Geen extra geld voor brandweer Shultz boekt nauwelijks ^vooruitgang in Moskou Noodweer in VS: 24 doden Kansarme kleuters iets kleiner en zwaarder Hameln BON: RIETKERK: BONDEN EN GEMEENTEN MOETEN HET ZELF UITZOEKEN Woensdag 6 november 1985, 77e jaargang no. 23342 Noord-Ierland en artsenecht paar uit Angola in „Achter het nieuws" op Ned. I om 22.00 Uitgave Westerpers, behorende tol Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.I.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal! 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Veel bewolking en af toe re gen. Minimumtemperatuur rond 6 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind. Zon op: 07.46; onder: 17.01. Schev. hoog water: 10.06 en 22.30; laag water: 5.12 en 17.53 uezakte kandidaat zet ïxaminator uit auto tOOSENDAAL Een rijexamenkandidaat in Roos- ndaal heeft gisteren, uit kwaadheid over het feit dat lij voor zijn zoveelste examenrit was gezakt, zijn exa- ninator uit de auto gezet. Toen hij halverwege zijn xamen hoorde dat hij opnieuw geen rijbewijs zou rijgen, zette hij (na uiteraard eerst goed in de spie els te hebben gekeken) de lesauto aan de kant en be- al de geschrokken examinator met een „eruit of ik la je eruit" te voet terug te keren. Daarop reed de xamenkandidaat in volle vaart weg en wist zonder jrokken het CBR-vertrekpunt te bereiken. Volgens en woordvoerder van het CBR-hoofdkantoor in Rijs wijk zijn gevallen van agressie als deze zeldzaam: \ls een kandidaat uit teleurstelling agressief wordt, dat meestal na afloop van de rit", let CBR neemt jaarlijks 600.000 praktijk- en 400.000 Heorie-e Twee aanhoudingen in moorzaak Zutphen WARNSVELD In Warnsveld zijn van morgen twee mannen aangehouden in ver band met de moord op de 28-jarige caissière M. Mooy uit Zutphen. Zij werd veertien dagen geleden met messteken om het leven gebracht bij een pompstation in Warnsveld. Tientallen gewonden bij treinbotsing in Engeland HAYWARDS HEATH Bij een frontale botsing tussen twee treinen, nabij Haywards in het zuiden van Engeland, zijn vanmorgen vroeg 47 men sen gewond geraakt. Het onge luk gebeurde op het traject Londen-Brighton, waarvan veel forensen gebruik maken. De gewonden konden snel worden overgebracht naar een nabij gelegen hospitaal. De toedracht van het ongeval is nog niet bekend. KGB-agent mag terug naar Sovjet-Unie WASHINGTON De KGB-agent Vitaly Joerts- jenko, die drie maanden geleden naar de Verenig de Staten overliep, mag van de Amerikaanse auto riteiten terug naar de Sovjet-Unie. De Amerikanen hebben vastgesteld dat hij uit vrije wil besloten heeft terug te .keren. Na het onderhoud riep Joertsjenko met opgeheven vuist, „Ja, naar huis naar de wachtende verslaggevers, joertsjenko had maandag op een spectaculaire persconferentie ver klaard dat hij was ontvoerd en door de CIA was mishandeld. Hem zouden drugs zijn toegediend om geheime informatie over de KGB te krijgen. De Verenigde Staten stellen echter dat Joertsjenko vrijwillig informatie over de Sovjets heeft gegeven. Pagina 5: „CIA in z'n hemd door affaire" Babylijkje veertig jaar in koffer verborgen LONDEN In de woning van een onlangs op 77-jarige leeftijd overle den Londense vrouw, is een koffer aangetroffen met het lijkje van een pasgeboren baby, dat daar zeker veertig jaar in moet hebben gelegen. De koffer werd gevonden toen de familie het huis van de overledene opruimde. De politie vermoedt dat de vrouw, die ongehuwd was en nogal teruggetrokken leefde, zich van haar pasgeboren baby heeft ont daan uit vrees voor kritiek van haar familie. De doodsoorzaak van de baby is niet meer vast te stellen, om dat het in pakpapier gewikkelde lijkje totaal gemummificeerd is. Goedkoop zwerven per bus UTRECHT Het streekvervoer wil volgende zo mer een „zomerzwerfkaart" invoeren waarmee men meer mensen de bus in kan lokken met de mogelijkheid goedkoop de hele dag rond te toeren. De streekvervoerders willen in 1986 vijfduizend kaarten slijten en in 1989 zes keer zo veel. De kaarten zullen in heel Nederland geldig zijn. Een kaart voor twee personen gaat 21 gulden kosten, een kaart voor zes personen 49 gulden. Om de klandizie beter te kunnen tellen heeft het streekvervoer bij het Nederlandse bedrijf Etometra voor 20 miljoen gulden 700 apparaatjes besteld die elektronisch het aantal reizigers bijhouden. Deze meters worden in de treeplanken aangebracht. De ondernemingen kunnen dan de dienstregeling meer aan de behoefte aanpassen. Het streekver voer is door de strippenkaart het zicht op het aan tal klanten enigszins kwijtgeraakt. Pag. 4: Kamer vraagt ruimere zones openbaar AMSTERDAM Na de mededeling van minis ter Rietkerk (binnen landse zaken) dat de ge- meeriten zelf maar met de actievoerende brand weerlieden moeten on derhandelen over een hogere onregelmatig heidstoeslag, zijn de ac ties van de brandweer korpsen gisteren verder verscherpt. Op een actievergadering van de AbvaKabo in Den Haag besloot de Haagse brand weer de gemeente een ulti matum te stellen om nog vóór donderdag 24.00 uur i r hun eisen in te gaan. „Zo niet, dan wordt vrijdag al actie gevoerd", aldus een bondswoordvoerder gister avond. De eventuele actie- zal mede afhangen Om het leed van de bezetting wat te verzachten deelden vak bondsleden van de brandweer in Rotterdam gisteren gebak uit in het hoofdkantoor aan het Kleinpolderplein. Even later werd cfe bezetting opgeheven, nadat de gemeente met een kort geding had gedreigd. van de uitkomst van het kort geding dat vandaag diende tegen de Amsterdam se brandweerlieden. In Am sterdam is, hangende het kort geding, de uitbreiding van de brandweeracties (niet meer blussen van gemeente panden) overigens opge schort. Hoewel minister Rietkerk onomwonden duidelijk heeft gemaakt, dat de Rijksover heid geen extra geld be schikbaar stelt om aan de ei sen van de brandweerlieden (400 gulden netto méér per maand) tegemoet te komen, is in Den Haag, Rotterdam, Tilburg en Breda toch over leg op gang gekomen tussen de bonden en gemeenten. Het betreft hier vooral „ver kennende berekeningen" om de hoogte van de onre gelmatigheidstoeslag vast te stellen. In Rotterdam stelden beide partijen gisteravond dat er al een „mogelijkheid is- gevonden voor de oplos sing van het conflict". Niet- tèmin werden de acties in Rotterdam verder uitgebreid tot de afdeling preventie (80 mensen) waar vanmorgen het werk werd neergelegd. De echtgenotes van de Rot terdamse brandweerlieden zullen morgen een demon stratieve mars naar het ge meentehuis houden. Ook het brandweerkorps in Maastricht sloot zich giste ren bij de actievoerende col lega's aan, door de gemeente een ultimatum te stellen dat vrijdag afloopt. Op landelijk niveau werd het brandweer conflict vandaag besproken in het georganiseerd overleg "ii I— OPENHARTIG GESPREK MET GORBATSJOV" MOSKOU De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, is vanmorgen in Washington teruggekeerd. Hij kwam uit Moskou, waar hij de afgelopen twee dagen met de Sovjet leiding heeft onderhan deld over de komende topconferentie tussen pre sident Reagan en partijlei der Gorbatsjov, overigens vrijwel zonder resultaat. In het Kremlin spr^k Shultz in totaal vier uur met partijlei der Gorbatsjov en tien uur met zijn ambtgenoot Sjevardnadze. Op een persconferentie ver klaarde Shultz dat er welis waar enkele positieve ontwik kelingen waren, maar dat er niettemin „vele ernstige me ningsverschillen blijven be staan". Hij omschreef zijn ge sprek met Gorbatsjov als „een levendige discussie". De Sov jet-partijleider heeft de ge woonte zijn gesprekspartners Voetbal op tv Duitsland 1, 19.30 uur: Austria Wien-Bayern Miinchen met aanslui tend rechtstreeks slot Bo- russia Mönchengladbach- Sparta. te onderbreken om zijn opvat tingen te verduidelijken. „Wij hebben hem ook onderbro ken", aldus Shultz, die weiger de daar verdere bijzonderhe den over te verstrekken. Van Sovjet-zijde heeft men, naar de woorden van Shultz, „voorlo pig" gereageerd op de jongste Amerikaanse wapenvoorstel- len. Toch was Shultz niet al leen maar negatief over het verloop van de besprekingen. Hij zei dat de sfeer, hoewel openhartig, altijd tamelijk har telijk was geweest. De Ameri kaanse minister liet weten dat ook na de top in Genève Ame rikaans-Russische onderhan delingen zullen plaatsvinden. „Het leven houdt niet op na half november", aldus Shultz. Pagina 5: Mediaslag rond top Reagan-Gorbatsjov. ADVERTENTIE Ontdek de Nieuwe Formule Eigenhandig van 9 Vm 17nov. in Ahoy' Explosies op raffinaderij Van een veilige afstand kijken vrachtwagenchauffeurs naar de kolossale vuurbol, die ontstond na een explosie in een olieraffinaderij in Mont Belvieu in de Amerikaanse staat Texas. Als gevolg van de enorme brand, gepaard gaande met een serie ontploffingen, moesten de circa tweeduizend inwoners van Mont Belvieu hun woningen verlaten. NEW YORK Aanhoudende hevige regenval en overstro mingen hebben langs de Amerikaanse Oostkust inmiddels aan 24 mensen het leven gekost. Duizenden bewoners heb ben hun huizen moeten verlaten. Veel wegen zijn onder wa ter komen te staan, op sommige plaatsen zelfs tot ruim drie ëneenhalve meter, of werden overspoeld door modder. Vol gens de weerdiensten is het slechte weer nog niet voorbij. De gouverneur van West-Virginia heeft de Nationale Garde in geschakeld en aan president Reagan gevraagd om grote de len van de staat tot rampgebied te verklaren. In West-Virgi nia kwam onder meer een man om het leven die uit zijn vrachtwagen werd weggespoeld, zich aan een telefoonpaal vasthield, maar aan een hartaanval bezweek. 140 bemanningsleden van booreiland gehaald LONDEN Met helikopters van de Britse luchtmacht zijn van nacht 140 mensen geëvacueerd van een olieplatform op 160 kilo meter uit de kust van Schotland. Vier van de acht ankers van het platform waren door de storm losgeslagen. Volgens de red dingsploegen lag het booreiland nog wel stevig, maar was uit voorzorg tot evacuatie besloten. Alleen een onderhoudsploeg van ongeveer 20 mensen bevindt zich nog aan boord. (ADVERTENTIE) MEUBELS VOOR HALF GELD Oude Wetering. Ann Christian Art; meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij vanaf donderdag f de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens prachtige eiken secretaire van 1 795.-- voor f 398,-; eiken t.v.- meubel met videomogelijkheid van 1 538,-- voor f 269,»; 4 zware grenen stoelen met eethoektafel van 4 eiken eethoekstoelen 1 1.160,- voor f 580,-; eiken wand, 2V2 deel. van f 2.475,- voor t 1.238,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur "s morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. ALMELO Uit een onder zoek in Almelo naar het ge wicht en lengte van de vijfja rigen blijkt dat kinderen uit de kansarme milieus gemid deld iets kleiner zijn en hun gewicht door de bank geno men iets hoger is. Deze uit- met landelijke komsten komen de resultaten v£ onderzoekingen. Het kleuteronderzoek van de Districts Geneeskundige en Gezondheidsdienst in Almelo leidt ertoe dat extra voorlich ting over voeding en opvoe ding zal worden gegeven. Volgens de geneeskundige dienst kan een hoger gemid deld gewicht van de kleuters uit kansarme milieus een ge volg zijn van verschillen in leef- en voedingspatroon. Eerder is de vrees uitgespro- ken dat door de achteruitgang van de laagste uitkeringen de kwaliteit van de voeding te rugloopt. veroorzaakt een gewichtsver lies maar zal de lengtegroei niet beïnvloeden. Langdurige ondervoeding (gedurende ja ren) heeft tot gevolg dat zowel de gemiddelde lengte als het gemiddelde gewicht terug loopt. Vluchtige geboorte SCHIPHOL Een DC-8 van de Surinaamse lucht vaartmaatschappij SLM is gistermorgen na een vlucht uit Paramaribo met boord op Schiphol aange komen dan waarmee het was vertrokken. Tijdens de reis schonk passagiere Ingrid Ashruf namelijk het leven aan een zoon. Moeder en kind maken het uitstekend. Omdat er geen dokter aan boord van het vliegtuig was traden gezagvoerder Hoefdraad, een steward en een oud-KLM gezagvoer der op als verloskundig team. De vrouw, woonach tig in Nederland, was bij vertrek in bezit van een doktersverklaring waaruit bleek dat zij nog geen ze ven maanden zwanger was. Dit is de grens waar binnen zwangere vrouwen nog vliegreizen mogen maken, maar waarschijn lijk was de verklaring niet correct. Moeder en kind zijn inmiddels in een zie kenhuis opgenomen. Duitsland heeft een zekere faam op te houden waar het om ratten gaat. Wie kent niet de rattenvanger van Hameln? Geen wonder, dat in Dresden, in de DDR, een bejaard echtpaar er lange tijd in de kelder van zijn woonhuis een rattenkolonie op na hield. De ratten waren in de loop der tijd zo tam geworden, dat zij opzaten, uit de hand aten en nog net geen pootjes gaven. Voor de medebewoners van het huis was dat allemaal niet zo leuk. Dat vond de rechter ook en in de Leidse Courant van vandaag staat dan ook hoe het is afgelopen. Mocht u (tussen haakjes) overwegen een (proef)abonnement op die krant te nemen dan lezen wij graag hieronder hoe dat is afgelopen. i De leidae Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar: rant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een venoek j f

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1