ïijkswacht blijft antwoord >p terrenrgolf schuldig heb de buitenlanders kracht gegeven" Verdeeldheid in Israël over vredesconferentie ;en amnestie voor jiders solidariteit honeckermagvan moskou naar bonn INISTER SUGGEREERT VERBAND MET CCC M GÜNTER WALLRAFF NA ALLE PUBLICITEIT OVER „IK (ALI)": Zwarte en blanke politieke gevangenen in hongerstaking S^ITENLAND CeidócSoiviant MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 SCHAU De gedetineerde leiders van de verbo- akbond Solidariteit lijken te worden uitgesloten van inestie. die door de Poolse regering is aangekondigd, eggen westerse diplomaten in een reactie op de ver- ig van het officiële Poolse persbureau PAP, dat de stie niet geldt voor gevangenen die worden be- iwd als „sociaal gevaarlijk" of die eerder hebben ge- ,eerd van amnestie. De verklaring van PAP is een slag voor de rooms-katholieke kerk en voor de •uropese regeringen, die hoopten dat de amnestie ■elden voor vooraanstaande dissidenten als Adam nik, Vladislav Frasjniuk en Bogdan Lis. Zij werden laten en opnieuw aangehouden, omdat zij hadden oepen tot een staking. In officiële kringen is verno- dat de autoriteiten geen zin meer hebben om politie- genstanders ieder jaar amnestie te verlenen en hen te arresteren. Dit is vaak voorgekomen na het van amnestie in 1983 en 1984. Tientallén doden op Sri Lanka COLOMBO Militante Tamils hebben gisteren een passagiersbus opgeblazen, waarbij zes Singalezen om het leven kwamen en elf ande ren gewond raakten. De actie was een vergelding op een reeks van invallen door Srilankaanse veilig heidstroepen in verzetsbases in het oosten van Sri Lanka. Daarbij kwamen de afgelopen drie dagen 33 Tamil-guerrillastrijders om het leven en werden 80 rebellen aan gehouden. Dit heeft een regerings woordvoerder gisteren gemeld. De jacht op rebellen is opgevoerd, na dat deze vorige week een dorp binnenvielen en tie doodden. M-19 wil vergelding dood gijzelhouders BOGOTA Het Colombiaanse le ger is dit weekeinde in staat van paraatheid gebracht nadat de guerrilla-organisatie M-19 vergel dingsacties heeft aangekondigd voor de dood van 35 rebellen bij de gijzeling in het gerechtsgebouw van Bogota. De guerrillastrijders hebben op een geheime bijeen komst in Bogota gezegd dat zij ver rast waren over het medogenloze optreden van het leger tegen de bezettings- en gijzelingsactie in het Paleis van Justitie. Het leger maakte donderdag met raketten en tanks een einde aan de bezet ting, waarbij bijna honderd men- i het Ie' i kwamen. Proef met conventionele kruisraket POINT MUGU Een Torna- hawk-kruisvluchtwapen voor zien van enkele (niet nucleaire) bommen heeft vrijdag zijn eer ste proefvlucht afgelegd. Dit is door de Amerikaanse marine meegedeeld. Het kruisvlucht- wapen werd afgeschoten vanaf een testbasis bij Los Angeles en was gericht op een bijna 500 ki lometer verder gelegen testbasis in Nevada. De test was bedoeld om te bekijken of met kruisra ketten ook gewone bommen kunnen worden afgeschoten in plaats van kernkoppen. Unesco nog niet uit de problemen SOFIA De 23e algemene vergadering van de Unesco in Sofia is zaterdag eerder geëindigd dan voorzien, maar de politieke problemen zijn niet opgelost. Het vertrek van Groot-Brittannië uit deze VN-organisatie voor onderwijs en cul tuur, dreigt nog steeds. Eerder stapten de Vere nigde Staten uit de Unesco, waardoor een kwart van het budget wegviel. De twee landen klagen vooral over het wanbeleid en een anti westerse houding van Unesco. Unesco zou zich bovendien te veel met politiek bemoeien. Maar programma's over bijvoorbeeld ontwapening en mensenrechten werden, tegen de verwachting in, toch niet geschrapt tijdens deze conferentie. De directeur-generaal van de Unesco, de Sene- galees M'Bow, zei dat de organisatie haar goede heeft bewezen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Oostduitse partijleider Erich Honecker heeft groen licht van Moskou gekregen voor een bezoek, volgende maand, aan de Bondsrepubliek. Honecker wilde vorig jaar al, maar moest zijn reis plannen toen onder druk van Moskou op geven. Dit schrijft het Duitse weekblad Der Spiegel. Minister Heinrich Windelen van Inner-Duitse betrekkingen wees het bericht als „pure speculatie" van de hand. Volgens Der Spiegel komt Honecker vier dagen naar de Bondsrepubliek. Hij zou een werkbezoek van een dag aan Bonn brengen en vervolgens drie dagen naar het Saarland gaan. De Oostduitse partijlei der is in het Saarland geboren en opge groeid. Jolden ch op erster- Mark 'ervolg van voorpagina) JSSEL De Belgi- politie en rijkswacht ben nog geen ant- >rd gevonden op de eurgolf, die het land laatste tijd overspoelt, overval van het afge- n weekeinde op de ermarkt in Aalst en de slagen van vorige k door de CCC maken delijk, dat de twee po- diensten niet zijn op- rassen tegen deze vorm criminaliteit en ge- lelgië wordt vrij algemeen nd dat het schort aan op- ng, training, uitrusting en schien ook motivatie van politiepersoneel. Voor goed •ganiseerde en voorbereide linelen zijn zij een gemak- jk te bespelen tegenstan- Volgens de liberale minis- justitie, Jean Gol, heeft afgelopen jaren te wei geld losgekregen om hier in te doen. overvallen door de Ben- n N ij vel begin oktober de rijkswacht na een pro- naai of landelijk alarm af kondigen. De overvallers iden gemakkelijk wegko- waarschijnlijk, Wal- zo denkt de hoogte dat een nogal wat schij- passeren, voordat de taalgrens reikt, bestaat er nogal wat idelijkheid over de bewa- Kennelijk werden de drie belangrijkste supermark ten in de stad bewaakt door mobiele patrouilles van politie en rijkswacht, die elkaar aflos ten. Zaterdagavond had de wisseling van de wacht een klein half uur voor sluitings tijd van de winkels plaats. Het is bekend dat dit voor de Ben de van Nijvel een geliefkoosd tijdstip is om toe te slaan. Het drama in Aalst roept ook vragen op over de schietvaar digheid of mogelijk zelfs de schietbereidheid van de Belgi sche politie als het gaat om gangsters van dit kaliber. JDe politie had, net als de overval lers, de beschikking over „riot-guns", en de rijkswacht had stenguns. Toch is er van deze wapens geen gebruik ge maakt. De rijkswacht maakte wel gebruik van een autobusje om de overvallers te achter volgen. Laconiek werd gemeld dat het busje „natuurlijk" geen partij was voor de snelle VW-Golf van de overvallers. Men vraagt zich echter af waarom de politie niet wat sneller materiaal achter de hand houdt. Het is ten slotte onduidelijk waarom het, net als de vorige keren, onmogelijk bleek het gebied rond Aalst hermetisch af te sluiten. Een woordvoer der van de rijkswacht zei gis teren dat er wel een alarm was gegeven, maar over het tijdstip waarop kon hij niets zeggen en waarop is geprobeerd de weg gebruikers te controleren. Ondanks het falen van de po litiediensten, die ook in het onderzoek naar de terreur van de CCC (Strijdende Commu nistische Cellen) nog maar weinig resultaat blijken te hebben geboekt, is nog niet om het politieke hoofd van de mi nister van justitie gevraagd. De publieke opinie in België reageert opvallend gematigd op de reeks terreurdaden. „Het Belgische publiek is vol wassen genoeg om te begrijpen dat alles niet in één dag kan worden opgelost", zei minister Jean Gol gisteren op de televi- De grootste vraag blijft intus sen wat de gangsters in Overij- se, Eigenbrakel en Aalst kan hebben bewogen. Bij alle over vallen valt het geweldige ver schil op tussen de buit en de zeer hoge prijs aan mensenle vens die het winkelend pu bliek heeft moeten betalen. Veel Belgen zijn er van over tuigd, dat de bandieten schie ten om te doden en niet om te Vooral het neerschieten van naar verhouding veel kinde ren duidt op een bijzondere vorm van sadisme, al dan niet in combinatie met een bewuste 'poging het terroriserende ef fect zo groot mogelijk te doen zijn. Dat de Bende van Nijvel er op uit is zoveel mogelijk terreur te zaaien, wordt intus sen door iedereen erkend. Van sommige kanten is dan ook al gesuggereerd dat de leden van de Bende van Nijvel zijn te zoeken in rechts-extremisti- sche kringen. Maar er zijn ook overeenkom sten met de activiteiten van de linkse CCC. Volgens minister Gol is een verband tussen een en ander dan ook niet uit te sluiten. Zowel de CCC als de Bende van Nijvel hebben be lang bij zo veel mogelijk angst en terreur en in het verlengde daarvan een repressiever op treden van de Belgische over heid. De Belgische regering is tot nu toe niet op dit veronder stelde automatisme ingegaan. Twaalfde bomaanslag in Luxemburg Twee bommen hebben zaterdagavond zware schade aangericht aan de radarapparatuur van de luchthaven Findel in Luxemburg. Niemand raakte gewond, maar de schade bedraagt rond de vijf miljoen gulden. De twee bommen ontploften kort na elkaar, één uur voor de laatste vlucht zou arriveren op de luchthaven. Het toestel kon zonder problemen landen, nadat de politie het luchtha venterrein geïnspecteerd had. Gisteren was het vliegveld weer normaal in bedrijf. Alleen bij slecht zicht wordt het vliegverkeer bemoeilijkt. Het was de twaalfde, anonieme bomaanslag in Luxemburg in een half jaar. Eerder dit jaar werden bomaanslagen gepleegd bij vier hoogspanningsmasten, het hof van justitie, een zwembad, een telefooncentrale en politiebureau's. TEL AVIV Premier Peres van Israël heeft gisteren scherpe kritiek gekregen van de Likoed-partij, de coalitie partner binnen de Israëlische regering. De Likoed is van mening dat een internationale conferentie voor het Midden- Oosten de vredesonderhande lingen met Jordanië alleen maar zal ophouden. Bovendien vreest Likoed dat een interna tionaal forum het gevaar in houdt dat anderen een rege ling aan Israël kunnen af dwingen. Peres had eerder dit weekeinde meegedeeld dat zijn regering wil deelnemen aan de conferentie, als die no dig is voor onderhandelingen met Jordanië. Koning Hoes sein van Jordanië heeft zich verheugd getoond over de uit spraak van PLO-leider Jasser Arafat om terroristische aan slagen buiten de door Israël bezette gebieden af te wijzen. Maar Hoessein meent de PLO pas voor een rol in het vredes- n aanmerking komt, alle geweld wordt af gezworen. Hij wilde de PLO nu nog niet als vredespartner bestempelen. proces AMSTERDAM „De buitenlanders in West- Duitsland laten zich na alle publiciteit over mijn boek nu niet meer op hun kop zitten. Hun zelfbe wustzijn is enorm toege nomen, ze hebben geen angst meer. Ik heb de bui tenlanders kracht gege ven". Dat zegt de bekende Duitse schrijver Günter Wallraff, die 2,5 jaar lang als Turk ver momd (met zwarte pruik en donkere contactlenzen) door het leven ging om zelf te kun nen constateren hoe buiten landse mensen in West-Duits- land gediscrimineerd en uitge buit worden. Günter Wallraff („het gaat niet om mij, het gaat om de buitenlanders") schreef een boek over discriminatie van buitenlanders, over koppelba zenpraktijken, onderbetaling van buitenlandse werknemers, het negeren van belangrijke veiligheidsvoorschriften en het werken onder gevaarlijke en erbarmelijke omstandighe den. Van „Ganz unten", (in het Ne derlands vertaald: Ik (Ali)) werden in korte tijd 750.000 exemplaren verkocht en het kreeg veel publciteit in bin nen- en buitenland. Eind vori ge week verscheen de Neder landse editie. Volgend jaar wordt het boek in het Turks vertaald. Ondanks zijn slechte ervarin gen als „Ali" zegt Wallraff nu: „Ik geloof in het goede in de mens, anders zou ik dit alle maal niet doen. Ik geloof dat mensen bereid zijn te verande ren, te verbeteren, anders zou ik deze strapatsen niet uitha len. Ik appelleer aan het goede in de mensen. Ik geloof niet dat alle Duitsers zo zijn als in mijn boek. De zwijgende meerderheid heeft niets tegen buitenlanders. Het Duitse volk bestaat niet, er zijn veel men sen die anders denken, maar zij hebben geen spreekbuis". Bild „In het Derde Rijk waren ook niet alle mensen jodenhaters. Maar de burgers deden er niets tegen. Het was meer van: „Het is niet ons probleem, we willen er niks mee te maken hebben". Maar ik wil de on verschilligen bij de oren pak ken en wakker maken, de mensen de ogen openen". Het valt niet te ontkennen dat dat gelukt is en de gevolgen zijn niet uitgebleven. De vak bonden en ondernemingsra den in de industrie hebben Wallraff's werk opgepakt. Thysen, het door Wallraff zwaar bekritiseerde staalbe drijf, heeft veiligheidsmaatre gelen aangekondigd. De Duitse regering stelt een onderzoek in naar de door Wallraff gesig naleerde praktijken. De kop pelbaas Remmert is gearres teerd en de koppelbaas Vogel krijgt geen opdrachten meer van Thysen. „Maar hét groot ste succes", aldus Wallraff, „is dat Thysen inmiddels 22 Turk se mensen in vaste dienst heeft genomen". „Wat ik in mijn boek heb la ten zien is maar het topje van de ijsberg. Ik heb aangetoond dat Turken gediscrimineerd worden, maar voor Pakistani en Indiërs is het nog veel er ger. Deze mensen spreken de Duitse taal helemaal niet. Bo vendien zijn zij vaak volko men illegaal hier en dus over geleverd aan de werkgevers. Het komt voor dat ze met 100 mark voor vier weken werk worden afgescheept. Een Ma rokkaan en een Vietnamees hebben het zelfs vier weken zonder één pfennig moeten stellen". Wallraff uit ook verwijten aan de katholieke kerk. Ronduit vermakelijk zijn de passages waarin Ali hardnekkig pro beert om gedoopt te worden; het is een soort klucht voor twee heren. De heren pastoors schepen Ali voortdurend af. Amusant Het was overigens niet voor het eerst dat de Duitse auteur zich vermomde. De vergelij king met Wallraff's boek „Verslaggever van Bild" dringt zich dan ook op. In dat boek meldde hij zich als jour nalist en zo kon hij een kijkje in de keuken van het miljoe nen abonnees tellende schan daalblad nemen, dat nu nog geen letter heeft gepubliceerd over Wallraff's nieuwste boek. Günter Wallraff: „De discri minatie van buitenlanders in West-Duitsland is nu niet in de baan. Dat gebeurt n klap, het gaat in fa- Er verbetert wel wat, maar zoveel is het nu ook weer niet. Ik ben bescheiden geworden. De mogelijkheden om iets te veranderen zijn be niet i pèrkt". Een fors deel van het geld dat Wallraff met zijn boek verdiende, namelijk een miljoen Duitse mark, wil de schrijver een woongemeen schap voor enkele honderden buitenlanders bouwen. Wallraff heeft met Ik, (Ali) in elk geval heel wat teweegge bracht, ondanks het feit dat het niet nieuw is wat hij meldt. Turkse schrijvers heb ben het probleem al gesigna leerd, maar zij werden niet se rieus genomen. Nu Wallraff het schrijft komt de publiciteit. De schrijver meldt dan ook dat hij elke dag talloze brieven krijgt, zowel van buitenlan ders als van Duitsers. En brie ven met het opschrift „Günter Wallraff" komen sinds kort gewoon op het juiste adres in Köln aan. Wallraff, ironisch: „Zelfs de brieven waar alleen „Het zwijn Wallraff" op staat krijg ik keurig netjes thuisbe zorgd". MARTIN VOORN „Wat heb ik nóu aan mijn zondagse bijl ien?" riep Janos nors uit. „Ik wóón hele- il niet in Boecograd! Ik heb net een partijtje ndhout afgeleverd en nou wou ik graag terug ir huis. Of is dat misschien óók al verbo- i?" „Ja ja, we wéten het," antwoordde een wachtposten. „Bijna èlles is verboden van- ig de dag. Daarom zouden wij wel eens ag willen kijken of jij soms ook verboden sonen meevoerde in dat zorgvuldig toege- >opte huifkarretje." „Kijk maar rustig!" Janos boos. „Er zit een lief meissie achter- Ik vervéél me zo in de bossen, zie je..." Nou I, het lieve meissie, dat met woeste Janos e wil naar de bossen, dat zal moeder's oiste ook wel niet wezen," grinnikten de sol len en ze liepen schaterend naar de achterzij- van de huifkar om de zaak even in ogen- •ouw te nemen. Maar de oplettende Theo- Plat op de bodem en verroer je niet!" Toen ver wijderde ze met een behendige ruk haar mas kertje en stak een lieftallig blond kopje tussen het zeildoek door naar buiten. „Janos zei het toch al...," lispelde ze verlegen. „Hij is altijd zo alléén ginds in het bos." -- „Sakkerloot! Hoe heeft die ouwe woesteling dèt voor elkaar ge kregen," hikten de soldaten verrast. -- „Ach..., ik streek hem altijd over zijn woeste bolletje," lispelde Theodora. „Kijk..., zó..." Ze stak gra cieus twee slanke handjes uit en.... sloeg de domme schedels van de niets kwaads vermoe dende soldaten zó krachtig tegen elkaar, dat de krakende slag tot ver in de omtrek hoorbaar was. Toen zette ze pijlsnel haar maskertje weer OP JOHANNESBURG/LU SAKA In de Polls- moorgevangenis bij Kaap stad zijn gisteren zeker 30 politieke gevangenen in hongerstaking gegaan. De hongerstakers behoren tot de circa 450 mensen die zonder in staat van be schuldiging te zijn gesteld worden vastgehouden krachtens de bepalingen van de noodtoestand, die vorige maand in Kaapstad van kracht werd. De hon gerstakers eisen onder meer dat ze contact mo gen opnemen met advoca ten. dominees Robert Petersen en Godfrey Kraatz, en ongeveer 30 zwarte vrouwen mee. Alle blanken en alle zwarte vrou wen, die op grond van de noodtoestand vastzitten, ver blijven in de streng bewaakte Pollsmoorgevangenis. Zwarte mannen zitten in gevangenis sen over het hele land ver spreid. Het afgelopen weekeinde zijn bij ongeregeldheden in Zuid- -Afrika vier doden gevallen. Dat heeft de Zuidafrikaanse politie meegedeeld in een overzicht van de ongeregeld heden. Winnie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson Man dela, heeft aangekondigd dat zij zich niet zal schikken in haar binnenlandse balling schap. Mevrouw Mandela ver blijf!; momenteel in Kaapstad, om bij haar pas geopereerde man te kunnen zijn. Als deze naar de gevangenis terugkeert, is Winnie Mandela niet van plan terug te keren naar haar verbanningsoord in Oranje Vrijstaat, maar naar haar huis in Soweto bij Johannesburg. De kans is overigens groot, dat Winnie Mandela daarbij zal worden aangehouden. Zuidafrikaanse kranten heb ben in het weekeinde de maat regelen van de regering tegen buitenlandse radio- en televi sieverslaggevers veroordeeld. Sinds ruim een week mogen buitenlandse televisieploegen niet meer werken in zwarte woongebieden waar de uitzon deringstoestand van kracht is. Het gaat vooral om gebieden rond Kaapstad en Johannes burg en in de westelijke Kaap provincie. Een Amerikaanse delegatie wordt begroet door de kapitein van de Konjev, die later toch koers zou zetten naar de Sovjet-Unie. Zeeman toch terug naar Scvjet-Unie WASHINGTON Het Russische vrachtschip „Maarschalk Konjev" met aan boord de zeeman die twee keer overboord in de Mississippi sprong, is op weg naar de Sovjet-Unie. Eerder had een werkgroep van Oekraïnse Amerikanen via de rechter ge probeerd het schip tegen te houden en nogmaals te onderzoeken of de zeeman geen politiek asiel wilde aanvragen. Volgens de immigratiedienst wilde de man eerst wel asiel, maar zag hij er enige tijd later vanaf. De conservatieve senator Humphrey be treurde het vertrek van de Konjev. Hij verwijt de regering-Rea- gan de Russisiche zeeman te hebben opgeofferd ten gunste van de komende top tussen Reagan en Gorbatsjov.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5