Vanaf f19.400,. kimt u zich Mercedes Benz 190 D 2,5: volle kracht vooruit Zelfs als deperfekteverbranding u koud laat, riidt hij zuinig. Leiden; Elam B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/213341. DE NIEUWE STARLET MET 12 KLEPPEN Nou, nou, nou, nou Renault maakt het nu toch wel heel erg mooi voor u De Renault 9 en 11 Broadway met een serie extra's waar je u tegen zegt Bijv. een Philips radio. En van buiten mogen ze d'r ook wezen Hiervoor hebben wij beide modellen uitgerust met extra vagante wieldoppen verstelbare buitenspiegel en u begrijpt (sportief bovendien) niet hoe dit mogelijk is voor zo'n prijs, i i J bredere banden, spoilers f19.400,- voor de 9 en f19500,- voor de en daar nog eens boven- 11 Broadway. Beide uitge rust met een geheel nieuw ontwikkelde 1.2 liter krachtbron Maar het tweetal is ook leverbaar, tegen I op voor de 9 Broadway een fraai stel dubbele koplampen Tfel hierbij op een soepel schakelende vijf-ver snellingsbak, speciale be kleding een van binnenuit een geringe meerprijs, met 1.4 liter mo tor die goed is voor 68 paardekrachten En zelfs dieselaars komen nu in deschijnwerpers, Ziezo. Willen de mensen die wel van een beetje show houden zich dan nu even bij ons melden'? RENAULT 9 EN 11 BROADWAY C\I PREMIERE i r—r-—t ri a Zelden was het bij de Mercedes-nieuwsdienst zo'n drukte van belang als in de laatste jaren: eerst de overdonderend succes volle 190-serie, daarna de nieuwe middenserie van 200 tot 300-typen, nu weer tegelijk stationcars op ba sis van die nieuwe serie en een opgewaardeerde S- klasse (waarover binnen kort meer). Niet dat bij „das Haus Daimler-Benz" de ontwikkeling normaal stilstaat, verre van dat. Doch spectaculair nieuws is traditioneel zeldzaam, terwijl meestal geen over dreven ophef gemaakt wordt over verbeterde modellen of uitbreiding van een serie. Meer in de bekende Mercedes- stijl verliep de introductie van een nieuwe dieselvariant in de 190-serie, begin dit jaar. De komst van die 190 D 2,5 ver liep nauwelijks merkbaar en is zelfs geheel overschaduwd door alle bovenvermelde nieuwtjes. En dat is misschien toch wel wat jammer, omdat juist die 190 D zo populair is en een uitbreiding van die se rie daarom wellicht interes santer is dan bijvoorbeeld een nieuwe S-klasse. Die blijft door zijn prijs voorbehouden aan een zeer selekt publiek, een sterkere en snellere 190 D kan dan eerder als aantrekke lijke gebruiksauto gelden. Het ontstaan van die 190 D 2,5 is gauw verklaard: hoewel de ge wone tweeliter dieselversie van de 190 al een ware raket is in vergelijking tot een oude 200 D, kent hij in zijn prijs klasse toch genoeg snellere concurrenten. Die doen het met name als zakenauto goed: bij mensen die niet langzamer doch wel zuiniger willen rij den. Het pasklare antwoord lag bij Mercedes voor de hand. Op basis van die geheel nieu we tweeliter diesel van de 190 ontstond voor de ook al dit jaar geïntroduceerde 200/300 reeks een „modulaire" diesel serie. Dat wil zeggen: een serie diesels met gelijke afmetingen en steeds meer cilinders. Aldus wordt een tweeliter viercilin- der tot een vijfcilinder van 2,5 liter of een zespitter met drie liter. En die vijfcilinder paste ook nog wel in het door dikke geluidsisolatiewanden omge ven motorcompartiment dat een van de sensationele ken merken van de diesel-190 vormt. Half overtuigend Door deze relatief simpele ing reep kon Mercedes zijn 190 D op concurrerend prestatieni veau brengen zonder het kara- ker van de auto te veranderen, zoals onvermijdelijk wel ge beurd zou zijn wanneer naar het bekende middel van tur bolading gegrepen was. In plaats van 53 kW/72 pk bij 4600 tpm beschikt de „vergro te" 190 D vijfcilinder over 66 kW/90 pk bij datzelfde toeren tal; ook het maximum koppel (154 in plaats van 130 Nm) bleef eenzelfde toerentaak van 2800 tpm beschikbaar. Daarmee benadert de 190 D 2,5 de kracht die oorspronke lijk in de benzine-190 met car- buratiemotor huisde (die le verde eerst ook 66 kW en kreeg er pas een jaar geleden 11 kW bij). Dit alles verleent de vijfcilinder dieselversie een top van 175 km/h, genoeg om ook turbo-concurrenten bij te houden, al blijft de acceleratie (0-100 km/h in een goede 15 seconden) wel wat achter. Daar staat tegenover dat een turbodiesel weer wat minder zuinig zal zijn - dat wilde Mer cedes nu juist niet. Het ECE- gemiddelde voor de 190 D 2,5 komt op een bijzonder nette 7,1 liter per 100 km, tegen 6,4 1/100 km voor de gewone 190 D. In de praktijk bleek die 1:14 ook werkelijk bijna te be reiken. De testauto beschikte daarbij niet over de standaard vijfbak, doch over de hoogmo- derne vierversnellings Merce- des-automaat, die in principe uitstekend harmonieert met het sterke en soepele karakter van een diesel. Maar eerst nog even iets over het totaalbeeld van de motor. Uitstekende prestaties, dat is duidelijk, zowel in snelheid als verbruik. .Een snelle en pro bleemloze starter ook, zoals je van een moderne diesel mag verwachten. Maar de hoogge spannen verwachtingen op het gebied van gecultiveerde loop eigenschappen komen er toch niet helemaal uit. De buitenge wone geluidsisolatie werkt voortreffelijk waar het gaat om het geluidsniveau buiten de auto. In de auto is het een ander verhaal, daar blijft aan het typerende geronk duide lijk (zij het niet hinderlijk) hoorbaar dat het om een vijfci linder en een diesel gaat. Ook bij het trillingsniveau kun je niet stellen dat deze diesel een benzinemotor evenaart. De viercilinder diesel leek ons op dit gebied overtuigender. Doordraver Vooral bij wat hogere snelhe den is de 190 D 2,5 natuurlijk in het voordeel, het sterkst als we standaardmodellen verge lijken. De 2,5 levert dan meer kracht en meer rust door de standaard vijfbak tegenover de vierbak van een gewone 190 D. Tot een dikke 160 km/h ac celereert de 2,5 onverstoorbaar door, waarbij je op die hoge snelheid ook kan blijven krui sen zonder dat de motor het idee geeft dat hij hard moet werken. De automaat is op een pittige snelweg-rijstijl prima berekend, hoewel het door het grote motorkoppel niet zo snel nodig is, schakelt hij bereid willig en soepel terug naar drie als er wat gas bijgegeven wordt, zonder dat je daartoe meteen het pedaal op de plank moet leggen. Iets minder over tuigend gaat dat bij het wegrij den, door een speciale schake ling die Mercedes toepast. De bak begint in de tweede ver snelling, tenzij veel gas gege ven wordt. Dit zou de kruip- neiging bij het wachten voor een stoplicht of kruising moe ten beperken en het brand stofverbruik bij acceleratie. Bij de sterke vee-achten van de S-klasse werkt dat wel. Bij de diesel heeft het toch een iets storend effect. Er is bij de allerlaagste toerentallen net te weinig trekkracht, met als ge volg dat je ofwel heel rustig op gang begint te komen, ofwel zoveel gas geeft dat alsnog de eerste versnelling wordt geko zen en er een soort stoplicht- sprint plaatsvindt. Pas als de snelheid tot zo'n 40 km/h is opgelopen neemt de diesel de zaken krachtig ter hand en verloopt de verdere acceleratie zeer bevredigend. De 190 D 2,5 gedraagt zich dan verder als een comfortabele doordraver, waarbij de standaard stuurbe krachtiging (bij de gewone diesel een extra) weer aan een ontspannen rijkarakter bij draagt. De bekrachtiging is wel vrij sterk, waardoor de sportieve mogelijkheden van de 190 wat worden gemas keerd. In eerste instantie lijkt de auto wat ongevoelig te stu ren en niet erg gewillig de bocht in te gaan. Een kwestie van even doorzetten, met in het achterhoofd de weten schap dat de wegligging van de 190 uitzonderlijk moet zijn. En dat is-ie, zonder meer. Degelijk en zwaar Voor het overige onderscheidt de 190 D 2,5 zich nauwelijks van enige andere 190 - ten op zichte van de 190 D zonder dat extra plaatje „2,5" rechtsachter op het kofferdeksel zijn naast de genoemde verschillen (mo tor uiteraard, vijfbak en stuur bekrachtiging) alleen de grote re wielen nog te vermelden. Een overzichtelijk dashboard, ook hier zonder toerenteller, met een houten paneeltje in het middenconsole dat daar als enige versiering in het inte rieur nogal de indruk geeft van een halfslachtige poging tot het creëren van een lu xueuze atmosfeer. De elec- trisch bediende rechter buiten spiegel moet extra betaald worden. De zitpositie voorin is goed - de bestuurder heeft een in hoogte verstelbare stoel met goede profilering en een aan-. LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 OKTOBER 19 y^yj Meer prestaties en min der verbruik. Dat zal u toch niel koud laten, vermoeden we. Vandaar dat de nieuwe Starlet in zijn klasse topscorer is in prestatie en zuinigheid. Plus de s: zekerheid van twee jaar garantie tot een maximum van 100.000 km en zes jaar carrosseriegarantie op roesten van binnenuit. Natuurlijk, niet bij ieder- zien. Ekonomisch en slimontwor- een loopt het water door de pen. Een eigentijdse kompakte mond bij het horen van nieuwe auto die van binnen geen kubie- techniscbe ontwikkelingen. Ook ke centimeter onbenut heeft wordt niet iedereen op gewonden van kleppen gelaten omu maar extra veel ruimte te geven. en holle krukassen. Dat hoeft Maar het is natuurlijk gelukkig ook niet. wel aardig om te weten dat de De nieuwe 3-deurs Starlet grootste autofabrikant van Japan is een schitterende wagen om te en de op één na grootste ter wereld een motor in die Starlet heeft gemaakt die zijnweerganiet kent. Een multi-ldeppen-motor. In plaats van twee klep pen per cilinder (zoals de meeste auto's in die klasse) heeft de Starlet drie kleppen per cilinder. Die meer-kleppen-tech- niek zorgt nou voor een werkelijk perfekte ver branding. Het resultaat. Technische gegevens Starlet 3-deurs, 1.0 liter benzine motor (40 kW/55 PK) of 1.3 liter benzinemotor(55kW/75PK),ook leverbaar met automaat. Voor wielaandrijving, onafhankelijke wielophan ging rondom. Vanaf r vi or aakt< terst uk. •zoek otsee oeite innei looka LEIDEN - GARAGE VLASVELD B V. - Haarlemmerweg 49A - Tel. 071-134689 - A.J. VERBERG'S AUTO B V. - Zoeterwoudseweg 23 - Tel. 071-313141RIJNSBURG - GARAGE DIJKSMAN B V - Oegstgeesterweg 17-23 - Tel. 01718-20500 SASSENHEIM - 'GARAGEBEDRIJF A. BORST - Parklaan 60 - Tel. 02522-14625 TER AAR - GARAGEBEDRIJF JJ. VAN DER GEEST - Weslkanaalweg 37 - Tel. 01722-2132 ZOETERWOUDE - GARAGE HEEMSKERK - Schenkelweg 109 - Tel. 01715-1220 "Off. Agent 37 genaam steuntje voor de voet naast het koppelingspedaal of, in ons geval (met de auto maat). naast het rempedaal. De zijdelingse steun van de zitting is alleen niet zo geweldig als je niet over een flink lichaams gewicht beschikt. Vast kritiek punt bij de 190 is in het alge meen de ruimte achterin - die is inderdaad niet riant, maar toch wel redelijk. Het veer- comfort is uitstekend; niet echt zacht, maar op elke mogelijke oneffenheid wordt gereageerd. De bagageruimte is wel riant, doch hier past wat detailkri tiek. Een Mercedes is prijzig, echter toch ook economisch door zijn degelijkheid die de grote waardevastheid garan deert. Dat kun je merkbaar overdrijven, die degelijkheid, wanneer dat met zich mee brengt dat de kofferklep wel heel nadrukkelijk dichtgesla gen moet worden en je wel haast twee handen nodig hebt om een zijraam omlaag te draaien. In dat opzicht toonde de test-Mercedes zich nog al tijd zwaar, al is hij in absolute zin met een totaalgewicht van 1175 kg flink afgeslankt ten opzichte van oudere modellen. Detailkritiek kreeg de 190 ook wel op de enkele voorruitwis- ser, die een onvoldoende stuk van de ruit bestreek - daaraan kwam Mercedes tegemoet door op de 190 het wissermechanis- me te zetten dat voor de grote re modellen werd ontwikkeld. Naar de hoeken van de ruit toe schuift de wisser wat uit met als gevolg nu een uitste kend zichtveld. Investeren Een controversieel punt blijft bij dit merk altijd de prijs. Wie verder kijkt dan de eerste aan schaf ziet een gunstige inruil- waarde en noemt hem door de lage afschrijving goedkoop. Alleen een blik op het prijs kaartje doet je wel even slik ken. Vooral bij deze 190 D 2,5 moetje dan toch even gaan re kenen. Hij kost in standaar duitvoering f 55.675,— en is daarmee de op twee na goed koopste Mercedes. Die goed koopste is dan de benzine-190, de 190 D kost maar f 1.600- meer, de stap naar de testauto komt vervolgens op maar liefst bijna acht mille. Sla dan de accessoirefolder eens open. Een vijfbak of stuurbekrachti ging is toch ook voor een ge wone 190 D wel heel aantrek kelijk: dat komt op iets meer dan drie mille die je in een 190 D 2.5 niet hoeft te investeren. Verder zit er een behoorlijk verschil in de prestaties, d^L maar weinig ten koste gaat van het brandstofverbruik. Pas alleen op bij het bestellen want die verhogen wel zeer de kostprijs, doch veel minder de inruilwaarde. De testauto be schikte over de volgende ex tra's: electrisch bediende rech ter buitenspiegel (f 330,—), centrale portiervergrendeling (f 1.008,-), automaat (f 4.577,-) en metallic lak (f 2.193,-) Mt name bij die twee laatste iteni vraag je je af of een verschl van 100% en meer met de pri| zen-bij meer modale auto's redelijke wijze te verklaren J Laten we het zö stellen: ee Mercedes is geen aankoop, hd is een investering. Een goeda als je kijkt naar betrouwbaar! heid, onderhoudskosten, ruilwaarde en rijplezier. M bij investeringen behoort goede blik op het rendement! en dat lijkt een reden om her1V-'i,, accessoireboekje maar dicht tfinirr laten. lighei PETER FOKKER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8