Gijzeling Bogota eindigt in bloedbad Meer kans op werk voor vakman in de bouw Kamer tegen beperking zwaar gehandicapten bij sociale werkplaatsen Opsporing verzocht ii Tm „Rechercheurs" proberen huis van dode Greenpeace-fotograaf te doorzoeken Ockels languit M. MOGELIJK HONDERD DODEN NA BESTORMING MUNTMETER IN MODERNE VORM TERUG Nieuwe ortokppen! Ofi-S- Het Motorhuis Brand in Leids Mostertcomplex DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Siitholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: l.l.Hallewds. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal 165,68, jaar I 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes! 0,43permm. S HET WEER Vacatures bij de overheid in „Actualiteiten" op Ned. I om 22.20 uur en om 23.35 uur Ka- rel v.d. Graaf over verpleging en euthanasie. Op Ned. II om 22.10 uur pra ten met de minister-president en om 23.35 uur nachtfilm „Een heel leven voor je". Veel bewolking en nu en dan regen. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middag- temperatuur ongeveer 13 gra den. Vrij krachtige zuidelijke wind, langs de kust af en toe hard. Zondag vrij koud. Zon op: 07.50, onder: 16.57; hoog water Schev.: 12.17, laag water: 07.48 en 20.25. VERKOOP NIEUWBOUW STIJGT FORS IREDA In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn wintig procent meer nieuwe woningen verkocht dan in ezelfde periode van 1984. Volgens directeur drs. H. van lerwijnen van de vereniging „Eigen Huis", die deze cij- ers vanochtend bekendmaakte, blijkt hieruit dat een oenemend aantal huurders liever een eigen woning leeft. In dit verband hekelde Van Herwijnen de huidige ubsidieregelingen voor nieuwe koopwoningen, die vol- ens hem veel te ingewikkeld zijn. Hij noemde het ook ineerlijk dat huiseigenaren via hun belastingbetaling ijdragen aan de onderhoudskosten voor huurwoningen. Jirecteur Van Velzen van de Nationale Woningraad telde vast dat gemeentelijke verhuurbedrijven en wo- lingcorporaties te weinig oog hebben voor de verande ringen in de samenstelling van de bevolking. Hij waar schuwde voor een groeiende leegstand en verpaupering van buurten. Razendsnelle postbode tot staan gebracht LONDEN De Britse postbe- steller Paul Mason, die zijn brieven en pakjes al hardlo pend in razende snelheid wist af te leveren, moet het rustiger aan doen. De Britse PTT wenst de drie a vier uur, die Mason door zijn snelle bezor ging over houdt, niet uit te be talen als zijnde overuren. Ma son heeft na een schorsing be loofd zich voortaan aan de voorschriften de houden en niet langer over heggen en hekken te springen om tijd uit te sparen. Bussen beklad met anti - kernwapenleuzen GOUDA In Gouda zijn de afgelopen nacht tien bussen van de busmaatschappij West Nederland beklad met leuzen tegen de kruisvluchtwapens. De kladactie is opgeëist door het „1 november commando", waarvan een woordvoerder heeft laten weten dat er nog meer acties zullen komen. Op 1 november nam de Neder landse regering het besluit in Nederland 48 kruisvluchtwa pens te stationeren. Alle met zwarte verf bespoten bussen zijn overigens na te zijn schoongemaakt vanmorgen vroeg normaal uitgereden. AMSTERDAM Twee die zich voordeden als leden van de Rijksrecherche, hebben ge probeerd de voormalige woning te doorzoeken van de gedode Greenpeace- fotograaf Fernan do Pereira. Deze kwam om bij de bom- aanslag op het actie schip de Rainbow Warrior in de Nieuwzeelandse havenstad Auckland. De advocaat van de familie Pe reira, mr. Spigt, vroeg onmiddel lijk opheldering bij het Open baar Ministerie en de Rijksre cherche, maar kreeg nul op het rekest. Vanochtend evenwel lie ten beide instanties weten zeer verbaasd te zijn over het voor val. De Amsterdamse officier van justitie mr. Berger zei er voor in te staan dat de Rijksre cherche momenteel niets in on derzoek heeft. Ook vertelde hij dat het Openbaar Ministerie geen bevel tot huiszoeking heeft uitgegeven. Wie de twee mannen waren en voor wie ze eventueel werken, is daarom nog volledig onduidelijk. In elk geval mislukte hun po ging tot huizoeking. De i bewoner van het huis vertelde dat de familie Pereira de spullen van de fotograaf al enige tijd ge leden heeft opgehaald, waarna het tweetal vertrok. Mr. Spigt is inmiddels naar Pa rijs vertrokken voor een nieuw gesprek met vertegenwoordigers van de Franse regering over een schadevergoeding voor de fami lie Pereira. Frankrijk heeft een vergoeding toegezegd, maar heeft bij de weduwe van de foto graaf nog altijd geen aangeboden. Wubbo Ockels, bezwe ken aan de zwaartekracht of met heimwee turend naar het heelal, beleeft een ontspannen moment met zijn jongste zoon Martin. Ockels, die woensdag terugkeerde van een vlucht met de Challenger, moet nog zo'n veertien dagen me dische proeven onder gaan in het Kennedy Space Center in Califor- nië. DEN HAAG De Twee de Kamer is in overgrote meerderheid tegen het voornemen van staatsse cretaris .De Graaf (sociale zaken) om volgend jaar het aantal gehandicapten in de sociale werkplaatsen extra te beperken. De Graaf zoekt de beperking in de zogenoemde B-categorie, de rond vijfduizend ernstig ge handicapten van wie de ar beidsprestatie minder dan een derde bedraagt van wat in het bedrijfsleven gebruikelijk is. De overige 75.000 werknemers behoren tot de A-categorie; van wie de arbeidsprestatie hoger is. In een motie vraagt CDA-kamerlid Oomen-Ruijten om uitstel van een jaar om tot de B-categorie te worden toe- De Leidse Courant wil ik best 1 l\| 14 dagen proberen. XJ\mJ JL 1 i Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: ieidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. om pnxt&bonnement worden geweigerd m" £cick>e Souoant gelaten. De Graaf heeft de mo tie ontraden, omdat de finan ciële dekking ervoor ont breekt. Eerdere bezuinigingsvoorstel len van De Graaf werden ge blokkeerd door een kamer meerderheid van CDA en PvdA, terwijl de nieuwe voor stellen door de drie grote par tijen gezamenlijk worden afge- In eerdere voorstellen wilde De Graaf degenen die tot de B-categorie behoren geen loopstatus meer geven, maar laten werken met behoud van uitkering. De VVD was daar voor, maar CDA en PvdA ver klaarden zich tegen deze be zuinigingsmaatregel. In het nieuwe voorstel wil de staats secretaris de gehandicapten wel hun loon laten behouden, maar om de vereiste bezuini gingen te bereiken wil hij het DEN HAAG In een aantal grote steden zijn experimenten gaande om de muntmeter uit vroeger tijden, in een modern jasje gestoken, opnieuw bij de energie voorziening te introdu ceren. Energiebedrij- ven testen daarvoor apparaten waar de con sument een soort „energiekaart" in moet steken. Op de magneetkaart staat voor een bepaald bedrag aan gas of stroom. Het apparaat geeft op een venstertje tussentijds aan hoe groot het tegoed nog is. Dreigt de kaart op te raken, dan moet de klant bij het energiebe drijf of desnoods op het postkantoor een nieu we kaart halen met een door hemzelf geko zen „vers" krediet. Een woordvoerster van het GEB in Rotterdam (waar men net als in Den Haag, Utrecht, Haarlem en Den Hel der aan het experimen teren is), verwacht erg veel van het nieuwe apparaat. „We zoeken naar een systeem dat zoveel mogelijk gebrui kersvriendelijk is en dat het Energiebedrijf niet al te veel extra kosten geeft. Het duurt nog een paar maanden voordat we alles we ten", aldus de woord voerster. De energiebedrijven denken ook apparaten te gaan plaatsen bij no toire wanbetalers en bij mensen met betalings achterstanden. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkge vers en werknemers in de bouwnijverheid willen strenge regels gaan invoe ren voor wie er in deze bedrijfstak kan en mag werken. Wie dat wil zal vraag eerst naar onze Inruilprijzen vondellaan 80, Leioea itL 071-76 9313. zich daarna niet zomaar timmerman, schilder, of bouwvakker meer mogen noemen, maar aan bepaal de eisen van vakbe kwaamheid moeten vol doen. Tegenover die scho lingseisen kan dan een betere kans op werk wor den gesteld. Samen met de werkgevers zullen er verder plannen moeten worden ontworpen over aantallen en soorten bouwvakkers die in de toekomst tot de bedrijfs tak kunnen toetreden. Deze sterke vorm van regule ring en registratie wordt voor gesteld in een nota stroomlij ning arbeidsmarkt bouwnij verheid, die werkgevers en werknemers later deze maand openbaar willen maken. De nota is een uitvloe onderzoek naar kr de arbeidsmarkt dat de afgelopen maanden in de provincies Friesland en Zuid-Holland is uitgevoerd. Achtergrond van de regule ring, die een ommekeer bete kent in het beleid dat de FNV- bouw- en houtbond tot nog toe heeft gevoerd, is de wens de knelpunten die ook in de bouwnijverheid optreden, op te lossen. Hoewel de bouw nog bijna 100.000 werklozen telt zijn voldoende geschoolde vakmensen op sommige plaat sen en voor bepaalde functies haast niet te vinden. Dat soort knelpunten wordt door de vertegenwoordigers van de bonden ruiterlijk toegegeven. In ruil voor recht op werk willen zij daarom medevèrani- woording dragen voor een ac ceptabel opleidingsniveau en voldoende vakbekwaamheid in de bouw. Dat betekent dat niet iedereen zich zonder meer bouwvakker zal mogen noe men, maar dat er duidelijke opleidingseisen aan nieuwelin gen gesteld zullen worden. Bo vendien zal hun aantal gekop peld moeten worden aan de kansen op werk die deze be drijfstak hen kan bieden. De in te voeren regels moeten hand-in-hand gaan met een opvoering van de scholingsmo gelijkheden voor (langdurige) werkloze bouwvakkers. Pag.3 Bouwbond FNV wil 1,2 miljard voor oppeppen werkgelegenheid Het televisieprogramma Opsporing Verzocht doet het zo goed, dat het nu ook een pluimpje heeft gekregen van de minister van justitié Korthals Altes. Geen wonder, want van de 33 getoonde opsporingszaken zijn er niet minder dan twaalf opgelost, waarvan tien dank zij tips van de kijkers. Gestolen voorwerpen gingen terug naar de eigenaars en dieven en helers vielen door de mand. Het succes heeft ertoe geleid, dat de Leidse Courant nu ook aan Opsporing Verzocht gaat doen. Maar dan bedoelen we meer het opsporen van nieuwe (proefabonnees. We maken het u wel zo gemakkelijk mogelijk, want weet u er één, dan hoeft u hem hieronder alleen maar aantal mensen in de sociale werkplaatsen verder beper ken. Dat stuit op grote weer stand van PvdA en VVD, ter wijl ook het CDA er grote moeite mee heeft. de bovenste verdieping van het gebouw werden gegijzeld. Onder de doden zijn vrijwel zeker alle veertig tot vijftig guerrillastrijders van de M- 19, die het gebouw woens dag bezetten. Een aantal van hen heeft zichzelf met dynamiet opgeblazen. Het leger gebruikte tijdens de laatste stormlopen zwaar geschut: dynamiet, raketten en granaten. De troepen werden toegejuicht door een menigte van vele duizenden mensen, die zich in de buurt van het gerechtsgebouw hadden verzameld. Onder de dertien gedode rechters is de president van het Gerechtshof, Alfonso Reyes, die eerder een tele fonische smeekbede aan de Colombiaanse president Be- tancur richtte om te stoppen met schieten. De president wilde echter niet met Reyes spreken en wenste ook niet met de rebellen te onder handelen. Niet alleen zijn doden gevallen tijdens de bestormingen door het le ger, maar velen zijn door rook gestikt en omgekomen in het vuur, dat op ver scheidene plaatsen in het febouw woedde, 'ag. 5: Betancur wijkt niet voor onwettige druk PvdA-woordvoerder Knol diende een motie in waarin het kabinet wordt gevraagd aan de hand van een SER-rap- port van enige maanden gele den de problemen rond de so ciale werkplaatsen nog eens te bekijken. Het SER-rapport geeft volgens Knol aan dat via organisatorische veranderin gen efficiënter gewerkt kan worden bij de sociale werk plaatsen en dat kan volgens Knol veel meer besparingen opleveren dan die De Graaf nastreeft. De VVD zal deze motie steunen, die daarmee op een kamermeerderheid kan rekenen Een felle brand in het Mostert complex in de Leidse binnen stad heeft gisteren voor onge veer 20.000 gulden schade aangericht. De schade valt erg mee omdat vorige week be gonnen was met de restauratie "van het pand. De sloper was net een paar dagen geleden aan het werk gegaan. De brand op de eerste verdieping van het complex ging gepaard met een enorme rookontwikke ling en was volgens de brand weer zeer moeilijk te bestrij den. De brand is hoogstwaar schijnlijk aangestoken. Eén brandweerman raakte tijdens de blussingswerkzaamheden licht gewond. Pag 13: Verbouwing van Mos- fjsrtcomplex niet in gevaar BOGOTA De hero vering van het door guerrilla's bezette Pa leis van Justitie in de Colombiaanse hoofdstad Bogota is uitgelopen op een bloedbad. Officiële cijfers over het aantal slachtoffers zijn nog niet bekend, maar jour nalisten die vannacht toestemming kregen om rond te kijken in de ro kende puinhopen van het gebouw schatten dat er ongeveer honderd doden zijn, onder wie dertien rechters die op Leden van het Colombiaanse Rode Kruis dragen een van de vele tientallen gewonden uit het ontzette Paleis van Justitie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1