Ziekenverzorgenden halen herinneringen ■op aan hun verblijf op Mariënhaven Studenten moeten kunnen genieten van het leven" QeidócQotvuvnt HET IS PAS EEN JAAR OF TIEN GELEDEN, MAAR HET WERD HOOG TIJD Goedkope communicatie tussen hobbycomputers BEIDEN OMGEVING VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik' graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Vader sloeg baby schedelbreuk DEN HAAG/KATWIJK Een 25-jarige Katwij- ker, die door spanningen het huilen van zijn 3 maanden oude dochtertje niet meer kon verdragen, sloeg zijn kind in april '84 een schedelbasisfractuur. Gisteren hoorde hij 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk tegen zich ei sen. Problemen en spanningen waren de oorzaken van het gewelddadige gedrag van de vader tegen zijn krijsende kind. Ook speelde jalouzie hem parten. Zijn vriendin gaf het kind de aandacht, waar de man zelf zo vaak behoefte aan had. Nadat hij de baby het ziekenhuis in had gesla gen, ging de Katwijker begin september '84 wederom.zijn boekje grof te buiten. Het huilende meisje werd met een honderiem afgeranseld. Dit werd de moeder teveel. Zij deed aangifte bij de politie. Na een tijdelijke scheiding zijn de moeder en de vader weer bij elkaar. De kinderbescherming heeft zich over het dochtertje ontfermd. De kinderrechter bekijkt vol gend jaar of de ouders het aankunnen hun dochtertje weer in het gezin op te nemen. De Haagse rechtbank wijst vonnis op 28 november. na, Bas en nog zo'n heel stel". Niettemin gaat die ouwe hap van Mariënhaven inmid dels tien jaar ouder en wijzer er zaterdag flink tegenaan. Bij koffie, koek en zopie (drank) spreken Gerard Kui pers over de (korte) geschie denis van Mariënhaven en Hans van Klink over de jon ge reünie. Misschien ook wordt ook het woord gevoerd (als ze zin hebben) door rus tend zuster Kampschöer en huidig directeur, de levendi ge heer Rovers. Iedereen is verzocht foto's „uit die tijd" mee te nemen, snapshots die als collages worden opgehan gen in de aula van Mariënha ven en 's avonds in de feest zaal, het zogeheten Trefpunt. Mariënhaven is zo goed 's middags een complete maal tijd voor het hele diverterend gezelschap te verzorgen. Hul de, Mariënhaven! En be dankt, namens al die oud-ge- dienden van nog geen drie kruisjes! Buitendien zal dan een microfoon ter beschik king staan, waardoor ieder een de maaltijd kan verluch ten met „leuke anecdotes uit die tijd". En tenslotte, in het Trefpunt, de bonte feesta vond, waarbij ook andere (ex-) medewerkers „dus anderen dan leerlingen" zijn uitgenodigd. Je zou, als dit je allemaal te wachten stond, eigenlijk zó ziekenver zorgende op Mariënhaven willen wezen. Maar dan wel vrijblijvend, tien jaar terug en met nog niets achter de rug. ig eif id EERSTE FIDO IN LEIDEN LEIDEN Computer hobbyisten in Leiden en omgeving kunnen bin nenkort gebruik maken van een computernetwerk dat de hele wereld om spant. Corresponderen via het beeldscherm met an dere computerhobbyisten in binnen- en buitenland wordt dan mogelijk, even als het uitwisselen van computerprogramma's. En dat in de regel tegen de kosten van een enkele te lefoontik. Een brief naar Amerika bijvoorbeeld zou niet meer dan 16 cent hoeven te kosten. Het sys teem zou, wanneer ieder een over een homecompu ter beschikt, de briefpost overbodig maken. FIDO (First International Data Organization) heet het in de Verenigde Staten ontwik kelde systeem dat deze we reldomvattende mogelijkhe den biedt. Burgemeester Goe- koop heeft vanmiddag het eer ste Leidse FIDO-computersys- teem aan Jan Bregman van de Leidse afdeling van de Hobby Computer Club (HCC) over handigd. Dat gebeurde in de showroom van de firma Info- theek aan de Overrijn 5 in Leiden. Infotheek heeft meer dere systemen aan de HCC be schikbaar gesteld. De Leidse computer wordt één van de centrales in Nederland waar de computerbezitters zich op kunnen laten aansluiten. Ze kunnen er berichten of com puterprogramma's in stoppen, en kijken of er berichten of programma's zijn die ze zelf op het scherm willen halen. Zo onstaat er een soort elektro nisch prikbord met een enorm bereik. Deze manier van gege vensuitwisseling is goedkoop, omdat het versturen van com putersignalen snel gaat en de computer de boodschappen op slaat en allemaal tegelijk ver stuurt op een tijdstip (bijvoor beeld midden in de nacht) waarop een laag telefoontarief geldt. Fido (als toepasselijk embleem is een hondje gekozen) beperkt- zich momenteel nog tot Neder land, Zweden, Engeland, de Verenigde Staten, Indonesië en Hawaï, maar daar zullen spoedig meer landen bijko men. De computerbezitter heeft weinig kosten aan het gebruik van het computernet werk, maar zal wel een mo dem moeten aanschaffen om zijn computer te kunnen aan sluiten op de telefoonlijn. Deze modems worden steeds goed koper. Er zijn al eenvoudige modellen gesignaleerd die rond de 200 gulden kosten en een modem met wat meer mo gelijkheden (geheugen voor nummers en dergelijke) kost rond de 500 gulden. Het Fido- netwerk wordt bekostigd mid dels sponsoring door bedrijven zoals Infotheek. De computer leverancier stelt computersys temen beschikbaar en krijgt in ruil daarvoor gratis publiciteit: hij mag zich op beperkte schaal binnen het Fido-net aan de gebruikers presenteren. De HCC wil in alle regio's een Fi- dosysteem plaatsen. huishof in Leiden. Wat het personeel betreft: ie dereen die aan de opleiding tot ziekenverzorgende deel wil nemen moet minimaal 17 jaar zijn. Feit is, dat de mees te van ons ook net 17 of 18 waren. Mijns inziens een fac tor die onze ervaringen in die tijd, èn de hechte band tussen vele van ons die daar uit voortvloeide, bepaald heeft. Daar komt nog bij, dat destijds het personeel „in tern" kwam te wonen in Warmondse eengezinswonin gen: vijf jongens of vijf meis jes in één huis. Het laat zich raden dat we toen erg veel beleefd hebben. Eén huis werd de „Whip-in" genoemd. De mentor, toen, wijlen me neer Oliërhoek, en later juf frouw Midden, hadden de verantwoording voor het in terne personeel. In de Whip- in was gelegenheid om thee of koffie te drinken, t.v. te kijken en eenmaal per week schoon wasgoed te halen". Hans vertelt verder: „Er was altijd al sprake van een wat serieuzere groep; veelal men sen uit de buurt die vanuit hun ouderlijk huis op Ma riënhaven kwamen werken. En een tweede groep, die bij na net zoveel uren in stamca fé „de Saloon" doorbracht als op het werk. Nu moet ik wel opmerken, dat ondanks de vele avonden van uitgaan en maf doen, we toch blijkbaar genoeg energie over hadden om ons werk goed te doen". Reünist Van Klink herinnert zich nog met gemak de direc trice, zuster Kampschöer, en broeder Oskam, hoofd ver plegingsdienst, later wijlen zuster Clara, en hoofd oplei ding zuster Albana Verhey- en. Maar ja, het is ook pas 10 jaar geleden en het is alle maal veranderd. Van Klink: „Ik werkte al vanaf augustus '74 als verpleeghulp op Ma riënhaven, maar startte een jaar later met de opleiding. Op de mensen uit die tijd richtten wij (Annie Westen brink, Els van der Zwet en ik) onze aandacht voor de reünie. In grote trekken gaat het om de groepen Hildegard, de Florence Nightingale, de Pyramide, de Esperanza, de Juventus en de Pelikaan- groep". Dat het best klopte onderling bewijzen wel de velen die in die tijd op Mariënhaven hun „levenspartner" hebben ge vonden. Ik noem er maar een paar: Wil Rotink en Eve lyn Faas, Uiltje Flapper en Wilma Curfs, Boudewijn Schuur en Nel Dorrepaal, Kees Visbeen en Paula van der Meer, en nog heel wat anderen. „Zeer veel mensen kwamen van ver weg: Lim burgers, Brabanders en uit de noordelijke provincies. Vele van ons hébben nog veelvul dig contact met elkaar. Voor de reünie kwamen we aan zo'n 65 adressen van gegadig den, maar we missen er he laas nog heel wat: Emmy, Anneke, Fatima, Baps, Man- ja, Allard, Ati, Guido, Mari- REDACTIE LEIDSE ALMANAK: RIJN eravoi zat jn enk tardi men den daarv achte Leads Brothers met in het midden Lee Towers. langstelling heeft aan dit pro ject mee te werken, kan con tact opnemen met Marion Welling, 071-254892. Postzegels De vereniging De Postzegel vrienden houdt maandag avond 18 november in De Linde aan de Herenstraat 64 De uur. KoJeads Brothers i Leidse broers Frans en een verenigingsveiling, van der Hulst, de Le- veiling begint om acht u aar Brothers, zijn zondag 17 egst op televisie te Uitkering •ven Soundmix- en via 'i aybackshow van Hennie De Stichting Werkgelegen- vanUISm3n Pfosen teren ^zij hun heid Leiden houdt maandag- ndae t^te single, „Himalaya ge- avond in het Olga Bedrijfs- \arnd. Frans en Willem verzamelgebouw aan de ochten dit plaatje maken, Evertsenstraat 99 een infor- Lh Z1^ 6en ta'entenJacht matiebijeenkomst over wer- bben gewonnen. ken met behoud van uitke ring. Een medewerker van de Sociale Dienst zal een toe lichting geven. De bijeen komst begint om acht uur. Meiden op vangh uis Het is de bedoeling in Leiden latuurwandeling J el Instituut voor Natuurbe- hermingseducatie (IVN), rwaï deling Leiden houdt zon- tie 2 g een natuurwandeling in k is i Pan van Persyn in Kat- ne 1 ijk. De wandeling begint een Meidenopvanghuis te be- jaar n een uur s middags en ge- ginnen. Om vrouwen te inte- Buri irr wordt bij de ingang van resseren voor het opzetten Ie n 't bos aan de Wassenaarse- van een dergelijk huis wordt om in Katwijk. maandag 18 november een verv bijeenkomst gehouden bij het cele oraalriffen JAC aan het Noordeinde 2. aan KhlH leven op de koraalriffen Sociale Verant- de Indische Oceaan. Dat is thema van een lezing die Woordelijkheid J. v.d. Land geeft in het r> J ilkshuis tijdens de zonda- Baptistenpredikant ds. Nico chtendbijeenkomst van van Leer spreekt maandag- srkgemeenschap De Ratel, avond over de relatie tussen lezing gaat over de twee- zending, diaconaat en ont- Snellius-expeditie. Aan- wikkelingswerk. Hij doet dit unr në van de bijeenkomst is op uitnodiging van het Tear 10.30 uur, de toegang kost Fund in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat om 20.00 uur. 1eweId KNOV t pi 't Samenwerkingsverband lier ',en seksueel geweld zoekt Het KNOV houdt maandag- ni jjwilligers die willen mee- avond in het Antonius Club- OL e 'rken aan het opzetten van huis aan de Lange Mare een 3stei telefoonlijn „seksueel ge- algemene ledenvergadering 'M '- V'a deze lijn kunnen waar onder meer twee belas- stu ouwen die het slachtoffer tingdeskundigen uit de doe- in van aanranding, incest ken zullen doen het zit met verkrachting hun verhaal de belasting van meewerken- fijt en informatie krijgen de gezinsleden. De bijeen- 'er hulpverlening. Wie be- komst begint om half acht. LEIDEN Het is typisch des students: weinig geld hebben en toch een auto kopen, oftewel kost wat kost van het leven genie ten. Dit voor studenten zo herkenbare gegeven is het centrale thema van de Leidse „Almanak" die vanaf volgende maand gratis beschikbaar is. De zevenkoppige redactie van dit jaar heeft het thema in het Frans aangeduid: Savoir vivre. Bij ons betekent dit zoveel als weten te leven, in de betekenis ervan te genieten. De redactie leden hadden dit thema al be dacht en uitgewerkt en zelfs hun grqene en blauwe sweats hirts ermee laten bedrukken toen zij drie weken geleden tij dens een bezoekje aan de bij- na-Fransman Jan Brusse te horen kregen dat Fransen on der savoir vivre verstaan „het hebben van goede manieren". Ze laten zich door deze te- Het personeel, de in opleiding zijnde ziekenverzorgenden van Mariënhaven in Warmond, in '74 gezeten aan het Kerstdiner. Evert Bruggekamp, in het midden, schept zich royaal op. Het glas is gevuld. Een verzetje op z'n tijd is soms hard nodig. Fijn, dat die jongelui er nog zijn. niëren", zeiden er een paar en ze scharrelden bosjes oud leerlingen, gevormd op Ma riënhaven, op voor een fees tje onderons. Ziekenverzor-, genden in deze categorie krij gen nogal wat op hun boter ham en voor de kiezen. Het is prachtig werk, maar niet het meest gemakkelijke en het is niet voor iedereen weggelegd. Ik laat één van hen aan het woord: voltooid ziekenverzorgende Hans van Klink uit Lisserbroek, in '75 lid van de „Esperanza-groep" en organisator van de reünie. „U moet weten, dat Mariën haven een verpleeghuis is voor demente en bijzonder verzorgingsbehoeftige bejaar den in het voormalige groot seminarie in Warmond. Na ingrijpende herbouw en ver bouw is het verpleeghuis in 1972 met enige afdelingen ge opend. Al vanaf een vrij vroeg stadium verzorgden zij, tezamen met huize de Wil- bert in Katwijk de opleiding tot ziekenverzorgende. Later kwam er nog samenwerking op het gebied van stagiaire- uitwisseling met huize Van Wijckersloot in Oegstgeest en met het St. Elisabeth-Gast- rechtwijzing niet uit het veld slaan. Een blik in de redactie kamer in het pand Rapenburg 4 leert dat de laatste werk zaamheden nog in volle gang zijn, zoals het knippen en plakken van de gezette tek sten. Iets wat nog moet wor den geregeld is een geschikte plaats binnen de universiteit om de Almanak op 10 decem ber officieel aan te bieden. Waarom zij voor savoir vivre hebben gekozen legt de voor zitter van de Stichting Leidse Almanak, de student Neder lands Robert van Noort uit: „Wij als studenten vinden het belangrijk om van het leven te genieten. Maar het moet wel gebeuren zonder dat anderen daarbij worden lastig geval len", voegt hij daar in een adem aan toe. „Studenten die een café verbouwen getuigen wat ons betreft niet van savoir vivre". Over het thema heeft de re dactie interviews gehouden met journalist Jan Brusse in zuid Frankrijk en Bram Kamphorst uit Alphen aan de Rijn. Een verzoek om een in terview met televisiepresentor en journalist Adriaan van Dis strandde reeds bij diens mana ger. Bram Kamphorst wordt door de redactieleden geken schetst als „iemand die zich niets aantrekt van de geldende normen en blijkt te kunnen le ven in onze maatschappij zon der dat hij daarbij iemand stoort". Jan Brusse werd geko zen omdat „zijn levensstijl aansluit bij het thema". Door dat een van de adverteerders in de Almanak hen twee treintickets bezorgde, konden zij kennis maken met Brusse's leven als een god in zonnig zuid Frankrijk. Het resultaat van het schrijf- en tekenwerk over het onder werp komt traditiegetrouw voorin de Almanak. 'Het the ma is vooral bedoeld om de studenten het boekwerk mee te laten nemen als ze het zien liggen in de boekwinkels. Het is echter niet het redactionele gedeelte waar het de redactie om gaat, maar om de rest. Zo bevat het boek de complete lijst met namen en adressen van de naar schatting 15.000 Leidse studenten en verder veel informatie over de studie, verenigingen, actiegroepen, de geschiedenis van Leiden, adressen van restaurants, huis artsen en alles wat van nut kan zijn voor de Leidse stu dent. Alles is net als in voor gaande jaren weer nauwkeu rig bijgewerkt. „We streven naar volledigheid". Dit infor matieve gedeelte hebben de eerstejaars overigens al in be- et thu feel meer dan in het verle en is er tegenwoordig een ang naar het houden van eünies. We reüniëren alom i ongeremd. Scholen en an- ere onderwijsinstituten heb- en het altijd al gedaan, maar aandeweg wilden meer „los- verbanden" met „de lui >g eens onder elkaar zijn", enk maar aan de perso- eelsleden van warenhuizen ie dertig jaar geleden nog roekjes en jonge meiden j isssen de rekken en aan de assa waren. Om maar een oorbeeld te noemen. Vere- [ingen doen het ook, ja le families worden opge- ommeld om nog eens oude erinneringen op te komen alen. Of het gevangeniswe- >n al zover is weet ik niet, laar het zou me niet verba- »n als ex-gedetineerden van e jaargangen '50 of '55 er eens een fikse borrel op insen te drinken. Men wil ig nog eens terug naar :n". Noem h^t nostalgie; snoepjes uit grootmoeders jd, rijden op een oma-fiets, og eens terug naar dat oude «olkstuinencomplex dat nu elaas verdwenen is. De toe- omst wenkt, maar het ver- den is soms sterker. nlat zou het dus hartstikke uk zijn om die Carla, Mar- n, Ingrid, Marly, Evert en onnie en al die anderen Veer eens een keer te zien. lok al is het pas een jaar of en geleden dat ze samen in tafel zaten. Zo'n groep e P,a omt nu zaterdag a.s. opdra- zon en. Dat wordt „de reünie P ee[ an Mariënhaven" in War- l0nt* Tientallen „oudere va ,n8eren" 'n ''4, '75 en '6 in de opleiding voor zie- enverzorgenden zaten. Tien ar na dato vonden ze al relletjes; „kom, we gaan reü- Twee van de zeven redactieleden in hun onderkomen aan het Rapenburg 4: secretaris Paula Sweyen en voorzitter Robert van Noort. zit. Zij vonden dit „Vademe cum" in augustus op hun stoel in de Pieterskerk waar zij wel kom werden geheten. Zit het werk er na de presentatie van de Almanak volgende maand erop? Van Noort: „Nee, daarna moeten we nog op pad om alle advertentiegelden te innen. We hebben een begroting van zo'n 88 'duizend gulden, waar van 45 duizend subsidie van de universiteit. De rest wordt ge dekt door inkomsten uit ad vertenties".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13