Zaligverklaring Titus Brandsma groots gevierd TAFEL Braziliaanse bisschoppen lijken koers te wijzigen BTïïTl kerk wereld Evangelisch-Luthersen gaan meedoen in Samen op Weg „Geen gelegaliseerde echtscheiding" Lutherse vredescommissie blijft toch bestaan £eicL>e£omaTit >weer ACHTERGROND Cctdoe Sou/uiiit MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 PAGINA 2 3IN „Kerkelijke top" over Zuid-Afrika De Wereldraad van Kerken organiseert volgende maand een kerkelijke topontmoeting over de situatie in Zuid-Afrika. Van 4 tot 6 december zullen in Harare, de hoofdstad van Zimbabwe, kerkleiders uit het Westen met collega's uit Zuid-Afrika ge meenschappelijke acties bespreken. Tijdens een recent bezoek aan de Wereldraad had ds. C. F. Beyers Naudé, secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, voorgesteld zo'n bijeen komst te houden. De hervormde synodepraeses ds. H. Huting is van plan op de uitnodiging in te gaan. Deze „spoedvergade ring" moet onder meer de solidariteit van de kerken met de slachtoffers van de apartheid tot uiting brengen, aldus dr. Emi- lio Castro, secretaris-generaal van de Wereldraad, in zijn uitno diging. Kardinaal Casaroli uit ziekenhuis Kardinaal Agostino Casaroli, voorzitter van de Raad voor Openbare Betrekkingen van het Vaticaan en na de paus de machtigste man van de rk kerk, is zaterdag ontslagen uit het Cabrini-ziekenhuis. Hij was daar opgenomen na op 23 oktober van de trap te zijn gevallen in de ambtswoning van de pauselij ke vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Die dag had de kardinaal nog juist een toespraak kunnen houden tot de Alge mene Vergadering ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de VN. De kardinaal, die een scheur had opgelopen in de milt, waar door deze operatief moest worden verwijderd, zal nog enkele dagen bij de pauselijke vertegenwoordiger blijven alvorens naar Rome terug te keren. De eigenlijke grootheid van de mens bestaat erin dat hij niet berust in zijn ellende. W. Kasper ..Een groot feest voor de kerk". Zo noemde de paus gisteren tijdens de plechtige eucharistievie ring in de St.-Pieter de zaligverklaring van Titus Brandsma, „de beroemde van het Hollandse land en van de orde der Karmelieten". Het was gisteren inderdaad groot feest in het Vaticaan. Niet alleen gisteren, ook za terdag was er rond het St. Pietersplein al feestgedruis te bespeuren. Vandaag zijn de De basiliek van St. Pieter was tijdens de zaligverkla ring onder meer versierd met deze poster van Titus Brandsma. feestelijkheden voorgezet met een audiëntie van de paus voor alle Titus Brands- ma-pelgrims. De (ongeschoeide) Karmelie ten hebben hun uiterste best gedaan om van Titus' zalig verklaring niet alleen een stemmige maar ook heuglijke gebeurtenis te maken. En in die opzet zijn ze volledig ge slaagd. Maar de zaligverkla ring is dan ook op een „Ame rikaanse" manier aangepakt, met een Titus Brandsma-ex- positie voorzien van video, met stickers, Titus-badges, Titus-draagtassen, Titus-s- jaals en een stortvloed van drukwerk met Titus als on derwerp. De hele Via della Conciliazione, de „oprijlaan" van het St. Pietersplein was voorzien van portretten waarop tegen een achter grond van prikkeldraad het hoofd van Titus Brandsma zichtbaar was. Lofprijzingen De paus roemde in zijn preek Titus Brandsma als hoogle raar in de wijsbegeerte aan de Nijmeegse Katholieke Universiteit. De paus zei: „Pater Titus Brandsma be perkte zich niet tot het over dragen van abstracte begrip pen. Hij hield van zijn leer lingen, en daaro n voelde hij zich verplicht hen de waar den mee te geven die zijn ei gen leven inspireerden en ondersteunden". „De studenten vormden ech ter slechts een klein deel van de veel ruimere nationale realiteit. Het hart van pater Titus kon niet onverschillig blijven voor de vele broeders buiten de academische instel lingen die ook behoefte had- Op de plaats van de barak van het concentratiekamp Dachau waar Titus Brands ma zijn leven gaf, legde een Duitse vrouw gisteren een boeket bloemen neer. den aan een verhelderend woord. Voor hen werd hij journalist." De paus herin nerde eraan dat de bron van inspiratie en de stuwende kracht van Brandsma's „ver rassend veelvuldige" activi teiten gelegen waren in het gebod van de liefde „tot in zijn uiterste consequenties". De verschillende aspecten van Titus Brandsma kwamen naar voren toen de cadeaus aan de paus werden overhan digd, een gebeurtenis die tra ditiegetrouw voor de uitrei king van de communie plaats heeft. Namens de journalis tiek presenteerde Louis Fre- quin, emeritus-hoofdredac teur van de krant waaraan Titus voor de oorlog zijn me dewerking had verleend, De Gelderlander uit Nijmegen, de paus enige in leer gebon den biografieën van Titus Brandsma. KU-rector magnificus Gies- bers gaf de paus enige boe ken en een ingelijste foto van het standbeeld van Titus Brandsma dat vrijdag op het KU-terrein wordt onthuld. Vier leerlingen van de (33) naar Titus vernoemde scho len in Nederland deden de paus enige schooluniformen „met Titus Brandsma-ins- criptie" cadeau. Titus' familie was vertegen woordigd en zijn vaderland Friesland in originele kleder dracht en voorzien van bloe men en kaas. De enige verte genwoordiger van de Neder landse regering was de am bassadeur bij de Heilige Stoel, jonkheer Beelaerts. Bij de zaligverklaring van Peer- ke Donders was de heer Van Agt die toen premier was, privé aanwezig. Zaligverklaring De eigenlijke zaligverklaring was slechts een klein onder deel van de plechtige eucha ristieviering. Aan Mgr Ter Schure, bisschop van Den Bosch (het diocees van Titus Brandsma) viel de eer te beurt de paus officieel om de 'beatificatie' van 'servo di Dio' Titus Brandsma te vra gen. De paus sprak daarop de formule uit: „Wij ingaand op het verzoek van onze broeder Gerardus Ter Schure verkla ren met onze apostolische au toriteit dat de eerbiedwaardi ge dienaar Gods Titus Brandsma voortaan zalig ge noemd kan worden". Daarna dankte Ter Schure de paus en de gewone orde van de Mis werd voortgezet met het Gloria. De paus werd geassisteerd door twaalf concelebranten. Onder hen waren kardinaal J. Willebrands, president van de congregatie voor de een heid der christenen, kardi naal J. Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de ge loofsleer en de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal A. Si- monis. Voorts waren concele brant bisschop J. G. ter Schu re van Den Bosch, pater John Malley, generaal-over- ste van de Karmelieten, diens voorganger, de Neder lander Falco Thuis en pas toor Jacques Stolk uit Bols- ward. De eerste lezing uit het derde hoofdstuk van het (apocriefe) Boek der Wijsheid van Salomo werd gehou den door mevrouw Greta Hettinga, achternicht van Ti tus Brandsma. Behalve kardinaal Simonis en mgr. Ter Schure woonden ook mgr. Bar, mgr. Möller, mgr. Bomers en hulpbisschop Niënhaus de plechtigheden in de Sint Pieter bij. Publiciteit Dank zij de publiciteitscam pagne is er de afgelopen da gen heel wat over Titus Brandsma gesproken in Ita lië, in de kranten en op de tv. „U zult het niet geloven, kij kers, maar zondag wordt er een journalist zalig ver klaard" zo kondigde de nieuwslezer vrijdag de zalig verklaring aan. Zaterdaga vond was er een persconfe rentie georganiseerd door de katholieke journalisten van Italië. Daar werd uitvoerig in gegaan op het leven en werk van Titus Brandsma. De Ita liaanse journalisten vragen de paus Titus Brandsma offi cieel tot de tweede patroon heilige van hun vak te ma ken, na Franciscus van Sales. De moderne journalistiek heeft een moderne patroon heilige nodig, zo redeneren zij. De Evangelisch Lutherse Kerk in ons land wil meedoen in het proces van eenwording van hervormden en gerefor meerden, Samen op Weg. Dat bleek op de synode van deze kerk, toen zaterdag het be sluit werd genomen aan de Samen op Weg-kerken te vra gen de Lutherse kerk te ac cepteren als participant. Het besluit viel na uitvoerige discussie. Daarbij werd opge merkt dat de Lutherse eigen heid niet verloren mag gaan. Er was wat dat betreft de overtuiging dat levende Lu therse gemeenschappen in het grote verband van Samen op Weg niet zullen vervluchti gen, maar een eigen plaats, inbreng en samenhang zullen behouden. Prof. dr. S. E. Hof vond het geen goed uitgangspunt als men zegt dat andere kerken niet op de Lutherse Kerk zit ten te wachten: „Wij kunnen evengoed tegen de andere Kerken zeggen: wij hebben jullie nodig. We moeten niet .gering wij hebben als Lutherse Kerk heel wat te bieden". Dr. J. M. R. Diermanse, die aanwezig was namens de ge reformeerde synode, merkte op dat de Lutherse Kerk een geweldige traditie heeft. Men moet niet bang zijn voor een grotere kerk: zo gaan wij niet met elkaar om in de Kerk. Met elkaar moeten we in Ne- A. W. Berkhof, die de her vormde synode vertegen woordigde, wees erop dat de Nederlandse Hervormde Kerk een veelkleurige Kerk is met een ruimte die soms wel als lastig wordt ervaren, maar vele hervormden toch dierbaar is. „De vleugels zijn ons lief", aldus drs. Berkhof. Ds. W. Bleij noemde „Samen op weg" de enige mogelijk heid voor de lutheranen in ons land. Maar de praktische aanhaakmanoeuvre zal nog het moeilijkst worden, meen de hij. „We moeten er con creet en goed op toezien dat we geen ruzie krijgen met onze eigen lutherse kerkleer". MILDERE HOUDING JEGENS REGERING Na een onderhoud tussen de top van de Braziliaan se bisschoppenconferen tie en staatspresident José Sarney over de pro blemen waarmee het land worstelt, komen van die top ineens veel mildere geluiden ten op zichte van de regering dan voorheen. Was tot voor kort de leiding van de CNBB nog ernstig ge kant tegen het gebrek aan daden en een teveel aan goe de woorden van de Brazili aanse overheid, na vrijdag verklaarde voorzitter mgr. Ivo Lorscheiter van de CNBB, dat het niet de taak is van de bisschoppenconferen tie de regering verantwoor ding te vragen voor haar da den. Tot ieders verrassing voegde hij hieraan ook nog toe, dat het eveneens geen zaak van de kerk is of er al dan niet een grondwetgeven de vergadering bijeen wordt geroepen. De conservatieve vleugel binnen de bisschoppenconfe rentie toonde zich al geruime tijd uiterst ongelukkig met het sociale engagement van de vooruitstrevende leiding. Aartsbisschop Claudio Col ling van Porto Alegre heeft zelfs in het openbaar Ver klaard schoon genoeg te heb ben van het feit „dat de CNBB voortdurend hamert op materiele zaken". Naar zijn mening moet voor de kerk de evangeliserende taak voorop staan, „maar lijkt het erop dat de CNBB daaraan voorbijgaat". Kerkmusicus Heinrich Wismeyer overleden De Westduitse rooms-katho- lieke kerkmusicus monseig neur professor Heinrich Wis meyer is woensdag - naar pas zaterdag werd bekendge maakt - op 87-jarige leeftijd in Miinchen overleden. Hij was hoogleraar voor orgel aan de Musikhochschule van Miinchen en hij verwierf zich grote bekendheid door zijn orgelavonden in de Lieb- frauendom. Wismeyer was in 1961 be noemd tot erekapelaan van de paus en hij had de Beierse Orde van Verdienste. Als kenner van de Westduitse re ligieuze liederenschat had hij een groot aandeel in de tot standkoming van het gebe den- en gezangenboek "Got- teslob". STEMADVIES ARGENTIJNSE BISSCHOPPEN: De Rooms-Katholieke Kerk in Argentinië heeft de bevolking opgeroepen geen stem uit te brengen op partijen die echt scheiding willen legaliseren. De Argentijnse RK bisschoppen worden als de meest conservatieve prelaten van Latijns-Ame- rika gezien. De echtscheidingskwestie moet bij het uitbrengen van de stem de hoogste prioriteit hebben, aldus de verklaring van de bisschoppenconferentie. De kiezers, die zondag naar de stem bus gingen, moesten ook letten op abortus en godsdienstvrij heid, aldus de „criteria voor politieke partijen die een rooms- -katholieke stem waardig zijn". In deze verklaring wordt ver der gewezen op de vrije schoolkeuze. Voor deze verkiezingen, de eerste sinds twee jaar geleden een burgerregering de militaire dictatuur afloste, hebben alleen kleine partijen een pleidooi gevoerd voor het legaliseren van de echtscheiding. De grote partijen, de radicale regeringspartij van president Alfonsin, zowel als de Peronistische oppositie partij, hebben in de verkiezingscampagne zorgvuldig dit the ma gemeden. Lefebvre: Rome is op weg naar zelfvernietiging Met het bijeenroepen van de bijzondere bisschoppenconfe rentie heeft paus Johannes Paulus II de tweede fase in geluid van de revolutie die met Het Tweede Vaticaanse Concilie is begonnen. Dat is het oordeel van de ge suspendeerde aartbisschop Marcel Lefebvre over de be oogde evaluatie van het tweede Vaticaanse concilie, nu twintig jaar geleden. Le febvre, die zich verzet tegen de door dit concilie voorge schreven liturgische vernieu wingen, meent dat deze revo lutie leidt tot zelfvernietiging van de rooms-katholieke kerk. Lefebvre dreigt enkele van de priesters die behoren tot zijn Pius X-broederschap in het Zwitserse Econe, tot bis schop te zullen wijden als het Vaticaan zich niet van de huidige „dwaalweg" afkeert. De synodale commissie (het bestuur) van de Evangelisch-Lu- therse Kerk moet overleg plegen met de leden van de bege leidingscommissie vredesvraagstukken, die door grote ver deeldheid in een bijna onwerkbare situatie is geraakt. De voorjaarssynode van 1986 zal dan een beslissing over voort zetting van de werkzaamheden van deze commissie nemen. Dit besloot de Lutherse synode bijeen in Bennekom. De basis voor gemeenschappelijke eensgezinde actie lijkt binnen de commissie niet meer aanwezig, zo schreef ssecretaris J. H. Emck in het jaarverslag, dat door de synode werd behandeld. Emck is lid van het IKV-beraad, terwijl de ICTO-voorzitter mr. J. L. Janssen van Raay, ook deel van deze commissie uit maakt. Ds. W. Bleij (Amstelveen) stelde voor de commissie op te hef fen. „We moeten die commissie maar vergeten, zei hij, en met andere mensen eens gaan praten, bijvoorbeeld met de gewone gemeenteleden. De deskundigen moeten nu maar eens zwij gen". Daarentegen was prof. dr. S. E. Hof van mening dat de commissie niet zo gemakkelijk kan worden opgeheven. Zij is nog een van de weinige platforms waar IKV en ICTO elkaar nog spreken. Terwille van de communicatie moet de commis sie blijven. Wel is de opdracht die ze heeft, volgens prof. Hof niet te realiseren. Daarop stelde synodepresident ds. A. Burghoorn voor de sy nodale commissie op te dragen met alle betrokkenen overleg te plegen en dan met een voorstel te komen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zetten-Andelst. H.Roseboom te Oene. Aangeno men naar Koekange, L.de Ronde kandidaat te Houten. Toe gelaten tot evangeliebediening en beroepbaar: C. G. Graaf land, Noordhoek 20, Gouda; E. J. Rietveld, Waldeck Pyr- montlaan 1, Goes; mevrouw M. J. Wisse, Kloetingseweg 22, Goes; A. Van Wijk, Giessenstraat 3, Hardinxveld Giessendam. Gereformeerde Kerken Benoemd per 1 jan. 1986 door de particuliere synode Drenthe ten behoeven van jeugd- en jongerenpastoraat, parttime, J. L. Bakker, pastoraal assistent te Hardegarijp parttime. Reis naar Moskou nuttig De mededeling zaterdag van Blatov, de Russische ambassa deur in ons land, dat premier Lubbers alsnog welkom is in Moskou om te praten over wapenvermindering, kan eerder verbluffend dan verrassend worden genoemd. We zijn ver keerd begrepen, zo reageerde Blatov op de conclusie dat Lubbers slechts naar Moskou was uitgenodigd op voorwaarde dat er vrijdag in Nederland geen plaatsingsbesluit zou vallen. Een misverstand dus volgens de Russen. Maar wie het tele gram uit Moskou er op naleest, kan slechts tot de conclusie komen, dat dit misverstand geheel gezocht moet worden bij de opstellers van de tekst, de Russen. SlNDS het plaatsingsbesluit vrijdag en de officiële onderte kening van het plaatsingsverdrag met de VS, die voor van daag op het programma stond, heeft Nederland niet veel meer te onderhandelen met de Sovjetléiding. Ons land loopt weer volledig in de pas met de overige NAVO-landen. Aan de uitzonderingspositie die we zes jaar lang hebben ingeno men, is een eind gekomen. De rechtstreekse verbindingslijn, die Nederland op 1 juni vorig jaar met Moskou instelde door het aanbod niet te plaatsen indien de Russen hun SS-20-arse- naal niet zouden uitbreiden, is nu ook vervallen. Nederland kan de Sovjet-Unie nu geen enkele eigen concessie meer doen. Dat kan alleen in overleg met de NAVO-partners. Er zijn niettemin twee redenen waarom Lubbers serieus op de uitnodiging van Moskou zou moeten ingaan. De eerste is de belangrijkste: vanuit de NAVO moet iedere kans op welk niveau dan ook, worden aangegrepen met de Sovjetleiding in gesprek te zijn en te blijven. De bereidheid, die Lubbers de afgelopen weken steeds heeft getoond voor een dialoog met Sovjetleider Gorbatsjov, steekt gunstig af bij de havikachtige houding, die veel andere NAVO-leiders aan de dag leggen. Wellicht is voor Nederland nog een kleine bemiddelende rol weggelegd tussen de beide grootmachten, de Verenigde Sta ten de Sovjet-Unie, in hun stroeve gesprekken over wapen beheersing. Zo'n kans mag Lubbers in het belang van de we reldvrede niet laten liggen. De tweede reden is van binnenlandse politieke aard. Van Mierlo, de nieuwe leider van D66, wees er gisteren in het Capitool-programma van de NOS weer eens op. Vergaande beslissingen in het belang van de veiligheid van ons land, zoals het plaatsingsbesluit van afgelopen vrijdag, werken uit sluitend goed als een ruime meerderheid van de bevolking daar ook achter staat. Momenteel is ongeveer een derde fel tegen plaatsing, een derde is er duidelijk vóór en de rest heeft geen uitgesproken mening. We kunnen ons echter voorstellen, dat er bij velen achteraf twijfels ontstaan door de ogenschijnlijke bereidheid van de Sovjet-Unie verder te pra ten. HET staat wel vast dat de Russen nauwelijks materiële con cessies van zins zijn, maar de indruk van het tegendeel die sommigen hebben zal toch moeten worden weggenomen. Al leen daarom al moet Lubbers er alles aan doen duidelijk te maken, dat de Russen in alle stadia van de dialoog serieus genomen zijn en ook nu nog serieus worden genomen. Des noods zou hij daarvoor op korte termijn naar Moskou moeten gaan, ook al is het vooruitzicht op enig direct nut van zo'n reis niet heel erg groot. Regen DE BILT (KNMI) Er staan ons een paar regenachtige da gen te wachten. Een depressie ten noordwesten van Ierland trekt uitdiepend naar het noordoosten en wordt morgen middag met een kerndruk van 970 millibar boven zuid-Noor- wegen verwacht. De regenzo ne. die bij dit lagedrukgebied hoort, bereikt vanavond of vannacht ons land. Naar het zich laat aanzien valt het aan vankelijk met de hoeveelheid neerslag wel mee, maar mor gen later op de dag kan het langdurig regenen. De lucht die het komend etmaal over Nederland stroomt, is afkom stig uit zuidelijke regionen. Dat blijkt ook uit de tempera tuur: vannacht ligt het mini mum in de buurt van de tien graden, en morgenmiddag loopt het kwik zelfs op tot een graad of dertien. De wind is eerst zuidelijk. In het binnen land is hij krachtig, langs de kust hard tot stormachtig. La ter op de dag draait de wind naar het zuidwesten. De de pressie-activiteit blijft de hele week groot: het onbestendige weer houdt daarom aan, met na morgen wat lagere tempe raturen. Zuid-Scandinavië: Half t wolkt. vooral donderd; Middagtemperatuur tuss Ma* Min Neer- Hachee met rode kool en aardappelen abrikozenflip Voor twee personen hebt u nodig: 200 g runderpoelet of hacheevlees, 3 dl water, zout, grote ui, stukje wor tel, peterselie, laurierblad, 2 kruidnagels, 5 peperkor rels, tijm, 25 g margarine, 15 g bloem, azijn, aroma, worcestersa us; 500 g rode kool, zout, kruidnagel, 1 zure appel, 1 lepel rozijnen, suiker, azijn, 5 g margarine, (aard appelmeel); V2 tot 1 kg aardappelen; 50 g gedroogde abrikozen, ca. 25 g suiker, 2,5 dl choco ladevla (2,5 dl melk, 10 g cacao, 22 suiker, 12 g maï zena), 2,5 dl yoghurt. Breng het water aan de kook met zout, een stukje ui en wortel, takken peterselie, laurierblad, kruidnagels, pe perkorrels en weinig tiim. Leg er het vlees in en laat het mengsel twee a drie uren trekken (zacht kokentot het vlees gaar is. Zeef de massa. Bak de rest van de ui, grof- gesneden, in de margarine lichtbruin. Voeg de bloem toe en bak het mengsel al roerende nog een paar minu ten. Doe er vervolgens een derde van de bouillon bij, roer de massa glad en voeg de rest van het vocht toe. Zoek het vlees uit de zeef en leg het in de saus. Laat de hachee nog tien minuten zacht koken en maak hem al met zout, azijn, aroma en worcestersaus. Kook de rode kool gaar in weinig water met zout, kruidnagel, stukjes appel en gewassen rozijnen. Reken een kooktijd van een kwar tier. Maak de kool af met zout, suiker, azijn en marga rine. Bind eventueel het kookvocht met aardappel meel. Was de abrikozen, zet ze net onder water op en laat ze twintig minuten zacht ko ken. Maak de vruchten met vork of mixer fijn, doe er suiker bij en laat het mengsel koud worden. Doe de vla in hoge glazen, leg er de yog hurt op en bedek die met het abrikozenmoes. JEANNE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2