Extra toeslag voor Leidse brandweer Zes CDA ers tegen plaatsing raketten Scholingsplan voor aanpak harde kern werkloosheid BON: londs doelpunt Suja suja DNA KRO KOMT MET KUNSTNIEUWS OP RADIO EN TV KABINET HEEFT STEUN NODIG VAN KLEIN RECHTS Soepeler regeling eenmalige uitkering Tevreden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Op 1 film Woensdag 13 november 1985, 77e jaargang no. 23348 Sonja op Ned. I om 22.40 uur. Op Ned. II om 20.55 uur film „Denk aan mij" en om 21.30 uur „PTT kunst en vormge ving". Duitsland 2 om 22.35 uur .Tödlich - gilt nicht". Wolkenvelden. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Minimumtemperatuur onge veer min 1 graad. Middagtem- peratuur omstreeks 4 graden. Eerst weinig wind, in de mid dag matige zuidenwind. Zon op: 07.58; onder: 16.50. Schev. hoog water: 3.40 en 16.00; laag water: 11.50 uur. jORTH STAFFORDSHIRE Een en- Musïaste bastaardhond heeft afgelopen ndag tijdens een voetbalwedstrijd in het North Staffordshire voor een onge- ruikelijk doelpunt gezorgd. Na twintig mi- uien spelen in de wedstrijd tussen de ploe rt Klaverboer en Newcastle Town sprint- de hond het veld op, en kopte de bal on- oudbaar in het net van Newcastle. „Ik heb og nooit zoiets gezien. Een van de spelers i onze voorhoede had net in de richting 3ti het doel geschopt, maar de bal zat er r naast. Op dat moment stormt die hond op af en kopt 'm er netjes in", aldus een in de spelers. De scheidsrechter keurde ioelpunt goed, maar het mocht niet ba- Newcastle, herstelde zich en won uit- indelijk met 3-2. Op de vlucht Twee bewoonsters van een appartementencomplex aan het Surinamerplein in Amsterdam verlaten met hun huisdier een bus van de Mobiele Eenheid. Alle 250 bewoners van het flatgebouw moesten afgelopen nacht het gebouw verlaten omdat de uitslaande brand op de zevende etage naar andere verdiepingen dreigde over te slaan. Het vuur, dat door nog onbekende oorzaak ontstond, heeft het leven gekost van een vrouw. Zij was vanochtend nog niet geïdentificeerd. De brandweer had het vuur snel onder controle, maar kon niet voorkomen dat het appartement op de zevende etage uitbrandde en dat andere etages veel rook- en waterschade opliepen. 99 „Bemoeienis van Koning bij belastingaanslagen ging te ver DEN HAAG Een politiek besluit over een belastingaanslag van een individuele burger is een gevaar voor de democratie en de rechtsstaat, omdat het tot corruptie kan leiden onder politici en ambtenaren. Het beroep van politicus komt erdoor op de tocht te staan en het loopt gevaar in diskrediet te raken. Dit stélt prof. mr. P. de Haan naar aanleiding van het persoonlijk ingrij pen door staatssecretaris Koning (VVD) van financiën in de be lastingaanslag van Wibo van de Linde en anderen. De Haan heeft, op verzoek van de federatie van belastingsinspecteurs, een advies opgesteld over de verhouding tussen bevoegdheden van belastingsinspecteurs en die van bewindslieden. De Haan vindt dat de staatssecretaris te ver gegaan is in zijn persoonlijke bemoeienis met belastingaanslagen van bekende Nederlanders. Koning zelf vindt echter dat hij binnen zijn boekje is gebleven. Bij de aanbieding van het advies wees Koning er op dat hij ook voor ingrijpen in individuele belastingaanslagen door de Tweede Kamer ter verantwoording kan worden geroepen. ZWOLLE Er is een nieuw slaapliedje. Een Japanse we tenschapper, Susumo Ono, componeerde een melodie die is gebaseerd op de struc tuur van bepaalde delen van de DN A-molecuul. Het liedje werkt uitstekend om jong en oud in slaap te krijgen, zo luidt de conclusie van een Japanse medewerker van een peuterspeelzaal. Hij liet een organist drie minuten deze muziek spelen en nie mand kon meer luisteren. Als protest tegen de nog niet geheel ingewilligde looneisen staken Rotterdamse brandweerlieden gisteren pal voor het Rotterdamse stadhuis op de Coolsingel twee autowrakken in brand, waarop de actie door de wethouders in de Maas stad in alle toonaarden werd veroordeeld. Inmiddels heeft de Rotterdamse brandweer het laatste bod van de gemeente voor een toeslag van 150 gulden bruto per maand als „onvoldoende" afgewezen. Inzet: bij het pro test op de Coolsingel waren ook de vrouwen van sommige brandweerlieden present. B33 LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden heeft gister morgen besloten het personeel van de brandweer een extra toeslag te geven van vijf procent voor onregelmatig werk. Deze maatregel wordt met terugwerkende kracht per 1 no vember ingevoerd. De toezegging komt overeen met de ei sen van het Leidse brandweerpersoneel en de plaatselijke AbvaKabo-afdeling. De toeslag voor onregelmatig werk bedraagt momenteel vijf procent van het salaris. Deze zal dus worden verhoogd tot tien procent en dat is een evenhoog percentage als het personeel van de Leidse ambulancedienst ontvangt. Burge meester C. Goekoop zei gistermiddag de eisen van de brandweerlieden „redelijk" te vinden. „De uiterst correcte houding van de brandweer om niet onmiddellijk akties te organiseren, heeft er toe bijgedragen dat het gemeentebe stuur zo snel mogelijk een beslissing hierover heeft geno- •|2 men", zei Goekoop. VDe extra toelage kost jaarlijks ruim een ton Deze wordt gefinancierd vanuit een extra uitkering door het rijk aan S8» de gemeente in verband met de nieuwe brandweerwet. Die uitkering bedraagt dit jaar één ton en volgend jaar twee ton. Het was de bedoeling dat van dit geld materieel voor de rampenbestrijding zou worden aangeschaft, maar dat is volgens het gemeentebestuur niet onmiddellijk noodzake lijk. Het is overigens de bedoeling de financiering nog na der te regelen. In Den Haag is de brandweer vanmorgen begonnen met acties die inhouden dat allerlei soorten hulp niet meer worden verleend bij voorvallen die'wel overlast, maar geen gevaar voor mensen opleveren. De Haagse brand weerlieden zijn ontevreden over het aanbod van de ge meente om de salarissen vanaf 1 oktober met 175 gulden bruto per maand als voorschot te verhogen. De actievoer ders benadrukken dat het hun niet om het geld gaat, maar om de erkenning van de brandweerman als volcontinu- werker. De Rotterdamse brandweer heeft gisteren de Cool singel geblokkeerd met tien brandende autowrakken aan weerszijden van het stadhuis. Het verkeer in de binnenstad liep geheel vast. Minister Rietkerk heeft gisteren bekend gemaakt dat hij niet ingaat op de voorstellen van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten (VNG) die inhouden dat de gemeen ten zelf regelingen moeten maken in afwachting van nade re maatregelen. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli |Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Door langdurig werklozen met behoud van uitkering te laten, deelnemen aan zo geheten „schoolingspools" per bedrijfstak en zowel werkgever als betrokken werknemer een financiële premie in het vooruitzicht :e stellen bij het snel en succesvol verlopen van die scholing wil het kabi net de 150.000 langdurig werklozen weer uitzicht werk gaan geven. ?r dit voorstel wil het kabi- eind november met werk gevers en werknemers gaan praten. In dat gesprek zou ook de voortgang van het beleid om jeugdige werklozen aan een baan te helpen aan de orde moeten komen. De vakcentrales van FNV en CNV hebben zich in eerste re acties al positief uitgelaten' over het kabinetsplan. Het CNV spreekt van „een goed uitgangspunt" en juicht het toe dat het kabinet veel ruimte wil laten voor creativiteit van werkgevers en werknemers. De FNV vindt het van belang dat de overheid de gezamenlij ke verantwoordelijkheid voor de bestrijding van de langduri ge werkloosheid onderkent. Op dit moment zijn rond 400.000 mensen langer dan een jaar zonder werk. Er is een harde kern gevormd van 150.000 werklozen die al lan ger dan drie jaar zonder baan zitten. Het kabinet vindt een gezamenlijke inspanning van overheid en sociale partners nodig om deze groep weer uit zicht op een betaalde baan te geven. Met de voorsteken die het kabinet daartoe aan werk gevers en werknemers doet komt het tegemoet aan een unanieme wens van de Twee de Kamer. Op vrijwillige basis zouden de langdurig werklozen kunnen deelnemen in scholingspools en met behoud van hun uitke ring tot het gewenste niveau kunnen worden om- en bijge schoold. De bedrijven aange sloten bij de pool zouden zich verplichten het praktijkge deelte van de scholing bij hen te laten plaatsvinden en de werklozen uitzicht moeten ge ven op een voorrangsbehande ling als er werk voor hen is. De overheid wil aan de kosten meebetalen. Bijna-ongeluk Technici op de luchthaven van Kopenhagen onderzoeken het landingsgestel van een Brits vliegtuig. Het toestel, met veertig in zittenden op weg naar Loriden, raakte in moeilijkheden toen zich problemen voordeden met het landingsgestel. Door snel ingrij pen van de piloot, kon een ongeluk worden voorkomen. HILVERSUM KRO-tv en -radio zullen in het komende seizoen gezamenlijk een kunstrubriek gaan verzorgen, die met grote regelmaat zal worden uitgezonden en waarin ook een kunstjournaal zal zijn opgenomen. De KRO liet dit desgevraagd weten als reactie op het Amsterdamse initia tief voor dagelijks een kunstjournaal. De omroepen hebben hierop vooralsnog niet enthousiast gereageerd. Zij toonden nog geen interesse voor een proefprogramma, dat werd ge maakt met financiële steun van WVC. Hiervoor werd de stichting „Kunst en televisie" in het leven geroepen, waar van o.a. deel uitmaakt de heer J. Knopper, tot voor kort directeur van de afdeling kunst van WVC. Pag.8: Omroepen hebben bezwaar tegen Amsterdamse opzet kunstjournaal. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Begrafenis Ondanks de be perkingen die de Zuidafri- kaanse autori teiten de bui tenlandse me dia hebben op gelegd, waren fotografen gis teren aanwezig bij de begrafe nis een slachtoffer de rassenonlus- ten in de slop penwijk Cross roads. De be grafenis zelf verliep rustig, maar na afloop braken rellen uit waarbij tenmin ste drie mensen gewond raak ten. Elders wer den, bij afzon derlijke inciden ten, twee zwarte vrouwen en een man gedood. Ook op andere plaatsen in Zuid-Afrika de den zich onge regeldheden voor. TRibEN HAAG Zes leden van de CDA-fractie zijn het niet eens met het be sluit tot plaatsing van kruisraketten in ons land. Zij zullen vanavond stem men voor een motie van oppositie, waarin het besluit wordt afgekeurd. Hoewel CDA en VVD daardoor slechts 73 voor stemmen overhouden, is het kabinet-Lubbers niet in gevaar. De kleine rechtse fracties steunen de regering, al hebben zij forse kritiek op het eenzij dig afstoten van vier atoomtaken van de Ne derlandse krijgsmacht. De zes dissidenten in het CDA zijn: Laning-Boersema, Kraaij- eveld-Wouters, Beinema, De Kwaadsteniet, Couprie en Van den Toorn. Fractieleider Bert de Vries wees gisteren tijdens de eerste ronde van het ka merdebat over het plaatsings- besluit op het verschil van op vattingen in zijn kring. Zo be titelde hij het atoompacifisme als „een legitieme stroming" in het CDA. Daarmee doelde hij op fractiegenote Frouwke La- ning, de (van oorsprong) Gro ningse arts, die elk gebruik van kernwapens afwijst. Voor de vijf andere dissiden ten komt het „neen" tegen de kruisraketten voort uit, zoals De Vries het omschreef, „de combinatie van principiële af keer en feitelijke omstandig heden". Deze CDA'ers wijzen „vooral op de rampzalige over vloed die er al bestaat aan kernwapens en op de armzali ge resultaten van het tot dus ver gevoerde wapenbeheer- singso verleg". In de CDA- fractie heeft deze opstelling, niet tot een harde confrontatie geleid. „Wie zou die combina tie van zorg en ongeduld niet kunnen begrijpen en respecte ren?" zo zei De Vries in het kamerdebat. De rechtervleugel van de CDA-fraqtie toonde zich in de wandelgangen niettemin ver baasd over het „toch onver wacht grote aantal dissiden ten". Met name het afwijkende standpunt van Jeltien Kraaije- veld had opzien gebaard. Ge zien haar hoge (zesde) plaats op de CDA-lijst voor de ka merverkiezingen van mei vol gend jaar had men een zo uit gesproken „neen" van deze oud-staatssecretaris niet ver wacht. Pag. 3: „Nederland blijft bui tenbeentje in NAVO" Maand uitstel krakers Brill LEIDEN Het bestuur van de universiteit en de krakers van het pand Brill zijn in prin cipe overeengekomen dat de krakers tot 15 december in het pand mogen blijven. Tot die datum krijgen zij de tijd hun verbouw- en aankoopplannen uit te werken. Daarna heeft de universiteit het recht het pand te verkopen. De krakers heb ben toegezegd geen bezwaar aan te tekenen tegen het ver lenen van een bouwvergun ning voor een muur in het pand. DE GRAAF KOMT TEGEMOET AAN WENS PVDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mensen met een minimuminko men die vorig jaar aan toonbaar buiten hun schuld geen eenmalige uitkering hebben ontvan gen, zullen dit jaar alsnog voor de uitkering in aan merking komen. Deze toe zegging deed staatssecre taris De Graaf van Sociale Zaken gisteren in de Ka mer in een spoeddebatje waarom de PvdA'er Buur- meijer had gevraagd. Voor de eenmalige uitkering 1985 komen in principe al leen die king die ook vorig jaar het „extraatje" hebben ontvan gen. Volgens Buurmeijer zijn er echter nogal wat mensen die door omstandigheden geen aanvraag konden indie nen, terwijl ze daar wel recht op hadden. Hij noemde het voorbeeld van een vrouw die vorig jaar in verband met verblijf in het ziekenhuis de eenmalige uitkering misliep. Volgens het kamerlid gaat het om enkele duizenden ge vallen die worden getroffen door een „botte en onbillijk harde" maatregel. De Graaf erkende dat de re gelgeving niet door iedereen als billijk wordt ervaren. Hij is bereid tè onderzoeken wel ke mensen alsnog voor de uitkering in aanmerking ko men. De Graaf zal de Kamer binnen veertien dagen hier over berichten. De uitkering bedraagt dit jaar 685 gulden voor gehuw den en samenwonenden met kinderen, 660 gulden voor paren zonder kinderen en 635 gulden voor ongehuw- den. de (ADVERTENTIE) MEUBELS VOOR HALF GEU) Oude Wetering. Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten groothandel. Daarom stelt zij sinds vorige week haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar f 240,- voor f 120,-; prachtige eiken secretaire van 795,- voor f 398,-; eiken t.v.-meubel met videomogelijkheid van 538,- voor f 269,-; 4 zware grenen stoelen met eethoektafel van f 1.196,-- voor t 598,-; eiken wand, 2% deel, van 1 2.475,- voor f 1.238,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vnjdagavond koopavond. De Londense kapper Charles Landsman zal wel even hebben opgekeken, toen hij van zijn klajit Otto Keller, die in juni overleed, een bedrag van zo'n zesduizend gulden erfde. Als dank voor de goede service en prettig conversatie. Dat duurde achtendertig jaar lang en ging altijd met allerlei grapjes gepaard. Het ging hier om nog maar een deel van zijn vermogen van bijna een miljoen gulden. Een tevreden klant dus. Maar dat hoeft nu weer niet in te houden, dat u ook zoiets zou moeten doen als u tevreden bent over de Leidse Courant. Wel bevelen wij onderstaande bon in uw (of andermans) d aan. Onder het motto: een tevreden lezerfes), is wellicht ook een tevreden schrij(fster)ver. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. om een wo.-den i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1