Pretoria wil praten met Tutu en Boesak M-19 hervatte strijd na uitblijven hervormingen SS'er ontkent betrokkenheid bij moord op communistenleider -President Betancur >wi jkt niet voor >nwettige druk" Lot gijzelaars VS in Libanon onzeker BUITENLAND EeidócSoiviant VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 bi porteli k Verdachten aanslag op toestel Air India in Canada opgepakt VANCOUVER De Canadese politie heeft twee militante Sikhs gearresteerd in verband dtjnet de bomaanslag op een toestel van Air In- jia, dat eerder dit jaar met 329 passagiers neer- itortte voor de kust van Ierland. De arrestanten jouden ook betrokken zijn bij de bomaanslag op iet vliegveld van Tokio, waarbij rond dezelfde twee personeelsleden van de luchthaven het leven kwamen. De bagage, waarin de i was verstopt, kwam uit een toestel dat was j-ertrokken uit Vancouver. Canadese kranten et neldden dat de politie ervan overtuigd is dat ij- (Xtremistische Sikhs verantwoordelijk zijn voor rv leide bomaanslagen. In Vancouver wonen r 0.000 Sikhs. U ij.l Ambassadeur-in-spe weet nergens van WASHINGTON Moeten de Verenig de Staten een ambassadeur naar Europa sturen die niet eens weet hoeveel lidsta ten de NA VO telt en hoe de NA VO-stra- tegie er uit ziet? De senaatscommissie voor buitenlandse zaken heeft haar twij fels over presidents Reagans voordracht van Gregory Newell als de toekomstige ambassadeur in Zweden. Newell bleek evenmin in staat de vraag te beantwoor den wat de NAVO-strategie is in geval van een nucleaire aanval. Ook op andere vragen bleef hij het antwoord schuldig. Newell is adviseur geweest van presi dent Gerald Ford en werd in 1982 door Reagan benoemd tot onderminister van buitenlandse zaken. Opstand binnen Sovjet-eenheid in Afghanistan ISLAMABAD Afghaanse guerril lastrijders hebben gisteren beweerd dat vorige maand tientallen soldaten in Afghanistan omgekomen zijn, toen binnen een Sovjet-eenheid, soldaten van Aziatische afkomst in opstand kwamen tegen hun Russische colle ga's. De opstand zou uitgebroken zijn na de dood van een Aziatische mili tair. Volgens de Afghaanse rebellen zijn bij de gevechten zo'n tachtig sol daten omgekomen. De rebellie duur de een groot deel van de dag. Er werd onderling geschoten met zware machinegeweren en mortieren. „GEEN VERBAND DODE VROUW EN OVERLOPER" WASHINGTON Een Russische vrouw, die afgelopen dins dag in Canada zelfmoord pleegde, was niet de geliefde van de overgelopen en weer teruggekeerde KGB'er Joertsjenko. Dat is vernomen in kringen van de Amerikaanse inlichtingendienst. De afgelopen dagen verschenen in Washington berichten dat Joertsjenko enkele maanden geleden in Rome naar de Ameri kanen overliep om in de buurt te kunnen zijn van de vrouw, van wie hij hield. Het zou gaan om de echtgenote van een Sov jetdiplomaat, die in Canada is gestationeerd. Nadat de verhou ding was verbroken zou Joersjenko hebben besloten terug te keren naar de Sovjet-Unie. De „dubbbel-overloper" arriveerde gisteren in Moskou. Van officiële zijde werden geen mededelingen gedaan over zijn te rugkeer. Wel publiceerde de Sovjetjeugdkrant Komsomolskaya Pravda fragmenten van de persconferentie van Joertsjenko in Washington, waar hij onder meer zei dat hij het slachtoffer was geworden van staatsterrorisme en gangsterpraktijken van de Amerikaanse inlichtingendienst. Joertsjenko- -shake WASHINGTON Het naar de Sovjet-Unie terug keren van KGB-topman Joertsjenko heeft een res taurantje in Georgetown, de uitgaanswijk van Washing ton, bepaald geen windeie ren gelegd. Het gaat om het Franse restaurant waar Joertsjenko vorige week, in gezelschap van een Cl A-be waker, zijn laatste diner ge bruikte. Het restaurant heeft gelijk op de affaire gereageerd: op de kaart prijkt een nieuwe cocktail: een „Joertsjenko-shake" van wodka, grand marnier CNV ?der- moet ip de ?ringt( Vrij-,, I te vak- uime e in- Alles is bespreekbaar, behalve algemeen kiesrecht JL de 'e ïrini ligde OHANNESBURG De luidafrikaanse regering ïeeft zich gisteren bereid rerklaard tot een „dia oog" met de vreedzame warte oppositie in het and, zoals bisschop Des- nond Tutu en dominee Ülan Boesak. laatste verhardde echter zijn kritiek op de rege- ing-Botha, die hij omschreef als „een wild dier dat zijn laat ste stuiptrekkingen maakt". Boesak, wiens paspoort on langs door het regime afgepakt werd, bekritiseerde woensdag vooral de jongste maatregelen tegen de pers in Zuid-Afrika die voortaan geweerd wordt bij demonstraties. Die actie is volgens Boesak door de veiligheidstroepen ge nomen „zodat ze onze kinde ren kunnen vermoorden, zon der getuigen of bewijzen van wat aan de hand is zodat ze ons in alle rust kunnen do den". De onderminister van buiten landse zaken, Ron Miller, die een dialoog aanbood met alle zwarte leiders die het geweld afzweren, stelde dat bij het ge sprek „alles bespreekbaar is, behalve algemeen kiesrecht". President Botha wees eerder dit jaar een verzoek van Tutu voor een onderhoud onder vier ogen af. Hij wilde hern al leen spreken als lid van een kerkelijke delegatie en op voorwaarde dat hij het geweld en burgerlijke ongehoorzaam heid veroordeelde. Tutu zei gisteren dat hij liever alleen een ontmoeting heeft met de regering maar het voorstel van Miller toch toe juicht. „De voorwaarden voor een constructief gesprek zijn wellicht aanwezig. Ik sta zeker niet afwijzend tegenover het Dominee Allan Boesak noemde het Zuidafrikaanse idee", aldus de bisschop. stuiptrekkingen maakt". regime woensdag „een wild dier dat zijn laatste Russen zien film bezoek Gorbatjov aan Parijs MOSKOU In een grote bioscoop in Moskou was woensdag de première van een documentaire van 50 minuten over het bezoek dat partijleider Michaïl Gorbatsjov vorige maand aan Parijs heeft gébracht. De film is bestemd voor het grote publiek en neigt ertoe Frankrijk voor te stellen als een land dat door eeuwenlange vriend schappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie ver bonden is. In de film „Moskou-Parijs, een constructieve dialoog" worden interviews afgeno men met Franse burgers, die zich uitspreken voor een toenadering tussen de twee landen en voor de ontwapeningsvoorstellen die Gorbatsjov begin okto ber in Parijs deed. In de film wordt met geen woord gerept over de me ningsverschillen die tij dens de Frans-Russische top naar voren kwamen. Ook de vragen over de mensenrechten die tijdens de perconferentie die Gor batsjov samen met presi dent Mitterrand in Parijs gaf, zijn weggelaten. Zij ontdekken een Franse hoofdstad „met een men selijk gezicht", waar de overvloed van de con sumptiemaatschappij niet wordt verborgen. Het commentaar, dat lovend is voor Parijs en het „Franse vredesbeleid", bevat slechts een klein zinnetje over de „werkloosheid en de sociale ongelijkheid" in Frankrijk. g nkort (Vervolg van voorpagina) diBOGOTA President Betancur heeft inmiddels de volledige rege^erantwoordelijkheid op Ich genomen van de ope- ie rond het Paleis van titie, dat gisteren met •oot geweld werd ontzet, tancur: „We kunnen iet wijken voor deze vor- ien van onwettige druk, .„„Jh zullen dat ook in de Vas-oekomst niet doen". Hij die^erklaarde zich echter be leid tot voortzetting van iet vredesproces dat in het gehele gebouw maar na een aantal hevige aanvallen van het leger werden zij ge dwongen positie te kiezen op de bovenste verdieping van het pand. De guerrilla's wilden hun gijzelaars vrijlaten in ruil voor de publikatie van een manifest in alle Colombiaanse kranten, het krijgen van ra diozendtijd en openmaarma- king van een aantal officiële documenten waaruit volgens M-19 zou blijken dat de rege ring eenzijdig een bestand met de groepering had gebroken. Door de branden in het ge bouw zijn de "archieven van Eduardo Rodriguez, vertegen woordiger van M-19 in Madrid, belde gisteren een verklaring door, waarin hij Spanje en Frankrijk vroeg mee te helpen een vreedzame oplossing te vinden voor het gijzelingsdra ma. het Gerechtshof verloren ge gaan, waaronder ook de dos siers over rebellen en over be ruchte drugssmokkelaars. de fcara!°P êanS *s 6e" lte iracht. )e president doelde daarmee >p het vredesverdrag dat in lugustus vorig jaar werd geslo- en tussen de regering en een lantal guerrillabewegingen juni van dit jaar weer iverd opgezegd. )e gijzeling heeft bij elkaar 27 mr geduurd. Aanvankelijk jezetten de guerrillastrijders Joan Collins gehuwd ten tijdens LOS ANGELES - De Amerikaanse actrice Joan Collins, de vertolk ster van de doortrapte Alexis in de tv-serie Dy nasty, is in het huwelijk getreden met de Zweedse zakenman Peter Holm. Het huwelijk werd geslo- besloten plechtigheid in Las Ve gas. Collins, 52 en moe der van drie kinderen, is drie keer eerder ge trouwd geweest. Holm is 38. Zij hebben elkaar in 1983 in Engeland ont moet en waren verloofd sinds december vorig jaar. BOGOTA Op 19 april 1970 ging een groot deel van het Colombiaanse volk tevreden naar bed. Door een onverwachte te levisie- en radiostoring kwam men de resulaten van de laatste tellingen van de presidentsverkie zingen niet meer te weten. Maar de progressieve Ma ria Rojas stond zo overtui gend aan kop, dat het ze ker was, dat de liberaal- conservatieve coalitie na dertig jaar zou verdwij nen. Grote schrik dus die volgende morgen, toen de kranten meldden dat op nieuw een conservatieve kandidaat de meeste stemmen had verkregen. Uit onvrede over de verkie zingsuitslag, waarmee wel haast zeker was geknoeid, werd in 1973 vanuit de partij van Maria Rojas de Beweging van de 19e april opgericht, de M-19. De groep heeft sindsdien talloze ontvoeringen en moor den op politici en „verkeerde" vakbondsleden op haar conto geschreven. Een van de meest geruchtmakende acties van M- 19 was de gijzeling in 1980, tij dens een receptie, van maar liefst 23 ambassadeurs in de ambassade van de Domini caanse Republiek. De gijzeling duurde van 27 februari tot 27 april. Eén van de eisen, het publiceren van een manifest mét de ideologie van M-19, werd niet vervuld. Maar de terroristen konden wèl met een reilsachtig losgeld naar Cuba vertrekken. Colombia is 28 keer zo groot als Nederland en heeft een straatarme bevolking van zo'n 27,5 miljoen zielen. Het land moet doorgaan voor een demo cratie. Maar de vakbonden en politieke partijen zijn aan han den en voeten gebonden en de dienst wordt uitgemaakt door een selecte groep van rijke li beralen en conservatieven, ge steund door het leger. Ook in Colombia vinden „verdwijnin gen" plaats en opereert een anoniem (rechts) doodseska der. De conservatieve president Belisario Betancur begon, te gen de wil van de militaire lei ders, kort na zijn verkiezing in 1982 besprekingen met verte genwoordigers van het gewa pende verzet. In augustus vo rig jaar leidde dat tot een wa penstilstand met de vier groot ste guerrillagroepen, die ech ter weigerden hun wapens in te leveren. De militairen zagen daarin een truc en beschuldig den het verzet van „dubbel spel". In juni van dit jaar zeg de M-19 het bestand eenzijdig op, omdat Betancur zijn belof te van sociale hervormingen niet zou zijn nagekomen. Sindsdien is de strijd weer in volle hevigheid losgebarsten. Vanaf het begin van de gijze ling in het Paleis van Justitie in de hoofdstad Bogota heeft het Colombiaanse leger gepro beerd met grof geschut een einde te maken aan de gijze ling. Grof geschut en geen on derhandelingen, omdat het le ger een direct belang heeft bij het elimineren van M-19, dat met haar strijd ook de positie van de gevestigde cocaïne-ma- fia in gevaar brengt. Het leger heeft grote (finaniële) belan gen bij de handel in drugs vanuit Colombia naar, met name, de Verenigde Staten. Het harde optreden werd ech ter ook gewenst door president Betancur, die helemaal geen zin meer heeft te onderhande len met M-19. In ideologie is M-19 de gema- tigste van de verzetsbewegin gen, in ledenaantal is het de kleinste, maar M-19 voert wel de spectaculairste acties uit. De groepering telt een „harde kern" van ongeveer 1.500 strij ders en kan volgens diploma ten in Bogota rekenen op de steun van zo'n 12.000 sympa thisanten. Van officiële zijde in Bogota wordt overigens ontkend dat de politiek van Betancur naar de verzetsbeweging geheel is mislukt. Er wordt op gewezen dat de FARC, tot 1984 met 8.000 leden de grootste guerril lagroepering van het land, zich inmiddels heeft omge vormd tot politieke partij. De groepering heeft zich getooid met de naam „Patriottische Unie" en wil volgend jaar de presidentsverkiezingen deelnemen. Reagan praat via Voice of America tegen Sovjet-Unie WASHINGTON De Vere nigde Staten zenden morgen het wekelijkse radiopraatje van president Reagan uit over de hele wereld, via haar zen der Voice of America. De rede, die om 18.06 uur (Ned.tijd) be gint en tien minuten duurt, wordt in 42 talen vertaald en is in het bijzonder bedoeld voor de inwoners van de Sov jet-Unie. Het Amerikaanse staatshoofd zal praten „over zijn hoop op vrede en op een welslagen van de topconferen tie" met Sovjetleider Gorbats jov, op 19 en 20 november in. Genève. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes deed gisteren een beroep op de Sovjet-Unie de toespraak van Reagan niet met elektronische middelen te storen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE (ADVERTENTIE) WASHINGTON De regering van de Verenigde Sta ten kan geruchten dat de zes in Libanon ontvoerde Amerikanen zijn gedood, niet bevestigen. Dat heeft de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Washington, Charles Redman, verklaard. De Islamitische Jihad in Beiroet had telefonisch gemeld dat de zes Amerikanen waren geëxecuteerd. Dat zou zijn gebeurd omdat de Jihad in de onderhandelingen met de Verenigde Staten niet tot een akkoord konden komen. De VS doen alles om de vrijlating van de gijzelaars te be werkstelligen, maar weigeren een overeenkomst te sluiten met de ontvoerders. Symposium moet aandacht voor kinderfilm vergroten AMSTERDAM De kinderfilm krijgt te weinig aandacht. Zeker vergeleken met het kinderboek dat al meer dan vijftien jaar in de belangstelling staat, blijft de ontwikkeling van de kinderfilm achter. Het symposium Kinderboek/film dat op 15, 16 en 17 november in „De Meervaart" in Amster dam wordt gehouden, probeert daar enige veran dering in te brengen. De kinderboekenwereld kent volgens Herman Verschuren van het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC), een van de organisato ren van het symposium, talloze activiteiten ter on dersteuning van het kinderboek. Op het gebied van de kinderfilm, zo stelt hij vast, besiaat echter niets vergelijkbaar met bij voorbeeld de kinder boekenweek en het uitreiken van gouden griffels en penselen. Een van de gevolgen daafvan is vol gens Verschuren dat vanuit de kinderfilmwereld ook niet veel stimulans uitgaat voor het produce ren van dergelijke films. „Voor volwassenen kan op dit gebied maar niet genoeg worden gemaakt, terwijl kinderen met een kluitje in het riet worden gestuurd", meent hij. Hij verwacht dat er bij een grotere aandacht voor de kinderfilm ook betere distributiemogelijkheden komen, zowel in de bio scoop als in bibliotheken, scholen, buurthuizen, kinderfilmhuizen en op de televisie. Daarnaast wil hij mensen die zich met de kinderfilm bezig hou den ook interesseren voor het kinderboek. „Wel licht", aldus Verschuren, „gaat er een positieve wisselwerking uit tussen kinderboek en kinder film". Tijdens het symposium worden 35 kinder films vertoond, waaronder negen premières. ,te SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR ra nging ejaar- lijven, i ver rijden 1130) Het huifkarretje werd snel versierd en Dlnkmayr haalde ook nog een glanzend gebor stelde schimmel te voorschijn. „Die heeft vroe- jer de statiekaros van de Koning nog getrok ken," legde hij eerbiedig uit. „En nu voor een srdinaire huifkar..."-- „Ja ja, het zijn me de tij den wel," zuchtte Janos de houthakker. „Afijn, Jok dat zal nog wel eens veranderen. U, meneer Verholen, en U, juffrouw, kruip gauw onder de nuif en maak je weer een beetje toonbaar. Ik ga zelf op de bok en breng jullie veilig de stad uit naar de eenzame bossen, waar ik woon. Daar <unnen we dan meteen met Sjeems Pond over leggen wat ons verder te doen staat."— .SJ..SJEEMS POND!!??" jubelde Theodora verrast en wéér begon haar hartje sneller te kloppen. „O, meneer de Graaf, U bent ge-wél- dig!" En voor Janos het verhinderen kon, had hij al een dankbare klapzoen te paken.... -- En nu ging de oude huifkar op pad, eerst door de smalle steegjes en straatjes, al maar verder weg van Boecograd's eeuwenoude centrum. De kar kon zelfs ongehinderd een oude stadspoort uit rijden, zodat niets de vlucht van onze geheime agenten in de weg scheen te staan. En in het verre Gravendrecht, in het hoofdkwar tier van de B.G.D., zat Hendrik Spark nog steeds bij zijn kruiswoordpuzzle en zijn superge voelige ontvangtoestel. „Hèhè..., eindelijk een zwak seintje met de oproepcode van X-03," zuchtte hij. „Meteen doorgeven aan de baas. Die zal wel blij zijn BONN De voormalige SS'er Wolfgang Otto (74) heeft gisteren ontkend dat hij aanwezig is geweest bij de executie van de com munistische leider Ernst Thalmann in 1944 in het concentratiekamp Bu- chenwald. Voor de rechtbank in Krefeld zei Otto: „Ik snap niet hoe je zoiets kan zeggen", na belas tende uitlatingen aan zijn adres van de Buchenwald-ge- vangene Marian Skoda. Volgens Skoda, die in 1967 is overleden, maakte Otto deel uit van het executiepeloton dat Thalmann op 18 augustus 1944 op bevel van SS-chef Himmler doodschoot. De nazi's hadden Thalmann al in 1933 gevangen gezet, maar het duurde tot '44 voordat ze de populaire com munist durfden te doden. Skoda hoorde tot de cremato- riumploeg, die na executies lij ken van terechtgestelden moest verbranden. Hij had verklaard dat in Buchenwald op 17 augustus 1944 de ver brandingsovens aangestoken moesten worden. Vanachter een berg afval zou hij gezien hebben hoe een auto met drie burgers tot voor het crematorium reed.. Toen de eerste burger, een grote man met brede schouders en een kaal hoofd, voorbij de poort van het crematorium liep, werden er drie schoten op hem afgevuurd. Otto zou toen gezegd hebben: „Dat was com munistenleider Thalmann". Op de vraag of hij de executies in het concentratiekamp rechtmatig achtte, zei Otto: „Daar heb ik niet over nage dacht". Wel zei hij dat tot de executies van hogerhand bevel was gegeven. „Als een chef iets opdroeg, had ik dat maar uit te voeren". Ook op de tweede procesdag beriep Otto zich op zijn ondergeschikte po sitie in het concentratiekamp. Zijn uitspraak: „Ik was heus niet zo hoog", maakte de open bare aanklager woedend: „Maar u was toch een mens". Irma-Gabel Thalmann, de dochter van de communisten leider, heeft zich er 25 jaar voor ingezet dat het proces zou worden gehouden. Als mede- -aanklager zit zij achter de U groene tafel. De vraag is of Otto, die chef van de administratie in het kamp Buchenwald was, de op dracht tot de terechtstelling van Thalmann heeft doorgege ven. Otto, die eerder gezegd heeft dat hij niet eens wist dat de communistische voorman in het kamp verbleef, is in 1947 door een Amerikaanse rechtbank tot 20 jaar veroor deeld wegens zijn betrokken heid bij moorden in het kamp. Na zeven jaar kwam hij vrij. Hoewel er al in 1948 aanwij zingen waren dat Otto betrok ken was bij de moord, heeft het tot nu toe geduurd voordat hij gedagvaard werd. Tussen 1962 en 1983 weigerde een hele rij officieren van justitie Otto aan te pakken. „Ramp in Bhopal gevolg sabotage" LONDEN De ramp in de chemische fabriek van Union Carbide in de Indiase stad Bhopal is vrijwel zeker het ge volg van sabotage. Een top functionaris van Union Carbi de heeft dat gisteren gezegd. Bij de ramp kwamen minstens 2500 mensen om het leven en raakten 200.000 mensen ge- wopd. Jackson Browning, vice-presi dent van het concern, stelde dat de reusachtige wolk dode lijk methyl-isocianaat ontsnap te na een chemische reactie. Dat gebeurde toen een hoe veelheid water door onbeken den in een opslagtank werd gebracht. Uit een in opdracht van de re gering ingesteld onderzoek bij overlevenden van het giftige gas is gebleken dat velen be schadigingen hebben opgelo pen die tot- in hun nageslacht zullen doorwerken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5