De Nissan Cha in zijn Volvo480ES, nieuw tijdperk Met uw bijdrage gooien ze me in het diepe! SIERRA RS COSWORTH SNEL FORD-PRODUKT Privatisering wegslepen auto's bespaart overheid miljoenen zeehondencrèciie A 16 AUTO EeldóCSoiVtCmt DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 Er is een langbewaard geheim ontsluierd: een nieuw model van de Ne derlandse Volvo-fabrie- ken, een eigen ontwerp, waaraan al zes jaar werd gewerkt. En waarover al ongeveer even lang werd gespeculeerd. Als de Volvo 480 ES coupé zijn officiëlepublieksdebuut maakt op de volgende auto tentoonstelling van Genève (komend voorjaar), is het juist tien jaar geleden dat de 343 - de eerste Nederlandse Volvo - uitkwam. Geen wonder dus dat men zich hier en daar, toen het coupé-projekt (intern aangeduid met E12) startte, al begon af te vragen wanneer die 343 een opvolger kreeg en hoe die eruit zou zien. Voorlopig gaat Volvo Car nog wel door met de bestaande 300-serie (tot 1990, zo wordt gezegd) om aan die speculaties maar vast een eind te maken. Als er dan nieuwe modellen komen, zullen die voorwie laandrijving hebben; daar kunnen we wel van uitgaan. En een deel van die techniek zien we nu al in de 480 ES; dat ligt ook wel voor de hand. Daarom is dit nieuwe model in zoveel opzichten uiterst be langrijk. Volco Car gaat er mee opereren op de Ameri kaanse markt en boort zo dus een enorme nieuwe klanten kring aan. Volvo Car opent met deze exclusieve coupé ook in Europa de deur naar een nieuwe, hogere klasse. Volvo Car toont hiermee ook het eigen kunnen aan - het is het eerste geheel nieuwe én geheel zelf ontwikkelde mo- De Volvo 480 ES: technisch hoogstandje. del sinds de 343, die ooit nog als Daf werd geboren. En het zal ongetwijfeld de basis wor den voor volgende nieuwe (sedan-)modellen. De lengte van de nieuweling bedraagt 426 cm, waarmee hij iets langer is dan de huidige 300-serie hatchbacks en dui delijk ook een langere wielba sis heeft gezien de korte over hang van de achterzijde. De 480 ES moet een vierpersoons coupé zijn (let ook op de ver doorgetrokken daklijn) - alles bijeen zou je op dit onderstel en deze wielbasis dus heel goed een reeks sedans en hatchbacks kunnen bouwen die ruimer zijn dan de huidige 300-serie. De speculaties betreffende voorwielaandrijving blijken bewaarheid te worden: dwars voorin de Volvo 480 ES drijft een 1721 cm3 viercilinder met benzine-injektie via een vijf- bak de( voorwielen aan. De motor kent ongetwijfeld over eenkomsten met de pas uitge brachte 1721 cm3 krachtbron in de 340-modellen. De basis vormt dan een mo torblok van Renault, dat we bij het Franse merk vinden in de 9- en 11-mpdellen. Alleen de basis, want Volvo voerde zelf de „detaillering" van de motor uit - Renault heeft bij voorbeeld helemaal geen 9/11 met inspuiting. Het vermogen van de Volvo bedragt 80 kW/109 pk, goed voor een top van dik 190 km/h en een acceleratie tot 100 km/h binnen 10 secon den; dus moet de coupé een gunstige Cw en laag gewicht hebben. Rondom krijgt hij schijfremmen mee. Heel bij zonder is de toegepaste elek tronica in een boordcomputer met maar liefst 27 funkties. Alle „interieur-elektronica" is daarin dus gecombineerd, zo als men elders ook gecombi neerde sturing toepast voor ontsteking en brandstofin spuiting. Zo regelt de boord computer bij voorbeeld ver traagd uitschakelen van de interieurverlichting, de wer king van de centrale deurver grendeling en zit er meteen een. diefstalalarm in. Hiermee betreedt Volvo nieuwe wegen in autoland. Uiteraard is het uiterlijk van de 480 ES apart, met vooral een opvallende achterzijde. Een panoramische achterruit doet hier meteen dienst als bagageklep en verklaart de aanduiding „ES": het kan haast niet anders of Volvo dacht aan een legendarisch type van vroeger met net zo'n achterkant, de 1800 ES combi coupé. Als prijsindicatie wordt veer tig tot vijfenveertig mille op gegeven, zodat Volvo dus dui delijk boven de klasse van ge zinssportwagens als VW Golf GTI, Peugeot 205 GTI enzo- veert mikt. De levering moet in de loop van volgend jaar beginnen, ook naar de USA, waar Volvo Car nog niet eer der opereerde. De VolVo 480 ES is een tech nisch hoogstandje van de eer ste orde, zelfs afgezien van de aparte toepassingen van de elektronica. PETER FOKKER Fords nieuwe Sierra RS Cosworth is de eerste personenwagen die de namen draagt van zowel Ford als Cosworth. De door een turbo aangedreven wagen zal begin volgend jaar in West- Europa op de markt worden gebracht. Gezien de geplande pro- duktie van ten minste 5000 stuks zal een verzoek worden inge diend bij de wereld-automobielfederatie FIA om deze snelste Sierra-versie (topsnelheid 240 km/u) in Groep A te homologe ren, teneinde diens deelname aan zowel nationale als Europese toerwagenraces in 1986 mogelijk te maken. De 2.0 liter 16-klep- per is door de Britse toerwagenkampioen Andy Rouse geprepa reerd om een vermogen te leveren van 300 pk. De race-versie zal een topsnelheid krijgen die dicht bij de 320 km/u ligt. Spe ciaal voor lange-afstandsraces wordt de Ford Sierra Cosworth voorzien van een brandstoftank met 120 liter inhoud. De Legend Xi is voorlopig alleen in Japan verkrijgbaar. Honda onthult „nieuwe legende" Honda onthulde op de auto tentoonstelling van Tokio voor het eerst in zijn geschie denis een auto in de zoge naamde executive klasse. De wagen heet „Legend", een op merkelijke naam voor iets nieuws. Deze elegant gelijnde en uiterst luxueuze sedan is uitgerust met een zeer gea vanceerde V-6 motor in 2.0 en «2.5 liter uitvoering. De Le- gend is vorlopig alleen nog in Japan verkrijgbaar. In Amsterdam werden in 1985 ruim 4.400 auto's weggesleept. BOVAG-RAPPORT TOONT AAN: De overheid kan miljoe nen guldens besparen door particuliere takel en bergingsbedrijven in te schakelen voor het wegslepen van bijvoor beeld verkeerd gepar keerde auto's. Dit pleit voor volledige privatise ring van alle takel- en bergingswerkzaamheden van de centrale en lagere overheden. Dit is één van de conclusies uit een onderzoek dat in op dracht van de Bovag is uitge voerd naar onder meer de mogelijkheden van privatise ring. Het rapport werd tijdens de Bovag takel- en bergings dag 1985 in Rhenen aan staatssecretaris Van Zeil van economische zaken aangebo den. Dit ministerie heeft het onderzoek ook gesubsidieerd. Vooral in de grote steden gaat blijkens het rapport de wegs- leepregeling gepaard met gro te verliezen. Dit komt door de hoge overheidskosten, de structurele overcapaciteit en de inefficiënte regelgeving. In Amsterdam bijvoorbeeld is hierdoor het tekort opgelopen tot 1,3 miljoen gulden per jaar, ondanks het straffe wegsleeptarief dat daar wordt berekend, aldus de Bovag. De particuliere takel- en ber gingsbedrijven in ons land hebben capaciteit genoeg om zowel de totale overheids markt van circa 4 miljoen gulden ingevolge de wegslee- pregeling als het sleepwerk voor technisch en justitieel onderzoek, wrakkenberging en dergelijke van 3 tot 4 mil joen gulden per jaar te dek- In Den Haag zijn in 1984 pre cies 4395 voertuigen wegge sleept op last van de politie en waren er bovendien 257 voorrijdingen. Er bestaan in tegenstelling tot Amsterdam in de Residentie geen plan nen om het aantal wegslepin gen te verhogen. Sinds april van dit jaar heeft de Haagse poli tie wegsleepacti vittei ten van de brandweer overgeno men en men komt aan het gemiddelde van 400 wegge haalde voertuigen per maand. Een andere conclusie uit het rapport is dat de politie nogal eens nalaat de automobilist erop te wijzen dat hij verze kerd is voor bergingskosten als hij door een aanrijding strandt. Vaak blijft dan ook jeen gestrande auto langs de weg staan of mag-de auto met grote schade doorrijden. Een onverantwoorde zaak, aldus de Bovag. De Dienst Parkeerbeheer in Amsterdam verwacht het wegslepen van fout gepar keerde auto's in de nabije toe komst te kunnen verdubbe len. Dat betekent een inkom stenstijging van enkele ton nen, zo blijkt uit het derde kwartaalverslag van het ge meentelijk bureau Bestuursin formatie. Van de auto's waarvoor al een wegsleepbon is uitgeschreven, wordt momenteel slechts 33 procent daadwerkelijk meege nomen. Ruim 4.400 auto's werden in '1984 in Amsterdam^ versleept terwijl ruim der tienduizend bonnen werden geschreven. Een dekkingsper centage van vijftig tot zestig procent moet echter mogelijk zijn, meent de Dienst Par keerbeheer. De wielklemmen (in 1984 14.500) hebben vol gens Parkeerbeheer geleid tot „een spectaculair herstel van de betalingsdiscipline onder automobilisten". Het aantal parkeermeters in de hoofd stad (nu 6.600) wordt binnen kort met nog eens duizend uitgebreid. De Nissan Cherry. Eén van Neder lands meest populaire gezinsauto's. En terecht Want hij is niet te kloppen in z'n klasse Omdat hij zo comfortabel is Z'n onberispelijk weggedrag, de zee van ruimte binnenin en het luxe uitge voerde interieur maken het rijden in de Cherry tot puur genieten. Omdat hij pittig is en toch zuinig De Cherry is voorzien van een zuinige 1.0, 1.3 of 1.5 liter benzinemotor of een zeldzaam zuinige 1.7 liter Diesel. Omdat hij zo compleet is. Vanaf de DX bijvoorbeeld: getint glas rond om. luxueuze stoffen bekleding, quartz klok, radio met voorkeuze- toetsen, fraai en functioneel dash board, handige opbergvakjes, ge scheiden neerklapbare achterbank leuning, twee mistachterlichtea Omdat hij zo goed op de weg ligt Dank zij z'n moderne voorwiel aandrijving, zelfcorrigerende stuur inrichting en onafhankelijke wielop hanging rondom. Omdat hij gebouwd is voor min der onderhoud, zoals elke Nissan. Door opvallend betrouwbare tech niek en hoogstaande produktkwali- teitTest 'm bij één van de 170 Nissan dealers. IA 7QV Nissan Cherry v.a. 1U./ yJ, Prijzen incl. BTW, exd. afleverings- kosten. wijzigingen voorbehouden. NIEUW Ook leverbaar BVB-vrij (grijs kenteken, 2-zitteo va 14.637,- incl. BTW; Nissan is ook de maker van de Micra Sunny, Stanza, Bluebird, Laurel, Prairie. Silvia 300 ZX, Patrol, ürvan, Vanette en Cabstar. Afgebeeld: Cheny 15GL5- Alphen a/ó Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V, Frederik Hendrikstraat 2, tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V.. Herengracht 79. tel. 071-146741. lisse, Autobedrijf Broertjes B.V., Oranjelaan 74. tel. 02521-17550. Noordwijk, Garage Abswoude B.V, Nieuwe Offemweg 2. tel. 01719-13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Beugelsdijk, Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020. Jaarlijks worden in Pieterburen tientallen zeehonden opgevangen. Dat aantal stijgt, de lasten ook! De meeste van die zeehonden zijn zwaar ondervoed en te verzwakt om zelf nog op krachten te komen. Verzorging, voeding en de juiste medicijnen zijn biltere noodzaken waar zij letterlijk om 'schreeuwen'. Die verzorging geven wij met liefde, het overige met geld! Door een bijdrage te leveren aan de Zeehondericrèche Pieterburen maakt u het ons mogelijk deze zeehonden gedurende de gemiddelde revalidatietijd van 3 maanden weer nieuw leven in te blazen, waardoor ze op eigen kracht verder kunnen. Die goede daad vereist weinig moeite. Door vandaag nog de bon in te vullen noemen wij u morgen donateur! r_Q— Ja, ik red een zeehondeleven! Maak mij donateur en stuur een acceptgiro oi ter waarde van Iut I Naam:I I Adres:I Kode: 1 Plaats: I Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 I j 9950 WL Pieterburen (Postzegel niet nodig), j PIETERBUREN Telefoon 05952-285, Pieterburen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17