Rietkerk sluit terreuracties niet uit AbvaKabo vreest ziekmelding bij brandweerkorpsen Terroristen in Colombia houden rechters gegijzeld Economische groei van drie procent mogelijk Groei BON Roofovervallers wilden winkelier doodschieten NAVO ziet lichtpuntje voor Genève SUPERTREIN IN AANTOCHT Japanse Boeing-747 door navigatiefout in Sovjet-luchtruim VEILIGHEIDSDIENSTEN DRUK IN DE WEER BESTORMING ZONDER SUCCES TOPAMBTENAAR RUTTEN: w$*£eidóe(Bouacmt tCcicUc 6omcuit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 7 november 1985, 77e jaargang no. 23343 Uitgave Westerpers. behorende lol Siithol! Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel 071 -122244. Voor abonnementen: lei 071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas.Chel-redacteur: Wim Bui|teweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand 1 21.89 (aut.betaling).kwartaal I 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag 1/m vrndag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 10.61 per mm, kleintjes 10,43 per mm. Gesprek Reagan-Gorbatsjov en de Filipijnen in Tijdsein op Ned. I om 17.45 uur. Op Ned. II om 19.12 uur bij Koos sex vanaf 12 en plagiaat in de reclame. Op Duitsland 2 om 23.05 uur film „Flucht aus Pommern". HET WEER Vannacht enkele opklaringen, plaatselijk mist, en een tempe ratuur van 4 graden. In de loop van de dag toenemende bewolking gevolgd door regen. Morgen ongeveer 11 graden. Matige wind draaiend van zuidoost naar zuid. Zon op: 07.48; onder: 16.59. Schev. hoog water: 11.17 en 23.40; laag water: 6.32 en 19.13 uur. Twee Nederlandse dimmers vermist CATHMANDU Twee Nederlandse >ergbeklimmers vorden al sinds Irie weken ver nist in Nepal. Jet zijn de 31-jari- ;e tandarts Frank tferjenberg uit Eindhoven en de |8-jarige leraar Walter Roos uit Enkhuizen. isteren is er nog ?n uitgebreide zoekactie per vliegtuig uitge voerd. Het toestel vloog soms slechts honderd meter bo ven gletsjers, maar er werd geen spoor van de Ne derlanders gevon den. Evenmin wa tt er lawines te ipeuren op de iute die de berg- •klimmers waar- hijnlijk hebben nomen. twee klimmers [zijn voor het laatst gezien op maan dag 14 oktober in net basiskamp van Nederlandse [expeditie, die op |ll oktober de 7678 neter hoge top de Kang- [chungtse bereikte. DEN HAAG Uit recherche-onder zoek is gebleken, dat de vijf mannen die in de nacht van dinsdag op woensdag een roofoverval pleegden in een kledingzaak aan de Paul Kru- gerlaan in Den Haag, van plan waren de eigenaar van de winkel dood te schieten en vervolgens de zaak in brand te steken. De overvallers, in leeftijd variërend van 21 tot 29 jaar, werden door sur veillanten op heterdaad betrapt toen zij om half vier 's nachts bezig waren kleding in de bestelauto van de win kelier te laden. De eigenaar werd in een kamertje achter de zaak aange troffen. Hij was gekneveld en had een zak over het hoofd. Inmiddels is komen vast te staan dat met de bestelauto van de winkelier die avond al twee maal een partij kleding was weggebracht. Deze ge stolen waar is bij een van de ver dachten thuis aangetroffen. De totale waarde van de buit "bedroeg enkele tienduizenden guldens. (Van onze correspondent) BRUSSEL In NAVO-kringen in Brussel heerst groter opti misme ten aanzien van de top-ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov dan de Amerikaanse minister Shultz deed voorko men, toen hij gisteren vanuit Moskou in Washington terug keerde. Aanleiding hiertoe vormen de uitlatingen van Reagans adviseur voor wapenbeheersing Nitze, dat ondanks „belangrij ke politieke verschillen" een doorbraak mogelijk moet zijn op het gebied van de middellange afstandsraketten, zoals de kruisraket en de SS-20. Volgens Nitze is Moskou voorstander van een interim-regeling over de middellange afstandsraket ten, apart van de strategische wapens en de verdediging in de ruimte. Voorheen heeft de Sovjet-Unie altijd een onverbreek- lijke band tussen de drie onderwerpen geeist.„We hebben het gevoel dat dit een stap in de goede richting is", aldus Nitze gis teren in Brussel. UTRECHT In de loop van de jaren '90 komt er mogelijk een supersnelle trein verbinding tussen Amsterdam, Brussel, Parijs en Keulen. Dat zegt ir. E.F.H. van Wouden van de Nederlandse Spoorwegen in het blad „Openbaar Vervoer". De su- pertreinen zouden twee keer zo hard moe ten gaan rijden als nu gebruikelijk is en een vaartje van driehonderd kilometer per uur moeten halen. Dank zij de supert- rein, die overigens alleen interessant is op de langere afstanden, zouden de spoorwe gen beter kunnen opboksen tegen het vliegtuig en de auto. De Nederlandse tak van de supertrein zou van Amsterdam CS via Schiphol en Rbtterdam naar Brussel en Parijs moeten gaan rijden. TOKIO Als gevolg van een navigatiefout heeft een Boeing-747 van de Japanse luchtvaart maatschappij JAL vorige week enige tijd in een verboden deel van het luchtruim van de Sovjet- Unie gevlogen. Russische gevechtsvliegtuigen waren inmiddels van het schiereiland Sakhalin opgestegen om het vliegtuig te volgen, toen de gezagvoerder zijn fout ontdekte en terugkeerde naar zijn normale koers. Het incident gebeurde boven hetzelfde gebied waar Sovjetvliegtuigen in 1983 een Zuidkoreaans vliegtuig neerschoten. Daarbij kwamen alle 269 inzittenden om het le ven. Een woordvoerder van JAL zei dat discipli naire maatregelen genomen zullen worden tegen de cockpitbemanning van het toestel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Rietkerk van Binnenland se Zaken sluit terroristi sche acties in Nederland niet uit. „Gelukkig zijn wij de laatste tijd gespaard gebleven voor harde aan slagen waar mensenlevens mee gemoeid waren, maar de dreiging van terroristi sche acties bestaat in ons land terdege", aldus de minister gisteren in het kamerdebat over de ge heime diensten. j Rietkerk houdt rekening met de mogelijkheid dat de Belgi sche communistische terreu rorganisatie CCC, die deze week in België weer verschei dene aanslagen heeft gepleegd, contacten in Nederland onder houdt. De minister zei verder dat de BVD zich de laatste tijd vooral bezig houdt met het voorkomen en bestrijden van terrorisme, van toenemende spionage vanuit het oostblok. van de activiteiten van ex treem rechtse groeperingen en van het gewelddadig-anarchis- tisch activisme zoals dat onder meer bestaat in de harde kern van de kraakbeweging. Het debat ging over het wets ontwerp inzake de Inlichtin gen- en Veiligheidsdiensten. Tot nu toe was de taak van de Nederlandse „geheime dien sten" niet in een wet geregeld. Er was enkel een summier Koninklijk Besluit, daterend uit de jaren vijftig, waarin lou ter het bestaan van deze dien sten werd vermeld. De inlichtingendiensten van de landmacht, de luchtmacht en de marine zullen begin 1987 worden samengevoegd tot één militaire inlichtingendienst. Minister De Ruiter (Defensie) komt met deze belofte tege moet aan de bezwaren, die een ruime meerderheid van de Kamer heeft geuit tegen het afzonderlijk opereren van drie militaire inlichtingendiensten. Vanaf 1987 zijn nog maar drie geheime diensten werkzaam: de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD), de Inlichtingen dienst Buitenland (IDB) en de nieuwe inlichtingendienst voor de krijgsmacht. Pag. 3: Aantal vertrouwens functies zal niet drastisch verminderen; Pag. 5: CCC blijft de oorlog in België winnen BOGOTA De Colombiaanse Rechts; Onder politiebescherming ont- president Betancur heeft eezeed snapten honderden mensen uit het bezette niet te willen onderhandelen Paleis van Justitie in Bogota, met de leden van de linkse onder: Een 4ank van het Colombiaanse le- guerrillabeweging M-19, die ger ramt de deur in van het door terroris- sinds gisteren in het Paleis van ten bezette gerechtsgebouw. Justitie in de hoofdstad Bogota een onbekend aantal rechters in gijzeling houden. Bij de bestor ming van het gerechtshof en schietpartijen zijn zeker 28 men sen gedood. Een van de gegijzelden, president van het Hooggerechtshof Alfonse Reyes, heeft Betancur telefonisch ge smeekt om te onderhandelen. „Zij (de guerrillastrijders) zijn bereid tot on derhandelingen. Maar als het vuren niet wordt gestaakt, zullen we alle maal sterven". De rebellen willen dat alle Colombiaanse kranten een mani fest afdrukken met hun, op Cubaanse leest geschoeide, ideologie. De guerrillastrijders vielen gister morgen als schietende het gerechts hof binnen en hielden daar in eerste instantie honderden mensen gevan gen. Bij een eerste bestorming wisten Columbiaanse troepen een deel van het paleis te heroveren en ongeveer vijfhonderd gijzelaars te bevrijden, onder wie de broer van de president. Pogingen van leger en politie om de op de bovenste verdieping gegijzelde rechters (zeker twee, mogelijk tien) te ontzetten gaan gepaard met een. hagel van raketten, granaten en ge weervuur, aldus ooggetuigen. In het moderne gebouw in het centrum van Bogota hebben zich ook ontploffin gen voorgedaan. De brandweer pro beert een vuur dat op de benedenver diepingen woedt in bedwang te hou den. ADVERTENTIE Let op! Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina nr. 20 Van Thijn vlucht na bommelding AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn van Amsterdam en zijn huismeester zijn vannacht de ambtswoning aan het Singel uitgevlucht na een melding door de politie dat in een leegstaand pand naast hun huis brandbommen lagen. Rond vijf uur ver trokken de burgervader en zijn huismeester naar het stadhuis, waar zij de rest van de nacht doorbrachten, aldus voorlichting van de gemeente. DEN HAAG De economi sche groei kan in de komende jaren van twee naar drie pro cent worden verhoogd. Indien de lonen daarbij stabiel blijven kan de werkgelegenheid in de bedrijven jaarlijks met één procent toenemen. Dat is ge noeg om alle nieuwkomers op de arbeidsmarkt een baan te geven. Bovendien kan door herverdeling van werk nog extra werkgelegenheid ont staan. Dit beeld schetste prof. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van econo mische zaken, vanmiddag op een vergadering van het Ver bond van Nederlandse Groot handel. Volgens Rutteri is een belang rijke daling van de werkloos heid mogelijk, maar of een aantal van 500.000 werklozen in 1990 gehaald kan worden, achtte hij nog maar de vraag. Aan zijn groeiperspectief ver bond Rutten wel drie voor waarden: het internationale tij moet meezitten, de factoren arbeid, kapitaal en techniek moeten verder worden ver sterkt en de produktiecapaci- teit in de bedrijven moet ver beterd, met de nadruk op om vang, kwaliteit en kostenpeil. Is aan deze vooorwaarden vol daan, dan liggen meer werk gelegenheid en een stijgende koopkracht in het verschiet, aldus Rutten. „Tot dusver zijn er geen aanwijzingen dat de gunstige ontwikkelingen in de economie ten slechte zullen keren". AMSTERDAM De Ab vaKabo houdt er ernstig rekening mee dat brand weerlieden van verschil lende korpsen in Neder land de zich de komende dagen massaal ziek zullen melden om hun looneisen kracht bij te zetten, als de rechter verdere stakingen verbiedt. Dit zei vanmor gen woordvoerder Regeer van de ambtenarenbond, naar aanleiding van het kort geding dat de ge meente Amsterdam had aangespannen tegen de brandweeracties. Regeer: „Ik vrees dat de brandweerlieden als ze geen acties meer mogen voeren er letterlijk ziek van worden, net als destijds de verkeerslei ders". De bondswoordvoerder voegde daar aan toe dat deze acties niet door de bond ge steund kunnen worden. „Het moet een puur individuele aangelegenheid zijn, maar die stemming is onder het perso neel duidelijk aanwezig", al dus Regeer in een poging de gemeenteraad alsnog tot con cessies te dwingen. De uitspraak van de recht bank in Amsterdam inzake het loonconflict bij het brand weerkorps was bij het sluiten van deze editie nog niet be kend. Gisteren had de ge meente tijdens de rechtbank zitting aangevoerd dat een zo vitale taak als brandbestrijding onder alle omstandigheden ge waarborgd moet blijven. Brandweerlieden die opgeroe pen worden te staken zouden bovendien in conflict komen met hun beroepsethiek, zo voerde de raadsman van de gemeente, mr. J. Werner aan. Werner noemde de eisen van de bonden (400 gulden netto loonsverhoging) overigens „niet onredelijk", maar omdat minister Rietkerk (binnen landse zaken) geen extra geld beschikbaar wil stellen zouden de gemeenten met lege han den staan. Het daadwerkelijk actievoeren bleef gisteren beperkt tot de korpsen van Amsterdam, Rot terdam en Breda, may de korpsen van Tilburg en Utrecht sloten zich 's avonds aan via respectievelijk een ka zernebezetting en het staken van de dienstverlening. Tij dens het kort geding in het pa leis van justitie in Amsterdam demonstreerden buiten onge veer 200 brandweerlieden, die groot materieelhadden mee genomen. Het ultimatum dat de Haagse brandweer had gesteld is ove rigens opgeschort tot aanstaan de dinsdag, omdat de gemeen te dan met nieuwe voorstellen komt. Ook in Maastricht, Heerlen en Amersfoort heb ben de korpsen acties in het vooruitzicht gesteld als niet op ultimata wordt gereageerd. Uitlevering ontvoerders Heineken ingewikkeld DEN HAAG De twee in Parijs gevangen zittende Ne derlanders die waren betrok ken bij de ontvoering van bierbrouwer Heineken en zijn chauffeur in november 1983, kunnen volgens het tussen Frankrijk en Nederland gel dende uitleveringsverdrag niet worden uitgeleverd op grond van vrijheidsberoving maar wel op grond van bedreiging. Dat heeft de Franse Raad van State bepaald. Het is nu aan de Franse minister van justitie om te beslissen. Voor bedrei ging geldt in Nederland een maximale gevangenisstraf van vier jaar. De maximale gevan genisstraf voor ontvoering ligt op zestien jaar. Benzine cent goedkoper ROTTERDAM Super- en normale benzine worden met ingang van morgen één cent per liter goedkoper. De prijs aan de zelftankpomp zal dan resepectievelijk 1,81 en 1,75 gulden bedragen. De prijsver- andering is het gevolg van in ternationale produktnotering in combinatie met de ontwik keling van de dollarkoers. Topambtenaar Rutten is weer aan het rekenen geslagen. Hij voorspelt een economische groei van drie procent. Als dan de lonen blijven zoals ze nu zijn een procent groeien. Dat is dan weer genoeg om alle nieuwkomers op de arbeidsmarkt een baan te geven. Als dan het werk nog wat beter wordt verdeeld, kan er nog extra werkgelegenheid onstaat. Goed nieuws dus vandaag in de Leidse Courant, die uiteraard graag in de groei deelt. Maar daar zijn dan wel „enkele randvoorwaarden" voor nodig: een pen en een envelop. Om onderstaande bon mee in te vullen en die vervolgens naar ons toe te sturen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1