Onderzoek naar fouten renovatie Zeeheld enbuurt STAD OMGEVING rijZctcióC Sou^CMlt Ateliers en oefenruimte voor kunsten theater Luzzaschi voortreffelijk uitgevoerd ng. d dn Bewoners van Vlietweg willen verkeersdrempels VOORMALIGE KAASMARKTSCHOOL ZATERDAG OFFICIEEL OPEN Studentenvoorzieningen brengen Leiden in problemen OMSTREDEN LICHTRECLAME MAG BLIJVEN HANGEN DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 PAGINA 13 verkeersoverlast 0244)mei hal aangepakt 0446 0485f, 0508 0725}, 0244|deN De gemeente wil de overlast terugdringen, omwonenden van de 5 mei hal ondervinden van de lekers van de hal met bijbehorend zwembad en sau- De bewoners van de Boshuizerlaan zeggen vooral 1 'last te hebben van geparkeerde auto's en automo- flüfi 'ten °^e °P zoek zi^n naar een Parkeerplek. ij kunnen onze auto nergens kwijt", werd de leden i de commissie ruimtelijke ordening en verkeer gis- ivond voorgehouden. Door het neerleggen van blok- steen op de weg wil de gemeente bezoekers van de [taccommodatie nu dwingen van het aanwezige par- rterrein gebruik te maken. De bewoners van de ®460 huizerlaan zullen daardoor alleen via het parkeer- 0457 ein hun woning kunnen bereiken. Blijken de stenen succes dan zal een meer permanente voorziening rden aangebracht. Elisabeth Gasthuishof bij Tafeltje Dekje LEIDEN Het Sint Elisabeth Gast- huishof gaat vanaf morgen maaltijden voor Tafeltje Dekje verstrekken. Ge start wordt met 25 maaltijden, maar dit aantal zal nog uitgebreid worden tot 35. Tevens heeft het verpleegtehuis plan nen om per 1 januari maaltijden te le veren aan het buurthuis in de Haar lemmerstraat, zodat mensen daar aan een soort open tafel de maaltijden kun nen nuttigen. Maaltijden voor Tafeltje Dekje worden in Leiden verder door verschillende bejaardentehuizen en ziekenhuizen verstrekt. Ze zijn bestemd voor dege nen, die moeilijk zelf kunnen koken, of boodschappen doen. Beatrix bij herdenking universitair verzet LEIDEN Koningin Beatrix zal maandag 25 november in de Pieters kerk aanwezig zijn bij de nationale her denking van het universitair verzet. De bijeenkomst is een initiatief van de commissie Herdenking Universitair Verzet en wordt gehouden naar aanlei ding van de viering van veertig jaar bevrijding. Op de nationale herden kingsbijeenkomst in de Pieterskerk zullen mr. A.J. Andrée Wiltens, destijds lid van de Raad van negen van het stu dentenverzen prof. dr. P.A.H. de Boer, destijds hoogleraar aan de Rijksuniver siteit in Leiden en prof. dr. J.C.H. Blom, hoogleraar in de Nederlandse ge schiedenis aan de universiteit van Am sterdam, het woord voeren. LOS AN: Stadsverwarming vaak duurder dan CV LEIDEN/DEN HAAG Stadsverwarming is in veel gevallen honderden guldens per jaar duurder dan de aardgasgestookte centra le verwarming. Deze boodschap ontving de vaste Tweede-kamercommissie voor econo mische zaken gisteren van het Landelijk Overleg Stadsverwarming Afnemers Neder land (LOSAN), dat de belangen behartigt van de gebruikers van stadsverwarming. Volgens deze organisatie richten de stedelij ke energiebedrijven zich bij het vaststellen van hun tarief op het, vaak heel dringende, advies van de Vereniging Stadsverwar- mingsbedrijven in Nederland (VESTIN), waarin de producenten zijn verenigd. Als ge volg daarvan komt er niets terecht van het principe dat stadsverwarming niet duurder mag zijn dan de CV. De kamercommissie kreeg het dringend ver zoek één gemeenschappelijk tarief vast te stellen dat uit vier componenten bestaat: een eenmalige bijdrage in de aansluitkos ten; een jaarlijkse eigenarenbijdrage; een jaarlijks vastrecht voor de verbruiker; een bedrag voor het verbruik. Voorts bepleitte LOSAN de installatie van direct afleesbare warmtemeters, compensatie van het warmteverlies in leidingen die niet tot de woning behoren, temperatuurregeling in de woning en tegemoetkoming in de kos ten voor de aanschaf van nieuwe pannen en een elektrisch fornuis bij verhuizing, omdat de woning niet over een aardgasaansluiting beschikt en er dus elektrisch gekookt moet worden. Gasleiding losgetrokken LEIDEN Bij graaf- werkzaamheden aan de Lammenschansweg is gis termiddag omstreeks vier uur een LPG-gasleiding losgetrokken van een tankstation. Doordat gas ontsnapte ontstond er enig gevaar voor ontploffingen. De Leidse brandweer heeft de zaak in de gaten gehouden totdat het lek met afsluiters en kranen weer werd gedicht. Er de den zich geen ongelukken voor. 07871 LEIDEN Er zal een onafhankelijk onder zoeksbureau te hulp worden geroepen om na te gaan welke fouten er zijn gemaakt bij de reno vatie van woningen in de Zeeheldenbuurt. Dit heeft het bestuur van woningbouwvereniging 'De Eensgezindheid' gis teren aan de bewoners toegezegd. De woning bouwvereniging heeft hen beloofd dat alle klachten zullen worden verholpen en de schade zal worden vergoed. Op welke termijn dat kan geschieden is nog niet dui delijk. Eerst zal nog een ge schikt bureau moeten wor den gevonden. Volgens Technisch Bewoners Advi seur Leo ter Haar zijn de bewoners tevreden over de uitkomst van het gesprek met de woningbouwvereni ging- Het onderzoek zal zich vooral richten op de fouten die gemaakt zijn bij de re novatie van 25 woningen in de Van Speykstraat en de Trompstraat. Daar zijn de klachten het ernstigst. Het gaat dan om lekkende dou ches, krakende vloeren, scheurende muren, verzak kingen en vocht. Bij de an dere woningen (het project omvatte er in het totaal 92) zijn ook klachten maar die lijken minder ernstig. Deze huizen zullen worden nage lopen op gemaakte fouten. Het renovatieproject werd in 1983 uitgevoerd. Herstel van de huizen kostte ge middeld 84.000 gulden per woning. Bewoners van de Vlietweg de smalle weg die vanaf het Lammenschansplein langs de Vliet richting recreatiegebied Vlietlanden loopt hebben de gemeente gevraagd verkeers drempels in de weg aan te leg gen. De drempels zouden de overlast van het vele verkeer naar het recreatiegebied moe ten verminderen. ,,Het gevolg van de watersportmogelijkhe den is een onafgebroken stroom auto's, fietsers en bromfietsers", aldus de bewo ners. Vooral de auto's zouden door veel te hard rijden de smalle Vlietweg zeer onveilig maken. Volgens de bewoners veroorzaakt het vele verkeer ook talijke verzakkingen in de weg. De bewoners wijzen erop dat hoewel de Voorschotense gemeenteraad daartoe al heeft besloten, het nog wel een paar jaar kan duren voordat de brug over de Vliet ter hoogte van Voorschoten zal zijn aan- jeidse Laken- eesten gaan fefinitief door iEIDEN De Leidse La- ;enfeesten zullen zeker en tweede editie beleven, Jisterochtend bleek de Itichting Evenementen- onds unaniem voorstan- Ier te zijn van een herha- ing van dit evenement. )e Lakenfeesten 1986 morden gehouden van 3 ot en met 15 juli. Ze heb- len twee weken eerder •laats dan.vorig jaar om- lat de schoolvakanties erder beginnen. n principe was men het er irect na de eerste Laken- eesten al over eens dat een erhaling wenselijk was, naar de Stichting Evene- nentenfonds was de instan- ie die de knoop moest door- ïakken. W V-directeur C. Hugens zei 'isteren dat het bij elkaar •rengen van voldoende geld iu de voornaamste zorg is. )m de Lakenfeesten goed op >oten te kunnen zetten is rolgens hem zo'n 200.000 'ulden nodig. Vorig jaar verd ook twee ton verza- neld. Hugens zei te hopen op •ijdragen van de gemeente, •rovincie en het rijk. Verder >rden bedrijven benaderd net het verzoek sponsor te vorden. De VVV-directeur rerwacht dat deze „financië- e hobbels" met succes geno- nen zullen worden. )e Leidse Lakenfeesten werden dit jaar in het leven [eroepen met de bedoeling ■eiden een toeristische im- >uls te geven. Van 15 juli tot ïn met 3 augustus werden al- erlei activiteiten gehouden. lo waren er een Rembrand festival, concerten, een ten- Qonstelling, opvoeringen /an de Elckerlyc, de intro- luctie van een speciale Rem- irandtwijn, een tekenwed strijd en vuurwerk. Bepaalde vementen kwamen niet ?oed uit de verf, zoals de drie weken durende dagmarkt lie bleek te bestaan uit vier craampjes, maar andere za ken bleken een groot succes te zijn, zoals de opvoering van de Elckerlyc. Hoe de Leidse Lakenfeesten van 1986 eruit zullen gaan •zien, is nog niet geheel dui delijk, maar zeker is wel dat .'de meeste activiteiten van dit tjaar zullen terugkeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal !ook de geldverslindende Elc- rijs keriyc weer worden opge voerd. Of dit doorgaat is voornamelijk afhankelijk van de vraag of er voldoende [eld bijeen kan worden ge acht voor de uitvoeringen LEIDEN Hét nieuwe laagje verf bedekt de ouderdom van het schoolgebouw aan de Kaasmarkt'niet. Het hoog om muurde voormalige speel- plaatsje biedt nog steeds een mistroostige aanblik. De grijze, licht gele en blauwe betegeling in de hoge gangen van de school hebben hun effect al lang verloren. Een ijzeren hek omzoomt de uitgesleten trap pen. Hoewel het klassieke schoolgebouw aan de Kaas markt alles in zich heeft om deprimerende herinneringen aan strenge schoolse tijden op te roepen, zijn de nieuwe ge bruikers van het gebouw toch behoorlijk in hun nopjes. Hun kleurrijke bedrijvigheid luidt inmiddels de nieuwe bestem ming van het gebouw in. Her inneringen aan vervlogen schoolse tijden worden lang zaam uitgebannen. Kleurrijke decors sieren bin nenkort gangen en lokalen. Achter deuren klinkt niet lan ger het opdreunen van plaats namen, maar is het repeteren van toneel-, cabaret- en thea tergroepen te horen. In een ander lokaal doet men aan cir cus, worden acrobatischetoe ren uitgehaald of er wordt ij verig geschilderd. De Kaas marktschool is namelijk het onderkomen geworden van verschillende kunstenaars en kunstenmakers. Wethouder F. Kuijers luidt de nieuwe be stemming van het schoolge bouw zaterdag om twee uur officieel in. Na de heropening is er open huis. Dan kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen en zich op de hoogte stellen van de vele acti viteiten in het gebouw, 's Mid dags zullen er ook voorstellin gen gegeven worden. „Het heeft een tijdje geduurd voordat we iets gevonden had den voor de groepen in de stad, die zich met toneel en theater bezighouden", zegt Ar nold van de Ree van de ge meentelijke directie Culturele Zaken. „Toen de Kaasmarkt- school leeg kwam, was dat een kans. De gemeente had de school al afgeschreven en hoeft nu dus alleen nog de de onderhoudskosten te betalen. De huurprijs kon daardoor laag gehouden worden. Ook met de energiekosten erbij blijft de ruimte goedbetaal baar". Over de nieuwe bestemming van de Kaasmarktschool werd voor het eerst officieel gedis cussieerd in de raadscommissie maatschappelijke aangelegen heden van maart dit jaar. In eerste instantie zouden de the atergroepen maar twee loka len krijgen in het oude school gebouw, maar grote druk van hun kant zorgde ervoor, dat zij er uiteindelijk zes kregen. Het Leids Edukatief Sentrum (LES) en de VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) kregen elk ook een ruimte in het gebouw. De resterende lokalen zijn in gericht als atelier en bestemd voor Leidse kunstenaars. Stichting De verschillende theatergroe pen in de Kaasmarktschool hebben zich inmiddels vere nigd in de Stichting Jonge Leidse. De stichting is tevens beheerder van de door de groepen ingebruik genomen lokalen. Zij verhuurt de loka len aan de groepen en onder houdt contact met de gemeen te, die eigenaar is van het ge bouw. Een deel wordt perma nent verhuurd, maar ook is het mogelijk een ruimte voor een bepaalde periode te huren. Vanwege de gehorigheid van het gebouw worden muziek groepen, die het geluid elek trisch versterken, niet toegela ten. Wel wordt momenteel een ruimte geïsoleerd met geluid dempend materiaal. Met de bij de school behorende oude gymnastiekzaal heeft de stich ting ook al plannen. De zaal wordt nu nog gebruikt, maar komt waarschijnlijk over twee jaar vrij. De groepen hopen dan ook deze ruimte te krij gen, zodat zij daar een podium kunnen neerzetten voor try- outs en voorstellingen. Bij de Stichting Jonge Leidse zijn nu aangesloten de kindertheater- groepen Klapsigaar en Pluisje; de toneelgroepen GTD, Grup- po Trutto Dramatico, Comme dia di Latte, Motor en L.E.S.T.; het Toch Theater; het Tonto- nelli circus; de acrobatengroep Lazarus; de beeldend theater maker Feng; beoefenaar van martiale kunsten René Liem en het koor Cadans. Aan de behoefte aan oefen ruimte voor kleine gezelschap pen of atelierruimte voor kunstenaars wordt nu lang zaam maar zeker door de ge meente meer tegemoet geko men. „De wachtlijst van kuns tenaars die atelierruimte zoe ken, is nu inmiddels ook aar dig geslonken. Er komen in de toekomst wel meer scholen vrij en misschien dat daar ook nog ateliers gecreeërd kunnen worden. We hebben een goed contact met de dienst gebou wen en als er iets vrijkomt, dan wordt direct bekeken wel ke nieuwe bestemming haal baar is. Met de Kaasmarkt school hebben we nu een aan tal kleine theatergroepen kun nen onderbrengen. Een pro bleem blijven de grote mu ziek- en majorettengezelschap- pen, waar erg moeilijk ge schikte oefenruimte voor te vinden is. Door het grote aan tal mensen en de geluidsover last die ze veroorzaken, zal dat ook nog wel enige tijd een pro bleem blijven, maar we zoeken verder", aldus de heer Van de Ree. SYLVIA VAN LEEUWEN LEIDEN Het publiek in de Taffeh-zaal in het rijksmuseum van Oudheden waande zich gister avond een paar uurtjes aan het hof van de hertog van Ferrara in de zestiende eeuw. In het kader van de serie „Oude muziek in Oudheden" werd name lijk „Concerto Delle Dame Ferrarese" van Luzzasco Luzzaschi ten gehore gebracht. Luzzaschi had als specialiteit de zogenaamde damesconcer ten, waarbij de hofdames van de hertogin als zangeressen en bespeelsters van diverse instrumenten optraden. Phyllis Clark(sopraan), Marianne Hund-Davies (mezzosopraan, harp), Matthy Soethoudt (sopraan) en Hendrike ter Brugge (barokcello) hadden zich voor de gelegenheid gehuld in pas sende „zestiende eeuwse hof kledij". De heren, Fred Jacobs (chitaronne), en Siebe Henstra (clavecimbel) verschenen ge woon in twintigste eeuws zwart pak. De voortreffelijke uitvoering maakte volmaakt duidelijk hoe de componist de tekst telkens had uitgebeeld, hoe hij de mu ziek gebruikte om de woorden gestalte te geven. Zo riep bij voorbeeld het lied O Primavera (lente) associaties op met het gelijknamige schilderij van Botticelli. De prachtige voor dracht van Phyllis Clark droeg hier uiteraard veel aan bij. Alledrie de zangeressen beheersten overigens de zeer specia le techniek die voor deze muziek nodig is, perfekt. Er is een zekere melodische en ritmische vrijheid nodig ten opzichte van de geschreven muziek; en dan moet men allerlei geïm proviseerde versieringen kunnen maken op de juiste (emo tionele) plaatsen. Hierbij is ruimte voor een persoonlijke in terpretatie, wat in de stukken die solo met continuo gezon gen werden, duidelijk tot uiting kwam. In het ensemble- werk speelde men uitstekend op elkaar in. Tenslotte nog een woord van lof voor de goede continuo, die weliswaar een beetje op de achtergrond, toch een belangrijke onder steunende funktie verrichtte. Het volgende concert wordt gegeven door Jos van Immer- seel (clavecimbel) op 13 november a.s. in de Taffeh-zaal van het Museum van Oudheden, ANNETTE JASPERSE LEIDEN Het plan van mi nister Deetman (onderwijs en wetenschappen) om studenten voorzieningen voortaan te la ten betalen door het gemeen ten en het ministerie van WVC (Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur) levert voor gemeenten grote problemen op. Dat schrijven elf gemeen ten, waaronder Leiden, in een brief aan de minister. Minister Deetman heeft juni in een notitie voorgesteld studen tenvoorzieningen (sport, medi sche hulp, maatschapppelijk en cultureel werk) niet langer onder verantwoordelijkheid van wetenschappelijke instel lingen zelf te laten vallen. maar onder verantwoordelijk heid van WVC en gemeentelij ke overheden. De gemeenten beklagen zich in hun brief over het feit „dat de daarmee verband houdende (financiële) consequenties op geen enkele wijze zijn onderzocht". Wet houder Kuijers uit Leiden ver gelijkt het zo: „Je kunt je abonnement op de krant niet meer kunt betalen en dan schrijf je het maar over op naam van je buurman, zonder dat die er iets van afweet". De gemeente Leiden verwacht als de plannen van Deetman doorgaan „een paar miljoen" extra kosten te krijgen. „Dat is gezien de toestand van de ge- meentefinancieën niet op te brengen", aldus Kuijers. De gemeenten zijn des te meer verontwaardigd omdat er met hen geen enkel overleg is ge pleegd. Er zou zelfs geen over leg zijn gepleegd met WVC, dat evenals de gemeenten ex tra kosten zou krijgen. Kuijers: „Ik weet niet hoe dat gaat in Den Haag, maar wij hebben een afschrift van onze brief naar WVC gestuurd". In de brief vragen de gemeenten Deetman niet eerder een be slissing te nemen dan „na goed overleg met de betrokken ge meenten en nadat er oplossin gen gevonden zijn voor de fi nanciële gevolgen van uw be leidsvoornemens". Doorgereden bromfietser zelf ook gewond LEIDEN De 16-jarige bromfietser, die gistermor gen was doorgereden na een aanrijding op de krui sing 5 Meilaan, Sweelinc- klaan en een gewonde 32- jarige fietsster had achter gelaten, blijkt achteraf zelf ook gewond te zijn ge weest. De jongen, die gis termorgen door de Leidse politie werd aangehouden, stelde in paniek te zijn ge raakt. Hij is met een ge broken pols en heupletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN De lichtrecla me van de VBOK (Vere niging tot Bescherming van het Ongeboren Kind) op de Nieuwe Beesten markt zal niet worden verwijderd. Een meerder heid van de raadscommis sie ruimtelijke ordening bleek gisteravond met het college van B en W van mening dat het weghalen van de lichtreclame een aantasting van het grond wettelijk recht op vrije meningsuiting zou beteke nen. Al in 1983 klopte de actiegroep Wij Vrouwen Eisen bij de ge meente aan met de eis de lichtreclame neer te halen. De reclame van de VBOK zou veel te dicht bij de abortuskli niek aan het Kort Rapenburg hangen en daardoor vrouwen die op weg zijn naar de kliniek onnodig kunnen kwetsen. Het college van B en W stelde de VBOK daarop voor de reclame te verplaatsen, maar de VBOK wees dat af. VVD, CDA, D'66 en de meer derheid van de PvdA-fractie bleken het gisteravond met het college eens te zijn. „Als je dit weghaalt, begeef je je als gemeentelijke overheid op een hellend vlak", aldus J. van Zijp (CDA). R. Eikerbout was het met hem eens en vulde aan: „Een gevolg zou ook zijn dat de VBOK een gerechtelij ke procedure tegen de ge meente aanspant, waardoor ze nog meer gratis reclame krij gen". PSP/PPR en de minderheid van de PvdA achtten het bord „op die plaats een aantasting van de goede smaak". Volgens mevrouw M. van der Molen (PvdA) zou het weghalen van de lichtreclame helemaal geen aantasting van het recht op vrije meningsuiting beteke nen, omdat een alternatief (de Korevaarstraat) wordt gebo den.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13