Mensen kunnen zelf strijd tegen hoge bloedruk winnen !E Boeren moeten mest bij vorst opslaan Kortere werkweek leidt niet tot extra banen, wel tot kerstvakanties Kamer eist milieukenmerk en snellere bodemsanering Kamer wil meer greep op inlichtingendiensten li BINNENLAND/BUITENLAND EcidócSotvuxnt DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 PAGINA ÜUÏTË PVDA MAANT TOT SPOED BU WETGEVING: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Veeboeren die over opslagcapaciteit beschikken, moeten er al de komende winter van weer houden worden mest „uit te rijden" op dagen dat het vriest. Dit voorstel heeft PvdA-woordvoerder Tazelaar gisteren in de Tweede Kamer ge daan aan minister Braks (Land bouw en Visserij). Volgens Tazelaar is het mestprobleem zo groot dat er niet gewacht kan worden totdat de aangekondigde wettelijke regeling en de daaroij behorende uitvoe ringsmaatregelen een feit zijn. „We staan tot onze nek in de stront," al- boden dus de PvdA'er. Het idee van Tazelaar komt erop neer dat minister Braks op vorstda- gen via de radio, in samenwerking met het KNMI. een verzoek richt tot de boeren om zo mogelijk de mest „binnen" te houden. De rege ring zou daarmee vooruitlopen op een toekomstig wettelijk uitrijver- bod. Daarom wil Tazelaar dat er nu ook al financiële steun wordt aange boden aan boeren die een opslag plaats voor mest willen bouwen of uitbreiden. De PvdA-woordvoerder verklaarde desgevraagd dat hij steun verwachtte in de Kamer voor zijn idee. Ook het CDA zou gepor teerd zijn voor tussentijdse maatre gelen. De christen-democraat Van der Linden uitte inderdaad grote be zorgdheid over de aanpak van de mestproblematiek. Waar VVD- woordvoerder P. Blauw zich be perkte tot het aandringen op snelle wetgeving, achtte Van der Linden elke uitbreiding van de intensieve veehouderij uit den boze. Volgens hem moet zonodig de huidige inte rimmaatregel, waarbij die uitbrei ding verboden is, verlengd worden. Deze maatregel geldt nog tot 1 janu ari 1987, maar er is grote twijfel of de wet op die datum al aangepast zal zijn. Dit komt vooral doordat er bij betrokken zijn, VROM (Milieu) en Landbouw en Visserij, die niet altijd even harmo nieus zouden samenwerken. De CDA'er Van der Linden sprak ook over een ander soort mestover- last: de hondepoep op straat. „Wat kan de minister, verantwoordelijk voor de open-luchtrecreatie, hierte gen ondernemen?", wilde Van der Linden weten. Volgens hem kan niet volstaan worden met een ge meentelijke aanpak; er zouden ook nationale maatregelen nodig zijn, zoals het invoeren van een heffing, krachtens het principe „de vervui ler betaalt". Het mestprobleem kwam aan de orde tijdens de behandeling van de begroting van Landbouw en Visse rij. Opvallend daarbij was dat de grootste oppositieparij, de PvdA, over het geheel genomen een posi tief oordeel uitsprak over het beleid van minister Braks. Tazelaar prees zijn moed om impopulaire maatre gelen te nemen, zoals de superhef fing op produktie van melk en de interimwet meststoffen, alsmede zijn optreden in de EG en de Twee de Kamer. Eén op de acht Nederlanders tussen de 35 en 65 jaar heeft een te hoge bloed druk. Met elkaar een half miljoen mannen en vrouwen, die een vergroot risico lopen op een hartinfarct of een herseninfarct, een beroerte. Behande ling van die hoge bloeddruk leidt nog niet tot vermindering van het aantal hartziekten, zo stelt de Nederlandse Hartstichting in Den Haag vast. Des kundigen uit binnen- en buitenland buigen zich vandaag tijdens een sym posium in Utrecht over de vraag waar om niet. Dr. Stiggelbout en deschemerzonde waarde klappen vallen UTRECHT De dokter zit aan de rivier en peinst over het leven. Dan komt er stroomafwaarts opeens een drenkeling aandrij ven. De dokter stroopt zijn broekspijpen op, stapt het water in en redt de hulpe loze. Als hij net weer zit, komt er nog eentje aan. Weer de broekspijpen om hoog, Weer het water in, weer een mens gered. Zo gaat het de hele dag door. En dan staat, in de avond schemering, opeens een collega-arts achter hem. Tikt hem op de schouder en vraagt wat er aan de hand is. Hoort het verhaal en loopt dan weg, zonder een woord te zeggen. De natte dokter loopt hem achterna en vraagt ont hutst of er geen betere re actie mogelijk is. „Jawel", antwoordt de collega, „ik ga stroomopwaarts kijken hoe het komt dat al die mensen in het water val len. Dan hoef jij ze niet meer te redden". Mooi verhaal, vindt dokter Stiggelbout, voorzitter van de Hartstichting. Hij haast zich wel erbij te zeggen -dat hij het niet zelf heeft verzonnen. Stroomopwaarts dus naar die rare kromming in de maat schappij, waar mensen het spoor bijster raken, hoge bloeddruk krijgen en daarna Dr. W. Stiggelbout: „Hoge bloeddruk is nooit mild en je hebt het nooit een beetje" mogelijk een beroerte of een hartinfarct. Dan zal blijken, dat het niet om een enkel stukje drassige oever gaat, waar nietsvermoedende men sen in het water tuimelen. De oorzaken zijn vele en de om standigheden variabel. Stiggel bout: „Daarom moet je in be ginsel werken met grote noe mers. Ik praat dan even hele maal niet over patiënten met een erg hoge bloeddruk, die doeltreffend worden behan deld. Als je echt iets wilt doen op een acceptabele schaal, zal je de gemiddelde bloeddruk van de hele bevolking met 5 mm terug moeten dringen. Een importverbod van zout zou al een hele stap in de goe de richting zijn. Dat gaat dus niet, maar praat dan ten min ste eens over verlaging van de bo vend ruk v< sen de 50 en 60 jaar van 160 naar 150. Dat maakt een ver schil uit van 50 naar 35 doden per 1000 patiënten met hoge bloeddruk. Ergo: Je vermin dert de sterkte met een der de". Stiggelbout wil niet schromen de Hartstichting in dit ver band te vergelijken met een supermarkt, waar de som van de hoge omzet en lage prijzen het beeld van de winst bepaalt. „Tel maar na. Als de dokter een gezellige dikkerd veertig kilo laat afvallen, is er winst geboekt. Dat is dezelfde winst, die een delicatessewinkel boekt op een pakje dure dadels uit Tunesië. Maar nu verder. Als we een flink aantal onbe kende mensen uit het sche mergebied van de hoge bloed druk halen, is dat rr spectaculair. Toch is de groter. Zoals in de supermarkt de winst op een paar duizend kilo suiker in de aanbieding groter is dan die op het pakje dure dadels in de delicatesse zaak". En hij bedoelt het aller minst als een grapje. Van het half miljoen Nederlanders met hoge bloeddruk is nauwelijks de helft medisch bekend. Van de wel bekende helft blijft nog eens de helft in de directe ge varenzone, omdat die patiën ten gewoon niet terugkomen bij de dokter of andere risico's lopen. Die schemerzone, het gebied waarin zo vaak de onverwach te klappen vallen, is één van de grote problemen. Stiggel bout: „Wij spreken dan van milde hoge bloeddruk, maar dat is onzin. Hoge bloeddruk is nooit mild en je hebt het nooit een beetje. Net zo min als je een beetje zwanger kunt zijn. Het probleem is alleen: als je ze allemaal zou kunnen opspo ren, wat moet er dan gebeu ren? Hoe houd je het even wicht tussen kosten en baten in stand? Als je op 850 mensen één ongeluk voorkomt, heb je er dan 849 voor niks behan deld terwijl ze wel meeleven op de schaal van kosten en ba ten? Ik zeg niet dat we het moeten nalaten, maar het be grip preventie dient zich hier toch wel heel nadrukkelijk Preventie; de patiënt zelf ziet er doorgaans minder avontuur in. Die denkt meer aan leuke dingen die niet meer mogen en vervelende dingen die nu moeten. Heeft de neiging om te denken dat hij het allemaal al weet en over te gaan tot de orde van de dag. Totdat moge lijk toch de klap valt. Stiggel bout: „Ja natuurlijk, gezond eten en bewegen, wat trou wens vaak samen gaat. Geva ren van roken, iedereen weet het. Maar mogelijk zou je toch aan nóg iets kunnen denken, namelijk aan de vooruitgang die over de hele linie is be reikt. De koelkast heeft het verderfelijke zoutgebruik enorm teruggedrongen, met zichtbaar resultaat. Medica menten en behandelingsme thoden zijn verbeterd. Kortom, er is een opstapje, waarbij mensen vaste grond onder de voeten hebben als ze zelf ook iets willen doen voor hun ei gen gezondheid. Daarin ligt een verschil met de situatie van tien, twintig jaar geleden". Stress Maar vooral gaat het om de hele manier van leven. Voor het legioen in de gevarenzone en voor degenen die deze zone eens in hun leven kunnen na deren. Dan valt het woordje „stress". Stiggelbout: „Dat is iets van onze tijd, zeggen ze dan. Onzin. Onze voorouders in holen hadden ook stress en niet zo'n beetje. Als buiten de beer stond te brullen en ze moesten erheen om hem een kopje kleiner te maken, ging dat hartje echt wel sneller kloppen. Alleen, als de beer weg of dood was' ging het weer over. Het verschil met de he dendaagse situatie is, dat ze er mee blijven lopen. Dan kom je bij zaken als hoge bloeddruk. En vraag me geen pasklaar antwoord op de vraag, waarom het bij ons niet overgaat. Daar moeten mensen zelf achter ko men. Dan doen ze heel doel treffend aan preventie". „We moeten gewoon beden ken dat we niet meer in de oertijd leven. Als we, net als onze voorouders, elke wilde beer te lijf willen gaan delven we zelf het onderspit. De tijd is veranderd, we blijven met stress zitten als we in ons een- Se de draak willen verslaan, moet natuurlijk ook niet wezenloos in een hoekje blij ven zitten. Er zijn, zij het met moeite, toch middenwegen te vinden. Van mij mag je het streven naar harmonie noe men. Stap voor stap naar een situatie waarin een mens zich lekker voelt en gezond. Ver wacht niet dat de dokter je zo'n gevoel kan geven. Daar is die dokter niet voor. Net zo min als de bankdirécteur er is om te zorgen dat al zijn klan ten altijd genoeg geld hebben". AADSCHOUTEN AMSTERDAM De ver korting van de gemiddel de werkweek van veertig naar 38 uur heeft wel vrije tijd, maar nauwelijks arbeidsplaatsen opgele verd. Uit een gisteren in Amsterdam gepresen teerd onderzoek van de Industriebond FNV naar de problemen en de re sultaten van de eerste ronde arbeidstijdverkor ting komt naar voren dat, als gevolg van korter werken, de werkdruk en het overwerk is toegeno men. Ook blijkt het aan tal tijdelijke arbeids krachten fors te zijn ge stegen. Aan het onder zoek namen 3.000 (kader- Heden uit 500 bedrijven deel. dustriebond Jan Schermer, is door de 38-urige werkweek de bestaande werkgelegen heid in 70 procent van de be drijven behouden. In bijna de helft van de onderzochte be drijven ontstonden weliswaar nieuwe arbeidsplaatsen, maar, zo tekent het rapport daarbij aan, dan kan ook aan de eco nomische opleving hebben ge legen. „Herbezetting is", aldus Schermer, „in het bedrijfs leven nauwelijks te controle ren of in cijfers om te zetten, omdat ook andere factoren als uitbreiding van de produktie, automatisering en reorganisa tie de organisatie beïnvloe den. En derhalve is het niet afdwingbaar". In de meeste bedrijven heeft de 38-urige werkweek gestalte gekregen in de vorm van roostervrije dagen die bijna overal zijn omgezet in kerstvakanties. Andere vormen als de vrije vrijdagmiddag komen nauwe lijks voor. Volgens de industriebond ne men de werkgevers liever ge noegen met een verminderde bedrijfstijd (het gevolg van collectieve stops) dan dat men een constante of verlengde bedrijfstijd weet te bewerk stelligen. Dit staat overigens haaks op de kritiek van de centrale werkgeversorganisa ties die steeds hebben betoogd dat arbeidstijdverkorting ge paard moet gaan met een minstens gelijkblijvende be drijfstijd. Ook de vakbewe ging deelt deze mening. Consequenties Volgens de Industriebond blijkt verder dat de werkge vers in het algemeen sterk te kort schieten bij het naden ken over de organisatorische consequenties van arbeidstijd verkorting en dat er nauwe lijks overleg wordt gevoerd met werknemers en onderne mingsraden over de gevolgen voor functies. Dit leidt ver volgens weer tot een verzwa ring van de werkdruk, waar door werk gewoon blijft lig gen. Ook zouden de werkge vers onvoldoende aandacht schenken aan het vroegtijdig aannemen en opleiden van nieuw personeel. Via scho lingsprogramma's binnen het eigen bedrijf wordt daar nau welijks op ingespeeld. Volgens Schermer kan daar uit een soort „weerzin tegen verandering" of tegen het investeren in men selijk kapitaal worden ge proefd. „De werkgevers ko pen vaak liever goedgeschool de mensen op de arbeids markt dan dat men de men sen zelf opleidt", aldus Scher- i gun- Hij wees erop dat de werkge vers zich momenteel fel ver zetten tegen verdergaande ar beidstijdverkorting. „Wij zijn van mening dat veel onderne mers zélf onmachtig blijken hun eigen onderneming goed te runnen. Hun kritiek is dan ook een zwaktebod. Geen en kel knelpunt is onoplosbaar. Wij zijn bereid die met de werkgevers te bespreken". triebond niet altijd stige uitkomsten van het on derzoek, heeft de bond van de leden toestemming gekregen door te gaan en in elk geval volgend jaar de 36-urige werkweek binnen te halen. Volgens bondsvoorzitter Dick Visser zal de loonruimte moe ten worden benut voor koop kracht een werkgelegenheid. Evenals voor dit jaar, eist de bond voor 1986 een verhoging van de salarisschalen van an derhalf procent. De arbeids tijd zal wederom met vijf pro cent moeten worden verkort. Visser: „We zullen ons niet la ten leiden door de negatieve geluiden van werkgeverszijde. Die verdere arbeidstijdver korting komt er. Hat kan en het moet", aldus Visser. Bloemen eagai ashing topontr ndering de Sovj aaggespr ikbare b rijnen. E Krakers en sympathisan ten hebben gisteravont tijdens een stille fakkel tocht bij het hoofdburea van politie te Amsterdai bloemen gelegd ter nage dachtenis aan Hans Kok Deze kraker overleed rige week in een politieci en is afgelopen dinsdar in alle stilte begraven. 'ijbskou le n het as pte besp Huis be topont zamenlij o lardigdet :e merikaai ic iders vai OPPOSITIE PRUST „EIGEN GEZICHT" BELEID WINSEMIUS iels i Err (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van CDA en PvdA in de TW_ Kamer vinden dat milieuminister Winsemius meer open mo indruk staan voor de invoering van een milieu-keurmerk, dat aangee^oflega 1 of een bepaald product milieuvriendelijk tot stand is gekome lachende Minister Winsemius. die al eerder heeft laten blijken weinig en dat voelen een dergelijke keuring, werd gisteren tijdens het deb tekend over de Milieubegroting over deze kwestie gekapitteld doi lsnog n CDA en PvdA. Beide fracties vonden dat Winsemius zich op d 'oor punt veel te terughoudend heeft opgesteld. Ook oogste het b<en. de minister aangaande bodemvervuiling nogal wat kr let teel tiek. rlucht Volgens CDA-woordvoerster Oomen-Ruyten blijkt het systeerfentrulT1 met de milieu-keur in West-Duitsland redelijk te lopen. De bedaar de zwaren die de bewindsman eerder tegen het keurmerk heeffcigboudl aangevoerd, zijn volgens het CDA allerminst overtuigend. Dez nenhed fractie wil van de minister zwart op wit weten hoe dat in on 'oorzier land gerealiseerd kan worden. „Wij nemen aan dat daarove 'erweri toch best te praten zal zijn met milieu- en concumentenorganisa ichappe ties en ook met het bedrijfsleven", zo voerde Oomen aan. D :xperim PvdA noemde de weerzin va» Winsemius tegen een milieu-keu »et ruir „onbegrijpelijk" en verweet de minister gebrek aan moed op di leskun* punt. „Durf eens te zeggen wat wel en niet goed is bij aankopei 'an 1 en investeringen door de consument", zo hield PvdA'er Veldpüjiche hoen de bewindsman voor. CDA en PvdA vonden zich tijdens het Milieudebat ook op ander punt van kritiek: de bodemsanering het verwijdereiEuropes van gifbelten e.d. gaat veel te traag. Zowel het CDA als d< oppositiepartijen vonden dat er veel meer geld beschikbaar moe komen voor het opruimen van verontreinigde bodem, waarbi bewoonde gebieden voorrang moeten krijgen. Het CDA-Kamer lid Oomen zei zich noodgedwongen neer te leggen bij het fei dat er volgend jaar geen extra geld beschikbaar zal zijn, „op de langere termijn is meer geld nodig. Dit is een zaak de volgende coalitie, in welke samenstelling dan ook". De Pvd. wil daarentegen meteen volgend jaar vijftig miljoen gulden tra uittrekken voor de bodemsanering en heeft daartoe een ziging op de begroting ingediend. Hoewel de socialisten aardig wat kritiek naar voren brachten o{ Winsemius' beleid bijvoorbeeld dat het stedelijk milieu ei maar bekaaid afkomt uitte Veldhoen ook „bewondering voor de manier waarop deze minister, ondanks de VVD-fractie z'n eigen gang gaat en het milieubeleid een eigen gezicht heefi gegeven. Van zijn partijgenoot, het VVD-Kamerlid Braams kwam uiteraard eveneens lof voor Winsemius, maar ook het ad vies dat de import-vervuiling via de grote rivieren internatio naal moet worden aangepakt. Het CDA wees op een nog onont dekt probleemgebied: over de verontreinigende werking verf, lijmen, oplos- en schoonmaakmiddelen is veel onderzoek noodzakelijk. Anders dan het CDA, dat in grote lijnen waarde ring had voor Winsemius. had D'66'er Tommei geen goed woord ovér voor des ministers beleid: gebrek aan voornemens, te veel bureaucratie en te weinig resultaten. 31 (Van o LONI ne ei verbo: schap] ten d omroc werkt BBC 1 sonee meest vakve SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM MEERDERHEID VOOR FUSIE MILITAIRE GEHEIME DIENSTEN SMI (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat het aantal in lichtingendiensten in ons land wordt beperkt en dat het par lement vaker en uitvoeriger dan tot nu toe wordt geïnfor meerd over het werk van deze diensten. Deze wensen werden gisteren naar voren gebracht bij het debat over het wetsont werp waarin regels worden gesteld aan het functioneren van de inlichtingen- en veilig heidsdiensten. Tot nu toe was het werk van deze diensten in geen enkele wet vastgelegd. Het gaat hierbij om de BVD (Binnenlandse Veiligheids dienst), de IDB (Inlichtingen dienst Buitenland) en de drie militaire inlichtingendiensten voor landmacht, luchtmacht en marine. Volgens de over grote meerderheid van de Ka mer (het CDA en alle linkse fracties) moeten de drie inlich tingendiensten van de krijgs macht samengevoegd worden tot één militaire inlichtingen dienst. Het kabinet heeft dat tot nu toe geweigerd. De VVD sprak zich weliswaar niet uit voor samenvoeging, maar uitte toch ook twijfels over de nood zaak van het handhaven van drie militaire inlichtingen diensten. Ook vallen de meeste fracties over het feit dat drie minder bekende geheime diensten he lemaal niet in het wetsont werp zijn opgenomen: het waar vooral ten behoeve van de Inlichtingendienst Buiten land allerlei telex- en satelliet- gegevens worden afgetapt, en twee diensten die alleen actief worden in oorlogstijd. De Kamer is verdeeld over de vraag welke instantie klachten van burgers moet behandelen over het werk van de inlich tingen- en veiligheidsdiensten. CDA, PvdA en de kleine rechtse fracties kunnen ak koord gaan met de instelling van een speciale klachtencom missie. De VVD vindt evenals PPR, PSP en CPN dat alle klachten over de BVD en de andere diensten door de Natio nale Ombudsman behandeld moeten worden. Vrijwel unaniem is de Kamer het e dat e geringszijde meer openheid moet worden betracht over de activiteiten van de inlichtin gendiensten. Volgens het CDA en de oppositie moet de rege ring jaarlijks een algemeen overzicht van het werk van de diensten verstrekken. Ook dient de altijd in het geheim vergaderende Kamercommis sie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (bestaande uit de fractieleiders van PvdA, CDA, VVD en D'66) elk jaar verslag van haar- besprekingen met het kabinet uit te bren gen. Tenslotte wil de Kamer ook geregeld geïnformeerd wórden over het werk van de commissie die klachten over de diensten gaat behandelen. Evenals bij eerdere debatten over de inlichtingendiensten het geval was, drongen zowel de regeringspartijen als de op positie er op aan het aantal „vertrouwensfuncties" bij de overheid verder te verminde ren. In de afgelopen jaren zijn deze functies, zich aan een veiligheidsonder zoek moet onderwerpen, van ruim 70.000 tot 49.000 ruggebracht. De Kamer vindt dit nog te veel. Vertrouwens functies zijn vooral te vinden bij het ministerie van Defensie en de PTT. Premier Lubbers en de ministers Rietkerk (Bin nenlandse Zaken), De Ruiter (Defensie) en Korthals Altes (Justitie) zullen volgende week op de Kamer ingaan. ÏÏIIk 1123) zijds v Bliksei op Jai verrad haalt? ders v theeze dit dr Hij gli eenvo „Ik be zich v land aan 2 mijn k op d( [6aat het al wat titer, lambikshe?] WHOJfffi Daarin y2ijn roetenmf daarom /lis we aan de overkant ïiin bel ik tante opOil is j<een doen meer Hou me tegen, Suske.if krijg de stuipen' (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4