^CidóeScHI^CMlt Arabische volbloeden zorgen voor een veelzijdig concours STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Korthals Altes: wetgever faalt Woonboot gezonken Carnavalsfeest losgebarsten Wz ORGEL VOOR AULA VAN ALGEMENE BEGRAAFPLAATS 5r de kj jratis wlJMOER ROND KRAAKPAND Kettingbrug Kraak Afi van deijv LOKHORSTSTRAAT afgesloten mislukt II. MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 PAGINA 7 de k "atls wtJMOER ROND KRAAKPAND LOKHORSTSTRAAT JIDEN De politie moest er vrijdagavond aan pas komen om een eind te maken aan moeilijk- BPMQjen rond een kraakpand aan de Lokhorst- j|HÖ4at. Het pand was enige maanden geleden ge- gjg^eglakt door drie meisjes. Vrijdagavond bleken ^^^^pnissen van de eigenaar het pand in bezit te iben genomen. De bezittingen van de krakers t den, OP straat gezet. De kraaksters haalden Boetzeia rop hulp waardoor even later volgens de poli- 10800): Du groep van dertig personen voor het pand Desperai 1C*- beeft de eigenaar van het pand 18.30. 21. z'jn aanhang daarop duidelijk gemaakt dat de JROCINEI ling verlaten diende te worden, omdat de of Cairo aksters woonrecht hebben. Drie mannen van ^OC'NEl 28. en 58 jaar oud werden aangehouden omdat de politie beletten het pand binnen te gaan. mannen die in het pand zaten hebben het rop vrijwillig verlaten. (16); 19. opgave. rHEATER 718-7407 1.45. 19.( .00. 21. isTc( M16); t()d| heater LEIDEN Door werkzaamheden bij de Ketting straat zal de Ket tingbrug, de toe- gangsbrug tot het Waardeiland, tot en met woensdag afgesloten zijn. Het verkeer wordt om geleid via de Do- mela Nieuwen- huisbrug. Bij de Kettingbrug wordt een rioolput aan gelegd. Kraak mislukt LEIDEN De poging om de kluis van een lunchroom aan de Leidse Donkerssteeg te kraken is in de nacht van zaterdag op zondag mislukt. De kluis was ingebouwd in een muur van het pand. Wel werd in de winkel een grote rava ge aangericht. De in^- brekers verzoetten hun mislukte poging door uit de etalage een marsepeinen taart mee te nemen. Agent krijgt klappen LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar is gisteravond aangehouden wegens bele diging van politie-agent. De man gaf de agent ook een klap in het gelaat en verzette zich tegen zijn ar restatie. De Leidenaar had de politie te hulp geroepen omdat zijn auto klem stond. Toen dat was opge lost wilde hij met de poli tie in discussie over het parkeerbeleid in Leiden. De agenten gingen daar niet op in. waarop de moeilijkheden ontstonden. Brief aan Lubbers LEIDEN De vre- desplatforms in Lei den en omgeving (Ha- zerswoude en Bollen streek) hebben een brief aan premier Lubbers geschreven, waarin zij hun af schuw kenoaar maken oer het besluit tot plaatsing van kruis- vluchtwapens. De platforms laten daarbij weten niet te berusten in de beslissing, maar met actievoeren te zul len doorgaan. Helpers bij aanrijding gewond SASSENHEIM Twee behulpzame in woners van Alphen aan den Rijn, beiden 19 jaar oud, raakten vannacht licht ge wond en moesten in het Academisch Zie kenhuis Leiden worden opgenomen nadat zij een plaatsgenoot met pech behulpzaam waren. Het tweetal reed vannacht rond half twee op de rijksweg 44 richting Am sterdam toen ter hoogte van de Ring- vaartbrug een voor hen rijdende auto, bè- stuurd door een 24-jarige plaatsgenoot, in een slip raakte en op de linker rijbaan tot stilstand kwam. De Alphenaren stopten en hielpen de auto naar de rechterzijde van de weg duwen. Toen zij daar de scha de stonden te inspecteren zag een 46-jari- ge inwoner uit Amstelveen geen kans meer bijtijds te remmen en hij raakte bei de auto's. LEIDEN Met binnen halen van de Europese kampioenschappen van Arabische volbloedpaar den is Indoor Leiden in de Leidse Groenoordhal- len erin geslaagd een zeer veelzijdig program ma te brengen. Het dfie dagen durende evene ment trok dan ook vele bezoekers, ook uit het buitenland. De elegante en tegelijk felle Arabi sche paarden brachten juist die variatie in het programma die een con cours hippique met zijn vele en vaak langdurige springrubrieken nodig lat ion, i heeft, spider* breaktj Het Europees kampioenschap 21 j mocht dit jaar in Nederland worden gehouden als ca- t deautje ter gelegenheid van uw 'a, het vijftig jarig bestaan van 45.21. de Nederlandse tak van dit ree stamboek. Tijdens de prijsuit- I.00. reiking van de keuringen 'J!,)! zondag werd tweemaal de Nederlandse vlag gehesen Brkoo'i' ronder de tonen van het Wil- wo. ai j helmus. De bezoekers moes- 1 <Cs I ten ook voor volksliederen of the d 45. 2IJ nof 20. i n di di 1 van de andere negen deelne mende landen van de stoelen komen. Vrijdag- en zaterdagavond werden de Arabieren -bij ve len bekend uit films als La wrence of Arabia- in hun vele gebruiksmogelijkheden aan het publiek getoond. Snel en wendbaar bleken ze te zijn onder als bedoeïnen ver klede ruiters en onder drie amateur-jockeys. Aange spannen voor de wagen zijn ze ook zeer geschikt en mooi om te zien. De show stal uit eindelijk een Duitse ruiter die staande op twee paarden tegelijk in staat bleek over een hindernis te springen zonder eraf te vallen. Het Arabische paard is het basis- paard geweest voor veel ras sen, zoals de Engelse vol bloed. Deze dankt zijn snel heid en uithoudingsvermo gen aan de voorouders uit de woestijn. Neem daar nog bij het fraaie uiterlijk en je krijgt een enthousiast pu bliek. Zoals de omroepster in de Groenoordhallen bijna jui chend opmerkte; „Ja. dames en heren het is de uitstraling die het hem doet". Het Arabische paard vormde in de Groenoordhallen een schri(e)l contrast met de Zeeuwse koudbloedpaarden, Een beeld van het springconcours. in de wandelgangen ook wel „dikbil" genaamd. De laat- sten werden zondagmiddag net als de twee voorgaande jaren van het Indoor ingezet als trekpaard in een wed strijd touwtrekken met groe pen vrijwilligers uit het pu bliek. De mens trekt daarbij altijd aan het kortste eind en bijt in het zaagsel, maar de toeschouwers hebben een leuk schouwspel. Een ander aardig contrast vormden de kleine Shetland-ponies, van af de wagen door kinderen gemend, en de enorme En gelse Shire-trekpaarden voor de zware brouwerskarren. De laatsten gaven de omroe per overigens de gelegenheid om een sponsornaam door de microfoon kwijt te kunnen, iets wat net iets te vaak ge beurde tijdens dit paarden- festijn. Wellicht deed men dit omdat dit jaar voor het eerst het Indoor evenement niet door televisiecamera's werd vastgelegd. Een belangrijk onderdeel van het Indoor is voor veel be zoekers elk jaar weer de tijd tussen twee programma-on derdelen in, wanneer de hin dernissen moeten worden op gebouwd. Dan verlaat men massaal de tribunes (in drie prijsklassen) en gaat het rich ting terras of „winkelstraat", waar wat stands zijn inge richt met ruitersportartike len, „het paard in de kunst", met informatie over het oude-paardenrusthuis in Soest en zowaar met auto's. Onderweg ontmoet men vaak ook (oude) bekenden. In tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden gaat het op een concours hippique voor velen niet alleen om de paarden. in woonboot die lag afgemeerd in de Zijlsingel is gistermorgen door onbekende irzaak gezonken. De boot, eigendom van een 26-jarige Leidenaar, raakte los van de al en begon tegelijktertijd te zinken. De brandweer probeerde met drie grote pom- in de boot boven water te houden, maar het water stroomde zo snel naar binnen, it dat niet lukte. TREEK De eerste carna- ilsfestiviteiten barstten het gelopen weekeinde los. In enige gemeente kwam zater- ig een einde aan de heer- happij van de oude Prins irnaval en werd om elf mi lten over elf de heerschappij Prins inge- Zoeterwoudse Carnavals- niging „De Hangkonten" zaterdagavond gezorgd een grote hydraulische inwagen. Uit de laadschap de kraan kwam een schep voorschijn waarmee burge- ;ter A.J.M. Houdijk samen Prins Wilbert I een gat in grond van zijn achtertuin >ef. Daarin werd een boom )lant. Vervolgens ging het Ie gezelschap naar binnen kwam het bier op tafel. La- op de avond vertrok het izelschap naar Hazerswoude, aar carnavalsvereniging „De 1 iuwkousen" het prinsenbal ld. Sassenheim nam carna vals- reniging „De Saksen" zater- igavond om 10 afscheid van Prins Lenarco. Die reed een ererondje op een rijdende stofzuiger door De Oude Tol, waar het feest werd gehouden. Om 11 minuten over 11 was het grote moment aangebroken dat de nieuwe Prins z'n intrede deed. Vooraf gegaan door de Pretband, Dansmariekes en de Raad van Elf, kwam de nieuwe prins de zaal binnen. Het bleek Henk Hoogervorst te zijn, de popu laire tambour-maïtre van „Adest Musica". en evenals z'n voorganger Prins Lenarco, lid los. In het Leidschendamse carna valspaleis „De Witte Kaketoe" aan de Damlaan in Leidschen- dam is zaterdagavond om elf uur als nieuwe carnavalsprins Tijl de Eerste ingehaald. Op dat gekkenogenblik werd op carnavaleske wijze een reus achtige aap op 'n stokkie door de Raad van Elf de zaal bin nengevoerd. Tussen het bonte gezelschap bevond zich de als nar verklede nieuwe Prins der Damzwabbers die met de aap van plaats verwisselde onder het motto „alle gekheid op 'n stokkie", de leuze voor de ko mende maanden. Prins Tijl heet in het dagelijks leven Kees Houwaard en is ver pleegkundig afdelingshoofd in het Verpleegtehuis Prinsen- In De Beurs in Lisse hield de carnavalsvereniging „De Gaapstokken" een herfstbal. Het was de laatste keer dat prins John de Tweede aan de touwtjes trok. Tegen elf over elven nam men afscheid van de prins. Aanwijzingen wie de nieuwe Preins zou zijn werden aangedragen door Toon de postbode, die met een legpuz zel de Beurs kwam binnenfiet- sen. Het bleek Roy Bos te zijn, de komende tijd Prins Roy de Eerste. De in de Nachtegaal van Lisse werkzame kersverse Prins nam na de inhuldiging en de overhandiging van de Prinselijke bescheiden de touwtjes in handen LEIDERDORP De algeme ne begraafplaats aan de Hoog- ïadeseweg in Leiderdorp raadscommissie financiën sprak zich begin dit jaar tegen deze voorziening uit. Inmid dels hebben enkele begrafenis ondernemers en predikanten aangedrongen op de komst van een orgel om een behoor lijke muzikale begeleiding van de rouwdiensten mogelijk te maken. Momenteel wordt ge bruik gemaakt van een slecht werkende geluidsinstallatie. De commissie wilde eigenlijk alleen geld uittrekken voor venieuwing van die installatie. De commissie adviseerde vol gens ambtenaar M. van den Berg negatief omdat een toe vallig aanwezige journalist/be grafenisondernemer het alle maal niet nodig vond. Het geld zou volgens deze schrijvende ter aardebesteller beter kun nen worden besteed aan ande re zaken op de begraafplaats die er veel slechter aan toe zijn. Die mening wordt kenne lijk niet gedeeld door andere gebruikers van de rouwzaal. Predikant Van Loenen spreekt zijn voorkeur uit voor een bescheiden pijporgel, vol gens hem verre te prefereren boven een „elektronisch piere ment". Begrafenis-onderne mer Van Ingen Schenau meldt dat meerdere keren een orgel moest worden gehuurd om aan de vraag te kunnen voldoen. De raadscommissie financiën krijgt maandag 11 november een gewijzigd voorstel onder ogen. Voorgesteld wordt om de huidige geluidsinstallatie te vervangen door een betere en daarnaast ook nog tot aanschaf van een orgel, kosten ruim 12.000 gulden, over te gaan. De meeste begrafenisondernemers zijn, mits een orgel wordt ge plaatst, bereid huur te betalen voor het gebruik van de aula met alle voorzieningen. De on dernemer zal zelf voor een or ganist moeten zorgen. Het or gel zou geplaatst moeten wor den in de kleedruimte van de dragers, teneinde het bespelen niet teveel door in de aula aanwezige emoties te laten be ïnvloeden. Een drukknopver binding tussen de aula en kleedruimte zorgt voor de con tacten tussen ondernemer en organist. De commissie zal zich ook nog moeten uitspreken over de aanschaf van een draagbaar op wielen. De huidige draagbaar moet door zes dragers van aula naar graf worden gedragen. De afstand graf-aula wordt steeds groter, zeker gezien de uitbreiding van de begraaf plaats die op handen is. Daar bij is het voor de begrafenison dernemer een belasting om voor zes dragers te zórgen. De draagbaar op luchtbanden vraagt slechts vier man perso neel. De voorgestelde verbeteringen gaan de gemeente Ongeveer 24.000 gulden kosten. De huur opbrengsten worden geschat op 7500 gulden per jaar. China-lezingen De wereldberoemde culturele erfgoederen, die Chinese boeren nabij de stad Xi'an toevallig blootlegden, staan centraal in de dia-lezing die Karin Schaedtler vanavond en maandag. 18 november in het K&O-gebouw zal houden. Beide lezingen in de Kapel zaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest beginnen om t&ee uur. Suzhou P. van Dongen spreekt van avond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde over het onderwerp „Suzhou: een overvloed van water". Deze lezing met dia's begint om acht uur, de toegangsprijs be draagt twee gulden. Deze kunnen worden overgemaakt op girorekening 591194 van de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. huis geopend. Samensteller is Frans van der A vert van het Rijksmuseum te Amsterdam. Belangstellenden kunnen tot 30 november terecht op deze expositie. Concert De Stichting Burcht aan de Burgsteeg 14 houdt morgen avond in samenwerking met het Centrum voor Heden daagse Muziek Gaudeamus uit Amsterdam, een concert met Peter Prommel op ma rimba en Michael Vatcher op slagwerk. Op het programma staan werken van Abe, Vat cher, Prommel, Miki en Miy- oshi. Het concert begint om half negen. Postzegels Wetlands In het restaurant De Vergul de Turk aan de Steenstraat spreekt de Nederlandse vo gelkenner dr. G.C. Boere op vanavond over waterrijke Cnrtnvrt gebieden en hun vogels. De win.cn bijeenkomst wordt gehouden door het Wereld Natuurfonds en begint om acht uur. De Leidse vereniging De Postzegelvrienden houdt morgen in restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1 de maandelijkse ruil-, contact en veilingavond. De kavels kunnen vanaf half acht wor den bekeken. Plan ten verzorging De verzorging van diverse plantensoorten is morgen het thema van een bijeenkomst voor ouderen aan de Middel weg 28. De heer Kneppers van de Agrarische school in Oegstgeest vertelt over de plantenverzorging. De lezing begint om kwart over twee. Onveilig Wethouder F. Kuijers van onder meer cultuur heeft vanmiddag in het Stadhuis de tentoonstelling „Je kunt ze ook geen ogenblik alleen laten", over onveiligheid in Het Au tun no Ensemble geeft vanavond een concert in de Taffeh zaal van het Rijksmu seum van Oudheden aan het Rapenburg 28. Het ensemble staat onder leiding van Joop van Zon, Alayne Leslie (hobo) treedt als soliste op. Het ensemble bestaat uit 14 strijkers uit het hele land. De uitvoering begint om acht Rode Kruis krijgt bus voor invaliden Het Rode Kruis, afdeling Leiden en omstreken heeft zaterdag een invalidenbus gekregen uit de 1 2 3-aktie, die vorig jaar via de televisie werd gehouden. De heer J.C. van Eijden, afdelingsvoor zitter van het Rode Kruis in Leiden ontving de bus, die geschikt is voor het vervoer van vijf rolstoelgebruikers van J.H.R. Hars- veld van de Fiat-importeur uit Honselerdijk. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag krijgt in totaal 20 bussen voor rolstoelgebruikers uit de 1 2 3-aktie. Behalve het vervoer van in validen, naar bijvoorbeeld vakantiebestemmingen, bijeenkom sten en andere zaken, zal de bus ook worden gebruikt voor ram- penoefenen, die door het Rode Kruis worden gehouden en het vervoer van de daarbij vallende „slachtoffers". Het gebruik van de bus mag niet concurrerend zijn voor de bedrijven, die zijn ge specialiseerd in het vervoer van invaliden. Serie inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Vier woningen in de wijken Boschgeest en Vlietwijk zijn vrijdag het doelwit geweest van inbrekers. Slechts uit één woning zijn goederen weggenomen. De da ders namen een versterker, diverse radio-accessoires en twee overhemden in de verpakking mee. Uit de andere huizen werd niets vermist. In alle gevallen kwamen de onbekende daders binnen door met een ijzerdraadje het slot van de voordeur te forceren. LEIDEN De wetgever schiet op een aantal terreinen ernstig tekort. Dat zei minis ters F. Korthals Altes (justitie) zaterdagmiddag tijdens een forumdiscussie over „Politie ke beslissingen in kort ge ding" van het juridisch dis puut 'Paul Scholten' in Lei den. De minister wees op het risico dat door het ontbreken van een deugdelijke wetge ving rechterlijke uitspraken worden gedaan, waar de poli tiek geen behoefte aan heeft. Korthals Altes zei verder dat bij de rijksoverheid meer wet gevingsjuristen (juristen die de door de politiek gewenste maatregelen zo uitwerken dat ze juridisch waterdicht zijn) worden aangesteld. ,Op een aantal ministeries ontbreekt het daaraan", aldus Korthals Altes. Hij noemde als voor beeld van een ondeugdelijke wetgeving en de gevolgen, die dat met zich meebracht de prijzenwet. Het kabinet pro beerde via de prijzenwet de inkomens van notarissen en medische specialisten aan te pakken, maar de rechter be paalde dat dat op die manier niet kon. Het gevolg: het ge wenste beleid werd verder vertraagd. Volgens de minister vaardigt de rijksoverheid vaak „uit on- tnacht" algemene .maatregelen van bestuur uit in plaats van het bedoelde beleid nauwkeu rig in wetten vast te leggen. „Het is geenszins onze bedoe ling op deze manier macht bij het parlement weg te halen en bij het kabinet te leggen", aldus Korthals Altes. Hij vroeg zich af of in de admini stratieve rechtspraak ook het verschijnsel kort geding mo gelijk zo moeten worden. Alle leden van het forum wa ren het er over eens dat de wetgever het er op een aantal punten lelijk bij laat zitten met als ongewenst gevolg dat de rechter steeds vaker op de stoel van de wetgever komt te zitten. Abortus, euthanasie en het stakingsrecht werden als voorbeelden genoemd. J. van der Hoeven, oud lid van de Raad van State en oud-voor zitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State ging het verst in zijn kritiek op regering en parlement: „De wetgever schiet zeer ern stig tekort. In het parlement bestaat geen enkele belang stelling voor de juridische ge volgen van wat men doet. Men vangt elkaar liever vlie gen af voor de televisie over onderwerpen die buiten het parlement niemand interes seert". Van der Hoeven wees op een ander gevolg van be slissingen door rechters in kort geding, waaraan geen duidelijke wetgeving ten grondslag ligt: „Een president van een rechtbank móet in een kort geding vonnis wij zen. Daar kan hij niet onder uit. We zitten op een aantal terreinen in de situatie dat een rechter op strikt jurische gronden een uitspraak doet die soms grote politieke gevol gen kan hebben. Door het ontbreken van een goede wet geving vaak omdat men het op politiek niveau niet eens kan worden moet één man zonder enige controle door wie dan ook maatschap pelijk zeer belangrijke zaken regelen. Daarmee belandt de rechterlijke macht in de geva- loopt grote risi- A. Kosto, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en voorzitter van de vaste ka mercommissie voor justitie, zwakte de uitspraken Van der dat „de maatschappij evolueert, dat de wetgever dat niet bij kan houden". Als voorbeeld noemde hij de tech niek en de media. Wel erken de hij ook kritiek van Van der Hoeven met de uitspraak dat we in een „incidentende mocratie" leven. Volgens Kosto is een kort ge ding vaak een goede reclame voor degene die het aanspant, ook al wordt het kort geding verloren. „Als Vader Abra ham de rechter vraagt de AVRO te bevelen zijn nieuw ste lied in Toppop ten gehore te brengen, dan is het vonnis al niet meer zo belangrijk. Vader Abraham heeft zijn gratis reclame". „De rechter gaat steeds vaker deel uitma ken van de show, die de ru ziënde partijen met elkaar op voeren voegde hij er aan toe. M. Wijnholt, president van de Haagse rechtbank en daar door vaak betrokken bij korte gedingen tegen de Staat der Nederlander, wees erop dat de rechterlijke macht de poli tieke ernstige verwijten maakt over het ontbreken van. een goede wetgeving: „Daardoor krijgt de rechter steeds meer macht met als bij komend probleem dat het voor de rechter niet altijd eenvoudig is een vaste route uit te stippelen". Tegelijker tijd relativeerde hij het ver schijnsel „Politieke beslissin gen in kort geding" door uit een te zetten, dat de Haagse rechtbank in 1984 in 1090 korte gedingen vonnis wees. „Daarvan was in 25 procent van de gevallen de overheid de gedaagde en in verreweg de meeste van die gevallen waren ze politiek niet interes sant en haalde ze de publici teit niet". Hij bracht in de zaal juristen en juridische studenten de la chers op zijn hand met zijn oproep een alternatief te be denken voor de eeuwenoude Trias Politica (het beginsel dat er een scheiding tussen wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht bestaat) omdat die aloude waarheid anno 1985 niet meer functio neert. „Een goede theorievor ming hierover bestaat niet", aldus Wijnholt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7