Bessems kan ineens alles K turnen uniek n veel McEnroe wint in opzichten Stockholm weer Tweemaal judobrons in dramatisch toernooi MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 Zeilbond doet Zuid-Afrika in ban LONDEN Zuid-Afrika is litgesloten van deelneming lan alle wedstrijden in de olympische zeilklassen. Dat heeft de internationale water sport-unie gisteren in Londen besloten. De beslissing, geno- n tijdens de jaarvergade ring van de IYRU, geldt voor de regatta's om de wereld- en continentale titels in de zeven olympische categorieën: Finn, Soling, Star, FD, Tornado, di visie 2 en 470 (dames èn he ren). Het besluit is genomen r aanleiding van de apart- heidpolitiek, die de Zuidafri- kaanse regering voert. Toeschouwers gedood in Franse autorally MONTBRISON Bij een autorally in de Franse plaats Montbrison zijn gisteren twee toeschouwers om het leven gekomen en is één zwaar gewond geraakt. Het on geluk gebeurde, doordat een Porsche van een Frans team in een bocht van de wt-g af raakte en recht op een groep kijkers in reed. Daarbij werd volgens de politie een 37-jarige man op slag gedood. Een tien jaar jongere toeschouwer overleed enkele uren later in het ziekenhuis. Zijn broer werd met ernstig letsel in hetzelfde hospi taal opgenomen. Korolev tijdens zijn paardsprong, die bijdroeg aan zijn gou- medaille. [IERÈSE WILMINK RESTEERT ONVERWACHT STERK LODDER VERRAST IN MASTERS Been- jonge is hij dan duel jn af- lin- niet die ONTREAL De strijd een n de individuele titel bij dames van de 23e WK men in Montreal, zal twee redenen als hij riek de geschiedenis in- lan. Voor de eerste keer ndigden twee deel neemsters, de Russinnen lena Sjoesjoenova en Ok- na Omeliantsjik, gelijk de eerste plaats. Nog irieuzer was echter dat n zijn tweetal zaterdag in ac- aan e ^on komen. Beiden be- t vol- Dorden na de landen- rkers edstrijd namelijk niet tot «nut- e beste drie van hun 'einig oeg en hadden zich 5?' l ,ar(loor eigenlijk niet- ge- arden aatst voor de strijd van l va. e laatste 36. sr de een i het Sovjet-kamp werd ech- vrij r na de gewonnen landen- Vijf edstrijd het reglement gron- een g bestudeerd. Europees kam- bal oene Elena Sjoesjoenova en lman ksana Omeliantsjik, met Van aar b40 m en 31 kg de dreu- ie 0p es in de ploeg, scoorden don- ïrdag in de keuzestof van de Ajax- ndenwedstrijd beiden een men-en de vrije oefening. Het eman uo toonde aan weer in top- If na orm te zijn na eerdere mis te te- 'kkingen bij de verplichte effer, °f- jssen, 'e ploegleiding besloot daar door P« met het reglement in de spe- and, Olga Mostepanova en o be- ma Baraksanova uit de ploeg Va- 1 laten en te vervangen door pline meliantsjik en Sjoesjoenova. is de lG-president Joeri Titov uit De b Sovjet-Unie voelde zater- uit- agavond de bui hangen en laakte hoogst persoonlijk dui- elijk dat zijn landgenoten hele °lgens de reglementen had- Ie in Bn gehandeld. ange '"onzakelijk olgens trainer Rodionenko 'as de vervanging noodzake- Müh- 'jk omdat beide andere turn- 38. Iers geblesseerd waren. In 'erkelijkheid moet het vooral Ie angst zijn geweest dat het I orspronkelijke tweetal het »et zou bolwerken tegen de loemeense Ecaterina Szabo en e Oostduitse Dagmar Kerst- n. Maar hoe dan ook, de be- lissing van de Russsiche trai ler bleek achteraf perfect uit e werken. n het Nederlandse kamp eerste ook grote tevreden- 'eid. Therèse Wilmink eindig- fout schakeld door de als derde ge plaatste Maleeva met 6-3,6-2. In de tweede halve finalepartij won Karlsson van Tine Scheuer-Larsen, omdat de Deense de strijd bij de stand 6-3 0-3 staakte wegens een spierblessure. In de finale van het dubbel spel wonnen de als eerste ge plaatste Marcella Mesker/Ca- therine Tanvier (Ned/Fra) met 6-2, 6-2 van de Joegoslavi- sch/Italiaanse combinatie Sa- brina Goles/Sandra Cecchini. Weinig publiek Het internationale damestoer- nooi, dat het predikaat open Nederlandse dameskampioen schappen had meegekregen, is niet bepaald een publiekstrek ker geworden. In vijf dagen (met een middag- en avondses sie) passeerden ruim vierdui zend toeschouwers de loketten. Aan het randgebeuren was overigens ruime aandacht be steed. Iedere avond was er en tertainment doof het optreden van verschillende zangeressen. Dat leidde er zelfs op een van de avonden toe, dat een enkel spelpartij ruim een half uur moest wachten. Zeker is dat het damestoernooi - de voorgaande editie was in 1980 maar kreeg wegens te weinig publieke belangstelling geen vervolg - volgend jaar opnieuw, maar nu in de laatste week van september in Nieuw-Loosdrecht zal worden gehouden en dan met een ster kere bezetting. ZWARE NEDERLAAG RUGBYTEAM HILVERSUM Een zwaar gehavend Nederlands rugby- team, liefst vijf man hadden om verschillende redenen af gehaakt, heeft zaterdag voor zeshonderd toeschouwers in Hilversum een forse nederlaag geleden tegen een selectie van Wales: 6-19. Het was ondanks de negatieve score een aan trekkelijk duel, waarin .de har de wind de Oranje-kandidaten «.voor te grote moeilijkheden plaatste. De Welshmen bleken hier beter tegen bestand, het geen vooral in de tweede helft duidelijk tot uitdrukking kwam. Wales verhoogde toen gesteund door de wind de sco re van 6-7 naar 6-19. De betere balbehandeling van Wales werd hiermede voldoende tot uitdrukking gebracht. £eidóa(2owiwnt SCHALKWIJK NAAR ENDURO-TITEL NEEDE Op een loodzwaar circuit is. vrijdag en za terdag de 50ste internationale KNMV kampioensrit verreden. Deze tweedaagse enduro-wedstrijd in de Gelderse plaats was de afsluiting van het seizoen. Door de vele regenval en het feit dat er slechts een parkoers beschikbaar was dat twee dagen lang veel vuldig gebruikt werd, was het aantal uitvallers onge kend groot. Van de 210 rijders die van start gingen, werden er slechts 38 in de uitslag opgenomen. Vrij dag hielden 97 coureurs het al voor gezien, zaterdag volgden er 75. De meeste strijd kregen de toeschou wers te zien in de senioren klasse 126 - 250cc. De zege ging uiteindelijk naar de Oostduitser Hafald Sturm die ook algemeen dagwinnaar werd. Hij bleef in zijn klasse de Nederlanders Martin Schalkwijk en Henk Seppenwoolde net voor. Voor Schalkwijk bete kende de tweede plaats wel de nationale titel. SLUIS Ooit ging Jean Bessems als kaderspeler door het biljartleven. Het kleine werk ging wel eens gebukt onder de forse afstoot, die de machinebankwerker uit Cadier en Keer in rech terarm heeft. Toen, tus sen 1970 en 1975, werd Bessems ondanks zijn vijf Nederlandse titels in 47/1, 47/2 en 71/2, al aangemerkt als een man die de mogelijkheden had om door te stoten naar de top van het toen nog weinig populaire kunststoten, het billard artistique. Zeven jaar ge leden ging Bessems voor het eerst serieus in trai ning voor het kunststo ten. Zondag, in de bom volle raadszaal van het Belfort in Sluis, verover de hij het vijftiende we reldkampioenschap in de spectaculairste spelsoort van de biljartsport. Bessems moest afrekenen met de Fransman Francis Connesson, net als hij ooit een groot speler in het kader- spel. De lakonieke Limbur ger, aan wiens instelling wel eens werd getwijfeld, bleek in de beslissende figuren koelbloediger dan de vegeta riër uit Parijs, die de eerste twee dagen aan de top van het klassement had doorge bracht. Die positie was vooral toegedacht aan de twee Bel gen, die met vier wereldtitels per man naar Zeeuws-Vlaan deren waren afgereisd, Ray mond Steylaerts en Leo Co- rin. Beide favorieten bleken niet in vorm op de marathon over 76 figuren en moesten vanuit de subtop toezoen hoe Bessems en Connesson hun gevecht om het wereldkama- pioenschap leverden. Zaterdagmiddag passeerde Bessems zijn Franse concur rent. De voorsprong schom melde steeds rond de twintig punten. Zaterdagavond laat miste Bessems de laatste twee sjablonen en kwam Connes son op twaalf figuren van het eind tot twaalf punten terug. Bessems, 40 jaar, was niet on der de indruk van het zelf vertrouwen waarmee Con nesson gistermiddag voor het slotkarwei de zaal binnen stapte. „Toen Connesson de eerste twee figuren maakte, stapte hij van de tafel weg op een manier alsof hij mij wel even de les zou lezen. Dat sti muleerde mij en in feite is hij er niet meer aan te pas geko men", verklaarde de Neder lander, die met zijn score van 305 punten (uit 167 pogingen) 35 punten verwijderd bleef van zijn nationaal record. Het wereldrecord van Stey laerts, 355, bleef ook in de boeken. Op de beslissende middag was Bessems twee figuren voor het eind al zeker van het wereldkampioenschap, de eerste voor een Nederlan der in de artistieke spelsoort. Connesson miste figuur 74. Die misser werd door het pu bliek onthaald met een enorm gejuich. Bessems be hield zijn concentratie en stapte wit weggetrokken naar de tafel. Als een echte kampioen haalde hij de maximale oogst uit de laatste twee figuren. De befaamde figuur 76, de kopstoot langs de kegel, pak te Bessems moeiteloos. Daar mee kwam hij tot de mid dagscore van zestig punten. Dit voorjaar miste hij in Spo- leto door een zwakke laatste fase de Europese titel. Corin, de man die Bessems het vak leerde, kwam toen op de slot middag van het Italiaanse toernooi tot 63 punten. Bes sems verspeelde toen zijn voorsprong op de Belg door een zwakke slotserie van 32 punten. In Sluis kon Bessems echter alles. Hij verdiende daarmee duizend gulden, de eerste geldprijs uit de ge schiedenis van de wereldunie (UMB). Vorige week werd onder de druk van een aan staand profcircuit in de bil jartsport besloten tot de in voering van prijzengeld bij officiële titeltoernooien. Ha genaar Hans de Jager werd negende. BRUSSEL De grootste gemene deler van het Ne derlandse judo is net goed genoeg voor de Europese subtop. De geringe ruimte die daar beschikbaar is, moet eigenlijk wel wor den bezet door een land waar judo per traditie iets te betekenen heeft. De jaren dat Nederland de Europese landentitel vero verde (drie keer 1983, 1960 en 1961) zijn lang vervlogen. Een positie in de B-klasse hoeft nog niet te worden ge vreesd. Dat moet minder worden toegeschreven aan het toegenomen niveau dan aan de minimale belangstel ling, die de Europese landen- strijd geniet. De EJU is al lang blij jaarlijks wat deelne mers voor dit evenement bij een te sprokkelen; een aan vankelijke weigering van Nederland om een heren- ploeg af te vaardigen werd gevolgd door een smeekbede van EJU-zijde om op die be slissing terug te keren. Vlak achter de finalisten was er zowel voor de dames als de heren dames een bronzen medaille. De medaille bij de heren had een zeer dramatische kant, doordat de Belgische ploeg zich moest terugtrekken. Gisteravond werd in de sporthal Etterbeek de Waalse voorzitter van de Vlaamse Judo Liga en onder-voorzit ter van de Belgische Judo Bond, Henri Opdendrink, door een hartaanal getroffen. Kort daarop overleed hij. Onmiddellijk na het voorval dat midden in de zaal achter de bestuurstafel plaats vond, gaven Robert van der Walle en de zijnen de strijd om het brons op. Op het fatale mo ment had België niet meer dan een theoretische kans op de derde plaats (1-3). Gewichtig Met Marjolein van Unen en Irene de Kok had de dames equipe letterlijk twee ge wichtige krachtfiguren, die de ploeg van bondscoach Ka- rel Gietelink via winst op België en Oostenrijk zaterdag in Brussel naar Europees brons voerden. In de eerste ronde verloor het Neder landse zevental - zonder Chantal Han (tot 61 kilo gram) - van Frankrijk, dat zich later met een keur aan internationale titelhoudsters van het eerste dameskampi oenschap zou verzekeren. Bij de „volgelingen" van de herencoach Chris de Korte werd die krachtpatsesrol vertolkt door lichtgewicht Jean-Pierre van Deursen, zijn zware tegenvoeter Wil Wilhelm en uitgerekend Ben Spijkers. De Nijmegenaar, het best verrichtende buiten beentje van het Nederlandse judo, redde tegen Frankrijk de spreekwoordelijke eer en maakte ook in de beslissende partij tegen de anonieme Belg Rudy Fruytier geen fout. Vlak voor het incident dat de Belgische judofuntio- naris het leven kostte, had ook Robert van der Vlist (met een spectaculaire been worp) bijgedragen tot de schier onoverbrugbare voor sprong. Nederland was het toernooi gisteren gestart met een monsterzege op Spanje, dat vervolgens ten koste van Oostenrijk aardig overeind krabbelde. Het drama rond de Belgische judovoorzitter ten spijt be sloot de EJU de finale na een onderbreking van bijna een uur alsnog de finalisten de mat op te sturen. Als per tra ditie ging de eindstrijd tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie. De Sovjet-judoka's behaalden het kampioenschap voor de twaalfde keer. Europees kampioen zwaargewicht Gri- gori Veritsjev besliste drie kwart minuut voor tijd het treffen. De blonde reus smeet de ruim honderd kilo gram zware Laurent del Co lombo voor een ippon tegen de mat. Drie wielerrecords Dominguez MEXICO-STAD Colombia heeft weer een nieuwe wielerheld. Efrain Dominguez kan bij zijn terugkeer in Bogota waarschijn lijk op een grootse ontvangst rekenen. De Colombiaan verbeter de afgelopen weekeinde op de wielerbaan van Mexico-Stad drie wereldrecords. Zaterdag werd hij de snelste man op de 200 en 500 meter. Op de kortste afstand was hij met 10.788 seconden twee-duizendste van een seconde sneller dan de Italiaan Anto nio Maspes in 1960 in Rome. Op de 500 meter was het verschil met de vorige recordhouder iets groter. De Zwitser Robert Dill- -Bundi had in augustus 1983 voor de halve kilometer 28.705 se conden nodig. Op de 2300 meter hoog gelegen baan in Mexico- -Stad was de Colombiaan bijna een seconde sneller: 27.897. Gisteren was Dominguez voor de derde keer succesvol. Het was ook zijn meest aansprekende verbetering. Op de 1000 meter met staande start kwam hij tot 1 minuut en 5.2 seconden. Dat was 1.71 seconde sneller dan de veelvoudige wereldkampioen op de baan Urs Freuler uit Zwitserland in augustus 1983 nodig had. Wegens vermoeidheid zag de Colombiaan af van een poging het record op de kilometer met vliegende start te verbeteren. „Ik kan niet meer. Ik ben echt volkomen uitgeput". de als 32e, een resultaat dat .niemand had verwacht. Zij werd daarmee de vijfde West- europese turnster en evenaar de de prestatie van Ingrid Bol- leboom in 1978. Wilmink barstte volgens eigen zeggen ineens van het zelfvertrouwen en dat was de basis voor de beste prestatie die zij ooit in een grote internationale wed strijd leverde: een totaal van 37,45 punten. De scheidende trainer Hans van Zetten was zo mogelijk nog blijer: „Na de stress-situa tie waarin ik de laatste twee jaar heb moeten werken, is de prestatie van Therèse een be loning voor mij. Ik heb hier kunnen zien dat wij, hoewel we niet met een volledige ploeg aanwezig waren, ten op zichte van vergelijkbare iurn- landen als Italië, Frankrijk, Engeland en Zwitserland niet achteruit zijn gegaan. Dat is een uitstekende zaak met het wereldkampioenschap van 1987 in Rotterdam in het voor uitzicht." Ook bij dé heren was er spra ke van een unieke gebeurte nis. Voor de eerste keer sinds 1950 slaagde een turner er in voor de tweede keer de titel te winnen. Daarvoor zorgde de 23-jarige Rus Joeri Korolev. De blonde turner uit Vladimir werd in 1981 in Moskou voor de eerste keer titelhouder op de twaalfkamp. STOCKHOLM John McEnroe heeft voor de vierde keer het toernooi van Stockholm op zijn naam gebracht. In de fi nale versloeg de Ameri kaan de Zweed Anders Jarryd in 62 minuten met 6-1, 6-2. Met zijn zege ver diende de 26-jarige McEn roe ruim twee ton. Jan Willem Lodder heeft het masterstoernooi van het Ne derlandse satellietcircuit in Heemskerk gewonnen. In de finale versloeg hij de Zweed Peter Lindgren met 6-4, 6-3. Door de zege werd Lodder te vens eindwinnaar van het cir cuit. Daarmee verdiende hij 25 ATP punten. De achttienjarige Jan Willem Lodder, die in het nationale tennis nog de B-status heeft, bereikte de finale zaterdag door in de halve finales met 7-6 (10-8), 6-4 te winnen van de Amerikaan Freddy Sauer. Lindgren won met 7-6,6-4 van de Westduitser Peter Moraing. De opkomst van de in Uit hoorn wonende Lodder mocht een grote verrassing worden genoemd. De internationaal volkomen onervaren speler John McEnroe was in Stock holm goed gehumeurd. De Amerikaan versloeg de hele Zweedse tennistop en maakte enige grappen met een came raman van de televisie. maakt na zijn zege zijn entree op de wereldranglijst met een plaats bij de eerste vierhon derd. Jan Willem Lodder, die in vijf weken tennis zesduizend gul den verdiende,: „Ik had me voorgenomen het slottoernooi te halen, maar doordat ik zo constant speelde zat er meer in. Toen ik in de halve finale won van Freddy Sauer wist ik dat ik ook in de eindstrijd de sterkste zou zijn. Deze eindze ge is voor mij een leuke opste ker". Lodder gaat in de ko mende weken een satelliet-cir cuit op Hawaï spelen. De pupil van tennisschool Hugo Ekker en Paul van Geuns zal zich ook begin volgend jaar con centreren op de satelliet-cir cuits alvorens hij voorzichtig de sprong naar grotere toer nooien gaat wagen. In de herendubbelspelfinale versloeg het Cowen/Nunez de Nederlandse combinatie Al- bert/Simon met 6-3, 6-2. Open NK dames De Bulgaarse Katerina Maleje- va heeft gisteren in Nieuw- -Loosdrecht de open Neder landse tennistitel gewonnen. In de eindstrijd van het met 250.000 gulden gedoteerde toernooi, .versloeg zij de Zweedse Carina Karlsson met 6-3, 6-2. Malejeva verdiende met die overwinning 50.00C gulden, Karlsson moest het met de helft doen. Zaterdag werd de als eerste geplaatste Zina Garrison uitge-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13