Spacelab terug met schat aan gegevens Afghanistan is door Russen terug naar Stenen Tijdperk gebomb99 Craxi verdedigt PLO, maar mag aanblijven Jaruzelski president In Engeland zware straffen bij onlusten Drie doden in Chili na demonstraties Reagan: Affaires rond overlopers mogelijk complot aw 3UITENLAND EcidócSoutant DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 grotei ondé^i bloe< Mijnstaking opgeschort IENK De staking in de vijf elgische kolenmijnen is giste- ;n opgeschort, nadat de direc- es hebben toegezegd een be- e lissing over verdere ontslagen stellen tot na de vorming ;en nieuwe regering. Die loet dan beslissen hoeveel zij an uittrekken om de noodlij dende kolenindustrie, die jaar- ijks een verlies lijdt van bijna /ijfhonderd miljoen gulden, te lelpen. Aanleiding tot de sta ting was een reddingsplan dat voorzag in het ontslag van bij- ia 4.000 van de 18.500 mijn werkers. ROME Het kabinet van de socialist Bettino Craxi heeft giste ren het vertrouwen gekregen van het Italiaanse parlement. De uitslag van de stemming was geen verrassing: de vijf coalitiepar tijen waren het vorige week al eens geworden over een verlen ging van deze regering, die in de problemen kwam door de nas leep van de kaping van de Achille Lauro. Bij het debat kwam het overigens toch nog tot een incident. Craxi verklaarde dat terrorisme geen problemen oplost en onschuldige slachtoffers maakt, maar dat de hij de gewapende strijd van de PLO toch legitiem acht omdat de PLO „zijn eigen land van een vreemde overheersing wil bevrijden". Onder luid protest uit het parle ment citeerde hij vervolgens de negentiende pacifist Giuseppe Mazzini, die in de strijd om heid politieke moorden niet schuwde. WARSCHAU De Poolse partijlei der, generaal Wojchiech Jaruzelski, is gisteren unaniem door het parlement gekozen tot president. Hij volgt daar mee het huidige staatshoofd, de 75-ja- rige Henryk Jablonski, op. Gisteren eerder op de dag werd al bekend dat Jaruzelski zijn functie als premier neer zou leggen om te worden opge- Zbigniew Messner is de nieu- volgd door Zbigniew Messner. Jaru- we, Poolse premier. Volgens zeiski blijft volgens waarnemers de waarnemers in Warschau is hij machtigste man in Polen, aangezien een pragmatisch politicus. hij aanblijft als partijleider. Zes nieuwe organen PITTSBURG Een Ame rikaans chirurg heeft offi ciële toestemming gekregen zes orgaantransplantaties op een en dezelfde patiënt uit te voeren. Het is voor het eerst dat zoveel transplanta ties tegelijk worden ver richt. Dr. Thomas E. Starzl, chirurg van het ziekenhuis van de universiteit van Pittsburg, zal de 36-jarige Herbert G. Seal de volgende ruilorganen geven: een le ver, een maag, een dikke en een dunne darm, een al vleesklier en een milt. LONDEN Met gevangenisstraffen tot tien jaar hoopt premier Thatcher onlusten in steden en voetbalstadions te beteugelen. De politie krijgt meer bevoegdheden om de orde te handhaven. Dat blijkt uit de troonrede, die konin gin Elizabeth II gistermorgen heeft voorgelezen in het Ho gerhuis als opening van het nieuwe parlementsjaar in Groot-Brittannië. Blijkens de troonrede, geschreven door premier Thatcher, wil de regering ook een einde maken aan de verplichte winkelsluiting op zondag. „Als ze dag en nacht en zeven dagen de week geopend willen blijven, dan is dat hun zaak", meent de premier. Op het economische front is de conservatieve regering nog niet van plan haar politiek te wijzigen. Zij heeft geen enkele nieuwe maatre gel aangekondigd om de werkloosheid te bestrijden. Wel zullen meer staatsbedrijven in particuliere handen over- g» WUBBO WIL OPNIEUW RUIMTE IN Nog wat onwennig na zeven dagen gewichtloosheid stapten de bemanningsleden uit het ruimteveer. Onderaan de trap werden zij verwelkomd door functionarissen van de NASA. Voordat zij naar huis mogen terugkeren, ondergaan de acht de komende da gen een reeks van medische proeven en controles. OBERPFAFFENHOFEN Feestvreugde, compleet me# royale hoeveelheden champagne, in het West- duitse vluchtleidingscen- trum Oberpfaffenhofen na de perfecte en behou den landing van het ruim teveer Challenger en zijn achtköppige bemanning. Na een vlucht van zeven dagen, 44 minuten en 51 seconden kwam gisteren op de Californische lucht machtbasis Edwards een eind aan een in weten schappelijk en technolo gisch opzicht uiterst veel omvattende en belangrij ke ruimtevlucht. Het aan tal ruimtebewoners is daardoor weer tot drie ge reduceerd: allen Sovjet kosmonauten, van wie er één al ruim een half jaar verblijf aan boord van het ruimtelab Saljoet-7. De Cjiallenger landde om 18.44 uur onze tijd, precies op de vastgestelde tijdstip. Twee minuten voor de landing nam gezagvoerder Hartsfield de be sturing over van de computers en zette het door de wrijvings- hitte in de dampkring op som mige plekken enigszins ge bruinde toestel aan de grond. Voor het eerst werd vervol gens gebruik gemaakt van een nieuw rem- en besturingssys teem in het neuswiel. Bij vori ge landingen hebben zich ei genlijk steeds problemen voor gedaan bij het afremmen en het in de koers houden van de ruimtependel bij (onverwach te) zijwind. De eerste indruk was dat de nieuwe systemen veel beter functioneerden. De negen Nederlandse experi menten aan boord, gecoördi neerd door het NIVR in Delft (Nederlands eigen NASA) zijn allemaal zonder al te grote problemen aan bod gekomen, terwijl Ockels daarnaast ook nog enkele door hem zelf be dachte proeven uitvoerde, on der meer met de befaamde TNO-slaapzak. In de Bondsre publiek zijn de afgelopen da gen wat flauwe grapjes ge maakt over de Nederlandse in breng in de missie. Maar het is een feit dat „der Woebo" gere geld de show stal: met korte perfecte landing, op een van de banen van de luchtmachts basis Edwards in Californië. broek, met de nieuwste versie van het „Ei van Columbus", met Goudse kaas met een nau welijks te temperen werklust en met een ogenschijnlijk con stant stralend humeur. Als het aan hemzelf ligt, gaat hij zo spoedig mogelijk opnieuw de ruimte in. „Het was in één woord fantastisch". SANTIAGO Tijdens de tweede dag van pro testen tegen het militaire bewind-Pinochet zijn in Chili drie doden gevallen, zeker veertig ge wonden en op zijn minst vierhonderd mensen gearresteerd. Volgens kerkelijke zegslieden schoten politie en luchtmachtmilitairen vanuit pantserwagens in de smalle straatjes, terwijl vanuit een politiehelikopter traangasgranaten op de huizen werden geworpen. De Chileense vakbonden hadden opgeroepen tot twee dagen van protest en stakingen om de vrijlating te ei- bs gearresteerde vakbondsleiders. Walesa weigert te getuigen Lech Walesa is aan geklaagd wegens las ter omdat hij bij de parlementsverkiezin gen in oktober de offi ciële uitslagen open lijk heeft tegenge sproken. Als hij ver oordeeld wordt, kan hij maximaal twee jaar gevangenisstraf krij gen. Tijdens een ver hoor door de recht bank weigerde Wale sa te vertellen hoe hij aan „zijn" uitslagen is gekomen. Kort nadat hij naar huis was te ruggekeerd drongen zes agenten Walesa's huis binnen. Zij wilden hem meenemen om voor een tweede ver hoor voor de recht bank te verschijnen. Maar omdat Walesa lijdt aan een maag zweer en officieel met ziekteverlof is, moes ten de agenten zon der hem vertrekken. ■lant toch lm lan Hie t on >mai he ioor< WASHINGTON Volgens president Reagan hoeft het niet toevallig te zijn dat in korte tijd drie gevallen be kend zijn geworden van Russen die naar de Verenigde Staten wilden, maar daar kort daarna weer van hun plannen afzagen. ,,We hebben geen bewijzen, maar we kunnen de mogelijkheid niet uitsluiten dat het hier om een vooropgezette manoeuvre gaat", aldus Reagan in een vraaggesprek in het Witte Huis. De Sovjet-Unie zou de VS, zo vlak voor de top in Genève, in verlegenheid willen brengen. Reagan sprak over KGB-officier Vitali Joertsjenko, over een Russische zeeman die op de Missis sippi van een vrachtboot sprong en schoppend en schreeuwend door Amerikaanse agenten weer naar zijn schip werd terugge bracht en over een Sovjet-militair die in de Afghaanse hoofdstad Kaboel de Amerikaanse ambassade binnenvluchtte en politiek asiel vroeg. In alle gevallen kwamen de Russen op hun wens terug en wilden ze terugkeren naar de Sovjet-Unie. „Ilc denk dat een Amerikaan makkelijk perplex kan staan over het feit dat iemand in de Verenigde Staten zou kunnen wonen, maar liever in Rusland zit", aldus Reagan. Hij trachtte overigens de betekenis van Joertsjenko eerder dit jaar volgens de CIA een enorme „vangst" te bagatelliseren. Volgens Reagan was de informatie die hij had gegeven al lang bekend. Zelfmoord In het Candese Ottawa is de 48-jarige vrouw van een Sovjet- handelsvertegenwoordiger van een wolkenkrabber gesprongen en omgekomen. Volgens nieuwsberichten was zij de vrouw met wie KGB-topman Joertsjenko een verhouding had en voor wie hij zou zijn overgelopen. Maar de vrouw, zo luidt het verhaal, zou daarna niet meer van zijn attenties gediend zijn geweest. De Sovjetambassade in Ottawa heeft ontkend dat er enig verband bestaat tussen de twee zaken. Syrië wilde Eichmann bevrijden MUNCHEN De Syrische geheime dienst heeft eind 1961 geprobeerd Adolf Eichmann te bevrijden. Zij maakte daarbij gebruik van de diensten van Eichmanns naaste medewer ker in de oorlog, Alois Brun- ner. De actie mislukte omdat de Israëlische autoriteiten Eichmann, die een jaar later werd opgehangen, veel te goed hadden opgesloten. Brunner onthuld dit tijdens een gesprek met het Westduitse weekblad „Bunte".In nauwe samenwer king tussen Brunner en de Sy rische geheime dienst werd in 1961 ook een aanslag beraamd op de deelnemers aan het Joods Wereldcongres in We nen. De Oostenrijkse politie heeft dat toentertijd weten te voorkomen. Brunner zelf wordt verantwoordelijk ge steld voor de moord op 100.000 joden uit Frankrijk, Tsjechos- lowakije, Oostenrijk en Grie kenland. Na de Tweede We reldoorlog leefde hij tot 1954 onder een valse naam in West- Duitsland en daarna in Syrië. De oorlogsmisdadiger steekt in „Bunte" nog een klaagzang af, dat hij van de Westduitse rege ring geen pensioen krijgt. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR T» geeft M129) „Voorlopig zijn we veilig, meneer de aGraaf," zei de ernstig zieke smidje Verholen. „Maar we kunnen toch zo niet de hele stad blij ven doorhollen. Dat loopt een beetje teveel in -de gaten." -- „Niet zenuwachtig worden, pa- -tiënt," grinnikte de Graaf en hij stuurde de af deling ziekentransport een slonzig slopje bin nen. „Zie je daar achterin die deur?" vervolgde hij. „Daar bevinden zich de stallen en opslag plaatsen van Clnkmayr en Co, die het eerbied waardige beroep van verhuizers uitoefenen. jMaar vroeger had Baron von Clnkmayr een nog .if.yeel eerbiedwaardiger beroep. Toen was hij ^commandant van de Koninklijke Stallen in de rang van eerstaanwezend ritmeester te paard. Èen zeer betrouwbare figuur dus. Ik denk, dat we bij hem wel een huifkarretje of zoiets kunnen loskrijgen...." De aankomst van de vermeen de rodekruis-ploeg bracht echter enige verwar ring teweeg bij de arbeidzame heer Clnkmayr, die in een armelijk kantoortje met wat mismoe dig schrijfwerk bezig was. „Nou nog besmette lijke zieken óók!" gromde hij. „Die vervoer ik niet! Is er nog geen ellende genoeg in deze af schuwelijke wereld?" -- Boos begaf hij zich naar buiten om die ziekendragers eens even goed de waarheid te zeggen. Maar zijn drift verkeerde alras in eerlijke vreugde, toen hij de Graaf van Lmborg Strom herkende, die zich kwiek van zijn witte omhulling had ontdaan. „Kun jij ons hel pen aan een huifkarretje, Baron?" vroeg de Graag. „Voor ondergronds werk altijd. Graaf," antwoordde Baron von Clnkmayr. En de twee adellijke heren brachten elkaar een welop gevoede, vorstelijke groet.... NOORSE JOURNALIST GJERSETH SCHREEF ROMAN „CHAKOO' BREDA „De invasie wordt invitatie genoemd. De massamoorden heten revolutie. Bommen die officieel nooit afgewor pen zijn, veranderen boe renfamilies in zwarte lij ken. Mensen die op zon dag vergiftigd zullen worden, zijn zaterdaga vond al doodgeschoten. Presidenten die „om ge zondheidsredenen" aftre den, blijken vergiftigd te zijn, of in de rug gescho ten, of om het leven te zijn gekomen bij een bomexplosie. Je kunt on mogelijk alles ophelde ren. Bovendien, wat schiet je daar mee op? De werkelijkheid is onvoor stelbaar. De waarheid valt niet te geloven". Citaat uit het boek „Chakoo" van de Noorse schrijver Kjell Gjerseth. Een roman die nu eens niet speelt op het conti nent van de staatsgrepen, La tijns-Amerika. „Chakoo" gaat over de nu al bijna zes jaar durende oorlog in Afghanis tan. Kjell Gjerseth (39) is sinds 1966 reizend journalist voor Noorse kranten. Hij maakte reportages uit het Midden- Oosten, India en Azië. In de zomer van 1979, zes maanden voor de Russische inval, be zocht hij voor het eerst Af ghanistan. Sindsdien is hij er ettelijke malen teruggeweest. In het grensgebied van Af ghanistan en Pakistan voor de verhalen van de vluchte lingen en het verzet. Op pa trouille met de moedjahedien voor de eigenlijke strijd. Voor zijn reportages ontving hij in 1984 de hoogste Noorse journalistieke onderschei ding. Uitzichtloos In 1983 heeft Gjerseth zijn ervaringen neergeschreven in „Chakoo", een boek dat in Scandinavië verscheidene malen werd onderscheiden en gisteren ook in Neder landse vertaling is versche nen. Hoewel „Chakoo" in middels twee jaar oud is en op de eerste plaats een ro man, heeft het boek volgens Gjerseth niets van zijn actua liteitswaarde verloren. Nog steeds bevinden zich in Afghanistan vele tienduizen den Russische soldaten die er, ondanks hun moderne wapens, maar niet in slagen het islamitische verzet te bre ken. De Moejahedien op hun De Noorse schijver Kjell Gjerseth: „De uitzichtloosheid is een van de meest tragische kanten van de oorlog in Afghanistan. beurt zijn natuurlijk niet bij machte het Sovjet-leger te verslaan. Het gevolg is een uitzichtloze strijd, waar zoals altijd de „gewone burger" het slachtoffer van wordt. Gjerseth: „In 1979 liep ik nog door prachtige dorpen en langs vruchtbare akkers met ingenieuze irrigatiesystemen. Daar is weinig meer van over. Afghanistan was onder ontwikkeld, maar de afgelo pen jaren is het land terug naar het Stenen Tijdperk ge bombardeerd. Er zit geen vooruitgang in de oorlog. Al leen het dodental stijgt en de verwoestingen worden steeds groter". Hoofdpersoon in „Chakoo" is Faruk Aman, een jonge Af ghaanse verzetstrijder. Ge dreven door politieke en reli gieuze motieven bindt hij de strijd aan tegen de Russische troepen. Tot drie maal toe weet hij, na gruwelijke mar telingen, uit gevangenschap te ontsnappen. Op het eind van het boek neemt hij wraak op zijn folteraar. Voor het verhaal zover is, krijgt de lezer echter een in dringend beeld voorgescho teld van de strijd van een trots en onafhankelijk volk tegen het Russische invasie leger. Dat is vooral een onge lijke strijd, waarvan een bui tenstaander zich nauwelijks een idee kan vormen. De gruweiijKe werkelijkheid is onvoorstelbaar, schrijft Gjer seth. De slachtoffers kunnen alleen „hun eigen lichamen als bewijsstuk overhandi gen". Het verhaal van Gjerseth is een mengeling van werke lijkheid en fictie. Afghaanse verzetstrijders hebben model gestaan voor de hoofdperso nen, die in de roman om het leven komen, maar in wer kelijkheid nog leven. „Ik wilde geen happy end", aldus Gjerseth. „De doden in het boek zijn een symbool voor de Afghanen die ik heb ge kend, en die wél in de strijd zijn omgekomen. Als de hoofdpersonen in leven wa ren gebleven, zou het boek misschien een wat geroman tiseerd beeld hebben geven. Maar er is niets moois aan deze oorlog. Doden, gewon den en enorme verwoestin gen: dat is het werkelijke ge zicht van het tegenwoordige Afghanistan. De oorlog van het islamiti sche verzet tegen de Sovjet- interventie krijgt in het Wes ten aanmerkelijk minder aandacht dan bijvoorbeeld de Amerikaanse bemoeienis met Midden-Amerika. Gjerseth vindt dat wel begrijpelijk: „Er is op de eerste plaats een praktisch probleem: Afgha nistan is moeilijk te bereiken. En als je een keer met het verzet het land intrekt, is de kans groot dat er juist op die missie niets gebeurt. Het is geen televisie-oorlog zoals die in Vietnam". „In de Sovjet-Unie is geen openlijke kritiek mogelijk op aanwezigheid van Sovjet troepen in Afghanistan. Bo vendien paste het verzet te gen het Amerikaanse ingrij pen in Vietnam in de geest van de jaren zestig. Tegen woordig protesteren de stu denten niet meer zoveel. Ze hebben andere zaken aan hun hoofd. Toch denk ik dat grote Afghanistan-demon- straties de Sovjet-Unie onder druk zouden zetten. Moskou zou er bepaald ongelukkig mee zijn". Zijn boek, zo blijkt uit de woorden van Gjerseth, moet desondanks worden gezien als een soort protest tegen die westerse houding. „Ik denk dat het boek is voortgekomen uit mijn frustraties over het feit, dat er zo weinig reacties kwamen op mijn verhalen in de kranten. In een boek kun je veel meer gevoelens kwijt dan in een journalistiek-af- standelijke beschouwing. Een roman houdt de aandacht i langer vast". Oplossing „Chakoo" eindigt, precies zo als de werkelijkheid van dit moment, zonder dat een op lossing voor de oorlog in zicht is. Gjerseth: „In 1979 had niemand gedacht dat het verzet het zo lang zou vol houden tegen het opper machtige Russische leger. Nu zijn we zover, dat geen vab beide partijen kan winnen. Er zijn geruchten dat Moskou bereid is te onderhandelen met het verzet. Maar wat er ook gebeurt: er zal een com promis moeten worden ge vonden, dat voor zowel Mos kou, als voor de VS en voor de verschillende stammen aanvaardbaar is. De Sovjet troepen mogen niet opeens vertrekken, omdat dan vrij wel zeker een burgeroorlog uitbreekt tussen de islamisti- sche fundamentalisten en meer gematigde verzetstrij ders en tussen de tientallen verschillende etnische groe pen. In zes jaar oorlog is er in Afghanistan wenig veran derd en het zal nog jaren du ren, voordat er vrede is. Die uitzichtloosheid is een vai meest tragische kanten deze oorlog". JOS TIMMERS Het boek Chakoo is geschreven door Kjell Gjerseth. Het wordt uitgegeven door Uitgeverij De Geus in' Brede en kost ƒ32,50. Massud Khalili stelde dat de Sovjets er nu op uit zijn hele dorpen uit te moorden. Oorlog is sinds Gorbatsjov verhevigd DEN HAAG Sinds het aan de macht komen van Sovjet leider Gorbatsjov is de oorlog in Afghanistan fors opgevoerd. Deze ontwikkeling, waarmee eind 1983 al een begin werd gemaakt door zijn voorganger Tsjernenko, ging gepaard met een wijziging van de methodes in de strijd van het Russische leger tegen de Mujahedien (verzetsstrijders). Dit heeft een woordvoerder van het Af- ghaans verzet gisteren gezegd. Massud Khalili, de politiek woordvoerder en secretaris van de Jamiat-i-Islami Afgha nistan één van de grootste onder de zeven verzetsgroepe ringen die een coalitie zijn aangegaan schreef de ver anderingen toe aan he^ in de Sovjet-Unie doorgedrongen besef dat de strijd in Afghanis tan „niet alleen gevoerd moet worden tegen de vrijheidsstrij ders, maar tegen een heel volk". Dit heeft volgens het verzet onder Gorbatsjov geleid tot èen wijziging van de tactiek van het Sovjetleger. Sinds 1984 worden in verscheidene pro vincies geregeld vanaf grote hoogte bombardementsvluch- ten uitgevoerd. Khalili zei dat dit aantoont dat de Russen er niet op uit zijn om alleen steunpunten van' het verzet uit te schakelen, maar dat zij in plaats daarvan complete dor pen willen vernietigen. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen burgers, vrou wen en kinderen en vrij heidsstrijders. Khalili noemde tenslotte de vernietiging van oogsten en irrigatiesystemen» Veteranen op Rode Plein MOSKOU Bij de vandaag gehouden 7-november-parade op het Rode Plein in Moskou hebben voor het eerst ook ve teranen van de oorlog in Af ghanistan deelgenomen aan het défilé. De parade wordt jaarlijks gehouden ter gelegen heid van de verjaardag van de Oktoberrevolutie. Maar het is voor het eerst dat solda ten die in Afghanistan hebben gestreden, aan de parade mochten deelnemen. In de Sovjet-Unie wordt weinig aan dacht besteed aan de strijd in Afghanistan, waarbij meer dan 100.000 Sovjet-soldaten zijn be trokken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5