Ecidóe Sou/temt Rechter vraagt universiteit krakers in Brill te gedogen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) H. Mostert in 1986 nieuwe korpschef Leidse politie Nieuwe riolering in Noordeinde Hond vast in luxaflex ^OSTKOm^ Koop en verbouw Brill kost 9 ton Postkoetsen-race van Groningen naar Leiden louw nieuw Leids lotel van start 6 in Wjb' V vos VERBINDINGSWEG TUSSEN PLESMANLAAN EN WASSENAARSEWEG Vier ziekenhuizen openen centrale: school verpleging WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 leeswond val IDEN Een 37- ge Leidenaar is eroehtend met diepe vlees- in een been het AZL ge- cht. De man was de nieuwbouw de Stevenshof onplaten aan het gen toen hij rond LEIDEN In het Noordeinde zal nog dit jaar een nieuwe riolering worden gelegd. Wanneer precies met de werk zaamheden wordt begonnen staat nog niet vast. Volgende week zal men eerst van start gaan met het leggen van een nieuwe riolering in de Sliksteeg. Dit werk zal ongeveer drie weken duren. Daarna gaat men op het Noordeinde aan de slag, waarbij men eerst op zoek zal gaan naar mogelijke oud heidkundige overblijfselen. De gemeente schat dat de werk zaamheden op het Noordeinde totaal zo'n vier weken zullen duren. Tijdens de werkzaamheden zal het verkeer over één rijstrook worden geleid en met verkeerslichten worden ge regeld. Ook op de plaats van het voormalige Medisch Ar chief zal een nieuwe riolering worden gelegd. Hier begint de aannemer waarschijnlijk net zoals in de Sliksteeg al volgen de week. LEIDEN De dieren- hulpdienst en de politie hebben gistermiddag om half een in een woning aan de Leuvenstraat een hond uit een zeer benarde positie moeten bevrijden. Het dier zat bekneld tus sen de lamellen van de lu xaflex en omdat de bewo ners niet thuis waren, waarschuwden de buren de politie. Deze heeft de achterdeur geforceerd. Voor de bewoners is een briefje achtergelaten. Groningen-Alkmaar Leiden 13-20 SEPTEMBER. 19SÖ Twaalf postkoetsen rijden in september van Groningen naar Leiden. „WAAROM ZOUDEN WE HET ZO OP SCHERP SPELEN" DEN HAAG/LEIDEN Vice-president mr. P.A. Offers van de rechtbank in Den Haag heeft gister middag getracht te be middelen in het conflict tussen de universiteit en de krakers van het Brill- pand aan de Oude Rijn. Offers heeft de universi teit gevraagd de aanwe zigheid van de krakers te gedogen tot op het mo ment dat het pand ver kocht kan worden. Hij heeft de universiteit tot volgende week dinsdag de tijd gegeven zich over zijn voorstel te beraden. Gaat de universiteit niet akkoord, dan zal de vice- president vonnis wijzen in het geding dat de kra kers tegen de universiteit hebben aangespannen om ontruiming te voor komen. Offers noemde als mogelijkheid, dat hij ontruiming in dat geval slechts toe zou staan wanneer er zich een ko per voor het pand aan dient. Voor de rechtbank speelden gistermiddag twee kort ge dingen. He< eerste was door de universiteit aangespannen tegen burgemeester C. Goe- koop om hem als hoofd van de politie op korte termijn te dwingen mee te werken aan een ontruiming. Goekoop had tot enig uitstel van de ontruiming besloten omdat hij tijd zei nodig te hebben om politiebijstand te organi seren. De burgemeester had ondermeer uit het kra kersblad 'De Zwarte' ge concludeerd dat een ontrui ming op groot verzet van krakers en sympathisanten zou stuiten. Overigens liet Goekoop gistermiddag door schemeren dat de politie in middels een plan voor ont ruiming zou hebben klaarlig gen waarbij niet van bijstand gebruik zou behoeven te worden gemaakt. Mr. E. Sprey, advocaat van de universiteit stelde, dat het recht om het tijdstip van ont ruiming te bepalen niet aan de burgemeester maar aan. de deurwaarder voorbehouden Langzamerhand beginnen de plannen van de krakers van Brill om het pand voor bijwo ning geschikt te maken, eni ge vorm te krijgen. Tech nisch Bewoners Adviseurs zijn inmiddels tot de conclu sie gekomen dat de aan,koop en verbouw van het pand circa negen ton gaat kosten. Dat zou een bedrag zijn dat de krakers, wanneer zij de nodige subsidie en gemeente garantie toegezegd krijgen, via een hypotheek zouden kunnen financieren. Volgens het vooorlopige plan kan Brill verbouwd worden tot een aantal gezinswonin gen. De huur per bewoner zou circa 230 gulden per maand gaan bedragen. In het totaal is er dan ruimte voor 24 bewoners. Daarnaast zou er ruimte voor sociaal-culturele aktiviteiten in het 2300 vierkante meter grote pand kunnen worden geschapen. Het definitieve rapport van de adviseurs is op 10 december gereed. Inmiddels hebben de krakers een stichting opgericht die het pand moet gaan exploite ren. Er zijn bijdragen binnen tot een bedrag van 26.000 gulden terwijl er nog eens een bedrag van 20.000 gulden uit de kennissenkring zou zijn toegezegd. Hoewel de universiteit de waarde van het pand op 450.000 gulden heeft geschat, is een door de krakers in de arm genomen onafhankelijk makelaar tot de conclusie gekomen, dat het pand niet meer dan 360.000 gulden waard is. was. Offers gaf te ken nen enigszins verbaasd te zijn over het kort geding dal; de universiteit had aangespan nen. Hij noemde een oveirleg tussen burgemeester en deur waarder over het tijdstip van ontruiming „een doodnorima- le zaak". „Het standpunt van de burgemeester lijkt mij heel redelijk. Waarom liier hele principiële stellin gen moeten worden ingenor. nen begrijp ik niet", aldus Offers die beide partijen de sugges tie deed de zaak in der min ne te schikken. Na een korte schorsing kondigde Sprey aan het geding in te trekken. Scherp Het tweede kort geding was aangespannen door de kra kers tegen de universiteit. De krakers vroegen derechter het eerdere vonnis tot ontrui ming te vernietigen, omdat het pand inmiddels ontruimd (en herkraakt) was en er zich geen kopers vooï het pand hadden gemeld. Sprey be toogde hierbij dat er, behalve de krakers, zich nog een an dere koper had aangediend. ontruiming vaststelde, toonde zich niet ongevoelig voor de (nieuwe) argumenten van de krakers. Hij gaf te kennen het plan voor verbouwing van de krakers zeer serieus te nemen. De vice-president van de rechtbank liet daar entegen merken niet geluk kig te zijn met de onwillige houding van de universiteit. „Waarom zouden we het zo op scherp spelen en de kra kers niet enig respijt geven. Dat kan een ontruiming met alle gedonder en ellende mis schien voorkomen. Kunnen we niet afspreken dat de kra kers het pand zullen verlaten wanneer het verkocht gaat worden? Zulke afspraken worden hier met de regel maat van de klok gemaakt en dat werkt zeer bevredi gend", deed Offers de sugges tie aan de universiteit. Sprey zegde toe de suggestie met het bestuur van de uni versiteit te willen bespreken. Hij kreeg daarvoor van Of fers tot volgende week dins dag de tijd. Hij vroeg van de advocaat wel de verzekering, dat voor die tijd niet ont ruimd zal worden hetgeen Sprey toezegde. LEIDEN Twaalf postkoetsen gaan zondagmiddag 14 septem ber 1986 in Groningen van start voor een race die op zaterdag 20 september in Leiden moet eindigen. Dit evenement wordt ge houden onder de noemer „Grote Postkoetsen-race" en is een ini tiatief van de Leidse 3 October-Vereeniging. Deze vereniging viert in 1986 het 100-jarig bestaan. Aan de wedstrijd doen drie koetsen uit de Leidse regio mee: die van H. Haasnoot uit Rijns burg. A. van der Nagel uit Voorhout en Heineken uit Zoeter- woude. Het traject is 250 kilometer lang, voornaamste etappeplaatsen zijn Groningen, Alkmaar en Leiden. Deze plaatsen hebben ge meen dat het alle drie „ontzetsteden" zijn. Zowel in Groningen, Alkmaar als Leiden worden ieder jaar historische gebeurtenis sen herdacht, die hebben bijgedragen tot het tot stand komen van de staat der Nederlanden. Leiden viert feest op 3 oktober, Alkmaar („bij Alkmaar begint de victorie") op 8 oktober en Groningen op 28 augustus. De race beginf in feite al op zaterdag 13 september wanneer de paarden medisch worden gekeurd en de antieke koetsen gewo gen. Op zondag volgt een tijdrit over 30 kilometer van Gronin gen naar Tietjerksteradeel. Het startschot wordt gelost door J. Scherpenhuizen, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. De organisatoren zijn er gemakshalve vanuit gegaan dat Scherpen huizen dan nog in functie is, terwijl er in mei 1986 verkiezingen zijn. Het is dus heel goed mogelijk dat er een andere staatssecre taris is. Maandag 15 september gaat het van Tietjerksteradedeel naar Franeker (45 kilometer). In Franeker staat ringsteken op het programma. Franeker-Workum is de volgende etappe. Hier speelt tijd geen rol, want in dit geval gaat het om een puzzel- tocht. Ook in Workum moeten de deelnemers ringsteken. Op woensdag 17 september daveren de koetsen van Workom naar Makkum, waar Friese Skütsjes klaar liggen om de deelnemers over het IJsselmeer naar Enkhuizen te varen. De koetsen en paarden volgen via de Afsluitdijk. De volgende etappe, Enkhuizen-Hoorn-Alkmaar, bestaat uit twee tijdritten en een ringsteékwedstrijd. Op vrijdag 19 septem ber gaat het van Alkmaar via Heemskerk naar Haarlem en op zaterdag volgt de laatste rit naar Leiden. In de buurt van Haar lem wordt een behendigheidswedstrijd verreden en daarna is de winnaar van de race 'bekend. Hoewel de karavaan in de buurt van Warmond nog zal worden overvallen door een bende woes te ruiters, kunnen de postkoetsen toch feestelijk in Leiden wor den ingehaald. De PTT organiseert de post- en goederenverzending voor deze tocht. Er worden speciale stempels voor de postkantoren onder weg ontworpen en zorgen de posterijen voor radioverbindingen met de verschillende koetsen. Burgerlijke stand Bosman. Rutger Jacob Barend, z.v. B. ne Victoria, d.v. J. C. P M. Onder water en H. M. Goselink. Pieter Abraham, z.v. N. Ouwehand en P. J. Prins. Saloua, d.v. A. El Ghourri en Z. Draoui. Volkan, z.v. A. Dursun en E. Kalkan. Frans, z.v. F. de Jong en M. W. Harteveld. Marjolein Corinne, en N. Coban. Deniz, d.v. H. Nai E. Yildiz. Martijn Everardus Jacobus, z.v. J. Kok en A. C. Rusman. Sanna Marije, d.v. H. Altink en M. J. F. van Pelt. Lotte Kristine, d.v. H. Altink en M. J. F. van Pelt. Geertje Nathalie, Plot i der Meer. Overleden: A. Kasius, geb. 20-6-1906 man. C. Leeflang, vrl., geb. 27-10- 1918, echtg. van W. van Vliet. A. A. Verschoor, geb. 1-11-1905, vrl., geh. gew. met P. de Lange. W. Ham, geb. 10-11-1920 man. A. C. Walthie. geb. 9-4-1912, vrl., geh. gew. met J. H. Brussé. E. H. de Vroome, geb. 7-4- 1933 man. G. Hartog, geb. 18-7-1984 vrl. E. M. Schultes, geb. 23-5-1952 vrl. M. A. Broos, geb. 24-1-1895, vrl., geh. gew. met M. J. Stel. C. Hartevelt, geb. 10-4-1939 vrl., echtg. van D. W. de Ru. B. C. de Jong, geb. 19-10-1928 Aalst en G. D. M. de Winter. Adjia- nus Martinus Theodorus, z.v. A. C. M. van der Voorn en A. van Zeben. Corine Rianne, c.v. J. B. Manuputty en M. C. H. Sloos. Sylvana, d.v. C. E. 24-6-1909, vrl., echtg. SIDEN De bouw van ;t Bastionhotel aan de oorschoterweg is gister- iddag officieel begon- ;n. Het hotel zal de eer zijn van een keten van istionhotels in Neder- nd. Voor het verrichten n de officiële handelin- ;n, waren zowel wethou- r J. Fase van economi- he aangelegenheden als wethouder van ruimte- ;e ordening J. Peters r de bouwplaats naast t zwembad De Vliet ge- men. Beiden spraken hoop uit dat het nieu- hotel een stimulans zal tekenen voor het toeris me en het bedrijfsleven in de Sleutelstad. Het hotel moet volgend jaar maart klaar zijn. Het Haagse architectenbureau Van Veld hoven en Partners is verant woordelijk voor het ontwerp van het strakke gebouw dat uit twee verdiepingen gaat be staan en uitgevoerd wordt in wit steen met blauwe kozijnen. De ramen krijgen een donkere coating en het interieur zal voornamelijk in grijs met rood worden uitgevoerd. Initiatiefnemer van het pro ject. J. Vcrheij van het Leider- dorpse bedrijf Verheij Mulit- project bv, denkt het gebouw voor 1,8 miljoen te kunnen re aliseren. Door deze relatief Staatsraad Mevrouw mr. W.M.G. Eek- \of-de Vries uit Leiden is be- hoerijd tot Staatsraad in bui en gèwone dienst bij de afde lingen Rechtspraak en Ge- chillen van bestuur van de Raad van State. Mevrouw Eekhof was van 1966 tot 1974 werkzaam als docent recht Staatsinrichting aan het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest. In 1974 werd zij voor- i de Raad van Be roep en Ambtenarengerecht te Amsterdam. Tegelijkertijd iw Eekhof van 1977 tot 1980 docent aan de Rechterlijke Ambtenareno- -i pleidng in Zutphen. Sinds 1981 is zij plaatsvervangend kantonrechter in Amsterdam n 1982 werd zij benoemd id van de Centrale Raad Beroep in Utrecht. penhinksteeg). De cursus be staat uit 12 lessen. Inlichtin gen worden verstrekt door Connie Mast 071-120517en Jannie Sierat (071-210770). Snuffelmarkt De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt vrij dag 8 november een snuffel markt in het gebouw aan de Caeciliastraat 18. De markt duurt van tien uur 's och tends tot twee uur 's middags. ój <ot 1 Missionaire werkdag In scholengemeenschap Vis ser 't Hooft aan de Kager- straat houdt de Nederlandse Zendingsraad op 9 november een zogenaamde „missionaire werkdag". In de ochtenduren zijn er groepsgesprekken en 's middags spreekt ds P.P. van Lelyveld, algemeen se cretaris van de Stichting Oe cumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen. Voor inlichtingen: mevr. J.C. Cui- lenburg-Pasma, tel. 071- 170435. Poppenkast „De oergroei van snuf" heet ff et stuk dat het Rubens Pop- penkasttheater zaterdag 9 no- maatschappelijke oriëntatie vember in buurthuis Groe- voor vrouwen in de Kaas- noord opvoert. De voor stel- marktschool (ingang Kop- ling begint om half drie. Wethouder J. Fase verricht de officiéle handeling op de bouwplaats. lage investeringsprijs, zouden drie bedden, een douche, bad- ook de prijzen voor de ho tel- kamer en televisie beschikken, kamers redelijk kunnen blij ven: 69, 50 gulden per kamer Het hotel beschikt niet over inclusief ontbijt. In het hotel een uitgebreide keuken- en komen 40 kamers, die elk over gasten dienen de avondmaal tijd dus elders te genieten. Tegen de komst van het hotel werden bezwaren ingediend door een andere hoteleigenaar LEIDEN Commissaris H. Mostert (41) is met in gang van 1 mei 1986 be noemd tot korpschef van de gemeentepolitie Lei den. Hij volgt commisaris H.W. van Voorden op die in het voorjaar van 1986 met pensioen gaat. Mos tert is sinds december 1979 als plaatsvervangend korpschef werkzaam bij de Leidse politie. Vorig jaar december werd hij benoemd tot commissaris. De in Breda geboren Mos tert is getrouwd en heeft twee zoons. Mostert ging na het behalen van het diploma HBS-A in 1963 naar het toenmalige De nieuwe korpschef H. Mos- Hilversum. In 1966 behaalde hij het diploma voor inspec teur van gemeentepolitie en officier der rijkspolitie. Van 1966 tot 1973 werkte Mostert bij de gemeentepolitie in Utrecht. Mostert werd in 1973 als inspecteur benoemd tot korpschef van de Woerdense politie. Deze functie vervulde hij tot 1 december 1979. In het Leidse korps geeft Mos tert leiding aan de Dienst Al gemene Zaken. Mostert treedt op als gecommitteerde bij de examens van de Nederlandse Politie Academie. Tevens is de commissaris actief in de Alge mene Christelijke Politiebond en is hij lid van de Burcht- groep, een groep personen die bijzondere projecten voor jon geren tracht te ontwikkelen en te subsidiëren. LEIDEN In opdracht van de gemeente wordt over enke le weken begonnen met de aanleg van een verbindings weg tussen Plesmanlaan en Wassenaarseweg. De weg voert gedeeltelijk over !t»e- staande wegen over het uni versiteitscomplex en dient on der meer voor de ontsluiting van het terrein waarop bio-in- dustriële bedrijven zijn ge dacht. Het werk zal over circa een half jaar zijn voltooid. De weg sluit gelijkvloers aan op de Plesmanlaan ter hoogte van de bocht bij het GAK-ge- bouw. Hier ligt ook de Ver beektunnel, de onderdoorgang voor fietsers in de fietsroute naar de Wassenaarseweg. De weg volgt het fietspad enige honderden meters om dan haaks af te buigen na; delijke weg op het teitsterrein. Via de bestaande wegenstructuur belandt men uiteindelijk op de Wassenaar seweg. Het project is inmiddels aanbesteed. Verwacht wordt dat door de aanleg van deze verbinding het karakter van de Wasse naarseweg enigszins zal veran deren. De Wassenaarseweg wordt momenteel alleen ge bruikt door bestemmingsver ding zijn voor autoverkeer van Leiden-zuid naar -Noord en Oegstgeest dat de verkeers drukte op het Stationsplein wil vermijden. de kan t De i verbin- LEIDEN Met het tekenen van een samenwerkingso ve- reenkomst tussen vier ziek en huizen wordt vrijdag de C en trale School Nieuweroord offi cieel geopend. De school ver zorgt de opleiding tot A-ver pleegkundige van de vier zie kenhuizen: het Academiisch Ziekenhuis Leiden, het Diaco- nessenhuis in Leiden, het Eli sabeth Ziekenhuis in Leider dorp en het Rijnoord Zieken huis in Alphen aan de Rijnu Het is voor het eerst dat een academisch ziekenhuis met een aantal algemene zieken huizen een samenwerkingso vereenkomst aangaat voor de verpleegkundige opleidingen. De centrale school is gevestigd in Nieuweroord, het oude op leidingscentrum van het AZL. Nieuweroord zal ook worden gebruikt voor het theoretisch gedeelte van de specialistische verpleegkundige opleidingen van het AZL. Er zijn ook plan nen voor een opleiding van functionarissen in de gezond- r bijscholings- De opleiding tot A-verpleeg- kundige duurt drie en een half jaar. De school neemt alleen het theoretisch gedeelte van de opleiding voor haar reke ning. Het praktijkgedeelte wordt verzorgd door de zie kenhuizen waar de leerlingen werken. Nieuweroord telt 500 leerlingen, onder wie 84 die door de deelnemende zieken huizen zijn aangemeld voor de opleiding die in september is gestart. Bromfietser gewond Een 17-jarige Leidse jon gen is gistermiddag met een lichte hersenschud ding en schaafwonden naar het Diaconessenhuis gebracht nadat hij rond kwart voor zes op de krui sing Willem de Zwijger- laan/Marnixstraat met zijn brommer tegen de auto van een 45-jarige man i(it Woubrugge was opgere den. De jongen reed door rood licht vanaf de Marnix- straat de Willem de Zwij gerlaan op. De Woubrug- genaar, die over de linker rijbaan in de richting Lei derdorp reed, kon hem niet meer ontwijken. De brommer werd totaal ver nield, de voorruit van de auto ook.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13