Veertig procent rk leerkrachten komt niet of zelden in de kerk Minder voorschriftenmeer ruimte nodig A T kerk wereld Schoolwijzer weer tri ACHTERGROND EeidócSoumnt VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 PAGINA? Bisschop ter Schure en dekens zijn het nog oneens Bisschop J. ter Schure en de steld. werd duidelijk dat de liet dekens van het bisdom Den bisschop enerzijds en de de- Bosch blijken nog steeds op kens anderzijds de Kerk op verschillende golflengten te verschillende wijze „benade- opereren. ren". Bij het contact tussen de bis- Het na afloop gepubli- schop en de voorzitters van de ceerde communique van het dekenaten (priesterkringen) bisdom zegt dat de vergade- waarbij de onderlinge samen- nng het erover eens was. dat werking aan de orde werd ge- hjer een belangrijke oorzaak van de spanningen, die zijn opgeheven ondanks het besluit door te gaan met deze besprekingen. Het voorstel van mgr. Ter Schure om samen met enkele deskundigen en dekens de verschillende visies op het be sprekingen over de samen werking in algemene zin. IKV wil bouwvakkers steunen Op korte termijn wil het Interkerkelijk Vredesberaad IKV werk maken van ondersteuning van bouwvakkers, die niet willen meewerken aan het optrekken van bunkers en gebou wen voor de stationering van kruisvluchtwapens op de vlieg basis Woensdrecht. Een verzoek is uitgegaan aan het bestuur van de bouw- en houtbond FNV mee te werken in het voeren van besprekingen met directies en aandeelhouders van bouw bedrijven die bij deze bouwwerkzaamheden zouden kunnen worden betrokken. Bestuurslid Jaap van der Linden van de betrokken bond heeft het IKV laten weten, dat er wat hem betreft vóór de verkiezingen van volgend jaar geen spa de grond zal ingaan. Voor wie maar tot drie kan tellen, komt de derde wereld op de derde plaats ONDERZOEK OP KATHOLIEKE BASISSCHOLEN BISDOM ROTTERDAM: A. W. M. Claassen: „Jongeren kiezen meer voor niet-wervingsgerichte ervaringscatechese. NEDERLANDSE BISSCHOPPEN: Oproepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid mag niet „Juist omdat burgerlijke ongehoorzaamheid een persoonlij ke keuze is, veelal uit gewetensbezwaar, kan men niet op roepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid". Dat schrijft het dagelijks bestuur van de Nederlandse bisschoppenconferen tie het Interkerkelijk Vredesberaad IKV. Het IKV had de kerken verzocht zich over dit onderwerp uit te spreken na de publikatie van de tweede versie van de IKV-nota „De maat raakt vol" Volgens de bisschoppen schrijven het IKV als organisatie niet op te roepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid en er kent het IKV dat ook in zijn eigen nota. Aan de orde is, aldus de bisschoppelijke brief, slechts de vraag hoe vredes bewegingen en kerken zich moeten verhouden tot personen, die uit gewetensovertuiging tot daden van burgerlijke onge hoorzaamheid menen te moeten overgaan. Als zij dat doen omdat zij het beleid van de overheid inzake de bewapening als moreel onaanvaardbaar beschouwen, heeft naar het oordeel van de bisschoppen de vredesbewe ging ten aanzien van hen een opdracht te vervullen. In het verleden hebben de bisschoppen reeds de verwachting uit gesproken, dat de kerkelijke vredesbeweging begeleiding biedt aan gewetensbezwaarden militaire dienst. „Deze op dracht is enerzijds hulp bieden aan mensen die in gewetens nood verkeren, anderzijds de overtuiging levend houden, dat ook burgerlijke ongehoorzaamheid gebonden is aan mo rele normen. Die zijn: geweldloosheid, eerbiediging van de rechten van anderen en bereidheid om de straf te onder gaan, die om reden van de overtreding van de wet wordt opgelegd", schrijven de bisschoppen. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse bisschoppenconfe rentie verklaart hiermee een benadering voor te stellen, die uitgaat van het feitelijk voorkomen van burgerlijke onge hoorzaamheid uit gewetensbezwaar zodat het de vraag is. welke verantwoordelijkheid dit oproept. „Deze benadering lijkt meer verantwoord en ook meer bruikbaar in de prak tijk. dan het doen van een algemene uitspraak over de rechtvaardiging van daden van burgerlijke ongehoorzaam heid, die zonder onderscheid op zeer verscheiden acties zou worden toegepast, zoals in de notitie wordt voorgesteld", al dus de brief. De bisschoppenconferentie spreekt haar bereidheid uit, „door middel van Pax Christi met het IKV te zoeken, welke wegen de vredesbeweging die met de kerken is verbonden, zal moeten gaan in de tijd die komt". Zij is voornemens in eigen kring een studie over burgerlijke ongehoorzaamheid tot een goed einde te brengen, waarbij zal worden bezien hoe de rooms-katholieke vertegenwoordigers in het IKV kunnen worden betrokken bij deze studie. Het „consilium permanens" voelt, in navolging van Pax Christi, niet voor de door het IKV gebruikte term „buiten wettelijk gedrag". De bisschoppen achten het juister, vast te houden aan de meer geijkte uitdrukking „burgerlijke onge hoorzaamheid". De rooms-katholieke ba sisschool zal niet veel bij dragen tot een verster king van de kerkelijke traditie. Dat is een van de conclusies van dr. A. W. M. Claassen, die vo rige week in Nijmegen promoveerde op een on derzoek naar schoolcate chese op 31 katholieke basisscholen in het bis dom Rotterdam. „Ruim veertig procent van de ongeveer 200 onderwijsgeven den die aan het onderzoek meededen, is randkerkelijk of onkerkelijk. Een groot per centage van deze mensen, die in hun klas de catechese ver zorgen, is jong. Onder de ou dere onderwijsgevenden zijn veel meer „kernleden" van de kerk. Je ziet een verschuiving van een sterke binding met de kerk bij ouderen naar een vage binding of helemaal geen bij jongeren". Er is nog een reden waarom dr. Claassen twijfelt aan een positieve invloed van de school op het kerkelijk leven: Eveneens ruim veertig pro cent van de onderwijsgeven den zegt de schoolcatechese niet „wervingsgericht" te ge ven. Dat wil zeggen, deze on derwijsgevenden willen de ca techese niet gebruiken om te proberen het rooms-katholie ke geloof op de kinderen over te brengen. Ook hier geldt dat met name jongeren deze visie aanhangen en ouderen meer het tegenovergestelde menen: catechese dient „wervend" te zijn voor geloof en kerk. Claassen die zijn proefschrift: „Schipperen tussen kerk en school" noemde, heeft enkele typen catechese onderschei den. De eerste is de „heilshis torische". Deze sluit het meest aan bij de traditionele vorm van catechese: het is vooral de bedoeling om de kinderen in contact te brengen met de heilsgeschiedenis waarin God zich openbaart en daarom is het van belang wezenlijke elementen van de christelijke traditie in de catechese ter sprake te brengen. Het tweede type wordt ge praktiseerd door onderwijsge venden die het als taak zien via de schoolcatechese de da gelijkse ervaringen van de kinderen te verhelderen en in verband te brengen met soort gelijke ervaringen uit de christelijke traditie, zodat de kinderen de religieuze dimen sie van hun bestaan op het spoor komen. Claassen noemt noemt dit ervaringscatechese, waarbij een onderverdeling mogelijk is in leerkrachten die er veel waarde aan hech ten om het eigen geloof aan de kinderen op te dragen; en in leerkrachten bij wie een dergelijke intentie niet of in veel mindere aan de orde is. De onderzoeker spreekt in dit verband van wervingsgerich- te en niet-wervingsgerichte ervaringscatechese. Vrijwel alle ondervraagde on derwijsgevenden willen uit gaan van de ervaringswereld van de kinderen; grote ver schillen zijn er in keuzen voor de onderscheiden vormen van catechese. Claassen: „Grofweg kun je zeggen dat ouderen meer kiezen voor de heilshis torische katechese (bij leer krachten boven de 41 jaar is dat bijvoorbeeld 40 procent) en van de jongeren kiest het merendeel voor ervaringsca techese (bij 21 tot 30-jarigen negentig procent). Bij de jon geren die voor ervaringcate chese kiezen, geeft ruim de helft de' voorkeur aan niet- wervingsgerichte ervaringsca techese. Claassen vond een verband tussen het al dan niet kerke lijk betrokken zijn en de keu ze voor een bepaalde cateche se: De meeste onderwijsge venden die regelmatig naar de kerk gaan. zijn voorstan ders van heilshistorische cate chese of een wervingsgerichte ervaringscatechese. De rand- of buitenkerkelijken kiezen vooral de niet-wervingsge richte catechese. Bovendien constateerde hij dat onder de kerkelijk betrokkenen meer ouderen zijn dan jongeren en dat deze oudere, naar de kerk gaande onderwijsgevenden meer kiezen voor heilshistori sche benadering in de cate chese. Grondslag In het onderzoek werd ook de visie op de confessionele grondslag van de katholieke school gevraagd. Ruim zestig procent zegt vast te willen houden aan een confessionele „kleur" van de school; van de onderwijsgevenden wil negen procent pertinent een katho lieke signatuur; bijna veertig procent zou ook wel willen werken aan een oecumeni sche school. Van de 37 pro cent voor wie de confessiona- liteit geen noodzaak is, zegt 23 procent in te kunnen stem men met een samenwerkings school en 14 procent zegt dat de grondslag voor de school van de kinderen van geen be tekenis is. Opmerkelijk is dat geen van de ondervraagden een voorkeur voor openbaar onderwijs uitsprak. Zoals te verwachten was, al dus Claassen, hangt de voor keur voor een confessionele school samen met leeftijd, kerkelijke en godsdienstige betrokkenheid en ook met de visie op catechese. Opmerkelijk vindt de onder zoeker het dat ondanks de grote diversiteit binnen de teams in visie op catechese en de grote verschillen in be trokkenheid op de kerk. er vrijwel geen sprake is van conflicten op de scholen ten aanzien van catechese. Dit feit hangt wellicht samen, meent Claassen, met het cate chesemateriaal dat op de ka tholieke basisscholen wordt gebruikt. „Dit materiaal gaat uit van de eigen belevingswereld van de kinderen. Het- is dus erva ringscatechese. Je kunt ook zeggen dat het wervingsge richt is. Maar dat betekent niet dat alle onderwijsgeven den er op die manier mee om gaan. Ik denk dat de onder wijsgevenden met het materi aal kunnen doen wat ze wil len. Je kunt er de verticale dimensie uithalen, maar de lessen ook aanvullen met pure bijbelstof". „Vanuit de scholen gezien is de huidige situatie eigenlijk goed te noemen", meent Claassen. Catechese wordt door iedereen als een waarde vol onderdeel van het onder wijsprogramma gezien. De scholen zijn behoorlijk vrij in de wijze waarop de catechese wordt gegeven; de onderwijs gevenden kunnen op eigen wijze vorm geven aan hun ca techese". Het onderzoek vond plaats op scholen in verschillende om standigheden: stadsscholen (o.a. Den Haag) en platte- landsscholen (o.a. Westland). „De resultaten zijn niet repre sentatief voor het hele land; in het katholieke zuiden zul len de zaken heel anders lig gen. Toch denk ik dat voor andere delen van het land weieens een soortgelijk beeld kan ontstaan, temeer omdat er niet zoveel verschillen tus sen dorps- en stadsscholen zijn te vinden". Claassen meent dat het stre ven van bijvoorbeeld bisschop Gijsen om de kerkelijke in vloed op de catechese in het onderwijs sterker te doen worden, in dit verband dan ook niet zo heilzaam. Het waarschijnlijke gevolg is, al thans op de scholen die bij het onderzoek waren betrokken, dat er meer problemen ko men. „Gezien de overtuiging van zoveel onderwijsgeven den zal een sterke kerkelijke druk in de richting van heils historische catechese, conflic ten oproepen. Als de cateche se door priesters in de lijn van bisschop gegeven zou worden, komt de catechese in een geï soleerde positie terecht. Vroe ger, toen de priester op school kwam, vormde de catechese ook een enclave. Maar toen waren de omstandigheden zo danig dat er een uitstraling plaatsvond vanuit die cate chese. Nu kan daarvan geen sprake meer zijn. Daarvoor is de samenstelling van de schoolbevolking (leerlingen en onderwijsgevenden) veel te divers geworden, om nog maar niet te spreken over het geseculariseerde karakter van de samenleving waarin die school staat". LÜTSEN KOOISTRA Amerikaanse predikanten steunen „star wars" Conservatieve Amerikaanse televisie-predikanten, onder wie Jerry Falwell, hebben zich verenigd in wat zij noe men de „Religieuze coalitie voor een morele verdedi- gingspolitiek". Die heeft zon dag 17 november uitgeroepen tot nationale gebedsdag voor het welslagen van het Ameri kaans verdedigingsinitiatief SDI, bekend onder de naam „star wars". De predikanten menen dat een verdedigings strategie zonder vergelding alleen kan als er in de ruimte een verdedigingssysteem tot stand komt Zij roepen op om God te bidden dat Hij de harten zal openen van de Sovjetleiders, „omdat alleen met Gods hulp hun duidelijk kan worden dat de ontwikkeling van een ra ketafweersysteem de wereld veiliger en vreedzamer zal maken". Project over „de zin van het leven" Op het Titus Brandsma-colle- ge in Dordrecht is de afgelo pen tijd een schoolproject rondom de zaligverklaring van Titus Brandsma gehou den met als motto: „De zin van het leven". Ter afsluiting daarvan waren gistermiddag diverse mensen naar de school gekomen om er met de leerlingen te spreken over hun invulling van het thema. Van links naar rechts CDA- fractievoorzitter Bert de Vries; IKV-secretaris Mient- Jan Faber, de ex-vicevoorzit- ter van het FNV, Herman Bode, de bisschop van Rot terdam, mgr. Bar en de oud- Heilsofficier Eva den Hartog. De OntwiKkelingswet Voortgezet Onderwijs, die onlangs door minister Deetman is ingediend, bevat o.a. de voorwaar den waaraan een school moet voldoen om voort gezet basisonderwijs te mogen geven. Zijn ze in het algemeen voor de scholen acceptabel? Een vorige maal schreef ik, dat voortgezet basisonderwijs in ons land o.a. ontwikkeld wordt omdat velen vinden dat een vrij definitieve keus voor een type voortgezet onderwijs (b.v. mavo, l.t.o. of havo) op 12-jarige leeftijd te vroeg is voor een kind. Maar er zijn meer redenen. Zo blijven er ook in de laagste klassen van het voortgezet onderwijs veel te veel kinderen minstens één keer zitten. Bovendien verla ten per jaar meer dan 30.000 leerlingen die fase van het onderwijs zonder een enkel diploma of getuigschrift. Verder is men al heel lang ge leden tot de overtuiging geko men, dat de leerlingen in de laagste klassen les moeten krijgenêin een breder scala van vakken. Er is verbreding van het vormingsaanbod no dig. Zo moeten b.v. niet alleen alle lts-leerlingen van tegen woordig in kennis worden ge bracht met een oriëntatie op alle drie de moderne talen, alle havo-leerlingen b.v. moe ten ook kennis maken met de techniek. In zekere zin is de tijd voor de basisvorming (datgene wat iedereen als leerstof krijgt aangeboden) op d ehuidige basisschool te kort. Vandaar de noodzaak, zeggen velen, van voortgezet basison derwijs. Vandaar ook deze Voorschriften Met betrekking tot de hier ge noemde punten geeft de ont wikkelingswet nu voorschrif ten. De cursusduur is drie jaar. Alle leerlingen van 12 jaar zijn toelaatbaar. Er worden 9 vormingsgebieden voorge schreven inhoudende (om het ouderwets te zeggen) zeker 12 vakken. Verder wordt voorgeschreven dat er leerlingbegeleiding moet plaatsvinden. En er wordt zelfs omschreven hoe in het eerste, tweede en derde leerjaar de leerlingen gegroe peerd mogen worden om een te vroegtijdige selectie te voorkomen. Nu zijn er èn in de politie èn in het onderwijs veld vele verschillen van me ning over talloze onderdelen van het voortgezet basison derwijs. Het zal om die reden geweest zijn dat in deze ont wikkelingswet talloze zaken worden voorgeschreven die eigenlijk in een wet helemaal niet zouden moeten voorko men, maar die zouden kun nen worden overgelaten aan de scholen zelf. In het algemeen zijn velen te genwoordig van mening, dat de overheid er goed aan zou doen in ruime mate wat min der zaken op onderwijsgebied voor te schrijven. Maar hier ziet men, b.v. in verhouding tot de situatie in de huidige Wet op het Voortgezet Onder wijs (de Mammoetwet) een sterke toename van over heidsbemoeienis. Terwijl, met name het bijzon der, het confessioneel onder wijs, juist in deze tijd voor de eigen profilering eerder min- Te veel regels Verder vraagt men zich bij al die regels, die de overheid stelt, terecht de vraag: hoe wil de overheid dat allemaal pre cies controleren? Een voorbeeld. Ergens staat in het ontwerp: „Het bevoegd gezag kan na het tweede jaar een zodanige groepering van leerlingen toepassen, dat de leerlingen op grond van gele verde of te verwachten on derwijsprestaties deel uitma door drs. K. de Jong Ozn. ken van voor het gehele ge meenschappelijke onderwijs programma geldende vaste groepen". Waarom dit voorgeschreven? De overheid schrijft eerst, dat de leerlingen niet te vroeg mogen worden geselecteerd, en geeft dan deze ontsnap pingsmogelijkheid. Een school hoeft daar geen gebruik van te maken (er staat: kén), waarom het dan zo voorge schreven? In het algemeen: kan of moet een inspecteur per leerling straks nagaan, of hij of zij niet te vroeg is gese lecteerd? Dat is volstrekt on mogelijk. Dan de voorschriften t.a.v. de leergebieden. Tot dusverre is het zo dat alleen in de wet is voorgeschreven dat je b.v. ge schiedenis moet geven. Het bijzonder onderwijs mag het dan verder zelf invullen, en hoeft alleen rekening te hou den met de overheids-eind- examens. Nu gaat men ook weer veel verder in het geven van. voorschriften. 't Is wel begrijpelijk: alle shib- bolets uit de discussie over de middenschool (nu voortgezet basisonderwijs) hebben gere sulteerd in veel nauwkeurig omschreven regels voor zaken die echter niet te controleren zijn en b. aan de scholen zelf zouden moeten worden over gelaten, m.n. aan het bijzon der onderwijs. Dat laatste krijgt, als de plannen door gaan, veel te weinig ruimte om eigen doelen te realiseren. En dat, terwijl het voor de toekomst van het bijzonder, m.n. van het confessioneel on derwijs, van essentieel belang is, dat het zich in nieuwe on derwijs duidelijk profileert. Het is vóór het rooms-katho- liek en voor het protestants- christelijk onderwijs absoluut noodzakelijk dat het bij het voortgezet basisonderwijs meer ruimte krijgt, om aan de eigen identiteit gestalte te ge ven, om in dezen een eigen schoolcultuur te ontwikkelen. Er is de laatste jaren in het parlement veel over gekib beld hoeveel VBaO-experi- menten er moeten komen. Er zijn er nu 20. Wel erg weinig. In de ontwikkelingswet staan niet alleen de voorwaarden voor een school waaraan men moet voldoen om zich te kun nen ontwikkelen tot voortge zet basisonderwijs, er staat ook in dat de minister de Sta ten Generaal op de hoogte moet stellen van „zijn voorne mens tot inwilliging van be- kostigingsverzoeken". Nu wil m.n. de VVD dat het aantal „inwilligingen" wordt be perkt, ook al voldoen veel scholen aan de te stellen voor waarden. Dat lijkt mij onjuist. Als 'men wil, dat de ontwik kelingen in het voortgezet on derwijs in en door de scholen moeten gebeuren, moet men die scholen ook alle ruimte geven. Ruimte om te experi menteren, ruimte voor eigen vormgeving. Tranen bij afscheid Bhagwan Discipelen van Bhagwan heb ben luid snikkend afscheid genomen van hun meester, toen deze na de uitspraak van de rechter onmiddellijk ver trok naar India, zijn geboorte land. De leden van de commune in Oregon waren met bussen naar het vliegveld van Port land gekomen. Met de handen voor het hart samengevouwen brachten ze een laatste nam- sté-groet aan Bhagwan, die voor de rechtbank een schuldbekentenis aflegde. Woordvoerster Ma Prem Isa bel zei bij het vertrek van Bhagwan, die vergezeld wordt van onder andere zijn lijfarts, dat de toekomst van de com mune in Centraal Oregon on zeker is. Bhagwan heeft bekend schul dig te zijn aan het arrangeren van schijnhuwelijken en het afleggen van valse verklarin gen. De rechtbank heeft een aantal andere beschuldigin gen ingetrokken, onder meer op voorwaarde dat Bhagwan het land zou verlaten. Een en ander als onderdeel van rege lingen die zijn advocaten met het openbaar ministerie heb ben getroffen. Rustig en droog DE BILT (KNMI) Moi is het rustig en nevelig w Vannacht kan er nog plai lijk wat regen of sneeuw len, maar overdag zal het gen vrijwel overal droog Wel blijft er veel bewoljr terwijl de kans op mist pel nde Alleen in het zuidwesten het land kan later op de zon door breken. Vann ligt de minimumtempera om het vriespunt en mot middag loopt de tempera uiteen van 3 graden in het ten van het land tot 7 gr. in Zeeland. De wind is het komende maal matig, rond kracht en waait hoofdzakelijk uit zuidoosten. Bepalend weer bij ons is een kleine pressie die vannacht bo ons land komt stil te ligj De depressie neemt in bet< nis af, zodat de kans op n slag geleidelijk kleiner THO\ erwijs jelijkh dan al tiken. dag o| arig b eum i Weers ;ken i< ebracl tlare •den gi eerlin. Zuid-Noorwegen: zondag droog vrij zonnig, maandag regen^ snee\i% Middagtemperatuur vi graden aan de westkust tot mM graden in het Gudbrandsdal. W IONIÏ Jfeten P op huisc dan [baar zij oude ist h ijke 1 n dol tgen< schei vast e aci hter olpei i lange I Winter-ratjetoe a£nsph gr a tin tutti frul met zure room vegetarisch Wie met zijn tweeën heeft nodig: Vt tot 1 aardappelen, 400 g winti wortel, zout, 1 grote IIT kerrie, 1 lepel olie, 1 dunIX prei, zachte margarine, eieren, 1 dl melk, peper, l silicum, 100 g gerasp kaas, 25 g margarine; 150 g tutti frutti, 3 dl ter, circa 30 g suiker, 1 ^rvol 'ën JU vinti Jii re, 4 ill kertje zure room. H/ Jnerfr; like rh Neem aardappelen van peigert ke grootte, was die en ktf ze in de schil in weinig wt gaar. Borstel de winterw tels schoon of schrap Snijd de groente in schijven en kook die i nig water met zout kwartier gaar. Fruit kleingesneden ui met kerf lichtbruin in de olie en rcfs<-, er de kleingesneden prei rfu,tkt weinig zout door. Vet ovenschaal in met zac margarine. Klop de los met melk, zout, peper I gedroogde basilicum. Pel f wat afgekoelde aardappel A snijd ze in dunne plakken verdeel die in vieren. Leg de wortelschijven in schaal, strooi er de helft v '^aa' de gerapste kaas op en spre*- er het ui-preimengsel ov uit. Bedek deze laag met ~ian,g chtin stukjes aardappel. Schefc het eimengsel over de hl j" aardappellaag, strooi er ,ist c rest van de kaas over en vi t ge deel daarop de vijfentwinl^ gram margarine. Zet de schotel circa fvWflicapte minuten in een oven die op in ha of 200 staat; de inhoud mo heet worden en een korsf~ krijgen. Zet de gewassen tutti /rul een halve of hele Jv. RIEI het water wag. Kook vruchten in hun weekwal met suiker zacht, schep met een schuimspaan uit pan en bind het vocht m het met koud water aang mengde aardappelmeel een dunne saus. Strooi zon dig meer suiker over vruchten en schenk er nog warme saus over. Ge de vruchten koud, bede met zure room of geef die apart bij. JE AN ft

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2