''Daar gaat onze et zn kale koppie Extraatjes directie BBC, ontslag voor 4000 mensen Minder steun voor hervormingen Botha Parkeerbonnen oorzaak rellen in Birmingham OEDER OCKELSHADER OOK WEL BIJ WILLEN ZIJN: CIA" Engeland akkoord met Star Wars vginaIuITENLANÊ) foidaeSotvuwi DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 PAGINA 5 eagan hoopt op minder achterdocht (Vervolg van voorpagina) ASHINGTON De Amerikaanse president Reagan hoopt dat topontmoeting met Sovjet-partijleider Gorbatsjov een ver- ndering van de „paranoia" teweeg zal brengen tussen de VS de Sovjet-Unie. Hij liet zich woensdag in deze zin uit in een aaggesprek met de Britse BBC. „Volgens mij is het hoogst be- jkbare bij deze top een deel van de achterdocht te doen ver- rijnen. Dat zal van grote betekenis zijn", aldus Reagan. Vol- ns de Amerikaanse president is de wapenwedloop het gevolg niet de oorzaak van de spanningen tussen Oost en West. 1 &gan herhaalde zijn aanbod de technologie van Star Wars met oskou te „delen" in ruil voor een wederzijdse vermindering in het aantal atoomwapens. „Volgens mij is dit iets om op de p te bespreken". Later maakte een woordvoerder van het Wit- Huis bekend dat Reagan op 21 november 's avonds, direct na n topontmoeting met de Russische partijleider Gorbatsjov, een ok zamenlijke vergadering van de Senaat en het Huis van Afge- lardigden zal toespreken. Op zijn terugreis van Genève wil de nerikaanse president ook een tussenstop maken in Brussel om /an de NAVO-landen verslag uit te brengen. Toekomst Springer-concern voor dertig jaar vastgelegd WEST-BERLIJN Het testament van de vier weken geleden op 73-jarige leeftijd overleden Westduitse uitgever Axel Springer waarborgt het voortbestaan van de grootste krantenuitge verij in Europa voor de komende dertig jaar. In zijn laatste wil heeft Springer bepaald dat een gezonde economische basis van de onderneming en de onafhankelijkheid van de kranten en tijd schriften boven alles gehandhaafd moeten blij ven. Daarom beeft hij bepaald dat zijn totale vermogen in dienst van Zijn levenswerk moet worden gesteld en tot aan het jaar 2015 niet on der de erfgenamen kan worden verdeeld. Hoe groot de erfenis van Springer is, is niet bekend. Kenners van de branche wagen zich zelfs niet aan een schatting van de waarde van het privé- vermogen van de overleden krantenmagnaat. Nieuw gif in wijn gevaarlijker dan di-ethyleenglycol WENEN In Oostenrijk dreigt een nieuw wijnschandaal, nadat be kend is geworden dat bij een onderzoek naar wijn uit Burgenland in 1.000 hectoliter twee chemische stoffen zijn aangetroffen: een natri- um-verbinding en monobroom-azijnzuur. Tot dusver zijn 117 proe ven genomen. In 40 gevallen is ontdekt dat deze chemicaliën aan de wijn zijn toegevoegd. Volgens een woordvoerder van het Oostenrijk se ministerie van landbouw zijn de twee stoffen gevaarlijker dan di-ethyleenglycol, de antivries die eerder dit jaar in Oostenrijkse wijn werd aangetroffen en de aanleiding was tot het wijnschandaal. De natrium-verbinding kan een plotseling verlaging van de bloed druk tot gevolg hebben. Monobroom-azijnzuur kan aantasting van het zenuwstelsel tot gevolg hebben. De stoffen zouden, in strijd met de voorschriften, zijn gebruikt als conserveringsmiddel. De wijn is afkomstig van kleine producenten die direct aan het publiek verko pen; de grote wijnhuizen die winkels bevoorraden en exporteren zouden tot nu toe niet betrokken zijn bij de affaire. Egyptenaar folterde 33 kinderen CAIRO Een Egyptenaar heeft be kend dat hij 33 kinderen heeft ont voerd en gefolterd. Twee slachtoffers overleden als gevolg hiervan. De kran ten in Cairo berichtten dat de man, Sa- lah Mohammed El-Saghir, gezegd heeft dat hij handelde uit wrok omdat zijn ei gen vier kinderen hem haatten. El-Sag hir heeft in het verleden zes jaar ge vangen gezeten wegens fraude. Hij maakte bij zijn martelingen gebruik van roodgloeiende staven en spijkers. Hij ontdeed zich van de lijken van de twee gestorven kinderen door er een in een koffer achter te laten in een trein en het ander in stukken gesneden te gooien in de Middellandse Zee. uimtevlucht it j vellicht met lag verlengd (Vervolg van voorpagina) APE CANAVAREL/MUN- j in HEN Het is niet uitgeslo- Uu n dat de 22-ste vlucht met et ruimteveer met een dag ordt verlengd. Of het veer 6 of 7 november in Califor- landt, zal echter voorna- elijk afhangen van de be- hikbare voorraden aan ener- brandstof èn van het erloop van de 76 uit te voe- in experimenten. Met die ven is gisteren, circa vijf nadat de combinatie haar 21 kilometer hoge baan om aarde had bereikt, een be- gemaakt. 'n vier uur na de lancering [weefden de eerste weten- chapsastronauten op sokken de lange tunnel van het lemanningsverblijf in de hallenger het laboratorium ipacelab binnen. Wubbo Oc- rels en zijn Westduitse colle t's Ernst Messerschmid en Sieinhard Furrer maakten een val voorzichtiger en tragere io indruk dan hun vrouwelijke mget|<Hflega Dunbar. Maar Ockels' «ome ichende gezicht deed vermoe- dat het hem allemaal uit- deb tekend beviel en dat hij voor- do< lsnog niet erg gekweld werd op d oor ruimteziekteverschijnse- ret tx en. at kr Iet technische deel van de {ducht staat onder controle tran het Nasa-vluchtleidings- ORANJEWOUD „Alle- maal even stil, want daar gaat onze Wubbo met z'n kale koppie. Kijk eens... O, hij steelt helemaal de show. Wat heerlijk. Ein delijk gaat onze jongen de lucht in. We hebben er ja ren naartoe geleefd. En nou... 't Is gewoon onge looflijk!" Moeder A.M.E. Ockels-Ritter (68) zit op het puntje van haar stoel aan de televisie gekluis terd, terwijl haar man, H.R.C. Wieberdink, glazen vol fris drank, wijn en Beerenburg aandraagt. Gewillig zet me vrouw Ockels een foto van Wubbo op de televisie; per slot van rekening is hij de eerste Nederlandse ruimtevaarder. De Friese staartklok loopt vijf minuten vóór en slaat al zes uur Beelden uit Amerika, rechtstreeks vanuit Cape Ca naveral, gunnen moeder Oc kels een voorlopig laatste blik van haar 39-jarige zoon op de aardbodem: „Vanmiddag tus sen alle andere telefoontjes door, belde Wubbo opeens. Hij was heel erg rustig. En dat ben ik eigenlijk ook". Een minuut vóór de klok van zes uur begint de allerlaatste fase van het aftellen. Onbe weeglijk zit mevrouw Ockels te turen naar de beeldbuis. Het is doodstil in de kamer. De aanwezigen kijken afwisselend naar de televisie en moeder Ockels. Dunne slierten stoom onder de Challenger/Spacelab Dl-combinatie veranderen plotsklaps in samengebalde massa's vuur. En dan, in een mum van tijd, is er beweging, worstelt de gigantische combi natie zich los van de aarde en schiet als een vuurpijl de ruimte in. Verbeeldingskracht Verrukt veert moeder Ockels op van haar stoel en geeft haar man een dikke zoen: „Schitte rend", zucht ze verheugd. Na nog een paar minuten op tele visie de ruimtependel te heb ben nagestaard, loopt ze naar de kapstok, slaat haar grijze mantel om en baant zich een weg tussen de journalisten door naar de tuin. De lucht is een beetje bewolkt, maar met wat moeite en misschien ver beeldingskracht is de honderd ton zware combinatie om twintig over zes waar te ne men als een bewegende ster van west naar oost. Duizenden kilometers verwij derd van haar zoon nam moe der Ockels afscheid. Zonder traan „Ik ben een nuchter mens" maar wel met spijt dat ze toch niet op Cape Cana veral was, zoals als haar ande re kinderen, als prinses Mar griet en mr Pieter van Vollen hoven en minister Van Aar- denne. „Gelukkig hebben we alles goed kunnen volgen, maar hoe je het ook wendt of keert, het was natuurlijk mooier geweest, wanneer we er ook bij waren geweest". Zonder er veel woorden over vuil te willen maken, blijken de kosten van de overtocht en het verblijf het grote struikel blok te zijn geweest voor moe der Ockels en haar man. Wel gaf moeder Ockels de gouden trouwring van haar vader mee aan haar zoon. „Ik ben niet sentimenteel, maar het is toch erg leuk voor later, als ik kan zeggen dat die ring in de ruim te is geweest". ■ifentrum in Houston (Texas), De bedaar de bemanning zich be- heetëgboudt met kleine onvolko- i nenheden in de brandstof- on voorziening. De begeleiding en e verwerking van de weten- sa ichappelijke en technologische D 'xperimenten aan boord van ^-keu iet ruimtelab is in handen van op di leskundigen in het centrum kopei 'an Oberpfaffenhofen bij VeldMünchen. En dat is een regel rechte primeur in de geschie- lenis van de Amerikaanse (en derei Europese) ruimtevaart. a's di moe (Vsteei Samen met haar echtgenoot keek de moeder van Wubbo Ockels naar een tv-interview met haar zoon. kort voordat hij gisteren aan zijn ruimtereis begon. In Libanon ontvoerde Sovjetdiplomaten vrij BEIROET Drie leden van de Sovjetambassade in Beiroet, die op 30 september waren ontvoerd, zijn gisteren vrijge laten. Het drietal werd gevan gen gehouden door een kleine islamitische groepering, die verklaarde dat de vrijlating van de „Sovjet-spionnen" een daad was om „onze goede be doelingen te tonen". In totaal werden op 30 september vier diplomaten ontvoerd, maar een van hen, Arkadi Katkov (32), is door de ontvoerders doodgeschoten. Behalve Kat kov is onlangs ook een Ameri kaan vermoord, de diplomaat William Buckley. De vrijlating van de Russen staat in scherp contrast met de langdurige gij zeling van tenminste elf Ame rikanen en Westeuropeanen door radicale islamitische or ganisaties. Half september mocht de Amerikaanse domi nee Benjamin Weir plotseling naar huis vertrekken. (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG De tussentijdse verkiezingen in Zuid-Afrika werden gehouden in vijf kiesdis tricten. De Nasionale Par ty (NP) verloor met een verschil van 367 stemmen de zetel in het rijke kiesdistrict Sasolburg ten zuiden van Johannesburg. Bij de algemene verkie zingen van 1981 won de NP daar nog met een rui me meerderheid van 2.619 stemmen. De vier andere zetels in Port Natal, Springs, Bethlehem en Vrijburg werden behouden, maar ook daar was aan de uitslagen af te lezen dat ex treem-rechts bij de blanke minderheid in opmars is. Het was de eerste verkie zingsoverwinning van de Herstigte Nasionale Party (HNP) sinds de partij in 1969 werd gesticht om hervormin gen in het systeem van strik te rassenscheiding tegen te gaan. HNP-leider Jaap Ma rais noemde de overwinning in Sasolburg „een duidelijke ruk naar rechts". De verkiezingsuitslagen be vestigen de vrees van de NP voor een terugval in aan hang door het massale verzet onder de zwarten, dat in de afgelopen twintig maanden aan meer dan 800 mensen het leven heeft gekost, en door het onder de blanken impopulaire hervormingsbe leid. Het was voor het eerst in 32 jaar dat de NP een zetel verloor bij tussentijdse ver kiezingen in de provincie Oranje Vrijstaat die tot giste ren vast in handen was van de NP. Een woordvoerder van de regering zei dat de ruk naar rechts te wijten is aan internationale druk op Zuid-Afrika. De regerende NP heeft ove rigens nog wel een overwel digende meerderheid in de Kamer voor blanken in het uit drie Kamers bestaande parlement (blanken, kleur lingen en Aziaten). Aids gevolg van experimenten MOSKOU Experimenten met biologische oorlogsvoe ring door de Amerikaanse inlichtingendienst CIA heb ben geleid tot de mysterieuze virus-ziekte aids. Dat schreef het Sovjet-weekblad Litera- turnaya Gazeta gisteren on der de kop „De paniek in het Westen - of wat er achter de sensatie rond aids steekt". Volgens de krant heeft de ziekte zich vanuit de Vere nigde Staten over de wereld verspreid. Het weekblad staaft zijn beweringen met verwijzingen naar rapporten van onder meer de omstre den Scientology-kerk. Het blad schrijft dat Ameri kaanse onderzoekers speciaal op zoek zijn geweest naar een virus, dat het afweersys teem van het lichaam aan tast. Toen men eenmaal aids had gevonden, werd het do delijke virus beproefd op „nietsvermoedende zieke mensen" en vervolgens op gerichte groepen „te begin nen met het uitschot van de samenleving: drugsverslaaf den, homofielen, daklozen". Sovjet-media hebben de laat ste tijd herhaaldelijk ge schreven dat aids in de Sov jet-Unie niet voorkomt. Maar de Sovjet-Unie heeft wel de westerse technologie voor de aids-test aangeschaft en een arts in het Zwarte Zee-ge bied heeft gezegd, dat daar enkele aids-gevallen worden behandeld. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Ameri kaanse minister van de fensie Caspar Weinberger en zijn Britse collega He- seltine hebben gisteren in Brussel een voorlopig ak koord bereikt over Britse deelneming aan het Ame rikaanse Star Wars pro gramma (SDI). De overeenkomst tussen bei de ministers gaat nu voor de finitieve goedkeuring naar de regeringen in Londen en Washington. Groot-Brittan- nie is de eerste NAVO-bond- genoot, waarmee de VS nu concrete afspraken hebben gemaakt over deelneming aan het ruimteprogramma. Volgens Heseltine kunnen Britse bedrijven rekenen op orders voor SDI ter waarde van ongeveer vijf miljard gulden. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De vele klei ne en grote voordelen, verbonden aan directeur schappen bij de BBC, zit ten de Britse bond van omroep- en ontspannings werkers lelijk dwars. De BBC heeft zo'n 26.000 per soneelsleden, van wie de meesten lid zijn van de vakvereniging. De om- roepbonzen willen 4.000 mensen ontslaan. Hun bond, de BETA, komt daartegen in het geweeF. Volgens BETA zijn de extraat jes die de BBC-directeuren ge nieten, praktisch grenzeloos. De hoogste bazen maken gratis gebruik van helicopters en brengen op rekening van de maatschappij vakantie-week ends door in- binnen- en bui tenland. Zij hebben allemaal een bedrijfswagen (natuurlijk met chauffeur) en krijgen een forse toelage voor dure lun ches en diners. De bond accepteert dat emolu menten de gewoonste zaak van de wereld zijn. Een direc teur verwacht extraatjes. Die vormen een onderdeel van het salaris. Als de BBC-bonzen geen extraatjes hadden, dan zouden zij elders een baan zoe ken en zat deze omroep zonder bekwame managers. BETA is evenwel van oordeel, dat die emolumenten en ande re directie-voordelen niet be taald mogen worden met de banen van overtollig lager personeel. In een nieuwsbrief haalt de bond scherp uit tegen president Stuart Young, die volgens BETA op kosten van zijn omroeporganisatie mate loos gebruik maakt van heli copters en limousines, be stuurd door chauffeurs in li- gens BETA „gek op helicop ters". Ondanks dat de BBC hem geregeld een gloednieuwe bedrijfswagen toekent, maakt Milne doorlopend gebruik van een BBC-limousine met chauf feur. Maar ook dit is in Groot- -Brittannie een normaal ver schijnsel: de meeste bedrijfs wagens dienen daar voor fa miliaal gebruik. De vrouw van de directeur gaat ermee win kelen. Alle benzine-, verzeke ring- en reparatiekosten wor den betaald door het bedrijf. BETA schrijft verder dat BBC-president Young tot nu toe al vier dure nieuwe be drijfswagens heeft gehad. Young en Milne vlogen kort geleden van een conferentie in Farnborough in Hampshire per helicopter naar Motspur Park in Surrey, waar ze een party bijwoonden van de BBC-club. Dit luchtreisje kost te de omroep 1.000 pond. De weekend-conferentie in El- vertham Hall bij Farnborough was gewijd aan het thema ont slagen en andere bezuinigin gen. De verblijfskosten van de hoogste BBC-bazen met hun directiesecretaresses kwamen op meer dan 5.000 pond. Die vergadering besloot alle gebruikelijke vergoedingen voor reis-, verblijf- en andere kosten, waarmee bij de BBC het gewone personeel wordt gecompenseerd, voor onbe paalde tijd te bevriezen. De nieuwsbrief van BETA ont hulde ook de BBC-topsalaris- Algemeen directeur Milne trekt 65.000 pond per jaar; vi- ce-algemeen directeur Michael Checkland heeft een jaarsala ris van 60.000 pond en adjunc t-algemeen directeur Alan Protheroe 55.000 pond Andere directeuren strijken 45.000 tot 55.000 pond op. In vergelijking met wat in vele andere grote Britse ondernemingen gebrui kelijk is, zijn die BBC-salaris- sen echter niet overdreven hoog. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1123) Enerzijds was smidje Verholen blij, ander zijds vertrouwde hij de zaak nog niet helemaal. Bliksemsnel richtte hij daarom zijn vuurwapen op Janos, hem toebijtend: „Jij bent toch geen verrader, hè, die vuile gebbetjes met mij uit haalt? Kom op met je verhaal, man, want an ders wordt het knalwerk en maak ik een mooi theezeefje van je!" Maar Janos liet zich door dit dreigende machtsvertoon niet imponeren. Hij glimlachte slechts en verwijderde met een eenvoudig gebaar hoed. pruik en wilde baard. „Ik ben de Graaf van Lmborg Strom." stelde hij zich voor. „Ik strijd tegen het onrecht, dat in dit land geschiedt en bleef onvoorwaardelijk trouw aan Zijne Majesteit Koning Hendrc II. Ik zal al mijn krachten eraan wijden Zijne Majesteit weer op de troon te krijgen." „Dan mag U wel voortmaken," viel smidje Verholen hem grimmig in de rede. „Doctor Polnyck is namelijk van plan de macht over te nemen van uw oude president Cunrath Allmrouwer. Dan wil Polnyck zélf Ko ning worden. Maar zijn plannen gaan nóg ver der. Hij ziet zichzelf als Keizer van Europa.., ja zelfs als Imperator van het Heelal....!" „Pol nyck is knetterstapel! Hak hem de kop af!" brul de de Graaf woest en hij begon allergevaarlijkst met zijn scherpe bijl in het rond te slaan. Dat daarbij reeds een keukenkrukje sneuvelde, mag dan ook zeker niet aan het toeval geweten wor den. En op datzelfde ogenblik was er nóg ie mand, die het op zijn zenuwen kreeg van pure woede. Dat was niemand minder dan doctor Polnyck. „VERHOLEN!" gilde hij. „Nu weet ik wie de verrader is! VERHOLEN!!" Vergezicht Deze klimmer geniet van prachtige uitzicht in het Duits- Oostenrijkse berggebied. Terwijl de dalen in de dichte mist zijn gehuld, schijnt hoger op de hellingen de zon. kw; september plaatshadden in Bir- i het leven kost- parkeerbonnen. i jongeman verhitte discussie i raakten er- BIRMINGHAM Rellen die i mingham in Engeland en die i ten, werden veroorzaakt door ongenoegen Dat heeft de rechtbank gisteren vernomen. De officier van justitie, Bernard Hawcroft, 7 die bezwaar tegen de bekeuring maakte, raakte met een agept. Andere jongelui zagen het e bij betrokken. Het liep uit op handgemeen. Twee speciale rechtbanken in Birmingham zijn gisteren gestart met de behandeling van meer dan 100 gevallen die met de rel len van 9 en 10 september samenhangen. De rellen leidden tot het in brand steken van 36 huizen en 25 auto's. Hawcroft zei dat na de ruzie om de parkeerbon en de aanhou ding van een Rastafarian een lid van de Westindische reli gieuze vereniging andere leden van de vereniging beraad hielden en benzinebommen maakten. Talloze inbraken in en plundering van winkels volgden. De twee doden waren Aziaten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5