wantrouwen is. Vervolgens verklaarde presi dent Reagan dat misschien al leen een afspraak kon worden gemaakt om over een jaar op nieuw bijeen te komen en dat zulks al „een hoge graad van welslagen" zou zijn. Waarne mers stellen dat Reagan en Gorbatsjov vooralsnog alleen over een aantal ondergeschik te punten een gemeentschap- pelijke verklaring zouden kunnen uitgeven. Onthutsing Gorbatsjevs ontbindende voor waarde dat Redgan eerst met zijn Star Wars stopt. Om trouwens nog maar te zwijgen over Reagans uit gangspunt dat bewapening een gevolg is, niet de oorzaak van de spanning tussen de super machten en dat de Russen die spanning kunnen verminde ren door zich terug te trekken uit Afghanistan, Nicaragua, Angola, Ethiopië en Cambodja. Eerst moeten volgens Reagans recente VN-toespraak die Rus sische gedragsproblemen wor den opgelost, voordat van ont wapening sprake kan zijn.. Washington ziet wel in dat Het onvoorspelbare gedrag zelfs als het tot minimale af spraken komt, Reagan moei lijk van een succes kan spre- van de 73-jarige Amerikaanse president draagt bij tot de hy- pernervositeit in Washington. ken. De wereld, en speciaal Het gevaar voor „verrassin- Europa, hoopt op een wezenlij- gen"in het optreden van ke ombuiging in de wapen- Reagan is volgens sommige wedloop. En ook op dat punt juist dat de presi- heeft de aanloop naar de Rea- dent „bulkt van het zelfver- gan-Gorbatsjov-top een lawine trouwen". De hoop in Was- van nieuwe initiatieven opge- hington is nu dat hij dankzij leverd, waarvan het de vraag die glanzende vorm althans in is of er na „Genève" nog een de „cosmetische" strijd om de leven voor ze is. wereldopinie met de gevreesde Oppervlakkig gezien lijken de uitstraling van Gorbatsjovs standpunten elkaar tot op overbrugbare afstand gena- charmante persoonlijkheid kan wedijveren. HERSHEY De 44-jarige Hershey in Pennsylvania van het „Penn State"-hart. herstellen. De 38-jarige tim- Amerikaan Anthony Mandia, overleden. Als doodsoorzaak Nadat dit kunsthart tien dagen merman Ilario Lazzari is giste- die tien dagen geleden mét werd opgegeven ernstige een nieuw-ontwikkeld kunst- fectie en falen van het orgaan- hart in leven was gehouden, is systeem. Mandia was op 18 ok- gisteren in het ziekenhuis van tober als eerste mens voorzien later werd vervangen door een donorhart, deden zich compli caties voor, waarvan Mandia zich niet meer heeft kunnen ren Italië's eerste drager van een ruilhart geworden. De do nor was een 18-jarige jongen die was omgekomen bij een verkeersongeluk.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5