Psychiatrische patiënten door bezuinigingen verwaarloosd CPB: langdurig hoge werkloosheid Gevangenbewaarders willen bescherming tegen aids-besmetting Geen invallers voor zieke onderwijzers in Randstad Geen files meer met 300miljoen extra Bouwbond FNV wil 1,2 miljard voor oppeppen werkgelegenheid Eenbijdetijclscfescfienfi j mir fieicLe TT binnenland" CcidócSouoont VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985PAGINA3 ct /VBOP: RAMPSITUATIE (Van onze parlementaire redactie) (OTTERDAM Voor ieke onderwijzers in de landstad zijn bijna geen wallers te krijgen. Dit egt Leo van der Waal, oorzitter van de Algeme- e Bond van Onderwij- ;nd Personeel (ABOP) in otterdam. Volgens hem er sprake van een jmpsituatie. In de Maas- vind ad moet er elke school werk a8 voor gemiddeld 2800 lat de lerlingen (van 97 basis- cholen) een nood-oplos- ng worden bedacht. De tuatie in Den Haag en eiItrecht zou ongeveer het- >n elfde zijn, al zijn er van - jateze steden geen exacte oveejetallen bekend. In Lei- loopt alles soepel. art t<)aar kon dit jaar pas één „...eeer een z*eke onderwij- erhoir n'et worden vervan- zoal en- iel logei hui )e oorzaak van de problemen i het teruglopen van de werk- Bosheid onder leerkrachten Idus Van der Waal. Sinds de igingen op het onder- het aantal leerkrachten at jaarlijks van de pedagogi che academies afkomt, lang- han|amerhand in evenwicht ge- met de vraag naar per soneel in vaste dienst. Ook zijn ogal wat werkloze onderwij- moe e. di 01 ',gaj- olgei racn istbe reinige werkzoekenden die leuw og zijn in de grote steden ebben over het algemeen als invaller te werken anwege de vele onzekerhe- ieel kan een werkloze on- - ijzer, die weigert in te plaa^allen, gestraft worden met trekking van zijn uitkering.' volgens Van der Waal vooifJ"Jer; lBOP-bestuurder Van der Vaal heeft wel begrip voor de Hiding van de werkloze leer- achten. Volgens de ABOP oet er een „pool" gevormd orden van invallers, die op ?ze manier een vaste baan Tijgen gedurende ten minste h wee jaar. Daarnaast wil de i iond dat het ministerie van j efensie onderwijzers weer hicljlitstel en liefst afstel van mili- dienst geeft. ng-.li 8 november Prinses Margriet en haar echtgenoot wonen van avond in het Congresge bouw in Den Haag het concert „Up with People" bij. De baten zijn voor het Internationale fonds voor gehandicaptensport (IFSD) waarvan Van Vollenhoven president is. 9 november Koningin Beatrix doopt op de werf van Van der Gies- sen-De Noord in Krimpen aan de IJssel het passa giers- en autoveerschip „Koningjn Beatrix", be stemd voor de Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Prins Claus opent in de Nijmeegse universiteit het symposium „Het avontuur met de toekomst". Het wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van Scouting Nederland. MTi P. van Vollenhoven treedt in het Congresge bouw in Den Haag op als gastheer op de promotie- en informatiedag van het IFSD (gehandicapten sport). Cadeaus taboe voor apotheker en arts UTRECHT De geneesmiddelen-industrie mag apothekers en apotheekhoudende huis artsen geen geschenken aanbieden om hen te verleiden bepaalde geneesmiddelen voor te schrijven. Dit zegt de Codecommissie voor de Farmaceutische Bedrijfstak in zijn gisteren gepubliceerde „richtlijnen inzake het verstrekken van geschenken". Kortin gen vindt de commissie wel aanvaardbaar, maar die moeten dan ten goede komen aan de patient of het ziekenfonds. Ook het ge ven van relatiegeschenken wijst de commis sie niet af, als ze maar niet meer kosten dan een paar tientjes. De richtlijnen zijn aan de organisaties van artsen en apothekers toege zonden met het verzoek vergelijkbare richt lijnen op te stellen of zich te houden aan de richtlijnen van de codecommissie. Inval Bij invallen in vier Am sterdamse confectie- ateliers zijn gisteren 47 mensen aangehouden. Zij worden er onder meer van verdacht ille gaal in Nederland te zijn en te werken terwijl ze een uitkering krij gen. Aan de eigenaars is in totaal vijfhonderd duizend gulden aan achterstallige belasting opgelegd. In Amster dam zijn ongeveer 300 ateliers die de belasting voor tenminste zestig miljoen gulden per jaar benadelen. Foto: Agen ten bij een van de ate liers. UTRECHT Als gevolg van de bezuinigingen in de geestelijke gezond heidszorg komt in een groeiend aantal psychia trische ziekenhuizen weer verwaarlozing van patiën ten voor. Dat is het gevolg van personeelsgebrek. Door ae bezuinigingen moeten de psychiatrische ziekenhui zen het doen met minder ver pleegkundigen, terwijl de be hoefte aan verpleegkundigen juist groter wordt door minder massale, kleinschalige hulp. Dat schrijft de Geneeskundige Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid in zijn jaar verslag over 1984. „Terwijl wordt erkend dat de psychiatrische ziekenhuizen zich nog steeds in een achter standssituatie bevinden, wordt deze door de bezuinigingen versterkt", aldus het verslag. Naast de bezuingingen eist ook de arbeidstijdverkorting zon der volledige aanvulling van het personeel zijn tol van de overblijvende verpleegsters en verplegers. Ook bouwkundig bestaan vol gens de Inspectie zorgwekken de situaties, waarvan de oplos sing door landelijk en provin ciaal beleid bepaald niet dich terbij lijkt te komen. Doordat de bouwbudgetten niet tevo ren landelijk verdeeld worden over de verschillende sectoren in de gezondheidszorg blijkt volgens het jaarverslag „keer op keer" dat provincies eerder geneigd zijn geld uit te geven voor gewone ziekenhuizen dan voor psychiatrische ziekenhui zen en zwakzinnigeninrichtin gen. „De geestelijke gezond heidszorg zal op het punt van de verdeling van gelden zeer alert moeten zijn", aldus het verslag. Ook zorgelijk is volgens de In spectie het groeiende aantal psychisch gestoorden dat in strafinrichtingen verblijft. Hierover staan in het jaarver slag geen cijfers, maar de In spectie spreekt van „een be langrijk probleem, waarvoor een oplossing gevonden moet worden". Omdat gewone psy chiatrische ziekenhuizen niet voldoende zijn toegerust om zulke patiënten verantwoord te behandelen, pleit de Inspec tie voor de oprichting van strafrechtelijke psychiatrische klinieken als onderdeel van de algemene psychiatrische zie kenhuizen. Niet alleen door bezuingingen, maar ook door de vaak on doorzichtige ontwikkelingen op het gebied van patiënten rechten ontstaan in de geeste lijke gezondheidszorg soms si tuaties die de patiënten scha den. „Het langdurig uitblijven van wettelijke kaders is niet zonder gevolgen gebleven. Hulpverleners en patiënten verkeren vaak in grote onze kerheid over hun rechten en plichten", aldus het jaarver slag. Als voorbeeld van hoe het mis kan gaan, is in het jaarverslag een brief opgenomen van de ouders van een 30-jarige psy chisch gestoorde vrouw. Deze overleed begin dit jaar alleen, door uitputting, ondervoeding en kou op haar kamer in een kraakpand. Gealarmeerd door de ouders, buren en politie zijn hulpverleners meer dan eens bij haar wezen kijken. Die kwamen echter steeds tot de conclusie dat de vrouw niet behandeld kon worden, omdat zij daartoe „niet gemotiveerd" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om een einde te maken aan de files op de Nederlandse wegen, is er tot het jaar 2000 jaarlijks" zo'n driehonderd miljoen gulden extra nodig voor de aanleg van wegen. Van dat bedrag is dertig miljoen no dig voor wegen rond steden en de rest voor de uitbouw van rijkswegen. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd bij de afhandeleing van haar begroting. Volgens haar zal een volgend Jcabinet de nodige gelden vrij maken; nu is die ruimte er niet. CDA en VVD stemden met haar pleidooi. noemde een goede infrastructuur van groot belang lomie. De verkeersveiligheid neemt erdoor toe en ook het milieu wordt ermee gldiend. Er ontstaat minder lucht vervuiling en de steden worden ontlast. Smit-Kroes zei er voor te zijn het autorijden duurder te maken door een verlaging van de motorrijtuigenbelasting en een verhoging van de accijns op benzine. Dat kan echter alleen in samenwerking met West- Duitsland, België en Luxemburg, omdat anders de effecten in Nederland te negatief zijn. Er zullen op dit terrein de nodige stappen worden genomen als ons land volgend jaar het voorzit terschap heeft van de EG. Overigens zei de minister weinig kansen te zien om door een gericht beleid autorijders het openbaar vervoer in te krijgen. Aangaande dat openbaar vervoer zei Smit-Kroes dat er op dit moment wordt overlegd met stads- en streekvervoer over een grotere vrijheid bij het bepalen van tarieven en kaartsoorten. Het vervangen a of buurtbussen e gen. Staand op een wals trekt mi nister Smit- Kroes een aantal ver- keerskegels omver, waar mee ze de rijksweg A6 officieel opent. Daardoor heeft het ver keer tussen Muidenberg en Emmeloord nu de beschik king over een snelweg met twee keer twee rijstro ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De groot ste ambtenarénbond, de AbvaKabo, wil gedeti neerden laten testen op de aanwezigheid van het zo genaamde aidsvirus. Aan de hand daarvan zou moe ten worden bezien of ten aanzien van gedetineer den die positief op deze test reageren geen specia le maatregelen genomen zouden moeten worden. De AbvaKabo wil het afne men van de aidsbloedtest vol gende week voorstellen in een gesprek met de directie gevan geniswezen van het ministerie van justitie. Daar komt de groeiende onrust van het ge vangenispersoneel over de mo gelijkheden van besmetting met het aidsvirus aan de or|de. Bewaarders uit penitentiaire inrichtingen in Limburg, Noord-Holland en Utrecht hebben bij staatssecretaris Korte-Van Hemel al enkel maanden geleden aangedron gen op maatregelen die be smetting van gevangenisperso-. neel moet voorkomen. Volgens AbvaKabo-bestuurder Vermeulen zou de aidsbloed test vooral voor die catego rieën gevangenen verplicht moeten worden gesteld die tot de zogenaamde risico-groepen van de ziekte behoren. Men sen met talrijke wisselende seksuele kontakten en drugge bruikers vormen daar de hoofdmoot van. „Zo'n test kan zekerheid bieden voor zowel de gedetineerde zelf als dege nen die met hem om moeten gaan", meent de de bestuurder van de ambtenarenbond. Hij wijst erop dat het binnen smokkelen van drugs in ge vangenissen veelal gebeurt via de anus en dat bewakers deze moeten controleren, hetgeen het risico van besmetting met zich meebrengt. Ook het ver wonden van gevangenen die het aidsvirus bij zich dragen kan volgens Vermeulen ge vaar opleveren voor de bewa kers. Vermeulen noemt de onrust onder het gevangenispersoneel over de kans op aidsbesmettin- gen van dien aard dat maatre gelen geboden zijn. In andere landen, zoals Amerika, Enge land, maar ook België heeft dergelijke onrust al tot hyste rie geleid en worden zelfs vi rusdragers, van wie waar schijnlijk niet meer dan tien procent de kans loopt de dode lijke ziekte zelf te ontwikke len, volstrekt geïsoleerd. Vol gens Vermeulen hoeft het zo- veer in Nederland zeker niet te komen. „Voorlichting aan de meest betrokkenen over de risico's die zij lopen is op dit moment het belangrijkste. Veel onrust ontstaat vaak door een gebrek aan kennis. Daar om zou de staatssecretaris al lereerst via voorlichting moe ten zorgen dat men weet wat er precies rond aids allemaal speelt". In de tweede plaats ziet Ver meulen echter controle op wie wel en wie niet het virus bij zich draagt als onvermijdelijk. De speciale maatregelen die genomen zouden moeten wor den ten aanzien van wie posi tief op de bloedtest reageert, zouden volgens de AbvaKabo- bestuurder vooral in de be schermende sfeer moeten lig gen. Hij denkt met name aan het gebruik van plastic hand schoenen om gevaarlijk kon- takt te vermijden. Drank kost jaarlijks 2000 rijders rijbewijs DEN HAAG Ieder jaar schijnen 50.000 automobilisten voor de Nederlandse rechter wegens het rijden onder vloed van alcohol. Wegens overmatig drankgebruik den jaarlijks 2000 rijbewijzen ingetrokken. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer er Waterstaat) noemde deze cij fers gisteren in de Kamer bij de afhandeling van de begro ting 1986. In 1986 zal er nieuwe campagne tegen het genoemde drankgebruik door Veilig Verkeer Nederland ge houden worden. Na aandrang vanuit de Kamer beloofde Scherpenhuizen zijn best doen de ademanalyse zo snel mogelijk in te voeren. (Van onze sociaal-economische redactie) WOERDEN In plaats van minder geld moet er ze ker 1,2 miljard gulden meer op tafel komen voor bouwprojecten om op die manier de werkloosheid in de bouwnijverheid te bestrijden. De bouw-en houtbond FNV heeft daar de afgelopen dagen in politiek Den Haag op aangedrongen. Maandag buigt de Tweede Ka mer zich over de stadsvernieuwing en over twee we ken komt de begroting van volkshuisvesting aan de orde. De FNV-bouwbond hoopt dat de politici bij die gelegenheden meer geld van de regering los kunnen krijgen. De 100 miljoen gulden aan zogenaamde terugploegprojecten in de bouw, die bij de algemene beschouwingen door de Kamer al werden afgedwongen en die volgens voorzitter Schuller van de FN V-bond intussen lijken te zijn verhoogd tot 150 miljoen, zijn voor het oppeppen van de bouw niet genoeg. De 150 miljoen ma ken voor 900 miljoen aan projecten mogelijk. De bouwbond is daar erg blij mee, net als met de 50 miljoen gulden voor de grote steden, die voor 600 miljoen aan projecten mogelijk maakt. Toch liet bouwbond-voorzitter Schuller gisteren op een persconferen tie weten nog heel wat meer geld voor de bouwnijverheid op te De 400 miljoen bezuinigingen die het kabinet wil halen door het schrappen van bouwprojecten bij twee ministeries mogen niet doorgaan. Er .ligt nog 200 miljoen gulden van de geflopte aftrekregeling groot onderhoud, dat moet worden besteed aan een kortlopende subsidieregeling voor eigen woningbezitters. De lastenverlichting voor de bedrijven van 400 miljoen en een deel van de lastenverlichting voor de burgers (200 miljoen) moet niet doorgaan, maar ten goede komen aan investeringsprojecten in de bouw. Belastingmaatregelen in de sfeer van winsten en vermogens en een verzwaring voor de hogere inkomens moeten extra geld voor de bouw binnenbrengen. Volgens de FNV-bouwbond moet al dit geld voor het grootste deel ten goede komen van de gemeenten en andere lagere over heden die tal van bouwprojecten de afgelopen jaren hebben moeten schrappen door de voortdurende bezuiningingen. De overheid moet er verder voor zorgen dat de totale geldstroom naar de bouw constant blijft. Brandweer laat taken liggen op Zestienhoven ROTTERDAM De Rotter damse brandweer heeft met ingang van vandaag op de luchthaven Zestienhoven de zogenoemde bijkomende werkzaamheden, waaronder die voor preventie, neergelegd. Dit houdt in dat zij er niet bij is als vliegtuigen worden ge tankt en dat de startbanen in voorkomende gevallen niet vorstvrij worden gemaakt. Smit- Kroes wil Zestienhoven behouden DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van haar begroting gezegd dat het vliegveld Zestienhoven van essentieel belang is voor het hele Rijnmondgebied en dus moet worden ge handhaafd. Een afweging met andere belangen heeft genoeg plaatsgevonden. Plannen tot sluitihg van het vliegveld zijn „bui tengewoon onverstandig" en „doodzonde". Ze jagen potentiële klanten weg, aldus de minster. Smit-Kroes reageerde op een passage in het ontwerp-verkiezingsprogramma van de PvdA in Rijnmond, waarin staat dat het vliegveld in 1988 gesloten moet worden. Dat standpunt doorkruist de mening van B en W van Rotterdam. Minister: Opsporing verzocht doet het goed DEN HAAG Het tv-programma „Opsporing verzocht" trekt gemiddeld drie miljoen kijkers en krijgt een zeer hoge waarde ring. Van de 33 getoonde opsporingszaken zijn er twaalf opge lost, waarvan tien mede dank zij tips van de kijkers. Dit blijkt uit een nadere toelichting van minister Korthals Altes (justitie) op het onderdeel politie van zijn begroting. In totaal zijn als ge volg van de uitzendingen 22 verdachten aangehouden. Verder konden 151 getoonde voorwerpen terug naar de rechtmatige ei genaar. In verband daarmee werden 53 diefstallen of gevallen van heling worden opgelost. dit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres: J Postcode/plaats:. Telefoon: I I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I I Daarna wordt het abonnement betaald per: J maand (per automatische betaling) J G kwartaal per acceptgiro Stuur als dank het computerklokje aan: Naam: I Adres: I Postcode/plaats: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, j^SOO VD Den Haag (postzegel niet nodig). FRIEMELS /"stta GAOT T Nier. (MAAR COMfOMABEL- nai ■ïlooi singt ;n pl et g' DEN HAAG De werk loosheid gaat pas na het jaar 2000 aanzienlijk dalen als voor de periode tot 2010 wordt uitgegaan van stijging van het reële na tionaal inkomen met ge middeld 2,75 procent per jaar, het lange termijn-ge middelde sinds het begin van deze eeuw. Dat blijkt uit een werkdocu ment van het Centraal Plan bureau (CPB) waarin het CPB drie scenario's schetst voor de Het middelde groei van het natio naal inkomen met 2,75 procent wordt beschreven, duidt het CPB aan als de „midden-sce nario". Volgens dit zal In het jaar 2000 nog i 11 procent van de beroepsbe volking werkloos zijn. Thans is dat 15,5 procent. In het „laag-scenario" wordt uitgegaan van een groei van gemiddeld 1,75 procent. Dit biedt een zeer somber perspec tief: de werkgelegenheid stijgt 2000 i de werkloos heid loopt op tot ruim 25 pro cent van de beroepsbevolking. In het hoog-scenario, waarbij wordt uitgegaan van een groei van 3,75 procent, daalt de werkloosheid voortdurend, maar duurt het tot ver in de jaren negentig alvorens zij op vier procent van de beroepsbe volking ligt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3