Bodemvondsten in Leidschendam wijzen op bewoning in de vroege middeleeuwen fiekLeSou/ia/nl Herfstveiling brengt 67.000 gulden op Zwarte Piet opent Sin t Nicolaasmarkt Tonneprossers in Noordwijkerhout Jongeren discussiëren aan ontbijttafel )85 - LEIDEN OMGEVING MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 PAGINA 7 dienstverlening apotheken De avond- en nachtdiensten van de apotheken regio Leiden worden tot vrijdag 8 november waargeno- ongevallendieVist zieken huizen leiden Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie- shalve van dinsdag t woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuls poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Ellsabeth- bezoekuren ziekenhuizen Diaconeasenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur dag. 15 00-18.30 u. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00- kuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeeat: Di. en vr. 13.00- 30-14.45 u. ën 18.30-18.45 u. Voor ouders en familie is voort- doorlopend bezoek moge lijk. Bezoek aan ernstige patlën- /anneer aan ernstige pa- doorlopend bezoek toegestaan kan de hoofd verpleegkundige hiervoor spe- ale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkli niek zijn dagelijks 15.00-15.45 u. i 18.30-19.00 u. De bezoektij- m van de kinderafdeling (al- kan er een afwijkende tijd afge sproken worden met de hoofd verpleegkundige) zijn dagelijks Dagelijks 14.30-15.15 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. ling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. leidse rechtswinkel Ju ridisch Adviesbureau. Ketelboe- terssteeg 10. tel. 130775; afde- 10-20.30, afdeling (kantooruren). Spreekure kinder- en jongerentele foon Op woensdag- en za terdagmiddag van 14-18 u. tele foon 071 - 120611. maatschappelijk werk Stichting Maatschappelijk werk, i Rijn 44c, spreekuur dage lijks 09.00-10.00 u.; do. ook di 14.00-15.00 u. Apollo- Ook tel. van 09.00-10.30 766600, afdeling maatschap- 899375. Kantoor geopend Gerecht 10. 17.00-18.00 u.; Noord: Van Ho- gendorpstraat 36. ma. 10.30- Kooi: Driftstraat 49a, Voorschoten. Tel. 3254. sp hulp- en informatie dienst Groenesteeg 33, Lei den. Tel. 071-134640 of 071- 144600. Hulp en informatie op medisch, juridisch en milieuge- st1chting vrijwilligers centrale Pallasstraat 1. Al phen aan den Rijn. Tel. 01720- 33033. Begeleiding en opvang heden van hulpverlening bereikbaarheid daarvan. vrijwilligers centrale Langegracht 246a, Leiden. Tel. 149064. Dagelijks bereikbaar werkende jongeren Klachten- en informatieuur Elke dinsdagavond van 17.00 tot 121139. werklozen advies cen trum Breestraat 19. tel. 122000. Spreekuur ma. en do. 14-16 u. (Gedurende de maand augustus gesloten). leids werklozen komite Pieterskerkchoorsteeg 15, tel 123271. Spreekuur wo. 10.11.30 wetenschapswinkel In formatiecentrum voor onderzoek van de Leidae universiteit. Sta tionsweg 37. tel. 071 - 148333. Geopend: ma. t/m vr. 10.00- 16.00 u. fiom Hulpverlening bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Langegracht 61, 2312 NW Leiden, tel. 144715. Zilker Kerkeveiling brengt 60 mille op DE ZILK De Zilker kerkeveiling heeft dit jaar weer 60.000 gulden opgebracht waar van een bedrag van 9000 gulden afkomstig was van de loterij. Grote klapper was deze avond een video-apparaat dat nota bene de avond tevoren pas was aangeboden. Maar er waren meer schitterende veiling- nummers zoals een vijfdaagse reis naar Lon den of naar Parijs en een weekend in een bungalow van Sporthuis Centrum. Verder waren er weer de gebruikelijke bollenpak- ketten en kaas en vooral veel bloemen. Cy clamen en Azalia's gingen gemiddeld voor bijna 200 gulden weg. Alleen de verkoop van plaatsen voor het koud buffet viel dit jaar te gen. Veertien van de honderd plaatsen kon den niet worden verkocht. Dode dolfijn op strand NOORDWIJK Op het strand van Noordwijk is zater dagmiddag een dode dolfijn aange spoeld. Het dier werd aangetroffen door een wande laar. Het kadaver is opgehaald door het Rijksmuseum voor Natuurljjke Historie uit Lei den. Daar wordt het dier onder zocht. Sikkema wint surfwedstrijd LISSE Maarten Sikkema is winnaar geworden van de twee de surfwedstrijd op de Ringvaart. De wedstrijd trok in totaal ruim honderd deelnemers. Dat was iets minder dan verwacht. Dat had waarschijnlijk mede te maken met een gebrek aan wind. Om die reden had de organisator, een importeur van Japanse geluids- en beeldapparatuur, het traject ook ingekort van 60 naar 50 kilo meter. Olympisch kampioen Stephan van den Berg stapte hal verwege af wegens rugklachten. Bart Verschoor eindigde na Sik kema als tweede, John van der Starre werd derde. Botsing op wegversmalling WOUBRUGGE Bij een bot- sing tussen een Rolls Royce en een Opel zijn vrijdagnacht de twee bestuurders gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde bij een wegversmalling op de Vierambachtsweg in Wou- brugge. Op deze plaats kunnen twee auto's elkaar niet passeren. Dit gebeurde echter wel, waardoor de wagens frontaal botsten. Beide bestuurders kwamen uit Alphen aan den Riin en zijn met onbekend letsel naar het Rijnoord ziekenhuis overge bracht. Vier inbraken in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Inbrekers hebben zaterdaga vond ingebroken in vier woningen in Zoeterwou de. In alle vier de gevallen kwamen zij binnen door aan de achterzijde van de woningen een ruit te forceren. De politie heeft het vermoeden dat het dezelfde daders betreft. Uit een woning in de Servatiusstraat werd een videoreceorder meege nomen, terwijl uit een huis aan de Keerweer sie raden werden ontvreemd. Uit een huis aan de Zuidbuurtseweg werden eveneens sieraden gesto len, uit een ander huis aan deze straat werd niets meegenomen. De inbraken vonden allemaal plaats tussen zeven en elf uur. Afgelopen weekeinde is ook getracht een groothandel in geluidapparatuur aan de Energieweg te beroven. De dieven tracht ten zich een toegang tot het pand te verschaffen door met de auto de toegangsdeuren kapot te rij den. Zij werden afgeschrikt door het alarm en sloegen op de vlucht voordat zij iets hadden kun- Gereedschappen ontvreemd LEIDERDORP Bij een bedrijf aan de Zijldijk in Leiderdorp zijn vrijdag- nacht verschillende gereedschappen en een copieerapparaat gestolen. De waarde is onbekend. De daders kwa men binnen door een ruit uit de spon ning te verwijderen. Van hen ont breekt nog elk spoor. Zwaan vliegt zich dood HAZERSWOUDE Een zwaan in Hazerswoude dorp is zaterdag aan zijn eind gekomen toen het dier bij het op stijgen het gebouw van de Christelijke Mavo over het hoofd zag en frontaal tegen de school aanvloog. Het dier was op slag dood. LEIDSCHENDAM Vondsten bij het bouwrijp maken van terreinen ach ter de Voorburgseweg hebben voor het eerst aanwijzingen gegeven voor bewoning in de vroe ge middeleeuwen, de ze vende tot de negende eeuw. Bij die vondsten was ook de in Leidschen dam wonende Monique van Veen aanwezig. Met vijf andere amateur-ar cheologen heeft zij zich ingezet voor de oprichting van een Archeologische Werkgroep Leidschendam (AWL) als onafhankelijk opererende onderafdeling van de AWN, de Archeo logische Werkgemeen schap Nederland die ge heel uit amateurs bestaat. Bij de aanleg van een riool op het bouwterrein plan- Voorburgseweg werden spo ren van een waarschijnlijk turfgraverij en aardewerkscherven gevon den. De in Leiden archeolo gie studerende Monique van Veen: „Die scherven dateren uit de Romeinse tijd en de vroege middeleeuwen, zeg maar van de zevende tot de negende eeuw. Bij nader on derzoek bleek het terrein in de ondergrond een strandwal te zijn, een soort duin dat on geveer 4500 jaar geleden nog aan zee lag. Die strandwal is in Leidschendam, zoals bij opgravingen bij het Ver pleegtehuis Prinsenhof is ge bleken, in de Nieuwe Steen tijd, ongeveer 2500 jaar voor Chr., bewoond geweest. De strandwal had een golvend oppervlak, wat wij een de pressie noemen, in de on diepten kon er hoogveen worden gevormd. Aan de Voorburgseweg lag zo'n veendepressie met veen dat nogal zandig was en daarom niet geschikt voor brandstof. - r - l.t. Op deze foto zijn duidelijk de turfdammetjes te zien die bij de opgravingen te voorschijn kwamen. Ze moesten bij het turfsteken verhinderen dat de zaak door het opdringend grondwater geheel onder water zou komen te staan. melijk hout, niet meer be schikbaar was. Zo'n turfgra verij op een strandwal is eer der alleen aangetoond in Loosduinen en Voorburg. In september heeft onze groep al proefputjes gemaakt in de hoop grondsporen van bewo ning te vinden, aan de kleur van de grond kun je dan zien wat er gestaan heeft." „De afgelopen maand heb ben we in overleg met eige naar Tetteroo en de uitvoer der van het grondwerk af wisselend met twee tot acht man verder gewerkt. Toen de turf gestoken werd ont stonden putjes die vanwege het onmiddellijk indringen van grondwater weer met zand uit de nabijheid en soms met slechte turf wer den aangevuld. Daarop volg de destijds een ophoging met zand om het terrein weer ge schikt te maken voor de landbouw. In die grondopho- ging is aardewerk gevonden, van alles wat, bijvoorbeeld ook uit de 17e en 18e eeuw". Fundamenten De amateur-archeologen zijn al sinds 1981 in Leidschen dam aan het werk. Eerst aan de Veurse Achterweg waar fundamenten van een boer derij uit de 17e eeuw werden ontdekt. „We hoopten daar onder nog overblijfselen van een oudere boerderij te vin den. Daar hebben we toen ook vuurstenen en scherven van de Vlaardingen cultuur gevonden. Verder deden we grondboringen op het terrein van het huidige jongerencen trum De Sater en in Amstel- wijk. Bij De Sater hebben we weliswaar wat romeinse vondsten gedaan maar we vonden niet genoeg om be paalde conclusies te trekken. Er zijn bijvoorbeeld geen duidelijke sporen aangetrof fen die op een nederzetting wijzen. Van het terrein ach ter de Voorburgseweg willen we nog graag weten hoe groot de oppervlakte is waar turf werd gestoken. Met de oprichting van een eigen werkgroep willen we berei ken dat meer mensen mee helpen te ontdekken wat zich in de loop der eeuwen in Leidschendam heeft afge speeld. Bij nieuwe woning- of kantorenbouw volgen we het bouwrijp maken en twee medewerkers van de groep houden nu toezicht in plan- V oorburgse weg' ROELOFARENDSVEEN De Lions Herfstveiling die af gelopen vrijdagavond en - nacht voor het tweede achter eenvolgende jaar werd gehou den, leverde het recordbedrag op van bruto ruim £7.000 gul den. Dit bedrag is inclusief een loterij en advertentie-inkom sten. Om acht uur precies opende burgemeester Wagenaar geas sisteerd door muziekvereni ging „Liefde voor Harmonie" het evenement. Op dat mo ment hadden de organiserende Lions nog grote zorg over de opkomst. Anderhalf uur later was dat niet meer nodig, want de grote zaal van café Heems kerk zat toen tjokvol kopers. Om half twaalf barstte de zaal zelfs zo goed als uit zijn voe gen. De veiling verliep in een bijzonder geanimeerde sfeer, mede dankzij leuke DOSR- en Vox Laeta-opstekers en -aan gevers. Na afloop stroomde de zaal niet leeg, maar bleven de mensen nog heel lang (tot half vijf in de ochtend) napraten. De baten van de Herfstveiling waren dit jaar weer voor alarmeringsapparatuur voor alleenstaande bejaarden, voor een jubileumconcert door zangvereniging „Vox Laeta" en voor de aanschaf van spel en instructiemateriaal voor de jeugdige leden van voetbalver eniging DOSR. De veiling startte met een inkomstenbe drag van ruim zevenduizend gulden. Dit bedrag had Con- servenfabriek Ruiten Troef ten bate van de Herfstveiling van zakenrelaties ontvangen bij gelegenheid van de feeste lijke ingebruikname van tien duizend vierkante meter nieu we opslagruimte vorige week. De cadeaus die Ruiten Troef bij die gelegenheid had ont vangen en die met toestem ming van de schenkers moch ten worden geveild .brachten bovendien nog eens driedui zend gulden op. Onder de veilinghamer gingen enige zeer bijzondere aanbie dingen. Zo bracht een tuincon- cert door zangvereniging „Vox Laeta" duizend gulden op, een serenade door „Liefde voor Harmonie" vierhonderd gul den. Voor tien jaar gratis toe gang tot de DOSR-tribune, was verrassend genoeg nauwe lijks belangstelling. Uiteinde lijk werd iemand voor negen tig gulden de eigenaar van de gratis toegangskaart. De top per van de avond was een veertiendaags verblijf in een appartement in Spanje. Deze aanbieding bracht vijftienhon derd gulden in het laatje. Een levend schaap verwisselde voor 525 gulden van eigenaar. Vijf liter biest bracht tachtig gulden op. Een avondje geheel verzorgd klaverjassen bij Jan Punt was kennelijk een aan trekkelijke kavel, getuige de opbrengst van tweehonderdt achtig gulden. Erg enthousiast werd geboden op rollades, fruitmanden, kazen, wijn en vulpensets. Uitslag loterij: de hoofdprijs (een videorecorder) viel op nr. 9022/1; de eerste prijs op nr. 2901/2; de tweede prijs op nr. 1929/3 en de derde prijs op nr. 4991/4. Zwarte Piet opent per bakfiets de markt. ROELOFARENDSVEEN De Sint Nicolaasmarkt, die af gelopen weekeinde in de EMM-veilinghallen in Roelo- farendsveen is gehouden, is zeer druk bezocht. Volgens de organiserende RAAK-winke- liers kwamen de bezoekers niet alleen uit Roelofarends- veen, maar ook uit omliggende plaatsen. Zwarte Piet verricht te gezeten op een bakfiets en muzikaal bijgestaan door de blaaskapellen „De Aarebeye- plukkers" en „De Sprotbui ken" de opening. Temidden van de verkoopstands verzorg de muziekvereniging „Liefde voor Harmonie" een koffie concert. De bekende Roelofarends- veense disc-jockey Peter Bak ker kwam regelmatig in het geweer om prijzen van een lo terij uit te reiken. Volgens or ganisator Jan Hoogeveen is het evenement voor herhaling vatbaar gebleken. Erg veel be langstelling trok een stand waar men handdoeken kon la ten borduren, en een waar men zijn cadeau kon laten in blikken. Voortdurend drom den bezoekers rond een „geld- cycloon", waarvan het de be doeling was dat men raadde hoe groot het bedrag was dat een stroom wervelende bank biljetten vertegenwoordigde. Verrassend mooi was de bloe men-, planten en sierkolenten- toonstelling, die zeventig Veense kwekers onder auspi ciën van de EMM-veiling in het midden van de tentoon stelling hadden ingericht. Een team bestaande uit twee EMM-keurmeesters en drie kwekers hadden de bloemen en planten gekeurd en punten toegekend. De hoogste keu ringsresultaten vielen ten deel aan de planten Soleirolia So- leirolli van Ger Turk en witte cyclamen van Martien Aker boom. Bij de snijbloemen scoorde Theo Termeulen met Alstroemeria Jubilee en P. Akerboom met Diamanthus Cantapupo het-hoogst. NOORDWIJKERHOUT Een flink aantal Noordwijkerhou- ters verzamelde zich afgelopen vrijdagavond in Hotel Van der Geest om te horen hoe de tonneprossers het er dit jaar met hun redevoeringen vanaf zouden brengen. Er waren dit jaar vijf deelnemers waarvan er enkele zeer goed op dreef waren en vol humor de gebeurtenissen van hun dorp tien minuten lang van commentaar voorzagen. De melkreis van Menkendirecteur en tevens wethouder Piet Heemskerk en ook het feit dat Noordwijkerhout met zijn 15.000 inwoners precies een dorpeling te kort gekomen was voor een nieuwe wethouder, waren onderwerpen waarover zij hun spot lieten schijnen. Piet Spreeuw, de winnaar van vorig jaar, opende de wedstrijd als troubadoer-ruitenboer en sprak van zijn opluchting toen hij gelezen had dat gemeentesecretaris Adriaanse had verteld dat de Noordwijkerhouters hun hart wel degelijk op de goede plaats hadden zitten. De postbode Vic de Gleuvenpik proste dat hij de PTT verlaten had en gekozen had voor vuilnisman „omdat die maar een keer in de week komen". Later werd hij Baghwan maar koos toch maar weer voor postbode. Rinis Braat vond vervolgens als Toon de Badman dat ze tegen woordig voor de elfkroegentocht de Zeestraat niet meer uit hoefden. De uiteindelijke winnaar Willem Jansen was naar Chi na geweest en had een babytje meegenomen dat ter plekke door het jurylid pastoor Van der Plas gedoopt moest worden. Zo had Noordwijkerhout toch die ene extra inwoner, al dacht de prosser niet dat de wethouders De Kat (Heemskerk) en De Klaauw een derde wethouder nodig hadden om op de Winkel te passen. Tweede werd vrijdagavond Piet Broekhof als Piet Fiets die ver klapte waarom Nic. Sluis geen bordje wilde met de mededeling dat Noordwijkerhout een kernwapenvrije gemeente was. „Je moet de Russen niet wijzer maken dan ze al zijn", was zijn com mentaar. ZOETERWOUDE AL VROEG INDE CARNA VALSSFEER ZOETERWOUDE Het carnavalsseizoen is in Zoeterwoude erg vroeg van start gegaan. Zaterdagavond vond namelijk het Prinsenbal plaats en daaraan voorafgaand de traditionele esta fetteloop. In het „Hangkontenrijk" dat is immers de naam van Zoeterwoude ten tijde van de carnavalsperiode zal de scepter worden gezwaaid door Prins Wilbert I en Prinses Henny I. De nieuwe prins hij volgde Prins Jacques op ontving uit handen van burgemeester Houdijk de sleutel van zijn rijk. Elf teams namen zaterdagmiddag deel aan de estafetteloop. De equi pe „Nieuw Zoeterwoude" werd glorieus winnaar en deze forma tie bestond uit vier Stompwijkers (Jan-Willem van Bemmelen, Eric Sweere, Jacques Luiten en Frans Luiten) die, gelet op de naam van hun team, alvast inspelen op de toekomstige situatie als Zoeterwoude én Stompwijk één zijn. Als tweede eindigde het team „Familie Turk" terwijl de formatie „Casa Materna" verras send derde werd. Achttien jongeren uit Zevenhoven en omgeving hebben zaterdagmorgen deelgenomen aan een jongerendiscussie- ontbijt dat Frans van de Weyden organiseerde ter gelegenheid van de opening van zijn garagebedrijf. Hij meende in het kader van 1985 als jongerenjaar de jeugd in deze vorm iets aan te bieden en hen de gelegenheid te geven van gedachte te wisselen over de vraag „Heeft en ziet de jeugd toekomst?" Onder leiding van Mia Moosen spraken de jongeren, in de leeftijd van 15 tot 19 jaar en afkomstig van diverse scholen en sportverenigingen, zich uit over onder andere schoolopleiding, werkloosheid, eigen werk, kernwapens, verontreiniging, gezin en ouderdom. Na een trage start kwamen na de eerste broodjes en koffie de tongen toch wel los. Aan het eind van de discussie werd de jongeren een algemeen oordeel gevraagd over de toekomst en wat zij daarbij het belangrijkste vonden: 2 van de 18 jongeren voelden zich onzeker over wat de toekomst hen brengen zal en vonden daarbij het vinden van werk van essentieel belang; de overige 16 stonden positief tegenover de nabije toekomst en meenden na het voltooien van hun schoolopleiding en eventueel vervolgonderwijs zeker werk te zullen vinden. Expositie De Brabantse kunstenaar Erik Meeuw is exposeert zijn olieverfschilderijen in galerie Jacques Saloon en café-res taurant De Kruik in Zeven hoven. Hij schildert voorna melijk romantisch aandoende winterlandschappen en zee gezichten. geïnspireerd door oud-Hollandse meesters als Andreas Schelfhout en Mes dag. De tentoonstelling duurt tot en met 5 december. KMTP Lisse De afdeling Lissè van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de houdt vanavond een ken nismakingsavond en maakt gelijk de uitslag van de tuin- keuring bekend. Aanvang acht uur in de Pauluskerk in Lisse. Daarna volgt een le zing met dia's over het on- Diva Het Filmhuis Lisse draait vanavond vanaf half negen 'Diva' van Jean-Jaques Bei- neix. Het is de eersteling van deze regisseur. „Diva" is een complexe, stijlvolle thriller vol tempo over een Ameri kaanse operazangeres die weigert haar stem op de plaat te laten vastleggen. Inlichtin gen: Sjoerd Heeringa, 02522- 13458. Postzegels Phila telisten vereniging De Rijnstreek in Leiderdorp houdt vanavond vanaf kwart voor acht de maandelijkse ruil avond in cultureel cen trum Muzenhof. Van zeven tot acht uur kunnen de jeugdleden hun postzegels ruilen. Kerstkaarten Presentator Ivo Niehe start morgen om tien uur in de Schakel in Leidsenhage de Unicef-actie voor kerstkaar ten, kalenders, agenda's en' dergelijke. De opbrengst van de verkoop komt geheel ten goede aan Unicef. De Scha kel in Leidschendam is door de week open van twaalf tot vier uur, alleen op maandag en donderdag vanaf twee uur. Alle Unicef-artikelen zijn ook verkrijgbaar bij me vrouw Schwartz, Prinses Be- atrixlaan 50, 070-276379. Mooiste baby Baby's en peuters uit Lisse en omgeving tot en met vijf jaar kunnen zich op dinsdag, woensdag en donderdag met ouder melden bij Fotozaak Mieloo in Lisse. Zij worden dan op de gevoelige plaat vastgelegd. Uit de gefotogra feerde kleintjes zal de leukste baby van de Bollenstreek worden gekozen. De geno men foto's kunnen gratis worden afgehaald bij de foto zaak aan de Kanaalstraat 48. De uitverkorene kan nog wat extra's verwachten. Willibrord Woningbouwvereniging „Willibrord" houdt morgen avond de algemene ledenver gadering in „Don Bosco" aan de Zuidbuurtseweg in Zoe terwoude. Behalve de be spreking van het beleid zal een herbenoeming en verkie zing van de bewonerscom missie plaatsvinden. Voorts zal bestuurslid Chris Overde- vest zich niet meer beschik baar stellen. Als opvolger stelt het bestuur voor te be noemen de heer W. van der Ploeg.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7