E „Ja, we mikken duidelijk op een deel van CD A-achterban" ri Ambtenaren nemen levensparonder de loep jur PVDA-VOORZITTER MAX VAN DEN BERG: Twintigduizend kinderen na speelplaats naar ziekenhuis Pi or BINNENLAND CeidóeGouoant VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 PAGINA 4 Vei op i in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ambtenaren van de ministeries van binnenlandse zaken, justitie en sociale zaken gaan zich de komende maanden buigen over het verschijnsel „levenspartner". Zij vormen samen een commissie die het kabinet heeft ingesteld om een heid te brengen in de terminologie die voor verschillende vormen van samenwonen wordt gebruikt. Ook moet de commissie gaan kijken of een bepaalde vorm van registratie van samenwonenden naast de be staande burgerlijke stand niet wen selijk zou zijn. Het kabinet blijkt dus nog steeds te wor stelen met het vraagstuk van de gelijke behandeling. De positie van de homosek suelen zorgde al eerder voor zoveel pro blemen dat een Wet Gelijke Behandeling niet meer door deze regering kan worden ingediend. Op onderdelen van het eigen beleid wilde het kabinet niettemin wel ernst maken met gelijke behandeling van gehuwden en ongehuwd samenwonenden, ook als het een homoseksueel samenle vingsverband betreft. Nu blijkt het kabi net echter weer op problemen te stuiten bij de uitleg van het begrip „levenspart- Op verschillende beleidsterreinen is het al tot wetgeving gekomen, maar de termino logie die daarin wordt gebruikt is niet erg eensluidend. Zo wordt in de fiscale wetge ving een zeer ruim begrip gehanteerd. Onder „het voeren van een gemeenschap pelijke huishouding" zijn immers zowel samenwonende familieleden als relaties die naast de tafel ook het bed delen te rangschikken. Op vrijwel alle andere ter reinen is de omschrijving nauwer gefor muleerd en wordt gesproken over „le venspartners" of nog enger „concubines". Eerste stap Zo werd vorige maand in de ministerraad overeenstemming bereikt over een eerste stap in de richting van gelijke behande ling van gehuwde en ongehuwd samen wonende ambtenaren. Vijf regelingen (onder meer voor de reis- en verhuiskos ten) die al jaren gelden voor gehuwde ambtenaren gaan ook gelden voor „de ambtenaar die in een niet- huwelijkse re latievorm samenwoont met een levens partner". Dit besluit staat op de agenda van het overleg met de ambtenarenbonden over de arbeidsvoorwaarden voor 1986, dat deze week op het ministerie van binnen landse zaken begint. Het ligt in de bedoeling deze gelijke be handeling per 1 januari in te laten gaan, dus nog vóór de betreffende rechtspositio nele regelingen formeel gewijzigd zijn. Die formele wijziging zal nog wel een tijd je op zich laten wachten, want het kabinet wil eerst duidelijkheid over wat nu onder het begrip „levenspartner" moet worden verstaan. De interdepartementale commissie onder voorzitterschap van mr. E. Lukacs. raads heer bij het ministerie van justitie, gaat zich daar over buigen. Het gezelschap heeft tot taak eenheid te brengen in de wetgeving voor wat betreft samenlevings eenheden. levenspartners, concubines etc. Zij zal ook inhoudelijk moeten bezien wat met deze verschillende termen bedoeld wordt en vervolgens voorstellen moeten doen om tot één juridisch hanteerbare de finitie te komen. Registratie Op uitdrukkelijk verzoek van de CDA- ministers in het kabirïet moet daarbij ook bekeken worden of een vorm van regis tratie van deze samenlevingsverbanden gewenst is. Daarachter gaat de gedachte schuil dat het verder doorvoeren van ge lijkberechtiging van ongehuwd samenwo nenden vele mogelijkheden tot fraude en oneigenlijk gebruik zou bieden. Voorts zal uiteraard sprake moeten zijn van een zekere duurzaamheid, die alleen door registratie kan worden vastgesteld. Overigens lopen ook op dit punt de be staande wetsvoorschriften ver uiteen. Zo kent alleen al de fiscale wetgeving twee geheel verschillende maatstaven hand waarvan de duurzaamheid vastgesteld. Daarbij valt op dat de term ij-[jj nen kort zijn als de fiscus daar baat bi heeft en vaak bijzonder lang als de porte monnee van de burger er door gespekt 1( kan worden. Om als tweeverdiener te j worden beschouwd is een gezamenlijke5i huishouding van zes maanden voldoende VANC wee r li net de itortte touden ijd tw i het de Wil men op grond aanspraak maken op een gehuwdenvrij-^: stelling, waardoor over een erfenis der belasting aan de staat behoeft te den afgedragen, dan moet er gedurende vijf jaar ononderbroken sprake zijn ge weest van het voeren van een gemeen schappelijke huishouding. rertrol ijneldde xtrem 0.000 ARJEN BROEKHUIZEÏ DEN HAAG Er zijn nog zo'n tweehonderd dagen te gaan tot de Ka merverkiezingen van volgend jaar. PvdA-voor- zitter Max van den Berg weet dat precies, want voor zijn partij begint het er nu op aan te komen. „De kernvraag is: kun nen we de 38 a 40 pro cent van de stemmen die we volgens de peilingen hebben, vasthouden?", zegt Van den Berg. Hij denkt van wel, omdat de uitgangspositie van de PvdA „nog nooit zo sterk is geweest". Maar rijk rekenen wil hij zich niet, omdat voor veel mensen, die nu zéggen op de PvdA te gaan stemmen, het daadwerkelijk némen van die drempel nog een moeilij ke zaak is. „We richten ons vooral tot mensen, die tot dusverre voor het CDA ko zen. Velen van hen weten nog niet zeker of ze wel op ons kunnen stemmen. Ze durven nog niet zo goed. Maar de afstand is wel een stuk kleiner geworden. In tal van CDA-bolwerken, met name in het zuiden, voelen de mensen zich veel minder belemmerd om de overstap te maken. Een groot deel van de gegroeide steun voor de PvdA komt daar vandaan. Dat kan nog toenemen. Het is niet voor niets dat Lubbers zich in de publiciteit nu wat losmaakt van de VVD". Van den Berg denkt overi gens dat de premier daarmee te laat is. „De mensen voelen haarscherp aan dat als CDA en VVD aan de macht blij ven, dit beleid gewoon wordt voortgezet". De leus van de PvdA in de verkiezingsstrijd, die volgens Van den Berg in feite nu al begonnen is, zal dan ook zijn: wil men een an der beleid, dan is er geen an dere keus dan de PvdA. „Ja, dat zal de kern zijn van onze opstelling. Zonder enige twij fel". Raketten We praten met Van den Berg enkele dagen nadat het kabi- net-Lubbers besloten heeft dat er kruisraketten geplaatst moeten worden. Hoewel hij niet verrast is door het be sluit, toont de PvdA-voorzit- ter zich toch „bitter gestemd" en „onthutst". Hij wijst op de gepubliceerde corresponden tie tussen Lubbers en Gor- batsjov. Daaruit blijkt naar zijn mening overduidelijk dat het kabinet de signalen van Sovjet-Unie niet heeft willen horen. „Vermindering van SS-20's in de Europese zone werd niet opgepikt. Er is zelfs geen extra kabinetsbe raad aan gewijd. Ik kan het niet anders zien dan dat de VVD een totale overwinning heeft behaald. Wij hadden gehoopt dat er nog een ont snappingsmogelijkheid gela ten zou worden. Maar neen, de zaak is volkomen dichtge metseld. En bovendien heeft men juist dié atoomtaken be houden, die de nucleaire drempel zo laag maken. Ik begrijp echt niet waarom het CDA ook op dat punt onder het juk door moest". Van den Berg is ervan over tuigd dat dit alles voor de PvdA gunstig kan uitwerken. Immers: aarzelende ex- CDA'ers hebben nu een extra reden om naar de PvdA over te stappen. „Wij geven de mensen de garantie dat een kabinet met de PvdA erin de kruisraketten niet zal plaat sen. Onze coalitiegenoot, of dat nu CDA of VVD is, zal met twee dingen moeten in stemmen: het verdrag wordt herzien en de raketten ko men er niet. Want herzien „an sich" zegt ons niks. Daar mee kan elke minister van Buitenlandse Zaken jaren lang rond de wereld reizen, terwijl hij voortdurend roept: we zijn bezig te herzien! Je Onvoorwaardelijk Deze zaak is dus niet onder handelbaar voor de PvdA? Van den Berg aarzelt even: „Ik zeg liever onvoorwaarde lijk. Niet onderhandelbaar, dat klinkt zo van: hier heb je een briefje en verder willen we niet praten. Nee, we wil len er op alle manieren over praten, maar er kan maar één conclusie uitkomen: een regering met ons erin plaatst niet. CDA en VVD roepen nu wel dat ze daar nooit aan zullen toegeven, maar ik moet nog zien dat ze in die houding volharden als wij een grote overwinning beha len en zij samen de meerder heid niet meer hebben. Als dan niemand met ons wil sa menwerken, wordt het land onregeerbaar. Wie wil dat ri- De PvdA streeft dus weer naar een regeerakkoord met een voetnoot, zo begrijpen we. Max van den Berg haalt de schouders op. „Joep de Boer van het CDA heeft dat gezegd, hè? Nou, u ziet: als het politiek nodig is, is men in die kringen altijd zeer creatief. Mijn conclusie is dus volkomen juist: het hangt van de verkiezingsuitslag af of er wel of niet wordt ge plaatst. Ons beroep op de kie zer is de sleutel in het hele verhaal. Krijgen we onvol doende steun, dan kunnen we het vergeten. Daar heb ben we ons dan bij neer te leggen. Dót is democratie". Maar wat nu als de VS niet meer willen onderhandelen over de raketten-overeen komst? „Als wij een partner hebben, die samen met ons uitspreekt dat die raketten er niet moeten kómen, dan zal een democratie als de VS die wens zeker respecteren. De Amerikanen hebben meer malen na verkiezingen zelf ook een andere koers inge- ik nu niet op ingaan. Maar het moge volstrekt duidelijk zijn: met ons in de regering komen die raketten er niet". Ongehoorzaam Het PvdA-kamerlid Piet de Visser roept op tot burgerlij ke ongehoorzaamheid. Max van den Berg heeft iets der gelijks gedaan in 1983, toen het ging om het blokkeren van de kerncentrale in Dode- waard. Is hij het dus met De Visser eens? „Bij de kwestie-Dodewaard ging het om een symbolische blokkade, die helaas uit de hand is gelopen. Ik heb daar voor mezelf de conclusie uit getrokken dat het blijkbaar niet mogelijk is tot grootscha lige activiteiten op te roepen zonder dat zoiets leidt tot een confrontatie tussen het machtsapparaat van de over heid en de burgers. Dat werkt buitengewoon schade lijk voor het doel dat je na streeft: zoveel mogelijk steun krijgen in de bevolking. Wat mij betreft gebeurt zoiets niet nog eens". „De PvdA heeft trouwens twee jaar geleden een for meel standpunt ingenomen over burgerlijke ongehoor zaamheid: dat mag geen in strument zijn in de politieke strijd van de oppositie. Die conclusie geldt ook vandaag nog. Zoiets is pas aan de orde als de parlementaire demo cratie buiten spel gezet wordt, bijvoorbeeld bij een bezetting door een buiten landse mogendheid. Los daarvan heeft' iedereen het recht zelf een afweging te maken. Daar kun je niet in treden. Dat is mijn antwoord op De Visser, met wie ik het dus niet eens ben". Andere punten Op dit moment besluit Max van den Berg dat het tijd is op een ander onderwerp over te stappen. Hij wil de indruk voorkomen dat de PvdA zich alleen maar opwindt over de kruisraketten. „Daar trappen wij niet in. in dat valletje van CDA en VVD. We zullen ons ook op andere punten hard opstellen, fr moet een eind komen aan de vergroting van inkomensverschillen, de kop peling tussen lonen en uitke ringen mag niet worden los gelaten en de massawerkloos heid moet beter bestreden worden, met name door de gemeenten weer in staat te stellen te investeren. Dat al les vormt één geheel met ons standpunt over de kruisra ketten". „Lubbers heeft zich een beet je versproken, toen hij zei dat het in de verkiezingsstrijd zou gaan tussen hem en Den Uyl. Ik geloof dat Hans Wie gel dat veel beter geformu leerd heeft: het gaat erom of dit CDA-VVD-beleid wordt voortgezet of dat er een an dere koers wordt ingesla gen". Maar voor die andere koers wilt u wel de steun van het CDA zien te krijgen. Hoe denkt u dan te voorkomen dat in zo'n coalitie, net als in 1982, de verhoudingen met de CD A-politici verziekt worden? „Ho ho, we mikken niet al leen op het CDA. Het geldt ook voor de VVD. Ik ben nog niet toe aan het op het pluche zetten van het CDA. Beide partijen hebben voor ons hun voor-en nadelen. Met de VVD is naar mijn overtui ging zakelijker te regeren de stelregel „afspraak is af spraak" wordt in die kring beter nageleefd en bij het CDA stelt het begrip gerech tigheid iets meer voor. Wat betreft het omgaan met coali tiegenoten heeft de PvdA er de afgelopen jaren toch wel wat bijgeleerd. We hebben er minder behoefte aan ruziënd over straat te rollen en den ken meer in termen van el kaar respecteren. Maar het blijft natuurlijk wel zo dat PvdA'ers vaak een bewogen heid en felheid uitstralen. Dat staat sommigen wel eens tegen, maar dat is nu een maal eigen aan de politieke natuur van veel socialisten". Lubbers Waarom mag Lubbers eigen lijk geen premier worden van een kabinet met de PvdA erin? Hij heeft toch ge toond dat hij alle kanten uit kan? „Ik vind het niet aardig dat u dat over Lubbers zegt. Hij heeft immers het récht van inzicht te wijzigen. Welnu, van een middenfiguur is hij de premier van een CDA- VVD-coalitie geworden. Ik een breed maatschappelijk en politiek draagvlak". „Als je dat niet doet werk je er zelf misschien aan mee dat het CDA bijvoorbeeld gaat overwegen om toch maar met klein rechts te gaan re geren... Dus een puur links kabinet is niet iets dat wij de kiezers willen voorleggen". Bedoelt Max van den Berg soms dat veel kiezers afge schrikt zouden worden als de PvdA een regering met com- pacifisten zou Lubbers dus ook. Daarom denk ik dat hij niet zo ge makkelijk na vier jaar in één klap weer het uithangbord kan worden van een heel an der soort beleid. Ik neem ook aan dat Lubbers dat zelf niet wil. Dat is niet goed voor de democratie. Ik ben één van degenen geweest, samen met Wim Kok, die Den Uyl in 1981 hebben geadviseerd de formatie niet te laten stran den op de persoon van Van Agt. Maar u heeft gezien hoe slecht dat heeft uitgewerkt. Dus laten we nu alsjeblieft niet nog een keer dezelfde fout maken. Als wij in de re gering komen wordt Den Uyl premier. Dat is geen wet van Meden en Perzen, maar het is wel onze inzet". U heeft het steeds over een coalitie met CDA of VVD. We horen helemaal niets over de mogelijkheid van sa menwerking tussen de PvdA en de kleine linkse partijen. „Nee, de PvdA is daar niet op uit en ik zelf evenmin. Waarom niet? Omdat dit naar onze mening heel cruci ale verkiezingen worden. Wij richten ons nu op kiezers die wellicht nog nóóit van hun leven op de PvdA gestemd hebben. Laten we die dan in elk geval de mogelijkheid bieden van een coalitie met „Ach, afschrikken...", glim lacht hij. „Onze inzet moet gericht zijn op een breed draagvlak voor een alterna tief voor het huidige kabinet. Daarmee accepteren we dus ook de noodzaak van samen werking met christen-demo craten of liberalen. Sterker nog: in de verkiezingsstrijd zullen wij daar de nadruk op leggen, terwijl CDA en VVD samen tegen ons zullen pola riseren. Dat is weieens an ders geweest". D66 Is er plaats voor D66 in een kabinet, waarin de PvdA zit ting heeft? „Laat ik het zo zeggen: Een kiezer die echt een ander be leid wil, heeft bij D66 niets te zoeken. Van Mierlo zegt zelf dat de kiezer moet kunnen beslissen over het soort coali tie dat er komt. Dat argu ment is in feite een recht streeks advies om op de PvdA te stemmen. Want zijn eigen partij schept de moge lijkheid van élke coalitie, ook één van CDA, VVD en D66. Ik wil D66 niet onnodig af vallen, maar ik kan toch niet om de constatering heen dat die partij met de gebakken peren zit. Ik bedoel de na weeën van het doorregeren met het CDA, in 1982, nadat het tweede kabinet-Van Agt gevallen i SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Geenkosten- drempel voor consultatie bureaus UTRECHT De geneeskun dige hoofdinspectie van Volks gezondheid maakt zich er on gerust over, dat ouders met een minimum inkomen en/of ouders die toteen etnische minderheidsgroep behoren, vanwege de eigen bijdrage (39 gulden per jaar of een entree bedrag van 100 gulden) die ze moeten betalen met hun baby niet naar het consultatiebu reau voor zuigelingen gaan. De hoofdinspectie vindt dat de financiële drempel moet ver dwijnen. Het aantal zuigelin gen dat op de consultatiebu reaus komt is ruim 90 procent van het totaal. AMSTERDAM Vorig jaar kwamen naar schat ting twintigduizend kin deren in het ziekenhuis terecht als gevolg van een bezoek aan de speeltuin of speelplaats. Soms dodelijk gewond of met gecompli ceerde breuken en sche- delbasisfracturen. Oor zaak: onveilige construc ties en onvoldoende on derhoud van de speeltoe stellen. Daarom zijn dui delijke richtlijnen noodza kelijk. Tot deze conclusie komt een werkgroep van de Stichting Consument en Veiligheid. De werkgroep heeft richtlijnen voor veiliger speelplaatsen op gesteld die ze gisteren in de vorm van een Handboek heeft aangeboden aan staatssecreta ris Van der Reijden van WVC. Schommels, klimtoestellen en glijbanen behoren tot de ge vaarlijkste speeltoestellen. Niet alleen het touw van een schommel kan doorgesleten zijn, maar ook veel kinderen lopen tegen een zwaaiende schommel op, glijden splinters in hun billen of vallen uit de ijzeren „space-shuttle". Voorbeelden van ongelukken in speeltuinen als gevolg van slecht onderhoud: een dertien jarige jongen viel van een schommel waarvan de touwen doorknapten; een achtjarig jongetje werd dodelijk getrof fen door een loszittend onder deel van een speeltoestel, een meisje van dertien overleed nadat ze een schommel tegen haar hoofd had gekregen. Openbare gelegenheden wor den het minst gecontroleerd, daar gebeurt dan ook bijna de helft van alle ongevallen. Slechts acht procent komt uit de attractieparken. Veertig procent van de ziekenhuisop namen betreft meisjes, zestig jongens. Meisies overkomt een ander soort ongelukken veelal door toedoen van een toestel dan jongens die doorgaans meer letsel oplopen door te vallen. CNV wil meer druk op Nicaragua UTRECHT Het CNV vindt dat er vanuit Neder land meer druk moet worden uitgeoefend op de Nicaraguaanse regering om de democratische vrij heden in het land te waarborgen. Het Sandi- nistisch bewind probeert de onafhankelijke vak centrale CTN al geruime tijd het werken onmoge lijk te maken. Ook de in perking van de grondwet telijke vrijheden die de Nicaraguaanse regering jjj vorige maand afkondigde tekent de verslechtering van het democratisch ge halte van het land, aldus het CNV. fOHA kiidai leeft rerkla oog" wartt and, nond ülan laa De christelijke vakcentrale vraagt zich af of het momenM niet nadert dat de Nederlandse regering zich moet gaan bera den over voortzetting ontwikkelingssamenwerking met Nicaragua. Binnenkoi wil het CNV zich hierover ui» v spreken. Voor het zover komL.iX^£ wil het CNV eerst dat de diPOGL verse particuliere organ isatieBelisa: die hulp verlenen aan Nicarainmich gua hun relaties met de regeWrant H dringen op hersfc ich j ratie root etani liet w nen :n zu De vakcentrale heeft dit zoek per brief overgebrach aan onder meer Cebemo, Icco Solidaridad, Novib, Pax Chris- ti en de Bisschoppelijke Vas-oekoi tenactie Nedertend, omdat dieyerklc betrokken zijn bij projecten Nicaragua. Al eerder heeft de^ Nederlandse vakbeweging zelf ^niorI druk uitgeoefend op Nicara- gua, maar zonder het gewenste >rachi resultaat. Overgangs regeling verkopers staatsloten lugustl DEN HAAG Staatssecreta ris Koning (Financiën) wil de overgangsregeling voor debi- tanten (verkopers) Staatsloterij van drie jaar brengen op in totaal vijf jaar e gs 'e Qntdf Met deze toezegging komt de staatssecretaris toe aan eer „kamerbreed"-verlangen, waardoor de betrokken debi tanten in staat worden gesteld zich aan te passen a< we beloningsregeling. Een meerderheid van de Kamer stemt met die nieuwe regeling in, zo bleek gisteren tijden: een mondeling overleg leden van de kamercommissie voor financiën en de staatsse cretaris. De staatssecretaris moest de commissie meedelen dat het aandeel van de Staats loterij in het Nederlandse lot< rijwezen is gedaald van 50 pro cent tot 15 procent. Wachtlijsten verpleeghuizen lopen terug UTRECHT De wachtlijsten voor een plaats in een ver pleeghuis zijn vorig jaar „in belangrijke mate" teruggelo pen, zo meldt de geneeskundi ge hoofdinspectie van Volks gezondheid in haar jaarverslag over 1984. Soms is zelfs sprake van geen wachtlijst of „leeg stand". Dat geldt vooral voor verpleeghuizen voor lichame lijk zieken. Als oorzaken noemt de hoofdinspectie: forse verhoging van de eigen bijdra ge in 1983, meer verzorging thuis, in ziekenhuizen, bejaar dencentra en dagverblijven, en het bij de bouw van ver pleeghuizen iets overschrijden van de planningsnorm. beurs Vrijeti IS TC o E h v *:smii T7Tfi 1130) Dlnkm; stelde jer de i/erhol' tuif en «elf op

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4