1 Ruding wil steunbeleid voor industrie herzien 1 ne Eureka of de kleren van de keizer Staking bij Hoogovens wordt voortgezet MARKTEN Beurs van Amsterdam ^ECONOMIE CeidóeQowuvnt DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 PAGINA 7 Doek valt voor Voskamp Groep GRAVENZANDE Het einde van de Voskamp Groep, de issenbouwer met de hoofdvestiging in 's-Gravenzande, is nabij. 3e bewindvoerders zullen morgen het faillissement van de ne- Voskamp-bv's aanvragen. Daarmee komen de tweehonderd v verknemers vermoedelijk maandag al op straat te staan. eertien dagen geleden heeft het bedrijf surséance van betaling gekregen. De bewindvoerders, mr. N. Brink en mr. E. Liagre R 3öhl, hebben nu het faillissement aangevraagd omdat zij geen 'iljredding meer zien. Vandaag overleggen zijn nog met rechter commissaris mr. M. Govaerts in de hoop dat enkele nog lopende idprojecten in Nederland en elders in Europa afgerond kunnen ja worden. Voskamp-dochter Agri-systems in Schiedam is met de hiAmrobank overeengekomen dat deze bank een periode van zes eken garandeert om het werk te voltooien, ver de eventuele overneming van delen van de Voskamp Groep is nog overleg gaande. Enkele tientallen medewerkers "oskamp hebben namelijk een nieuwe besloten vennoot schap opgericht en zich als gegadigde aangemeld om op zodoen de nog arbeidsplaatsen te redden. Groeps OR NKF stapt naar ondernemingskamer DELFT De groepsondernemingsraad van Philips-dochter NKF in Delft zal naar de ondernemingskamer van het gerechts hof in Amsterdam stappen om de verkoop van Draka Kabel, een dochteronderneming van NKF, aan te vechten. De raad heeft dat vandaag meegedeeld. De groeps or heeft binnen de gestelde termijn geen advies uitge bracht over de verkoop vari Draka aan de participatiemaat schappij Parcom en de beleggingsmaatschappij Flint Beheer. Volgens or-voorzitter S. de Vries ontbrak aan voldoende tijd, omdat de raad meer informatie wilde hebben over de richting die Philips met geheel NKF op wil en over de gevolgen voor de werkgelegenheid. Philips wil heel NKF kwijt en verkoopt de groep, nu zij een ko per voor Draka heeft gevonden, in delen. De groeps or wil dat NKF als groep bij elkaar blijft. Het gevaar van verlies van ar beidsplaatsen wordt dan kleiner geschat. De Vries voorspelt dat door deze verkoop binnen korte tijd bij Draka banen zullen sneuvelen. TNO: Geen besmettingsgevaar bij handen drogen met hete lucht DELFT Hetelucht-handendrogers zijn uit hygiënisch oogpunt volledig aanvaardbaar. Handen worden niet besmet door de luchtstroom uit de apparaten, die zich in gemeenschappelijke of openbare toiletruimten bevinden. In vergelijking met handdoe ken voor éénmalig gebruik is er uit hygiënisch oogpunt weinig verschil. Dit heeft het Instituut voor Reinigingstechnieken van TNO in Delft vastgesteld. Een groep leveranciers van hetelucht- -handendrogers had TNO gevraagd een onderzoek te doen naar de hygiënische omstandigheden van het afdrogen van handen in openbare toiletgelegenheden. De laatste jaren werd van ver schillende kanten beweerd dat de warme luchtstroom uit de elektrische apparaten de handen zou besmetten. Bovendien zou den de bacteriën van slecht gewassen handen worden afgebla zen en zodoende de lucht in de omgeving besmetten. aanda ruisral land. DEN HAAG Bij de komen de kabinetsformatie volgend iar moet het industriebeleid xitisch worden bezien. Er is .en voortdurend gebrek aan overheidsmiddelen en boven dien kleven er negatieve ef fecten aan het beschermen nationale industrieën. De overheid zal derhalve moeten kiezen ten aanzien van secto- ondernemingen en projec ten die zij wil steunen. Dat geldt tevens ten aanzien van de financiële ondersteuning van technologisch onderzoek. Dat heeft minister Ruding van financiën vandaag naar voren gebracht in Den Haag op een bijeenkomst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Nationale Investerings bank (NIB). In verband met de daden drang op het terrein van het industriebeleid worden kriti sche vragen over dit beleid al snel ongepast gevonden, aldus Ruding. Voorstanders van in dustriebeleid wijzen op de technologische achterstand die in belangrijke groeisectoren in Nederland ten opzichte van Japan en de Verenigde Staten bestaat en op het feit dat ook het buitenland zijn industrie steunt. Ruding vindt echter dat er ook tegenargumenten zijn. Dweilen Duidelijk dient te zijn, zo zei hij, dat het beschermen van de nationale industrieën Europa steeds verder wegvoert van de door velen terecht nagestreef de Europese integratie en uni forme Europese markt. Zonder die eenvormige Europese markt komt het geven van subsidies aan ondernemingen in de technologische concur rentieslag met Japan en de VS al snel neer op dweilen met de kraan open. Ook king tussen ondernemingen in de EG zonder financiële steun van overheden kan een ant woord zijn in de situatie dat ie dere onderneming op zich te weinig armslag heeft voor om vangrijke onderzoeksinspan ningen of riskante investe ringsprojecten, aldus Ruding. Hij zei verder dat de Neder landse overheid in een periode van te hoge begrotingstekor ten het bedrijfsleven geen om vangrijke financiële steun kan geven door middel van zowel algemene als bijzondere maat regelen. Wat de algemene maatregelen betreft, wees Ru ding op de naar verhouding lage vennootschapsbelasting, de vermogens- en voorraadaft- rek en de investeringsteun via de WIR. De minister stelde vast dat het winstherstel in ons land al verder is gevorderd dan in het regeerakkoord voor 1985 was Dat winstherstel heeft al geleid tot betere ver mogensverhoudingen en voor al tot verbetering van het ei gen vermogen als deel van het totale vermogen van bedrij ven. Volgens Ruding zijn nu de voorwaarden geschapen voor een grote sprong voor waarts bij de bedrijfsinveste ringen. Bestedingen Dr A. van der Zwan, presi dent-directeur van de NIB, herhaalde zijn opvatting dat voor de Nederlandse overheid de tijd rijp is om een beleid te gaan voeren dat de bestedin gen stimuleert. Het algemene beeld van de ondernemingen volgens Van der Zwan overwegend positief tot uitste kend laat dit toe. Hij voegde hieraan toe dat op dit punt on echter het ge- starheid in de me ningsvorming heerst. „Voor en tegen van het stimuleren van de bestedingen worden niet op rationele wijze afgewogen, maar veeleer gestoeld op voor ingenomen theoretische stand punten", aldus de NIB-top- man. De ervaringen die in de jaren zeventig zijn opgedaan voeren hierbij de boventoon. Volgens Van der Zwan berust te de mislukking van het des tijds gevoerde beleid voor een belangrijk deel op het door trekken van gegevens uit de jaren zestig zonder voldoende te letten op verschuivingen op het niveau van de onderne ming. „Dat leidde tot over schatting van de bestedingsef- fecten. Wat ons nu bedreigt is dat het doortrekken van de gegevens uit de jaren zeventig leidt tot onderschatting van de bestedingseffecten. Ook nu is de ondergrond al stevig gewij zigd", aldus de NIB-president- -directeur. waa vapen de in VELSEN De actie van de afdeling railvervoer bij Hoogovens is vanochtend voortgezet. Onderhandelingen afgelopen nacht met de directie over de door de werknemers gevraagde indeling in een hogere loongroep hebben geen resultaat opgeleverd. Dit Aeeft een lid van het actiecomité meegedeeld. Hij zei dat de af deling zich nu opmaakt vóór een langdurige werkonderbreking. De directie vindt dat de actievoerders overvragen. Volgens haar komen niet alle 250 werknemers van de afdeling railvervoer in aanmerking voor plaatsing in een hogere loongroep, maar slechts vijftig van hen. Toegeven aan de eisen van de stakers bovendien betekenen dat de hele loonstructuur bij Hoogo- op zijn kop moet worden gezet „Dan krijg je een soort do mino-effect in de rest van het bedrijf", aldus een woordvoerder van de onderneming vanmorgen. Door de staking bij het rail vervoer ligt ook de staalproduktie bij Hoogcïyens praktisch stil. Volgens de woordvoerder lijdt het bedrijf hierdoor een schade van enkele miljoenen guldens per dag. De Hoogovens-woord voerder kon vanochtend niet zeggen wat het bedrijf nu gaat VS dreigen wederom met staaloorlog WASHINGTON De specia le handelsafgevaardigde van de Verenigde Staten, Yeutter, heeft gisteren opnieuw ge dreigd met extra invoerheffin gen op de meeste Europese staalprodukten als 1 november geen nieuwe staalovereen- komst tussen de EG en de VS is bereikt. Washington eist dat de Ge meenschap vóór 1 oktober vaststelt dat de uitvoer van al haar staalprodukten naar de VS voor een periode van vijf jaar worflt beperkt tot 3,99 procent van de Amerikaanse consumptie. De VS willen zo doende de eigen staalindustrie beschermen. De Amerikaanse eis is voor de EG onacceptabel. Een Amerikaanse importbe perking kan voor de Neder landse staalindustrie wederom een grote schadepost beteke nen. De export van Hoogovens lag, als gevolg van Ameri kaanse beperkingen, in de ja ren '83 en '84 per jaar al 100.000 ton lager dan voor heen. Een schadepost van hon derd miljoen gulden per jaar. Banken steunen in principe Amerikaans schuldenplan WASHINGTON De zeven- tig grote internationale ban ken die in Washington bijeen zijn gekomen voor besprekin gen met vertegenwoordigers van het Amerikaanse ministe rie van financiën, de Wereld bank, het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) en de In- ter-Amerikaanse Ontwikke lingsbank over het Ameri kaanse schuldenplan hebben een verklaring uitgegeven waarin zij zeggen het plan in principe te steunen. De ban ken hebben zich echter ner gens op vastgelegd; ze willen eerst kennis nemen van de de tails. Volgens het Amerikaanse voorstel zouden de banken de komende drie jaar twintig mil jard dollar aan nieuwe lenin gen moeten verstrekken aan de landen die worstelen met de grootste buitenlandse schuld. De banken willen vooral opheldering omtrent de vraag in hoeverre de westerse regeringen het plan steunen. Ook willen zij weten wat de mogelijkheden zijn voor ga randering van de leningen door overheden en internatio nale instellingen zoals de We reldbank. DE LAATSTE Nu er 's nachts af en toe nachtvorst is en het kwik overdag evenmin grote hoogte bereikt, komt er een eind aan de aanvoer van de pro- dukten van de koude grond. Deze aardbeien zullen zo ongeveer wel de laatste van de koude grond zijn voor dit jaar. Inzet: in de veiling West-Friesland in Zwaagdijk moesten tien kisten aardbeien gisteren zo'n vijf honderd gulden opbrengen. Vrachtvervoer Schiphol daalt SCHIPHOL Het vrachtver voer op Schiphol dat in 1984 spectaculair groeide, is in de eerste kwartalen van dit jaar met slechts één procent toege nomen. De ontwikkeling van het goederenvervoer blijft achter bij die van 1984 en ook van 1983. In dat jaar kende Schiphol in deze sector een groei van zeventien procent; in 1984 van achttien procent. In de maanden juli, augustus en september van dit jaar ver toonde het vrachtvervoer van en naar en via Schiphol een daling. Inseptember bedroeg deze daling zes procent. Het passagiersvervoer op Schiphol is in de eerste negen maanden van dit jaar met negen procent gestegen ten opzichte van de zelfde periode van het vorig jaar. VEEMARKT DEN BOSCH (30-10) - bont 1327, schapen en i (resp. 1e, 2e en 3e kw.) 6,55-6,80 6,30-6,55. schapen 180-245. lammeren (resp. rammen ooien) 130-245 100-200. zeugen 2e kw.) 2,83-2,93 2,73-2,83. melk- 1e en 2e soort) 1975-2775 1425-1975. melk- en kaltvaarzen (resp. 1e en 2e soort) 1900-2750 1400-1900. guste koeien 1400-2100, de mest roodbont 350-660, vaarskoeien 175-450. nu ka's voor de mest zwartbont stieren 130-340. fokschapen DE LIER Delft-Westerlee, donder dag 31 oktober: Alicanten 560-650. andijvie 55-61. aubergines 270-415. 125-250. weidelammeren 125-225. 490-560. spruiten 78-116. tomaten chtvee 1573. stieren T 1442. jongvee 627. bollen 65-209. ijspegels 33. Unilever, Wessanen en Gist in trek AMSTERDAM Het gros van de aandelen op de effec tenbeurs is gisteren per saldo op hogere treden beland. De algemene index bereikte daar bij op 225,6 een nieuw hoogte punt. De totale omzet lag ruim boven 800 miljoen waarvan 490 miljoen voor de aande len. Favoriet lagen de voe dingsaandelen Unilever en Wessanen. Eerstgenoemd fonds -wordt in New York weer getipt als liefhebber voor een groot Amerikaans voe dingsconcern en hoewel op deze berichten nergens offi cieel commentaar valt te ver krijgen vonden de geruchten een vruchtbare voedingsbo dem. Unilever werd per saldo 6,30 duurder op ƒ351. Wessa nen gleed in het kielzog mee en werd uiteindelijk 6 duur der. Ook Gist brocades kwam laat in de middag goed mee en de dagwinst werd ƒ5. Heine- ken ging uiteindelijk 1,30 omhoog. De uitgevers kregen in de middag de smaak ook aardig te pakken. VNU klom ƒ3,50 en Elsevier 2,50. Ook bij de banken ging het cres cendo. NMB nam het voor touw met 6 winst, ABN won 4. Op de lokale markt was Textielgroep Twenthe de top per. Bij relatief behoorlijke omzetten werd bijna ƒ15 meer betaald op 140. De obligatie- markt was wat in herstel na de twee voorgaande flauwe dagen. De staatsfondsen liepen gemiddeld 0,3 punt op. Op eigen kracht verder maakt bedrijf weer gezond DEN HAAG De grote meerderheid van de bedrijven die zich in de afgelopen jaren hebben losgemaakt van het moederbedrijf en een zelfstan dig bestaan hebben opge bouwd, hebben baat gehad bij die ontvlechting. Dat conclu deert de Nationale Investe ringsbank (NIB) uit een onder zoek dat zij heeft laten uitvoe ren onder een kleine honderd, merendeels industriële bedrij ven, met een totale omzet van acht miljard gulden en 35.000 werknemers. Twee derde van deze bedrijven heeft aan het onderzoek meegewerkt. Van hen noemt tachtig procent zich thans economisch gezonder dan voor de ontvlechting, 65 procent zegt zelfs veel gezon der te zijn. De winst, omzet, investeringen en werkgelegen heid zijn bij de meeste bedrij ven die nu op eigen benen staan, aanmerkelijk toegeno men. De categorie die zich niet gezonder beschouwt (twintig procent) omvat in meerder heid bedrijven die een ver zelfstandiging is afgedwongen. goud en zilver vorige notering. Goud BRUSSEL Tijdens de Europese Top van rege ringsleiders in Milaan, in juni van dit jaar, heeft president Mitterand plot seling zijn Eureka-plan aangekondigd. Eureka moest het Europese ant woord zijn op het Star Warsprogramma (SDI) van de Amerikaanse pre sident Reagan, maar dan zonder een militaire bijbe doelingen. Het enthousiasme van de Eu ropese Gemeenschap was re delijk groot, niet in het minst doordat Eureka de kans bood aan de industrie om Noorse, Zweedse, Zwitserse en Oosten rijkse dus niet EG- bedrij ven in het plan te betrek ken. Bovendien zou de Ameri kaanse president op beleefde wijze duidelijk gemaakt kun nen worden dat Europa niet aan SDI kon deelnemen om dat het al een eigen alternatief had. Voorts waren er goede er varingen met andere Europese projecten. We noemen het on derzoeksprogramma Esprit; het onderzoek op gebied van de informatica-technologieën Race, het onderzoek van de top-technologie Brite ea voorts Jet, een onderzoek naar de wetenschappelijke uitvoer baarheid van de produktie van energie door kernfusie. Alle waren snel van start gegaan en zijn tot nog toe verrassend goed verlopen. Enkele maanden geleden is daar het plan bijgekomen van Europa van de technologie, om de technologische achterstand van Europa op Japan en de VS versneld in te halen. Fonds De Top van Milaan gaf het groene licht voor zowel de Ge meenschap van de technologie als voor Eureka. Het technolo gisch Europa zit, vooral door dat de aanzet daartoe gegeven werd door het Europese insti tuut bij uitstek, de Europese Commissie, als het ware inge bakken in de toekomstige ont wikkelingen van de EG. Inmiddels zijn we een half jaar verder dan de „geboorte" van Eureka en nu blijkt dat de in teresse al aanmerkelijk afge nomen is. Als op 5 en 6 no vember in Hannover een werkgroep ter bespreking van Eureka bijeenkomt, zal bij voorbeeld blijken dat er geen centraal Eureka-fonds zal ko- De EG-landen zijn sterk verdeeld over die financiering en over de verhoudingen van gemeenschappelijke samen werking met de nationale acti viteiten. Hiermee lijkt de rol van de EG in Eureka uitge speeld en dat kan betekenen dat het geld voornamelijk van het bedrijfsleven moet komen en eventueel van de afzonder lijke overheden. Voor de vorm De vertegenwoordigers van de lidstaten die vorige week bij eenkwamen om ae voortgang van Eureka te bespreken ont aardde dan ook in een een ge heel vrije, ongecoördineerde discussie pro forma het stond immers zo slordig dat men Eureka nog niet een keer op hoog EG-niveau besproken had. Als er al iets geconsta teerd kon worden dan was het wel dat er wat betreft Eureka nog niets concreets op tafel ligt, dat er geen structuur is, geen project, geen geld en ze ker geen coördinatie met de technologie van de Gemeen schap. Langzaam maar zekei moet het vermoeden postvat ten dat Eureka een doodgebo ren kind is. „Het wordt tijd" zei een diplomaat deze week. „dat we er voor uitkomen dat de keizer geen kleren heeft. Inderdaad zal er veel moeten gebeuren wil niel uiteindelijk blijken dat Eureka niet meer is geweest dan het schild waarachter Europa on der leiding van president Mit terrand zich wilde verschuilen om het politieke gevaar te ont lopen van medewerking aar het Star Warsproject". hoofdfondsen 11.30 uur Dordt scheP. Els«vi«f-NDU if .Bezit VNU 24 overige aandelen beun29-10 beun30-i0 ACF-Hotdlng 242,00 239.00 Asd Rubber 9.60 9.50 Amst. Rijtuig 363,00 362,00 Audet 129,50 129,60 Aut.lnd R'dam 98.00 96.50 BAM-Holdlng 56.90 57.20 Batenburg 695.00 690.00 Beek, Van 204,50 202,00 Beers'Zonen 233,00 234.50 Begemann 44,80 44,80e BerkelsP 39Ï50 39^90 Btyd.-Wül. 650.50 652.00 Boer De. Kon. 174.00 175.00 BorsumyWehry 462,00 475^00 2H50 214^50 222,00 224.50 PaJembang Schuit erna Dofdtsehepr. VMF-Stork Wegem^s8* Wegen. een. WottersSams Wyers Stol- Stol- tm*» 29-10 beun 30-10 51.70 52.40 37Ó0 37.30 11200» 11300 795000 795Ó00 'hm 12200 sr 92,00 89,50 437.00 432.00 210,00 220.00 28.00 28,00 209000 209000 119000b 125000 532 00 537.00 57200 573.00 244.00 242.00 10200 102^50 67,00 67,50 32000 32700 Goudsmit Ed. Grasso's Kon. GTI-Hotding beleggingsfondsen 33,30a 32.50 15500 15500 KempenS Beg. Goldmines) 1) Japan Fund obligaties 7.50 NL83-90-2 7.50NL85-295 7O0NL6^92 10 00 NL62-89-2 106,30 106.50 4.25NL60-90 4.25NL63-93-2 4.00NL61-86 4 OONL62-92 3.75NL53-93 3.50NLS147-87 3 25NLB48-98 103.10 104:80 buitenlands geld lav. Dinar (100) Miljard frank voor armen in Frankrijk PARIJS De Franse rege ring heeft een miljard frank, ongeveer 370 miljoen gulden, uitgetrokken om het arme deel van de bevolking deze winter te beschermen tegen koude en honger. De minister raad in Parijs heeft er gisteren mee ingestemd dat bedrag vrij te maken teneinde niet betaal de gas- en elektriciteitsreke ningen te voldoen, opvangcen tra voor daklozen in te richten en voedsel te verstrekken. De hulp geldt voor de periode van 1 december tot 15 april. GRATIS ELKE WOENSDAG DE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7