Van Loen klopt Houtman FC Den Haag met Benauwde rug tegen muur Stapje terug helpt Ajax weer vooruit ?cklóe(2oiwa/nt zege in Veendam arbr lode kaart !or Brom EVENTER Nega- ief hoogtepunt bij een I de tweede helft kei- Go Ahead ^gles-MVV was de [pde kaart" voor ^V-trainer Cor >m. Brom, die van- de dug-out scheids- echter Keizer uit- hold voor palingboer zijn spelers pro erde aan te zetten )f spel, werd Ie Volendamse rbiter met rood van et veld gestuurd. Opnieuw dode in bokssport JOHANNESBURG De bokssport heeft weer een slachtoffer gevraagd. In het zie kenhuis van Sun City, 240 kilometer ten noorden van Johannesburg, overleed gis teren de 30-jarige beroepspugilist Jacob Morake aan de gevolgen van zwaar her senletsel, dat hij daags ervoor had opgelo pen in het gevecht om de Zuidafrikaanse titel in het lichtgewicht tegen Brian Mit chell. De directe doodsoorzaak van Mora ke, die in de twaalfde ronde knock-out werd geslagen, was een bloedprop. Na het gevecht werd arbiter Snowball net mik punt van scherpe kritiek, omdat hij de on gelijke partij in de elfde ronde had moe ten stoppen, toen Morake neerging op een voltreffer van Mitchell. MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 Hughes zoekt het hogerop VOLENDAM Trainer Barry Hughes heeft gisteren bij het duel Volendam-Emmen een ludiek protest ge lanceerd contra de nieuwe maatregelen van de KNVB tegen het coachen langs de zijlijn. Het verbod om de dug-out te verlaten, dat de afgelopen week door alle trainers van Nederland werd bekritiseerd, werd door Hughes in Volendam op de korrel genomen. De kalen de Brit liet van de plaatselijke tennisbaan een umpi re-stoel aanrukken en plaatste die achter de afraste ring. Hughes had daardoor prima overzicht op de wed strijd en kon zijn spelers, op reglementaire wijze, voor zien van aanwijzingen. Hughes ging slechts voor één keer hogerop in zijn pro test. „De KNVB kan op mijn diploma het woord coach schrappen. In de huidige situatie ben je nog slechts veldtrainer. Coachen wordt je onmogelijk gemaakt. Je kunt tijdens de wedstrijd door de nieuwe bepaling geen contact meer maken met je spelers", aldus de geagi teerde Hughes. VEENDAM De eerste crachtproef na het beha len van het alom geprezen ecord (elf zeges vanaf het competitiebegin) door stond FC Den Haag, maar traag niet hoe. De forma- ie van trainer Rob Baan Stond gisteren vooral in de lerste helft van de met 1- gewonnen uitwedstrijd legen Veendam met de ug tegen de muur. Op ïasis van het aantal kan en had de Haagse ploeg elfs niet mogen moppe ren met een nadelige rnarge van twee treffers. Veendam sprong uiterst onzorgvuldig met de mo- elijkheden om en FC Den Haag had het geluk, dat een „topclub" door gaans kenmerkt. PC Den Haag had trouwens geen kans nodig om te scoren (ADVERTENTIE) Veiligheid naast de deur. Sloten, kluize.i, elektronische beveiligings systemen, van Blijswijk heeft alles in huis voor een veilig thuis. En zit plezierig dichtbij. 'PU I Jupiterkade 10,070-471791 Hogewal 1-9, Neptunusstraat 60. en uiteindelijk te Voor de zoveelste keer werd het doel getroffen uit een „dood moment", een vrije trap. Alfons Groenendijk legde in de 72e minuut op zo'n 25 me ter van het Veendammer doel al zijn kracht in een vrije trap, waardoor d.e bal als langs een streep via de binnenkant van de paal achter de toch naar de goede hoek zwevende doel man Sape Hoekstra tegen het net verdween. De vreugde van de - gezien de reisafstand van ruim 260 km - toch omvangrij ke noordwaarts getrokken supportersschare (naar schat ting duizend man) kende geen grenzen, temeer daar het ook een doelpunt was om in te lij sten. Enige hoogtepunt Het was ook het enige kwali tatieve hoogtepunt van het duel, dat overigens van begin tot en met einde wel boeide. Veendam-FC Den Haag was een gevecht in de sportieve zin van het woord. De enige die op de ontwikkelingen lang niet altijd even adequaat rea geerde was scheidsrechter Verhoef. Meer dan af en toe (gespeelde) emotionele reacties van Veendams trainer Henk Nienhuis leverde het regelma tige dubieuze en weinig pre ventief werkende gefluit van de spelleider uit Brielle niet op. FC Den Haag won toch maar weer, voor de twaalfde keer op rij. En dat tegen het door de (eerste-divisie)jaren heen lastige Veendam op de Lange- leegte. En dat met eep door blessures gewijzigd elftal. Ka- rel Bouwens was nog niet her steld van de dijspierblessure die vorige week tegen Volen dam aanleiding was voor een voortijdige vervanging. Afge lopen week blesseerde Ron de Roode op de training zijn al gekwetste enkel na een bot sing met Peter van Geene dus danig, dat meespelen in Veen dam onmogelijk was. Baan deed een beroep op de voor de hand liggende vervangers Bram Rontberg (als rechter spits) en Marcel Tolsma (als linkerspits). De ontwikkelingen op de Lan- geleegte tussen het begin- en eindsignaal van scheidsrechter Verhoef waren zodanig, dat moeilijk te beoordelen was of FC Den Haag aanwijsbaar was verzwakt. Met uitzondering van Martin Jol (soeverein heersend in de verdediging) kon in feite geen Hagenaar echt goed worden genoemd. De wedstrijd was er niet naar. Het (sportieve) gevecht vergde immers zoveel kracht en loop vermogen; dat er geen ruimte voor stijlvolle acties was. Verrast Bovendien was FC Den Haag enigszins verrast door het feit, dat de thuisclub met twee spit sen (Klompstra en Gall) met opkomende middenvelder (de krachtige Boy Nijgh over rechts, de handige en lichtvoe tige Ronald Steenge via het centrum en de snelle Keukens over links) speelde. De ver mindering van het aantal spit sen had te maken met het feit, dat huurling Steve Goble zich afgelopen week tot grote te leurstelling van trainer Henk Nienhuis plotseling diende te serie bloedstollende momenten voor het doel van de bezoe kers. Anne Mulder schoot ge vaarlijk dicht voor het Haagse doel langs en Heini Otto moest de veel rebounds weggevende doelman René Stam op de doellijn assisteren bij een inzet van Henk Veldmate. Het enige wat FC Den Haag er voor rust tegenover stelde was i indrukwekkend snelle rush van Marcel Tolsma, gevolgd door een voorzet waarr Remco Boere (vooral na de rust voortdurend gewikkeld i lijf-aan-lijf-gevechten met veendams centrale verdedi gingsduo Hiddink-Wiebing, waarbij de overtredingen voor het arbitrale trio uitermate moeilijk waren te beoordelen op de juiste toedracht) niet al te veel kon doen. Na de rust viel er meer nauw keurigheid in de dekking (ze ker op de flanken) te bespeu ren bij de Haagse afweer. Toch vocht Veendam (met name Alex Klompstra) zich nog af en toe in kansrijke situaties, maar opnieuw was de afwer king gebrekkig. Toen FC Den Haag ruim een kwartier voor het einde op voorsprong was gekomen, waren er zelfs per spectieven op verdubbeling van de marge (Boere), hetgeen overigens wel véél te veel van en Rontberg (beiden f t L»en Haag). Veendam: Hoekstra; De Haan, Hid- melden bij „eigenaar" FC Gro ningen. Veendams stri' leidde tot dekkingsprol bij FC Den Haag, hetgeen dan ook spoedig resulteerde in een ijdwijze Klompstra. Gall iblemen FC Den Haa?: Stam; P"™8- Jol« iDiemen p^. Van Alohen, Otto. Groenendijk; Rontberg. Boere, Tols- Toch inreisvisa journalisten TRECHT Als Leo lèenhakker, die afgelo- en weekeinde Peter [outman en John van oen bekeek in het kader an Nederland - België nu fan Basten en Kieft we ens een schorsing ont reken, nu de centrum- >its van Oranje voor de ver Mexico beslissende redstrijd tegen België zou ïoeten kiezen, viel de eus beslist op John van oen. De lange Utrechter emonstreerde gisteren in Galgenwaard tegen Iparta zijn topvorm. Met wee sublieme kopballen esliste hij in een half uur wedstrijd. De lat ver- derde na de rust een ip-hattrick. 20-jarige leeftijd begint Loen hoe langer hoe goud waard te worden. Bij besliste - ook koppend - de pèkerfinale, hij scoorde dit sei nen al elf doelpunten, was ee weken terug matchwin- r tegen Ajax, wekte de inte- se van Sporting Lissabon op fen kwam bij de selectie voor let Nederlands Elftal. Zijn rainer Nol de Ruiter heeft tlle voorbehoud laten varen fn vindt hem nu rijp voor Dranje. „Als ik bedenk hoe de Ledstrijd zal worden, moet Wan Loen erin". fet zijn tiende competitietref- probeerde Peter Houtman kandidatuur proberen te ïllen voor een plaats in het ederlands elftal. Houtmans belpunt, een kwartier voor Ed, leverde FC Groningen za- rdagavond de volle winst op gen VVV, 1-0. Aan de treffer ng een grove fout van de i>its Corbijn van FC VVV looraf, die te zacht terugspeel- op doelman Roox. Afgezien n een knal tegen de paal rt voor rust was dit de enige lermeldenswaardige actie, die Ie zevenvoudige international errichtte. Trainer Berger van C Groningen erkende dat loutman zeker geen baanbre- Verwarring over FilmNet DEN HAAG De contracten, die FilmNet, ATV (Avro- -Tros-Veronica) en de NOS, met de KNVB hebben gesloten, hebben bij veel betaald voetbalorganisaties voor verwarring gezorgd. Zo ook bij het bestuur van de Deventer eredivisie club GA Eagles, dat uit de krant heeft moeten vernemen dat de ontmoeting FC Groningen-GA Eagles rechtstreeks op de televisie wordt uitgezonden. De ontmoeting, die voor zondag 1 december was gepland is verschoven naar vrijdagavond 29 november. Voorzitter Hans Nieuwdorp van Go Ahead Eagles: „Wat FC Groningen doet interesseert me weinig, maar dat mijn colle ga Renze de Vries toestemming geeft voor een integrale uit zending is zijn zaak. Ik had minimaal verwacht dat FC Gro ningen ons van deze verschuiving in kennis had gesteld. Tot op heden heb ik nog geen verzoek ontvangen". Ook trainer Nico van Zoghei toonde zich verbaasd over de tv-en filmcontracten. „Ik zal bijtijds op de hoogte moeten. De trainingen zullen aangepast moeten worden. Bovendien zal FC Groningen met een financiële vergoeding over de brug moeten komen. Er zijn spelers, die op die vrijdag vrij moeten nemen. Wie betaalt dat?" DEN BOSCH Een klein stapje terug hielp Ajax gis termiddag in Den Bosch een belangrijke stap voor uit. Johan Cruijff liet zijn elftal voor het eerst sinds zijn intrede als technisch directeur minder doldriest aanvallen en werd onmid dellijk beloond met een ruime overwinning (0-3) en met het beste voetbal dat tot op heden in een uitwedstrijd werd ge toond. Respect voor FC Den Bosch, de nummer drie op de ranglijst, deed Cruijff besluiten tot het (wat hij zelf noemde) „in cidentele stapje terug". „We konden het ons niet ver oorloven om vandaag opnieuw te verliezen. Het resultaat stond centraal", onderbouwde de technisch directeur z'n mi- niscule knieval. Het aardige was dat Cruijffs tegenstander van gistermiddag, Rinus Is raël, een dag eerder had gewe zen op de noodzaak van Ajax' stap-terug. „Als die jongens zo risicovol blijven spelen, wordt het nooit wat", voorspelde de 47-voudig international. Uitge rekend tegen zijn FC Den Bosch werden de in zijn ogen noodzakelijke maatregelen ge- nomeh. Echt extreem waren die maatregelen niet. Wel doeltreffend. Ronald Koeman opereerde als libero zoals ge woonlijk voor zijn verdedi ging, maar het verschil met voorgaande weken school daarin dat Ajax' achterste lijn in totaliteit minder regelmatig rond de middellijn was te vin den. „De verdedigers hadden wat mij betreft wel een meter of vijftien verder naar voren mogen spelen", liet Cruijff z'n ware aard nog even bovenko men, maar ook hij moet heb ben geconstateerd dat z'n ach terhoede ongekend solide op trad en voor het eerst dit sei zoen geen steken liet vallen. Voorstopper Spelbos voelde zich tegenover Hans Gillhaus duidelijk in z'n element, vleu gelverdediger Sonny Silooy had geen kind aan oud-Aja- 'cied Ruud Kaiser en groeide uit tot één van beste mensen van het veld, libero Ronald Koeman legde eindelijk enig zelfvertrouwen aan de dag en linksback Peter Boeve had al leen in het eerste kwartier de handen vol aan Wim van der Horst. „We hebben eigenlijk niet één kans gekregen, dat stoort me nog het meest", stel de Rinus Israël somber. „Zit ten er eindelijk 20.000 mensen op de tribune en dan laat je ze niets zien. Triest". Kansen In de aanloop naar gistermid dag had Rinus Israël zijn elftal kansen toegedacht, „als we tenminste geheel naar ons ver mogen spelen". De kansen kwamen al in de tweede mi nuut op losse schroeven te staan, toen Marco van Basten uit een vrije schop van Johnny van 't Schip fraai, maar onge hinderd raakkopte. Een hard gelag, vooral voor doelman Jan van Grinsven. Hij had en kele seconden eerder de Ton- nie van Leeuwen-trofee in handen had gekregen, omdat hij vorig seizoen de minst ge passeerde keeper van het be taalde voetbal was. FC Den Bosch kon nog wel de veer kracht opbrengen om iets te rug te doen, kreeg de beloning in de vorm van een strafschop (doelman Stanley Menzo trok volkomen onnodig Kaiser on deruit), maar toen Arnold Scholten vanaf elf meter op de vuisten van de keeper mikte, leek er iets te knappen in de Brabantse gelederen. Met spelmaker Scholten is ook de meeste teleurstellende Den Bosch-speler genoemd. Schol ten, geconfronteerd met de voortreffelijke Frank Rijk aard, had de lijnen moeten uit zetten, maar faalde in alle op zichten en werd in de beginfa se van de tweede helft dan ook gewisseld voor onruststo ker Roger Schouwenaar. Op vallend detail: Scholten was eerder in de week door zijn trainer keihard aangepakt, omdat hij een gebrekkige inzet aan de dag had gelegd. Een zelfde aanpak, voor hetzelfde manko, viel Ajacied Robbie de Wit ten deel. Er was gisteren evenwel een groot verschil tussen de twee. Waar Scholten opnieuw zijn trainer teleur stelde, daar speelde De Wit de sterren van ae hemel. Schitterend De Utrechter besliste in hoog steigen persoon de eenzijdige wedstrijd door halverwege de tweede helft een schitterende solo met een beheerste schui ver af te ronden: 0-2. Een ge deelte van de eer komt toe aan middenvelder Arnold Mühren, die dank zij een sprint richting cornervlag de ruimte schiep, waarvan De Wit kon profite ren. Hetzelfde tweetal stond aan de basis van het derde Ajax-doelpunt. Mühren stuur de met een schitterende pass De Wit de diepte in, waarna Cees van der Linden niets an ders kon doen dan de actie ten koste van een strafschop te on derbreken. Marco van Basten maakte vanaf elf meter geen fout en zorgde daarmee voor een juiste afspiegeling van de krachtsverhouding. BERT DIJKSTRA FC Den Bosch - Ajax 0-3 (0-1): 2. Van Veendammer Alex Klompstra wordt gestuit door doelman René Stam van FC Den Haag, terwijl Heini Otto en de protesterende Martin,Jol toekijken. De betreffende papieren zouden vandaag op Schip hol aan de betreffende journalisten worden over handigd door een verte genwoordiger van de Ne derlandse Sport Pers. DEN HAAG De ambas sade van de Sovjet-Unie te Den Haag heeft gisteren alsnog inreisvisa verstrekt voor elf journalisten voor de reis van PSV naar Kri- voj Rog. Bondscoach Leo Beenhakker heeft negen spelers van het Nederlands elftal uitgenodigd voor een centrale training, die woensdag op het KNVB-cen- trum in Zeist wordt gehouden. „Door het wegvallen van Kieft en Van Basten voor de tweede wedstrijd tegen België is met betrekking tot de aan val een andere situatie ont staan", aldus Beenhakker. „Daarom wil ik de vrije woensdag voor een aantal spe lers benutten om een extra training in te lassen". De. spelers, die woensdag (de Eutopa-Cupdag) in Zeist wor den verwacht, zijn: Joop Hiele, Ben Wijnstekers, Simon Taha- mata (allen Feyenoord), Rob1 de Wit en Frank Rijkaard (Ajax), Adrie van Tiggelen en Peter Houtman (FC Gronin gen), Ruud Gullit (PSV) en John van Loen (FC Utrecht). John van Loen stelde zijn kandidatuur met twee treffers, waarvan deze tegenover Spartaan Andriessen zijn tweede was. Van Loen ging later neer zonder dat er een bal in de buurt was, maar speelde verder. kend werk had gedaan en dat het rendement van de aan valsleider vooral in thuiswed strijden moet blijken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11