£cidóc (Somcwit Van Thijn: Den Uyl kan beter opstappen Besluit tot plaatsing genomen Reagan doet nieuw voorstel in Genève BON: KABINET HAKT DE KNOOP DOOR: Weinig verzuim- briefjes op „Leidse" scholen DS DIREKTSERVICE PROPER Alf onsin waarschuwt voor rechtse coup Geld weggooien Vrijdag 1 november 1985, 77e jaargang no. 23338 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lot Sijtholl Pers Apolhekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 BankrAmro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: l.I.Hallewds.Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betahng).kwartaal I 65.68, jaar 1 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes 10,43 per mm. Dreigende kernoorlog in „Ac tualiteiten" op Ned. I om 22.07 Op Ned. II VARA-feest met om 20.35 uur „Sonja" en om 23.20 uur „Daar bleef u voor thuis". Op Duitsland 1 om 23.40 uur speelfilm „Quadrophenia". In de nacht veel bewolking en enige tijd regen. Overdag wis selend bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur on geveer 3 graden, middagtem- peratuur omstreeks 8 graden. Wind toenemend tot hard aan de kust. Zon op: 07.36, onder: 17.10; hoog water Schev.: 05.18 en 17.31; laag water: 01.07 en 13.22. PvdA wil sluiting Zestienhoven in 1988 ROTTERDAM De Partij van de Arbeid heeft in haar verkiezingsprogramma vóór de komende gemeenteraadsverkiezingen in Rotterdam opgenomen, dat de luchtha ven Zestienhoven in 1988 moet worden gesloten. Uitstel van de sluiting tot uiter lijk 1996 is alleen mogelijk als er plannen worden ontwikkeld om binnen die perio de een nieuw vliegveld binnen de Rotter damse regio aan te leggen. Ook bij het eventueel langer open blijven laat het ge- I westelijk bestuur de voorwaarden uit het concept-programma gelden, namelijk dat de gemeente niet mag opdraaien voor de exploitatiekosten en dat de geluidoverlast binnen de perken moet blijven. Ockels naar bed gestuurd OBERPFAFFENHOFEN De West- duitse vluchtleiding van het ruimte veer Challenger met daarin het Euro pese ruimtelaboratium, heeft de Neder lander Wubbo Ockels gisteren bij het eihde van zijn dienst met nadruk naar kunnen denken". Alle astronauten zijn „enorm gemotiveerd". Minister Deet- man van onderwijs en wetenschappen heeft Ockels inmiddels een gelukwens gestuurd voor diens geslaagde debuut als ruimtevaarder. Deetman deelt de Nederlandse ruimtevaarder mee dat hij al enige d^gen voorpaginanieuws is in de Nederlandse kranten. De minister zegt sterk met Wubbo Ockels mee te le- Pag.5: Sleetje rijden in ruimteveer Ademtest vervangt bloedproef DEN HAAG Als in de toekomst de bloed proef bij verkeerscontrole op alcoholgebruik vervangen gaat worden door de ademanalyse zal het weigeren van deze test op dezelfde manier strafbaar worden gesteld als de weige ring van de thans gehanteerde bloedproef. Dat blijkt uit een wetsvoorstel, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. De adem analyse, die mogelijk wordt door het beschik baar komen van nauwkeuriger apparatuur, heeft vele voordelen. De pakkans wordt ver groot, de anaylse is niet bewerkelijk, de licha melijke integriteit wordt niet aangetast en de verdachte hoort onmiddellijk de uitslag. In het wetsontwerp wordt voorgesteld een adem-alcohollimiet te hanteren van 22 mg al cohol per 100 milliliter uitgeademde lucht. Acteursbond eist kus"-clausule LOS ANGELES De bond van film en televisie-acteurs in de Verenigde Staten heeft geëist dat de 58.000 leden vóór ondertekening van een filmcon tract wordt meegedeeld of en hoeveel scènes zij moeten spelen, waarin kussen met open mond voorkomt. De eis is ge daan uit vrees voor het oplopen van aids. Dergelijke clausules zijn er al ten aanzien van naaktscènes en stunts. De film- en televisie-acteur Rock Hudson, die begin oktober aan aids overleed, is tijdens zijn ziekte door acteurs en actri ces bekritiseerd, omdat hij in de televi sieserie „Dynasty" innige liefdesscènes speelde met Linda Evans, hoewel Hud son wist dat hij de ziekte had. VPRO-radio voerde actie met sirene HILVERSUM De VPRO heeft vandaag op Hilversum 2 op eigen wijze geprotesteerd tegen het ka binetsbesluit over de plaatsing van kruisraketten in ons land. Even na zeven uur vanmorgen werd begonnen met het uitzenden van het geluid van een sirene. De klanken werden onderbroken door een toelichting van de pro grammamakers. Daarin werd on der meer verklaard: „Wij staan vandaag voor een keus. Wij kun nen de acties verslaan of zelf actie ondernemen. Wij kiezen voor het laatste. Niet omdat wij denken vandaag nog invloed te kunnen uitoefenen, maar uit woede". Treinen stilgezet UTRECHT De NS hebben vanmorgen last ondervonden de anti-kruisra ketten actie groep Noodrem. Actievoerders zetten in de och tenduren vier treinen stil. Ze konden met en kele minuten vertraging ver der rijden. Er is niemand aange houden. OUDE LEIDER VERSLIJT AL ZUN OPVOLGERS AMSTERDAM „Verder kijkend denk je dan toch dat Den Uyl beter op kan stap pen". Dat zegt burge meester Van Thijn van Amsterdam (PvdA) in een interview in het deze maand verschij nende boek „Joop den Uyl: politiek als hart stocht" van de journa listen John Jansen van Galen en Bert Vuijsje, waarin nog 19 andere vraaggesprekken zijn opgenomen. In een voorpublikatie in het PvdA-blad „Voor waarts" zegt Van Thijn: „Kijk, het is geen ramp als Den Uyl straks weer lijsttrekker wordt. Het gaat er niet om dat hij het niet bekwaam zou doen of niet met volledi ge inzet. Hoewel ik na al die jaren beter moest we ten, ben ik iedere keer weer onder de indruk als hij op de meest onver wachte momenten toch weer als de grote man uit de hoek komt". Van Thijn heeft het ver- volgens over het verspe len van mogelijke opvol gers en van het afhaken van de volgende genera tie. „Je ziet ook een ver starring optreden in de samenstelling van de fractie. Op een gegeven ogenblik schroeit zo'n partij dicht. Dezelfde si tuatie die we in de jaren vijftig hebben gezien en die geleid heeft tot die explosie, begint zich nu ook weer af te tekenen. Er is niemand meer die er fris bijloopt". Het zijn meer deze zorgen die Van Thijn tot zijn stand punt brengen, dan dat hij vindt „dat Den Uyl zelf in het ongerede is ge raakt, want dat vind ik niet". „Ik sluit helemaal niet uit om een beroemde uitspraak van Den Uyl te gebruiken dat er nog een tweede kabinet-Den Uyl komt, maar dat kan er alleen maar komen na Ed van Thijn een grandioze verkie zingsoverwinning van 60 zetels of zo. Want het CDA zal hem niet jui chend binnenhalen en de VVD ook niet. Of het een goed kabinet kan worden? (lacht) Oja, ze ker hij was een magni fiek minister-president", aldus Van Thijn. Pag. 3: Kabinetsforma ties vertroebelden sfeer tussen Van Thijn en Den Uyl Fractievoorzitter Joop den Uyl (PvdA) aan het het woord in de Tweede Kamer. LEIDEN Het zag er in de loop van de morgen naar uit dat de scholen in de Leidse regio vandaag weinig zouden merken van verzuim van leerlin gen als gevolg van de anti-kruisraketten demonstratie bij het stad huis. Een woordvoerder van Bona- ventura meldde: „De kinderen moesten een briefje van de ou ders meenemen om vrij te krijgen. Wij hebben ongeveer 25 briefjes ontvangen en op de ruim 800 leerlingen is dat niet zo veel". En zo begonnen de lessen op Bonaventura als op elke gewone schooldag. Het zelfde gold voor de MBO De Noorderwiek, de Louise de Coligny-scholengemeenschap („Kinderen die in de middag weg willen, mogen dat als ze maar een briefje van hun ou ders meenemen"), de Dr. Vis ser 't Hooft scholengemeen schap, de Rembrandt scholen gemeenschap, de St. Agnes scholengemeenschap, het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest, het Fioretti College in Lisse en de Scholengemeenschap Alba- nianae in Alphen aan de Rijn („Het verzuim is niet hoger dan anders, ongeveer drie pro cent", aldus een woordvoer der). In Middelharnis liepen de eventuele stakende leerlingen van de rijksscholengemeen schap Goeree-Overflakkee vandaag het risico, dat zij voor straf twee uur terug moeten komen voor elk lesuur dat zij verzuimden. Iedere spijbelaar krijgt echter achteraf de gele genheid zijn wegblijven van school te motiveren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft vandaag beslo ten tot plaatsing van 48 kruisraketten in Woens- drecht. Premier Lubbers maakt het kabinetsbesluit vanmiddag om half vijf bekend. De plaatsingsove reenkomst tussen de rege ringen van Nederland en de Verenigde Staten zal waarschijnlijk begin vol gende week al worden ge tekend. Het kabinet houdt overigens rekening met de mogelijkheid dat er uiteindelijk minder ra ketten in Woensdrecht wor den opgesteld. Dat zou kunnen gebeuren als het komende overleg tussen Reagan en Gor- batsjov leidt tot vergaande af spraken over wederzijdse wa penbeperking. De premier liet er gisteren in de Tweede Kamer al geen twijfel meer over bestaan, dat het kabinet vandaag zou be sluiten de Amerikaanse raket ten in ons land toe te laten. Afgelopen maandag, zo beken de hij, had hij de Russische ambassadeur in ons land al la ten weten dat het kabinet van daag een positief plaatsingsbe- sluit zou gaan nemen, omdat er geen wezenlijke Russische voorstellen waren gedaan om zo'n besluit te voorkomen. In een door PvdA-fractielei- der Den Uyl aangezwengeld debat over de uitnodiging die Lubbers had ontvangen van de Russische premier Rhyzj- kov verzette Lubbers zich te gen uitstel van het plaatsings- besluit. Hij zei geen enkel heil te zien in de door de oppositie partijen geuite wens pas een besluit te nemen na het ge sprek met Rhyzjkov. Lubbers gaf toe dat hij woensdagoch tend een uitnodiging voor een onderhoud met zijn Russische ambtgenoot had ontvangen. Aan die invitatie bleek echter de voorwaarde verbonden dat Nederland nog geen plaat- singsbesluit neemt. „Het lijkt me geen wijsheid aan die voorwaarde te voldoen. Uitstel van het besluit is niet conse quent", aldus de premier. „We hebben nu eenmaal afgespro ken dat we op 1 november de balans zullen opmaken van het 1 junibesluit van vorig jaar De fractieleiders van PvdA en D66, Den Uyl en Engwirda, drongen echter elk in een mo tie aan op uitstel van de kabi netsbeslissing, omdat zij de Sovjets de kans willen geven Nederland alsnog tegemoet te komen. Beide moties werden door de kamermeerderheid (CDA, VVD en de kleine rechtse groeperingen) verwor pen, in de eerste plaats omdat zij vonden dat het kabinet een consequente lijn moest blijven trekken, ten tweede omdat de Sovjets geen concrete voorstel len hebben gedaan en tenslotte vanwege hun verdenking dat de Russische uitnodiging een propagandastunt is. Den Uyl noemde het onbegrij pelijk dat Lubbers niet eerst in Moskou gaat praten. „De heer Lubbers is bezig op het kritie ke moment een levensgrote vergissing te begaan en een kans te missen die hij niet mag missen", aldus de PvdA-leider. PPR-fractievoorzitter Ria Bec kers betoogde dat de Sovjet- Unie het zich niet kan permit teren Lubbers voor niets naar Moskou te laten komen. D66- voorman Engwirda sloot giste ren niet uit dat zijn verworpen uitstel-motie vandaag alsnog in het kabinet in overweging zal worden genomen. Na af loop van het debat voerde Engwirda samen met Van Mierlo, de lijsttrekker van D66, nog overleg met Lubbers. In politieke kringen is bekend dat oud-minister van defensie Van Mierlo door de premier regelmatig wordt geraadpleegd nzake veiligheidskwesties. INGRIJPENDE VERMINDERING AANTAL KERNWAPENS WASHINGTON De Amerikaanse delegatie bij de onderhan delingen in Genève heeft de Sovjet-delegatie vandaag een nieuw ontwapeningsvoorstel voorgelegd. Deze plannen voor een ingrijpende beperking van de kernbewapening werden gisteren aangekondigd door president Reagan. In een tv-verklaring zei hij dat zijn plannen een reactie zijn op de jongste voorstellen van Sovjet-zijde. Hij wilde echter geen details bekendmaken. President Reagan herhaalde dat het jongste Russische voorstel op bepaalde punten aanzienlijk tekortschiet. Maar er zitten ook punten in, waarop de VS wel willen reageren. „Ons voorstel is serieus, het is gedetailleerd, en het raakt alle drie terreinen waarover in Geneève wordt onderhandeld: strategische kernwa pens, middellange-afstandsraketten en ruimtewapens", aldus Reagan. Zoals bekend riep Sovjetleider Gorbatsjov vorige maand op tot een halvering van het aantal raketten en bommenwerpers met kernkoppen. Hij stelde daarbij als voorwaarde, dat de SV zouden afzien van het Star Wars-project. Maar deze eis is voor de VS onaanvaardbaar. Bovendien verschillen de landen van mening lover de wapens die in zo'n akkoord zouden meetellen. Het nieuwe Amerikaanse voorstel komt ook aan de orde bij het jbezoek dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz volgende week aan Moskou brengt ter voorbereiding van de komende topontmoeting tussen president Reagan en partijlei der Gorbatsjov in Genève. Intussen zijn tussen de VS en de Sov jet-Unie onderhandelingen gaande over een tweede vervolg-top- conferentie. De bijeenkomst later deze maand moet het begin wórden van een dialoog te maken tussen de twee leiders. (ADVERTENTIES) Je kunt zien dat 't vakmensen zijn AUTOVERHUUR F. PRANGERS verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. Geen krant ontvangen? uur, telefoonnr. 070- 190888 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. b.v. makelaardij o.g. Onze nieuwe woningkrant is uit. Wanneer u belt, sturen we hem graag toe. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK Dure verhuizing LEIDEN Uit een woning aan de Burggravenlaan is gis teravond tussen zeven uur en kwart voor tien een tas met duizend gulden en papieren gestolen. De tas stond in een kast, de bewoners waren aan het verhuizen. BUENOS AIRES De Argentijnse president Raoul Alfonsin heeft ge zegd dat hij de staat van beleg heeft afgekondigd om een groeiende drei ging van rechtse extremis ten die de macht over wil len nemen af te wenden. Een kleine groep heeft beslo ten om de Argentijnen, de na tionale wilskracht en de demo cratie aan te vallen, zei Alfon sin tijdens een toespraak ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de verkiezin gen waarbij burgers de macht weer in handen kregen. „Wii Argentijnen hebben een goed geheugen en we weten wie ze zijn. Het zijn degenen die de vlag van de dood hij sen", aldus Alfonsin in zijn toespraak die door de televisie werd uitgezonden. Vorige week vrijdag riep Al fonsin de staat van beleg uit voor een periode van zestig dagen waarna twaalf rechtse „subversieven" werden gear resteerd zes militairen en zes burgers die ervan wer den verdacht bomaanslagen te hebben gepleegd en telefo nisch mensen bedreigd. Alfonsin zei dat sinds hij presi dent werd in december 1983 42 bomaanslagen zijn gepleegd en er 1.806 bommeldingen waren. Hij stelde dat het uitroepen van een staat van beleg altijd synoniem was voor geweld te gen het volk in ons land. „Maar ik ben er zeker van dat dit geen staat van beleg is te gen het volk, maar een staat van beleg uitgeroepen door het volk tegen beroepsdictators om hen uit te schakelen en te isoleren". Alfonsin gaf op 22 oktober het arrestatiebevel voor de twaalf subversieven. Een rechter be paalde echter dat deze arresta ties illegaal waren. Daarop riep Alfonsin de staat van be leg uit waarna opnieuw een arrestatiebevel werd uitge vaardigd. Hij beloofde dat grondwettelijke garanties en rechten zouden blijven bestaan behalve voor de verdachte subversie ven. „Onze staat wordt aangeval len, onze natie uitgedaagd, ons verlaten. internationaal prestige wegge vaagd. Het is ongelooflijk, ab surd dat zij de macht over wil len nemen", aldus Alfonsin. Zondag zijn in Argentinië ver kiezingen en Alfonsin om schreef deze als een bevesti ging van de democratische geest van het volk. Eén van de twaalf mensen die er van worden verdacht een staatsgreep te hebben beraamd in Argentinië heeft gisteren in de ambassade van Paraguay asiel aangevraagd. De ver dachte, Jorge Antonio Vargo, zou onderdak hebben gekre gen in de ambassade en toe stemming krijgen het land te Over geld weggooien gesproken. Soms wordt dit, en gedaan. Zoals in de Sovjet-Unie, waar men volgens een functionaris van de Britse omroep BBC met minder dan anderhalf tot drie miljard gulden uitgeeft om buitenlandse radiouitzendingen naar de Sovjet- Unie te storen. Ze kennen daar zeker het gezegde: „De radio brengt de leugen in het land". Op de krant slaat dat regeltje al lang niet meer. Dat blijkt uit de vele abonnees die de Leidse Courant telt en die de te ^chatten. Ie kunt ervan op aan, dat zij bewust voor dit dagblad hebben gekozen. Die 85 cent per dag vinden ze dan ook beslist geen weggegooid i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. proe g ^CeidócSoiwmit t

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1