iritiek op overheid bij jloemenvakexpositie Noordwijk beslist deze maand over Muziekschool Voordwijk maakt ernst jnet toeristenbelasting Oplichter: Rabobank makkelijkste prooi SJJO mogelijk toch naar Haaswi jk ilieugroepen vrezen aantasting andschap door uitbreiding bedrijf KRITIEK OP TOERISTISCH RAPPORT IN NOORDWIJKERHOUT WEKERS UIT DE REGIO PRESENTEREN NIEUWTJES T uinbouwbedri jven Ter Aar tegen woning bouw Middelland NOORDWIJK/AMSTERDAM „De Rabobank is de makkelijkste bank om op te lichten, omdat daar de minste controle wordt uitgevoerd". Dit zei giste ren een 36-jarige Noordwijker voor de Amsterdam se rechtbank. De man stond daar terecht omdat hij met een speciale truc, Rabobank-kantoren in heel Nederland had opgelicht voor in totaal ongeveer 40.000 gulden. De truc van de Noordwijker kwam erop neer dat hij begon met het vervalsen van rijbewijzen op veel voorkomende na men als Van Dam en Dijkstra. Vervolgens belde hij in heel Nederland mensen die Van Dam of Dijkstra heten, met het smoesje dat zij geld zouden terugkrijgen van de belastingen. Daarvoor hoefden de „geluksvogels" alleen even hun reke ningnummer bij hun bank op te geven. Van degenen met een rekening bij de Rabobank schreef hij zorgvuldig het nummer op. Vervolgens ging hij naar vestigingen van de bank en haalde daar bedragen, variërend van 500 tot 2500 gulden van de rekeningen. Tien tot vijftien families Van Dam en veertien families Dijkstra werden daarmee samen voor 40.000 gulden opgelicht. Dit is hèn terugbetaald door de Rabobank, die uiteindelijk dus voor veertig mille het schip in ging. Over de eis van de officier de man tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan.vier voorwaardelijk, te veroordelen doet de rechtbank op 20 november uitspraak. IIDEN OMGEVING SaidócQowiant DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 issenheimer mag ,e t em bad bouwen JU N HAAG/SASSENHEIM De Sassenhei- ïg her J W. Lestraden mag een privé-zwembad tro leggen achter zijn huis. De bezwaren van ïadigi iele buren tegen de aanleg van het zwembad ter de Nachtegaallaan zijn ongegrond ver- ard door Gedeputeerde Staten, j ?i i maand geleden hadden de bewoners hun ei waren tegen het zwembad uitgelegd bij een rf imissie van GS. Volgens hen zou het zwem- 131 6e'5rui^t gaan worden voor proeven, waar in °°k st0* ozon 6ebruikt zou worden. GS fin echter weten dat wanneer dat zou gebeu- !tde eigenaar van het zwembad een hinder- >k e verêunn'ng rnoet aanvragen. De belangen 11 de omwonenden zouden daarmee voldoen- in acht genomen worden. Tegen de bouw- ïdige aspecten van het zwembad bestonden bezwaren. Gevaarlijke medicijnen verloren OEGSTGEEST Een bruin doosje met me dicijnen is gistermid dag verloren tussen de apotheek aan de De Kempenaerstraat en een garage aan de Iris laan. De 55 tabletten van het merk Bricanil zijn gevaarlijk voor kinderen en kunnen bij ouderen hartrit mestoornissen veroor zaken. WEEKMARKT OM TWAALF UUR OPEN NOORDWIJKERHOUT De maandagse markt in Noord- wijkerhout zal voortaan ook in de winter om twaalf uur mo gen beginnen. Tot nog toe be gon in de wintermaanden de markt pas om een uur. In de praktijk is echter gebleken dat sommige kooplui al om negen uur of tien uur hun kramen openden. Het ondernemers- platform is gisteravond dan ook akkoord gegaan met het verzoek van de marktkooplui om een uur eerder te mogen beginnen maar de onderne mers stelden de voorwaarde dat er controle zou komen op de naleving van de tijden. Jongens beschadigen auto's ALPHEN A/D RIJN Vier jongens in leeftijd variërend van tien tot veertien jaar zijn vannacht om half vijf op he terdaad betrapt bij het be schadigen van personenau to's op de Prins Bernhard- laan. Het viertal rukte spie gels en antennes van gepar keerde voertuigen. In totaal zijn zes auto's beschadigd. De jongens waren afkomstig van het Observatietehuis Marnix- hoven. OEGSTGEEST De Stichting Jeugd en Jongeren werk Oegstgeest (SJJO) moet toch in zijn geheel ver huizen naar het multifunctioneel centrum in Haaswijk. Tot deze conclusie kwam de raadscommissie onderwijs gisteravond, Aanvankelijk waren er bij het CDA bezwaren tegen de voorgenomen plannen omdat dan andere delen van Oegstgeest te ver verwijderd zitten van de plaats waar de activiteiten plaats vinden. Een centraal punt waar de SJJO zich het beste zou kunnen vestigen zou het ge meentecentrum aan de Lijtweg zijn. Eerder pogingen om met de exploitant tot een vergelijk te komen, mis lukten echter omdat in het gemeentecentrum ook door de Stichting Welzijnszorg Ouderen Oegstgeest gebruik wordt gemaakt van een aantal ruimten. VECHTERSBAZEN SLAAN RESTAURANT AAN DIGGELEN NOORDWIJK Twee gewonden, een vernielde inrichting en drie arrestaties. Dat was gisteravond het uiteindelijke resultaat van het bezoek van vier vechtersbazen aan een restaurant in Noqrdwijk aan Zee. De vier mannen stapten kort voor negen uur het restaurant bin nen waar zojuist twee echtparen uit Voorschoten en Oegstgeest een aperatief namen. De mannen pikten wat sigaren van de echtparen, waarop een woordenwisseling en een vechtpartij ont stond. De mannen van de echtparen werden daarbij gewond en moesten met een gebroken neus en een hoofdwond worden op genomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De bendeleden raakten dermate buiten zinnen, dat de inventaris van het res taurant met een barkruk aan stukken werd geslagen,. De politie rukte met vijf man uit en wist drie van de vier bendeleden aan te houden. Dit waren een 32-jarige man uit Leiden, een 25-jarige man uit Katwijk en een 22-jarige man van wie de woonplaats onbekend is. De vierde vechtersbaas is nog niet achterhaald. De drie zijn ingesloten wegens openlijke geweldpleging. iRDWIJK De gemeen- um|nad van Noordwijk staat deze maand voor een kwaardig soort dubbel-be- lit. Tenzij de gemeenschap- lijke regeling besluit zichzelf te heffen, krijgt de raad het lorstel van B en W om uit de uziekschool Bloembollen reek te treden. Deze medede- ng heeft wethouder P.G.T. farmerdam gisteravond ge- lan tijdens een vergadering ,s an de raadscommissie onder wijs. De materie komt ter sprake naar aanleiding van de begroting van de Muziek school op basis waarvan Noordwijkerhout op 31 okto ber van dit jaar besloot uit te treden. De wethouders van 'de ge meenten Noordwijk, Noord- wijkerhout, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Warmond steken maandag nog eenmaal de kóp pen bij elkaar om uit de ont stane impasse te komen. Zoals bekend bobben de zes deelne mende gemeenten al enkele jaren bij de Muziekschool aan gedrongen op een soberder be leid. Ook bepleitte een aantal gemeenten invoering van al gemene muzikale vorming (amv) op de basisscholen door de Muziekschool. Voor het doorvoeren van kostenverla ging op de school is dit jaar een voorstel gedaan door de gemeentesecretarissen. Het be stuur van de muziekschool heeft daarop nog twee varian ten gemaakt. Voor Noord wijkerhout zijn alle drie de varianten onaan vaardbaar en daarom is beslo ten tot uittreding. Dat was nog niet bekend toen Warmond, Noordwijk en Sassenheim over de materie spraken. Lisse en Voorhout hebben nog geen keuze gemaakt, Sassenheim kon daar na discussies ook nog niet toe komen, Warmond stelde dat de bijdrage aan de Bloembollenstreek maximaal ruim 47.000 gulden mag bedra gen ook al betekent dat dat er geen amv op de basisscholen komt en Noordwijk stelde eer der al dat als men het niet eens kan worden over een verdeling van de kosten, deze gemeente uittreedt. Het zee dorp is met name ontevreden over de bijdrage op basis van het -inwonertal en niet op basis van het aantal leerlingen aar de Muziekschool. Het besluit van Noord wijkerhout tot niet meer meedoen, betekent dat de andere gemeenten met ho gere kosten opgezadeld zullen worden. Uit het rapport van de gemeentesecretarissen bleek al dat dat tot opheffing van de Muziekschool Bloem bollenstreek zou leiden. Of dat gebeurt, of dat er toch een fi nanciële mouw aan te passen is, moet blijken na het overleg tussen de betrokken wethou ders van de gemeenten. IOORDWIJK De op heden nogal op de vlakte oering .van toeristenbe- en voorzag een eventuele in- le- asting lijkt in Noordwijk stemming met de invoering teeds meer kans van sla- te krijgen. Gister- vond liet het CDA-raads- id R. Dessing tijdens een (i-£1 oriimavond van de CDA- ran ingeren doorschemeren m. lat zijn fractie voor invoe-' de- ing ervan is wanneer dat Ie consequentie is van het liezen door de politiek en eiN letrokkenen voor een be- in' laald toeristisch beleid en us het treffen van maat regelen en realiseren van oorzieningen. 'ot nu toe verklaarden alleen 'vdA en PSP/PPR zich fer- ent voorstander van de in- oering en D'66 heeft er geen rincipiële bezwaren tegen. De T rVD is tegen omdat daarmee list „geplukt" wordt van het v - erblijfstoerisme en daaraan eeft de gemeente in het on- angs verschenen ontwerp-toe- ei"" istisch beleidsplan de priori- nd eit gegeven boven het dagtoe- co. isme. Het CDA hield zich tot Voor de forumavond waren de drie grootste fracties uit de ge meenteraad uitgenodigd zich te profileren. Hun praatjes kwamen neer op een geza menlijk beroep op de particuli- re instellingen, instanties en personen om evenementen en activiteiten te ontwikkelen waardoor Noordwijk (nog) aantrekkelijk(er) wordt voor toeristen. „Moet de gemeente dat doen", zo stelde Dessing de De drie raadsleden, Dessing geflankeerd door mevrouw E. Visser (PvdA) en mevrouw L. Coenraads Nederveen (VVD), waren het er allen over eens dat de overlast van bars en ca- fé's in Noordwijk aan zee zijn maximum heeft bereikt. Het leefklimaat mag niet verder worden aangetast zo vönd zelfs de vereniging Horeca Noordwijk en de raadsleden stelden dan ook dat zij het weinige beschikbare geld lie ver 'besteden aan toeristische voorzieningen dan aan het be strijden van de overlast van vraag aan de zaal. „Ontwikkel het avondtoerisme. Vanuit de plannen voor bijvoorbeeld een zaal (in Noordwijk-Binnen) schelpenmuseum, een perma- kregen zij tot slot de hartek- nente zomerbloemenexpositie. Het daarvoor benodigde geld moet dan maar komen uit die 200.000 tot 300.000 overnach- reet van verschillende kanten: „Besteedt ook eens aandacht aan de promotie van Noord wijk-Binnen, het is altijd maar tingen die in Noordwijk plaats Zee, Zee en Zee". Mevrouw Visser (PvdA) stemde daar van harte mee in, mevrouw hebben", lichtte hij het CDA- standpunt over de toeristenbe lasting toe. Hij voegde eraan Coenraads Nederveen (VVD) toe dat dan wel degenen die wilde daar naar streven en zorgen voor de meeste inbreng Dessing (CDA) stelde dat de aan die belasting, bijvoorbeeld gemeente zich niet moet ver- de hotels, ook de meeste in- tillen door Zee, Binnen en het spraak moeten krijgen in de Langeveld in één keer tegelijk besteding van het geld. te willen aanpakken. [EN HAAG/VOORSCHO- PEN „Door uitbreiding van iet palletbedrijf Steijn's Em- Wfi lallage BV op het terrein ach- er de Industrieweg in Voor- choten, dreigen de agrarische vti «langen en de landschappelij- :e waarde van het gebied ern- >es tig aangetast te worden". De rf' Werkgroep Milieubeheer Lei- 'en en de Stichting Natuur en ■dtJ* lilieu maken zich ernstig zor- st over het voornemen van Ie firma Steijn om een nieuw ledriifspand te bouwen achter JJ iét al bestaande bedrijf. n'j kn en ander kwam gisteren - ian de orde in een zitting van - e provinciale commissie- bob. De provincie had dit voornemen eerder goedge keurd. Het Voorschotense be drijf had toegezegd door een aantal maatregelen aandacht te besteden aan het behoud van de recreatieve, landschap pelijke en natuurwetenschap pelijke waarden van de grond rondom de palletfabriek. Steijn's Emballage zou zorgen voor een voetgangersontslui ting, alsmede voor beplantin gen langs de spoorbaan. Om de bedrijfsbebouwing wat af te schermen is het bedrijf van plan enkele sloten en houtsin gels rond het terrein aan te leggen. De milieu-organisaties echter, menen dat daarmee de agrarische belangen onvol doende zijn gegarandeerd. Daarbij komt dat de noodzaak van de uitbreiding door hen betwijfeld wordt. Een proce dure voor het vaststellen van ftet bestemmingsplan vo^r het gebied is nog in voorbereiding. „Wij vrezen dat dit het begin is van een hele ontwikkeling die er uiteindelijk toe leidt, dat de hele strook langs de spoor lijn tussen Voorschoten en Leiden die al geheel in het bezit van Stijn is dicht groeit", aldus een woordvoer der van de milieugroeperin gen. „Wij zouden dan ook het liefst zien dat de firma Steijn het agrarisch gebruik van het gebied zou garanderen door bijvoorbeeld een pachtove reenkomst af te sluiten met één of meer boeren". 1 Paulus Scholen gemeenschap viert 25-jarig bestaan De Hillegomse scho lengemeenschap St. Paulus voor technisch en agrarisch onderwijs viert deze dagen het 25-jaiig jubileum. Gis teren gingen de festivi teiten van start, onder meer door het in wer king stellen van een windmolen, die door leerlingen onder ding van enige leraren in elkaar is gezet. De handeling werd ver richt door de heer A. de Jager, algemeen hoofdinspecteur voor het voortgezet onder wijs (zie foto). Ook werd aan een verte genwoordiger van een school uit het Afri kaanse Rwanda de op brengst van de actie „Gered Gereedschap" overhandigd. De actie leverde een grote hoe veelheid gereedschap op, dat door de leerlin gen is opgehaald en opgeknapt. Morgen houdt de school open dag en zaterdag is er een reünie voor oud leerlingen en oud-per soneel. NOORDWIJKERHOUT Het ondernemersplatform, dat gisteravond bijeen kwam, heeft enkele suggesties gedaan over de verbetering van de re creatiemogelijkheden in Noord wijkerhout. Voorgesteld werd langs de noord-zuidgrens van Noordwijk kleinschalige recreatie toe te staan met name langs de Kraayerslaan en aan het Westeinde. Dit zou evenwel betekenen dat agra riërs hun bedrijf niet meer zouden kunnen uitbreiden. De suggesties werden gedaan naar aanleding van het TROP- rapport over de wenselijke toeristische, recreatieve ont wikkeling in de Bollenstreek. Het ondernemersplatform was niet erg tevreden over de TROP-studie. Burgemeester Winkel vertolkte het ongenoe gen door te zeggen dat het rap port over de gemeentes is heengerold. Het rapport moet bijgesteld worden. De heer Glas van het congres centrum Leeuwenhorst vond dat het strand bij mooi weer onbereikbaar was voor autobe zitters. Hij dacht aan een strandboulevard met parkeer gelegenheid van de Wasse- naarse slag tot aan de Lange- velderslag. Alle ondernemers vonden verder dat er een toe ristisch alternatief moest zijn bij slecht weer. Verder dacht men dat het een goede zaak zou zijn als de Keukenhof lan ger open bleef. Maar de Keu kenhof is een particuliere stichting. Verbazingwekkend vonden de ondernemers het dat het Oosterduinse Meer met zijn waterrecreatie niet eens in de TROP-studie genoemd is. Voor de fancy-fair in Huize St. Bernardus in Sassenheim bestond gisteren een enor me belangstelling. De door de bewoners vervaardigde handwerken ging vlot van de hand. Ook de stands met huishoudelijke artikelen, tweedehands boeken en dergelijke hadden het druk. Ook Jac Gijzenij uit Leiden met zijn fraaie artikelen, ontstaan uit suikerktrekken en blazen had over belanstelling niet te klagen. Het rad van avontuur draaide volop, terwijl de loterij met taarten als prijzen goed liep. Ook voor de jeugd was er van alles te doen, zoals een wedstrijd in knutselen. Hierbij werd Edith van Diemen eerste. Bij de tekenwedstrijden waren ruim 50 deelnemers, waarbij in de groep van 6 tot 10 jaar Irene Maat (9 jaar) eerste, in de groep 10 tot 12 jaar Luise Verschoor (12 jaar) eerste, 's Avonds was het in de Groenezaal bomvol waarbij in het bijzonder de loterijen in trek waren. De grote loterij is gewonnen door Marian van Star. Zuster Roelandse won een tweede prijs. fiEN HAAG/TER AAR Onzorgvuldigheid en over haast te werk gaan. Dat ver wijt de Hollandsche Maat schappij van Landbouw (HML) de gemeente Ter Aar bij het besluit om over te gaan tot de bouw van achttien wo ningen in plan Middelland II op zeer geringe afstand van twee tuinbouwbedrijven. De huizen zouden ten noorden van de Aardamseweg en ten westen van de Elzenstraat me- oten komen. De kwestie kwam gisteren aan de orde tijdens een zitting van de provinciale commiSsie-Arob. De HML vreest dat de bestrijdingsmid delen die de glastuinbouwbe drijven gebruiken, zoals blauwzuurgas en methylbro mide, schadelijk zijn voor de leefomgeving van dé toekom stige bewoners. Daarbij komt dan nog overlast door afval, lawaai van machines en vrachtauto's. De tuinbouwers van hun kant vrezen door de woningbouw belemmerd te worden bij de dagelijkse uitoe fening van hun bedrijf. Een gemeentelijk onderzoek naar de schadelijkheid van de bestrijdingsmiddelen wees uit dat het nog wel mee valt met het gebruik van bestrijdings middelen in de betreffende kleinschalige bedrijven. De HLM echter trekt dit vol gens hen oppervlakkige on derzoek in twijfel. De woord voerder van de HLM vroeg zich bovendien af óf de ge meente bereid is om op korte termijn over te gaan tot ontei gening van de grond van de tuinbouwbedrijven. „Wanneer dit niet op korte termijn het geval is, moeten wij constate ren dat er door de woning- houw weinig ruimte voor hen is om zich ooit verder te ont wikkelen". Volgens de land bouworganisatie is het ook mogelijk om de woningen op grotere afstand van de bedrij ven te bouwen. Dit zou echter financiële nadelen voor de ge meente Ter Aar met zich mee brengen, die volgens de HLM nog onvoldoende verklaard zijn. Burgemeester P. Verhoef van Ter Aar verklaarde giste ren bereid te zijn om nader te bekijken of een financiële te gemoetkoming aan de tuin bouwers vóór 1990 mogelijk is. „Van een aanvraag voor be- drijfsuitbreiding hebben wij nog nooit gehoord", zei hij in antwoord op het verwijt tot beperking van de ontwikke lingsmogelijkheden van de kassenbedrijven. De snelle re alisering van het woning bouwplannen acht de gemeen te noodzakelijk om aan het probleem van de woningnood op korte termijn tegemoet te kunnen komen. Enorme belangstelling fancy fair Bernardus ILSMEER „Het is schadelijk dat de Ne- rlandse overheid steeds >er probeert om de arkt met geweld te ver eren. De bloemenmarkt Det vrij blijven als we llen groeien. Aan al die erdreven ambtenarij Det een einde komen". ?ze onverbloemde kri- k liet H.G. Dü^nebac- voorzitter van de estduitse groothandel- ■ganistaie BGI en voor ter van Union Fleurs, teren horen bij de ope- bg van de 23ste Natio- le Bloemenvaktentoon- lling in de Bloemenvei- g Aalsmeer, heer Dtlnnebacke liet deze larschuwing naar de rijks- erheid weliswaar vooraf an door een complimentje !r is bijna geen ander land te ter~ temen dat zoveel voor bloe- heeft gedaan als Neder- id" maar vooral het af de Duitse voorzitter tot slot dat de toetreding juist een positie- 1 ve impuls kan geven aan het bloemenvak. Hij haalde Frankrijk en Italië als voor- beelden aan; landen die na toetreding veranderden van bloemenexporteurs naar bloe- menimporteurs. Nieuwtjes Op de 23ste Nationale Bloe- I menvaktentoonstelling, die gisteren al werd bezocht door honderden, ook uit landen als Zweden, Israël, Duitsland, Oostenrijk, Engeland, Frank rijk, de Verenigde Staten en Joegoslavië, tonen allerlei kwekers, handelaren en toele veranciers tot en met zondag hun mooiste en vooral nieuw ste snufjes. Maar liefst 160 stands zijn er ingericht met vooral veel bloemen en plan ten in alle maten, soorten en kleuren en zelfs geverfde. Ook droogbloemen zijn volop te be wonderen net als verpak kingsmaterialen en machines. Het meest opvallende nieuwtje zijn de mini pot-Chrysantén van Hoek Breeding uit Den Haag en verder zijn er uit de wijde Leidse regio de' nieuwe Corynocarpus van Kwekerij De Amstel uit Vrouwenakker, de nieuswte transportsyste men, ompotmachines, bevloei- ïngssystemen en kunstmestdo- seerapparaten van Heto uit Oude Wetering en nieuwe verwarmingsapparaten! en kweek- en roltafels van Frans van Zaal b.v. uit Vrouwenak ker. De Bloemenvaktentoonstelling in de Alsmeerse veiling aan de Legmeerdijk is zaterdag en zóndag tussen negen en zes uur met name voor de bloe men- en plantenconsumenten geopend. Het technische deel van de tentoonstelling wordt dan iets ingekrompen. De en tree bedraagt dan vijf gulden per persoon en kinderen onder de 5 jaar mogen gratis binnen. Voor vakgenoten is de beurs vandaag en morgen tot tien uur 's avonds open en vrijdag van negen tot zes uur en de entree is dan drie rijksdaal ders. De spectaculaire mini pot-Chrysant van Hoek Breeding uit Den Haag. schermend opereren op de buitenlandse markt, bijvoor beeld Israël, is niet-Nederland- se vakorganisaties een doorn in het oog. Volgens Dünnebac- ke zijn de grootste bloemen- f>roducent van Europa (Neder- and) en de grootste consu ment van bloemen in dat we relddeel (Duitsland, het in het belang van de bedrijfstak ver plicht samen activiteiten ont wikkelen om nog meer consu menten met het produkt in contact te brengen. De houd baarheid van het produkt, het aanbod en de dienstverlening moeten daarvoor worden uit gebreid en verbeterd. Over angst voor negatieve gevolgen van de toetreding van Spanje en Portugal tot de EEG stelde

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15