Veel vraag naar tulpenplantgoed IN EN OM DE KAS Woning in De Kwakel verwoest door explosie ;ef II rROFNTËN- EN VKlifTTIP ^ooKconsumen! Texelse parachutisten springen voor Bouterse Voorzitter Politiebond noemt ontruimingen onrechtmatig DE KRANT. OMDATU NIET IEDERE DAG IN HET KREMLIN KUNT ZIJN. Beurs van Amsterdam LAND EN TUINBOUW BINNENLAND CcidócSotwumt MAANDAG 11 NOVEMBER 191.5 PAGINA J ifc» Provincie wil concentratie glastuinbouw bevorderen In de nabije toekomst iel door een nauwe samenwerking van de gemeenten Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk, Noord- wijk en Voorhout het belang van de glastuinbouw in toene mende mate op tafel komen. De gemeentebesturen maken zich zorgen over de woningbouw en de verplaatsing van kassen en bedrijven die dat met zich meebrengt. De kwe kers ^verweren zich met alle macht tegen het inbouwen van hun kassen door woonwijken. De ervaring heeft geleerd dat de combinatie woningen en kassen snel leidt tot verpaupe ring van glasbedrijven. Het aantal voorschriften voor kwekers neemt in woonwij ken snel toe, nog afgezien van de materiële overlast die zij ondervinden. Kwekers die in de nabijheid van nieuwbouw hun kassen hebben, moeten soms tweemaal per week kapot te ruiten vervangen, waarbij ze boven op hun glas moeten klimmen. Verder zijn er milieuzaken en nachtelijke kasver- lichting die de omwonenden irriteren. Gemeenten hebben bij de logische planning van aansluiten de woonwijken bij de kern hinder van glasbedrijven. Het was het Provinciaal Bestuur dat voorstelde dat de bovenge noemde gemeente-besturen zouden samenspreken over het inrichten van een groot centraal glastuinbouwgebied ten Zuid-oost door Gedeputeerde Staten van schriftelijke reacties op het voorontwerp Streekplan-N.W.-Zuid-Holland. Deze onderhandelingen zullen in versneld tempo worden gevoerd, omdat diverse gemeenten met hun plannen voor woningbouw geen kant meer op kunnen. Van de heer T. Langerak van de „Stichting tot bevordering Glastuinbouw Kloosterschuur" vernamen wij dat deze stich ting nog beschikt over 25 ha. ontsloten tuindersgrond. waar van de prijs (gas en elektra, water en wegen, voor de deur) nu 21,- per vierkante meter is. De Stichting is steeds met een aantal tuinders in gesprek en ruim een derde van het gebied is al in gebruik bij kwekers uit Rijnsburg-Katwijk-Roelofarendsveen en Noordwijk. Nu ook de gemeente Rijnsburg te kampen krijgt met aanslagen op het kwekersareaal door verbreding van het Oegstgeester- kanaal en woningbouw zal Kloosterschuur vrij snel vol ge bouwd worden. Samenwerking bij het verwerven van vervangende gronden door de diverse gemeenten is van groot belang voor de ge hele regio. Het bestuur van de C.B.T.B. Rijnsburg en het veilingbestuur van „Flora" hebben bij de betreffende gemeenten aange drongen de glastuinders zorgvuldig te behandelen en zoveel mogelijk agrarische grond te sparen. De streekeconomie is gebaseerd op de sierteelt en men zal in Rijnsburg en regio moeten voorkomen dat de gemeenten veranderen in forensendorpen, aldus Flora en C.B.T.B. Groot aanbod leidt tot teleurstellende prijzen De afgelopen maand is het aanbod aan glas- en vollegronds- groenten groot geweest. Aan glasgroenten werd 71.000 ton geproduceerd tegen 61.000 ton in oktober '84. De grote pro- duktie had betrekking op vrijwel alle glasgroentesoorten. Zo was het aanbod van tomaten 13% groter in vergelijking met het vorige jaar, dat van komkommers 15%, paprika's 23% (waarvan groene +47%, rode +9%) en van sla zelfs 52%. Des ondanks was de maandomzet, als gevolg van een 20% lager prijsniveau, met 103 min. gulden 6% kleiner dan in oktober 1984. Vooral de sla bracht erg weinig op. Gemiddeld werd nog geen twee dubbeltjes per krop betaald tegen 71 cent in oktober '84. Het eveneens grote aanbod aan vollegrondssla was hier zeker debet aan. ID De gerande tuintulp Stresa vindt vlot kopers voor goede prijzen. Fini: het tulpenseizoen 1985 zit nu op slot. En af gezien van de erbarmelij ke weersomstandigheden tijdens het rooien zullen de tulpenkwekers met een tevreden gezicht de balans opmaken. Want als was de oogst niet zwaar, door de bank ge nomen mocht men over de raap ook niet moppe ren en verder waren de prijzen die men maakte uitstekend. De restanten van de leverbaren gaan ook vandaag nog voor re delijke prijzen van de hand. Opvallend veel vraag blijft er naar plant goed van de meest popu laire broeisoorten. Niet zélden is de vraag groten dan het aanbod. In de voorverkopen van bol len oogst 1986 zijn al vele re latiepartijen van eigenaar verwisseld voor goede prijzen. Over de gehele linie genomen liggen de prijzen in de voor verkopen op een hoger peil dan vorig jaar om deze tijd. Gemiddeld betaalt de export nu ƒ1.- tot ƒ1,50 per 100 mèèr. Vooral het voor Ameri ka gevraagde assortiment loopt heel goed en als gevolg daarvan liggen ook diverse tuintulpen op een wat hoger niveau. Stresa verandert bijv. voor 11,50 per 100 van eige naar, de mooie rose Palestrina noteert 25.-, de gevraagde felrode madame Lefeber 15,- en Kaufmanniana Jonann Strauss komt voor 14,- per 100 op de koopbriefjes. Wat de broeitulpen betreft, houdt men de pas toch wel wat in. De Grote Klap daarin moet vallen als men de resul taten van de eerste trekken in de broeierij kan overzien. Met name de kassen die voor Kerstmis in bloei moeten ko men. Eind van deze maand zal men de eerste vijf-graden- tulpen kunnen verwachten Het is te hopen dat de prijzen beter zullen zijn dan die van de ijstulpen die in oktober voor de veilingklok-ken wer den gereden. .Want toen was het huilen met de lamp uit. De aanvoeren waren groot en de kwaliteit liet ook wel eens te wensen over. De prijzen zijn voor veel broeiers teleur stellend geweest. Zij hadden het getij extra tegen omdat door het fraaie herfstweer buiten alles volmaakt in bloei kwam. Tot november kon men op de volle grond alles klokgaaf oogsten. Prettig na tuurlijk voor die kwekers, maar de ijstulpenbroeiers za ten verlangend uit te kijken naar lagedruk-gebieden met de onvermijdelijke dalingen van temperatuur, de hagel- en de regenbuien en meer van die meteorologische verrassin gen. Maar het fraaie weer blééf aanhouden, de ren bleven groot en de prijzen laag. Het percentage uitval was (ook al als gevolg van het warme weer) bij veel broeiers hoger dan normaal. Intussen is wel gebleken dat er op het terrein van de ijstulpen nog veel behoefte bestaat aan in formatie. Veiling Flora uit Rijnsburg belegde dit jaar een ijstulpenstudiedag, waar men veel wijzer is geworden, het is gewenst dat veiling Flora nu ook voor een follow up gaat zorgen in de vorm van een tweede studiedag Goede prijzen Zoals gezegd is een aantal veel gevraagde broeisoorten al in forse aantallen van eige naar verwisseld, voor goede prijzen. De zware gerande Ad Rem ligt bijv. heel goed in de markt. Voor twaalven wordt grof 25,- per 100 besteed en de dubbele rose Angelique no teert dezelfde prijs. Nog duur der is de abrikooskleurige Apricot Beauty die tot ƒ30,- per 100 gaat. Deze tulp. een mutant van de Mendeltulp Imperator, wordt echter maar door weinig kwekers geteeld. Degenen die er een mooi par tij van hebben, broeien ze voor het merendeel zelf af. De afgebroeide bollen worden zorgvuldig bewaard en weer opgeplant. Dat gebeurt trou wens met meerdere veel ge vraagde tulpenrasscn. zoals bijv. met de rose Rosarip. Voor twaalfven van deze tulp betalen de exporteurs nu 25,- per 100, evenals voor de witte Inzeil. De gewilde Whi te Dream is voor een wat schappelijker prijs te koop en de oude witte Pax gaat van de hand voor 20,- Kerstbroei De voor de vroege broei zeer gevraagde rose Gander no teert 15,- voor de twaalven, de rode sport Red Gander doet 22,50 en Gander's Rhapsody is alleen te koop als men 24,- op tafel wil leggen. Voor twaalven van Christmas Marvel wordt 15,- besteed, de rose Blenda komt 1,50 per 100 hoger en de gerande Lucky Strike verandert voor ƒ11,- van eigenaar. De fijn- rose esther wordt verkocht voor 25,- en de gele Yokoha ma, een tulp die alles behalve ideaal van vorm is, blijft lo pen als een trein. Vooral in de Scandinavische landen is deze tulp zeer populair mede dankzij het lange vaasleven. Wie twaalven heeft aan te bieden krijgt grif ƒ21,- per 100 geboden. De massasoort Apeldoorn moet met 8,- ge noegen nemen en Golden Apeldoorn beweegt zich op hetzelfde niveau. De oerster ke randtulp Leen v.d. Mark doet vandaag 20.- per 100 Deze onder het Kwekersrecht gebrachte tulp heeft tal goede eigenschappen. dat d JSSE pol ben ird Na een week echt herfst weer, storm en regen, gaat het menu er in veel gevallen toch weer iets anders uitzien- .De wintergroenten krijgen weer meer vaste voet. De prijzen lopen nogal uiteen voor de verschillende groen tesoorten. De spruiten zijn duurder geworden. Voor een kilo spruiten van kwaliteits klasse 1 betaalt men onge veer f2,85. De mindere sor teringen zijn vanzelfspre kend goedkoper. Witlof van kwaliteitsklasse 1 is eveneens duurder eworden, een halve kilo kost men ongeveer f3,50. Daar staat tegenover dat het snijlof van goede kwaliteit niet duur is, name lijk f 1,95 per halve kilo. Prei is nog steeds goedkoop, een kilo kost f 1,40. De groene kool is niet veel van prijs veranderd, ze is te koop voor ongeveer 70 cent per kilo. Spitskool is wel duurder ge worden en kost nuf 1,20 per kilo. De kroten of bietjes ko men bij veel mensen meer op het win termenu als op het zomermenu voor. Voor een kilo ongekookte kroten of bietjes betaalt men 70 cent. De prijzen van winterpeen en van uien zijn niet veran derd. Voor zowel de Winter- .peen als de uien schommelt de prijs rond 75 cent per kilo. Met de uien wordt er nogal gestunt tegen lagere prijzen. Naast deze meer ste vige kost is er nog volop keu- uit andere gewassen. Voor 3gen blik 1,50 per kilo. An- ijvie is flink in prijs opgelo pen, een kilo kost nu f 1,70. Voor spinazie zijn de prijzen nog verder opgelopen en wel naar 3 gulden per kilo. Bleekselderij is voor de tijd van het jaar nog goedkoop, een struik kost f 1,10. Door de kleine aanvoer van bloemkool liggen de prijzen hoog. Voor een middelgrote maat moet men toch wal re kenen op f 4,25 per stuk. De grotere maten zijn duurder. Er is ook goedkopere bloem kool in de handel, deze komt uit Frankrijk. Voor deze kool betaalt men f2,50 per stuk. Er worden volop sperziebo nen uit Egypte en Spanje in gevoerd. ze kosten f3,- per halve kilo. De Hollandse kas bonen zijn eens zo duur. Als aanvulling op het dagelijks menu is het belangrijk om ook in de behoefte aan vita minen te voorzien. Naast het harde fruit zoals appels en peren komen er nu steeds meer mandarijnen en sinaas appelen op de markt. De si naasappelen worden op het ogenblik ingevoerd uit Zuid- Amerika en een aantal Zuid- Afrikaanse landen. De prij zen ontlopen elkaar niet veel. Ze kosten ongeveer f 3,25 per kilo. Voor de mandarijnen (kleintjes) schommelt de prijs rond f 1,75 per kilo. DEN HAAG Een groep Texelse parachutisten geeft op 25 november in Suriname een springdemonstratie bij de feestelijkheden rond de tiende veijaardag van de onafhankelijkheid. Bij die gelegenheid zal ook dictator Desi Bouterse aanwezig zijn. De Texelaars zijn uitgeno digd om in het land een paar dagen te komen springen en kregen daarvoor gratis tickets, verblijf en de moge lijkheid om vijf tot tien sprongen per dag te maken. Directeur Bob Rienks van het Para Centrum Texel heeft de Su- rinamers toegezegd met twaalf van zijn mensen te komen sprin gen. De eerste zes van hen zijn al in Paramaribo.'de overigen onder wie de directeur zelf, vertrekken binnenkort. Het optreden van de parachutisten heeft tot tal van protesten geleid, onder meer van het VVD-kamerlid F. Weisglas, die deze vorm van reclame voor ons land afwijst. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wijst erop dat ondanks de gespannen verhoudingen tussen ons land en het Bouterse-be- wind geen verbod bestaat op deelname van Nederlanders aan dergelijke evenementen. „Iedereen is vrij om te gaan of te staan waar hij wil. Toejuichen of afkeuren doen we dus officieel niet", aldus de woordvoerder. Volgens woordvoerder Ton Pleiter van de paraclub weten de Texelaars pas sinds gisteren dat ze in het feestprogramma van dictator Bouterse zitten. Volgens hem bood de Surinaamse zus terorganisatie Para Maribo, met wie al voor Bouterse goede con tacten bestonden, de reis aan om via de komst van de Texelaars het parachutespringen in Suriname op een wat hoger peil te krijgen. „Maar nu de aap uit de mouw komt, dat er ook op de beruchte 25 november gesprongen moet worden, wordt het voor ons moeilijk. We zijn er nog niet helemaal uit", aldus Pleiter. De ravage die na de explosie in De Kwakel overbleef. UITHOORN In het buurt schap De Kwakel nabij Uit hoorn is gisterochtend een wo ning door een hevige ontpof- fing verwoest. Na de explosie, die zich omstreeks half tien voordeed, ontstond een uit slaande brand, waardoor twee mensen werden gewond en de naastgelegen woning zwaar werd beschadigd. Enkele hui zen in de omgeving hebben glasschade opgelopen als ge volg van de ontploffing. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM De explosie is volgens een on derzoek van de technische re cherche van de rijkspolitie veroorzaakt door een defect aan een gasleiding. De ontplof fing heeft plaatsgevonden op de begane grond van de wo ning. De politie noemt het „een wonder" dat de drie ge zinsleden (man, vrouw en één zoon) de explosie en de daar opvolgende instorting van hun woning en de uitslaande brand hebben overleefd. De zoon sprong zonder zich te verwonden uit een dakkapel, de ouders werden uit de bran dende puinhopen gered door een sportvisser die zich dicht bij het huis bevond. De man en vrouw zijn naar het brand wondencentrum in Beverwijk gebracht. -Volgens een woordvoerder van de brandweer loopt de schade in de honderdduizen den guldens. De omvang van de schade is mede afhankelijk van de vraag hoezeer de mu ren en het dak van de tweede woning door de luchtdruk zijn ontzet. Vermogen Rodamco boven twee miljard ROTTERDAM Het eigen vermogen van Rodamco was per 31 augustus (het einde van de eerste helft van het lopende boek jaar) gestegen tot boven twee miljard gulden, zo blijkt uit het halfjaarbericht. Rodamco is het vastgoedfonds van de Robeco- groep. Per 28 februari bedroeg het eigen vermogen 1,9 miljard gulden. De stijging is met name te danken aan vermeerdering van het aantal uitstaande aandelen met twaalf procent tot 16,3 miljoen. De helft van het totale belegde bedrag van 1,4 miljard gulden was eind augustus belegd in de Verenigde Staten. In Ne derland was 17,5 procent belegd, in Duitsland ruim tien procent. Aan de portefeuille werden kantoorpanden in Frankrijk en Bel gië toegevoegd en winkelpanden in Nederland. „Wilde" vestiging van 44 huisartsen UTRECHT Van de in totaal 318 beginnende huisartsen in 1984 hebben 44 zich gevestigd zonder steun van hun beroepsor ganisatie, de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV). Uit deze cijfers blijkt dat de inspanningen van het LHV haar leden tegen ongewenste concurrentie te beschermen tot nu toe weinig resul taat hebben. Op J .anuari 1986 moet een wettelijke regeling ingaan, die be ginnende huisartsen verplicht een vestigingsvergunning bij de gemeente van hun keuze aan te vragen. Zogenaamde „wilde" vestigingen behoren dan tot het verleden. Zeshonderdtien huisartsen waren op 1 januari 1985 op zoek naar een eigen praktijk. Dit aantal neemt elk jaar toe. Het aantal vo rig jaar gevestigde huisartsfin bedraagt 5918, een toename v,£n 170 vergeleken i 1983. AMSTERDAM Justitië le ontruimingen van kraakpanden zijn onrecht matig. Justitie maakt een oneigenlijk gebruik van het wetboek van straf recht en schendt bij der gelijke ontruimingen het grondwettelijk veranker de huisrecht van de kra kers. De politie wordt hierbij voor het karretje van de huiseigenaar of zelfs de speculant gespan nen. Dit zegt W. Duursma, voorzit ter van de Amsterdamse afde ling van de Nederlandse Poli tiebond, in het jongste maand blad IGLO. Dit blad wordt uit gegeven door de LOBH, de Landelijke Organisatie Belan gengroepen Huisvesting. Volgens Duursma maken het openbaar ministerie en ook de politie zich schuldig aan straf bare feiten, wanneer een kraakpand niet meteen na de „ontdekking" van het kraken ontruimd wordt, maar pas tij den later. Volgens hem schrijft de wet voor dat er sprake moet zijn van een heterdaad- -situatie van lokaal- of huis vredebreuk. Alleen dan zou Banken willen chipcard-proef AMSTERDAM De banken willen een proef beginnen met de chipcard. Het is nog niet bekend hoeveel mensen en hoeveel winkels aan de proef zullen meedoen, zo heeft de Raad voor het Betalingsver keer, een overlegorgaan van de gezamenlijke banken, giste ren bekend gemaakt. Een chipkaart is een plastic betaalkaartje, waarin een klei ne computer iii de vorm van een chip is ondergebracht. Te goeden worden opgenomen door de kaart in een speciale bankcomputer tot een bepaald bedrag „op te laden". Als met de kaart betaald wordt, wor den de bedragen automatisch van de kaart afgeschreven. Zodoende functioneert de chipkaart als een elektroni sche portemonnee. Op het moment zijn al proe ven met de chipcard gaande in Frankrijk, Noorwegen en de Verenigde Staten. justitie mogen optreden. Door weken en soms maanden te wachten met ontruimen is die „heterdaad-situatie" er niet meer en is er dus ook geen grond tot actie over te gaan, zo meent Duursma. Duursma meent verder dat het openbaar ministerie geen kra kers vervolgt, omdat het zijn ontruimingsbeleid niet getoetst zou willen zien door de rech ter. „Over de toelaatbaarheid ontruimingen blijft een dikke mist hangen. Het ont- ingsbeleid van justitie is daarmee een vorm van staats- anarchie: het door overheids instanties buiten de wet en het parlement om vaststellen van richtlijnen en bindende voor schriften. Een slachtoffer van onrechtmatige over- heiJsdaden mag zich daarte gen zonodig met geweld we ren", aldus de politieman. Persofficier van justitie mr. H. Wooldrik verwerpt het hele verhaal van Duursma als .ju ridische krompraat". Volgens hem is het optreden van poli tie en justitie uitgebreid aan de orde geweest in talloze kort gedingen en daarbij werd het openbaar ministerie steeds in het gelijk gesteld. Hetzelfde gebeurde volgens Wooldrik, nadat over justitiële ontrui mingen kamervragen waren gesteld. Over de juridische aspecten van het betoog van Duursma heeft Wooldrik geen goed woord over. Heterdaad is, vol gens Wooldrik, niet alleen het moment van kraken, maar ook de weigering van de kra kers op de vordering van de politie het pand te verlaten. „Na zo'n vordering wordt met een opgetreden". 10.00-1 210-245, per kg 10,00-11,50.' voer: slachtvee 1036. stieren slachtschapen en lammeren 281 taal 1492. Stemming (resp. handel I prijzen): slachtvee en stieren redelljli i hoger, slachtschapen en lammer# redelijk - gelijk. MID

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4