Mondriaan opent modernste leskeuken van Nederland ficidóc Somcmt 41 STAD OMGEVING II ner Kolibri uit Den Haag wint majorettenconcours Doorgaan tweede lezing Reve onzeker FANCY FAIR BRENGT 41.400 GULDEN OP 7 Steun gemeente voor Marokkaanse krant MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 chap proceniVerfspuiters :NAV$ePakt Dorstan. mening gepubl'i(-EIDERD0RP Twee het dag ongens van 16 en 17 jaar van df't Roelofarendsveen zijn 54 pro vrijdagavond door de poli- n en 1 ie in hun kraag gegrepen 1982 li< oen zij ijverig met verf- laar hekpuiten in de weer waren, opgenopit gebeurde bij de fiets jaa^n voetgangerstunnel bij rendurpe provinciale weg 5 in li^et verlengde van de En- gelendaal in Leiderdorp. De jongens werden op he- Gewonde op Nieuwveenseweg NIEUWKOOP/ZEVENHOVEN Een 18-jari- ge inwoonster van Langeraar raakte zaterdaga vond om half acht gewond, toen de auto waarin ze zat op de Nieuwveenseweg in Nieuwkoop in botsing kwam met een andere personenauto. Die auto, bestuurd door een 36-jarige inwoner van Uithoorn, haalde net een andere auto in. De auto waarin de Langeraarse zat, bestuurd door een 22-jarige inwoner van Nieuwkoop, draaide vanaf een uitrit net de weg op. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. De Harmelen- se werd met snijwonden naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Op de kruising het Haasje bij Zevenhoven raakte zondagmiddag een in woonster van Amsterdam gewond. Zij zat in de auto van een 70-jarige man uit Harmeien. De inwoner van Harmeien verzuimde een 20-jari- ge inwoner van Alphen voorrang te verlenen, waardoor de auto's op elkaar klapten. De Am sterdamse liep enkele gebroken ribben op. Inbraak in kledingzaak LEIDEN Bij een inbraak in een kledingzaak aan de Nieuwe Rijn is in de nacht van zater dag op zondag een groto partij kleding gestolen. Met een steen werd een ruit van de winkel in gegooid. Uit de zaak verdwenen broeken, swea ters, vesten, trui en en jassen. Automobilist gewond LEIDEN Een 25- jarige Leidenaar is zaterdagavond met oogletsel naar het AZL gebracht, na dat hij met zijn auto een verkeerszuil op het Levendaal had geramd. De man verloor de macht over het stuur waardoor de auto van de weg schoot. De auto schoot door en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Kussende inbreker betrapt LEIDEN Een onbekend gebleven man, die zaterdagmiddag tijdens een inbraak werd betrapt, slaagde er wel op een zeer bijzondere manier in te ontsnappen. De man had ingebroken in een wo ning aan de Rijnstraat en werd be trapt door de bewoner van het pand. Deze haalde de zakken van de dief leeg en trof daar de spaarpot van zijn zoon aan. De inbreker betuigde daar na uitgebreid zijn spijt en kuste de bewoner van het pand op het gezicht en kuste ook zijn voeten. De bewoner was daar zo door verrast dat de dief kans zag uit een twee en een half meter hoog raam te springen. want frXn ziet er korte zelfs velijks iten te Fut- eleur- toen pre- n bij vraag ad ge- had n dag aantal arders coör- ant op LEIDEN Scholenge meenschap Mondriaan heeft komende dinsdag met de opening van de dependance aan de César Francklaan de modern ste leskeuken van Ne derland. In de dependan ce worden de vakrichtin gen huishoudkunde en kantoorpraktijk onderge bracht. Met de nieuwe behuizing komt een ein de aan de lokalennood van de zich nog steeds uitbreidende scholenge meenschap. Het gebouw aan de César Franckstraat, waarin vroeger de Koningin Emmaschool was gevestigd, werd in juni vorig jaar door de gemeente verhuurd aan de Mondriaan. Een grondige verbouwing was nodig, want de Emma school was grotendeels uitge brand en niet direct voor on derwijs bruikbaar. Met veel moeite slaagde het schoolbe stuur erin bij het ministerie de nodige subsidies los te Leerlingen aan het werk in de nieuwe keuken. krijgen. Het schoolbestuur is thans trots op het bereikte resul taat. Een prettige bijkomstig heid daarbij is, dat ook deze dependance niet verder dan 200 meter van het hoofdge bouw aan de Vijf Meilaan verwijderd is. Vooruitlopend op toekomsti ge ontwikkelingen in het be roepsonderwijs, waarbij het vak huishoudkunde en de opleidingen in de verzorgen de sector ondergebracht wor den in de onderwijsvorm LDGO, heeft men een hyper moderne keuken gereali seerd. Dit lokaal is geschikt voor de kooklessen voor jon gens en meisjes in het kader van de algemene technieken, maar in het bijzonder voor de lessen in koken voor groot huishoudens zoals internaten, tehuizen en dergelijke. Er is ook een uitserveerlokaal aan wezig, alsmede een ruimte met was-, droog- en strijkma- chines, zodat de leerlingen het totale huishouden leren kennen. De nieuwe dependance wordt morgenmiddag om drie uur officieel geopend. Kinderzegels In het postkantoor aan de Breestraat is van 13 novem ber tot en met 24 december een stand ingericht door het Nederlands comité voor kin derzegels. Van tien tot vier uur kan men er terecht om een keuze te maken uit een rijke collectie kerst- en nieuwjaarskaarten. De baten komen ten goede aan de kin derpostzegelactie. Scouting De verschillende scouting groepen in Leiden hebben een gids samengesteld met informatie over de afdelin gen en activiteiten van Scou ting Leiden. Deze gids is gra tis verkrijgbaar bij de Stich ting Welzijn, Breestraat 117. Ook kan men de gids telefo nisch bestellen bij het secre tariaat van Scouting Leiden tel. 214403 of 893031. bijeenkomst begint om acht Wijncursus De Leidse vinoloog Kees Klerks geeft weer een wijn cursus. De cursus start mor genavond. Nadere informatie is verkrijgbaar bij K&O, tele foonnummer 141141. Vrouwen Vrouwelijke medewerkers van de universiteit en het AZL kunnen morgen (aan vang 16.30 uur) terecht in het WSD-complex om ervarin gen uit te wisselen. Ook zal getracht worden plannen te maken om de kansen van vrouwen in hun loopbaan te vergroten. Tijdens de bijeen komst zullen vertegenwoor digsters van de PTT en van Wang Nederland een uiteen zetting geven. gebouw Staal wijk aan de He renstraat 45. Klom berg is in Leiden op uitnodiging van de contactgroep Nicaragua van de wijkgemeente Vredes- kerk-Staalwijk en de com missie Werelddiakonaat van de Hervormde Diaconie. Hij spreekt over de politieke en kerkelijke situatie in Nicara gua. De bijeenkomst begint om acht uur. Hogewoerd Bingo In centrum Noord-Rijnevesl aan de Groenesteeg 107 wordt morgenavond bingo gespeeld van zeven tot, negen uur. De bingo is bedoeld voor boven de 55 jaar. Lezing Nicaragua In het Leonardushuis aan de Haagweg wordt vanavond een lezing gehouden over transcendente meditatie. De Pater Theo Klom berg, die al meer dan tien jaar in Nicara gua werkt, is morgen te gast op de gespreksavond in wijk in de loop van volgend jaar wordt in de Hogewoerd een nieuwe riolering aangelegd. Tegelijkertijd wordt de hele straat opnieuw ingericht. De gemeente houdt morgen een informatiebijeenkomst over het herinrichtingsplan voor de straat. De bijeenkomst wordt gehouden in het ge bouw van de SSR aan de Ho gewoerd 108 en begint om acht uur. Ambassadeur De ambassadeur van de Duit se Bondsrepubliek, Z.E. Otto Graf von der Gablentz houdt morgen bij sociëteit „De Burcht" aan de Burgsteeg 4 een lezing over: „De betrek kingen tussen BRD en Ne derland door de jaren heen De ambassadeur spreekt op uitnodiging van de Leidse studentenvereniging voor in ternationale betrekkingen. De bijeenkomst begint om kwart over acht. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM Al ïtsver- de e Bur- :h. Di id ver- 4 leden miljoen jentinié ekozen, tair be- Alfon- 70 pro- egering rechtse (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Confetti en slingers bij opening Kaasmarktschooi Wethouder F. Kuijers liet zaterdagmiddag een regen van confetti neerdalen op de hoofden van vele belangstellenden, die waren toegestroomd om de officiële inluiding van het nieuwe bestaan van de Kaasmarktschooi bij te wonen. Zoals bekend hebben theatergroepen verenigd in de Stichting Jon ge Leidse, beroepskunstenaars, de cursus Vrouwen Oriënteren zich op de samenleving (VOS) en het Leids Educatief Sentrum (LES) bezit genomen van het gebouw, sinds de leerlingen begin dit jaar een nieuw onderkomen aan de Haarlemmerstraat betrokken. In zijn toespraak deelde de wet houder mee, dat de gemeente voor de inrichting van de school een subsidie van 3000 gulden beschikbaar heeft gesteld. Ook de 450 gulden notariskosten zouden vergoed worden. Dat de school beschikbaar is gesteld aan de groepen, die er thans inzitten, is mede te danken aan de inspanningen van de Werkgroep Amateurische Kunstbeoefening, die al jaren ijvert voor meer en betaalbare oefenruimte voor dit soort groepen. Jongen overleden na aanrijding LEIDEN De 22-jarige R.G. van Roon uit Wassenaar is gis termorgen overleden aan de gevolgen van een verkeerson geval dat omstreeks vier uur zaterdagnacht op het Stations plein plaats vond. De jongen maakte deel uit van een groep Wassenaarse jon gens, die ruzie had met een groep jongeren uit Delft. Waarover de ruzie ging is niet bekend. Het slachtoffer rende op een bepaald moment plotse ling de weg op, omdat hij door iemand achterna gezeten werd. Een naderende aut bilist kon de jongen niet ontwijken. LEIDEN Ruim 700 le den van zo'n veertig majo- rettengroepen uit het hele land verdedigden afgelo pen zaterdag in de Groe- noordhallen hun eer tij dens het Nationaal Majo- rettenconcours. Op mu ziek van cassettebandjes Er wordt op heel wat punten lichaam balanceert, zonder dat gelet. Belangrijk is dat de deze door de handen wordt meisjes (jongens schijnen zich vastgehouden. Het laten rond- niet zo tot deze vorm van be wegen aangetrokken te voe len) over een goede techniek beschikken. Hetgeen inhoudt dat de stokken netjes in de lucht gegooid moeten worden en ook weer goed opgevangen moeten worden. Daarbij let de gooiden ze de stokken en jury op de choreografie en de benen in de lucht. Over 1 het algemeen in schaarse kledij gehuld, werd aan de ene kant van de hal druk geoefend, terwijl aan de andere zijde de groe pen hun beste beentje voorzetten voor een des kundige jury. synchronisatie, dus het alle maal tegelijk bewegen, van de groepen. Wie wilde scoren, moest verder origineel te werk gaan en een leuke presentatie hebben. Extra punten kreeg door in het programma ook extra moeilijke dingen verwerken. Zo'n moeilijk i derdeel is bijvoorbeeld draaien van de stok langs men, nek en benen werd dan ook driftig langs de kanten ge- trained. Het was alweer de ze vende keer dat de Vereniging Voor Zelfstandige Majoretten Groepen (VVZMG) Leiden dit concours organiseerde. De wis selbeker werd vorig jaar vero verd door de Leidse majoret- tengroep Fourty Four Degrees. De wisselbeker, voor de groep met de meeste punten, werd dit jaar gewonnen door de Haagse groep Kolibri uit de ere-divisie. Ook de rniss-prijs werd door deze groep gewon nen. In de eerste divisie werd de Midi-Degrees uit Leiden de De Leidse groep de Andora's in actie. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Na afloop van de voordracht, die Gerard Reve in de Pieterskerk hield, werden belangstel lenden in de gelegenheid gesteld zich met de „volksschrijver", die mo menteel als gastschrijver is verbonden aan de Leid se Universiteit, op te hou den. Ook de 37-jarige Lei denaar, eigenaar van café „Het Zingend Hart" (hij ontleende deze naam aan een dichtbundel van Ge rard Reve), bevond zich onder de belangstellen den. De voordracht „Hoop doet le vari vier, handelde over de verwantschap tussen kunst en religie. Reve kondigde aan in de eerste twee lezingen, elke keer één van twee wereldom spannende religies te bespre ken, die volgens hem in het huidige tijdsgewricht diame traal tegenover elkaar staan. Afgelopen vrijdag ging de le zing over de rooms-katholieke kerk, de volgende keer zou hij in zijn „Hoop doet Sterven" het socialisme beschouwen. De 37-jarige man uit Leiden, vroeg na afloop van de lezing aan de schrijver of deze geen mogelijkheid zag dat de door hem genoemde tv van geloof ooit samen zouden kunnen komen. De man haal de als voorbeeld Zuid-Ameri- ka aan, waar het katholicisme en het socialisme elkaar vol gens hem omarmen. Hij noem de het socialisme in die landen het antwoord op de tekortko ming in de katholieke kerk, die predikt dat mensen voor bestemd zijn voor hun lot. Ge rard Reve liet duidelijk blijken de vragen niet te kunnen waarderen en gaf te kennen dat de man moest verdwijnen. Toen de man vroeg waarom de schrijver hem niet wilde antwoorden, ontstak deze in grote woede. De auteur riep daarbij dat hij van zijn volgen de lezingen afzag. De Vereniging voor Onder wijs, Kunst en .Wetenschap pen, die met de Faculteit der Letteren de Albert Verwey- colleges organiseert, onthoudt zich van commentaar. Me vrouw H. Eggels van de Vere niging voor O.K.& W. ver wacht niet dat de heer Reve zijn openbare colleges stopzet. „Ik denk niet dat het zo'n vaart loopt. Iedereen roept wel eens wat", aldus mevrouw Eg- gels, die verder stelde dat de heer Reve zelf niet gewond raakte, bij zijn aanval. De 37-jarige Leidenaar zal geen aangifte doen van mis handeling. „Ik geloof niet in een voorbestemd zijn van het lot en denk dus dat Gerard Reve zich nog kan verbete ren", aldus de man. AL MIZAN BRENGT ALARMNUMMER LEIDEN Al Mjzan, het Leidse maandblad dat in twee talen de Marokkaanse gemeenschap informeert over zaken, die haar aangaan en waarbij werkloze Marokkaanse jongeren een journa listieke opleiding volgen, zal waarschijnlijk kunnen blijven be staan. De gemeente Leiden verwacht dat het ministerie van WVC alsnog de subsidie voor het project zal verstrekken nu ge meenten en belangenorganisaties zo'n grote druk hebben uitge oefend. De gemeente Leiden is bereid Al Mizan financieel bij te springen in een eventuele overbruggingsperiode. Dit liet een ambtenaar van de directie sociaal-cultureel werk vanmorgen desgevraagd weten. In de novembereditie van Al Mizan, die zij omdoopte tot alarmnummer, luidt de redactie nog de noodklok over het voortbestaan van de krant. In een artikel in het blad stelt Al Mizan dat zij in haar voortbestaan wordt bedreigd, nu het ministerie van WVC de subsidie van 80.000 gulden per 1 ja nuari stop zet. Dit ondanks eerder gedane toezeggingen dat Al Mizan voor twee jaar gefinancierd zou worden. De redactie van Al Mizan hekelt in haar artikel het gemak, waarmee de overheid in haar beleid omzwaait. Zo zou in het WVC-rapport „Rijksprogramma Sociaal Cultureel Werk 1986" dat in augustus 1985 verscheen, nog vermeld zijn dat „het zwaartepunt van het beleid wordt gericht op kwaliteitsverbete ring van de huidige projecten". Met het project? Al Mizan werden werkloze, Marokkaanse jonge ren een reële kans gegeven zich te scholen tot Nederlandse jour nalisten. Twee redactieleden volgden inmiddels cursussen bij School voor de Journalistiek en ook andere kranten toonden zich voorstander van dit project. De scholing van de Marok kaanse jongeren tot journalist zou de veelzijdigheid van bericht geving in de pers alleen maar ten goede komen. OUD ADE De fancy-fair die het afgelopen weekeinde in Oud Ade werd gehouden heeft 41.400 gulden opgele verd. Dat was maar 100 gulden minder dan vorig jaar. Er wa ren zaterdag en zondag veel bezoekers, ook van buiten het dorp: oud-inwoners van het dorp maken er een soort reü nie van. De opbrengst is be stemd voor de uitgaansdag voor de bejaarden in Oud Ade en voor de verenigingen die gebruik maken van het Dorps huis; zij kunnen daardoor een jaar lang gratis terecht in dit centrum. De trekking van de grote lote rij door de groepscommandant van de rijkspolitie in Alkema de leverde het navolgende re sultaat op: de reis naar Liech tenstein werd gewonnen door B. Volwater uit Roelofarends veen, het televisietoestel door P.J. van der Geest uit War mond en de zonnestoel door N. Borst uit Sassenheim. De ove rige prijzen vielen op de lot nummers 4200, 5917, 1648, 2154, 4921, 3733, 3771, 5608, 5997, 2688, 4572 en 586. Bij een aparte loterij Hoogmade won een racefiets. Bij het foto raden (raden-van de plaats in de gemeente waar de foto is genomen) bleek Ge rard Volwater uit Roelofa rendsveen de beste. De naam de pop (Kareltje) werd niet geraden. Jeannette Poel wist hem vervolgens de wacht te slepen. De beste scherpschutter m de het dorp bleek P. van der Ploeg bij de volwassenen te zijn, en Dolf Koetsier bij de jeugd. Bij het gooien van pijl tjes kwam Jan van Zoen als beste volwassene uit de bus, en Simon van Klink uit Oud Ade was de beste jeugddarter. G. van der Hooft uit Oude Wete ring tenslotte raadde het meest nauwkeurig het gewicht van de kaas: 8,3 kilogram.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5