CCC blijft de oorlog in België winne Hoe onaantrekkelijk is een dienstpistool op de vrouwenheup? Sterke vooruitgang in behandeling en opsporing leukemie ir d< Nieuwe seksetestj| goedkoop voor Nederlandse veehouders F r< n BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc Commit DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA 3U ROTTERDAM Op het tweede internationale symposium over acute leukemie (bloedkanker), dat deze week in de Rotterdamse Doe len wordt gehouden, melden medi sche onderzoekers belangrijke technieken maken het nu mogelijk zelfs „onzichtbare" leukemiecellen op te sporen. Ook is de genezings kans van de patiënten aanzienlijk verhoogd door een doelmatiger ge bruik van toepasbare medicijnen en een betere methode van been mergtransplantatie. Het is nu mogelijk geworden kan kercellen zichtbaar te maken die na behandeling met medicijnen in het bloed overblijven en tot nu toe niet waren op te sporen. Lasertech nieken en bepaalde anti-stoffen helpen daarbij. Dit is naar de me ning van de internist en haemato- loog dr. Hagenbeek van de Dr. Da niël den Hoed-kliniek in Rotter dam een belangrijke stap vooruit. De na de behandeling met medicij nen overblijvende kankercellen zijn er meestal de oorzaak van dat de ziekte op een later tijdstip terug keert. Door een vernuftige combinatie van medicamenten en door hogere doseringen is de kans op genezing verhoogd: voor kinderen tot 15 jaar met bij voorbeeld een leukemie in de lymfevaten tot 70 procent. Drie jaar geleden was dit nog maar 50 procent. Ook de kans op genezing van volwassen patiënten met bloedkanker is aanzienlijk geste gen Naast het toedienen van medicij nen wordt de laatste jaren ook beenmergtransplantatie toegepast. Artsen van de Rotterdamse kan kerkliniek hebben nu een methode gevonden om witte bloedcellen te verwijderen, die verantwoordelijk zijn voor de vaak voorkomende af stotingsreacties. Tot nu toe is geen afstoting meer gesignaleerd. Hier door zijn de overlevingskansen van de patiënten toegenomen. Meer dan 50 procent herstelt na een been mergtransplantatie. Een ander be langrijk voordeel hiervan is dat nu ook oudere leukemiepatiënten een beenmergtransplantatie kunnen ondergaan. Een ander uitvloeisel van deze ont wikkeling is dat voor transplantatie waarschijnlijk ook donors met niet geheel bijpassende gebruikt kunnen Eerder is al geprobeerd afstotings verschijnselen na beenmergtrans plantatie te omzeilen door het beenmerg van patiënten te zuive ren van kankercellen en vervol gens opnieuw in te planten. Deze methode staat echter nog in de kin derschoenen; het is nog te vroeg om definitieve conclusies te trek ken. Leukemie komt in vergelijking i andere kankerziekten betrekkelij] weinig voor. Jaarlijks komen onder volwassenen vijfhonder) nieuwe gevallen bij. Toch zijn ontwikkelingen in de opsporing behandeling van bloedkanker v belang voor andere vormen v kanker. Als gevolg van de groteii toegankelijkheid loopt het ondéfl 1EN1 ïlgis ;n op POLITIE NA EEN JAAR TERREUR NOG STEEDS OP DOOD SPOOR (Vervolg van voorpagina) (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Spectaculaire wanhoopsacties van de politie en harde taal van Belgische politici, het mag allemaal niet baten. De CCC (strijdende communistische cellen) gaat in België onverdroten door de «ne aanslag na de andere te plegen zonder dat de politie enige houvast heeft. De terreurorganisatie blijft nog even mysterieus als op de 2e oktober 1984, toen zij haar „oktoberoffensief" aankondig de met een eerste bomaanslag op het Amerikaanse bedrijf .Litton in de Brusselse randge meente Evere. De onmacht van het politie-apparaat ten aanzien van de CCC werd «indsdien 23 keer op schrijnen de wijze aangetoond. Om het spoor te volgen van de terreurorganisatie moeten we terug naar naar de nacht van 3 op 4 juni 1984. Dan wordt uit een steengroeve in Scoufleny bij Ecaussines 800 kilo springs tof gestolen. De diefstal ver wekt geen opschudding, de po litie haalt de schouders op, want er zijn geen sporen. Toch moet op dat moment al een groep samenzweerders, die zich later zou doen kennen als de CCC, een strategie klaar hebben, want de terreur van de groep ontwikkelt zich sindsdien zeer planmatig. Onlangs pleegde de CCC een aanslag waarbij twee brand weermannen het leven lieten. Is dat het moment waarop de CCC-leden het escalatiemodel gaan volgen van hun Duitse De bomaanslagen materiële schade e loos. an de CCC in België, zoals hier in Brussel op 1 mei, gaan gepaard met grote i onlangs zelfs met dodelijke slachtoffers. De Belgische politie staat machte geestverwanten, verzameld in de Rote Armee Fraktion? Tot en met de aanslag op een soci aal-cultureel centrum van de NAVO in de Brusselse ge meente St. Stevens-Woluwe beweren de CCC-leden in hun pamfletten persoonlijke slacht offers te willen vermijden, maar na de dood van de twee brandweerlieden ontwikkelt de CCC in een pamflet een breedvoerige theorie over het revolutionair geweld. Het menselijk leven wordt daarin geen absolute waarde op zich zelf genoemd: „Zij, die zichzelf maken tot de radertjes van het systeem van de dood, zijn ge doemd om' te verdwijnen in de strijd om het leven". De escalatie van de terreur is ook merkbaar in de gebruikte middelen. Aanvankelijk wor den de aanslagen nog weggela chen als een bijna romantisch terrorisme met benzineflessen en snelkookpannen. Maar na de aanslag op de NAVO-pij- pleiding wordt niet meer ge twijfeld aan de kundigheid om gecoördineerde acties uit te voeren en later toont de CCC niet alleen een toenemende brutaliteit, maar puur profes sionalisme door gebruikma king van bomauto's. Langzaam wordt duidelijk dat er sprake is van langdurige planning. Maanden voor de aanslagen worden de doelwit ten verkend, wat notabene blijkt uit de zonnestand op fo to's die de CCC vaak trots meestuurt met de pamfletten, waarin een aanslag wordt op geëist. Bij de logistieke voorbe reiding, zoals het aankopen van snelkookpannen en gas flessen, die ter verheviging van de explosie worden ge bruikt, wordt de factor tijd zorgvuldig ingecalculeerd. De auto die op 15 januari als bom auto ontploft, blijkt meer dan vier maanden eerder gestolen te zijn. Wie zijn de leden van de CCC, die maanden, misschien wel jaren voor de eerste aanslag, hun terreurdaden moeten heb ben gepland? Het ministerie van justitie spreekt van drie concentrische cirkels. Er is sprake van een harde kern, de pamflettenschrijvers, die niet ongeletterd lijken, Franstalig zijn en die zich vakkundig be dienen van het Stalinistisc- h-Leninistisch jargon. Daaronder opereren de uit voerders, die de bomaanslagen plegen. En dan zijn er de sym pathisanten, de meelopers, de genen, die leuzen op de straten en muren kalken en die in jongerencafé's en bij universi teiten CCC-pamfletten ver spreiden. De CCC, de strijden de communistische cellen, doet wat haar naam aangeeft: er zijn cellen, die slechts door brieven of telefoontjes contact met elkaar hebben. Het is een samenwerkings vorm, waarop een justitieel ap paraat geen vat kan krijgen. Maar aan de andere kant heeft de overheid, en met haar de politie, de bedreiging bij her haling ontkend of onderschat. Het opsporingsapparaat vergist zich ook door de terreur aan vankelijk toe te schrijven' aan anarchistische amateurs, die gevaarlijke spelletjes spelen met snelkookpannen. Het duurt zelfs maanden voor ie mand op de gedachte komt dat de springstof, die steeds weer gebruikt wordt uit de steen groeve in Scoufleny komt. De onrust, die zich inmiddels van de Belgische burgers heeft meester gemaakt leidt tot de vraag: waar blijft de politie? De politie blijft nergens, niet als het gaat om de opsporing van de Bende van Nij vel, ver antwoordelijk voor 20 moor den, niet als er sprake is van een dagelijkse postoverval met als dramatisch dieptepunt de dood van twee postmannen de afgelopen week in Verviers. En zij is zeker nergens in de opsporing van de CCC. De activiteit die de politie ten toonspreidt door een halye dag na een aanslag met zwaailich ten en loeiende sirenes door de rode verkeerslichten van Brussel te scheuren of dagen lang zwaar bewapend getrof fen gebouwen te bewaken staat in schril contrast tot de immer late komst op de plek van een aanslag van vijf ver schillende politiediensten, die elkaar liever in de wielen lij ken te rijden dan samenwer ken. Hoewel bij twee aansla gen op klaarlichte dag deze week de politie een half uur de tijd gelaten wordt een bom onschadelijk te maken of de schade te beperken, verzuimt zij dat. Er wordt „vergeten" de mijnopruimingsdienst te alar- Sléchts twee keer is er sinds het begin van de CCC-aansla- gen sprake van echte politie actie: Op 19 oktober 1984, als bij de „Actie Mammoet" in het holst van de nacht 120 huis zoekingen worden verricht, en op 2 juni van dit jaar als rijks wachters vijf mensen betrap- Cën, die een stengun opgraven ij een parkeerplaats aan de snelweg bij Heverlee. Maar in beide gevallen is het resultaat nihil. Een ongekende bureaucratie, een steeds falende coördinatie en niet te vergeten de taalbar rière zijn er oorzaak van dat de rijkswacht zelfs niet in staat is, na gealarmeerd te zijn, pamfletten uitdelende jongelui in de kraag te grijpen. De Bin nenlandse Veiligheidsdienst blijkt niet te kunnen infiltre ren; zij houdt het er gemaks halve op dat de daders van een aanslag steeds naar het buitenland vluchten. Tussen de speciale anti-terreurgroep, de bijzondere opsporingsbriga de, de gerechtelijke politie en de gemeentekorpsen speelt een dusdanige concurrentie dat men niet aarzelt sporen voor eikaars neus uit te wis- Eindelijk heeft nu ook de poli tiek zich bemoeid met de ter- reurgolf, die met de CCC, de Bénde van Nijvel en de ge welddadige posto vervallen België overspoelt. Maar omdat de politiediensten meerdere bazen hebben (de ministers van binnenlandse zaken, justi tie en defensie) en omdat di|f ministeries niet alleen dig onder de coalitiepartner^ verdeeld moeten worden] maar ook de taalkwestie daar] in een rol speelt zit de politiek- met gebonden handen. r Demissionair premier Marten kan niet anders dan oproeper „Iedere burger heeft een rol vervullen. Hij kan zichzelf anderen de nodige bescher ming bieden door waakzaar te blijven". Maar niets ov maatregelen, die het falen vi de politie moet voorkomen. De Belgische oppositieleide) Karei van Miert voegde daa gisteren in „Met het oog o Morgen" een interessant peet aan toe: „Het is merk) waardig dat de CCC aanslagen heeft weten te pleN gen, zonder dat de politie oö J*°9 meer een spoor van hen wee h®rn< te ontdekken. Het is mogelij Z|J vt dat de CCC gebruik maaknaar van hoge Belgische autoritei 9e" ten, die hen van informati voorziet. Het gaat hier denk i om een goed georganiseerd I terreurbende die steunpunte J heeft in het staatsapparaa hoewel ik niet kan geloven da er van politieke protectie spra T ke is. De CCC heeft aanslagei -I gepleegd op (NAVO) doelen waarvan zelfs parlementsle den het bestaan en de precies ligging niet van wisten". Hoe dan ook, ergens in Belgi moeten leden van de hard kern van de CCC zich in handen wrijven: de planner j die al zo lang geleden werde v gesmeed, kunnen voorlopi nog uitgevoerd worden. gearr bazen hebben (de ministers nog uitgevoerd woraen. ~chot UTRECHT „Het aardi ge van het leven is dat het voor een groot deel wordt gevormd door onbestaan baarheden". Er valt een diepe stilte in de zaal als Annelize van der Stoel, lid van de Emancipatie- raad, met deze wazige op merking de landelijke dag voor politievrouwen in de Jaarbeurs te Utrecht opent. „Mannen", ver volgt ze, „kijken naar dit 1 soort bijeenkomsten met een glimlach: dan hebben die vrouwen ook hun dag je uit". Ruim tweehonderd vooral jon ge politievrouwen staken gis teren in Utrecht een dag lang tegen elkaar van wal over hun problemen op de werkvloer. Deze „Landelijke Dag Politie vrouwen" was georganiseerd door de vrouwelijke leden van de Nederlandse politiebond -(NPB) en de Algemene Chris telijke Politiebond (ACP), vooral om ervaringen uit te wisselen en druk uit te kun nen oefenen op de beleidsma kers en -uitvoerders. Vooraf gaf Annelize van der Stoel ze nog een oppepper mee: „U strijdt niet langer als eenzame, verwilderde feministen die per ongeluk door de selectie zijn gekomen. Mannen hebben heel wat te winnen bij vrou wen in het politiewerk". De meeste aanwezigen hebben er overigens weinig behoefte aan dat er politiemannen aan de discussie deelnemen. Zo vindt Els, die bij het rijkspoli tiekorps in de Alblasserwaard werkt, dat ze op haar werk al genoeg met mannelijke colle ga's kan praten. „Je moet als vrouwen nu eerst eens naar elkaar gaan luisteren". Heeft ze zelf last van de man- nencultuur op haar werk? Dat valt nog wel mee. „Maar je hoort zoveel verhalen van pro blemen die meisjes ondervin den, dat ik het weieens recht streeks wilde horen". Seksueel gefrustreerd Marjon heeft slechtere erva ringen: „Toen ik zes jaar gele den in mijn korps kwam, was ik nog te bleu om kritiek te hebben. Bijvoorbeeld op ge trouwde mannen die zich te genover mij seksueel gewoon ontzettend gefrustreerd ge droegen". Ze vertelt dat ze na het eerste half jaar bijna over spannen was van de sfeer op haar werk. „Ik kon er niet te gen opboksen. Inmiddels durf ik m'n bekkie wel te roeren en gaat het beter". Er wordt een eerste aanzet ge geven tot de oprichting van een „Landelijk Netwerk voor Vrouwen bij de Politie". De vrouwen vinden dat het daar voor hoog tijd is geworden. In 1984 bestond slechts vijf pro cent van het gemeentelijk po litie-apparaat uit vrouwen. Bij de rijkspolitie was dat bijna ze ven procent. In 1995 moet die bezetting gestegen zijn tot 25 procent, maar men is er bij voorbaat al bang voor dat dit doel niet verwezenlijkt kan worden. Pistool „Meer vrouwen betekent meer kans op een mentaliteitsveran dering binnen het apparaat", zegt Julia van de Hengel van de Adviesraad Vrouwelijke Leden van de Nederlandse Po- Méér vrouwen bij de politie, „want er heerst nog te veel een mannencultuur", menen de poiitiea- gentes zelf. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM 1 Uitgeverij. Antwerpen-Weeso litiebond. Zo'n mentaliteitsver andering is bitter hard nodig, vindt Julia en ze illustreert dat met een aantal praktijkvoor beelden. Zo mochten politievrouwen in Spijkenisse hun pistool niet onder het tuniek dragen, om dat anders hun vrouwelijke vormen werden aangetast. De zaal lacht. „Ze moesten hun pistool maar in hun handtasje houden. Het kostte dan wel dertien a veertien seconden om het pistool schietklaar te hebben". Julia vervolgt: „In Breda werden vrouwen alleen bij de politie aangenomen als ze beloofden dat ze niet zwan ger zouden worden". Er valt een sprekende stilte. „En in Arnhem werden vrouwen uit het korps gehaald die als majo rette moesten optreden om de hoofdcommissaris te verras sen". Zoiets bestaat toch niet?, reageert de zaal ontsteld en het ijs is definitief gebroken. In de koffiepauzes, m al in de verschillende v, groepen die 's middags den gevormd, komen de ver halen los. Klopjes Eén van de werkgroepen be handelt het thema „vrouwen in de surveillance-dienst", waar de vrouwen hun manne tje blijken te staan. Eén van de meisjes vertelt trots hoe ze een mannelijke collega een harde klap in zijn gezicht gaf, toen hij niet ophield over haar hand te aaien, steeds als ze de schakelde. Plotseling regent het ongewenste intimiteiten. Bianca Zomerhuis: „Een colle ga van mij kneep mij steeds in m'n billen of gaf er klopjes op. Vriendelijk vragen of hij op wil houden helpt dan niet, dus moet je flink kwaad worden". De meeste politievrouwen hebben ingeschreven op de werkgroep „mentaliteitsveran dering". Er valt nogal wat te verbeteren aan „adjudanten van de oude stempel die van je verwachten dat je koffie in schenkt". Ook komen er ver halen los van groepscomman danten die hartgrondig op merkten: „Ik mot geen wijven in mijn groep". Eén van de deelneemsters meent: „De mannen acceptéren geen poli tievrouw, ze gedogen haar hoogstens. Bovendien zijn ze sterk bevooroordeeld, vooral als ze zich in de grote groep collega's bevinden". Tussen alle vrouwen bewegen zich slechts een paar mannen, waaronder de voorzitters Gert Koffeman en Leen van der Linden van de politiebonden ACP en NPB. Ook Koffeman is gelukkig met deze dag „want die vrouwen werken bepaald niet in een vrouw vriendelijke cultuur". HUGO DE BRUIJNE ZEIST De wereldrechten voor een in Nederland ontwikkelde seksetest op koeie-embryo's zijn verkoch P161 aan het grote Amerikaanse biotechnische bedrijf lm muCell. De methode mag door het bedrijf in alle lan den geëxploiteerd worden, behalve in Nederland. Hie Plal betalen boeren een laag tarief, omdat het hier gaat on) kur een vinding van eigen bodem. Dat zegt ir. P. Boomai een (30), projektleider van het embryo-onderzoek bij he een Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek Schoonoord in Zeist. Het bericht is opmerkelijk, want de resultaten van de laatst proeven moeten nog worden berekend. In Engeland lopen noj honderd drachtige „testkoeien" rond en als over twee maandei de resultaten daarvan zichtbaar worden, kunnen Booman eir zijn mensen voor de laatste maal deze aan de voorspellingen toetsen. Nu al staat volgens Booman vast dat de vinding het negen van de tien gevallen mogelijk maakt vooraf te bepalen een embryo een stier of een vaars zal worden. i eigen land voor de uitvinding van het De belangstelling i.. s der het ministerie van landbouw ressorterende instituut is zeej.. groot. „De Nederlandse boeren kunnen van de test gebruik r ken tegen een speciaal tarief. We hebben het Amerikaanse be 1 drijf bewust geweerd van de Nederlandse markt, omdat i onderzoek erg veel Nederlands belastinggeld is gestoken. Daa mogen we in eigen land best eens van profiteren, vonden we" 1 aldus Booman. Hoeveel de test precies gaat kosten, is volgen! hem nog niet te zeggen. „Maar niet meer dan alle kosten voor embryotransplantatie". i fractie 1 Draagmoeders De test haakt in op de praktijk van de laatste jaren waarbij dooi'-Sov transplantatie van embryo's van heel goede koeien in draagmoe 1 derkoeien soms wel dertig goede nakomelingen kunnen wordei" SI gefokt. De koe die de embryo's moet leveren krijgt een hor mooninjectie waardoor extra veel eicellen uitgroeien. Zeven da - gen na de bevruchting worden de embryo's uit de baarmoeder- „gespoeld" en in de draagmoederkoeien ingebracht. iU „De boer moet dan maar hopen dat hij na negen maanden de*-#$ door hem zo gewenste melkkoeien ter wereld kan zien komen", zegt Booman. „Of hetgeen gunstig is voor de KI-verenigingen r juist de krachtige superstieren die moeten zorgen voor de in standhouding van een winstgevende veestapel. Maar daarvoor v moeten nu nog alle embryo's negen dure maanden lang meege- -5 dragen worden. Dat behoort binnenkort tot het verleden. Een n- boer kan met de seksetest zelf uitmaken wat voor kalveren zijn n koeien krijgen. Wil hij alleen melkkoeien? Dan worden alleen n de vrouwelijke embryo's bij de draagmoeders ingebracht. Een n KI-vereniging wil de beste stieren voor de leden. Dat kan ook", aldus Booman. Groene stieren In het nieuwe systeem wordt een embryo met een vloeistof be druppeld. Het embryo krijgt een groenige kleur als het een toe komstige stier betreft. Gaat het om een vrouwelijk dier, dan ge beurt er niets. Booman heeft groot vertrouwen in zijn vinding, omdat er vooi de veehouder onmiskenbare kostenbesparingen mee worden be reikt. „Een veehouder heeft een aardige strop als hij een goede melkkoe dacht te fokken, maar niet meer dan een stierkalf krijgt met een waarde van honderd gulden De test is ook geschikt voor schapen en paarden. Booman geeft toe dat de test met een aantal aanpassingen ook bij mensen is te gebruiken, maar om principiële redenen heeft het Zeister insti tuut dit verhinderd. „We stellen daar de test niet voor beschik baar, omdat anders de kans bestaat dat een dubieuze privé-kli- niek er voor veel geld zijn voordeel mee gaat doen. In het con tract met het Amerikaanse ImmuCell staat ook dat de test alleen gebruik is", aldus Booman. hij besi hij. ».P'a wa

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4