korting Edward Koch haalde New York uit de goot Poolnach t in Moermansk wordt duur betaald MEUBELEN BUITENLAND Eeidóc Soman t DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA fÏÏË POPULAIRE BURGEMEESTER KLAAR VOOR DERDE AMBTSTERMIJN CHI KIL NEW YORK Toen het Democratische Congreslid Edward Koch in 1975 be sloot deel te nemen aan de verkiezingen voor het burgemeesterschap van New York, stond de grootste stad van de Vere nigde Staten aan de rand van het faillissement. De begroting vertoonde een tekort van ruim een mil jard dollar en 40.000 amb tenaren, onder wie brand weerlieden, politieagenten en onderwijzers, waren zojuist ontslagen. In een periode van tien jaar wa ren 600.000 arbeidsplaat sen verloren gegaan. De bouwnijverheid was prak*, tisch stil komen te liggen. De regering van de Republi keinse president Gerald Ford maakte geen aanstalten de stad te hulp te komen. De „Daily News" bracht het nieuws onder de inmiddels be roemd geworden kop „Ford tot stad: Val dood" (Ford to city: Drop dead). Thans, tien jaar later en na twee ambtsperioden van Koch, is New York er weer bóven op. De begroting is in even wicht, de leningen konden dit jaar voortijdig worden afge lost, er zijn 300.000 arbeids plaatsen bijgekomen, er wer den 170.000 woningen gereno veerd of nieuw gebouwd en er is ruim vier miljoen vierkante meter kantoorruimte bijgeko men. Op Manhattan schieten de wolkenkrabbers uit de pe perdure grond. Het aantal ernstige misdrijven is sinds 1981 met 20 procent gedaald en het aantal politiea genten, in 1979 gedaald tot 22.000, ligt nu weer op 30.600, evenveel als vlak voor de gro te crisis. De uitgaven voor on derwijs en vorming zijn van 2,9 tot 4.9 miljard dollar per jaar gestegen en het inwoner tal, dat van acht naar zeven miljoen was gedaald, neemt Mateloos geliefd De cijfers zijn niet alle op het conto van Ed Koch te schrij ven. Het dalende aantal mis drijven bijvoorbeeld wordt vooral in verband gebracht met het feit dat er steeds min der jongeren in New York wo nen. Maar de bij de Newyor- kers mateloos populaire burge meester is er wel in geslaagd de successen aan zijn naam te koppelen. De Democratische Partij heeft Ed Koch met 64 procent van de stemmen opnieuw aange wezen als kandidaat voor de burgemeestersverkiezing op 5 november aanstaande. De ver kiezing zelf wordt vrij alge meen gezien als een formali teit aangezien het aantal De mocratische kiezers in deze stad vijf maal zo groot is als het Republikeinse kiezers corps. Veel belangrijker voor het burgemeesterschap van New York.is de uitslag bij de Democraten zélf. Dat Koch de kandidaat zou worden, was niet zo'n verrassing. Wel was opmerkelijk de marge tussen hem en zijn naaste rivalen. Koch kreeg maar liefst 64 pro cent van de stemmen tegen 19 f>rocent voor zijn naaste be- aagster, Carol Bellamy. De 60-jarige Koch had bij deze verkiezingscampagne alle troeven in handen. Bijna zon der uitzondering werd zijn kandidatuur door de media ge steund, van de grote „New York Times" tot aan de kleine Duitstalige „Aufbau". Koch wist probleemloos zes miljoen dollar bijeen te brengen voor zijn campagne; Bellamy kwam met moeite aan een miljoen. In het voordeel van Koch sprak vooral dat hij zich niet alleen met de verkiezingen in de stad laat zien. Er is geen open luchtconcert waar de burgemeester niet bij is. Zijn autobiografie, „Mayor", heeft wekenlang nummer één ge staan in de bestsellerslijst. Hij loopt met evenveel gemak mee in de kop van de „Gay Parade" van de Newyorkse homofielen als in de „Steuben- parade" van Duitse immigran ten. Hij beschikt bovenal over een enorm doorzettingsvermo gen en heeft een perfect ge voel voor het uitkiezen van medewerkers. Slechts eenmaal in zijn lange carrière hebben deze eigenschappen Ed Koch in de steek gelaten. Dat was in 1982 toen hij bij de voorver kiezingen voor het gouver neurschap van New York door Mario Cuomo werd verslagen. Geen maagzweer „Grof, kwetsend en oneven wichtig", noemde de New York Times Ed Koch ooit. Niettemin kreeg de burge meester de steun van de krant. Koch is het voor een deel wel eens met die typeringen. „Ik ben niet het type dat maag zweren krijgt", schrijft hij in zijn biografie. „Meestal krijgen anderen ze van mij". In zijn derde ambtstermijn zal Koch evenwel niet op zijn lau weren kunnen rusten. Want zo gunstig als het er met de staa op een aantal terreinen bijstaat, zo bedroevend is ge steld met andere zaken. De bouwstroom op Manhattan heeft bijvoorbeeld duizenden bewoners verdreven, die de astronomisch hoge huren niet meer kunnen betalen. De nieuwe, vaak hooggekwalifi ceerde arbeidsplaatsen in de dienstverlenende sector zijn niet toegankelijk voor de slecht opgeleide leden minderheidsgroepen. veer een kwart van de bevi king leeft onder de officië] armoedegrens, 40 procent de leerlingen van de hij schools heeft na het diploi geen werk en de ondergrondsi"ai vromen t Inge «akt vo| chillem ij( ehouwi a, neldde iel ierken om jn Vo desolate toe °°r d®, Koel th lodlt' N Deze misstanden, door tegenstanders de afgelopejjal maanden onophoudelijk voren gebracht, hebben welijks invloed op de popular jei teit van de burgemeester. Koch zelf wil er kennelijk nog een vierde ambtsterm! aan vastknopen, getuige uitspraak: „Er is geen baa met zoveel opwinding, uitdj ging en bevrediging als c oo York Net ,oni J; and oor Burgemeester Edward Koch van New York: 's ochtends bestuurt hij de stad, 's avonds op een liefdadigheidsbal danst hij met Liza Minnelii. *fedi MOERMANSK Ner- gens in de Sovjet-Unie zie je zoveel neonverlichting als in Moermansk. Blau we, rode en groene lich ten flitsen aan en uit in de schemerige duisternis van de poolnacht: advertenties voor de Russische lucht vaartmaatschappij Aerof- lot, de Arctische scheep vaartmaatschappij en tek sten die de deugden van het Leninisme verkondi gen. Het kille licht werpt een spookachtige gloed over de groentenstalletjes in de straten, waar voor drie gulden vijftig per stuk nog altijd verse ci troenen te verkrijgen zijn. Moskou moet het al we kenlang zonder doen. Er liggen ook verse tomaten en komkommers, afkomstig uit de enorme kassen van de staatsboerderij in de buurt, waar de bezoekers met trots verteld wordt dat nergens in de Sovjet-Unie de produktie hoger ligt dan hier. En de in woners van Moermansk kun nen zich de hoge prijzen voor de produkten veroorloven, dankzij de bonus die zij ont vangen voor het werken en wonen in deze noordpoolstad, waar de poolnacht tien weken duurt. Men verdient hier over het al gemeen twee maal zo veel als in Moskou. De manager van de kassen krijgt bijvoorbeeld achthonderd roebel per maand (ruim drieduizend gulden), „net zoveel als een minister", zegt hij op enigzins be schroomde toon. Officieren uit de koopvaardij of de visserij verdienen minimaal zeshon derd roebel, driemaal zoveel als het gemiddelde arbeiders loon elders in het land. Matro zen die de Noordelijke IJszee bevaren, krijgen elke maand duizend roebel mee naar huis. Het is dan ook geen wonder, dat Moermansk een van de rijkste steden van de Sovjet unie is. De warenhuizen zitten volgepropt met koelkasten, kristallen glasserviezen en Oorlogskind Maar het is niet alleen luxe dat hier blinkt. In de etalage van de Univermagwinkel in de Leninstraat liggen marine hemden, warme joppers en elegante matrozenpetten. De straten zijn gevuld met in zwart uniform gehulde mari ne-officieren, want hoewel er in de haven van Moermansk slechts koopvaardijschepen en vissersboten liggen, is vlak om het hoekje van het lange fjord het hoofdkwartier van de frootste marinevloot van de ovjet-Unie gevestigd. Moermansk is altijd een „oor logskindje" geweest, sinds de stad zeventig jaar geleden ont stond. In die periode werd de Tsaren regering aangevallen door het leger van de Duitse Kaiser en had de Russische ar tillerie een nijpend tekort aan munitie. De Britse en Franse bondgenoten konden Rusland niet bevoorraden via de Oost zee. die geblokkeerd was door de Duiste vloot en ook niet via de Dardanellen, die door de Turken bezet was. De nieuwe Transsiberische spoorlijn had maar een beperkte vervoers capaciteit en de traditionele Russische haven aan de Noor delijke Ijszee, de haven van Archangelsk, was voor de helft van het jaar onbereik baar door ijs. Tot dat moment had de rege ring altijd geweigerd gebruik te maken van de warme golf stroom, die dit kleine hoekje van de noordpool de hele win ter door ijsvrij houdt. Maar in 1915 waren Oostenrijkse krijgsgevangenen en Chinese arbeiders druk bezig met het aanleggen van een spoorlijn naar de nieuwe havenstad. Tij dens de Eerste Wereldoorlog verscheepten de Russische bondgenoten zo'n vijf miljoen ton aan voorraad naar de nieuwe haven. In Noorwegen, op een afstand van minder dan tweehonderd kilometer van Moermansk, zijn nu de elektronische radar- bases van de NAVO gevestigd, die de grootste collectie mili taire hardware van de Sovjet- Unie in de gaten moeten hou den. De Sovjetvloot in Moer mansk bestaat uit 212 schepen. 180 onderzeeërs (waarvan 41 raketten kunnen lanceren) en ongeveer vijfhonderd marine- vliegtuigen. In oorlogstijd moet deze vloot de Russische kernonderzeeërs escorteren naar hun gevechtsposities en de Amerikaanse konvooien te genhouden, die de NAVO- partners zouden willen be voorraden. Raketbases In het lange fjord van Moer mansk ligt ook het schierei land Kola, waar de militaire vliegvelden, radarnetwerken en raketbases gevestigd zijn. „Het is geen geheim dat dit de basis van de noordelijke vloot is", aldus Alexander Dubrovin, de eerste secretaris van het ge bied. „Haar taak heeft een zui ver defensief karakter: het be schermen van ons grondge bied. We houden wat ons eco nomische leven betreft geen rekening met de basis, die zelfs ook niet opgenomen is in ons vijfjarenprogramma. Dat heeft de toekomst als uitgangs punt en de toekomst gesubsi net r witenl van dromen, pen vrije noord plannen ook mogei zeggen, de enorme hoeveel chte heid geld üit de staatsfondsei uitenl; die Moermansk binnenstroom pt rap] sinds het begin van de explo onkeri sieve groei van de Sovjet-vlc na de Cubaanse crisis i Irinkrr stille getuige van het stra k tegische belang van dit kleini nderv hoekje van Rusland. De hogi e gro lonen, de kassen die 1 worden dieerde elektriciteit, de neon ikaans reclames en de goed lopend< nvloec winkels maken allemaal dee de prijs die Moskot moet betalen voor de Sovjet andse vloot. ieel-ei Op hun manier geven de Rus Vegvlc dit ook toe. Moermansk i eUrsre stedenband aangegaai \e met de Amerikaanse marine gotor. basis Jacksonville, de thuisha ven van de oorlogsschepen di erend in oorlogstijd de taak hebbet andse de konvooien voor de NAVC ;0nam te begleiden en daarbij eei narktj rendez-vous met de onder jeschil zeeërs uit Moermansk kunnei age p verwachten. )rodul MARTIN WALKEI Copyright The Guardiai Volgende week komt onze nieuwe meubelkoliektie '86 binnen. Er moet ruimte komen. Veel van onze winkelvoorraad gaat daarom weg voor sterk verlaagde prijzen. Tientallenbankstellen Klassiek en modern. 2- en 3-Zitsbanken en losse fauteuils. Sommige met 'n kleine beschadiging. Wandkasten In eiken, grenen, modern wit en noten. Alle maten en soorten. De koopjes van Uw leven. Slaapkamers Volgende week slaapt U al in 'n nieuwe kamer. Ook vele ledikanten, slaapbanken enz. Eethoeken Te kust en te keur. In alle prijsklassen. Uw koopje zit erbij. LEIDERDORP Winkelhof 54. Engelendaal. Tel. 071-412701. Vrijdag koopavond, maandagmorgen gesloten. Grote parkeergarage LISSE Kanaalstraat-Heereweg. Tel. 02521-14642. Donderdag koopavond, maandagmorgen gesloten. Volop parkeerruimte op de Westerdreef. SLIEDRECHT Leeghwaterstraat 237. Tel. 01840-19000. Langs de Rijksweg Gorinchem-Rotterdam. Afslag Wijngaarden. Donderdag koopavond, maandagmorgen gesloten. BEVERWIJK aan de Meubelboulevard, Parallelweg 98. Tel. 02510-29062. Donderdag koopavond, maandagmorgen gesloten. Eigen parkeerterrein. CAPELLE A/D IJSSEL Lyfantsebaan 8. Tel. 010-508144. Langs de Rijksweg Rotterdam-Utrecht. Afslag Capelle/Alexanderpolder Vrijdag koopavond, maandagmorgen gesloten. DIEMEN Snlep 10. Tel. 020-901441. Langs de Rijksweg Amsterdam- Amersfoort. Vrijdag koopavond, maandagmorgen gesloten. LEIDERDORP BEVERWIJK CAPELLE DIEMEN LISSE SLIEDRECHT

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18