Franse agenten bekennen aanslag Rainbow Warrior E Opnieuwdel.2.3. Lotto-show met kans op een half miljoen vanTt 1 Sovjet-burgers hoopvol over top in Genève Wubbo wil nog wel even in de ruimte blijven Kritiek op filmverbod Zuidafrikaanse rellen a - Shultz in Moskou voor agenda topconferentie Goede stemming Argentinië massaal achter Alfonsin BUITENLAND Ccidóc Soman t MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 PAGINA 4; Utrecht wil Bonner gratis behandelen AMSTERDAM De Stichting Ko ninklijk Nederlands Gasthuis voor Ooglijders heeft de vrouw van de Russische dissident Sacharov, Jelena Bonner, een behandeling aangeboden in het Ooglijdersgasthuis in Utrecht. Het aanbod, waarbij de Stichting de kosten voor behandeling en verple ging voor haar rekening wil nemen, is gedaan via de Boekovski Stichting in Amsterdam en het Tweede-Kamerlid voor de VVD, Voorhoeve. Jelena Bonner heeft kort geleden van de Sovjet-autoriteiten toestemming ge kregen zich in het buitenland te laten behandelen voor een oogaandoening, waaraan zij, zonder behandeling, blind kan worden. Een op vijf kinderen in Engeland misbruikt LONDEN Het seksueel misbruiken van kinderen in Engeland bereikt alar merende proporties: Engelse deskundigen menen dat één op de vijf kinderen bin nen de familiekring wordt misbruikt. Grootste risico lopen zij in de leeftijd van vier tot dertien jaar. De hoofdschuldigen zijn vooral ouders, die door hun acties vaak onheelbare psychische littekens bij hun kinderen achterlaten. Kinderpsycho therapeuten in Engeland hebben onlangs uiting gegeven aan hun groeiende be zorgdheid over deze kwestie; zij hebben scholen bezocht om kinderen uit te leg gen hoe zij zich kunnen beschermen te gen seksueel misbruik. Het misbruik van kinderen wordt geweten aan echtelijke en/of seksuele problemen bij de ouders. Poolse student (19) na arrestatie overleden WARSCHAU Een 19-jarige Poolse student, die twee we ken geleden bewusteloos op straat werd gevonden nadat hij door de politie was opgepakt, is zaterdag in de stad Olsztyn overleden. Volgens de artsen is de jongen, Marcin Antono- wicz, overleden aan ernstig hersenletsel. Volgens de politie is hij uit een rijdende auto gesprongen en daarbij met zijn hoofd tegen het wegdek geslagen. Leden van Solidariteit vergelij ken deze zaak met die van Grzegorz Przemyk, een 19-jarige student in Warschau, die overleed aan inwendige verwondin gen nadat hij in mei 1983 door de politie was opgepakt. Lech Walesa heeft samen met een groep van 76 vooraanstaande in tellectuelen in een petitie opgeroepen tot de vrijlating van alle Poolse politieke gevangenen. De publikatie van de petitie was het begin van een nationale actie voor politieke gevange nen. In verscheidene steden zijn bovendien missen opgedra gen aan de politieke gevangenen. China gaat over op metriek stelsel PEKING China begint in janu ari 1986 met de invoer van het metriek stelsel, ter vervanging van oude Chinese gewichten en maten. Dit heeft het officiële persbureau Xinhua bekendge maakt. De traditionele Chinese ,jin" (500 gram) en de „liang" (50 gram), worden vervangen door kilogrammen en grammen, aldus Xinhua. Meters en centimeters komen in de plaats van de oude Chinese „chi", die 33 meter is, en de „cun" van 3.3 centimeter. De traditionele Chinese maten en ge wichten blijven gedurende enige tijd tussen haakjes vermeld achter de metrieke kwantiteiten. Filipijnen moeten in januari kiezen MANILA De door president Mar cos aangekondigde presidentsverkie zingen in de Filipijnen zullen plaats vinden op 17 januari 1986. Marcos (68) die sinds twintig jaar een dicta toriaal bewind uitoefent, heeft al eerder gezegd te streven naar een nieuw mandaat voor zes jaar. De president is min of meer tot de ver kiezingen gedwongen door de steeds heftiger wordende demonstraties van de oppositie. Ook de VS hebben er bij Marcos op aangedrongen spoe dig verkiezingen te houden. Was hington hoopt daarmee te voorko men dat het verzet tegen het regime- Marcos een bedreiging gaat worden voor de twee reusachtige Ameri kaanse bases op de Filipijnen. Bijna helft Spanjaarden tegen NAVO-lidmaatschap MADRID Ongeveer 46 proeeniVerfs van de Spanjaarden is tegen hebrgp^ Spaanse lidmaatschap van de NAVQP 1 Slechts 19 procent is daar voorstanj der van. De rest heeft geen mening! Dit blijkt uit een opiniepeiling di» door het dagblad ,,E1 Pais" is gepublif'*'11^ ceerd. In april dit jaar peilde het dagj°n8^ns blad eveneens de mening van dé»'f0< Spanjaarden. Toen was nog 54 pro^r'jya& cent van ondervraagden tegen en ltie in r procent voor. Spanje werd in 1982 limoen zi van het bondgenootschap, maar hefcpuiten militaire apparaat is nooit opgenopit gel men binnen de NAVO. Volgend jaa^n vot wordt waarschijnlijk een referendume pro gehouden over de vraag of Spanje lifcet ve, moet blijven van de NAVO. gelend; De jon| terdaac muren RECHTBANK ZET MOORD OM IN DOODSLAG AUCKLAND De twee Franse agenten die in Nieuw-Zeeland terecht staan in verband met het tot zinken brengen van de Rainbow Warrior, hebben bekend schuldig te zijn aan doodslag en sabotage. Hun bekentenis volgde kort nadat de Nieuwzee- landse politie besloten had het tweetal, kapitein Dominique Prieur (36) en majoor Alain Mafart (35) niet te vervolgen wegens moord, maar wegens doodslag. Als de twee worden veroor deeld, worden zij waarschijn lijk aan Frankrijk uitgeleverd in ruil voor schadeloosstelling aan Greenpeace en Nieuw- -Zeeland door de Franse rege ring. De politie deelde enkele minuten voordat de streng be veiligde rechtszitting begon, mee, dat zij niet kon bewijzen dat het Franse paar persoon lijk verantwoordelijk was voor het plaatsen van de mijnen, die op 10 juli de ondergang van de Rainbow Warrior ver oorzaakten. Bij die explosie kwam de Nederlandse foto graaf Fernando Pereira om het leven. De Nieuwzeelandse premier David Lange zei in een reactie vrijwel overtuigd te zijn dat de twee verdachten lijfelijk niets met de aanslag te maken heb ben gehad. Voorts zei Lange dat er geen politieke ruilhan del was gedreven met de schuldbekentenis: „De agenten van de Franse geheime dienst DGSE zijn niet te koop. Dit is een juridische procedure, geen vieze koehandel met gevange nen". Geruchten als zou er wel degelijk sprake zijn van een ruilhandel, zijn gebaseerd op een poging van Nieuw-Zee land de ernstig verstoorde be trekkingen met Frankrijk te verbeteren. Nieuw-Zeeland is bijvoorbeeld voor de afzet van haar lamsvlees in belangrijke mate afhankelijk van Frank rijk. Om die markt niet in ge vaar te brengen, zou Nieuw- Franse minister van defensie Quilès heeft de twee verdachten in Nieuw- Zeeland gisteren telefonische geprezen voor hun moed en opstelling. De rechtbank doet 22 november uitspraak. Engeland onderzoekt eigen raket LONDEN England wil een nieuw, eigen kruisvluchtwa- pen ontwikkelen. De raket, voorzien van een atoomkop, moet een actieradius van 400 kilometer krijgen. Het minis terie van defensie heeft een onderzoek laten instellen naar de mogelijkheid van de bouw van zo'n wapen, dat de huidige Britse atoombommenvoorraad moet gaan vervangen, zo heeft het Engelse zondagsblad The Observer onthuld. MOSKOU De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, is vanmorgen in Moskou aangekomen ter voorbereiding van de aan staande top tussen presi dent Reagan en Sovjetlei der Gorbatsjov. Morgen middag zal Shultz een ontmoeting hebben met Gorbatsjov. Vandaag voert hij besprekingen met zijn ambtgenoot Sje- vardnadze. De Ameri kaanse minister wordt vergezeld door de natio nale veiligheidsadviseur Robert McFarlane en de adviseur voor de wapen beheersing, Paul Nitze. Een hoge Amerikaanse func tionaris verklaarde dat de Sovjet-Unie kennelijk bereid is om apart te onderhandelen over de Amerikaanse en Rus sische raketten in Europa. Volgens de laatste voorstellen van president Reagan zouden die worden bevroren op 140: het aantal Pershing 2- en kruisraketten dat aan het eind van het jaar in West-Europa zal zijn geplaatst. De Russen zouden hun 243 SS-20's, die nu op West-Europa staan gericht, dan moeten terugbrengen tot datzelfde aantal. De VS zou den op hun beurt, althans voorlopig, afzien van het voor nemen om tegen 1988 in totaal 572 raketten in West-Europa te plaatsen. Het belangrijkste struikelblok bij dergelijke on derhandelingen blijft evenwel de Russische eis tot een geheel verbod op alle ruimtewapens. De nieuwe voorstellen van president Reagan hebben ove rigens geen einde gemaakt aan de verdeeldheid binnen de Amerikaanse regering over de te volgen tactiek bij de ge sprekken met het Kremlin. Zo zou minister van defensie Weinberger voorstander zijn geweest van een veel vager geformuleerd antwoord. Reagan is echter voorbijge gaan aan Weinbergers beden kingen. Met het nieuwe pak ket voorstellen wilde het Wit te Huis het initiatief weer naar zich toetrekken, nadat Gor batsjov de Amerikanen geheel in het defensief had gedron gen op weg naar de Geneefse top. De verdeeldheid binnen de regering-Reagan blijkt ook uit het feit dat minister Wein berger niet mee mag naar Ge- nève, ook al heeft hij daar steeds op aangedrongen. MOSKOU De Russische televisie heeft het afge lopen weekeinde beelden getoond van straatinter views in Moskou, waarbij gewone mensen werd ge vraagd wat zij verwachten van de komende top in Genève en wat zij denken over de situatie van de mensenrechten in hun land. Voor zover bekend was hst de eerste maal, dat dergelijke beelden op de Russische tv werden getoond. Mensen van allerlei slag bleken verbazingwekkend optimis tisch te zijn dat de top een of ander wapenakkoord zal ople veren, ondanks het feit dat zij dagelijks door de media wor den bedolven onder aanvallen op het Westen, dat geen wer kelijke akkoorden zou willen. „Ik denk dat zij overeenstem ming bereiken, daar dit problemen zijn die iedereen aan gaan", zei een jonge vrouw. De hoop die het meest werd uit gesproken was dat er iets zal worden bereikt om militarise ring van de ruimte te voorkomen. Wat niet hoefde te verbazen is dat men woedend reageerde op vragen naar aanleiding van berichten in het Westen, dat mensenrechten niet worden gerespecteerd in de Sovjet-Uu- nie „Er is nooit een vrijer land geweest en er zal ook nooit een vrijer land zijn", verklaarde een grijzende man. „Wij zeggen wat wij denken, zowel tegen de bazen als tegen lage- Met Kaapstad in zicht scheert de Philips Innovator over het water. De 12-koppi- ge bemanning verkeert in goede stemming omdat tij dens de eerste etappe van de internationale race rond de wereld een eerste of tweede plaats op handicap in het verschiet ligt. De race be staat uit vier etappes. Wubbo Ockels tijdens een van zijn tv-optredens vanuit de MISSIE RUIMTEVEER NU AL GROOT SUCCES (Van onze redacteur alles is volkomen anders dan maar bij deze vlucht was het ruimtevaart) op aarde". Dat neemt niet nog niet gedaan. Er was ove- weg dat Ockels na een grapje rigens alle reden voor, want OBERPFAFFENHOFEN van de vluchtleiding om het aan boord heerst een tempe- Wubbo Ockels ontDODt verblijf tot veertien dagen te ratuur van rond de 26 graden WUDDO UCKeis ontpopt rlengen, verbijsterd uitriep Celsius. „Zeg Wubbo, je ziet er zich hoe langer hoe meer >Hoèv|el iagen..J v charmani Uit in jl korte als een van de meest en- Ockels liet ook weten dat de broek", was het commentaar thousiaste astronauten die door hem ontwikkelde slaap- van een der vluchtleiders in ooit in de ruimte is ge- zak het uitstekend doet. Niet Oberpfaffenhofen. Ockels re- voor niets wordt de Neder- ageerde: „Ik doe het voor de landse astronaut in Oberpfaf- vrouwen in Nederland", fenhofen al omschreven als Het bJijft overigens hard wer- „de meest uitgeslapen astro- jten aan boorj Zódanig zelfs naut in de geschiedenis van ^at astronauten nauwelijks de ruimtevaart En dat on- tijd hebben om naar buj,en te danks het feit dat het hem kbken en een blik de aar. Steeds nog moeite kost met de ,e w n Reinhard Fur. zijn dagelnke werkzaamheden rer bezorgde zijn landgenoten op te houden en „naar bed te in West-Duitsland een teleur- 6aan- stelling door gisteravond, toen de combinatie om zes uur pre- Ockels steelt in menig opzicht cies over Pfaffenhofen bij de show. Hij weet heel goed München vloog, op de vraag waar de camera's zich bevin- of hij nog naar buiten had ge- Waarschijnlijk zal die den als er tv-beelden naar de keken, te zeggen: „Daar had knoop vandaag worden door- aarde worden overgeseind, ik geen tijd voor". Een dag gehakt. maakt daar onbeschroomd ge- eerder waren in een aantal „Het is werkelijk geweldig bruik van en was ook de eer- Duitse steden de lichten al hier", zei Ockels. „Het is een ste van de achtkoppige be- massaal aan en uit gedaan in compleet nieuwe wereld manning die zich in korte een poging de ruimtevaarders waarin wij leven. Een wereld broek aan de wereld vertoon- zichtbaar te groeten. De coör- waarin je alles eigenlijk op- de. Korte broeken worden tij- dinatie was niet best, want op nieuw moet leren. Je bewe- dens ruimtependelmissies dat moment bevond de com- gingen, je werk, je slapen..., weliswaar vaker gedragen, binatie zich boven Hawaii. weest. In een kort gesprekje het gebruik van de Nederlandse taal was ditmaal wèl toege staan met minister Van Aardenne sprak Ockels zater dagavond van „een geweldige belevenis" en hij maakte be paald niet de indruk alweer naar de aarde terug te verlan gen. Over een eventuele ver lenging van de missie is ove rigens nog geen beslissing ge- ADVERTENTIE Pak deze week nog uw kans op 'n half miljoen r gulden. De spannende 1.2.3. Lottoshow van Ted en Mariëtte biedt u alle mogelijkheden om één van de tienduizenden geldprijzen te winnen. Haal snel 'n November Mid-Lottoformulieren lever't tijdig in. LottcVToto-inleveradressen staan in de Gouden Gids. De trekking vindt plaats op 14 november. Lever deze week in. Kii kom derf Scc SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1126) „Ik heb allerlei nuttig B.G.D.-vuurwerk bij me," zei .Theodora Dubbelsnuf. „Kan ik daar mee misschien van dienst zijn?" „Daarmee begin je niet veel tegen een pantserwagen," meende de Graaf van Lmborg Strom. „We moeten maar wachten tot de schurken hier bin nen zijn en dan hak ik er met mijn bijl gewoon op los." „Da's ook een plan van lik-me-vestje uit het jaar nul," zei de smid, die haastig een vreemde machine uit een kist begon te halen. „We beschikken toch over de KNAP-mutator, nietwaar? Laten we die dan gebruiken om eerst de pantserwagen uit te schakelen." Theodo ra schoof juichend het venster omhoog want nu zouden er spannende dingen gaan gebeuren. Intussen zette smidje Verholen de KNAP-muta tor od de vensterbank, de duplospannings- straalantennes richtend op de pantserwagen, die in de verte al kwam aanhobbelen. Even klonk er een vreemd, fluitend geluid en,Wel verdoes-nog-an-toe!" mopperde majoor Wonc- ky, die de pantserwagen bestuurde, doch tot zijn ontsteltenis bemerkte, dat dit nuttige voer tuig plotseling onwrikbaar bleef staan „Rij door tot nummer zeven!" brulde Klansky, hangend over de rand van de geschutskoepel. „Het sp..spijt me, meneer KI..Klansky," legde majoor Woncky ontredderd uit. „De motor is af geslagen. Gaat U de gevangene maar even ha len, dan kijk ik intussen onder de motorkap. Ik heb hem zo weer in orde, denk ik." Dat zal je gerajen zijn," zei Klansky en grimmig ging hij op weg met een machinepistool om smidje Verho len te halen. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse oppositie, de pers en de vakbonden hebben felle kritiek gele verd op de regering in Pretoria, die zaterdag be kend maakte dat het voortaan verboden is tele visie-, radio- en foto-opna men te maken van rellen. Het verbod geldt zowel voor de binnenlandse als buiten landse pers en heeft betrek king op gebieden waar de noodtoestand heerst. Gevreesd wordt dat de politie nu de vrije teugel krijgt bij het ge welddadig onderdrukken van de onrust in de zwarte woon steden. De Vereniging van Buitenlandse Journalisten (FCA) ziet het verbod als een poging om de „berichten over Zuid-Afrika's sociale conflict voor de rest van de wereld verborgen te houden". Vol gens Frederick van Zyl Slab bert van de Vooruitstrevende Federale Partij zal het verbod het „klimaat van angst en ver warring" versterken. Bij een demonstratie tegen de apartheid in Londen zijn giste ren tientallen mensen aange houden, nadat jongeren met flessen en stenen begonnen te gooien. Aan de demonstratie deden zeker 35.000 mensen mee, onder wie de Ameri kaanse politicus Jesse Jackson en ANC-leider Tambo. Mandela geopereerd PRETORIA De gevangen zwarte Zuidafrikaanse leider Nel son Mandela is gisteren geopereerd aan een vergrote prostaat. In een verklaring van de drie specialisten die Mandela opereerden stond dat de toestand van de nationalistische leider „stabiel" is en dat er geen „complicaties worden verwacht". Mandela, de 67-jarige leider van het verboden Afrikaanse Nationale Congres, zit vast in de Pollsmoor-gevangenis in Kaapstad. De operatie is verricht in het Volkshospitaal in Kaapstad. KijH etn A ...SUS BUENOS AIRES De Argentijnse president Raul Al fonsin heeft bij de gisteren gehouden parlementsver kiezingen duidelijk het vertrouwen gekregen van de Argentijnse kiezers. Zijn centrum-linkse Radicale Bur- gerbond liet de oppositiepartijen ver achter zich. D< definitieve uitslag wordt in de loop van vanavond ver wacht. Er werd gekozen voor de helft van de zetels in het 254 leder tellende parlement. Ongeveer 84 procent van de 18,7 miljoen kiesgerechtigden is naar de stembus gekomen. In Argentinië geldt de stemplicht. Alfonsin werd in oktober 1983 gekozen, waarmee een eind kwam aan bijna acht jaar van militair be wind. De ambtstermijn van de president loopt in 1989 af. Alfon* sins populariteit is volgense opiniepeilingen gestegen tot 70 pro cent sinds hij medio juni een drastisch bezuinigingsprogramma heeft doorgevoerd. Negen dagen geleden kondigde de regerinj de staat van beleg af na een reeks bomaanslagen door rechts* extremisten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4