Lendl bevestigt ongewild imago snfBS iH UHH Drafcentrum Nootdorp goed van start Timman vindt extra tweekamp interessant Keke Rosberg kalme winnaar in afvalrace SPORTTRIBUNE Lodder verrassing van tenniscircuit Slimme Fuchs foutloos EcuLeSou/iatit MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 34-42. 33-42. Yonker Ulandia met Mario Helderman op weg naar de overwinning. Bekerzege van Kozakken Boys WERKENDAM Kozakken Boys heeft zaterdag de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker be reikt. In een noodzakelijk gewor den extra-wedstrijd, het eerste duel eindigde in 3-3, namen de zaterda g-amateurs de strafschoppen beter dan hun zondag-collegas van EDO. In de normale speelduur noch in de verlenging kwamen beide vereni gingen tot scoren. Van de vijf te nemem strafschoppen benutte de thuisploeg er drie. De gasten kwa men niet verder dan twee. In de tweede ronde speelt de zaterda g-eersteklasser op 23 november in eigen huis tegen PEC Zwolle. CEB niet akkoord LUXEMBURG De CEB heeft tijdens een buitenge wone algemene vergade ring in Luxemburg beslo ten niet akkoord te gaan met de plannen van de wereldbiljartbond (UMB) en een Zwitserse geld schieter. Met grote meer derheid kwamen de Euro pese biljartbonden echter overeen de deur te openen naar professioneel biljar ten. De beslissing werd ge nomen met 33 stemmen vóór en drie (Zwitserse) stemmen tegen, bij zes onthoudingen. Wereldtitel bridge voor Amerikanen SAO PAULO Het he renteam van de Verenig de Staten heeft de we reldtitel bridge geprolon geerd. In de finale ver sloegen de Amerikanen in hotel Maksoud Plaza in Sao Paulo Oostenrijk met de ongeëvenaarde hoge score van 399 tegen 329. Na 64 van de 176 spellen leidden de paren Martel-Stansby, Ham- man-Wolff en Pender- -Ross reeds met vaste hand (171-12Y). Bij de da mes versloeg Groot-Brit- tannië in de eindstrijd de Verenigde Staten. Veel NOOTDORP De draf- baan Nootdorp had zater dag een uitstekende start van het winterseizoen. De kleine baan onder de rook van Delft had een kleine duizend bezoekers en een totalisatoromzet van Hi 220.000 gulden die gezien roocht worden. Want uit- Net) v ^eindelijk koerste Noot- itsNdorp niet alleen, want er >erto 11waren die dag ook drave w! °P Wolvega. 5Ükittel was de Nootdorpse eige- laar Smit die zijn paard Zuzan tuidvelde met de Duindigt- .Ttrainer-pikeur Wim van der cie C in °e openingsdraverij zag M-tNvinnen voor ^impuls P van stal Westland Internationaal. "Die Zimpuls P had lange tijd ,de beste papieren maar sprong in de laatste bocht weg en rjnoest genoegen nemen met tweede plaats Lo^A'ki en Zissy Siro. 'Stal Westland Internationaal zien vf^wam een uur later toch aan een overwinning. De leerling- i pikeur Mario Helderman zege- -0): 1. Y-vierde verrassend met Yonker 0. Scheiuiandia met een uitstekende ?SiflndsP'in'voor Ysli;nd# F en de eerste -favoriet Zo n Evento. de Akli «Eén pikeur boekte op Noot- Mds; W dorp twee overwinningen. Dat yan jwas Gerard Gommans. De an man die vroeger succes boekte WijnW-met Speedy Volita heeft niet ktak (V '-zoveel paarden op stal maar ze Rieken1 Izijn wel stuk voor stuk in goe- Schm4de vorm. Eerst won hij in de .Alida W-prijs met Vital Action en geen uur later stuurde hij in de slotdraverij Ylja Dorado winnend over de finish. Het internationale hoofdnum mer om de Arrow Axworthy- prijs werd gewonnen door Uri- an N met Gerard Kolman. Lang ging hier Sir van Hane- )aerden, ArntZ, gem aan de leiding, maar deze ruin liet het in de laatste ron de helemaal afweten en kwam zelfs niet in het geld. Achter Urian N werd de weer voor het eerst in de baan komende Thor ter Lune verdienstelijk Zilveren zweep Tijdens de tweede koersmee- ting van het seizoen heeft de drafbaan Nootdorp gelijk een hoogtepunt. Eén van de elf draverijen is de strijd om de Zilveren Zweep met een totaal aan prijzengeld van zevendui zend gulden. In deze koers ko men dertien paarden aan de start. De eerste acht gaan op 2380 meter tussen de startlin ten weg en de andere vijf ver trekken op 2400 meter. Een uitgesproken favoriet is er in het veld niet te vinden. Serie winnaar Thor Wolfrath, derde in het Stayerskampioenschap van Nederland, heeft hier goe de papieren. De eerste start is woensdag om 14.30 uur en onze tips luiden: BOYKE HOLLANDIAPRIJS: Zitty Albo, Zij van Tom en Zonnekind. BOY VAN QUICKPRIJS: Zigzag Geluk. Yorki P en Ygor Westlandia. BONNY JULIAPRIJS: Ziya W. Ywan Sigero en Yko A. BONAIREPRIJS(eerste afdeling): Yento Rotary. Walda en Yonkers Ex- CRITERIUM DER AMATEURRIJ DERS X: Zambesi Cede. Yno Wielin- ga en Yn.ek BON A IREPRIJS( tweede afdeling): Zorinda Boekelte, Zigan Elsene en BUZIAUPRIJS: Unique of Grace Winston Hazelaar en Vonny Albo. DE ZILVEREN ZWEEP: Thor Wol frath, Vesins la Fusee en Tydi Flo ARTHUR VAN RIJSWIJK 'ASSEN Jan Willem Lodder is de verrassing van het circuit cvan tennistoernooien, dat deze weken in Nederland wordt afge werkt. Tijdens het vierde toernooi moest Lodder, die gisteren zijn achttiende verjaardag vierde, pas in de eindstrijd zijn meer dere erkennen in de Zweed Peter Lindgren. Lodder verloor met ..7-5, 6-3. De winnaar incasseerde een cheque van 650 dollar (1900 ■gulden); Lodder ontving 300 dollar. Het dubbelspel leverde een zege op voor Chris Vermeeren en Eric Wilborts. Lodders en Vermeeren hebben zich beiden geplaatst voor het Masterstoer- 'nooi, dat woensdag in Heemskerk begint. Het damesteam van de Verenigde Staten heeft voor de 47e keer beslag gelegd op de Wightman-tennisbeker, de inzet van het landenduel tegen Groot-Britannië: 7-0. De Amerikaanse Zina Garrison is gisteren in Zürich winnares geworden van het da mestennistoernooi, waarin werd gestreden om de officieuze Eu- jopese indoortitels. In de eindstrijd versloeg zij de Tsjechoslo- waakse Hana Mandlikova met 6-1, 6-3. Marcella Mesker miste de finale' van het damesdubbelspel in Zü rich. Met haar Franse partner Catherine Tanvier verloor de Ne derlandse in drie sets van Hana Mandlikova en Andrea Temes- i/ari: 6-7, 6-2, 4-6. Dit duo versloeg in de finale het Westduits/T- ijechoslowaakse dubbel Kohde/Sukova met 6-4 3-6 7-5. HOOFDPRIJS EN GOUDEN RACKET VERGEN ZES BEWAKERS ANTWERPEN Ivan Lendl staat bekend als wat de doorsnee Neder lander een geldwolf of een duitendief pleegt te noemen. Een indruk die wordt versterkt door de wat r norse gelaatsuit drukking, waarvan de tennisser zich doorgaans bedient en de gigantische bedragen die hij met de regelmaat van de klok op zijn bankrekening kan laten overschrijven. Toch is de Tsjechoslo- waak volgens mensen uit zijn onmiddellijke omge ving een uiterst aimabele persoon, die zelfs een beetje inzit over het ima go dat hij in de loop der jaren grotendeelsonge wild heeft opgebouwd. Van dat laatste maakt hij overigens slechts tegen over intimi gewag, de buitenwereld blijft het doen met het beeld dat van de man in bonus be staat. Ongewild draagt Ivan Lendl zelf bouwstenen bij voor de theorie dat hij slechts is geïn teresseerd in harde valuta. Zoals gistermiddag na afloop van de finale van het Ant werpse ECC-toernooi, dat hem na de zege op John McEnroe de hoofdprijs van ongeveer zes ton en het in middels overbekende met di amanten en goud ingelegde racket opleverde. Toen één van de de samengedromde persvertegenwoordigers hem tijdens het algemene inter view vroeg naar een vergelij king met de voorlaatste ont moeting met McEnroe, zei de Tsjechoslowaak in zijn arge loosheid: „De beker die ik kreeg voor de titel op Flus hing Meadow na de overwin ning op McEnroe is natuur lijk in geld uitgedrukt min der waard dan dit kunst werk....". Waarop Lendl, met het twee miljoen gulden waard zijnde racket in zijn handen en zes speciale bewa kers om hem heen, nog even uitweidde over de sportieve waarde van beide evenemen ten, waarbij duidelijk werd dat hij de US Open toch ho ger achtte dan Antwerpen: Maar ondertussen had hij toch weer even aan imago vorming gedaan. Die van Lendl, de dollarvreter. .Ivan Lendl was gisteren "trouwens niet alleen daar mee bezig. De Tsjechoslo waak, die na zijn triomf mee deelde niets te problemen met ten van zijn land („Ze heb ben mij niets laten weten", reageerde hij op het bericht dat de Pravda hem uit het nationale team wilde stoten), versterkte ook een andere reputatie. Die eerder weinig vindingrijke scribenten tot de bijnaam Ivan de Verschrik kelijke had geïnspireerd. Lendl toonde zich in het Antwerpse sportpaleis in het duurste en best bezochte in- doortennistoernooi ook Ivan de Onoverwinnelijke. Het geen John McEnroe aan den lijve ondervond. Revanche De Amerikaan, die zo graag revanche had willen nemen voor zijn titelverlies tijdens de US Open, heeft daarvoor gisteren alle registers open getrokken. Maar op elk hoog standje van zijn opponent had Lendl een antwoord. Daags tevoren had McEnroe Boris Becker nog op zijn nummer gezet (6-3, 6-4), maar Lendl liet het zo ver niet komen. Weliswaar moest de man uit Ostrave de eerste set in recordtijd als gevolg van enige onnodige missers en sterk spel van McEnroe uit handen geven. Maar daarna stelde Lendl op onge kende wijze orde op zaken. Hoewel McEnroe zich bijna tot zijn laatste snik teweer- stelde en vooral aan het net opwindende parades produ ceerde, was Lendl onverbid delijk. Vooral met zyn pas- seerslagen „rechtdoor' nagel de hij zijn opponent aan de grond, hetgeen uiteindelijk in bijna drie uur titelwinst ople verde: 1-6, 7-6 (7-5), 6-2, 6-2. „Ik was gelukkig dat ik de tie-break won en de eerste games van de derde set", ver telde Lendl later. „Toen had ik er alle vertrouwen in dat ik de partij zou kunnen win nen. McEnroe probeerde het anders aan te pakken dan tij dens Flushing Meadow door voortdurend naar het net te komen. Maar daar kon ik hem vaak passeren". Op het kunstwerk, dat hij dank zij drie zeges in Ant werpen definitief in zijn be zig kreeg, zal Lendl overi gens nog even moeten wach ten. „Ik heb gehoord dat het eerst nog een paar maanden in Parijs wordt geëxposeerd. Daarna zal ik er eens over moeten gaan denken hoe ik het naar de Verenigde Staten zal transporteren". Hetgeen nog de nodige voeten in de aarde kan hebben. Het visite kaartje van de Antwerpse goud- en diamanthandel, die nu een nieuwe trofee zal moeten ontwerpen, werd na afloop van de op hoog niveau staande maar weinig emoties losmakende eindstrijd in een speciale geldtransportauto naar veiliger oorden ge bracht. Lendl zal er mis schien nog de nodige pecunia voor moeten uittrekken om het „gouden racket" naar zijn woonplaats over te (laten) brengen. Record-bezoek Het toernooi in Antwerpen trok de afgelopen week een record-bezoek van ruim 140.000 belangstellenden. Hetgeen een opmerkelijke si tuatie mag worden genoemd, want het ECC mag dan een perfecte finale hebben opge leverd, een toernooi is het nog steeds niet. De toppers komen pas in de tweede ron de in actie tegèn soms toeval lige winnaars van een wille keurig toernooi. Pas in de halve eindstrijd is er soms sprake van enige strijd. Het geen ditmaal zelfs niet eens het geval was. Lendl droogde Jarryd (6-3, 6-2) af en McEn roe Becker. Duels vóór die fase van het evenement lie pen ook vaak op een teleur stelling uit, hetgeen nog het best werd geïllustreerd door het afbreken van het duel Leconte-Lendl vanwege een blessure van de Fransman. Voor het overige was er spra ke van duels, die niet tot de verbeelding spraken. ECC mag dan pronken met de hoogste hoofdprijs, met een aansprekende trofee van een buiten proporties zijnd bedrag, met de meeste toe schouwers. Het blijft een eve nement met een waterhoofd. Maar daar zal Lendl zich niet druk over maken. Misschien dat hij nog even denkt aan zijn imago. Maar dan ook niet te lang. FRANK WERKMAN MONTPELLIER Alsof de weg de weg naar het wereldkampioenschap op zichzelf al niet moeilijk genoeg is, heeft Jan Tim man er zaterdagnacht in Montpellier nog een extra etappe aan toegevoegd. Nadat hij enkele keren de verkeerde keuze had ge maakt bij de verschillende winstmogelijkheden tegen Andrej Sokolov, nam hij negen en een half Uur na het begin van de tumul tueuze slotronde genoegen met remise. Aangezien Mikhael Tal even later Kevin Spraggett remise afdwong, zullen de oud-we reldkampioen en Timman in een tweekamp over zes partij en moeten uitmaken, wie door mag gaan naar de halve fina les. „De weg naar het wereld kampioenschap is zo ongeloof lijk lang, dat deze extra match niets uitmaakt", was de reactie van Timman. Wat wel uit maakt, is de indeling van de halve finales: Raphael Vagan- jan - Andrej Sokolov, terwijl Arturo Joesoepov uitkomt te gen de winnaar van Tal-Tim man. Joesoepov is waarschijn lijk van al die Russen het meest te vrezen. Timman had drie ronden voor het einde nog eerste gestaan. Hij verloor vervolgens van Spraggett om daarna tegen Nogueiras en. Sokolov niet verder dan remise te komen. Maar de teleurstelling was snel verwerkt. „Ik ben van nature een optimist", kenschetste hij zichzelf. „Eigenlijk is zo'n tweekamp met Tal best inte ressant". Alleen in het aller eerste begin van zijn carrière heeft Timman van Tal verlo ren; in 1972 in Skopje en in 1973 in Tallin. Mocht de twee kamp onbeslist eindigen, dan gaat Timman door. In dat ge val komen de overwinningen op Vaganian en Spasski hem uitstekend van pas. De partij tussen Timman (wit) en So- je-indisch 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pgl-f3, b7-b6; 4. g2-g3, Lc8-a6; 5. Pbl-d2, La6-b7; 6. LIl-g2, Lf8-e7; 7. e2-e4. Pf6xe4; 8. Pf3-e5, Le7-b4; 9. Ddl-e2, d7-d5; 10. c4xd5, Dd8xd5; 11. Pe5-d3, Lb4xd2+; 12. Lclxd2, Pc8-d7; 13. Tal-cl, 0-0-0; 14. Ld2-f4, e6-e5; 15. Lg5-h4, Th8-f8; 20. De2-c2, Pd7-c5; 21. Pd3xc5, Dd5xc5; 22. 0-0, Dc5xc2; 23. Tclxc2, Pe4-c5; 24. Lg2-h3+, Kc8-d8; 25. Tc2xc5, b6xc5; 26. Lh3-d7, Lb7-f3; 27. Tfl-el, e5-e4; 28. Ld7xe8, Tf8xe8; 29. h2-h3, Kd8-cT 30. Lh4-f6, Kd7-c6; 32. Lg5-e3, Tb8xb2; 38. Tel-cl, c5-c4; 46. Kg3-I4, g4-g3; 47. I2xg3, Th3xh5; Kc4-d5; 52. Ta4-d4 56. Tc2-d2+, Kd5-c6; 57. Lc7-e5, 61. Kf4-g5, Le2-c4, remise op voorstel Belgenmop in Portugal BARCELONA Het woord „Belg" wordt sinds tien dagen in de Portugese stad Oporto als scheldwoord voor iedere scheids rechter die zich bij een voetbalwedstrijd vergist. De Belgen heb ben dit dubieuze eerbetoon te danken aan het ongelukkige op treden van scheidsrechter Marcel van Lagenhove tijdens de wedstrijd Barcelona-Oporto voor de achtste finale van de Euro pa Cup. De Belgische scheidsrechter werd de dag na deze wed strijd zwaar bekritiseerd door zowel de Portugese als de Spaanse pers. Sindsdien is Marcel van Lagenhove in Portugal de gebeten hond. Uitstel Karpov MOSKOU Anatoli Karpov heeft uitstel gevraagd van de 22e partij voor de tweekamp (25 duels) om de wereldtitel schaken, die zaterdag in Moskou gespeeld had moeten worden. Het duel is nu verschoven naar morgen. Uitdager Gari Kasparov leidt in de tweekamp met 11,5 - 9,5. In Moskou lootte Nederlands kampioen Eindhoven voor de tweede ronde van het schaaktoernooi om de Europese beker te gen de Spaanse titelhouder Vulca. AMSTERDAM De Zwitser Thomas Fuchs heeft met het paard El Lute de Grote Prijs van Amsterdam gewonnen, de eer ste kwalificatiewedstrijd voor het Europese circuit van de strijd om de wereldbeker. De slimme Fuchs bleef als enige deelnemer ook in de barrage foutloos. De Brit John Whitaker werd tweede, gevolgd door zijn landgenoot Malcolm Pyrah, die in dezelfde tijd als de Belg Stanny van Paeschen door de finishlijn kwam. Ondanks een mager deelnemersveld dreigde deze 28e editie van Jumping Amsterdam toch gedenkwaardig te worden. Een boy cot dreigde van de rijders, die vinden dat de organisatie ieder jaar meer Amerikanen tegen fikse vergoedingen naar de finale haalt. De actievoerders slikten hun bezwaren echter snel weer in en reden de rest van het programma alsof hun leven er van afhing. Bijrol voor Vriesekoop LUIK Bettine Vriesekoop heeft tegen haar aard een bijrol ge speeld op haar ouverture van het internationale tafeltennissei- zoen. De 24-jarige Hazerswoudse voerde in Luik op het toernooi om de open Belgische kampioenschappen alle plaatsingslijsten aan, maar wist die noteringen geen inhoud te geven. In het en kelspel vloog ze er in de achtste finales uit tegen de Russin Ani ta Zakharjan, in het gemengd dubbelspel kwam de Pool Andrzej Grubba niet opdagen, waardoor ze aan Ron van Spanje gekop peld werd. Dit gelegenheidsduo werd in de tweede ronde uitge schakeld. Vriesekoops excuus: „Voor het eerst heb ik in de zo mer uitsluitend op conditie getraind en ben ik eens lekker met vakantie gegaan. Met de tafeltennistraining ben ik eigenlijk pas kort begonnen". Kloppenburg, die in het landentoernooi Nemes versloeg maar in het enkelspel vroegtijdig afviel, staat momen teel door de zwangerschap van Popova twaalfde in Europa, waardoor ze gerechtigd is te debuteren op de Top-12. Nemes bleek in het individuele toernooi de sterkste bij de dames. Bij de heren won de Brit Carl Prean. les Sportwereld ere< iterd oenscl wonm J g-Moo id-Koi 'engR; de ove Veldrijden Erwin Nijboer heeft zondag in het Baskische ^dorp Legazpia een internatio nale veldrit gewonnen. De cross ging over 23,8 kilometer. )Land- en ploeggenoot Matt- ïhieu Hermans bezette de twee de plaats. Beide Nederlanders gingen in dezelfde tijd (58.40) iaLpver de eindstreep. Schaken Nationaal kam- -pioen Paul van der Sterren is in een open schaaktoernooi, dat in het bijprogramma van het kandidatentoernooi in Montpellier is gehouden, ge deeld eerste geworden met de h Israëliër Murey (9-8). 'Atletiek Henk van Hoek heeft gisteren de Schipholloop gewonnen. De atleet van HAC ^'uit Helmond legde de 61 kilo meter in 3 uur 42 minuten en 36 seconden af. Henk Brons wijk van Olympus'70 uit """aaldwijk eindigde op ruim vee en halve minuut als tweede. Bronswijk was tevens eerste Miki Lauda belandt na een „spin" tegen een betonnen muurtje en zal zijn race-cacrière te voet beëindigen. ADELAIDE In een inci dentrijke wedstrijd heeft Keke Rosberg in de laatste formule 1-race van dit seizoen zijn tweede overwinning in deze jaargang behaald. De 36-jarige op Ibiza wonende Fin nam in Adelaide gepast afscheid van zijn Arabische werkgever," de sponsor van de Williams-ren- stal. Hij bleef als enige favoriet kalm in de drukkende warm te, gevrijwaard van technische mankementen en won de Gro te Prijs van Australië in de slotfase op zijn gemak. Door de zege schoof Rosberg ten koste van de Braziliaan Senna op naar de derde plaats in het eindklassement om het wereldkampioenschap. Achter Alain Prost, de opvolger van titelhouder en stalgenoot Niki Lauda, en Michele Alboreto, de Italiaanse ster van Ferrari. Beide coureurs behoorden op het 3780 meter lange, snikhete circuit (dertig graden in de schaduw) van Adelaide tot het peloton van achttien uitval lers. De gelouterde Lauda had klamme handen van de warm te. In de 58e van 82 ronden verloor hij de controle over het stuurwiel en parkeerde hij zijn bolide tegen een betonnen muur. Ongedeerd kroop de 36-jarige eigenaar Van een luchtvaartmaatschappijtje uit zijn verkreukelde wagen.Door de uitdunning van het veld waren de „kleintjes" in staat zich in de telelenzen van de fotografen te rijden. Huub Ro thengatter was één van die „profiteurs". Rothengatter, in valler dit seizoen in het Osel- la-team voor de Italiaan Ghin- zani, reed de beste klassering uit zijn nog pril ogende formu le 1 carrière. Met vier ronden achterstand eindigde hij als ze vende. Door die prestatie van de 24-jarige Nederlander ein digde Osella in het merken- kampioenschap als zevende. Een plaats voor de leverancier van de motoren, Alfa Romeo, die op de achtste plaats kwam. De vreugde over die uitslag was bij Osella was zo groot, dat Rothengatter bij voortzetting van de formule 1 activiteiten mag rekenen op een plaats in het team. Mits hij natuurlijk wat centjes meebrengt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13