Aanleg golfbaan in Warmondse polder onaanvaardbaar Mevrouw Verhal dertig jaar langs de lijn jstroomd "eDOO liter Coördinatie ouderen werk in Voorschoten Zeeburg belangrijkste plek voor goedkope huurwoningen PROJECT TERMINALE THUISZORG IN OEGSTGEEST [DEN OMGEVING Ceidae6ou/tmiidonderdag31 oktober 1935 pagina 15 et toezid imers, i an gast] et vera ns de ru waren irt vind op r >eten ierenbul van va feit d wkeurij terreil fungeert ^•hcidirf r Hoevd ij. zoi Berg hl ?en enoi 'ezen U iet ju» lts inga jervonj >enninJ )itatieta 000 gul en straf hieraaj ?n Pe ri. Het r acht. 'waalt Bewoners Bijdorpstraat willen maatregelen De bewoners van de Bij dorpstraat in Sassenheim zijn het zat. Al een jaar vragen zij de gemeente om maatregelen tegen te hard rijdende automobilisten in hun straat, maar die maat regelen blijven uit. Afgelo pen zaterdag hebben ze een spandoek opgehangen om aandacht op hun pro bleem te vestigen. „Er wo nen 40 kinderen beneden de 15 jaar in onze straat", aldus Marcel van Zeijl, één van de actievoerders. „Onze straat is een soort sluiproute, omdat veel au tomobilisten de Narcissen- laan mijden vanwege de verkeerslichten. We willen verkeersdrempels, bloem bakken of laten ze er ge woon een woonerf van ma ken". De straat heeft handtekeningen opgehaald om de acties kracht bij te zetten. Die handtekenin gen werden gisteren op het gemeentehuis aange boden aan B en W. Alleen inspreekrecht over agendapunten NOORDWIJKERHOUT Burgers die vóór com missie- en raadsvergade ringen in Noord wijker- - hout de raadsleden willen toespreken, mogen dat al leen doen als het onder werp op de agenda staat. Een voorstel van de EZP om die beperking los te laten werd gisteravond tij dens de begrotingsbehan deling door de raad ver worpen. Tijdens de algemene be schouwingen had de EZP ge opperd om de inspraaktijd voor vergaderingen niet meer aan de agenda te bin den. Belangengroepen zou den volgens de EZP de hui dige regeling uitbuiten om extra tijd en aandacht te krij gen. PvdA en D'66 reageer den „geschokt". Volgens me- vouw W.M. Hof van de PvdA was uitbuiting in vijf minuten niet mogelijk. EZP- raadslid L.G. van Schie haastte zich te verklaren dat hij de drempel voor „minder goed gebekte" groeperingen wilde verlagen. „Het spreek recht wordt nu alleen ge bruikt door mensen die toch al de wegen weten te vin den". Zijn redenering werd echter niet door de raad on derschreven. Fancy {air in De Brittenburg KATWIJK „De Brittenburg", de Katwijkse middel bare beroepsopleiding, staat morgen geheel in het teken van een fancy fair, die geld moet opbrengen voor vijf projecten in Derde Wereldlanden. Sinds weken werken leerlingen en leerkrachten aan de voorbereiding van deze actiedag. In de school aan de Jan Evertsenlaan is vanaf drie uur 's middags een groot aantal bruisende activiteiten te be leven. Naast de verkoop van goede tweedehands kle ding worden zelfgemaakte bloemboeketten verhandeld en door de houtafdeling gemaakte voorwerpen ver kocht. De vijf projecten waar geld voor gezameld wordt zijn gekozen in overleg met de Unie School en Evangelie. Gehoopt wordt met de actie minstens zestigduizend gul den op te halen, waarmee projecten in India, Kenia, Su riname en Paraguay gefinancierd kunnen worden. De school is open tot zes uur 's avonds. Sassenheim zamelt chemisch afval in SASSENHEIM Ook in Sassenheim kan iedereen voortaan chemisch afval bij de gemeente inleveren. He? centraal inzameldepot is in de gemeentegarage te vin den aan de Parklaan 176. Daar kan men 's maandags terecht tussen een en vier uur. Ingeleverd kunnen wor den de zogenaamde probleemstoffen die het milieu zwaar verontreinigen. Daaronder worden verstaan batterijen, fotochemicaliën, verf, lijm en oplosmiddelen, medicijnen en thermome ters, cosmeticaprodukten als haarkleurmiddelen en na gellakremover, bestrijdingsmiddelen tegen insekten en ongedierte, afgewerkte olie en accu's. Specialisten van de provincie komen regelmatig de stoffen ophalen. Uit een deel kunnen schaarse grondstoffen worden terug gewonnen en de rest wordt in speciale ovens verbrand waardoor er minder kwalijke stoffen bij de verbran ding in de lucht terecht komen. Tweede Kamerlid Nijhuis bij VVD-Lisse LISSE Het Tweede Kamerlid voor de VVD, G.B. Nijhuis, houdt maandag een openbare spreekbeurt in Lisse. Da; doet hij vanaf acht uur in De Beurs aan de Haven. De heer Nijhuis is sinds no vember 1982 lid van de Tweede Kamer en heeft onder meer het midden- en kleinbedrijf; sociale zaken; economi sche zaken en volksgezondheid in z'n portefeuille. Voordat hij in de Tweede Kamer kwam was hij hoofd economi sche zaken, agrarische zaken en ener gie van de provincie Zuid-Holland. Te vens heeft de heer Nijhuis de functie bekleed van adviseur van het Econo misch Technologisch Instituut Zuid Holland en van de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt. NZH-gebouw geplunderd LEIDSCHENDAM De NZH in Leidschendam is nacht van maandag op dinsdag beroofd van 40.000 gulden. Dieven bra ken bij het NZH-gebouw aan de Veursestraatweg een deur open en forceerden vervolgens de safeloketten waarin de ver- voersopbrengsten zaten. De braakschade bedroeg 12.000 gulden. In dezelfde nacht werd er in gebroken bij de kledingzaak Knuf in Leidsenhage. Daar werd kleding buitgemaakt met een waarde van 21.000 gulden. VOORSCHOTEN In Voorschoten wordt ernst gemaakt met de coördinatie van het ouderenwerk. Het is de bedoeling dat volgende maand een stichting in het leven wordt geroepen. Gisteravond gaf de voorzitter van de werkgroep die een en an der heeft voorbereid een uiteenzetting van de doelstelling van de stichting Gecoördineerd Ouderenwerk. De opzet is door mid del van coördinatie van alle instellingen, die zich op de een of andere wijze bezig houden met voorzieningen ten behoeve van bejaarden, te bereiken dat er doeltreffender gewerkt kan wor den en dat de voorzieningen op elkaar afgestemd worden. Het doel is door middel van thuishulp meer bejaarden langer hun zelfstandigheid laten behouden. De stichting zal een bestuur krijgen waarin alle instellingen vertegenwoordigd zijn met die bepaling dat 30% van de bestuursleden voortkomen uit de A.N.B.O. (Algemene Ned. Bond voor Ouderen). Om de coördinatie mogelijk te maken moet er een functionaris aangesteld worden. Die functionaris krijgt tot taak werk en ini tiatieven te verzamelen en toe te spelen aan de bestaande instel lingen. De stichting onderneemt zelf geen activiteiten, maar speelt wel initiatief door naar de participanten. Globaal gezien gaat de coördinatie een bedrag vergen dat jaarlijks ligt rond de honderd duizend gulden maximum en ruim vijftig duizend mi nimum. Grotendeels loonkosten. Voor 1985 heeft de provincie Zuid-Holland een bedrag toegezegd voor 67.000,-. Nog niet be kend is of dit eenmalig is of jaarlijks terugkerend, daarover kon mevr. F. C. Veltkamp, consulente bejaardenwerk van de provin cie ook geen uitsluitsel geven. NOORDWIJKERHOUT Burgemeester mr. F. Winkel en wethouder P. Heemskerk hebben giste ren een forse aanvaring gehad over de woning bouw in Noordwijkerhout. Bij de behandeling van de begroting stond de burge meester alleen in zijn standpunt dat de gemeen te buiten Zeeburg ook an dere woningbouwplannen in de gemeente moet ont wikkelen. Wethouder Heemskerk vond echter, en hij werd daarin ge steund door wethouder C.M. van der Klaauw en een meerderheid van de gemeenteraad, dat gezien de bindingen die de ge meente heeft met Banero- Spaarneveste, de bouwer in Zeeburg, dat alleen Zeeburg voorlopig de prioriteit heeft. De botsing trad op naar aanlei ding van de uitlating van me vrouw W.M. Hof-Van Putten van de PvdA. „Er zijn in het verleden veel te veel koopwo ningen gebouwd. De verhou ding tussen koop- en huurwo ningen is volledig zoek. Het roer moet om", zo stelde zij over de woningbouw in het bollendorp. Zij was een van de raadsleden die de wijk Zee burg voorlopig als enige en be langrijkste plek voor goedkope huurwoningen aanmerkte. De raad boog zich gisteravond over de antwoorden van B en W op de vragen van de raad die vorige maand tijdens de al gemene beschouwingen naar voren waren gekomen. De woningbehoefte in Noord wijkerhout is al jaren een moeilijk punt. Met name me vrouw Hof trok fel van leer tegen het in de afgelopen jaren gevoerde beleid. Er is een te kort aan goedkope huurwo ningen, mede omdat de door stroming van goedkope naar duurdere woningen niet erg wil lukken. CDA en VVD hadden voorgesteld om op de terreinen van de voormalige Prinsenhofschool en de Zon- nebloemschool goedkope wo ningen neer te zetten. Ben W voelden daar wel voor, maar vreesden weinig medewerking van het rijk. CDA-raadslid C.W. van Duin pleitte er voor om Lisse te bewegen door het rijk toegezegde woningen aan Noordwijkerhout over te doen. De meerderheid van de raad liet gisteravond ook blijken de wijk Zeeburg voorlopig als be langrijkste bouwlocatie te zien. Twistpunt was de vraag of Noordwijkerhout ook andere plannen voor de bouw van goedkope huurwoningen moest maken. Risico bij het maken van die plannen is dat het rijk de steun aan goedkope woningbouw in Zeeburg be perkt. Botsing onder invloed ial|OEGSTGEEST De werk- p Terminale Thuiszorg Oegstgeest zoekt vrijwilligers die willen helpen om ernstig zieken thuis te verzorgen. De Werkgroep wil binnenkort een •roject starten om het thuis :unnen sterven van ernstig zieken mogelijk te maken. ,Als de belangstelling groot genoeg is willen we met een beknopte toerustingscursus voor dit werk beginnen", al dus W.J.H. Baart, een van de initiatiefnemers van de werk groep. Het project blijft voorlo pig beperkt tot Oegstgeest, maar Baart hoopt dat aangren zende gemeenten gaan mee doen. Volgens de werkgroep lijkt het er op dat er steeds meer ernstig zieken thuis in hun eigen omgeving willen sterven. Meestal is dat pas mo gelijk als er extra hulp en bij zondere voorzieningen aanwe zig zijn, zoals de Wijkverple ging, de Gezins- en Bejaarden verzorging en de stichting Welzijn Ouderen. Vaak is er echter ook behoefte aan aan vullende hulp van vrijwilli gers, aldus de werkgroep. Zij kunnen verzorgend en verple gend werk doen. De werk groep denkt ook aan bood schappen doen, huishoudelijk werk en morele steun voor de stervende. In enkele steden in Nederland, onder meer Bus- sum, Arnhem en Enschede, zijn al organisaties op het ge bied vap z°r6 voor stervenden aan het werk. De vrijwilligers zouden in de laatste levensfase van de zieke zes tot acht weken minimaal drie uur per week beschikbaar moeten zijn. Er is geen speciale oplei ding voor nodig, aldus de werkgroep. De vrijwilligers worden door de werkgroep be geleid. Belangstellenden kun nen contact opnemen met me vrouw G. Boland, tel. 071- 174213 of met de heer W.J.H. Baart, tel. 071-173908. uur wi isenbal en over kt wie il word ing wu WIJK Bij een flat aan jviaarttwijkse Zeeweg is in de ri aie v(Lr van meer dan duj. liter olie in de grond _jgestroomd. Dat zegt voor- jr van de Stichting Leef- 1 Katwijk Tejo Janssens. T|"|/tsens komt met deze ll^I\fht, nadat hij door bewo- 5 van de flat hierover werd [licht. Namens de Stichting de Janssens afgelopen lag dan ook een klacht bij meentepolitie in. gaat hierbij om vermoede- 'Jeen paar duizend liter olie, is Janssens, die zegt aan- 'ingen te hebben, dat de r"|3 uit een kapotte leiding iiden zie" Ter verduidelijking ondap lll hiJ naar het bijvullen in -justus '84 van een olietank, Jat die tank in de zomer enden geheel was gevuld. OEGSTGEEST Een man (42) en een vrouw (32) uit achtereenvolgens Leiden en Oegstgeest zijn gisteravond doorge reden na een aanrijding. Later konden zij door de politie worden aangehouden en bleek dat zij beiden flink gedronken hadden. Wie er achter het stuur heeft gezeten is nog niet duidelijk. Het onge luk, waarbij niemand gewond raakte, gebeurde op de Willem van Otterlool- aan. Een 32-jarige automobiliste uit Oegstgeest kwam de bocht vanaf de Kerckwervelaan om toen de andere auto met het tweetal in tegenoverge stelde richting aan de verkeerde kant van de weg aan kwam rijden. Na de botsing zette de automobiliste de ach tervolging in en zij kon de twee dwin gen te stoppen. Zij zijn door de politie meegenomen voor een bloedproef. zou om 6000 liter olie De Katwijkse Bouwver- ;ing, eigenaar van de flat, int de geuite beschuldiging ichelijk en volledig onjuist. |l is het zo, dat in augustus dat jaar een kapotte lei- vernieuwd werd, maar irbij zou zeker geen olie de nd in zijn gelopen. Het bij len van de tank is ook nor- aldus de Bouwvereni- j, omdat de bewoners, irnamelijk ouderen, ook in imermaanden stoken. I zaak kwam vorige week 1 de orde in een bewoners- ^rgadering van de „Zeeweg- Een van de klachten die luit werden, was het vermoe- flijk wegstromen van olie, toch door de bewoners be- kld diende te worden, terwijl mogelijke verontreiniging )ch gemeld noch verholpen WARMOND Een golf baan en een complex zo merhuisjes in de Broek en Simontjespolder bij Warmond zijn niet aan vaardbaar. De golfbaan komt niet overeen met het karakter van openba re dagrecreatie voor de polder. Zomerhuisjes zijn in strijd met de land schappelijke openheid van het gebied. Dat staat in een rapport over de in richting van de Broek- en Simontjespolder door het bureau Froger en Meij- sing. De gemeente Warmond heeft enkele verzoeken van parti culieren gehad om recreatie ve voorzieningen in het ge bied te mogen bouwen of aan te leggen. Zo kwamen er aanvragen binnen voor een oefenveld voor golf (een zo genaamde driving range), een golfbaan, een complex zomerhuisjes en een jachtha ven. Volgens het rapport is het zeer ingrijpend om de be reikbaarheid van het gebied te verbeteren. De polder toe gankelijk maken voor auto's is eigenlijk nauwelijks aan vaardbaar, omdat dat ten koste zou gaan van de om ringende gebieden. Wel kun nen er fiets- en voetpaden worden aangelegd die aan sluiten op bestaande paden in de naastgelegen gebieden. Zo kunnen er verbindingen met de Leidse Hout ontstaan. Vanwege die matige bereik baarheid is volgens het rap port een recreatieve „trek ker" ook niet mogelijk. Volgens de opstellers van het rapport bestaat er geen be zwaar tegen een kleine jacht haven aan de westzijde van de Holle Mare. Ook een dri ving range levert geen pro blemen op. De voorgestelde golfbaan neemt nagenoeg het hele gebied in beslag en dat kan niet omdat tweederde moet worden ingericht voor openbare dagrecreatie. Ook een inmiddels ingediend aangepast plan is nog te groot van opzet. Zomerhuis jes zouden niet passen in het open karakter van het ge bied. vartet za ter- in de feest. ïeltje. en stiger uziek o 'Do n 6e- lang- elax- lden. ver- aan I VOORSCHOTEN ,,'t Is allemaal ruim dertig jaar geleden begonnen. Mijn oudste zoon bereikte de leeftijd waarop hij kon gaan voetballen bij Rouwkoop en na een paar weken zei hij: „Mam, je moet komen kijken". Ik ben gaan kijken en tot aan de dag van vandaag sta ik zaterdagmiddag langs het lijntje, alleen is de jeugd vervangen door het eerste en tweede elf tal van SV Voorschoten. Bij het eerste elftal ben ik de vaste begeleidster, zowel uit als thuis". Me vrouw H. F. Verheij- Vaatstra, moeder van drie kinderen en inmiddels ook al grootmoeder, is geen zaterdagmiddag thuis te vinden. Dan staat ze altijd langs de lijn van het voetbalveld en let minder op de bal dan op „haar" jongens. De laatste jaren zorgt ze ook voor de verslagen van het eerste elftal in de clubkrant van de SV Voorschoten, maar zelfs wanneer er verloren is, dan nog is het verslag spran kelend. Nooit krijgt een speler of de scheidsrechter een „duw" achteraf, elk verslag is puur sportief. In de ruim dertig jaar heeft zij nooit een bestuursfunctie ge kregen of ook maar begeerd, toch werd er naar haar geluis terd door zowel spelers als be stuursleden. „Ik wil ook geen enkele officiële functie. Nu kan ik veel gemakkelijker be middelen bij moeilijkheden. Twee jaar geleden heeft het bestuur van SV Voorschoten wel officieel aan iedereen be kendgemaakt, dat ik bij de uitwedstrijden optreed na mens het bestuur. Maar dat is meer praktisch dan tech nisch". bare Werken van de gemeen te Voorschoten. Zij is echter nooit in haar vrije tijd de vrouw van de direkteur ge weest. Ze was wel daar met haaj man waar dat vereist werd, maar verder vulde zij net als haar man haar eigen vrije tijd in. „Denk nu niet dat mijn man iedere zaterdag op de klok zit te kijken totdat ik terugkom. Hij gaat niet mee naar het voetballen, want hij heeft zijn eigen hobby zo als het fotograferen. Vroeger moest ik echt tijd vrij maken om op zaterdagmiddag weg te kunnen. Ik raad het iedere ouder aan om te komen kij ken naar de verrichtingen van de kinderen op het voet balveld. Het is gezond en je bent eventjes uit de normale beslommeringen van het huishouden". Hoewel er moeders zijn die bijvoorbeeld in de kantine helpen, is de vrijwillige taak van mevrouw Verheij toch uniek. De jongens kunnen met haar dollen na een over winning, maar ook een beetje uithuilen. Zij doet bij SV Voorschoten en daarvoor bij Randstad Sport-zaterdag ge woon datgene waar een trai ner of een leider niet aan toe komt of geen kaas van gege ten heeft en dat gebeurt dan gewoon via een gezellig praat je. „Men heeft veel negatiefs te zeggen over de jeugd. Dat is niet eerlijk, want veel moei lijkheden bij de jeugd worden veroorzaakt door de ouderen. Vele ouderen zijn alsmaar be zig om zelf iets te presteren en hebben dan waarschijnlijk te weinig tijd over om hun ei gen kinderen te helpen". Tennisuurtje Mevrouw Verheij heeft altijd vele nevenactiviteiten gehad, onder meer bij het VAC (Vrouwen Adviescommissie voor de Woningbouw), de Ne derlandse Christen Vrouwen beweging en de HVD (Hef- vormde Vrouwendienst), waar zij als taak heeft nieuwe gemeenteleden te verwelko men. Op de vraag of ze wel eens thuis was, zegt ze: „Altijd wanneer ik nodig was, was ik thuis. Het is gewoon een kwestie van overleg met je man en een goede indeling van de vrije tijd. Zo kan ik tot aan de dag van vandaag ook steeds tijd vrij maken voor het wekelijkse tennisuurtje. Tennissen is een sport, die je jaren lang kunt beoefenen". Sinds de eigen kinderen de deur uit zijn, haar man gepen sioneerd is, is er meer vrije tijd en zo is de peetmoeder van de zaterdagvoetballers ook tevens de vrouw die het clubblad ordent door middel van nietjes, daarna stapeltjes maakt van de ruim vijfhon derd clubbladen en zorgt dat die hoopjes bij de juiste bezor gers terecht komen. „Zelf denk ik tot aan mijn ze ventigste jaar actief te blijven bij de voetbal". Een reken sommetje leert dan dat dit nog maar anderhalf jaar is. „Ik vind dat mijn man er dan recht op heeft dat ik hem volg in zijn andere hobby en dat is reizen en trekken. Lijkt me ook zalig. Tegen die tijd is er wel weer een andere moeder, die langs het lijntje van het voetbalveld gaat staan". JOOP PEETERS Klok Mevrouw Verheij is de echt genote van de inmiddels ge pensioneerde direkteur Open- Mevrouw Verhey, de peetmoeder van SV Voorschoten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15