„BONK" roept op tot blokkades bij Woensdrecht Kamer neemt vreemdelingenbeleid van Korte-Van Hemel onder vuur TOLK: „HU ZEGGEN NEE" Proces tegen staat over status van alphahulpen Zware straf geëist voor „Popie Jopie"-actie rit Beven kort gedingen (Vluchtelingen" willen biet terug naar Suriname Rechter mengt zich niet in kruisrakettenverdrag kunt u 'n gratis stoel krijgeii? ^BINNENLAND, ÊeidócSoinmit WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 plaal en vai (OTTERDAM De rechter-commissa- Rotterdam heeft maandag huis- oeking gedaan in de cel van de 33-jari- Willem van D., die in het Rotterdam huis van bewaring in voorlopige iechtenis zit. Van D. wordt door het ,penbaar ministerie beschuldigd van leelname aan verboden rechtspersonen valsheid in geschrifte. Hij adviseerde dindernemers hoe zij gelden en goederen d(ian een faillissement konden onttrek- Lt ten (bedrieglijke bankbreuk) en bij het ider valse voorwendsels verkrijgen in leningen. De bedrieglijke bank- euk zou gedeeltelijk zijn gepleegd in periode dat Van D. in het huis van waring zit. Het is niet bekend of de echter-commissaris in de cel bewijsma- eriaal heeft gevonden. i de ta erlorei aotisch Sovjet- tem- opinie me in ge 3] pens aat he ten on gaandi penak tegen )V< hij og niejc; zomaa^, j he ji, dfli onderjin ik geei ptimi bespreC dat di]ai lens d m; Huiszoeking in cel Peil rivieren stijgt weer ARNHEM Het waterpeil in de grote ri vieren stijgt weer. Bij Lobith werd giste ren een stand van 7.50 meter geregi streerd en als de regenval in het stroom gebied van de Rijn aanhoudt, zal er over vier dagen bij Lobith weer bijna 8 meter water in de rivier staan. Een stand van tien meter is overigens normaal voor deze tijd van het jaar. Dit heeft een woordvoer1 der van rijkswaterstaat in Arnhem mee gedeeld. Het peil van de Rijn stijgt vol gens hem momenteel 5 tot 10 centimeter per dag. Op 26 oktober brak de Rijn bij Lobith met 7.53 meter het laagte-record van de afgelopen honderd jaar. Het peil zakte ook daarna overigens nog. Afgelo pen zondag werd de laagste stand, 7.46 meter, bereikt. Componisten willen muziek, geen kerkdienst AMSTELVEEN Het Genootschap van Ne derlandse Componisten heeft in een telegram aan minister Brinkman zijn verontwaardiging uitgesproken en diens ingrijpen gevraagd in het NOS-voornemen om een kerkdienst te plaatsen op de klassieke muziekzender Hilversum 4. Dit zal elke zondag gaan gebeuren met ingang van 1 december. De componisten richten zich tot de minister, omdat al eerder is gebleken, dat di verse omroepen het klassieke karakter van Hil versum 4 negeren en er programma's van eigen snit op plaatsen. Dit leidt tot een volstrekt onsa menhangende programmering en een grenzen loze verspilling van talent en omroepmiddelen, aldus de componisten. RPF: „Ik Jan Cremer" moet subsidie teruggeven DEN HAAG De RPF wil dat minister Brinkman (kunst) de subsidie terugvordert die hij heeft gegeven aan de failliete roekmusical „Ik Jan Cremer". RPF-kamerlid Leerling heeft de minister schriftelijk gevraagd wat de oorzaken zijn van het faillissement. Daarin moet vol gens hem ook „het zedenkwet- send karakter" van de produktie worden betrokken. Voortaan moeten er aan subsidiëring van commerciïe produkties strengere eisen worden gesteld, aldus Leerling. Zuid-Holland ontvangt 11,1 min gulden voor Woerden en Driebruggen DEN HAAG De provincie Utrecht zal Zuid-Holland 11,1 miljoen gulden betalen in ruil voor de gemeenten Woerden en Driebruggen. Utrecht wil de twee ge meenten binnen haar grenzen hebben om de gemeentelijke herindeling in het wes ten van deze provincie te kunnen voltooi en. Driebruggen komt slechts gedeeltelijk binnen Utrecht te liggen. De 11,1 miljoen gulden moet volgens de provincie Zuid- -Holland worden gezien als een vergoe ding voor de investeringen die Zuid-Hol land in de twee gemeenten heeft gedaan. De ontwerp-regeling tussen de twee pro vincies is inmiddels naar minister Riet kerk van binnenlandse zaken gestuurd. Van parlementaire re dactie) JEN HAAG Staatsse cretaris Korte-Van Hemel Justitie) heeft gisteren iranuit de Tweede Kamer zeel kritiek te verduren jehad op haar beleid, met ïame waar het de behan- ieling van vreemdelingen jetreft. Tijdens het debat er de Justitiebegroting tten zowel de oppositie de regeringspartijen DA en VVD hun onge- ioegen over de staatsse cretaris. PvdA-woordvoerder Kosto zei het vreemdelingenbeleid verkilling waar te ne- met name waar het gaat de beoordeling van de raag of een vreemdeling het uit moet dan wel hier blijven. „In zulke geval- ,1 .een len strekt twijfel minder dan vroeger tot voordeel van de vreemdeling", aldus Kosto. Ook drong hij erop aan, en de kleine linkse fracties met hem, spoedig een goede opvangmo- gelijkheid te creëren voor asielzoekers die op Schiphol aankomen. CPN-fractievoor- zitter Ina Brouwer wees er bij wijze van voorbeeld op dat er nu al een week een Afghaanse vluchteling in de vertrekhal van Schiphol verblijft, in af wachting van de beslissing of hij al dan niet mag blijven. De VVD'er Wiebenga verweet de staatssecretaris dat zij „niet in staat is gebleken de brood nodige herziening van het vreemdelingenbeleid verder te brengen dan het stadium van ambtelijke voorbereiding" en hij voegde eraan toe: „ook an derszins lijkt zij niet al te be sluitvaardig". Ook CDA- woordvoerder Van den Burg gaf te kennen teleurgesteld te zijn over het uitblijven van nieuwe wettelijke regels voor de behandeling van vreemde lingen. Aan het adres van minister Korthals Altes uitte de CDA'er zijn verontrusting over de „dramatische" daling van het aantal misdrijven dat wordt opgehelderd. Hij bepleitte de Kosto (PvdA) maakte zich zor- inzet van meer politiemensen gen over het gebrek aan rech- voor het recherchewerk. Ook ters. Hij stelde voor de salaris- moet daarvoor extra geld wor- sen van rechters te verhogen, den uitgetrokken. „Ophelde- omdat het ambt van rechter ring van misdrijven mag geen vanwege de betrekkelijk lage geluks- of toevalstreffer wor- beloning en het zware werk den. Misdaad mag niet lonen", weinig aantrekkelijk is voor aldus Van den Burg. juristen. Staatssecretaris Korte-Van Hemel en minister Korthals Altes van justitie tijdens de begrotingsbehandeling van hun departement in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid Aad Kos to vindt dat er een wet moet komen waarin kwa liteitseisen worden gesteld aan tolken die vreemde lingen bijstaan in strafza ken en bij politieverho- ren. Hij stelde dit voor in het debat over de justitie begroting voor 1986. Kosto vertelde dat hem een aantal klachten had bereikt over de kwaliteit van mensen die als tolk optreden. „Om te beginnen is er in nogal wat ge vallen sprake van tolken die de neiging hebben de rol van de ondervragende politie-amb- tenaar over te nemen. Verder is er nogal eens twijfel of een tolk, ook al is hij bonafide, de juridische taal wel voldoende doorgrondt. En dan is er ook de twijfel zonder meer", aldus Kosto. Om dit laatste te illustreren bracht hij het volgende voor beeld te berde: „Onlangs ver telde een officier van justitie mij over een langdurige dia loog tussen een verdachte en een tolk, in een taal die voor de officier en de rechter niet te doorgronden was. Na uit voerige tekstuitwisseling en heftige gebaren, waaronder veel geknik, werd door de rechter aangedrongen op ver taling. Waarop de tolk alles sa menvatte met de woorden: Hij zeggen nee Prijs in Indonesië voor sojabonenlied JAKARTA Indonesië heeft een prijs van 3.000 gulden uit geloofd voor een lied waarin de loftrompet wordt gestoken over het zaaien van sojabonen. Het aanbod is afkomstig van de directeur-generaal van Voedseloogsten, Sueheidi, die gisteren zei te hopen dat het lied de boeren zal aanmoedi gen om meer bonen te plan ten, waardoor de import van soja kan worden verminderd. De minister kon de kamer niet echt overtuigen dat de regio's baat hebben bij deze beslissing. Maar het feit dat tot nu toe aange vraagde terugploegprojecten ook een structuurversterkend effect hebben, deed de regeringspartij en besluiten om minder te vra- Toen vroegen VVD en CDA r melijk de 100 miljoen voor de te rugploegprojecten uit andere dan Ruim 2 min voor moderniseren vissersschepen BRUSSEL Nederland krijgt uit wat genoemd wordt de af deling oriëntatie van het Euro pese landbouwfonds een be drag van 2.180.000 gulden. Dat blijkt uit gegevens die de EG- -commissie in Brussel gisteren verstrekt heeft. In totaal wordt er uit het fonds aan ne gen EG-lidstaten een bedrag van bijna 83 miljoen gulden uitgekeerd. In al die negen landen gaat het geld naar pro jecten die bedoeld zijn om de visserijsector te herstructure ren, te moderniseren en ver der te ontwikkelen. In ons land gaat het om 21 projecten, die vooral betrekking hebben op het moderniseren van vis sersschepen. Volgens de mede deling van de EG-commissie heeft men daarmee vooral de vangstverbetering op het oog. Ook wordt er geld besteed aan het verbeteren van de werk en verblijfomstandigheden aan boord. I. DEN HAAG De jjutrechtse advocaat mr. I.K. Jap-A-Joe heeft de Haagse rechtbank gisteren len vandaag in een serie kort gedingen gevraagd de Staat te verbieden ze ven verspreid in ons land vonende Surinamers naar hun land van herkomst uit te wijzen, zolang de ad van State nog geen beslissing heeft genomen |over de door hen inge diende herzieningsverzoe ken. Mr. Jap-A-Joe betoogde dat zijn cliënten tot nu toe tever geefs bij de staatssecretaris van justitie een beroep hebben ge daan op grond van het vluch telingenschap. Zij zeggen voor hun leven te vrezen al zij weer terug zouden moeten naar Su riname. Allen verklaren in ei gen land aan verzetsactivitei ten te hebben deelgenomen, gericht tegen het regiem-Bou- terse. Eén hunner, een jonge vrouw, zou geregeld door Surinaamse militairen sexueel zijn mis bruikt. Zij zegt bovendien dat zij ginds tegen haar wil werd gedwongen te infiltreren in de verzetsbeweging om mede burgers te bespioneren. Ten einde raad is zij vorig jaar via Frans Guyana naar Nederland gevlucht. Volgens landsadvo caat mr. Hoogvliet zouden de Surinamers onvoldoende heb ben aangetoond dat zij in een vluchtsituatie verzeild zijn ge raakt. De stichting voor de opvang van Surinaamse vluchtelingen „Makmur" heeft zich achter de de schaard. Sympathisanten reik ten tijdens de behandeling var de diverse zaken pamfletten uit waarin zij krachtig protes teerden tegen de uitwijzing van ex-rijksgenoten door Ne derland. Vonnis op 12 november. Tientallen Surinamers demonstreerden gisteren voor het ministerie van justitie in Den Haag tegen het Nederlandse beleid ten aanzien van Surinaamse vluchtelingen. Het hoofd van de afdeling vreemdelingenzaken, Nawijn, ontving een delegatie van de demonstranten. j' Overleg KLM en SLM hervat AMSTELVEEN De directie van de Surinaamse Lucht vaartmaatschappij SLM heeft van de Surinaamse regering toestemming gekregen om met de KLM verder te praten over een samenwerkingsovereen komst op de route tussen Am sterdam en Paramaribo. Giste- is het overleg tussen de di recties van de beide v lucht vaartmaatschappijen in Am stelveen hervat. Het overleg tussen de beide luchtvaart maatschappijen is noodzakelijk geworden omdat op 1 novem- de samenwerkingsove reenkomst die sinds juli 1984 frissen KLM en SLM bestond afliep. De verwachting is dat iet overleg spoedig met een positief resultaat kan worden afgerond. les nog oorge- eef ei Uitjes e grot rk tot ,el op mikei 't jaii). u ei i ndert AMSTERDAM „Daags nadat het parlement in stemming heeft gegeven aan de plaatsing van kruisraketten in Neder land moet iedereen zich ziek melden. De diagnose zal zijn: „Hollanditis". De volgende dag begeven alle zieken zich naar Woensdrecht om daar een menselijke blokkade te vormen tegen de bouw van de raketinstallaties". Deze woorden kwamen gister middag van Piet Reckman, één van de woordvoerders van het samenwerkingsverband Burgerlijke Ongehoorzaam heid Non-Koöperatie (BONK). Tijdens een persconferentie in Amsterdam gaven de oprich ters van BONK een uitgebrei de toelichting op hun in de kranten verschenen oproep tot burgerlijke ongehoorzaamheid. Zij willen „met alle geweldloze middelen die er zijn" de bouw van de raketbunkers in Woensdrecht tegenhouden. Een aantal akties wordt ge houden bij alle bedrijven die met de bunkerbouw te maken hebben. Bouwvakarbeiders, havenarbeiders en werkne mers van toeleveringsbedrij ven zullen worden opgeroepen hun handen niet vuil te ma ken aan „besmet" werk. De Bond Weigering Defensiebe lasting, ook aangesloten bij BONK, roept iedereen op 5,72 gulden minder belasting te be talen (een cent voor elke nieu we raket in West-Europa) en dat bedrag te storten in het Vredesfonds, dat nu al 70.000 gulden aan aktiva heeft. ipK VAN AARDENNE GEEFT TOE: Kernafval komt zeker terug uit het buitenland Van Aardenne (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na 1990 zal er zeker hoog radioactief kernafval uit Frankrijk en Groot Brittannië naar ons land worden terug gestuurd. Het betreft hier afval dat is ontstaan bij de opwerking in deze landen van oude kernstaven uit de kerncentrales Borsse- le en Dodewaard. Dit heeft minister Van Aardenne (economi sche zaken) gisteren toegegeven in antwoord op Kamervragen over zijn begroting 1986. De contracten op basis waarvan Cogéma en BNFL het afval te rug kunnen zenden werden al in 1981 afgesloten, maar tot dus verre benadrukte Van Aardenne steeds dat terugzending van het afval nog niet absoluut zeker was. Dat voorbehoud maakt de minister nu niet meer. In zijn mededelingen aan de Kamer zegt hij dat „na overeenstemming over de vorm waarin het afval wordt teruggezonden", het Franse Cogéma 130 vaten met kern- spijtingsafval (KSA), afkomstig van Borssele, retour Nederland stuurt. Over de hoeveelheid Dodewaard-afval „kan op dit mo ment nog niets met zekerheid worden gezegd". DEN HAAG De presi dent van de Haagse recht bank, mr. M.R. Wijnholt, zal de Nederlandse rege ring niet bevelen een on derzoek in te stellen naar de vraag of plaatsing van kruisraketten in Woens drecht in strijd is met het volkenrecht. De stichting „Miloenen zijn Tegen" had de rechter vorige week in kort geding om zo'n onderzoek gevraagd. Mr. Wijnholt stelde gisteren in zijn vonnis dat de Staat al bij vele voorgaande gelegenheden een onderzoek heeft ingesteld naar de vraag of het dreigen met kernwapens en een moge lijke inzet door ons land vol kenrechtelijk geoorloofd is. „De Staat heeft een achttal voorbeelden gegeven van ge vallen in de periode 1949-1985. De stichting heeft die voor beelden onweersproken gela ten en slechts opgemerkt dat bij die gelegenheden de zaak niet goed is uitgezocht". Bo vendien stelde mr. Wijnholt dat de rechter zich niet mag mengen in de totstandkoming van een verdrag. De bevoegd heid om verdragen te sluiten is in ons staatsbestel voorbehou den aan de koning en de Sta ten-Generaal", aldus de presi dent. UTRECHT De AbvaKabo begint een proces tegen de Staat der Nederlanden omdat alphahulpen volgens de bond worden gediscrimineerd. Alphahulpen zijn vrouwen die enkele uren per week huishoudelijk werk doen bij cliënten van de instellingen voor gezinsverzor ging. De AbvaKabo heeft een zogenoemde bodempro cedure gestart bij de rechtbank in Den Haag. Er zijn ongeveer 40.000 alphahulpen. Deze vorm van dienstver lening werd in 1979 ingevoerd in de gezinszorg. De alphahulp is goedkoper dan gewone gezinszorg omdat vrouwen die uitslui tend huishoudelijk werk doen gedurende minder dan drie dagen per week niet onder de sociale verzekeringen tegen werkloos heid, ziekte en arbeidsongeschiktheid vallen. Dit is volgens de AbvaKabo in strijd met de derde Europese richtlijn op grond waarvan de lidstaten voor eind 1984 een eind moesten maken aan ongelijke behandeling van mannen en vrouwen. De bond stelt dat dit ook geldt voor de regelingen waarop de alphahulp is gebaseerd. De bezwaren van de bond betreffen de subsidievoorwaarden voor de alphahulp, de bepalingen in de sociale wetgeving die het mogelijk maken vrouwen in huishoudelijke dienst uit te zonde ren van de sociale verzekering en een artikel van het BBA (Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen). ADVERTENTIE WAAR Kijk in de krant van donderdag. FRIEMELS UTRECHT „Deze men sen zijn door justitie be handeld of het zware cri minelen waren. Ze heb ben in eenzame opsluiting gezeten, terwijl al gauw duidelijk was dat het in feite ging om. een simpele overtreding van de tele graaf- en telefoon wet". Buiten proporties vond advo caat mr C. Korvinus de eis van officier van justitie mr P. Bender, die gisteren voor de rechtbank in Utrecht vier maanden cel met aftrek, waar van twee voorwaardelijk, eiste tegen drie Bosschenaren en een Utrechter. De vier beaamden dat ze tij dens het roerige bezoek van de paus aan Utrecht in mei met illegale zendapparatuur lucht in waren gegaan. Dwars door de politieradio heen had den ze enkele uren achtereen het roemruchte „Popie Jopie- "-lied ten gehore gebracht Daarbij liep het mobilofoon verkeer van de politie, die de handen vol had aan de rellen rond het pausbezoek, fors in het honderd. De 60-jarige Fons van de S. uit Den Bosch verklaarde: „We wilden op een beetje grappige manier de paus via de radio duidelijk maken dat we niet zo blij waren met zijn bezoek". Daartoe probeerden zij met de in de pausmobiel gezeten kerkvorst letterlijk en figuur lijk op één golflengte te ko men. Het viertal werd overi gens na enkele uren door de politie met getrokken pistool „uit de lucht" gehaald. Volgens de verdedigers ging justitie pas goed in de fout toen bleek dat twee mobilo foons bij acties bij Dodewaard uit een container van de poli tie waren gestolen. Drie van de vier verdachten bleven in voorarrest, ook toen al lang duidelijk was dat er geen schijn van bewijs was om de vier de diefstal in de schoenen te schuiven.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3