Voortgezet onderwijs in Nederland loopt achter \\ii crdachte van 100rd op arts angehouden Brinkman verdedigt vrijlaten jeugdseks J Minister vreest Sloongolf door li brandweeracties m Scheepsbouw in motteballen JOYD: gekozen staatshoofd iGINA SINNENLAND c rHIPHOL De 46-jarige K K. t Eindhoven is op verdenking in moord op de verzekeringsarts P letdijk uit Leende, gistermiddag i Schiphol gearresteerd toen hij robeer r vliegtuig uit Turkije aan- "rijk g«ivam Verleden week hield de in Ei ilitie zijn 17-jarige zoon aan, die reiden xklaard heeft dat zijn vader de de rai gelijke schoten heeft gelost, éigens de politie is de verdachte -zijn daad per auto naar Turkije opvlucht, maar op aandrang van omgeving teruggekeerd. De ilitie was daarvan op de hoogte wachtte de man op. KcidócSouAcnit MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 PAGINA 3- pV CAi >nd -proje oot b it niei lighei tig ja et 3 Espr :f we at vo r Eur aar Chauffeurs V D stellen eisen UTRECHT Vrachtwagenschauffeurs van het warenhuisconcern V D eisen 200 gulden netto per maand bij hun sa laris. Reden van die eis: het werk is zwaarder en verantwoordelijker ge worden. De chauffeurs overwegen ac ties indien de directie van V D van daag niet over de looneis wil praten. Dit is zaterdag besproken op een verga dering in Utrecht, waar 85 van de 200 chauffeurs aanwezig waren. De dienstenbond FNV vindt de eisen van de chauffeurs billijk, omdat zij bij voorbeeld ook de afgeleverde televisie toestellen moeten installeren. Toch zal de FNV eventuele acties niet onder- vanwege de vredesplicht in de Overspannen man gijzelt jongen MILLINGEN Een 21-jarige man uit Millingen (Gelderland) heeft gis teravond een 13-jarige jongen van zijn fiets gesleurd en een half uur ge gijzeld in het gemeentehuis van die gemeente. Gewapend met een lucht buks en een bajonet drong de man rond acht uur in overspannen toe stand het gemeentehuis binnen. De man trapte de deur in, schoot een paar ruiten stuk en bedreigde de toe vallig aanwezige gemeentesecretaris. Deze wist te vluchten en sloeg alarm. Over het motief van de man, die zich na een half uur aan de politie over gaf, is nog niets bekend. Eerder in de avond had de man na een ruzie zijn huis verlaten. Verdachte ontvoering Van Dam meldt zich AMSTERDAM De 40-jarige J.P. uit Amsterdam heeft zich zaterdag bij de politie in Utrecht gemeld, in verband met de ontvoeringszaak van Gijs van Dam. De man is overgeleverd aan de politie van Amsterdam, die hem on middellijk insloot. Eerder deze week werd de echtgenote van J.P. al gear resteerd. Zij bestuurde de auto waarin Gijs van Dam van Lelystad naar Am sterdam werd vervoerd. J.P. bevond zich, naar eigen zeggen, ook in de auto. Nadat de auto uit de bocht vloog was gevlogen, werden twee ontvoer ders aangehouden en werd Gijs van Dam teruggevonden. J.P. en zijn echt genote wisten toen echter te ontko- PvdA bereid meer conventionele wapens te aanvaarden NIJMEGEN De PvdA is bereid in een regering met het CDA meer conventionele wapens te aanvaarden om daarmee de komst van kruisraketten te voorkomen. Dat zei PvdA-leider Den Uyl za terdag op een bijeenkomst van de Jonge Socialisten in Nijmegen. „Ik sluit niet uit dat bij liquidatie van de komst van 48 raketten, wij conventioneel iets zouden moeten aanvaarden", aldus de PvdA- -voorman. Een compromis in de vorm van minder dan 48 kruisra ketten wees Den Uyl beslist van de hand. DEN HAAG Neder land is achtergebleven bij de internationale ont wikkeling van het voort gezet onderwijs. De ach terstand is veroorzaakt door de meningsverschil len over de algemene ba sisvorming; de vakken die alle leerlingen in de onderbouw (van 12 tot 16 jaar) moeten hebben ge volgd. Dit stelt Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in een studie over de inrichting van de eer ste fase van het voortge zet onderwijs. meer uit de achterhaalde en onjuiste tegenstellingen die bij het publiek leven, aldus de onderzoekers. Ze noemen daarbij de tegenstelling „praat-onderwijs" tegenover „prestatie-onderwijs", met andere woorden de vraag of de leerling dan wel de leer stof centraal moet staan. De kwaliteit van het onderwijs wordt volgens het onderzoek bedreigd door een snel toene mende versnippering en de sorganisatie. Er is verzuimd een „een pas send model voor algemene basisvorming" te ontwikke len en het beleid dat deson danks gevoerd is kent geen samenhang. Scholen zijn bij voorbeeld gedwongen te fu seren zonder dat daarvoor een richtsnoer bestaat. De jongste regeringsnota's zijn hierover volgens de onder zoekers met elkaar in tegen spraak. De onderzoekers vrezen dat er een tweedeling ontstaat tussen „volksonderwijs" en „standsonderwijs". Het „volksonderwijs" zou ont staan door fusies van mavo en lbo, terwijl uit het samen gaan van havo, atheneum en gymnasium „standsonder wijs" zou voortkomen. De nadruk op de individuele leerling, die zijn eigen „leer weg" grotendeels mag kie zen, is volgens het onderzoek kenmerkend voor de „aan zetten tot vormgeving" van de eerste jaren van het voort gezet pnderwijs. De WRR vreest dat hiermee de inhou delijke eenheid en samen hang van het onderwijs in gevaar komt. Koningin Beatrix wuift lachend het autoveer schip „Koningin Beatrix" na, dat zij even tevo ren gedoopt had en een behouden vaart toege wenst. Links op de foto: commissaris van de koningin S. Patijn. Inzet: de „Koningin Beatrix" op sleeptouw. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De cri sis in de scheepsnieuwbouw heeft zich het afgelopen jaar verder verdiept. Er is ruim veertig procent overcapaciteit op de werven in de wereld. Als gevolg daarvan zijn de prijzen voor nieuwe schepen met nog eens vijf a tien procent gedaald, waardoor ook Koreaanse en Ja panse werven tegenwoor dig onder de kostprijs moeten bouwen. Voor de Nederlandse middelgrote scheepsbouw is er bijge volg voorlopig geen werk. )EN HAAG CDA-mi- lister Brinkman heeft za- eEdag voor de radio het mstreden wetsontwerp !at seksuele handelingen )oven de 12 jaar vrijlaat egen de kritiek vanuit :ijn eigen partij verde- iepre Hgd. Brinkman wees er hee daarbij op dat niemand onvrijwillig aan dergelijke kontakten hoeft te wor den blootgesteld. „Anderzijds billijken wij ook niet het kontakt met 12- tot 16-jarigen. Dat is allereerst een verantwoordelijkheid van de ouders en de jongeren zelf. Het kabinet trekt slechts de conse quenties uit het feit dat bij de strafrechtspleging in de prak tijk niet makkelijk valt na te gaan wat er gebeurt", aldus Brinkman. Volgens de minister is er geen sprake van dat het kabinet dergelijke kontakten zou sti muleren. Hij wees er op dat het ontwerp na advisering door de Raad van State op nieuw in het kabinet aan de orde komt. Intussen houdt de kritiek op het wetsontwerp aan. Voor de NOS-televisie vroeg het CDA- -kamerlid Evenhuis-Van Es sen zich af waarom het kabi net seksuele handelingen tus sen 12 en 16 jaar nog vrijer wil maken. „We spreken hier over een klachtendelict, dat dus pas na een klacht tot vervolging leidt. De zaak is dus al heel erg vrij. Ik begrijp niet waar om het kabinet het nog vrijer wil maken", aldus het CDA- -kamerlid. Zij werd in haar kritiek ge steund door de cheffin van de zedenpolitie in Utrécht, me vrouw G. Kostwinder. „Ook bij de politie is het kabinets voornemen als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Er is geen sprake 1 sueel kontakt ir normaal gedrag i ver loopt nu te maatschappelijke heid vooruit". dat sek- deze groep De wetge- hard op de werkelijk- e poo gebii >p. I ^nacl HILVERSUM Als er als gevolg van de eisen van de eniar >randweer een loongolf komt, dan zijn alle inspannin- n. I |en van de afgelopen drie jaar om de uitgavengroei jft cyan de collectieve sector te beheersen voor niets ge- lier» i veest. Er komt dan een knak in de economie, minder £r werkgelegenheid en meer werkloosheid. si minister J. de Koning van Sociale Zaken gisteren in het N®| KRO-televisieprogramma „Brandpunt in de Markt" in een reac- ,p -tie op de acties van een aantal brandweerkorpsen en de mogelij ke consequenties daarvan. „Dat betekent dat het stelsel van soci ale zekerheid opnieuw onder geweldig zware druk komt te staan en dat moeten we vermijden", aldus De Koning. minister Korthals Altes van Justitie uitte gisteren kritiek recente brandweeracties voor een hogere onregelmatig heidstoeslag. Korthals Altes noemde de „blusschuim-actie" in het stadhuis van Amsterdam onrechtmatig. „De grenzen vail toelaatbaarheid zijn duidelijk overschreden", aldus de minister voor de Avro-radio. Korthals Altes toonde zich met name verbolgen over het feit dat de brandweer na de uitspraak van de rechter, die verscherping van de acties Verbood, toch voertuigen gebruikte om het stad huis onder het schuim te zetten. Ook het verjagen van de wet houder voor sociale zaken uit zijn kamer vindt de minister on toelaatbaar. „Hier werd huisvredebreuk gepleegd", aldus Kort hals. „Met dit soort acties zijn we in de jungle verzeild geraakt". Arrestaties Aan de gevel van het Amster damse krakerscafé „De vergul de Koevoet" wordt opgeroe pen tot protest tegen het poli- tiegeweld, terwijl een arrestant geboeid wordt afgevoerd. Aan leiding voor de politie-inval was de mishandeling van twee rechercheurs eerder gister avond met koevoeten door be zoekers van het café. Totaal werden vijf arrestaties verricht wegens openlijke geweldple ging. friemels 1K6ên ecHreenuesL 0WT2AftS&nfc UNIEK Dit zei directeur Van Dort van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord gisteren bij de tewaterlating van het nieu we veerschip „Koningin Bea trix" dat de werf in veertien maanden voor de Stoomvaart maatschappij Zeeland bouw de. De Beatrix is voorlopig het laatste middelgrote schip dat bij de werf van de helling rolt. Als gevolg van de crisis in de scheepsnieuwbouw moe ten bij de onlarigs ingrijpend vernieuwde werf 1200 van de 1600 werknemers ontslagen worden. Kort voor de tewaterlating had koningin Beatrix het veerschip, dat 2100 passagiers en 500 personenauto's kan vervoeren, gedoopt. De ferry, die twee kleinere veersche pen gaat vervangen, wordt april volgend jaar ingezet op de lijndienst tussen Hoek van Holland en Harwich. Met de bouw was ruim 175 miljoen gulden gemoeid. Van der Giessen gaat voorlo pig verder met vierhonderd werknemers, waarmee ge tracht wordt de moeilijke ja ren met kleinere opdrachten door te komen. Daarmee gaat ook de laatste grote werf in Nederland in de motteballen. Als de markt voor middelgro te schepen naar verwachting in 1987 aantrekt, moet Van der Giessen met de huidige know-how weer mee kunnen doen in de vaart der scheeps bouwers, zo is de bedoeling. (Van onze parlementaire redactie) DORDRECHT Elke openbare fynctie in Ne derland moet in principe worden vervuld op grond van persoonlijke kwalitei ten en niet door geboorte. Dat moet ook gelden voor het staatshoofd. Het con gres van de onafhankelij ke liberale jongerenorga nisatie JOVD heeft zich daar zaterdag voor uitge sproken. Het huidige moderne koning schap dat Nederland kent zou „vooralsnog" ongemoeid gela ten kunnen worden, maar dan mag de koning geen enkele politieke functie meer bekle den. De ondertekening van wetten zou moeten plaatsvin den door de minister-president die daartoe door het parlement gedwongen kan worden. De koning zou verder geen for mateur meer mogen aanwij zen. Dat zou de Tweede Ka mer moeten doen en de forma teur zou voor zijn werk ook daar ter verantwoording ge roepen moeten kunnen wor den. De liberale jongeren hebben zich verder uitgesproken voor herziening van het kiesstelsel. Na een uitbreiding van de Tweede Kamer tot 200 leden zou daarvan een kwart via een districtenstelsel gekozen moe ten worden. Verder zou aan de voorkeursstem een veel groter gewicht moeten worden toege kend. De JOVD heeft zich ook ge schaard achter het mogelijk maken van een volksinitiatief. Een groep kiesgerechtigden (iA omvang even groot als de kiesdeler bij de laatste parle mentsverkiezingen) zou een voorstel aan de Kamer moeten kunnen doen dat daar behan deld dient te worden en bij aanvaarding tot wet verheven zou moeten worden. Verder zouden gemeenteraden en pro vinciale staten bindende voor drachten moeten indienen over de benoeming van burge meesters en commissarissen van de Koningin. Tot slot heeft het JOVD-con- gres de aanvaardbaarheid van burgerlijke ongehoorzaamheid nog eens onderstreept. Er is echter de nadruk gelegd op twee voorwaarden: er moet sprake zijn van een maat schappelijk achterhaalde norm en van gewetensbezwaarden. Met name aan de eerste voor waarde voldoet burgerlijke on gehoorzaamheid in het kader van het rakettenbesluit niet, aldus een JOVD-woord voer der. SPLINTERS 1 De landspolitiek in onze laaglanden wordt anno '85 gedicteerd door een drietal grote partijen: PvdA, CDA, VVD. En toch blijft Neder land bij uitstek het „splin- terland": na de grote ka merfracties komt er een hele tijd niets, tot we op D66 stuiten en vervolgens op een groot aantal politie ke peuters. In het verleden ontstonden die splinterpartijtjes veelal uit ontevreden groeperin gen binnen een der grote partijen (DS'70 kwam voort uit de PvdA, de PPR uit de KVP, de EVP uit het CDA, etc.). Wat dat betreft heerst er de laatste jaren echter vrijwel stilte aan het front der grote partijen: zij probe ren de vuile was zoveel mo gelijk in eigen huis te hou den, wat overigens niet al tijd lukt. Er duiken wel eens politici op die hun par tijgenoten de huid volschel- den (zoals onlangs enkele PvdA-kamerleden deden), maar tot nieuwe partijvor ming heeft dat niet geleid. En weliswaar hebben Schol ten en Dijkman hun CDA de rug toegekeerd, maar ook dat heeft geen uitbreiding van het partij enbestand tot gevolg gehad. SPLINTERS 2 Het onderlinge gekrakeel tussen CDA-, VVD- en PvdA-politici overstemt meestentijds de ruzies bij de kleintjes, terwijl daar de conflicten werkelijk voor het oprapen liggen. Direct gevolg van die kamersmalle onenigheid is dat aan de ko mende Tweede-Kamerver kiezingen een ongekend hoog aantal splinterpartij tjes zal meedoen. Het toch al omvangrijke deelnemers veld wordt aangevuld met enkele fonkelnieuwe splin ters. die nu eens niet voort komen uit een der grote partijen, maar zijn ontstaan door onenigheid binnen en kele reeds bestaande splin- Om zeer uiteenlopende re denen is binnen die partij tjes onrust en onvrede uit gebroken over de politieke koers. Bij de CPN botert het al geruime tijd niet meer tussen de progressief-femi- nistische en de traditioneel- marxistische aanhangers. In de PSP hebben de radicaal- pacifist Fred van der Spek (die niets van linkse samen werking wil weten) en de gematigde „coming woman" Andrée van Es inmiddels openlijk de strijd om het lijsttrekkerschap aangebon den. Aan de rechterzijde van het politieke spectrum heeft de voormalige RPF- vertegenwoordiger Aad Wagenaar zich vol misnoe gen afgewend van de refor matorische politiek, zoals die door „EO-politicus" Meindert Leerling wordt bedreven. Hans Janmaat, die in 1982 namens de Cen trumpartij in de Kamer kwam. is na een fikse ruzie door zijn eigen partijbestuur de deur gewezen en blijft tot de verkiezingen politiek dakloos. En tenslotte is er het leed in de EVP, de link se afscheiding van het CDA. De aanhangers van dit zieltogende partijtje zit ten tegen heug en meug vast aan Cathy Ubels als lij- staanvoerster, omdat hun laatste hoop in bange dagen, generaal b.d. Von Meijen- feldt, geen zin heeft in het lijsttrekkerschap. SPLINTERS 3 Het merendeel van de nieu we splinters is pas kortgele den tot stand gekomen. De meest recente „aanwinst" is „AR'85" van het voormalig RPF-kamerlid Wagenaar, waarbij overigens geen sprake is van een wederge boorte van de aloude Anti Revolutionaire Partij, die in het CDA is opgegaan. In de actualiteit wordt AR'85 on middellijk gevolgd door het Verbond van Communisten in Nederland (VCN): de groep „horizontale" com munisten die zich yan de CPN heeft afgesplitst. En verder bindt Janmaat vol gend jaar met zijn prille „Cen trumdemocra ten de strijd aan tegen de Cen trumpartij om de gunst te verwerven van het minder weldenkend deel der natie. Dan is er ook nog Jan-Nico Scholten, die met vage plannen rondloopt voor een nieuwe partij. Nadat samen werking met de EVP strandde en de PvdA hem eveneens niet moest, is er nog een kleine kans dat Scholten zijn „Basisbewe ging voor Vrede en Solida riteit" tot partij zal verhef fen. Tenslotte is uit het niets de PAB (Partij Alge meen Belang) ontstaan. Deze politieke groepering op christelijke grondslag werpt zich op als belangen behartiger voor alle uitke ringsgerechtigden en meent hèt medicijn te hebben ge vonden voor alle maat schappelijke en financieel- economische kwalen. Op 21 mei van het volgend jaar zijn er 11, mogelijk zelfs 12 of 13 partijtjes, die een theoretische kans ma ken op minstens één zetel. Zo'n aantal in de Tweede Kamer zou een absoluut re cord betekenen in de parle mentaire historie. In het voorjaar van '86, als de ver kiezingscampagne op het Nederlandse volk wordt los gelaten, zal men in den lan de kunnen constateren dat de politieke Jan Splinter nog verder versplinterd door de winter is gekomen. BEKENDHEID kamerleden. Dat is geble ken uit een enquête die de Nederlandse Stichting voor Statistiek onlangs heeft ge houden in opdracht van de TROS. Aan 760 Nederlan ders van 18 jaar en ouder werd gevraagd welke be windslieden en welke ka merleden van PvdA, CDA en VVD men spontaan kon opnoemen. Wie na één ol meer namen haperde, kreeg een lijst voorgelegd waarop alle personen in kwestie stonden. Qevraagd werd dan welke namen de geën quêteerden bekend voor kwamen. De resultaten waren verbij sterend. Gevraagd naar le den van het kabinet wist bijvoorbeeld 69 procent spontaan de naam Lubbers te noemen. Dit betekent dat 31 procent daar niet op kwam. Die mensen werden dus een handje geholpen. Zegt de naam Lubbers u iets? „Ja", antwoordde toen nog 23 procent. De totale bekendheidsscore van de premier kwam daarmee derhalve op 69 procent (spontaan) plus 23 procent (geholpen): samen 92 pro cent. Hetgeen inhield dat toch nog 8 procent van de ondervraagden nimmer van Lubbers had gehoord. Nu valt dat in vergelijking met andere bewindslieden nog mee. Van Aardenne was bij 85 procent bekend, maar slechts 36 procent noemde hem spontaan. Smit-Kroes scoorde ook een totaal van 85, maar uit zichzelf wist slechts 30 procent haar te noemen. De meest onbe kende ministers zijn De Ruiter (57 pet. totaal) en Winsemius (59 pqt.) Wat de staatssecretarissen betreft scoorden Hoekzema (10 pet.) en Van Amelsvoort (12) het laagst. De bekendheid van de ka merleden der drie grote partijen is om te huilen. Den Uyl scoort het hoogst (94 pet., waarvan 70 spon taan) op de voet gevolgd door Nijpels (89 pet., waar van 56 spontaan). CDA- fractieleider De Vries moet echter wat meer aan zijn imago gaan bouwen, want maar liefst 50 procent van de ondervraagden had nog nooit van de man gehoord. Overigens hebben de mees te kamerleden een bekend heid van minder dan 10 procent, enkele gunstige uitzonderingen daargelaten, zoals de PvdA 'ers Van Dam (68) en Dolman (65) en de VVD'ster Terpstra (65). DEKAMER DEZE WEEK Dinsdag en woensdag de batteert de Kamer over het 1-novemberbesluit: de be slissing van het kabinet om over te gaan tot plaatsing van 48 kruisraketten in Woensdrecht. Vooraf wordt dinsdag nog een spoeddeba- tje gehouden (een interpel latie) op verzoek van het PvdA-kamerlid Buurmeijer. Hij wil meer duidelijkheid over de vraag wie dit jaar wel en niet voor een een malige uitkering in aanmer king komen. De donderdag is gereserveerd voor een viertal uitgebreide commis sievergaderingen, waarin de volgende onderwerpen worden behandeld: de PTT- begroting, de politie, het technologiebeleid en het wetenschapsbudget.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3