Kasimireen Afghaan met problemen De Slaaghbrug: Bij huize Groenoord en molen De Herder pÉöis hond zoekt huis overBruggejJ mm pm Economisch wel en wee LEIDEN OMGEVING £etdóc(Sowuvnt ZATERDAG 2 NOVEMBER 1985 PAGINA 12 Wanneer men over de H lemmerweg van de Wilier Zwijgerlaan naar het wi wagenkamp en de Kw; brug rijdt, zit er in de wej het spoorwegviaduet een te slinger. In het midden die slinger bevindt zich een niet erg opvallende brug: de Slaaghbrug. Deze brug bestaat ujt een soort koker van gewa pend beton met een doorvaar- topening van 3.25 meter breed en 1.48 hoog. De koker is in totaal 12 meter lang, hetgeen tevens de breedte van de weg ter plaatse is. Dicht bij de Slaaghbrug be vinden zich nog twee brug gen: een éiele grote, te weten de spoorbrug, eveneens een betonnen koker met dezelfde maten, waar voor het eerst een trein op 4 mei 1953 daver de over de verhoogde spoor baan, en een klein houten op haalbruggetje. dat toegang geeft tot het terrein van mo len De Herder. Dit laatste bruggetje is nog niet zo erg oud: vóór de omlegging van de Haarlemmertrekvaart in 1950-1953 was het water druk bevaren en zou een brug hin der voor de scheepvaart opge leverd hebben. Daarom had het erf van De Herder toen alleen via de Maredijk ver binding over land met de bui tenwereld. Bij de geweldige spoorweg- werken moest de Haarlem mertrekvaart een nieuw tracé om molen De Herder heen krijgen, omdat het gevaar van wegzakken van het dijkli- chaam inde oude trekvaart te groot was. Door deze omleg ging diende ook de Slaaghs- loot op het eind een iets ander beloop te krijgen om zijn ver binding met (een doodlopend stuk van) de Haarlemmert rekvaart te behouden. Dit had als gevolg dat er een nieuwe Slaaghbrug gebouwd moest worden, en dat is de brug ge worden zoals wij hem nu ken- Haarlemmertrekvaart omge legd, dit. plan bestond ook al in de vorige eet^v, zij het dat de bocht juist de andere kant uit zou gaan. Op 3 april 1861 vroeg de Hol- landsche Yzeren Spoorweg Maatschappij aan het bestuur van de Grote en Kleine Slaagh- of Stadspolder „dat de Stink- of Slaagsloot nabij den spoorwegbrug ter vervanging der tegenwoordige uitmon ding benoorden den spoor weg, welke tegenwoordige uitmonding alsdan vervallen de, kan worden digtgemaakt", zodat de spoorbrug over de Slaagsloot zou kunnen verval len. Ook al bood de HYSM aan om langs de nieuwe uit monding ten zuiden van de spoorbaan een waterkerende kade langs de polder te ma ken, er wordt later nooit meer iets van gehoord en dus bleef de Slaagsloot recht. Als dit plan wèl doorgang ge vonden had, zou de HYSM wel niet om het buiten Groenhoven en de hofstede Veldzicht heen gekund heb ben. Dit complex was (afge zien van een weiland in de Marendijkse polder) ruim 29 hectare groot en strekte zich ook ten noorden van het huis uit. Het huis Groenoord be stond al in het midden van de achttiende eeuw. In 1756 ver Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker- in een waterrijke stad als Leiden zijn het onmisbare schakels in het wegennet. Veel aan dacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte is .echter al flink „verstoord" met in 1983 de verschijning van het gemeentelijke Brug- genboek, de onlangs ge houden tentoonstelling „De Leidse Bruggen" en de wekelijkse rubriek „OverBruggen", die in middels de 100 heeft overschreden. Samen steller en schrijver is de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Hij put uit materiaal dat is verzameld door een werkgroep van histo risch geïnteresseerden. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fo tograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het 108e artikel in deze serie. zocht de eigenaar, mr. Johan Aegidius van der Marck, schout van Leiden, aan het stadsbestuur van Leiden als ambachtsheer van Leiderdorp De huidige Slaaghbrug, in oktober 1985 door Wim van Noort gefotografeerd. en mede daardoor gerechtigd om alle bouwwerken binnen een bepaalde afstand van de stadswallen te verbieden, om zijn „zeer aangename buiten plaats" met fraaie koepel, tim mermanshuis, visrijke vijver, park en perzikenkas te mogen voorzien van een „speelhuis", hetgeen toegestaan werd. Deze eigenaar zal zijn speel huis bewoond hebben, tot hij ongehuwd overleed. Zijn erfgenaam, zijn broer Hendrik, postmeester van Leiden, was eveneens onge huwd en zijn erfgenamen verkochten Groenoord in 1788 aan Catharina Anthonia Poock, weduwe van Ary Kraane, voor de werkelijk ka pitale som van 10.000. Twaalf jaar later verkocht zij het complex aan Johannes Hartevelt. Diens zoon Jaco bus, behorend tot het geslacht van distillateurs, stichtte een wijnhandel onder de naam Fa. Modderman, Harteveld en Co zijn vrouw Antonia Etta Modderman stamde uit een Amsterdams geslacht van wijnhandelaars. Na de dood van Hartevelt in 1872 bleef zijn weduwe op Groenoord wonen tot zij zelf in de zomer Slaechsloot De oudste Slaaghbrug werd in 1657 gebouwd. Op 23 septem- dat jaar ontving brugge aen de Slaechsloot" en enige daarenboven verrichte werk zaamheden. Hij zal dan ook op tijd gereed geweest zijn om de eerste trekschuit op 1 no vember 1657 ruim baan te kunnen geven. De brug bleef daarna in beheer bij Leiden, dat samen met Haarlem eige naar van alle bezittingen van de trekvaart was. De Slaaghsloot is een merk waardig rechte sloot in een gebied van allemaal kronke lende wateringen. Mogelijk is hij gegraven als scheid ings- sloot tussen de moerassige ge bieden die tot Oegstgeest en Leiderdorp hoorden, maar wanneer dat dan plaatsgevon den zou moeten hebben, valt slechts te gissen. De naam De Slage is al bekend uit de diepe middeleeuwen. Juist omdat het een scheiding tussen twee ambachten vprmde, is dit wa ter steeds een boezemwater gebleven, met polders aan weerszijden. Is dus in de vijf tiger jaren van deze eeuw de rechte uitmonding in de van 1884 overleed. De erfge namen verkochten Groenoord aan een makelaar, die het eind 1888 door notaris Obreen publiek liet verkopen in het Heerenlogement aan de Burg. Kopers werden de Leiderdor pers Izaak Imans, poffertjes- bakker, en Gerrit van den Berg, kleermaker. Deze woonden er zelf niet, maar verkochten de weilanden rond het buiten voor woning bouw en het eigenlijke buiten werd in 1893 verhuurd aan de beroemde kunstschilder Flo- ris Verster. Deze beviel zijn nieuwe onderdak blijkbaar zo goed dat hij het in november 1897 kocht. Van het uitzicht heeft hij niet erg lang mogen genieten: in 1899 werden de eerste straten bij de Haarlem merweg al aangelegd. Nadat op 14 september 1926 zijn vrouw Jenny Kamerlingh Onnes (met wie hij op 27 ok tober 1892 gehuwd was) over leden was, wilde Verster den kelijk van zijn bezit af: op 14 december 1926 volgde de offi ciële overdracht van Groe noord voor 37.500,- aan de gemeente Leiden. Kort daar op, op 21 januari 1927, over leed Floris Hendrik Verster. De gemeente Leiden bleef het huis verhuren tot het in de weg bleek te staan van de nieuwe Willem de Zwijger laan. In 1961 werd het oude buiten met de grond gelijk ge maakt. Verster zal als hij eens een stukje ging wandelen om nieuwe inspiratie voor zijn schilderijen op te doen, vaak over de Slaaghbrug gelopen zijn. Op de brug was een mooi uitzicht op de molen aan de overkant van de Haarlem mertrekvaart. Deze houtzaag molen De Herder stond daar sedert 1884 in zijn huidige ge daante. Voordien stond iets dichter bij de trekvaart een andere houtzaagmolen van het zogenaamde paltroktype, die op 5 september 1883 tot de grond afbrandde. Hoewel een krantenverslag meldde dat de gebroeders Mulder, de eige naars van de molen, laag ge assureerd waren, kochten deze in Amsterdam de te slo pen zaagmolen De Kat (date rend uit 1753) en bouwden deze op de plaats van hun oude molen weer op. De gebroeders Mulder hadden de oude De Herder verwor ven van de familie Brons geest, die vele tientallen jaren de zaagmolens De Hooiberg en De Herder exploiteerde. Dat dit bedrijf zeer floreerde en er grote kapitalen omgin gen, moge blijken uit de schikking die op 24 juni 1793 getroffen werd tussen Trijntje Jansdr. Meerburg, weduwe van Cornelis Jansz. Brons- feest, met Jan Cornelisz. ironsgeest „exercerende de houtnegotie op de firma van de weduwe Cornelis en Jan Bronsgeest", en Jan Baptist de Groot, meestertimmerman, ook bekend uit de bruggen bouw. Deze had aangenomen het zesjarig onderhoud van een aantal stadseigendommen en in 1791 zoveel hout daar voor gekocht, dat daarvan 4552 onbetaald gebleven was. Toen daar in 1792 nog eens 1234 bij kwam, kreeg hij geen verder hout meer. Onder toezicht van het stads bestuur werd een afbetalings regeling overeengekomen, maar het tekent het bedrijf wel dat zomaar bijna 6000 gul den van één afnemer te vor deren kon hebben. Deze paltrokmolen had al een lange geschiedenis achter de rug, evenals de plaats waarop hij stond. Rond 1630 floreerde de lakenindustrie en dus de vollerij. Voor voetvollerijen was geen personeel aan te sle pen en de paardenvolmolens molens, bovendien van een grote capaciteit, was dus de leus en ofschoon de stad zelf een paar molens bouwde en op 14 maart 1631 een premie van 600 uitloofde voor ieder een die een volmolen zou bouwen, bleef de capaciteit nog te gering. Daarom kocht de stad op 11 september 1632 voor 500 een gedeelte uit een grotere kavel land, die aan de Universiteit toebe hoorde. Volmolens Deze strook weiland aan de zuidzijde van de Poelwatering tussen de Maredijk en de Mare (Haarlemmertrekvaart) bood plaats voor twee wipvol- molens: een tegen de Mare dijk aan (de „Grauwe Mun- nik") en een tegen de Mare aan (de „Suykerkist"). Deze laatste molen werd op 27 april 1632 voor 4800 (inclusief heiwerk en leverantie van materialen) aanbesteed aan Jan Allart, meestertimmer man. Zijn werk werd op 21 juli 1633 opgenomen en op een paar kleinigheidjes na goedgekeurd; wegens zijn „merkelijke schade kreeg hij op 25 juli nog ƒ50 extra be taald. De molen was al veel eerder gereed om te malen: op 17 januari 1633 tekende Jan Claesz. van Leeuwen, mole naar, een huurcontract, waar bij een regeling getroffen werd over de kosten van de molenzeilen (per stuk 74 ellen canvas, hetgeen in totaal bijna 230 gulden kostte). Vanaf dat moment werd de molen telkens voor een ter mijn van een paar jaar ver huurd. Zo waren in 1663 voor 450 per jaar huurders Jan Gerritsz. en Jan Cornelisz. van Leeuwen. In dat jaar ging de stad tot publieke verkoop over en voor 4200 werden de huurders eigenaars. Slechts moesten ze ieder jaar 4 gulden aan windrecht betalen. Dank zij die jaarlijkse betaling is be kend dat de laatste eigenaar. Arent van der Top, deze niet meer betaalde, volgens een in het register ingeplakt snipper tje papier: „deese moolen is door ongeluck in januari 1723 geheel afgebrant, soo dat de recognitie cesseert" (de erken tenis ophoudt). Het erf van de molen werd op 1 maart 1724 door gemachtigden van de burgemeesters van Leiden publiek verkocht voor 420. Een stuk zuidelijker tussen de Mare en de Maredijk had in 1632 Michiel Gerritsz. uit Zaandam twee paltrok-hout- zaagmolens gebouwd. Deze waren een eeuw later in han den gekomen van Jan Corne lisz. Bronsgeest, die het stads bestuur verzocht om de oude zaagmolen en zekere schuur te mogen verplaatsen op de plaats van de vroegere volmo len De Suikerkist, en molen De Hooiberg op de molenwerf een weinig te verzetten. Het stadsbestuur gaf daartoe op 24 januari 1754 toestemming; vijf dagen later werd de akte op gemaakt waarbij hij toezegde ieder jaar drie gulden aan de stad te betalen voor deze toe stemming. Aldus is hier de uit 1632 stammende paltrokmo len gebouwd, die later bekend echt. Windvol- stond als De Herder. r LEIDEN De hond van deze week is een hond met problemen. Het is een mooi beest, maar erg lastig in het gebruik. Een leuk verhaaltje over alle aardige kanten van Kasi mir zal dit dus niet wor den, maar wie geïnteres seerd is in Afghanen moet toch maar even doorlezen. Kasimir is een reu van drie jaar. Hij kwam begin augustus in het asiel terecht. Mensen hadden hem zwervend in Lei den aangetroffen. Kasimir vond echter al snel weer een nieuwe baas. Een mevrouw uit Katwijk aan Zee, die al een Afghaan had. wilde Kasi mir er wel bij hebben. Helaas behoorde de hond. die de me vrouw uit Katwijk al had, tot het vrouwelijk geslacht en Kasimir kon zijn ogen en po ten niet van haar afhouden. De hond raakte helemaal overstuur en had alleen nog maar aandacht voor de ande re Afghaan ,van de vrouw. Dat was niet echt de bedoe ling en Kasimir werd weer te ruggebracht naar het asiel. In het asiel werd de overreactie van Kasimir resoluut aange pakt. Hij werd gecastreerd en nu is Kasimir een stuk rusti ger. Maar Kasimir bleef in het asiel. Hij heeft nogal een ei genzinnig karakter. Hij is erg eenkennig en vertoeft het liefst in gezelschap van da mes. Vrouwelijke baasjes heb ben dus Kasimirs voorkeur. Maar hij luistert slecht en kan Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Kasimir voelt zich slecht op zijn gemak in het asiel. daarom moeilijk los buiten lo pen. Hij zou echt niet meer te rug komen. Heel misschien is dit hem op den duur wel te leren, maar voorlopig zit dat er nief in. Om de hond enigs zins in toom te kunnen hou den, moet de toekomstige baas zeer veel overwicht hebben. Een gehoorzaamheidscursus is zeker aan te raden. Een baas, die al eens eerder een Af ghaan heeft gehad, weet wel licht hoe het dier het beste aangepakt kan worden. Een ander probleem is, dat Kasimir helemaal niet van katten of kleinvee houdt. Ka simir vliegt deze dieren direct aan en bijt ze dood. Ook is de Afghaan niet geschikt voor een gezin met kinderen. Kin deren kunnen Kasimir niet de baas en dus is Kasimir de baas over hen. Verder heeft de hond flink de ruimte no dig. Het beste zou zijn als de hond in een grote tuin, van een stevige afrastering voor zien, rond zou kunnen lopen. Hij heeft veel lichaamsbewe ging nodig omdat hij daarbij zijn energie kwijt kan. Veel uitlaten, waarbij hij goed kan hollen, is dus echt nodig. Ondanks al deze nadelen, want eerlijk is eerlijk: Kasi mir is geen makkelijke hond, zou het toch wel fijn zijn als hij binnenkort een nieuwe baas krijgt. Afghanen kunnen helemaal niet tegen het be staan in een asiel. Natuurlijk is geen enkele hond dol op het asiel, maar van Afghanen is bekend dat zij echt lijden, wanneer zij worden opgeslo ten. Om deze reden bemoeit de Oosterse Windhondenclub zich ook met het lot van Kasi mir en andere Afghanen in asiels. Zij probeert dan zo snel mogelijk een nieuw tehuis te vinden. Helaas heeft de be- i deze club nog geen vruchten afgeworpen voor Kasimir. Daarom vult het dier deze week deze ko lommen. Anco Anco, de herder met de grote oren, die vorige week in deze rubriek werd beschreven, woont thans bij een jong gezin in Den Haag. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marieke Helena dv. A. W. Jansen e bee en M. W. A. Aben, Jolan Maria Martins Teresa Martins, Jos zv. T. J. C. de Krijger en I. S. Koster, Leuntje Erades en L. J. van Duijn, Rama Putra Indrayono zv. A. I. Mahar en E. S. InJ drayono Mahar, Hellen Louise Annette dv. L. A. J. van Berge Henegouwen i Egmond, Laurens Lamber- A. D. M. van Loon, Willem tus zv. H. O. ten Cate Barendsma en R. A. Plas, Louise Theadora dv. A. H. van der Niet en C. Teske. Johannes Adrian zv. C. J. M. Wolvers en G. D. Raterman, Sharony Marcella Martine dv. J. J. B en M. J. A. van der Drift, Sabine Cornelia Hillechina dv. W. J. Deenen en E. M. van der Meijden, Kelly dv. R. Csorba en S. Devilee, Simone dv. G. C. Arbouw en S. Kikkert, Daniëlle Maria Aaltje dv. C. Barnhoorn en M. J. Ouds- hoorn, Ilse Maria dv. G. Q. W. A. Vermeulen en E. W. M. de Kok, Rianne Elisa- beth dv. G. Q. W. A. Vermeulen en E. W. M. de Kok, Maaike Lianne Nagtegaal en A. M. G. Boom, Wesley Paul zv. J. F. A. Blommerde G. Mink en L Zantvoord. Overleden: J. van Erk, geb. 8-4-1927, ir, Jeffrey Maria zv. A. W. M. van o Burg I, J. J. M. Betgen, geb 5-6-1970, man, n. j. ae Blanken, geb 9-7-1984, man, A. J. G. M. Verschuuren, geb 19-3- 1912, vrl., echtgen. van W. J. H. Hübben, P. W. Chan, geb 25-8-1973, man, W. J. Smit, geb 31-3-1923, man, C. Visser, geb 20-5-1907, vrl., geh. gew. A. M. Aalbersberg, J. M. Smeets, geb 21-5-1921. Gehuwd: L. G. van Willigenburg en A. L. M. Duindam, J. Onvlee en J. R. A. Hooimeijer, K. Groenewegen en N. Laurens, F. M. Meesters en P. G. M. Guide- "Q-tips B.V.", adv. bureau best.- en kwaliteitssystemen en „Beheermij. Fam. Hilver- dink—Ernst B.V." Vuurbloem 34, zijn verplaatst naar Saf- fraantuin 3. „Holland Info Systems", comp. software bureau. Klik- spaanweg 46, is verplaatst naar Niels Bohrweg 11-13. „Tacoyo", adem-, conditie training en yoga, Oude Rijn 36, is verplaatst- naar v.d. Waalstraat 3a. P.-J. Hartevelt", amb. han del met vaste standplaats in cons.ijs, is verplaatst naar A. M. van Schuurmanstraat 28. Aan Apothekersdijk 32 is gevestigd: „Altin Kasabi", Isla mitische slagerij. De Handelsnaam „Planta ge Beheer B.V.", dienstverle ning t.b.v. de vrije beroepen, Plantage 12, is gewijzigd in: „Sprey Advocaten B.V." uitoe fening advocatenpraktijk. De Handelsnaam „Mrs. Sprey c.s., Advocaten B.V.", advocatenpraktijk, Plantage 12 is gewijzigd in „Plantage Hol ding B.V.", dienstverlening t.b.v. vrije beroepen etc. „De Zilveren Schaar", kit dingrep. bedrijf, Breestraat L is opgeheven. „Techno-Time B.V., uil zendorg. tenchn. pers., Gange tje 1, heeft als tweede handel naam erbij gekregen:* „Stal time". Aan Lange Mare 67 is gt vestigd: „Jesco Boekenkasten' detailhandel in boekenkasten Uitgeverij „De Zonnewij zer" B.V., Schutterstraat 9 is opgeheven. Aan van den Brandelerka de 29 is gevestigd: „Sonar", he org. van cultureel maatscf projecten. „Yonca Confectie", Ni< Beetsstraat ld, confectie-ate lier is verplaatst naar Leidei dorp. De Handelsnaam „Bloem sierkunst Decora" is gewijzig in: „Bloemenmagazijn Deco ra", kleinh. in bloemen, plan ten etc. Filiaal „Modesprint kleinhandel in schoeisel, K permolen 25, is voortgei door Th. W. W. Verheijen. Aan Schelpenkade 14 gevestigd: „Taste Design", re lamebureau.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12