£cicUc (Sowtcmt Ook CDA wil klaarheid over Russische uitnodiging Driekwart bevolking wenst referendum over kruisraket Verpaupering dreigt voor ziekenhuizen BON Ockels doorstaat r 4 Onderzoek naar verschillen in huiswerk Kaleidoscoop v %Wf Uitgave Westerners, behorende lol Siilhol! Peis. Apothekerednk 34,2312DDLeiden. Posibus II. 2300 AA, lei 071-122244 Voor abonnementen: lel.071 313677, Giro 103003 BdnkiAmrobankN.V, Leiden. Directeur-hoofdredacteur II.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen, (incl.5%BTW)per mddnd I 21.89 (aut. betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0.43 per mm. Donderdag 31 oktober 1985, 77e jaargang no. 23337 Het lot van de Russische joden in „Tijdsein" op Ned. I om 22.00 uur. Op Ned. II om 19.12 uur jeug drubriek „Minjon" en om 21.40 uur „Opsporing verzocht". Op Duitsland 1 om 23.00 uur film „Unternehmen Arche Noah". HET WEER Veel bewolking en af en toe wat regen. Minimumtempera tuur rond 3 graden, middag- temperatuur omstreeks 7 gra den. Matige wind, draaien naar noordwest. In het week einde iets zachter. Zon op: 07.35, onder: 17.11; hoog water Schev.: 04.39 en 16.56; laag wa ter: 00.35 en 12.48. iVERWINNING VOOR XTREEM-RECHTS N ZUID-AFRIKA 3HANNESBURG De in Zuid- Afrika regerende Nasionale Party IP) van president Pieter W. Botha eeft bij tussentijdse verkiezingen en belangrijk verlies geleden. De Kt ree m-rechtse Herstigte Nasionale arty (HNP), die fel gekant is tegen [ke concessie aan de zwarte bevol ing, veroverde voor het eerst een ïtel in het parlement ten koste van e Nasionale Party. Door de over- rinning van de HNP zal het voor- chtige hervormingsbeleid van het partheidssysteem onder nog grotere ruk komen te staan. tg. 5 Minder steun voor hervor- ingen Botha. CONSUMENTENBOND: Garagerekeningen verschillen enorm DEN HAAG Uit een onderzoek van 2.000 garagerekeningen voor onder houdsbeurten zijn grote prijsverschillen gebleken voor dezelfde werkzaamhe den en onderdelen. Ook voor dezelfde autotypen hanteren de verschillende dealers zeer uiteenlopende onderhoud- starieven. Dit schrijft de Consumenten bond in het november-nummer van de Consumentengids. Een kleine onder houdsbeurt voor eenzelfde type kost bij de ene garage 37 en bij de volgende f 68. Voor een grote onderhoudsbeurt voor eenzelfde type rekent de ene ga rage 209 en de collega 424. RUSSISCHE JOURNALISTEN INTERVIEWEN REAGAN WASHINGTON President Reagan wordt van daag in het Witte Huis ondervraagd door vier Russische journalisten van de persbureaus TASS en Novosti, van het partijblad Pravda en een van de regeringskrant Izvestia. Het is voor het eerst sinds 1961 dat een Amerikaanse president Sovjet- journalisten een interview toestaat. In dat jaar sprak Kennedy met Russische journalisten. Het initiatief tot het vraaggesprek was afkomstig van de Amerikaanse regering, als reactie op het vraag gesprek van Sovjetleider Gorbatsjov met het Amerikaanse weekblad Time. Reagan heeft een half uur uitgetrokken voor de vier Russen. Zij zul len hun vragen in het Russisch stellen. Een tolk vertaalt ze in het Engels voor Reagan. De ant woorden van de president hoeven niet vertaald te worden omdat het viertal Engels verstaat. Pagina 5: Reagan hoopt op minder achterdocht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-fractie wil weten of premier Lubbers in derdaad door zijn Sov jet-ambtgenoot Ryzjkov is uitgenodigd voor een gesprek over het Neder landse 1-junibesluit. „Als er echt iets aan de hand is, moet de rege ring erop ingaan," zei CDA- buitenlandspecialist Joep de Boer vanoch tend desgevraagd. Hij zou premier Lubbers vandaag in de Tweede Kamer opheldering vragen. Ook PvdA en D'66 menen dat deze zaak serieus moet onderzoeken. IKV-secreta- ris Mient Jan Faber ver wacht zelfs dat het kabinet morgen het besluit over de plaatsing van kruisraketten in ons land zal opschorten. D'66-voorman Hans van Mierlo, die informeel veel contacten heeft met pre mier Lubbers, denkt echter dat het daarvoor te laat is. Maar volgens hem zou de regering er wel goed aan doen nadere ontwikkelin gen af te wachten alvorens zij het raketbesluit vastlegt in een verdrag met de Ver enigde Staten. De VVD- fractie heeft tot nu toe af houdend gereageerd. Vol gens fractieleider Nijpels is er waarschijnlijk sprake van een „loos gebaar" van het Kremlin. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde gisteravond bevesti gen noch ontkennen dat Lubbers een uitnodiging uit Moskou heeft ontvangen. De premier sprak daar zelf gistermiddag in de Tweede Kamer ook niet over toen hij een debatje voerde met PvdA-leider Den Uyl over recente brieven van de Rus sische partijleider Gorbats jov aan de Nederlandse re gering. De Russische uitnodiging aan Lubbers werd gister avond bekendgemaakt door de zakenman Ernst van Eeghen uit Aerdenhout, die al vele vredesmissies naar de USSR heeft onderno men. Van Eeghen is de af gelopen dagen in Moskou aanwezig geweest bij de op stelling van een telegram aan Lubbers, zo zei hij gis teravond in het tv-program- ma Panoramiek van de NOS. Het telegram, oryier- tekend door de Russische vice-minister van Buiten landse Zaken, zou Lubbers gisteren hebben bereikt. Ryzjkov Volgens Van Eeghen hoeft het gesprek tussen de twee premiers niet in Moskou te worden gehouden. In „Panoramiek" verscheen gisteren ook een vooraan staand lid van het Centrale Comité van de Sovjet-Unie, veiligheidsdeskundige Sta- nislav Menchikov. Hij deel de mee, dat zijn land het aantal SS-20-raketten in het Aziatische deel niet heeft vergroot. „Er zijn geen ra ketten uit het westen van de USSR naar het oosten overgebracht en dat zal ook niet gebeuren", aldus Men chikov. Pag. 3: Den Uyl eist inza ge in brieven Gorbatsjov NIJMEGEN Ruim drie kwart van de Nederlandse bevolking vindt dat de re gering de kiezers de kans moet geven zich uit te spre ken over de vraag of men kruisraketten in ons land wil hebben. Zestig procent van de bevolking pleit zelfs zeer sterk voor een dergelij ke volksraadpleging. Van de ondertekenaars van het petitionnement, tegen kruis raketten is 91 procent voor, maar ook van de niet-on- dertekenaars ondersteunt een meerderheid (53 pro cent) zo'n referendum. Dat blijkt uit een represen tatief onderzoek door het Studiecentrum voor Vre desvraagstukken van de Nijmeegse universiteit. Daaruit blijkt ook dat in alle politieke partijen (met uitzondering van klein rechts) een meerderheid van de kiezers voor een re ferendum is. Bijna 80 procent keurt mas sale demonstraties na een plaatsingsbesluit .goed, 41 procent keurt blokkades van kernwapen-opslag- plaatsen goed, 37 procent voelt voor weigering van defensiebelasting en 35 pro cent voor stakingen. Blij kens het onderzoek vindt 61 procent van de bevolking dat de regering sterk reke ning moet houden met de uitkomst van het volkspeti tionnement. Volgens de on derzoekers verwacht 69 procent plaatsing van alle raketten, 8 procent plaat sing van een deel, 12 pro cent uitstel en slechts 2 pro cent niet-plaatsing. Van de mensen die geen kaart voor het volkspeti tionnement hebben gekre gen, had meer dan de helft wel willen tekenen. Als alle kaarten correct waren be zorgd, had het volkspeti- tionnemertt volgens de on derzoekers ongeveer 700.000 handtekeningen meer opge leverd. Als alle kaarten bo vendien huis aan huis wa ren opgehaald, was dat aan tal volgens de onderzoekers opgelopen tot ruim ander half miljoen. De astronauten aan boord, onder wie Wubbo Ockels (geheel rechts) bewegen zich nog onwennig in het laboratorium. (Van onze redacteur ruimte vaart) CAPE CANAVERAL De eerste Nederlandse as tronaut, de 39-jarige kernfysicus Wubbo Oc kels, heeft zijn ruimte- doop goed doorstaan, zon der ziekte of andere pro blemen. Ockels en zijn collega-wetenschappers aan boord van het ruim teveer Challenger/Space lab Dl-combinatie heb ben overigens niet over gebrek aan werk te kla gen. Het ruimteveer Challenger wordt voor de 22-ste maal de Amerikaanse experts hebben ruimte ingeschoten. zelfs gezegd dat het program ma „krankzinnig overladen" is en dat de astronauten daar door waarschijnlijk onder erg zware druk komen te staan, maér de bemanning zelf is op timistisch over de uitvoering. Vandaag is vanaf het ruimte veer Challenger een defensie satelliet in een baan om de aarde gebracht. De lancering van de kleine kunstmaan GLOMR is om streden in de Bondsrepubliek, de „huurder" van de Challen ger, aangezien de kunstmaan een militaire functie zou heb ben. Volgens de Westduitse sociaal-democratische opposi tie is het een spionagesatelliet. Het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA en het Pentagon zeggen echter dat de GlOMR radioverbindingen tussen Amerikaanse schepen en de vaste wal moet doorge ven. Volgens deskundigen kan de satelliet ook Russische onderzeeërs opsporen en identificeren. Prof.dr. C. de Jager van de Utrechtse Sterrenwacht heeft gisteravond meegedeeld dat de shuttle om 18.21 uur is ge zien bij het „passeren" van Nederland. De waarneming is gedaan in Texel, waar de shuttle is waargenomen als „een heel helder lichtpunt dat zich snel tussen de wolken door bewoog". Desgevraagd zei De Jager, dat het om een betrouwbare waarneming- faat: „Het was mijn dochter", 'ag. 5: „Daar gaat onze Wubbo met zijn kale kop- pie" MUSEUM VERWACHT HONDERDDUIZENDEN BEZOEKERS Internationale Turkse expositie in Oudheden LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Ra penburg is er in geslaagd een zeer bijzondere tentoonstel ling van kunstvoorwerpen uit Turkije naar Leiden te ha len. De expositie beleeft in Leiden in de zomer van 1986 haar Europese primeur. Volgens de heer P.P. Kerpel van Oudheden gaat het om een tentoonstelling van internatio naal belang. Men verwacht minstens twee- tot driehon derdduizend bezoekers. „Duizend eeuwen Turkije" is naar alle waarschijnlijkheid de titel die aan deze expositie wordt gegeven. Volgens Ker pel is de tentoonstelling te vergelijken met „Het Goud van de Traders". Deze expositie was te zien in Rotterdam en sloeg alle bezoekersrecords. De tentoonstelling in Leiden zal gedurende de zomermaanden diverse verkeersmaatre gelen tot gevolg hebben. Ook wordt verwacht dat buslijnen worden aangepast aan de verwachte bezoekersstroom naar de expositie in het museum. Het museum aan het Rapenburg wordt momenteel ver bouwd en uitgebreid. Zo komt er naast Oudheden het Rijksmunten- en Penningenkabinet uit Den Haag en wordt een rustruimte voor bezoekers gebouwd. In deze ruimte komt een gedeelte van de expositie van Turkse kunstvoor werpen. DELFT Verdergaande bezuinigingen in de ge zondheidszorg kunnen lei den tot „verpaupering" van de ziekenhuizen door dat er te weinig geld is voor het onderhoud van gebouwen en apparatuur. Deze waarschuwing liet drs. J.A. van Dijkhuizen, algemeen directeur van „Het Nieuwe Spittaal" in Warnsveld, vandaag in Delft horen op een studie dag van het Nationaal Ziekenhuis Instituut. Van Dijkhuizen rekende zijn gehoor voor, dat de 177 alge mene ziekenhuizen in 1982 al bijna 100 miljoen gulden (ge middeld 36 procent) minder uitgaven voor het onderhoud van gebouwen en apparatuur dan volgens de voor goed on- Ford roept Sierra's terug AMSTERDAM Ford Nederland BV heeft 24.000 eigena ren van een Ford Sierra schriftelijk opgeroepen hun auto te laten controleren bij de dealer. In de Sierra's die in de periode juni 1982 en april 1984 zijn afgeleverd is namelijk een fout aan de sluiting van de veiligheidsgordel ontdekt, waardoor bij zware botsingen gevaar zou kunnen ontstaan voor inzittenden. Dit heeft een woordvoerder van Ford Nederland BV in Amsterdam vanmorgen bevestigd. In heel Europa gaat het om 370.000 auto's van dit type die te- rug naar de garage moeten. derhoud gangbare normen no dig zou Zijn geweest. De in 1983 ingevoerde budgettering het vooraf vaststellen van kosten die ziekenhuizen mo gen maken is gebaseerd op de feitelijke uitgaven in 1982. Bovendien worden de zieken huisbudgetten in 1985 en 1986 met twee procent gekort. De achterstand wordt dus steeds groter. Voor nieuwbouw van zieken huizen stelt de overheid elk jaar een maximum bedrag het „bouwplafond" vast. Voor 1985 is dat 570 miljoen gulden. Dat is veel minder dan wat de ziekenhuizen zelf aan plannen hebben ingediend, waardoor er een „stuwmeer" van 1,2 miljard gulden is aan nog niet goedgekeurde plan nen. Uitstel van nieuwbouw betekent volgens Van Dijkhui zen ook dat bestaande voorzie ningen extra lang mee moeten en dat daardoor meer geld no dig is voor onderhoud. „Liefdes- fiets" Een heel praktisch vervoermiddel, die nieuwe lovers-bike oftewel liefdesfiets waarmee het aangename met het nuttige wordt verenigd. Door een speciale constructie kunnen beide partners trappen, maar dan wel met het gezicht naar elkaar toe. Het stel, dat de fiets hier uitprobeert, proeft daar de voordelen van. TILBURG De Katholieke Hogeschool Tilburg (KHT) gaat in opdracht van het ministerie van onderwijs en wetenschappen het huiswerkbeleid op scholen voor voortgezet onderwijs onder zoeken. De minister wil weten welke verschillen er in het huis werk zijn en tot welke leerresultaten die leiden. De KHT zal daarom nagaan hoeveel tijd er per dag aan huiswerk moet wor den besteed en of docenten onderling afspraken maken over het huiswerk dat ze opgevert. Bovendien wil de minister weten of leerlingen geleerd wordt hoe zij huiswerk moeten maken. Uit eerder onderzoek bleek dat 25 procent van de middelbare scho lieren problemen heeft met het huiswerk. Dochter na 17 jaar gevangenschap gedood JERUZALEM Een Israëliër heeft zijn 34-jarige dochter on langs de keel doorgesneden na haar zeventien jaar lang ge vangen te hebben gehouden. De man vond dat zijn dochter de familie-eer had bezoedeld door als ongetrouwd meisje ge meenschap te hebben. Hij doodde haar, omdat de buren erachter waren gekomen. Het stoffelijk overschot is deze week gevonden aan de oever van de Jordaan ten noorden van Jeruzalem. Een woord voerder van de politie zei gis teren dat de 55-jarige Arabi sche Abdel Razul Salamin zichzelf had aangegeven en heeft bekend zijn 34-jarige dochter Naifa te hebben ver moord. De politie was sinds een week op de hoogte van de gevangenzittende dochter. Na dat de moord bekend was ge worden, hielden jongeren een betoging voor het huis van de man. Titus Brandsma, Eegje Schoo, Sjimon Peres, koning Hoessein, Barend Van Dorp, Annie M.G. Schmidt, John lansen van Galen, Rob de Wit, Johan Cruyff, Hans Wiegel, Hans Sleurink, Ferry Hoogendijk, Hans van den Broek, Fassbinder. Allemaal komen ze ter sprake oi soms zelis aan het woord in onze wekelijkse rubriek op donderdag „Uit de Weekbladen". Een kaleidoscopisch overzicht van wat zes van de Nederlandse weekbladen deze week allemaal te vertellen hebben. Een extra-service van de Leidse Courant. De krant, die u altijd élles al van meer dan één k(r)ant laat zien. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1