Verbouwing van Mostertcomplex niet in gevaar jt 4T STAD OMGEVING IZL-directeur: Meer missers ïn fouten zijn onvermijdelijk N, Controle fietslichten Subsidie voor centrale regeling kinderopvang BER 19a VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 I OOR LABORATORIUM EELDINFORMATICA Jniversiteit oopt voor lil joen gulden omputers angere bespreektijd bij Leidse Schouwburg 5IDEN De bespreektijd voor kaarten voor voorstellingen bij Leidse Schouwburg kunnen vanaf 2 december veertien da- n voor aanvang van de voortstelling besteld worden. Tot die turn is de bespreektijd van een week gebruikelijk. Ook is van- 1 december een aantal extra voorstellingen ingelast. Het gaat enkele nieuwe voorstellingen, maar ook worden succesvolle rder in de Leidse Schouwburg gespeelde stukken herhaald. 1 januari wil Schouwburg-directeur Boelen het nieuwe jaar de schouwburg feestelijk inluiden met een sprekersfestival, langstellenden kunnen zich tot 23 december inschrijven bij de idse schouwburg. Hierbij moet men ook melding maken van onderwerp van de voordracht. Het is de bedoeling dat de dnemers, jong en oud is toegestaan, niet langer dan drie mi- en zullen spreken. Er is een deskundige jury, die de voor- achten zal beoordelen en er worden mooie prijzen voor de nnaars ter beschikking gesteld. De toegang is gratis evenals koffie en oliebollen. Snelheids controle LEIDEN Bij een snelheidscontrole op de Burggravenlaan heeft de Leidse poli tie gistermiddag tus sen twaalf en één veertien overtredin gen genoteerd. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 88 kilo meter. Op de Burg gravenlaan mag maar 50 kilometer per uur worden gere den. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond veertig processen verbaal uitgeschreven voor fiet sers die zonder licht re den. De Leidse politie is van plan hier extra con trole op te- houden. Zij kondigt aan haar actie van gisteravond voort te zetten en intensief de deugdelijkheid van het licht van fietsen te con troleren. Waterleiding gesprongen LEIDEN Een ge sprongen waterleiding onder het wegdek van de Plesmanrotonde voor het belastingkan toor, heeft gistermid dag voor een verzak king in het wegdek gezorgd. Een 19-jarige automobilist die uit de richting van de Ples- manlaan kwam, reed op de rotonde door de plas water en zakte di rect een halve meter omlaag. De auto van de man raakte daarbij beschadigd. Hutspotten uit zomerslaap LEIDEN Carnavalsvereniging De Hutspotten ontwaakt maandagavond 11 november weer uit haar zomers laap met de traditionele opening van het nieuwe seizoen. Om elf minuten over elf 's avonds wordt het beeldje van Cornelis Joppensz bij het station Lammenschans bekroond met een carnavalssteek. Deze symbolische daad wordt verricht door prins Wil lem den Eerste, bijgestaan door prin sengarde, Raad van Elf en een boe- renblaaskapel. Het traditionele Prin senbal heeft plaats in het Antonius Clubhuis op 16 november. Daar wordt de nieuwe prins gekozen. Gevelsteen Klikspaan LEIDEN In de gevel van het pand Ra penburg 65 wordt vandaag een gevelsteen onthuld ter herinnering aan de honderdste sterfdag van de schrijver/dichter Johannes Kneppelhout, beter bekend onder het pseu doniem Klikspaan. Kneppelhout woonde van 1839 tot 1844 in het pand aan het Rapenburg. Hij schreef er zijn studentenschetsen, waaronder 'Studen tentypen' over het dagelijks leven van de student in die tijd en 'Studentenleven'. De onthulling van de gevelsteen wordt vooraf gegaan door vier beknopte lezingen over het werk van Kneppelhout in het Acade miegebouw om vier uur. Om kwart voor vijf wordt de steen onthuld door prof.dr. H.L. Wesseling, hoogleraar algemene ge schiedenis en voorzitter van de Maatschap pij der Nederlandse Letterkunde. JIDEN De Leidse univer- eit heeft met het computer- drijf IBM een contract geslo- dat voorziet in de levering n apparatuur voor de aan- llende uitrusting van het la- ratorium voor beeldinfor- itica. Geavanceerde grafi- ïe apparatuur en software irdt verkregen met een arde van bijna een miljoen Iden. Het is qua materiaal t grootste contract dat IBM Nederland ooit met een on- rwijsinstelling heeft afgeslo ot contract met het bedrijf oeit voort uit het grote en oeiende belang van de Leid- universiteit in de informati- In 1981 is informatica als lfstandige studierichting in t Academisch Statuut opge- men. Aanvankelijk was de formatica in Nederland irk theoretisch gericht, met |n vrij grote nadruk op de rmele (grammaticale) ach- rgrond van programmeerta- Pas de laatste jaren wordt meer aandacht geschön- In aan de mogelijkheden van jepassing van de informatica, tudenten en bedrijfsleven •bben een groeiende behoef- aan een informaticakennis goed aansluit bij de prak- Leidse universiteit is een ipronkelijk bolwerk van iretische informatica met ienteel een sterke toepas- igerichte afdeling binnen vakgroep. Die afdeling is or wat het aantal perso- ïelsleden betreft, gegroeid in vijf naar twaalf man en 1 ook in de toekomst sterker oeien dan de rest van de ikgroep. De investering in paratuur houdt daarmee ge- ke tred: in het studiejaar '84- is de waarde van de ge'in- ïlleerde apparatuur gestegen in een ton naar ongeveer een iljoen. FELLE BRAND BINNEN DRIE KWARTIER ONDER CONTROLE (Vervolg van voorpagina) aan de zeer felle brand had drie kwartier nodig LEIDEN Veertien in het Mostertcomplex, 'om het vuur met zeven brandweerlieden hebben op de hoek van de ir. stralen onder controle te gistermiddag hun han- Driessenstraat en Uiter- krijgen, waarbij één den meer dan vol gehad stegracht. De brandweer brandweerman gewond Een (licht)gewonde brandweerman wordt behandeld raakte. Hij liep door de enorme warmtestraling eerstegraads verbrandin gen op aan de hals. Om twee uur werd het sein „brand meester" gegeven, tegen half vijf was men klaar met nablussen. Het vuur woedde alleen in dat gedeelte van het Mostert complex dat aan de Uiter stegracht ligt, het gedeelte aan de Middelstegracht bleef gespaard. Deze week waren werklie den in het Mostertcomplex aan de slag gegaan om het complex te verbouwen tot een bedrijfsverzamelge bouw en een buurthuis. Volgens het architectenbu reau Boudewijn Veldman, dat het ontwerp voor de verbouwing maakte, valt de schade mee. „Het gebouw is zeker niet reddeloos verlo ren. We moeten nog precies uitzoeken wat de gevolgen van de brand zijn, maar misschien kunnen we het in overleg met de aanne mer zo regelen dat de ver bouwing toch op tijd gereed komt". Een woordvoerder van de brandweer bevestigt dat: „De vloer van de eerste verdieping is verloren maar die moest er toch al uit". De wethouders H. van Don gen en J. Fase gaven afge lopen vrijdag het startsein voor de renovatie van het pand. Toen sprak men de hoop uit dat de verbouwing driekwart jaar in beslag zou nemen. Het werk van de brand weer werd gistermiddag be moeilijkt omdat de trappen al uit het gebouw waren ge sloopt. De grote rookont wikkeling en veel gaten in de vloer gaven het blussen van deze brand een extra gevaarlijk aspect. Het vuur kon zo fel zijn omdat er in het gebouw veel brandbaar materiaal, zoals sloophout, lag. De gebeurtenis trok veel bekijks, zelfs toen er niet veel meer was te zien, stond er nog een flink aan tal toeschouwers in de Ui terstegracht naar het fa briekspand, de brandweer lieden en hun materiaal te kijken. De brandweer had zich met twee ladderwa gens en twee autospuiten naar de vlammen gespoed. De oorzaak van de brand staat nog niet helemaal vast maar politie en brandweer gaan voorlopig uit van brandstichting. „De brand is ontstaan op een plek waar niemand aanwezig waS. Bovendien was er geen electriciteit meer in het ge bouw en lag er alleen hout", aldus een woord voerder van de brandweer. De brandweer en de politie hebben een aantal monsters in het gebouw genomen die. door het Gerechterlijk La boratorium in Rijswijk na der onderzocht zullen wor den. Volksdansinstuif Tarantella houdt zondag avond haar maandelijkse volksdansinstuif in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Het programma wordt weer gepresenteerd door Yvonne Knijnenburg en medewerking wordt dit keer verleend door de Leidse groep Chrisaal, met jiddische zang en muziek. De instuif begint om zeven uur. de toe gangsprijs bedraagt vijf gulden. Archeologisch spreekuur De archeologische spreekuren in het Rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg blij ken zeer populair te zijn. Veel mensen trekken ie dere keer weer naar het museum aan het Rapen burg om daar hun kost bare bezittingen aan een deskundig onderzoek te laten onderwerpen. Drs. Marijke Brouwer en Wendelien Jansen bui gen zich 10 november tussen twee en vier uur weer over de aangedra gen voorwerpen. Ook worden vragen over het vak archeologie beant woord. Wie vooraf in lichtingen wil hebben, kan bellen naar het mu seum: 071-146246. Petra Tijdens een speciale kerkdienst in de Petra - kerk in Leiden-Noord wordt zondag de officiële première gehouden van de reli-musical ..De over winnaar" door het Petra Gospelkoor. Het betreft hier de Nederlandse ver sie van de musical ..The victor" van Jimmy Ca rol Owens. De kerk dienst begint om tien uur. Het koor heeft de musical inmiddels ook op de plaat gezet. Lords Folks Jongerenkoor The Lords Folks verzorgt morgen de eucharistieviering in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat om ze ven uur. Het thema van de viering is: Alleen de Gever wordt de Koning te rijk". IEKENHUIZEN IN KNEL DOOR TEKORT VERPLEEGKUNDIGEN IDEN/ALPHEN AAN IN RIJN Een paar jaar leden was het heel gewoon, leerling-verpleegkundige na de succesvolle vol- liing van zijn opleiding be- nkt voor zijn inspanningen tegelijkertijd met onmid- llijke ingang ontslagen door ziekenhuis waar hij of zij irkzaam was. Het ziekenhuis H n de verpleegkundige geen )ste baan bieden, omdat er eenmaal geen vacatures r verpleegkundigen waren, geleid worden dus met als ;ere afloop ontslag. In de fidse regio had dit verschijn- I niet die omvang zoals in idere van Nederland wel het val was. „Gelukkig viel het er nogal mee", zegt de direc- ur verpleging van het Leidse rademisch Ziekenhuis, W. oudenburg. Inmiddels is ech- een hele andere situatie ltstaan. Het overschot aan (rpleegkundigen is omgesla- in een tekort. De zieken- lizen hebben steeds meer oeite de vacatures te vervul- i. Het AZL merkt dat mo- enteel vooral bij specialisa- als intensive care en dialy- uiteindelijke gevolgen van it tekort aan verpleegkundi- n volgens Koudenburg: finder aandacht voor de pa int en zijn familie. Dat kan et anders. De verpleegkun- |en hebben het te druk met erlei technische zaken en Jor het groeiend tekort aan irpleegkundigen zal dat al en maar toenemen. Een an- gevolg zal ongetwijfeld in toename van het aantal 'uten en missers zijn. Dat kan woon niet anders. De druk de verpleegkundige blijft lenemen. De opnameduur in patiënten neemt af, dus in 1 paar dagen dat we iemand inen hebben, moet er meer de bevolking, dat merk je ook in een ziekenhuis en ook dat heeft zijn invloed op de werk zaamheden van de verpleeg kundigen". Door dat chronisch tekort pro beren de ziekenhuizen de aan komende verpleegkundigen tegenwoordig juist met alle mogelijke middelen binnen te halen en te houden. De vier ziekenhuizen in de Leidse re gio (AZL, Diaconessen-zieken huis. Elisabeth-ziekenhuis en Rijnoord) trachten dat onder meer te doen via de Centrale School Nieuweroord aan de RijfisbUrgerweg in Leiden. Vanmiddag ondertekenden de vier ziekenhuizen een samen werkingsovereenkomst waarin officieel wordt vastgelegd dat de vier ziekenhuizen hun A- verpleegkundigen voortaan gezamenlijk opleiden op de Centrale School. De samen werking ging overigens in de praktijk september dit jaar al irf. Behoefte In 1982 gingen de vier zieken huizen om de tafel zitten om hun opleidingen te bundelen. De behoefte aan verpleegkun digen daalde nog in die jaren en de overheid kwam met het plan een middelbare opleiding voor verpleegkundigen op te zetten (MBOVP). Volgens Koudenburg en M.P. Hennink (voorzitter van het bestuur van de Centrale School en di recteur patiëntenzorg van het Leidse Diaconessenhuis) zullen beide ontwikkelingen op ter mijn leiden tot een daling van de kwaliteit van de verpleeg kundigen en dat wil men met de eigen school tegengaan. Voorlopig leidt de Leidse Cen trale School (nu met 543 leer lingen) alleen op tot A-ver pleegkundige. Op termijn wil op specialisaties zoals kinder- verpleegkunde. Blijft de vraag waar dat grote tekort aan verpleegkundigen door wordt veroorzaakt. 'AZL-directeur Koudenburg wijst als hoofdschuldige de rijksoverheid aan en spreekt de verwachting uit dat het te kort „als de overheid haar beleid niet verandert" ver der zal toenemen. „De over heid heeft geen totaalvisie. Daar ontbreekt het aan. Ze doen hier een beetje en daar een beetje maar Van der Reij- den (staatssecretaris van volksgezondheid) weegt onvol doende af wat de precieze ge volgen van alle maatregelen zijn. Het tekort aan verpleeg kundigen in Nederland zal in 1987 zo'n 3.000 bedragen. Daar komt nog eens bij dat er een banenplan ligt dat 6.500 men sen vraagt en dat de arbeids tijdverkorting meer personeel noodzakelijk maakt. Er zijn wel schattingen dat het tekort aan verpleegkundigen in 1995 tienduizend zal bedragen" Hij illustreert het tekort nog met een ander cijfer: „De Cen trale School telt nu 543 leerlin gen. Het verloop onder ver pleegkundig personeel van al leen het AZL (1500 mensen) is al ruim tien procent. Elk jaar heeft het AZL dus minstens 150 verpleegkundigen nodig om alleen het verloop op te vangen". Zakgeld ADVERTENTIE bouwvoorlichting centrum voor advies, aanschaf en oriëntatie De unieke expositie over bou wen en wonen met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. VRIJE TOEGANG openingstijden: di., wo.. vr. 9.00-17.00 uur do. 9.00-20.00 uur za. 9.00-14.00 uur staringlaan 6 waddinxveen Er zijn in Nederland acht scholen die op HBO-niveau opleiden tot verpleegkundige. Volgens de AZL-directeur is dat achttal veel te weinig. „De HBO-opleidingen krijgen nu veel meer aanmeldingen dan ze kunnen plaatsen. Zo lang de rijksoverheid geen ruimte schept om meer verpleegkun digen op te leiden en in dienst te nemen, zullen de ziekenhui zen in de hoek waar de klap pen vallen, blijven zitten". Koudenburg voegt daar aan toe dat de salarissen van de verpleegkundigen ook niet uitnodigen tot een baan in de gezondheidszorg: „Nu liggen die bedragen nog aanzienlijk hoger, maar per 1 september 1986 krijgt een leerling- ver pleegkundige het eerste half jaar alleen een zakgeld van 400 gulden per maand. Daarna 1199 gulden bruto per maand, in het tweede jaar van de Cen trale School 1397 bruto en in het derde jaar 1736 gulden bruto. Dan heb het je wel over een leerling-verpleegkundige van 20 jaar oud die een enor me verantwoordelijkheid draagt en avond-, nacht en weekenddiensten moet doen. Door dat soort salarissen vast te stellen, maakt de rijksover heid het de ziekenhuizen en dus uiteindelijk de patiënt wel b_ecl m.opil ijk" Koninklijke onderscheiding Mevrouw N. van Oorde heeft gisteren een koninklijke onder scheiding gekregen. Zij ontving de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester C. Goekoop speldde haar gistermiddag de versierselen op in het gebouw van de Stichting Gezinsverzorging aan de Rembrandtstraat. Mevrouw Van Oorde bereikt vandaag de penioengerechtigde leeftijd, waardoor zij haar functie als gezinsverzorgster heeft neergelegd. Mevrouw Van Oorde heeft die functie 35 jaar uitgeoefend. Voor haar indiensttreding bij de Stichting Gezinsverzorging was zij al vele jaren werkzaam in huishoudelijke dienst. LWS na fusie 'Woningbouwvereniging Leiden' LEIDEN „Woningbouwvereniging Leiden" is de naam van de nieuwe woningbouwvereniging die voortgekomen is uit de fusie van de Leidse Woningstichting, de woningbouwvereniging „Eertsgezindheid" en de Vereeniging tot Bevordering van de Bouw van Werkmanswoningen. De naam is gekozen uit de rurm honderd inzendingen op een prijsvraag die was uitgeschreven. De fusie wordt hoogstwaarschijnlijk per 1 januari 1986 officieel een feit. Volgens de oorspronkelijke plannen zou ook de Een dracht zich bij de fusie aansluiten, maar de leden verkozen lie- vér 7«alf«jta.T)dir' te blijven LEIDEN De gemeente Leiden krijgt 165.000 gulden van het rijk om de kinderopvang in.de stad centraal te regelen. Het is de bedoeling dat de verschillende peu terspeelzalen en kindercrèches gaan samenwerken in een stichting. Wethouder H. van Dongen zei dit gister avond in een vergadering van de raadscommissie voor onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie. Deze commissie boog zich over de nota kinderopvang. Deze nota pleit ervoor dat kinderopvang een basisvoorziening wordt. Zo stelt de gemeente vijfhonderdduizend gulden extra beschikbaar voor het aantrekken van meer leidsters, zodat ver schillende peuterspeelzalen langer open kunnen blijven en wordt ook geld gepompt in het opknappen van de voorzienin gen. Ook wil men de kinderopvang centraal gaan regelen, ou ders betalen niet meer rechtstreeks aan de crèche of peuterzaal, maar aan de Stichting. Is het nu zo dat de kosten per uur bij veel speelzalen verschillen, in de toekomst moet overal een ge lijk tarief worden gehanteerd. Men gaat er vanuit dat centrale registratie zichzelf terugbetaalt omdat er meer -ouderbijdragen binnenkomen. Ook zou de kwaliteit van het werk van de leid sters omhoog gaan; deze hoeven zich immers niet meer met ad ministratieve zaken bezig te houden. Bijna alle partijen waren het erover eens dat kinderopvang een basisvoorziening moet worden, alleen het CDA stelde bij monde van P. Kranenburg vast dat kinderopvang primair een verant woordelijkheid is van de ouders. Kranenburg noemde kinderop vang een aanvullende voorziening. De CDA'er vroeg zich af waarom de gemeente afziet van een crèche voor het eigen per soneel. „U geeft vrouwen voorrang bij sollicitaties, maar geeft ze geen mogelijkheden voor kinderopvang", zei Kranenburg tegen mevrouw Van Dongen. De wethouder antwoordde dat ambtena ren niet mogen worden voorgetrokken. „Ze kunnen beschikken over dezelfde voorzieningen als iedereen in de stad", meende zij. Van Dongen zei het niet correct te vinden wanneer gemeen schapsgeld wordt gebruikt voor het eigen gemeentepersoneel. R. van Lint (PPR) stelde namens klein links vast dat het niet juist is dat de gemeente geld stopt in de zogenaamde gastouderop- vang. Dit is particuliere opvang, vaak gedaan door huisvrouwen die naast hun eigen kinderen er een paar kinderen bijnemen. De gemeente betaalt een coördinator die bqmiddelt tussen perso nen die een kind willen plaatsen en personen die een kind wil len opnemen. Volgens Van Lint kunnen alleen ouders die een hoog inkomen hebben het zich permitteren een kind bij een ge zin onder te brengen en is het daarom niet juist dat de gemeente dit financieel steunt. Van Dongen deelde zijn bezwaren tegen de opvang door gastouders, maar zei het systeem te gedogen zolang kinderopvang nog geen basisvoorziening is. Door deze gast ouders zijn de wachtlijsten voor de peuterspeelzalen immers klei ner. M. van der Nat (VVD) en Van Lint drongen er bij Van Dongen op aan dat wordt vastgelegd wat er in de komende jaren met de kinderopvang moet gebeuren. Het tweetal wil een duide lijke financiële planning zien. Volgens de wethouder is dit on mogelijk omdat niet bekend is hoeveel de landelijke overheid over heeft voor kinderopvang. „Pas na de verkiezingen weten we of er een kabinet komt dat wèl belang hecht aan kinderop vang". aldus Van Dongen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13