Consument wil best betalen voor betere zuivel en fruit Steeds meer reclame door de brievenbus Uti OPEN r HAARDEN Wat zit erin wat weeten? Fotografica beurs voor de liefhebber Enige Nederlandse tinverlakkerij inVeendam Doe-het-zelftest darmkanker veroorzaakt onnodige panie: Strengere veiligheids eisen kinderfietsen ri,rdi CONSUMENTENINFORMATIE £eidóe6ou/umt De consument is bereid meer te betalen voor meer kwaliteit van agrarische produkten als vlees, zuivel, groenten en fruit. Mensen met een hoger inkomen (meer dan het mini mumloon) zijn daartoe eerder bereid. Dit is gisteren bekend gemaakt tijdens een agrari sche studiedag van de Amro- bank in Amersfoort. Bijna twee derde van de on dervraagden bleek bereid meer te betalen voor groente en fruit als de kwaliteit daar van verbetert. De belangrijk ste kwaliteitseis die kopers aan groenten en truit stellen betreft de versheid. Bij de koop let één op de drie kopers op het land van herkomst van het produkt, hoewel 42 pro cent verklaarde de voorkeur te geven aan Nederlandse De waardering voor groenten en fruit varieert sterk per produkt. Sinaasappelen kwa men bij het onderzoek het slechtst uit de bus: de helft van de consumenten is wel eens ontevreden over de kwa liteit. Ook wordt er vrij nega tief geoordeeld over sla, appe len, bloemkool, broccoli, blau we druiven en pruimen. Ook voor vlees zou twee der de van de ondervraagden meer willen betalen als de kwaliteit verbetert. Zou de prijs echter met meer dan tien procent stijgen dan zou de helft minder vlees kopen. De belangrijkste eisen die aan de kwaliteit van het vlees wor den gesteld betreffen mals-, en versheid, weinig vet, goede kleur en smaak. De consu ment is hierover nogal eens ontevreden. Dat geldt zowel voor de duurdere als de goed kopere vleesprodukten. Ook maakt het weinig uit waar het vlees wordt gekocht; de su permarkt of de speciaalzaak. Bij zuivelprodukten is even eens de meerderheid bereid meer te betalen voor betere kwaliteit. Een lagere prijs zou overigens nauwelijks leiden tot vergroting van de con sumptie. In het algemeen is de waardering voor zuivel produkten gunstig, wordt nog wel eens over de versheid ervan. De speciaalzaak scoort ongunsti ger dan de supermarkt. Lichaam verliest te veel kalk We moeten meer calcium (kalk) eten. Dat zegt prof.dr. B.C. Nordin, een Australische endocrinoloog (specialist op het ge bied van de hormonenleer), aldus het blad Voedingsmiddelen technologie. Door veel landen wordt een opname van 575 mg calcium per dag aanbevolen. Dat zou naar 800 mg moeten, zegt Nordin. Op een onlangs gehouden wereldvoedingscongres in Brighton maakte de professor de resultaten bekend van een onderzoek, waaruit bleek dat volwassenen dagelijks 150 mg calcium via de urine verliezen. Omdat calcium slechts gedeeltelijk wordt op genomen bij volwassenen voor zo'n 35 procent moet het lichaam dagelijks minstens 500 mg, maar beter nog 800 mg, cal cium binnenkrijgen. In tegenstelling tot andere landen wordt die hoeveelheid in Nederland ook aanbevolen door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Voor kinderen van 11 tot 20 jaar, voor ouderen en voor zwangeren wordt zelfs 1000 tot 1200 mg calcium per dag aangeraden, maar uit diverse onderzoeken komt niettemin re gelmatig kalkgebrek naar voren. Calcium zit vooral in zuivel produkten. kaas, noten, groene groenten en eieren. De reclame-bestedingen in ons land bedroegen vorig jaar bijna 6 miljard gulden, een toename in vergelijking met 1983 van 12,3 procent. Per hoofd van de bevolking komt dat neer op ruim vierhonderd gulden. Dit staat in een zojuist verschenen rapport van de VEA, de Vereniging van Erkende Reclame-ad- viesbureau's. Vergeleken met 1980 is er 1,4 miljard gulden meer aan reclame uitgegeven. Duidelijk gestegen is de rechtstreekse reclame, die door de brievenbus dus. Terwijl de STER-spots ongeveer gelijk zijn gebleven en de advertenties in kranten en tijdschriften ge staag bleven teruglopen, is er meer en meer reclame bedreven via onze brievenbussen. Vorig jaar is er 2,65 miljard keer iets op onze deurmat gedeponeerd. De PTT verspreidde daarnaast ook nog eens 700 miljoen geadresseerde reclame-boodschappen. Meer dan een op de drie reclames is tegenwoordig brievenbus reclame. Wie er van verschoond wil blijven, kan bij het Ge nootschap voor Reclame, Antwoordnummer 666 in Amsterdam verzoeken uit adressenbestanden te worden geschrapt. ES33H !NKXM*ü-48»EWX*Of CONSUMENT EN KACHELS P -f ij s Deze gids wordt door de samensteller ervan warm aanbevolen. Moderne open haard ook ruimteverwarmer De open haarden en kachels die de laatste tijd op de markt zijn verschenen, hebben een vrij gunstig rendement en kun nen zelfs als ruimteverwarmer worden gebruikt, in tegen stelling tot de traditionele open haard, die nagenoeg alle ge produceerde warmte door het rookkanaal naar buiten blaast. De Welke-gids „Open haarden en Kachels" (prijs 4,95) geeft naast veel prijzen en adressen veel tips die de keuze van de juiste verwarmingsmethode vergemakkelijken. De consument kan aan de hand van de gids beter beoordelen of de open haard of kachel zelf kan worden geïnstalleerd of dat de vakman moet worden ingeschakeld. 't in de hui dige situatie niet welke voe dingsstoffen in een produkt zitten verwerkt. Konsumen- ten Kontakt wil daarom op korte termijn weten wat er gaat gebeuren met de levens middelenwetgeving. Boven dien wil KK van de regering weten of het waar is dat aan gekondigde verplichting over de vermelding van voedings waarde in de ijskast is gezet. Op menig produkt voor de slanke lijn ontbreekt een dui delijke vermelding van ener gie, vet en andere grondstof fen. KK noemt dit ontoelaat baar. „De belofte van staatsse cretaris Van der Reijden dat de situatie snel zal worden verbeterd blijkt tot nu toe loos". Konsumenten Kontakt wil niet alleen horen welke nieu we wetgeving te verwachten valt, maar ook welke verou derde besluiten verdwijnen of worden veranderd. Een voor beeld hiervan noemt KK het vlees- en vleeswarenbesluit. Aangekondigd was dat in het nieuwe besluit de etikettering geregeld zou worden. Op dit moment weet de consument vaak niet wat er precies wordt gekocht. Onlangs bleek uit een onderzoek naar shoar- ma-vlees, dat in de helft van de gevallen niet duidelijk is van welk dier het vlees af komstig is. In veel gevallen ging het om varkensvlees in plaats van lamsvlees. Twee fietsbanden springen eruit De ANWB en de Consumen tenbond hebben een onder zoek ingesteld naar de kwali teit van fietsbanden in de ge bruikelijke maat, 28 inch of 37-622. De banden werden be oordeeld op rolweerstand, slijtvastheid. ozonbestendig- heid en doorboorsterkte. Vol gens de onderzoekers zijn goe de tot zeer goede merken de banden Swallow HS en Vre- destein Snow and Rain. Daar op volgen de Swallow HS 172 en de Vredestein Superior. De beide Vredestein-banden zijn voorzien van een reflecteren de cirkel. De Fotografica-beurs trekt altijd veel belangstelling. Op zondag 3 november wordt in gebouw De Flint in Amers foort voor de 16e keer een internationale ruil- en verkoopbeurs gehouden van Fotografica. Daaronder worden verstaan histori sche foto- en filmapparatuur, foto's en accessoires. Ruim 120 standhouders uit Nederland, de omringende landen en de Ver enigde Staten zullen hun ruil- en koopwaar uit de bijna 150 jaar oude geschiedenis van de fotografie uitstallen over 200 ta fels. op een oppervlakte van 1200 m2. De evenementenhal De Flint is zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Appelsap doet sinaasappelsap concurrentie aan De eerste helft van dit jaar is er veel minder sinaasappelsap gedronken dan te doen gebruikelijk. De consumptie van dit sap daalde met 14 miljoen liter tot ongeveer 100 miljoen liter. Een duidelijke veroorzaker van deze forse daling is de hoge prijs. Volgens het Produktschap voor Groente en Fruit komt de zeer snelle prijsstijging door de duurder wordende grondstoffen. En die vlogen weer omhoog, omdat vorst in Florida een groot deel van de oogst had verwoest. In plaats van sinaasappelsap lijkt de consument meer appelsap te drinken. De verkoop hiervan is tenminste met 5 miljoen liter gestegen. Er werd 47 miljoen liter appelsap verkocht. De consumptie van andere sapjes, zoals to matensap, druivensap en grapefruitsap, is minder aan schom melingen onderhevig. De verkoop ervan is licht gedaald. „Het grote problemenboek' aangepast Veranderingen in het doolh 'ERE Ceni in de 'ileren rnatioi tijds gend nen m tweed voorzieningen voorschriften Frits Bom tol „Het grote problemenboek^ dat hij enige jaren geleden s menstelde. Als Konsumentei »end ji wordt Bom jaarlijks g mep duizende rthlliS {kt dai park a|twee i een 4585 editie is gehe herschreveh, aangepast de actualiteit en uitgebreid o de directe consumentenpn blemen die zich kunnen doen bij het kopen en verk< pen. Voor het opzoeken van prdF blemen wordt gebruik gr jf maakt van een trefwoordelf yaii,e register. Via trefwoordei, wordt verwezen naar een bq* paalde pagina waarop de gi zochte problematiek aan d hand van praktische vrage zeker toenerr iet stijg Het grote problemenboe/T Uitgeverij Kluwer. Devei wilier VEENDAM In een ver bouwde garage in Veendam bedrijven Henk (43) en Dia Ruben (37) een bijzonder oud ambacht: het tinverlakken. Ze voorzien vooral kraantjespot- ten van elke gewenste afbeel ding. Dat gebeurt via een ge heim procédé. Zevenenhalf jaar runnen ze hun zelfstan dig bedrijfje, waarin Henk het tinverlakken combineert met zijn oorspronkelijk metier van goud- en zilversmid. Henk Ruben was in dienst van een juwelier, toen hij in het begin van de jaren zeven tig de tingieter- en verlakker Jan Wiebe Reijenga ontmoet te. Henks broer Hans werkte bij hem. t>e naam Reijenga is al 130 jaar verbonden aan be schilderde tinnen kraantjes kannen. Voor de lol deed Henk een bescheiden poging Reijenga's werk te imiteren. Toen hij het resultaat liet zien, had Reijenga een oplos sing voor het probleem voor zijn opvolging. „Als je zoiets in het klein kunt, kun je het ook in het groot", zei de Gro ninger ambachtsman. In bijna vier jaar bracht Reijnga Henk Ruben het vak van tinverlak ker bij. Reijenga ging zevenenhalf jaar geleden met pensioen. Hans Ruben nam de gieterij, tegenwoordig gevestigd in Eext, over en Henk zette de verlakkerij voort. Hij vertim merde zijn garage tot twee ateliers, één voor het verlak ken en één voor het smeden van goud en zilver. Spijt heeft hij daar nooit van gehad. In tegendeel: „Met geld hoef ik niet rijk te worden, want ik ben al rijk met mijn werk". „Monnikenwerk" noemen Henk en Dia Ruben het tin- verlakken. Het beschilderen,, van een kraantjeskan neemt zes tot acht uur in beslag. Fa- briekschilders, weet Henk, zijn zo'n drie kwartier bezig met een motief op een kan. Hij heeft een voorbeeld van zo'n massaprodukt. „De kan nen hebben ze bespoten en er vervolgens gauw een land schapje op geschilderd". Het motief steekt inderdaad schril af tegen de fijne, deels met goud geschilderde motieven die Henk en Dia maken. Over de manier waarop zijn hun kannen beschilderen zeggen zij geen woord: „Dat is ge heim". Henk en Dia beschilderen de kannen die Hans in EeXt giet. Ze restaureren ook. In de loop der jaren zijn bovendien an dere artikelen in het assorti ment opgenomen: dienbladen, lepeldoosjes en meer van der gelijke kleinoden. Levertijd „De levertijd is zeker drie kwart jaar", zegt Henk. „Gis teren heb ik nog een pot ver stuurd die een jaar geleden was besteld. Ik heb nog een waslijst van bestellingen. Ad verteren laat ik achterwege. Want dan kan ik wel dag en nacht blijven werken". De prijzen zijn fors: een hou der voor een lucifersdoosje kost 100 gulden, de duurste kraantjeskan 1150 gulden. „Toch word ik er echt niet rijk van", zegt Henk. „Je moet bijvoorbeeld niet op ba sis van een uurprijs werken. Dan kom je op bedragen die de mensen afschrikken". Dia: „Als iemand telefonisch infor meert noem ik nooit klakke loos een prijs. Ze moeten even langs komen. Zien en horen hoe deze dingen worden ge maakt". Het echtpaar is er trots op als enige in Nederland het gehei me procédé te kennen. Henk: „Het is leuk iets in stand te houden, dat zonder ons verlo ren was gegaan". Dia: „Am bachtelijke zilversmeden zul len er wel altijd blijven, tin verlakkers niet". maakt Van alle soorten kanker komt darmkanker, wat het aantal sterfgevallen betreft, op de tweede plaats. Bij vroegtijdige ontdekking zijn de kansen op genezing echter vrij groot. Vandaar dat aller- wege gezocht wordt naar een methode waarbij mensen zichzelf thuis op de aanwezigheid van darmkanker kunnen tes ten. In .Londen gaan ko mende maand driedui zend vrijwilligers een spe ciaal soort toiletpapier uit proberen, dat na gebruik met een bepaalde vloei stof bespoten moet wor den. Kleurt het papier blauw, dan duidt dit op bloedsporen en dat kan darmkanker betekenen. Het experiment is niet nieuw. In Nederland is eenzelfde soort papier al eens uitgepro beerd De Delftse arts Nico de Wolf, die promoveerde op on derzoek naar darmkanker, deelde 1979 en 1980 doe-het- -zelf-tests uit onder een groep inwoners van Zoetermeer. Zijn belangrijkste conclusie: als dergelijke tests vrij in de han del komen en door iedereen kunnen worden gebruikt, ont staat er onnodige paniek. „Je krijgt een geweldige on rust. Iemand die bang is voor deze ziekte en de spullen tot zijn beschikking heeft, zal het misschien drie keer per dag uitproberen. En dan is de uit slag vast wel een keer positief, zonder dat de persoon in kwestie de ziekte heeft. Het probleem is ook de betrouw baarheid van de test. Je past een nogal grove methode toe, de uitslag is nooit voor hon derd procent betrouwbaar. Die kan ten onrechte negatief en ten onrechte positief". 'oducti< delen .de offi ^ctenbe De Wolf ziet wel andere moj lijkheden voor de doe-het-r -test. „Het lijkt zaak om de test uit te delen de poliklinieken, al met klachten binnenkomt Zo'n stukje papier meegeven toch een stuk prettiger dan je de mensen naar huis sti met een plastic potje". ze i per iiili ïark WOONLASTEN OP RADIO EN TV Vanaf vrijdag 1 november a.s. zendt de educatieve omroep RVU voorlichtingsprogram ma's uit over stook- en servi cekosten. „Kijk u rijk" heet de serie radio- en tv-program- ma's. De RVU werkt samen met het Nederlands Verbond van Huurders, het Konsumen ten Kontakt en de stichting Woonenergie. Op de radio wordt op vrijdag van 10.20 uur tot 10.40 op Hilversum 5 uitge zonden; op de tv is er zendtijd van 17.00 uur tot 17.30 uur, ook vrijdags, op Nederland 2. Bij het Nederlands Verbond van Huurders in Emmen is een serie van 5 brochures met na-informatie over de uitzen dingen beschikbaar. In de se rie zal aandacht worden ge schonken aan de kabel-tv, de onderhoudskosten, tocht we ring, warmte-isolatie, admini stratiekosten, sleutelgeld en de waarborgsom. Bewoners die goed naar „Kijk u rijk" kijken en luisteren, kunnen onnodige hoge woon lasten voorkomen. Zo wordt, bijvoorbeeld uitgelegd hoe je rente over de waarborgsom kunt krijgen of de waarborg som in het geheel teruggestort kunt krijgen. Verder legt men uit welke tochtplekken door de huurder zelf moeten wor den aangepakt, en voor welke tochtweringsmaatregelen de verhuurder aangesproken kan worden. Ook wordt uiteenge zet welke administratiekosten redelijk zijn en welke beslist niet en op welk onderhoud een huurder recht heeft. De bij de serie horende brochures zijn helderder dan menige overheidsinformatie. Een serie van 6 boekjes kost 2,50, te be stellen door overmaking op giro 3169994 t.n.v. Nederlands Verbond van Huurders, Em men. De brochures zijn ook los verkrijgbaar, voor 1,00 onder vermelding van het gewenste boekje; te bestellen op hetzelf de gironummer. TELEFOON AB VOOR LEIDEN EN OMGEVING n Inlichtingen over plaatsingen in deze rubriek: telefoon 071-122244 van 8.15-17.00 uur. Accu's Groenen Gratis accu's testen, monteren en complete autoinstallatie doormeten. Leiden. Nieuwe Rijn 106, hoek Langestraat. Tel. 071-120500-123140 Touringcar BOVO-TOURS De Lasso 6, Roelofarendsveen Tela 01713*9107 Dansschool EVERT CASTELEIN Hooglandse Kerkgracht 48 2312 HV Lelden Tel. 071-123583 -120917 Trouwauto's GEBR. DE JONG LEIDEN B.V. Hogewoerd 160/164 Lelden Tol. 071-140167/149000 NDEN id, die )0). H lerikaé a, zo coml New Pont Het .joint *r hun med audi angrijl IO ver ard g milj. irieker irch- e Het zal w igital de ge CD-R STICHTING CONSUMENT EN VEILIGHEID: AMSTERDAM Er moeten strengere veiligheidseisen komen wat betreft de constructie en uitvoering van kinderfietsen. De consument moet daarnaast beter worden ingelicht over welke fiets het meest geschikt is voor een bepaalde leeftijd en hoe fietsen kunnen worden onderhouden. De Stichting Consument en Veiligheid zegt dat naar aanleiding van het grote aantal ongevallen met kinderfietsen. Uit het pri vé ongevallen registratie systeem van de stichting blijkt dat vo rig jaar ruim 10.000 kinderen tot 15 jaar in een ziekenhuis wer den behandeld nadat zij een ongeval met hun fiets hadden op gelopen. Consument en veiligheid stelt vast dat de (speel)terreinen waarop kinderen fietsen vaak ongeschikt zijn voor spel (onef fenheden, slipgevaar etcetera). De „gewone" fiets is goed voor 71 procent van de ongevallen met kinderrijwielen, de populai re crossfiets voor ruim een kwart. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Sportwereld Waterpolo In de ereklasse won AZC Alphen in Hilver sum de topper tegen HZC De Robben met ruim verschil (13- 7) en breidde daarmee de Den Helder verloren in eigen hal de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de EC voor landskampioe nen tegen Partizan Belgrado met 81-67. Voetbal Het Nederlands amateurelftal speelde in een oefenwedstrijd tegen de Groesbeekse hoofdklasser De Treffers met 1-1 gelijk. Inval ler Van Duyn (Quick Boys) scoorde voor Oranje. Wielrennen Fred Rompel- berg doet over enkele dagen in het Colombiaanse Pereira een aanval op het werelduurrecord achter motoren en het wereld record honderd kilometer. Wielrennen De Rus Andrei Stepanov verbeterde in Mos kou het wereldrecord op de 20 kilometer voor amateurs tot 24 minuten en 41,197 seconden. Voetbal Luis Cubilla, malig international en ni ner van Nacional, werd do de tuchtcommissie var voetbalbond in Uruguay zeventien maanden geschoi omdat hij handtastelijk was fenover een scheidsrechter, chaken De 21e partij in tweekamp om de wereldtit tussen Karpov en Kasparov op verzoek van de uitdag naar morgen verschoven n de F •reld i ljoen Oud -toneelspeler Talmers overleden LAREN Op 83-jarige lee tijd is gisteren in Laren de neelspeler Eduard Talme overleden, zo heeft zijn famil bekend gemaakt, dinsdag kend gemaakt door woordvoerder van de f; Talmers begon zijn carrière 17-jarige leeftijd bij het H stadtoneel van Cor van Lugt Melsert en speelde n Tweede Wereldoorlog tot pensionering op 65-jarige tijd bij de Haagse Comedie. famili 1 "lof!!: T m t)0.( ,uka 'REC! ertref af loc :rd d< total 103. uden taalm irden IM "O' lef urn»

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8