Monumentenzorg tegen markt- verzamelkraam op Hoogstraat f nntnnu Buurthuizen willen vrijheid behouden STAD OMGEVING uuuuuu Moordenaar Juffermans veroordeeld tot 9 jaar Provinciale subsidie voor REAL-projekt Soberheid en elegantie bepalen nieuwe Waagbrug DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 erard Reve wijzigt iderwerp lezingen ilDEN De auteur Gerard Reve zal de on- ■werpen van zijn komende twee openbare le gen wijzigen. De vierde en laatste voordacht ader Tot U", waarin een mengeling van ist en luim, wordt niet door de schrijver ver ier d. auteur ziet wel af van zijn morgen te hou- i „Hoop Doet Sterven" waarin hij het socia le zou beschouwen. Ook zijn „Mens Durf Te nken" gaat volgende week niet door. Gerard plan zijn komende twee Albert rwey-colleges in de Pieterskerk te wijden De Vier Zuilen Van Het Proza". Literair >za is volgens Reve opgebouwd uit conceptie, npositie, stijl en taalgebruik. Over dit onder- rp geeft de schrijver thans ook werkcolleges studenten van de Leidse universiteit. Meubelbedrijf mag uitbreiden DEN HAAG/LEIDEN De meubel- toonzaal op de hoek van de Hoge Rijn dijk en de Verdamstraat van Colijn Meubelen B.V. mag uitbreiden. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland heb ben zich geschaard achter het advies van de AROB-commissie een bezwaar schrift tegen de uitbreiding ongegrond te verklaren. Het bezwaarschrift was ingediend door de bewoner van een pand naast de toonz&al. Hij meende dat de brandpoort tussen zijn woning en de uitbreiding te klein zou worden. In de uitbreiding van de toonzaal van Colijn zullen overigens geen meubelen maar het architectenbureau E.A. Bloemen worden ondergebracht. Peters gaat vrouwonveilige plaatsen bekijken LEIDEN Weihouder J. Pe- ters (ruimtelijke ordening) zal binnenkort met enkele actie- voersters uit de Merenwijk in het donker op de fiets stappen om te kijken waar zich in de wijk vrouw-onveilige plaatsen bevinden. Peters doet dat na dat een aantal vrouwen in de Merenwijk de heggeschaar ter hand nam om enkele bossages te snoeien. Volgens de vrou wen ontnamen de hoge strui ken het zicht op het fietspad waardoor een voor vrouwen gevaarlijke situatie was ont staan. Fietser gewond LEIDEN Een 22-ja- rige vrouw heeft gis termorgen bij een aan rijding op de hoek van het Levendaal en de St. Jorissteeg schaaf wonden aan armen, benen en hoofd opge lopen. De vrouw reed op haar brommer en werd aangereden door een auto die linksaf sloeg. De bestuurder van de auto, een 24-ja- rige man, verklaarde tegenover de politie dat de zon hem had verblind. Parkeermeter- kraker gepakt LEIDEN Een 20-ja- rige Leidenaar heeft tegenover de politie bekend een aantal parkeermeters te heb ben opengebroken. De man werd in de nacht van zaterdag op zon dag op de Steenschuur op heterdaad betrapt. Hij had tweehonderd gulden op zak en ver klaarde zes a zeven meters gekraakt te hebben. Een nacht eerder had hij een zelfde aantal meters opengebroken. Collectebus gestolen LEIDEN Een 13-jarige jongen is gis teravond bestolen van zijn collectebus. De jongen haalde geld op voor Jantje Beton. Toen hij bij de Kooihof van het ene huis naar het andere liep, gristen twee jongens van ongeveer 14 jaar hem de bus uit handen. In de bus zat naar schatting twintig gulden. Bouwkeet uitgebrand LEIDEN Een bouwkeet op de Karei Doormanlaan is gisteravond volledig uitgebrand. De brand werd rond. negen uur geconstateerd en werd door de brandweer gedoofd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Automobilist mishandeld NOORDWIJKERHOUT Een 22-jarige au tomobilist uit Noordwijkerhout is gister avond door een 25-jarige automobilist uit Noordwijk in het gezicht geschopt. Het hand gemeen had plaats op de provinciale weg, nadat het slachtoffer de automobilist bij het inhalen enigszins gesneden had. 'Daarop achtervolgde de Noordwijker de man, stapte uit zijn auto en sprak het slacht offer over het incident aan. Hierop ontstond een verhitte discussie die eindigde met een kniestoot midden in het gezicht van de Noord wijkerhoutse automobilist. Hij liep hierbij een flinke zwelling in het gezicht op. Tegen de dader is door de politie proces ver baal wegens mishandeling opgemaakt. LEIDEN Het plan van de gemeente de dagelijk se markt op de Hoog straat onder te brengen in een vast gebouw (de zogenaamde marktverza- melkraam) is niet in goe de aarde gevallen bij de rijksdienst voor monu mentenzorg. Deze heeft -laten weten bezwaar te zullen maken tegen een vast bouwsel op deze plaats. Een verplaatsbare /aitw. kraam zou bij monumen tenzorg echter minder bezwaren oproepen. Des alniettemin stelde de raadscommissie ruimte lijke ordening gister avond vast dat de markt- verzamelkraam verder ontwikkeld moet wor den. De marktverzamelkraam zou er moeten komen omdat het aanzicht van acht losse kraampjes het karakter van een geheel gerestaureerde Hoogstraat verstoort. De be zwaren (aanvankelijk vanuit ambtelijke kringen naar vo ren gebracht) richten zich vooral op het loshangend en fladderend zeildoek van de kraampjes en wagens. Daar om is het voorstel gedaan alle marktkooplui in één stenen kraam onder te brengen. De bouw ervan gaat ongeveer twee ton kosten. Zoals gebruikelijk in discus sies over mooi of lelijk waren raadsfracties en commissiele den nogal verdeeld over dit voorstel. CDA en PvdA meenden dat het beter ge weest was wanneer op deze plaats nooit kraampjes waren toegestaan. „Maar nu dit het geval is, kan er beter één grote kraam komen dan een aantal losse kraampjes", be toogde CDA-raadslid J. van Zijp. Namens een minderheid in de socialistische fractie zei W. van der Pluijm dat een vaste kraam „de bevestiging van een structurele fout" zou zijn. Hij pleitte ervoor de situatie te laten zoals die tot voor de restauraties van de kelders Hoogstraat was en een oplos sing te zoeken in het wegha len van de kramen op zon dag. Zodat voorbijgangers in ieder geval op één dag in de week van een vrij uitzicht over de Rijn zouden kunnen genieten, Eén meerderheid van de commissie (en naar het zich laat aanzien zal een meerder heid van de raad dat ook doen) stemde uiteindelijk in met het plan voor één vaste kraam. Voorwaarden daarbij zijn dat alle marktkooplui die tot voorkort op de Hoogstraat handel dreven, er een plaats in krijgen en dat zij niet veel meer voor hun standplaats behoeven te betalen. Dat be tekent in praktijk dat de ge meente er geld bij zal moeten leggen maar dat vond wet houder J. Peters (ruimtelijke ordening) geen bezwaar. Wat monumentenzorg betreft, liet hij doorschemeren het drei gend conflict van harte aan te willen gaan. LEIDEN/DEN HAAG De 38-jarige Leidenaar die op 3 december 1984 de Leidse jongerenpastor Ben Juffer mans (36) heeft doodgeschoten, is vanochtend door rechtbankpresident mevrouw I. Koningsveld veroorr deeld tot een gevangenisstraf 9 jaar. De officier van! justitie, mevrouw Klopper Gerretsen had twee weken geleden 12 jaar geëist. De Leidenaar ging op 3 december bij de jongerenpastor op bezoek in diens woning aan de De Sitterlaan in Leiden en bracht hem met zes kogels uit een pistool om het leven. Juf fermans werd op 5 december gevonden. Het onderzoek naar de moord liep vast, maar in mei van dit jaar kon de moorde naar (bij toeval) worden aangehouden. De man verklaarde dat hij Juffermans uitleg wilde vragen over een opmerking die deze in juni 1984 tegen zijn vriendin had gemaakt. Juffermans zou aan de vrouw hebben ge vraagd of zij nog steeds met iedereen meeging. Als Juffer- mans deze woorden zou bevestigen, dan zou de Leidenaar zichzelf in de woning van Juffermans een kogel door het hoofd jagen, zo zei hij twee weken geleden tegen de rechter. In plaats daarvan schoot hij de jongerenpastor dood. De man verkeerde onder invloed van alcohol en slaappillen. Hij is 20 jaar alcholist en volgens een psychiatrisch onderzoek ernstig geestelijk gestoord. De alcohol heeft diepe sporen bij hem achtergelaten. jor Voorschotense DD 'itkeringsgerechtigden ;n Optocht door 3rqemeentehuis Ometer korter [IJ OORSCHOTEN adscommissie welzijn van oorschoten behandelde gis- ravond zeer uitvoerig een ief van het D66-raadslid J. - kens over de meldings- Icht en de lange route die I&eringsgerechtigden door mmjffgehele gemeentehuis Meten afleggen. Wethouder Marselis deelde de com- ssie mee, dat burgemeester wethouders besloten heb- deze aangelegenheid zo »1 mogelijk te behandelen neer daar het college in- iddels ook al klachten ver men heeft over „de op- cht door het gemeente- nds de sociale dienst is ver- aatst van het flatgebouw ar de verbouwde voorma- e Paraschool dient iedere iënt van de sociale dienst t gehele gebouw door te pen. De chef van de sociale enst J. Dool constateerde t de route door het ge- eentehuis thans ongeveer (0 meter is. Indien de ge- eenteraad bereid is volgen- maand een krediet van 55.000.- goed te keuren, dan n een ingang gebruikt orden aan de zijkant van t gemeentehuis en dan )rdt de route daarmee te- ggebracht tot 20 meter. leldingsplicht en wekelijkse meldings- icht is voorschrift. De eerderheid van de commis- wil echter graag een ver- invoudiging van de vraag- lling in de formulieren en lar zal over gedacht wor- J. Visser (PvdA) ver- cht ~de wethouder om te ivorderen dat de uitke- ngsgerechtigden hun weke- ks formulier ook per post ogen inzenden en even- -dienen daarvoor ge- ntelijke enveloppen be- i hikbaar te worden gesteld. 'leerDool wees op het ge- ïn^dat iedere vrijdagmor- tussen 9.00 en 11.30 u. de - irmulieren ingeleverd moe- worden. Die mogen ech- öokln de brievenbus van ioöfdingang gestopt wor- 'eventueel de avond voor. gehele commissie welzijn 'as er voorstander van, de leldingsplicht niet alleen inder opvallend te laten orden, maar ook eenvoudi- door andere formulieren: Het werkt frustrerend we- èlijks te moeten melden 'at iedereen al weet". IQ - Q Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, L^teletoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Mantelshow in Noorderwiek Zo'n 88 meisjes, leerlingen van de af deling couture van de Noorderwiek in Leiden, lieten gis teravond in een wervelende mode show, zelf ontwor pen mantels zien. Het Leidsfe bedrijfs leven zorgde voor de ascessoires. Voor deze jaarlijkse presentatie was zo als altijd weer veel belangstelling. Ruim 300 belangstellen den bezochten de modeshow in de school. De mantels vormen naast de feest en showkle- ding een onderdeel van het programma van het eerste half jaar. De opleiding couture is dit jaar voor het laatst en maakt plaats de drie-jarige opleiding Mode en Kleding. LEIDEN Het ziet er naar uit dat de provincie toch van plan is 67.000 gulden subsidie te verstrekken voor het REAL-projekt, het gescheiden ophalen van huisvuil in een deel van Tuinstad- wijk. Deze subsidie zou voor '86 beschikbaar komen. GS hebben te kennen gegeven deze mogelijkheid serieus te willen onder zoeken. De gemeentelijke commissie ruimtelijke ordening mocht zich gisteravond uitspreken over 'het dit jaar gestarte projekt. De re acties waren niet onverdeeld gunstig maar afgesproken werd de proef tot 1 maart af te maken. Met enige teleurstelling werd kennis genomen van het feit dat de medewerking van de buurt bewoners op een aantal punten achterblijft bij de.verwachtin gen. Het projekt heeft de gemeente inmiddels door het uitblij ven .van provinciale subsidie, voor '85 en de tegenvallende resul taten zo'n 170.00Q. gulden gekost. Over enkele maanden zal het college een voorstel doen over de voortzetting van het projekt na 1 maart volgend jaar. Daarbij zullen de financiële aspecten zwaar meetellen. Vanuit de com missie werd vastgesteld dat voorzetting van het projekt niet mocl\t leiden tot verhoging van de tarieven voor-het ophalen van huisvuil. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Samad Khan, z.v. M. K. Sultan en R Shahid. Barry Leonard, z.v. G. G. M. Pijnenburg en T. Z. M. van Schagen. Naoual, d.v. B. IJdaa en L. Zeriah. René Diederik, Z.V. A. Ouwerkerk. Gertjan, z.v. C. H. de Mare en E. C. Metzemaekers. Rob- bin Arwin, z.v. A. Koelewijn en W. E. den Heijer. Priscilla, d.v. M. C. E. Onderwater. Arietta Margaretha, d.v. M. H. Tuilenaar en M. G. M. van den Berg. Rosalie Cornelia Hendrika, d.v. S. Stokkel en W. M. Zwaan. Jeanni- ne Jorina Christina, d.v. J. F. Nadall en F. Gomez. Paul Petrus Johannes, z.v. S. P. E. de Klerk en A. W. van Griethuizen. Marilla, d.v. W. C. M. Loomans en P. A. Vasey. Sheena-Va- lery Dorothea, d.v. G. A. Meijer en P. M. V. Ouwehand. Jan, z.v. R. C. Ka- sius en N. Barnhoorn. Boye Gerardus Theodorus Everardus, z.v. A. C. M. Langeveld en J. C. J. M. van der Poel. Jeffrey, z.v. R. E. van Dijk en M. Meyer. Umit, d.v. H. Kokangul en A. Sari. Thomas Jacobus, z.v. C. J. de Jong en J. van der Voet. Cornelia Geertruida Adriana, d.v. T. Offen- berg en E. S. M. Ruigrok. Willem Le onard Cornelis, z.v. L. C. W. Maag denberg en M. C. B. van Ruiten. Adriana Petronella. d.v. J. C. van Be ien en W. L. van den Oever. Elisabe- the Johanna, d.v. E. J. Jonker. Fabi an Peter, z.v. A. de Graaff en J. M. H. Niks. Mayda Joyce, d.v. A. de Graaff en J. M. H. Niks. Natasja Mar tina, d.v. L. M. Siera. Cornelis Pieter Jacob, z.v. J. Schoneveld en J. M. van Duijn. Milan, z.v. H. L. M. Abels en M. J. C. Fles. Peter, z.v. J. Sloot weg en J. Brak. Overleden: J. C. Vintges, geb. 24-9- 1928, man. G. M. de Jong, geb. 21-6- 1917, vrl., echtg. van H. A. Walschot. J. J. Henneman, geb. 13-4-1913 man. E. P. Straathof, geb. 21-6-1903 vrl., echtg. van J. J. Straathof. J. Soeten- dal, geb. 11-2-1915 man. A. A. Vink, geb. 30-10-1909 vrl., echtg. van J. L. Turnhout. J. M. Munnik, geb.' 25-2- 1911 vrl., geh. gew. met J. Koning. C. Oorthuijsen, geb. 25-2-1919 vrl., echt. van J. D. de Kleijn. A. E. Zuijdwijk, geb. 24-10-1891, vrl., geh. gew. met A. H. Seesink. H. J. Woud, geb. 23-11- 1927 man. L. F. J. W. Godin, geb. 1- 3-1899 man. M. J. J. Zuurmond, geb. 27-12-1902 vrl., geh. gew. ijzer, g k, geb. 27-7-1931 Gehnwd: R. van Mastrigt en A. J. Voorbij. M. A. Netjes en H. van Veen. F. J. Oldenburg en P. W. van Vliet. Bromfietsers botsen LEIDEN Een 20-jarige bromfietser en een 67-jarige bromfiet ser zijn gistermiddag licht gewond geraakt op het fietspad langs de Rijnsburgerweg. De twee Katwijkers botsten frontaal op el kaar toen de de jongste van het tweetal even niet op de weg lette, maar meer aandacht had voor zijn niet optimaal functione rende vervoermiddel. Daardoor raakte hij op de andere helft van het fietspad dat in twee richtingen bereden mag worden. LEIDEN „Kijken naar morgen" is de naam van het symposium dat maan dag 11 novembër in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk wordt gehouden. Het symposium wordt ge organiseerd door de Stich ting Belangenbehartiging Sociaal Kultureel Werk, een bundeling van de club- en buurthuizen in Leiden. Het onderwerp van het symposium is dan ook de toekomst van het sociaal-cultureel werk in Leiden. De Stichting Belangenbeharti ging werd vijf jaar geleden op gericht en heeft het eerste lu strum aangegrepen om het symposium op poten te zetten. Volgens E. Bronstring, de voorzitter van de stichting, hebben onder meer de bezui nigingen die de afgelopen ja ren door de gemeente werden doorgevoerd er toe geleid, dat de samenwerking tussen de club- en buurthuizen in Lei den de afgelopen jaren is ver beterd: „Tot 1980 verliep de samenwerking moeilijker en bovendien had de gemeente de mogelijkheid de club- en buurthuizen tegen elkaar uit te spelen. Door de bezuinigin gen ontstond meer een ge meenschappelijk belang voor de verschillende buurthuizen. Samen tegen de gemeente". Volgens Bronstring is de ver houding tussen het club- en buurthuiswerk en de gemeen te Leiden de afgelopen jaren verbeterd. „Er is een regelma tig terugkerend informeel overleg ontstaan tussen de stichting en de gemeente. Daardoor weten we nu beter wat de gemeente wil met de club- en buurthuizen in Lei den. Onder de wethouders Pe ters en Van Dam wist je nooit wat de gemeente wilde met het welzijnswerk. De gemeen te wachtte af welke wensen de club- en buurthuizen hadden en haakte daarop in. Nu onder wethouder Van Dongen wordt er tenminste beleid gemaakt. Zij heeft ideeën over het wel zijnswerk. Dat wil niet zeggen dat we altijd staan te juichen bij de plannen van de gemeen te, maar er is meer duidelijk heid en rechtszekerheid voor de club- en buurthuizen". Een negatieve kant is er aan die verbeterde opstelling van de gemeente volgens de stichting ook: de club- en buurthuizen hebben minder vrijheid. Eén van de doelstellingen waar de Stichting Belangenbehartiging zich de komende jaren mee bezig zal houden is dan ook het behouden van die vrijheid. „De afgelopen jaren zijn bij voorbeeld het kinderwerk en de basiseducatie binnen het buurt- en clubhuiswerk ont staan. Voor dat soort ontwik kelingen moet ruimte blijven", aldus Bronstring. Als een andere ontwikkeling die het club- en buurthuis werk te wachten staat noemt hij de plannen om alle sociaal- cultureel werkers in Leiden één werkgever te geven. Ze zullen dus niet langer in dienst zijn van de besturen van de verschillende huizen. Tijdens het symposium zal ook aandacht besteed worden aan de rol die de professionele werker tegenwoordig in het clubhuis heeft. „Je bent veel meer manager dan vroeger", meent G. Broekmans, werk zaam in clubhuis Inde Vrolijc- ke Arke en ook actief in de Stichting Belangenbehartiging. „Het persoonlijk contact met de bezoeker is duidelijk min der geworden". LEIDEN Een ontelbare hoeveelheid mensen be wandelt dagelijks de Waagbrug, de verbinding tussen de Stille Rijn en de Aalmarkt. De huidige brug werd in 1976 uitge dacht en drie jaar later aangelegd voor een perio de van vijf weken (kosten 57.000 gulden) om als al ternatieve wandelroute te dienen voor de Hoogstraat waar de passanten belem merd werden door riole ringswerkzaamheden. Zes jaar later, of om precies te zijn gisteravond, werd be sloten de noodbrug te ver vangen door een definitie ve verbinding over de Rijn. Het feit dat de noodbrug al snel na de aanleg bijzonder veel populariteit genoot, is er de oorzaak van dat het nooit van afbreken van deze houten verbinding is gekomen. Inte gendeel, al snel zag de ge meente een gat in de markt voor de aanleg van een defini tieve brug op deze plaats. In '77 werd daarvoor reeds een ontwerp ingediend dat aller- wege waardering genoot, be halve bij de rijksdienst voor monumentenzorg en bij de plaatselijke VVD-fractie. Bei den vonden het onbehoorlijk dat aan het historische Waag- hoofd, oorspronkelijk laad- en losplaats voor schepen, een or dinaire brug zou worden aan- Zo gaat de nieuwe Waagbrug eruit zien. gelegd. De Kroon sprak vele jaren later uit dat op deze plaats weliswaar een brug ge bouwd zou mogen worden maar dat de vorm ervan aan één voorwaarde moest vol doen. Het zou het karakter van het Waaghoofd in takt moeten laten. Ouwe mannetjes Gisteravond moest de raads commissie ruimtelijke orde ning oordelen over zes ont werpen die waren ingediend voor een nieuwe brug. Ont werpen die uiteenliepen van een elegant, stalen constructie zonder tierlantijnen tot een houten verbinding met toren tje en plankiers. De commissie koos uiteindelijk voor het eerste zij het dat met enige weemoed werd gekeken maar de plankiers uit een an der ontwerp waarop zoveel leuks op zou kunnen plaats hebben. Toevallig met 387.000 gulden wel het duurste ont werp. De keus van de commis sie stemde overeen met de keus van de welstandscommis sie die deze brug „zonder op smuk en vanwege zijn simpel heid en fraaie vormgeving" als het beste ontwerp uitkoos. Een ontwerp overigens van stede- bouwkunsig ambtenaar J. Pi- ret. Piret verbond aan zijn ont werp de plaatsing van een overdekte en met een bank omrandde peperbus (een soort reclamezuil) aan de zijde van de Stille Rijn. „Voor ouwe mannetjes die in de regen in het water willen spuwen. Die hebben *n Leiden nog geen plaats", aldus Piret. Maar van zelf is de bank bij mooi weer ook een geschikte uitwijkmo gelijkheid om naar de water spiegel te staren wanneer de terrassen aan de Stille Mare overbezet blijken te zijn.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13