Job als zondebok die zich verzet CeidoeSowontie IÏTÏÏ7I TAFEL Tegenstellingen binnen hervormde gemeenten verscherpt kerk wereld Proces tegen Boesak uitgesteld weer ACHTERGROND EcidóeSouAont DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA "Nfr Hervormde Kerk heeft nieuw toporgaan nodig' IV In de topstructuur van de Nederlandse Hervormde Kerk moet ter ondersteuning van het breed moderamen (uitgebreid dagelijks bestuur) een orgaan komen dat adviezen geeft inza ke het beleid. Dit orgaan moet het beleid zowel voorbereiden als toezicht houden op de uitvoering ervan. Het breed mode- ramen draagt daarbij de uiteindelijke verantwoordelijkheid. Dit schrijft een adviescommissie van de Hervormde Kerk in een tussenrapport aan het breed moderamen. Binnen de top van de Hervormde kerk is er tot nu toe geen instelling voorhanden dat in staat is een visie te ontwikkelen op de lange termijn. Eigenlijk is dit een taak voor het breed moderamen. maar dat is gezien de aard en de opbouw ervan hiertoe eigenlijk niet geschikt. Het nieuwe toporgaan zou onderverdeeld moeten worden in een afdeling pastoraat, een afdeling getuigenis, gerechtigheid en dienst (waarin zending, werelddiakonaat en diakonaat sa menkomen) en een afdeling kerkelijke aangelegenheden (eredienst, liturgie, kerk en theologie en oecumene (inclusief Samen op Weg). Een van de grote voordelen van de nieuwe structuur is dat er beter prioriteiten gesteld kunnen worden, zo schrijft de ad viescommissie. In een situatie waarin op grond van de finan ciële mogelijkheden moet worden gekozen, is dit van wezen lijk belang. Wie de waarheid spreekt, moet één voet in de stijgbeugel hebben. Turks spreekwoord LEIDSCHENDAM In de Nederlandse Her vormde Kerk is sprake van een verschuiving naar „rechts": in ortho doxe kring (de „midden groep" in de Hervormde kerk) kunnen steeds meer mensen zich niet meer vinden in de predi king en in de wijze waar op in de kerk over bij voorbeeld kernbewape ning wordt gesproken. Deze kerkreden vragen om een uitgesproken „confessio nele" benadering. Op sommi ge plaatsen mondt dit uit in aparte bijeenkomsten, buiten de kerkdiensten van de plaat selijke hervormde gemeenten Dit blijkt uit het verslag aan de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk van de visitatoren-gene raal (die zich namens de syno de op de hoogte stellen van het kerkelijk leven in de plaatselijke gemeente en te vens een adviserende taak hebben). 'De hervormden die eigen groepsbijeenkomsten houden, trekken ook verontruste le den uit andere kerken, met name uit de Gereformeerde -Kerken. Vaak hebben deze bijeenkomsten ook een regio nale functie: hervormden en gereformeerden uit andere plaatsen bezoeken de bijeen komsten. De visitatoren constateren deze ontwikkeling met zorg. Ze wijzen er op dat deze ver ontruste hervormden voor een deel dezelfde mensen zijn die zich vroeger verenigden in de zogeheten orthodoxe evangelisaties. Dit speelde in gemeenten waarin naar het oordeel van deze kerkleden de vrijzinnige stroming te veel de prediking bepaalde. De vrijzinnige richting in de Hervormde Kerk heeft veel aan invloed verloren en in de afgelopen vijfentwintig jaar zijn veel evangelisaties geïn tegreerd in de kerkelijke ge meente. Nu blijken die soms nog op papier bestaande vere nigingen nieuw leven te wor den ingeblazen door veront ruste hervormden: de oude evangelisatie-gedachte her leeft, zij het in andere vorm. Vooral wanneer deze evange lisatie-vereniging nog bezit tingen heeft, is deze ontwik keling een grote zorg voor de „meer kerkelijk ingestelde le den van de gemeente". Polarisatie De polarisatie tussen de al langer bestaande richtingen in de Hervormde Kerk is de afgelopen jaren in het alge meen niet afgenomen, menen de visitatoren. De richtingen van de midden-orthodoxie en van de Gereformeerde Bond leven op diverse plaatsen naast elkaar binnen de ene hervormde gemeente, zonder (kerkelijk) met elkaar om te gaan. Het zogeheten richtin- gengesprek in de Hervormde Kerk, dat de afgelopen jaren rond de publicatie „Kan het anders" heeft plaatsgevonden, heeft in veel gevallen geen resultaten opgeleverd, zo wordt gerapporteerd. van polarisatie binnen de her vormde gemeenten, „rechts" van de behoudende Gerefor meerde Bond. Rond het blad „Het gekrookte riet" heeft zich een groep nieuwe veront rusten gevormd. Op diverse plaatsen heeft dit tot verhar ding van standpunten geleid, aldus de visitatoren. Het rapport vermeldt niet al leen te betreuren ontwikke lingen: op sommige plaatsen konden de visitatoren be werkstelligen dat de diverse richtingen weer of voor het eerst met elkaar in gesprek raakten. Naar hun ervaring kunnen bij het (voort)bestaan van de richtingenstrijd sociologische factoren een rol spelen. „Groeperingen die in de maatschappij altijd onderlig gende partij zijn geweest, ver talen hun onvrede hierover soms in een controversiële houding tegenover, een kerke lijke instantie. Aan de andere kant is de regenten-mentali teit in de kerk nog niet uitge- Gehuwde priesters willen pastorale taken vervullen De Nederlandse deelnemers aan de synode van gehuwde priesters die eind augustus in Ariccia bij Rome Werd gehou den, roepen de Nederlandse bisschoppen op gehuwde pries ters voor pastorale taken aan te stellen. Zij dringen er bij de .bisschoppen op aan de tekenen van de tijd te verstaan en de celibaatsverplichting met hun collega's te bespreken. De Ne derlandse deelnemers hebben het episcopaat het document van de synode in Ariccia toegestuurd. Daarin wordt gezegd dat er geen steekhoudende bijbelse en dogmatische redenen bestaan voor de instandhouding van de koppeling van celi baat en priesterambt. Ook in andere landen zullen deelne mers aan de synode te Ariccia de bisschoppen van hun land benaderen. Zo hopen zij te bereiken dat de bisschoppen paus Johannes Paulus II ertoe bewegen tijdens de bijzondere bis schoppensynode over de hervormingen van het Tweede Vati caans Concilie de celibaatskwestie aan de orde te stellen. Kardinaal dr. A.J. Simonis, heeft begin september overigens geweigerd in te gaan op een verzoek van de leden van de Diocesane Pastorale Raad Utrecht tijdens de bijzondere bis schoppensynode te pleiten voor de ontkoppeling van prieste rambt en celibaat. Mgr. Simonis zei niet alleen als kerkleider, maar ook als gelovige „tot in het diepst van zijn hart" over tuigd te zijn van de waarde van het verplichte priesterceli baat. Een positieve ervaring is dat polarisatie in de gemeente niet een kwaad hóeft te blij ven. Als de „partijen" er in slagen gezamenlijk tot oplos singen te komen, worden bei den „rijker". „De verschei denheid der kerk hoeft niet haar armoede te wezen, maar kan ook haar rijkdom zijn", zo besluiten de visitatoren hun verslag over de polarisa tie. Duitse legerauto's naar zending Het zendingsgenootschap Di- guna uit het Westduitse Hai- ger heeft besloten een ge slaagde proef voort te zetten met hergebruik van afge dankte legerauto's in de zen ding. Het genootschap is be zig een vroegere lijmfabriek om te toveren tot zendings school voor de opleiding van medewerkers, compleet met garages om de auto's zo goed als nieuw te kunnen versche pen naar Kenya, Zaïre en Soedan. Diguna schuimt de Bundeswehr af naar terrein- voertuigen die op het punt staan te worden afgedankt en begint dan met het opkalefa teren van de auto's. JOHANNESBURG Het proces tegen domi nee Allan Boesak en 18 andere Zuidafrikaanse geestelijken, dat gisteren zou beginnen, is drie we ken uitgesteld. Dit heeft de vrouw van één van hen meegedeeld. De ne gentien geestelijken moeten terechtstaan om dat zij begin augustus de zwarte wijk Guguletu bij Kaapstad wilden binnen komen voor een begrafe nis van een slachtoffer van de onlusten. De poli tie had bepaald dat Gu guletu die dag niet toe gankelijk was voor men sen die er niet woonden. De 19 geestelijken wer den gearresteerd toen zij probeerden de wijk toch te betreden. De Zuidafrikaanse autoriteiten verhinderden dinsdag dat ze ven leden van de Nederduits gereformeerde kerk een verte genwoordiging van de bevrij dingsbeweging ANC zouder. ontmoeten in Lusaka. De mi nister van binnenlandsse za ken, Stoffel Botha, weigerde de zeven een paspoort te ge ven. Drie van hen hadden dinsdag nog tevergeefs gepro beerd Botha te overtuigen van de noodzaak van een dialoog tussen allen die zich zorgen maken over de toekomst van Zuid-Afrika. De delegatie van de geestelijken zou geleid wor den door de blanke dominee Nico Smith en zowel blanken, zwarten als kleurlingen om vatten. Zuster bouwt aan bejaardenhuis De Poolse zuster Zofia Do- browolska metselt in het Poolse plaatsje Leopoldow dagelijks zeshonderd ste nen voor de bouw van een huis voor oude mensen die geen familie meer hebben. Zuster DobroWolska, wier orde tot de bouw opdracht heeft gegeven, is overigens niet de enige non die mee helpt. Wel laten de zusters het echte zware werk over aan bouwfirma. DISK: kloof met minima bijna onoverbrugbaar Kamerleden moeten bij in grijpende maatregelen, zoals de herziening van het stelsel van sociale zekerheid, veel meer oog hebben voor de toe stand waarin uitkeringsge rechtigden nu al verkeren. Dat schrijft DISK (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken) in een open brief aan de leden van de vaste kamercommissie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid. De DISK is er ongerust over dat vele uitke ringsgerechtigden zich afvra gen of het nog zin heeft bij volksvertegenwoordigers en de regering te protesteren te gen de plannen tot herzie ning van het stelsel van soci ale zekerheid. De kamerle den worden uitgedaagd zich in gesprekken met uitke ringsgerechtigden te laten in formeren over de gevolgen van reeds genomen besluiten. Qe DISK zegt hierbij te wil len bemiddelen. UNIEKE STUDIE VAN RENE GIRARD In de roman „The only Problem" van de Engelse schrijfster Muriel Spark geeft Harvey Gotham zijn tante Pet, wanneer die opmerkt „Er is een chris telijke boodschap in het boek Job" ten antwoord: „Ja, maar helaas had Job zelf daar geen weet van!" Dit antwoord is snedig en spitsvondig, verlicht en ratio neel. typisch modern, en ge tuigend van een mild scepti cisme. Toch heeft tante Pet meer gelijk dan haar relative rende neef. Zij vindt in ieder geval, en zeker in één heel bepaald opzicht, de Franse godsd;enstfilosoof en antropo loog René Girard aan haar zij de. In zijn jongste, zeer opmerke lijke boek: „La Route Antique des Hommes Pervers" (De oe roude weg van de verblinde mensen) toont Girard aan dat, •- als we het boek Job houden tegen het licht van het Nieu we Testament en het lezen te gen de achtergrond van het Passieverhaal, de kern van de bijbelse boodschap en het unieke karakter van die boodschap duidelijker oplich ten. De bijbelverhalen, zegt Girard, bundelen alle draden die nog verspreid en verward door elkaar liggen, in het boek Job. Girards uitleg van het boek Job is volstrekt oor spronkelijk en dankt zijn uniekheid aan het feit, dat hij, met grote stoutmoedigheid, het hoofddoel van het ver- het het vervat: de proloog en de epi loog. Dan blijkt, dat de God waar Jobs vrienden het over hebben in het geheel de Bij belse God niet is, maar een heidense, de God van het of- fergeweld. Samenspraak De eeuwenlang en algemeen aanvaarde uitleg van het boek Job berust op de veronderstel ling. dat het God zelf is die na de samenspraak met Satan, waarvan de proloog herhaalt. Job tot het uiterste beproeft. God is met andere woorden de verantwoordelijke instan tie voor het lijden dat Job on dergaat. En omdat zijn Wegen ondoorgrondelijk zijn, moeten we, in navolging van Job dat is dan de les die hij ons leert berusten in ons lot en het kwaad maar nemen voor wat het waard is. Job evenwel en Girard toont dat over tuigend aan is niet iemand die berust: hij is integendeel iemand die zich tot het uiter ste verzet en in dat verzet een schim van een voordien ver borgen waarheid ontdekt. Dat wij de vraag: hoe is het mogelijk dat een goede God een vroom man alle leed van de wereld berokkent, altijd hebben gesteld en nog met graagte stellen, komt omdat wij daardoor de kans krijgen eigen verantwoordelijkheid van ons af te schuiven en ons agressief tegenover God op te stellen. We doen alsof God de atoombom heeft uitgevonden, René Girard terwijl we weten, dat dat niet het geval is. Het komt ons echter goed uit God te gebrui ken als dekmantel voor ons falen, Wij zijn er zo aan ge wend geraakt om God, ook wanneer wij niet meer in Hem geloven, toch aansprake lijk te stellen voor alle ramp spoed op de wereld dat wij ge heel blind geworden zijn voor het feit dat onze gewelddadig heid en heerszucht oorzaak zijn van leed en oorlog. Girard gaat ook in deze studie uit van de grond-idee, die heel zijn wereldbeschouwing draagt, namelijk dat aan de wortel van elke religie het ge weld ligt. het collectieve ge weld. Dat komt omdat men sen elkaar het licht in de ogen niet gunnen. Zij begeren iets, niet om de waarde die het be geerde object in zich heeft, maar omdat de ander het be geert. Mensen apen elkaar na. Die na-aperij, nabootsing „mimesis" is de term die Gi rard gebruikt en die het kern woord is van zijn antropologie en filosofie maakt i tot rivalen. Die rivaliteit leidt, als zij tot uitbarsting komt, tot geweld en ondergang. Zij be dreigt de gemeenschap. Dat geweld kan alleen in „goede" banen worden geleid door het offer. Iemand, een onschuldi ge, moet geofferd worden. Deze moet alle schuld op zich nemen om onheil af te wen den. Op hem, de zondebok, richt zich derhalve de agressie van de gemeenschap. Hij moet uitgebannen worden, hij is de onschuldige boosdoener, wiens dood of verbanning er toe moet leiden, dat het ver borgen geweld wordt gelegiti meerd en geheiligd. In het hart van elke religie, zegt Girard, staat één gebeu ren centraal, dat zin geeft aan elke mythe en elk ritueel: de ommekeer die zich voltrekt in een menigte wanneer zij ie mand, die zij gisteren nog vereerde, tot zondebok maakt en zijn dood wenst opdat zo de vrede in de samenleving verzekerd wordt. De dood van de zondebok is garantie voor veiligheid. Weigering Welnu, in zijn nieuwste boek toont René Gerard aan dat Jobs grootheid hierin bestaat, dat hij, ook al is hij, als geval len idool, zelf tot zondebok geworden, zich niet uit de ge meenschap, waarbinnen hij een vooraanstaande rol heeft gespeeld, wil laten verdrijven. Hij weigert de rol van zonde bok te spelen en houdt, zij het soms met moeite, zijn on schuld vol. Job doorziet zijn „vrienden", van wie in de proloog wordt verhaald, dat zij zich tesamen op weg hebben begeven om hem te troosten en hem hun medeleven te tonen. Hij ont dekt, dat zijn „vrienden" in het geheel zijn vrienden niet zijn, maar de vertegenwoordi gers van de gemeenschap, de representanten van het volk. Zij moeten het offermechanis me in werking zetten en zijn dood bewerkstelligen. Dat ze niet zijn gekomen om te troos ten blijkt duidelijk uit hun woordgebruik. Hun taal is die van het geweld. Zij proberen hem, zoals Job hen in hoofd stuk 19 vers 2 verwijt, met woorden te „verbrijzelen". Er loopt evenwel iets mis. Naarmate het gesprek vor dert, wordt duidelijk, dat er iets hapert; het slachtofferme chanisme raakt door Jobs hardnekkigheid, zijn verzet tegen de volgens hem onge motiveerde aanklacht, in de war. Weliswaar dreigt Job soms zelf opder het geweld te bezwijken, maar ten laatste ontkent hij toch steeds weer schuldig te zijn. Evenknie van Satan Job breekt stukje voor beetje het tot dan toe onaantastbare Godsbeeld af. Hij ontdekt, dat er met de God, op wiens rech terlijke macht zijn „vrienden" zich als hoogste instantie be roepen, iets aan de hand is. Hij komt tot het inzicht, dat die God de echte God niet kan zijn, maar de evenknie van Satan is. Naast de God van zijn „vrienden" plaatst Job op een gegeven moment een andere God, de God die de aangeklaagde verdedigt, die het opneemt voor het slachtoffer. Als de mens in derdaad het werk van Gods handen is, kan God nooit de ondergang van een mens wil len. God is derhalve tegen ge weld. In het boek Job ziet Gi rard dan ook opnieuw een de monstratie van zijn stelling dat de christelijke godsdienst een einde maakt aan het zon debokritueel en de spiraal van geweld die met dit ritueel wordt gesanctioneerd, door breekt. Het boek Job laat de strijd tussen de God van Job en die van zijn "vrienden" nog onbe slist. Er is echter een centrale tekst die een uitweg wijst. We vinden haar in hoofdstuk 19. in de verzen 25-27 waar Job in grote zekerheid tegen hen zegt: „Ik weet dat mijn Verlosser leeft, dat hij uiteindelijk zal optre den op de aarde. Nadat mijn huid «geschonden zal ik uit mijn vlees God aan schouwen. Die ik zal zien, zal er zijn voor mij. Die mijn ogen zullen zien, zal geen vreemde zijn". Dat is de troostende bood schap van het boek Job. God is geen vreemde voor de men sen. Hij staat aan de kant van de vernederden en gekwet sten. Hij is geen God van ge weld. J.G.H. OUDE BRUNINK Onbegrijpelijke kritiek op Lubben PREMIER Lubbers is de afgelopen dagen persoonlijk bekri n tiseerd vanwege zijn mogelijke bereidheid met de Sovjet >gen Unie te spreken over wapenbeheersing. Die kritiek is onbe °^en grijpelijk Honend is verhaald hoe de premier afgelopen vrij dag in het kabinet door alle VVD-ministers en het meren deel van de CDA-ministers is teruggefloten. Dat gebeurdt e r toen hij bepaalde varianten op tafel legde, waarbinnen hi i bij ruimte dacht te vinden om alsnog met de Russen te praten Bij al die varianten stond overigens voorop, dat in elk geva t nog diezelfde dag het besluit genomen zou worden de kruis£ raketten te plaatsen. jiurai HET meest vergaande element in de varianten van Lubber >a ei was zijn voorstel die vrijdag wèl tot plaatsing te besluiten maar de ondertekening van het verdrag met de VS enkeli dagen uit te stellen. In de tussentijd zou er dan gelegenhei< zijn met de Russen te praten en af te tasten wat de werkelij ke bedoeling was van de warrige voorstellen die Moskou rige week op de valreep heeft ingediend. DAT was de zogenaamde „variant-Van^Iierlo", die vorigi^^ week donderdag in de Tweede Kamer ook in een motie het D66-kamerlid Engwirda was neergelegd. Iedereen v dat de auteur ervan de nieuwe D66-leider Van Mierlo v Bij de beraadslagingen van Lubbers vorige week donderdag en vrijdag is Van Mierlo overigens ook nauw betrokken gel weest. Vandaar dat er in CDA-kring deze week gekscherenqLVE kon worden opgemerkt, dat de „drie regeringspartijen" hef over de plaatsing eens waren geworden. De houding van Lubbers in deze belangrijke en moeilijk^ kwestie vloeit voort uit zijn persoonlijke standpunt: hij isordat noch een principiële voorstander, noch een principiële tegen-igbes! stander van plaatsing. Van hem kon dus ook onmogelijk worden verwacht, dat hij zonder meer zoals bijvoorbeeld de VVD-ministers en ook enkele CDA-ministers dat hebben gedaan en met enige gretigheid tot plaatsing zou besluiten^ Het siert hem alleen maar, dat hij tot op het laatst toe duide+t lijk met het plaatsingsbesluit heeft geworsteld. Zo'n besluitl peil dat diep ingrijpt in de bewapeningswedloop, behoort immer^ .in ook uiterst zorgvuldig en tot op het laatste moment te worfuZ<jen den overwogen. k Het is hoogst opmerkelijk dat kennelijk menigeen, mefci name in de rechtervleugel van de CDA-fractie, gniffelt oveiPN) de worsteling van de premier. Die vrolijk gestemde politicPct'eï zullen ongetwijfeld trachten bij de komende kamerverkiel zingen hun kamerzetel te behouden door zich vast te klam-L pen aan de jaspanden van Lubbers. t jjjs ZlJ zouden op zijn minst begrip moeten tonen voor de ge-FvD) wetensvolle afweging van de premier en ook eigenlijk zijn worsteling hebben moeten meebeleven. Naar men mag ho-r pen zal de CDA-fractie volgende week bij het kamerdebat,! over het plaatsingsbesluit er blijk van geven, zich diepgaandl in de problematiek te hebben verdiept en ingeleefd, teneinde met een goed beargumenteerd standpunt voor de dag te kun-^^ :n h, amge ibra( en l prei i komen. 'EN Aanhoudend onbestendig DE BILT (KNMI) Een oce- aandepressie die vandaag nog bij de zuidpunt van Groenland lag bepaalt de komende dagen het weer in Nederland. Zater dag wordt de depressie boven de Britse Eilanden verwacht. Voor de depressie uit stroomt warme en vochtige lucht naar onze omgeving. Hierin komt veel bewolking voor, waaruit van tijd tot tijd regen valt. De eerste regen bereikt mor genmiddag of -avond ons land. Voor het zover is zijn er in de nacht en ochtend nog enkele opklaringen. Plaatselijk vormt zich mist. De minimumtempe ratuur ligt rond 4 graden. Op de nadering van het bij de de pressie horende warmtefront neemt de bewolking morgen in de loop van de dag weer toe. De middagtemperatuur ligt rond 11 graden. Zaterdag komt het bij de de pressie horende koufront door. Eerst is er veel bewolking waaruit regen valt. Later op de dag kan van het westen uit een enkele opklaring komen aanzetten. Zondag ligt de de pressie boven de Noordzee. Dan passeert er een bij de de pressie horend buiengebied, zodat de regenkansen groot blijven. De maximumtempera tuur zakt terug tot ongeveer 1(J graden. Na het weekeinde wordt het wisselend bewolk met enkele buien en weer ieti lagere middagtemperaturen. |en iet v De wind blijft de hele period£jetk matig of vrij krachtig, aan ze*e ar krachtig of hard. Morgen draait de wind van zuidoost de naar zuid. Zaterdag of zondag draait hij verder door naai zuidwest en na het weekeindcj toe zit hij in de noordwesthoek. Vissticks met wortel- selderijsalade en rauw gebakken aardappelen met ui amandel - griesmeelvla Voor twee personen hebt u nodig: 8 a 10 vissticks, 20 g margarine, halve citroen; 150 g winterwortel, 150 g knolselderij, 1 lepel azijn, 4 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, uitje, peterselie; Vt tot 1 kg aardappelen, 25 g margarine, ui, zout; '/2 liter melk, 30 g gries- meel, 30 g suiker, 1 lepel geschaafde amandelen. Leg de vissticks zo uit de diepvries in warm geworden margarine in de koekepan. Bak de staafjes onder gere geld keren langzaam bruin. Garneer de vissticks mef parten citroen. Borstel of schrap de worte. schoon, rasp hem en leg dt groente op de ene helft var een schotel. Schil de knolsel derij, rasp hem en meng ei «en 2 een lepel azijn door tegen he ,eeft~ bruin kleuren. Leg de knol n selderij op de andere helt van de schotel. Meng een sausje van yogtyerv hurt, azijn, zout, peper, suicwar ker en fijngesneden ui en ooi verdeel dat over de groenten. 1 Strooi fijngeknipte peterselie ;po over de salades. w' Snijd de geschilde aardappe- - len in plakken van een halvqj centimeter en leg die 1 koekepan met gesmolten P margarine. Leg een deksel op de pan en bak de aardap-> pelplakjes op een klein vuur in twintig minuten gaar. ,j Laat de aardappelen vervol gens op een groter vuur bruin worden, bak op hel F laatst fijngesnipperde 1 en strooi er zout over. Breng de helft van de melk 1 aan de kook, strooi er al roe rende griesmeel met sui kei in en laat het mengsel vijt minuten zacht koken. Voeg van het vuur de overigè melk toe, laat de vla afkoe len en strooi er de lichtbruin geroosterde amandelsnipper^ Jtrt norg< fceig vallei ilaan fentt k r Jrugi FRI m wcu JEANN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2