Sparta: karaktervol, maar aanvallend onmachtig SCHANDAAL IN SPOOKDUEL Dynamo Kiev heeft aan dertien minuten genoeg Lahti verrast Leningrad pporters iet wapens „DUBBELSLAG" UWE RAHN NEKT ROTTERDAMMERS IN VROEG STADIUM Ïa? ?ORT £cid6c6oivumt DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 DEN HAAG Waar PSV niet opgewassen bleek tegen Dnjepr Dnepropetrovsk, zorg de Kuusysi Lahti in het toer nooi om de Europa Cup voor landskampioenen wel voor een stunt tegen een Russische ploeg. De titelhouder van Fin land, één der dwergstaten van het internationale voetbal, versloeg gisteren in eigen huis Zenit Leningrad. Na twee keer negentig minuten was de stand volledig in evenwicht (1-2 en 2-1), waarna Kaivonie- mi in de eerste verlenging Le ningrad uit het toernooi ver wijderde en Finland een ver tegenwoordiger in de kwartfi nales van het belangrijkste Europese bekertoernooi hielp. Een dergelijke verrassing werd eerder verwacht in Nico sia, waar Omonia de wankele vorm van Anderlecht had kunnen aantonen. In Brussel was de eerste wedstrijd voor de Cyprioten slechts met 1-0" verloren gegaan. Frimann bleek op het eiland in de Mid dellandse Zee echter in goede do^n en ving het ontbreken van de geblesseerde Vanden- bergh op de juiste manier op. De Deen opende na een kwar tier de score. Na een half uur maakte Kantilos voor Omonia gelijk, maar Frimann zette Anderlecht nog voor rust weer op voordeel. In de tweede helft bepaalde Grün de eind stand op 3-1. Bayern München, met een voorsprong van 4-2 naar We nen afgereisd, werd door Austria twee keer in het nauw gedreven (1-0 en 2-1), maar fi nishte door geslaagde counters toch op de verlossende 3-3. Steaua Boekarest maakte de minimale achterstand (1-0) op Honved Boedapest meer dan goed. De Roemenen, die in de eerste minuut Piturca al zagen scoren, waren vijf minuten na de rust meer dan veilig: 4-0. Detarï deed als enige nog iets doeltreffends terug: 4-1. IFK Gothenburg, de kampioen van Zweden, had een gemakkelij ke klus om in Istanboel de voorsprong van vier doelpun ten (4-0) op Fenerbahce te ver dedigen. De Turken wonnen met 2-1, maar dat bracht geen enkel uitzicht op de kwartfi nales. Aberdeen haalde met minimaal verschil (1-0 door een treffer van McDougall) ten koste van het Zwitserse Servette de volgende ronde. FC Porto, in de eerste ronde verantwoordelijk voor de on dergang van Ajax, had zelfs aan drie treffers van de Brazi liaan Juary niet voldoende om Barcelona uit te schakelen. Voor de Spanjaarden, die in eigen huis met 2-0 hadden ge wonnen, scoorde de Schot Ar chibald tegen en die treffer telde tenslotte na de 3-1 in Portugal dubbel. Waregem houdt schade beperkt DEN HAAG Moest het Ne derlandse voetbal gisteravond in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup van de laatste twee vertegen woordigers afscheid nemen, België raakte twee van de drie clubs kwijt. FC Luik, dat op eigen veld al met 1-0 van Atletico Bilbao had verloren, was in Spanje kansloos: 3-1. Club Brugge, dat zich na de nederlaag met 1-0 in Moskou kansen tegen Spar- tak toedichtte voor de thuis wedstrijd, ondervond de coun terkracht van de Russen en verloor met dezelfde cijfers. Waregem bereikte de derde ronde wel. Na winst met 2-0 thuis werd in Pamplona de schade tegen Osasuna tot 2-1 beperkt gehouden. Nantes overklaste Partizan Belgrado op alle fronten: 4-0. Inter liep met dezelfde cijfers het Oostenrijkse Linzer ASK onder de voet en Köln scoorde na de eerdere 4-0 opnieuw vier keer tegen Bohemians Praag: 4-2. Twee clubs bereikten de derde ronde op basis van de regel van uit-gescoorde doelpunten. Xamax Neuchatel speelde twee weken terug 1-1 tegen Lokomotiv Sofia en kwam in Zwitserland niet' verder dan 0-0. AC Milan verloor na winst met 2-0 thuis met 3-1 bij Lokomotiv Leipzig, maar mocht doelpuntmaker Virdis erg dankbaar zijn. AC Torino verloor eveneens met 3-1, bij HajduK Split, maar had thuis geen afstand genomen. Het Hongaarse Videoton, vorig seizoen veiliezend finalist, werd met een doelpunt ver-, schil uitgeschakeld door Legia Warschau. Bekerhouder Real Madrid kwam wel door de tweede ronde. De winst (2-1) werd kundig verdedigd in de uitwedstrijd tegen Tsjernomo- rets Odessa. Dundee United verdedigde bij Vardar Skopje (1-1) koelbloe dig de al verworven voor sprong van 2-0. De tweedè Schotse club, St. Mirren, meende na de 3-3 bij het Zweedse Hammarby IF met één been in de derde ronde te staan. Thuis namen de Schot ten door McGarvey ook een voorsprong. Hammarby kende een schitterend slot van de wedstrijd. In de laatste drie minuten werd de achterstand omgebogen in een voorsprong met treffers van Ivarsson en Andersson en zo de derde ron de bereikt. =~ll NU A Twee aanhan- van de Portugese be houder Benfica zijn giste- voor het begin van de jstrijd tegen Sampdoria gehouden. In de Italiaan- tad Genua werd het duo het binnenkomen van stadion gefouilleerd. Bij 31-jarige Amaral werd pistool van het kaliber langetroffen. De 58-jarige ta werd gearresteerd om- hij in het bezit was van mes met een lemet van centimeter. Scheidsrechter Wurtz benadeelt Hellas Verona TURIJN De botsing op Eu ropees niveau tussen Juventus en Hellas Verona zal niet al leen de geschiedenis ingaan als „het spookduel", maar ook als „het schandaal van Turijn". Bij de return in de tweede ronde tussen de Europese be kerhouder en de Italiaanse kampioen werd geen publiek toegelaten omdat Juventus nog een straf moest uitzitten in verband met het Heizeldrama. De wedstrijd was wel op tele visie te zien voor een half mil joen gulden dat naar de nabe staanden van de doden in Brussel ging. Heel voetbalminnend Italië was zodoende getuige hoe Ve rona, dat twee weken eerder in de thuiswedstrijd niet ver der was gekomen dan 0-0, zwaar werd benadeeld door de beslissingen van de Franse scheidsrechter Robert Wurtz. In de 19e minuut mocht zijn landgenoot Platini vanaf de strafschopstip Juventus naar een voorsprong schieten, toen Wurtz hands van Briegel bin nen het zestien-metergebied had geconstateerd. De televi siebeelden toonden haarscherp aan dat de Westduitse interna tional de bal met de borst speelde en zeker niet met de arm aanraakte. Het werd in de tweede helft nog erger voor Verona. Vijf minuten na de hervatting maakte Serena van Juventus wel duidelijk hands. Ditmaal ging de bal niet op de stip. Hellas was zo ontdaan dat het niet 1-1 werd, terwijl Juventus juist de ruimte kreeg er 2-0 van te maken. Serena nam het tweede doelpunt voor zijn re kening. Met 1-1 zou Hellas zich hebben gekwalificeerd voor de kwartfinales. Wurtz .wekte de schijn voor Platini en tegen Briegel te zijn. Toen de Franse ster in de 22e minuut een grove charge te gen de Westduitser uitvoerde, liet de arbiter doorspelen. Pla tini herhaalde de overtreding tegen Briegel in de 76e minuut binnen het strafschopgebied van Juventus. Weer floot Wurtz niet. Juventus bereikte zo met 2-0 de kwartfinales. Daarmee kan een verlies van zo'n vier miljoen gulden (twee lege stadions) worden verge ten. )NCHENGLADBACH Het is misschien een ïtje navrant in deze da- van discussies over lisraketten te praten ir het voeren van oor- maar die vergelijking ing zich gisteravond op Bökelberg in Mön- ingladbach nadrukke- op. Sparta ontketende de return tegen Borus- een karaktervolle, ns zelfs wat te agressie- strijd, maar doordat het ïieuw aanvallend te- rt schoot en bovendien dedigend een paar gro steken liet vallen kreeg verwachte uitschake- in het UEFA-Cup- rnooi een wel wat erg drukkelijk accent. 5-1 poetste Borussia de 1-1 Rotterdam volledig weg, ar ook trainer Jupp Heync- i van de koploper uit de ndesliga gaf na afloop toe l de zege wel wat erg ruim s uitgevallen. „De hoogte n de uitslag doet niet geheel :ht aan de manier waarop rta heeft gespeeld", aldus ynckes. „Als de tegenstan- een wat sterkere aanvalsli- had gehad, had Borussia ider twijfel nog een paar te- ndoelpunten moeten incas- ,en". voormalige schutter van ussia Mönchengladbach, zijn ploeg al zes jaar onder hoede heeft, legde de vin- r inderdaad op de zere plek Sparta. De Rotterdammers, et tegen de verwachting in in der Weel naast Schmidt de spits, slaagden erin een er verzorgd spelletje op de asmat te leggen. Maar diep- tempo en stootkracht ont- aken zodanig dat de West- itse lijstaanvoerder er niet jponder door werd veront- ft. Bovendien was er voor ploeg van trainer Theo nk sprake van een desa- eus scoreverloop, want al na rtien minuten had Borussia n nauwelijks te overbruggen geslagen van twee doel- iten. lunders nne,onk over de dubbelslag van heahn: „Dat waren twee blun- j^rs. Bij de eerste werd ver- limd de bal uit een hoek er hop weg te werken. En het oie[1/eede doelpunt was een ge- zul ^2 van vee* te vee^ VI"ijheid aa|oor die Rahn. Met die 2-0 was staa2 wedstrijd eigenlijk al be- ist". at klopte. Sparta had gehoopt anuit een behoudende stel- ng de openingsfase onge- II honden door te komen. Met an Gaal, in tegenstelling tot et eerste duel als libero en ndriessen en Wijnberg als landekkers, trachtten de Rot- rdammers behoedzaam de ;al zo veel mogelijk in eigen liederen te houden. En dat lukte. Tot de elfde minuut van het duel, waarin Sparta zelfs via Lengkeek en Van der Weel even dreigend voor doel man Sude verscheen. Een knullig misverstand tussen de overigens later sterk spelende Wijnberg en Blind stelde Rahn in staat Borussia op tempera tuur te brengen. Die twee mi nuten later nog een paar gra den steeg toen Rahn opnieuw toesloeg: 2-0. Sparta was de kluts volledig kwijt. Van der Weel, die zich kennelijk wilde revancheren voor zijn povere optreden in Rotterdam tegen Borussia, kreeg wegens een rood waas voor de ogen van scheidsrech ter Fredrickson de gele kaart na Krisp een klap in de maag te hebben verkocht. „Dat had rood moeten zijn", gaf zelfs trainer Vonk later toe. „Ik heb Van der Weel na de pauze er daarom maar uitgehaald. Het risico dat we met tien man zouden komen te staan was veel te groot". zijn Europa-Gupdebuut maak te. Maar op het moment dat Tebbens verscheen knokte Sparta al voor een verloren zaak. Want Diliberto mocht dan kort voor de pauze voor Sparta hebben gescoord, vijf minuten eerder had Borussia de marge volledig onoverko melijk gemaakt door een hele fraaie treffer van Pinkall. Die daarmee zijn treffer van „Rot terdam" van een knap vervolg voorzag. Goede instelling „We hebben vooral in de eer ste helft erg goed geacteerd", sprak Heynckes na afloop. „De ploeg bleek de goede instelling te hebben om ondanks de gun stige 1-1 van de eerste wed strijd toch gretig te spelen". Sparta heeft het tot zijn onge noegen gemerkt. De Rotter dammers. in tijd gemeten de laatste Nederlandse vertegen woordiger in het Europese be kervoetbal, mochten na de rust dan nog zo veel in balbe zit zijn, effect sorteerde het nauwelijks. Op een kopbal van Van „held van Ham burg" tot „schlemiel van Mön chenglad bach". Deze metamorfose onderging Sparta's doelman Bas van Noort- wijk, die hier weer eens treurt om de scoringsdrift van Borussia. Diliberto, een wegens buiten spel afgekeurde treffer van Blind en een verprutste kans van Tebbens na, etaleerde de ploeg van Vonk een pijnlijke onmacht. Waar het op tempo gebaseerde counterspel van Borussia scherp tegen afstak. Sparta trachtte met soms wat al te grove middelen de Duitse koploper van meer treffers af te houden. Maar vergeefs. On danks gele kaarten van Leng keek en Andriessen, waarmee gevaarlijke Duitse acties wer den verijdeld, vonden Herbst en Criens toch nog het net. Leerschool „Die harde overtredingen wa ren een gevolg van gebrek aan ervaring. Sparta is een jonge ploeg en na die twee vrogge doelpunten raakte een aantal spelers het hoofd kwijt", trachtte Vonk het in de twee de helft geruime tijd door fluitconcerten begeleide spel van zijn ploeg wat goed te pra ten. „Maar deze wedstrijd is een goede leerschool geweest". Het is de vraag of deze forma tie van Sparta daar nog in de nabije toekomst iets aan zal hebben. Van de huidige ploeg dreigen Eijer en Diliberto bin nenkort te verdwijnen naai beter betalende (buitenlandse) clubs. En Van Gaal, gisteren veel meer fouten makend dan gebruikelijk, heeft als 34-jarige ook niet het eeuwige voetbal leven. Bovendien is Sparta in de Nederlandse competitie in middels al zo ver achterop ge raakt door alle Europese ver plichtingen dat een herhaling van internationaal bekervoet bal niet zo waarschijnlijk lijkt. Waarmee de situatie van de Rotterdamse club een beetje model kan staan voor die van het hele Nederlandse voetbal. Dat vorig jaar in Fortuna Sit- tard nog een ploeg had, die de „Europese winter" overleefde, maar nu al geheel met lege handen staat. Het is alleen daarom al te hopen dat het Nederlandse elftal op 20 no-, vember België verslaat. An ders wordt de vaderlandse voetbalzaak wel erg uitzicht loos. FRANK WERKMAN Borussia Mönehengladbach-Sparta 5-1 (3-1): 12. Rahn 1-0, 14. Rahn 2-0, 34. Pinkall 3-0, 38. Diliberto 3-1, 67. Herbst 4-1, 89. Criens 5-1. Scheids rechter: Frederiksson (Zwe). Toe schouwers: 22.000. Gele kaarten: Van der Weel, Lengkeek en Andriessen (Sparta), Frontzeck (Borussia). Mönchengladbach: Sude; Krauss, Herlovsen. Hannes. Frontzeck; Bo- rowka, Krisp, Rahn (Lienen), Herbst; Mill (Criens), Pinkall. Sparta: Van Noortwijk; Blind. An driessen, Wijnberg. Eijer; Lengkeek. Olde Riekerink (Tiktak), Van Gaal, Diliberto; Schmidt, Van der Weel (Tebbens). »:r«"IEN HAAG Het lijstje Ier an favorieten hoefde na u4e tweede ronde van het uropese toernooi voor i ekerwinnaars amper ge- djzigd te worden. Dyna- br(Jf io Kiev, Benfica en Atle- co Madrid kwamen een 2onde verder. (Roe enige verandering diende 4 oodgedwongen te worden ingebracht. Sampdoria en _?nfica moesten in Genua uit- '°g laken voor wie Europees (Odi oetbal dit seizoen ten einde .Zou zijn. De Portugese beker- (Odj puder reisde met een redelijk (RJ erust hart af naar Italië. De (Roe ai iportprijsvraag 'N^IEN HAAG De uitslagen 'an de wedstrijden voorko- 58 nend op totoformulier 44a zijn Is volgt: •SfAi )njepr-l gfi ladbacl -PSV 1-0 (1); Mönchen- bach-Sparta 5-1 (1); jngff' kistria-Bayern 3-3 (3); Juven- -Verona 2-0 (1); Sampdoria- nfica 1-0 (1); Kiev-Craiova (1); Galatasaray-Uerdingen S,['Ü 1-1 (3); Leipzig-AC Milan 3-1 l); B-ohemians-Köln 2-4 (2); laps» ^ugge-Spartak Moskou 1-3 i. 6.2); Odessa-Real Madrid 0-0 5jp); Hajduk Split-Torino 3-1 juist ingevulde rij •1-3-1-1-1-3-1-2-2-3-1. eerder in eigen huis AIK Stockholm met 1-0 verslagen had, kon in Zweden reeds na dertien minuten een stuk rus tiger adem halen, toen Vizek scoorde. Een minuut later was het gelijk door Dahlqvist. An dermaal Vizek bezorgde de Zweden in het begin van de tweede helft een domper door voor 2-1 te zorgen. De gelijk maker van Zetterlund in de 89e minuut, veranderde daar weinig aan. Schaamrood Rapid Wien, begin dit jaar in Rotterdam verliezend finalist tegen Everton, kwam met het schaamrood op de kaken ver der. De Oostenrijkers verloren het tweede duel op IJsland met 2-1 van Fram Reykjavik. De ruime winst in Wenen (3-0) zal de lankmoedige houding van de gasten zeker in de hand hebben gewerkt. Onzeker is nog wie de laatste kwartfinalist wordt, Rode Ster Belgrado, Lyngby BK of FC Aarau. De Joegoslavische ver tegenwoordiger staat een on derzoek van de UEFA te wachten. In de eerste ronde speelde Rode Ster tegen het Zwitserse Aarau met Zjajic, waarvan onzeker is of hij wel speelgerechtigd was. Mocht dat niet zo zijn, dan speelt Aa rau alsnog in de tweede ronde twee wedstrijden tegen de Deense bekerwinnaar Lyngby in Lissabon opgebouwde voor sprong van 2-0 zou genoeg moeten zijn. En bleek dat ook. De Italianen, onder leiding van de Schot Souness, kregen Benfica niet klein en moesten genoegen nemen met één tref fer, van Lorenzo in de 61e mi nuut. Dynamo Kiev had aan dertien minuten genoeg om Universi- tatea Craiova op de knieën te krijgen. Rats (7e), Belanov (lie) en Demianenko in de 13e minuut zorgden voor een vroege beslissing. De Russen, die in de eerste ronde een hardhandig einde maakten aan het optreden van FC Utrecht op Europees niveau, geloofden het daarna verder wel, de 100.000 toeschouwers teleurgesteld achterlatend. De derde favoriet deed het heel wat minder duidelijk. At letico Madrid zegevierde in Spanje met 1-0 over Bangor City door een treffer van Je sus Landaburu. Het eerste duel tegen de amateurs uit Wales hadden de Spanjaarden al met 2-0 winnend afgesloten. Dynamo Dresden zorgde voor de grootste uitslag in deze ron de. De Oostduitsers zegevier den in eigen huis met 7-2 over IFK Helsinki. De Finnen had den het eerste duel met 1-0 ge wonnen. In Dresden waren zij al bij de rust kansloos (4-0). Dukla Praag, dat twee weken Andreas Trautmann (Dynamo Dresden) passeert doelman Markku Palmroos van HJK Helsinki en zal de derde Oostduitse treffer scoren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11