kerk wereld Dreigend tekort aan rooms-katholieke leerkrachten op katholieke basisscholen £cidóc2oiumit K Binnen vijf jaar vrouwelijke Zuidafrikaanse politie martelt arrestanten Bredere opzet gereformeerde theologische opleiding gewenst Aftellen voor Genève Vi ACHTERGROND £&idóe Qowuvnt WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 PAGINA 2 3IN1 Bonipakket voor Iraanse ambassadeur bij Vaticaan De Iraanse ambassadeur bij het Vaticaan heeft dinsdag met de post een bompakketje uit Parijs ontvangen. Het pakket bevatte een rekenmachine, waarin 300 gram explosief materiaal ver borgen was. De ambassadeur vertrouwde het pakjë niet en waarschuwde de politie. De Italiaanse explosievenopruimingsdienst zei dat de bom krachtig genoeg was om het hele kantoor van de ambassa deur te kunnen verwoesten. „Het was een aardig cadeautjewas het nuchtere commentaar van ambassadeur Seyed Hadi Khosrovshahian. President Mormonen overleden De president van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen - de Mormonen -, Spencer W. Kimball, een profeet voor zijn 5.800.000 volgelingen, is dinsdagavond op 90-jarige leeftijd in Salt Lake City in de Mormonenstaat Utah overleden. Kimball was de twaalfde president van de kerk was. De overleden president bevrijdde zijn kerk van een hypo theek van 140 jaar rassendiscriminatie, maar was een overtuigd tegenstander van de bevrijding van de vrouw. De Mormonen- kerk wordt hangende benoeming van een opvolger voor Kim ball. geleid door de Raad van Twaalf.' Het is traditie dat het oudste lid van dit college tot volgende president wordt be noemd. Kandidaat is de 86-jarige federale oud-minister van landbouw, Ezra Taft Benson. God rekent niet, Hij schenkt WAARSCHUWING VICARIS ZUIDGEEST: Er dreigt een tekort aan rooms-katholieke onder wijsgevenden aan de ka tholieke basisschool. Die waarschuwing heeft de vicaris van het bisdom Rotterdam, J. G. M. Zuid geest laten horen op de dekenbijeenkomst en de priesterraad van het bis dom. Het aantal studenten op de pedagogische academies basis onderwijs (pabo's) is sterk te ruggelopen. waardoor voor het totale basisonderwijs over enkele jaren een tekort aan onderwijsgevenden dreigt. Dit tekort doet zich in het rooms- katholiek onderwijs naar ver houding nog sterker gelden. Vicaris Zuidgeest acht het niet uitgesloten dat binnen enkele jaren steeds meer niet- katholieke onderwijsgeven den aan katholieke basisscho len benoemd moeten worden. „In het voortgezet katholiek onderwijs kan ik me desnoods voorstellen dat een deel van de docenten niet katholiek is, maar wel het katholieke ka rakter respecteert. In het ba sisonderwijs liggen de zaken anders. Daar gaat het om on derwijsgevenden die een heel jaar lang iedere dag met de zelfde jonge kinderen om gaan. En we weten dat de identiteit van een school meer is dan een uurtje catechese. Het gaat om de doorwerking van uitgangspunten en waar den in de schoolpraktijk. Als er inderdaad een langdurig tekort aan katholieke onder wijsgevenden in de basis school ontstaat, dreigt de ka tholieke basisschool te veran deren in een school voor alge meen basisonderwijs met een uurtje catechese. En dat zou uitermate ernstig zijn". Opleidingen De vicaris heeft ook zorgen over de toekomst van de rooms-katholieke opleidings instituten voor onderwijsge venden aan de basisscholen. Zoals bekend betekent de schaalvergroting (STC) in het hoger beroepsonderwijs een aanslag op de zelfstandigheid van kleine (confessionele) hbo-instituten. Vicaris Zuid geest: „Met name voor de kleine katholieke pabo's kan dat proces van schaalvergro ting en herschikking grote ge volgen hebben. Als die pabo fuseert met andere katholieke Vicaris Zuidgeest: „identiteit is meer dan uurtje catechese" instellingen vot roepsonderwijs. tekent altijd een verlies. Hoe goed je ook denkt de eigen identiteit te kunnen afgrende len". Naar zijn overtuiging dienen de (katholieke) pabo's „agres siever" studenten te gaan werven. „Het is met de nuch tere cijfers in de hand aan te tonen dat er veel meer vraag naar leerkrachten komt dan er aanbod zal zijn. Dat bete kent een heel grote kans op werk voor de studenten die komend schooljaar aan de op leiding beginnen. De pabo's moeten bekendheid aan deze feiten geven. Het is in het be lang van het. basisonderwijs dat zich weer meer studenten bij de pabo's aanmelden. Het is ook in het belang van de pabo's zelf. Als deze instituten meer studenten in huis heb ben, staan ze sterker in even tuele fusiegesprekken. Ook daarom hoop ik dat de katho lieke pabo's de komende jaren zullen groeien. En dan is de kans niet denkbeeldig dat al lerlei „laatste redmiddelen" zoals fusie met „neutrale" in stellingen, niet nodig blijken te zijn", aldus vicaris Zuid- LUTSEN KOOISTRA „Binnen vijf jaar zal de eerste vrouwelijke pries ter haar intrede doen in de Rooms-Katholieke Kerk". Deze boude uit spraak deed zuster There sa Kane, oud-presidente van de Leadership Confe rence of Women Reli gious, de organisatie van oversten van vrouwelijke religieuzen in de Vere nigde Staten, op een con ferentie in St. Louis die was belegd voor vrouwen met een priesterroeping. Zuster Kane, dezelfde die af week van de tevoren vastge stelde tekst van een toespraak tot de paus bij diens bezoek aan de Verenigde Staten in 1979, baseert haar optimisme op het feit dat in de kaholieke Kerk de gewetens zijn wak ker geschud over het lot van de vrouw, „want er ligt een wereld van verschil tussen de tijd waarin onze beweging werd opgericht en onze da gen", aldus zuster Kane. De Amerikaanse bisschoppen vragen zich nu af of ze hier over een pastorale brief, zul len schrijven, „iets wat nog maar enkele jaren geleden ondenkbaar was". Volgens woordvoerder Kath leen Sharkey is het eerste en thousiasme van tien jaar gele den wel wat getemperd en nemen de vrouwen die pries ter wensen te worden thans een realistischer standpunt in. „Heel wat vrouwen beseffen maar al te goed dat zij dat niet meer zullen beleven, maar hun dochters misschien wel", verklaarde zij. Zuster Lynne Schmidt, een religieuze uit Louisville, ken schetste de algemene stem ming als :„We lopen storm te gen een onwrikbaar blok". Deze zuster van Notre Dame verwacht dat het proces naar een vrouwelijke priester erg langzaam zal verlopen, omdat in de Rooms-Katholieke Kerk mannen nog steeds de dienst uitmaken. In andere Kerken, waar de vrouw al wel tot het ambt wordt geroepen, speel den zij al veel langer een rol op het niveau waar de beslis singen vallen, is haar visie. Volgens mevrouw Sharkey bestaan er geen plannen het aan te laten komen op een aanvaring met het kerkelijk gezag. „Integendeel, heel wat van de hier aanwezigen die al een rol spelen op het kérke- lijk grondvlak doen wat zij al doen met liefde en zachte vastbeslotenheid", verklaarde zij- Zuster Kane nam nog de gelegenheid te baat haar gal te spuwen over „Vaticaanse kringen, die ons hebben afge schilderd als een stel despera do's die een heel instituut de vernieling willen inhelpen". RAPPORT WERELDRAAD: Zware verwijten aan het adres van de Zuidafrikaanse politie bevat het rapport over gewelddadig optreden van de politie, dat de Wereldraad van Kerken dinsdag heeft uitgegeven. In minder dan een jaar heeft de politie tijdens geweldloze de monstraties 780 mensen doodgeschoten, waarbij zonder eni ge reden met scherp op de massa is geschoten. In het rapport van de „christelijke medische commissie", een afdeling van de Wereldraad, wordt de Zuidafrikaanse regering verder verweten dat ze bewust de politie geweldda dig laaat optreden om de wereld duidelijk te maken dat het leven van een zwarte niets waard is. Daarom worden steeds meer kinderen het slachtoffer van deze barbaarse schietpar tijen, aldus het rapport. Meer dan een kwart van de 380 personen die sinds het uit roepen van de noodtoestand zijn gearresteerd, is jonger dan achttien jaar. Vooral de jongste gevangenen worden tijdens de verhoren seksueel misbruikt, geslagen of anderszins ge folterd, zo meldt het rapport. De Wereldraad heeft daarover talrijke getuigenverklarin gen. Meer dan 100 gearresteerden, onder wie twee predikan ten, vertoonden sporen van martelingen. Verder zijn veel jonge arrestanten door beschonken politiefunctionarissen in elkaar geslagen. De Wereldraad is het geval bekend van een student die vier dagen lang geslagen werd en electrische schokken kreeg toegediend. „INTERMEZZO" AMERIKAANSE BISSCHOPPENCONFERENTIE Gezamenlijke dienst katholieken en luthersen Ruim 60 rooms-katholieke en 30 lutherse bisschoppen zullen volgende week donderdag deelnemen aan een gezamenlijke kerkdienst in een Lutherse kerk in de Amerikaanse hoofd stad. Met deze dienst willen de kerkleiders de groeiende toe nadering tussen beide kerken benadrukken. De voorzitter van de Rooms-Katholieke bisschoppenconfe rentie, bisschop James Malone van Youngstown (Ohio), zal daarbij spreken over oecumenische betrekkingen. De dienst is een intermezzo tijdens de jaarvergadering van de Amerikaanse bisschoppen, die van 11 tot 15 november in Washington wordt, gehouden. Verder zullen de leiders van de drie Lutherse kerkgenootschappen die bezig zijn te fuse ren, aan de dienst deelnemen. Het is de eerste maal in de Verenigde Staten dat Rooms-Ka tholieke en Lutherse bisschoppen gezamenlijk een dienst houden. Kortgeleden werd de briefwisseling tussen bisschop James Crumley van de Lutherse Kerk in Amerika (Engelse afkorting: LCA) en paus Johannes Paulus II openbaar ge maakt. Overigens haastte de Lutherse Wereldfederatie zich om de activiteiten van Crumley, die ook in privé-audiëntie werd ontvangen, als een solo-optreden af te schilderen. In Nederland hebben vorig jaar de Hervormde, Gerefor meerde en Lutherse Kerken de paus per brief op de hoogte gesteld van de blokkades in de oecumenische ontwikkeling. Tijdens zijn bezoek de paus bekend. i Nederland werd het antwoord 1 Andrés Segovia speelt voor paus De Spaanse gita rist Andrés Sego via heeft gisteren voor de paus ge speeld. De 92-ja- rige kunstenaar liet in het pause lijke appartement een stuk van Georg Friederic Handel horen, nadat hij om ze ven uur de mis had bijgewoond in de privékapel van paus Johan nes Paulus II. Segovia maakt op het ogenblik een concertreis door Italië. De opleiding aan de Theolo gische Hogeschool der Gere formeerde Kerken in Neder land te Kampen moet breder worden opgezet. Meer aan dacht voor de huidige situatie en voor andere godsdiensten en levensbeschouwingen in onze samenleving is gewenst. Bovendien moet de opleiding niet uitsluitend op het gewo ne predikantswerk worden gericht. Verder is meer aan dacht gewenst voor het vraagstuk van de vrouw in kerk, theologie en samenle ving. Dit schrijven de curatoren in het vervolgrapport over het beleid, dat de Hogeschool de komende jaren moet voeren. Het rapport komt eind deze maand op de gereformeerde synode aan de orde. Vorig jaar mei nam de Hoge- schoolraad het initiatief tot een brede discussie over de uitgangspunten van het on derwijs en onderzoek in Kampen inclusief de conse quenties hiervan voor de op zet van de studie en voor het personeelsbestand. Curatoren wijzen er in hun verslag op dat het niet te bedoeling is een geheel nieuwe opzet te schetsen als alternatief voor de huidige, die aan Abraham Kuyper is ontleend. Nieuwe posten zijn onder meer nodig voor de gods dienstwetenschappen (n iet-c hristelijke godsdiensten), so ciologie en feministische the ologie. Dit kan gerealiseerd worden door de aanstelling van nieuwe krachten, ruil- contracten met andere uni versiteiten, deeltijdbanen of omscholing van zittend per soneel. Curatoren bepleiten handha ving van de hoogleraars plaats zendingswetenschap pen, onder meer met een verwijzing naar de belangrij ke plaats van de zending bin nen de Gereformeerde Ker ken. De hoogleraarsplaatsen Semitica en Kerkrecht zijn gebonden aan de hoogleraar die momenteel deze functie vervult (resp. dr. J. C. de Moor en dr. H. B. Weyland). Bij het ontstaan van een va cature wordt de eerstge noemde plaats veranderd in die van een universitair hoofddocent en wordt de tweede formatieplaats ter discussie gesteld, aldus het rapport van de curatoren. Turkse getuige bevestigt dat hij Agca geld gaf Een Turkse getuige heeft gis teren voor de rechtbank in Rome verklaard dat hij Meh- met Ali Agca in Bulgarije geld heeft gegeven in op dracht van een vermeende Turkse crimineel. Agca pleegde op 13 mei 1981 een aanslag op paus Johannes Paulus II. De Turkse getuige Omer Mersan verklaarde voor het hof dat Agca in juni of juli 1980 bij hem was geko men in de Bulgaarse hoofd stad Sofia, waar volgens Agca het complot werd ge smeed om de paus te ver moorden. Agca, die zich toen Metin noemde, zei tegen Mersan dat hij geld nodig had en dat hij een vriend was van Abuzer Ugurlu, een vermeend leider van de Turkse maffia die vanuit Bulgarije een smok kelbende leidde. Mersan. die verklaarde Ugurlu zakelijk te kennen maar niet betrokken te zijn bij criminele affaires, zei dat hij Agca na telefo nisch overleg met Ugurlu 2.000 Westduitse marken had gegeven. Een partner van Ugurlu, de overleden Bekir Celenk, zou Agca een grote beloning in het vooruitzicht hebben gesteld voor de moord op de paus. De verkla ringen van mersan stemmen overeen met wat Agca eerder op het proces te berde heeft gebracht. Litouwse pater had meer geluk dan Popieluszko In Litouwen heeft zich in augustus een ontvoering voorgedaan die als twee druppels water lijkt op de zaak van de Poolse priester Jerzy Popielusz ko, die vorig jaar bij zo'n ontvoering het leven liet. De 51-jarige priester Va- clonas Stakenas uit Kzo- kelaukis had echter het geluk dat hij het kon na vertellen. Deze zaak is pas nu in het Westen be kend geworden. Pater Stakenas, lid van het Katholieke comité voor de rechten van de mens, werd in de nacht van 21 op 22 au gustus met een list (het toe dienen van het laatste sacra ment) in een auto gelokt. Aan de buitenkant van de stad sloegen twee mannen hem in elkaar, bonden hem vast en gooiden hem in een meertje. Vaclonas Stakenas dankt zijn leven aan het feit dat het wa ter niet diep was. De volgen de ochtend werd hij door een motorrijder opgemerkt, die hem bij de politie afzette. Daar werd zijn geval gebaga telliseerd. Hij werd gerust ge steld met de mededeling dat de misdadigers zeker opge spoord zouden worden. In de afgelopen vijf jaar zijn in Litouwen reeds drie pries ters (Leonas Sapoka, Leonas Mazeika en Bronislav Lauri- navicius) onder verdachte omstandigheden omgeko- Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Streekgemeen te Midden-Limburg, D.W.Koelman te Terneuzen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Oudewa ter, drs. R. A. van Kooij, pre dikant te Leidschendam (di recteur Instituut Kerk en Sa menleving te Den Haag), wo nende te Bodegraven. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Zeist, J. Jans sen te Loppersum en Wester- emden. Bedankt voor En- schede-Noord, J. T. Olden- huis te Helpman (Gronin gen). Beroepen: te Mariënberg J. M. A. Groeneveld te Rid derkerk; te Hoek A. L. T. de Bruijne kandidaat te Lely stad; te Winschoten J. Zwart kandidaat te Kampen. OVER twee weken begint in Genève de tweedaagse topcoi ferentie tussen president Reagan en Sovjet-partijleider Gor batsjov. Het is voor het eerst sinds 1979 dat de leiders van supermachten elkaar ontmoeten. De verwachtingen voor d^ai bijeenkomst zijn hoog gespannen, niet in de laatste pl. door de elkaar opeenvolgende ontwapeningsvoorstellen vai beide kanten. Maar het gevaar is groot dat er te veel word verwacht. De verhoudingen tussen de supermachten zijn afgelopen jaren dermate bekoeld, dat tijdens zo'n eerste to|£e> sinds jaren eigenlijk geen ingrijpende besluiten kunnen den genomen. Belangrijk is vooral dat de leiders van de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie weer met elkaar aan de ta fel zitten, ook al zal meer dan de helft van de tijd verlorei gaan met vertalingen. De aanloop naar Genève heeft tot nu toe iets chaotisch Waar topconferenties vroeger in het diepste geheim werder voorgekookt, volgen de vredesvoorstellen van de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten elkaar momenteel in hoog tem po op. Duidelijk is dat zowel het Witte Huis als het Kremlii de ontmoeting in Genève ook beschouwen als het voorlopig! hoogtepunt in de strijd om de gunst van de publieke opinie Maar in tegenstelling tot vroeger, staat de uitslag van die dia-wedloop nog niet bij voorbaat vast. ONDER aanvoering van de (OTTEl is in F oeking ee Wille lechten ipenbaa 1 j nI, partijleider Gorbatsjoi ^an 0 de Sovjet-Unie er de afgelopen maanden met succes in ge slaagd de Verenigde Staten met hun eigen media-wapens t< ,retarj Justit ranuil zeel bestrijden én in het defensief te drukken. Bij gebrek kritische binnenlandse oppositie is het Kremlin in staat he ene na het andere voorstel te doen. Daarmee wordt ten on rechte de indruk gewekt, dat het Kremlin tot verregaand concessies bereid is en dat het de VS zijn, die elk wapenak ^ame koord blokkeren. leling jetref PRESIDENT Reagan heeft, mede als gevolg van de tegen )Ver stellingen onder zijn adviseurs, lang gewacht voordat hij he jitten tegenoffensief opende. Hoewel de precieze inhoud van d< voorstellen die hij vorige week op tafel heeft gelegd nog nie CDA bekend is, ziet het er naar uit dat het Kremlin er niet zomaa noege aan voorbij zal kunnen gaan. cretar PvdA- TWEE weken is echter een veel te korte tijd om via onder in handelingen een akkoord te bereiken. Het was dan ook geei fen verrassing dat minister Shultz gisteravond weinig optimis tisch vertrok uit Moskou, waar hij voorbereidende besprevraag kingen heeft gevoerd. Genève is geen toverwoord, dat di]ancj toekomst van de wereld in één keer veilig stelt. Tijdens d mag b tweedaagse bijeenkomst zullen Reagan en Gorbatsjov voora hun uitgangsposities betrekken voor de werkelijke ondeq, - handelingen, die later zullen volgen. Zoals Shultz gistereij fi |H zei: „Het leven houdt niet op na half november". Iu Depressieweer DE BILT (KNMI) Voorlo pig zijn we nog niet van het onstuimige herfstweer af. Aa»^ de kust stond de afgelopen nacht een noordwesterstorm, veroorzaakt door een depressie die gistermiddag de Noordzee overstak en die vandaag over zuid-Zweden naar de Oostzee wegtrok. De komende nacht dient zich alweer de volgende oceaande pressie aan. Deze lijkt iets minder actief dan zijn voor ganger, maar aan de kust komt het toch weer tot storm achtige wind. De regenzone van de depressie ligt morgen een groot deel van de dag bo ven ons land. De daarop vol gende depressie domineert het weer van het komend week einde. ken velden en wat regen, overige zonnige perioden en droog. Midd; 17 graden Boerenkool stamppot met worst vruchtenkwark Voor twee personen hebt u nodig: 750 g boerenkool met stronk of 375 g vers ge sneden of diepvriesboeren kool, Vz tot 1 kg grote aard appelen, zout, 200 g rook worst, 30 g margarine; (augurken, uitjes, piecalil- ly); 2 flinke appels, 1 (pers)si naasappel, 225 g kwark, basterdsuiker naar smaak, oranje of rode jam. Spoel boerenkool met stronk een keer en stroop vervol gens het blad van de grove nerven. Was de groente tot het spoelwater schoon blijft en snijd haar klein. Wie lie ver gesneden boerenkool ge bruikt, moet de groente ko pen op de dag dat de stamp als voordeel dat het geer, voorbereidingstijd vraagt èn dat het in voorraad genomen kan worden. Dat laatste prettig voor wie geen tijd zin heeft om elke dag schappen te doen. Leg de geschilde en doorgesneden aardappelen ii de pan met daarop de boe ren kool, wat zout en de rookworst. Kook deze massa in een half uur gaar. Haal de worst uit de pan, schenk wa van het kooknat in de schaa en stamp aardappelen en boerenkool fijn. Voeg de margarine toe en zo veel van 'het kooknat dat de stamppol prettig eetbaar wordt. Ver deel de worst in porties en leg die op de zo nodig nog even (al roerende) doorgé- warmde stamppot. Geef desgewenst augurken, uitjes o f piccalilly bij. Schil de appels, rasp ze grol en meng ze direct (anders worden ze bruin) met sinaas appelsap. Voeg de kwark tóe en breng het mengsel op smaak met basterdsuiker Garneer het toetje met jarij Oranjemarmelade zou ei goed bij passen, maar andere smaken zijn ook go JE ANNS FF

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2