"Ruimteveer met ^Ockels boven Nederland te zien Grivnina's tot het laatste moment getreiterd Ziekenfonds noemt reageerbuisbaby „nazi-techniek" Het wordt dringen in de Challenger y° Minister belooft snelle notitie Kroonberoep mn nhotntn schui ven tiaar ih zal dat mormel kri/fen zowaar -jNNENLAND/BUITENLAND" gêldócOoivuMvt WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 PAGINA 5 ECHT De familie Ver- ïeester èor uit Nieuwerkerk n zijn opfljssel heeft gisteren bij de eft beslojtrale Raad van Beroep in ierzienlndgCht geëist dat het ambte- ziekenfonds IZA de kos- ivolgenaf ergoedt van een bevruch. de reageerbuismetho- linde, zolHet IZA wil de zesduizend beslt mogelijkL gulden voor de ingreep niet vergoeden, omdat ze het geen gangbare methode vond. Het beroepscollege hanteerde een jaar later hetzelfde argument om de eis van de familie af te wijzen. Het IZA baseerde zich bij zijn afwijzing vooral op het oordeel van de medisch advi seur die sprak o op menselijke embryo': Tijdens de behandeling procedure gisteren zei advocaat mr. 1 zijn rapport zelfs lenstein het op zijn zachtst ge- technieken zegd onzorgvuldig te vinden dat het IZA zijn beslissing mede op „dergelijke kwetsen de onzin" had gebaseerd. Ook voorzitter W.G. Kloos van de Centrale Raad zei het ernstig Utrecht te betreuren dat het IZA van an Ma- dit so disch advies nooit afstand had genomen. Mr. Van Malenstein zei dat be faamde artsen als de Utrechtse gynaecoloog prof. Haspels al Begin 1984 verklaarden dat de reageerbuis- of IVF-methode (In Vitro Fertilisatie) een gangbare therapie is die natio naal en internationaal wordt geaccepteerd. De kosten zijn relatief gering en de kans op succes is redelijk groot, onge veer twintig procent. Mr. Van Malenstein betoogde dat ook uit een interim-advies dat de Gezondheidsraad in 1984 gaf, blijkt dat de IVF-therapie een gangbare zaak is. Bovendien vergoedt zeker zeventig pro cent van de particuliere ziek tekostenverzekeraars de IVF al lang. Woordvoerder H. van der Za ken van het IZA zei dat zowel de Gezondheidsraad (die voor al de medische aspecten be kijkt) als de Ziekenfondsraad (die vooral let op de kosten) vinden dat de reageerbuisme thode nog lang geen gangbare therapie is die zondermeer in het ziekenfondspakket thuis hoort. traat. j ,Ik ben Arnoud, ik ben astronaut. Ik ■hiet de ruimte in, werk zo voor het ge- besluitT?" Een aap is voorgegaan nog in levend mogelijkllaan omdat hij zo graag naar de maan \vou gaan Ik lig dan in mijn Spoetnik, lot tien tellen moet ik. Ze steken hem )okter Sften aan. kom ik in mijn ruimtebaan. En dan ben ik toch naar de maan gegaan. Toch zal het eens zo zijn, de maan is lan dingsterrein. Ik zet mijn raket neer. op stof van eeuwen heer. Maar mijn liefste wens, als familiemens, dat ik naar de aarde terug kan gaan word ik meteoriet, en Een vooruitziende blik van de Rijks Ho gere Burger School (RHBS) in Gronin gen 21 jaar geleden. Een leerlingencaba ret was op 25 september 1964 ter ere van het 100-jarig bestaan, één van de onder delen van de grote feestavond in het Theater. En één van de medewerkers heette... Wubbo Ockels. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven praten hier in het Kennedy Space Center in Florida met astronaut Wubbo Ockels en zijn vrouw Joos. Ockels gaat vanavond met de Space Shuttle Challenger de ruimte SORDWIJK De Challen- r/Spacelab Dl-combinatie, j vanavond op Cape Cana- fal in de VS van start gaat Dr een ruimtevlucht van een lek. zal vooropgesteld dat a hemel helder is bijna we avond op zo'n 325 kilome- 7 hoogte boven Nederland te jn zijn als een duidelijk be- Agende, heldere ster. Op de wde laatste dagen van de Tssie (5 en 6 november) is de erkomst echter voor zonson- rgang en dan zal ming waarschijnlijk niet mo gelijk zijn. Het komt maar zelden voor dat een Amerikaanse ruimte pendel vanaf onze hoge noor delijke breedte kan worden waargenomen. De meeste Shuttle-banen komen niet noordelijker of zuidelijker dan 28 graden aan „weerskanten" van de evenaar. Bij de Chal- lenger/Spacelab-combinatie ligt die situatie echter aanz lijker anders en is de hoek de baan ten opzichte van de evenaar 52 graden (voor Ne derland ligt dat punt zo onge veer op de lijn ZwolleAlk- maar). De combinatie, die met een snelheid van rond de 28.000 kilometer per uur om de aarde cirkelt, zal overigens nooit langer te zien zijn dan zo'n tien minuten en aan het einde van zo'n periode vallen nog weer een paar minuten af om dat Wubbo Ockels en zijn col- Eerste Indonesische astronaut een vrouw JAKARTA Indonesië heeft een vrouwelijke ge leerde benoemd tot zijn eerste astronaut. Het is Pratiwi Soedarmono, een microbiologe en universi tair lectrix, die gekozen is uit honderden kandi daten. Zij kwam als beste uit de testen, die zowel in Indonesië als in de VS zijn gehouden. Soedar mono zal in juni 1986 deelnemen aan een vlucht in een Ameri kaans ruimteveer, waar bij onder meer een Indo nesische binnenlandse comm unica tiesa teil iet wordt gelanceerd. lega's dan al in de aardscha- duw verdwijnen. Er van uitgaande dat de lance ring vanavond exact op het vastgestelde tijdstip (18.00 uur Nederlandse tijd) plaatsvindt, zal de combinatie tussen 18.17 en 18.27 uur boven Nederland al aan de hemel te zien zijn, eerst op circa 64 graden wes terlengte, tenslotte op 99 gra den oosterlengte. De maximale hoogte is op 38 graden noor derbreedte. HOUSTON De com mandant van de Challen ger, Henry Hartsfield, denkt dat het grootste probleem van de vlucht met het ruimteveer, waar aan voor het eerst een Ne derlander deelneemt, er één van huishoudelijke aard zal worden. Nooit eerder gingen acht men sen tegelijk met een ruim teveer de lucht in. Een week lang zullen de vijf Amerikanen, twee Duitsers en de Nederlander in de vrij klei ne ruimte van de Challenger verblijven. Alleen al door het grote aantal bemanningsleden waren heel wat extra voorbe reidingen nodig. De bemanning zal in twee ploegen werken en slapen, maar bij het wisselen van de wacht zal iedereen waarschijn lijk tegelijk willen eten, was sen en wat dies meer zij. Dan krijgen we last van opstoppin gen, aldus Hartsfield. „Ieder een zal zijn eigen rommel moeten opruimen. Rommelbe- heersing zal een echt probleem worden op deze vlucht". De twee Duitse wetenschap pers Reinhard Furrer en Ernst Messerschmid en Wubbo Oc kels worden de ruimte in ge vlogen door commandant Hartsfield, piloot Steven Nagel en mission-specialist James Buchli. Twee Amerikaanse wetenschappers, Bonnie Dun bar en Guion Bluford, zullen met de Europeanen in het ruimtelab werken. \ovjet-dissidente na twee jaar uwtrekken in nieuwe vaderland ÏHIPHOL Bedolven ider bloemen zijn giste- in, met een dag vertra- ng, de Russische dissi- tnte Irina Grivnina (40), lar man Vladimir Neple- ,l,p* ^ovitsj (39) en hun twee deren in Nederland ;ekomen. Ruim twee ebben de Grivnina's ten vechten voor een reisvisum. In een eerste actie toonde Irina Gri- [ïina zich dolblij met de otselinge toestemming Sovjet-Unie te verla- n, ook al heeft zij daar- j haar staatsburgerschap ïrloren. Tegelijk vroeg j echter aandacht voor it lot van haar „achter- jbleven vrienden". fidanks alle chicanes van de Jtoriteiten bij haar ver- ek uit Moskou nam de doua- zelfs nog persoonlijke klei nheden waaronder een fles /rmeense cognac in beslag pek Grivnina vermoeid, par ongebroken. Zij zei alles hebben doorstaan omdat zij zich altijd, zelfs in de Leforto- vo-gevangenis van de KGB, volstrekt vrij had gevoeld. De 79-jarige oud-journaliste mevrouw Anne Biegel, de drij vende kracht achter de Neder landse uitnodiging van Irina Grivnina, kon haar tranen nauwelijks de baas op Schip hol. „Het is zo iets geweldigs, dit had ik nooit verwacht", was haar reactie. „Tientallen brieven, bezoeken aan de am bassade en telefoontjes zijn uit eindelijk niet voor niets ge weest". Grivnina, haar echtgenoot Vladimir en de twee kinderen Masja en' Jana werden op Schiphol opgevangen door een grote hoeveelheid journalisten. Kamervoorzitter Dolman en de parlementsleden Nijpels en Voorhoeve. Nijpels, die zei na mens de hele Kamer te spre ken, kondigde aan dat de strijd met de komst van Irina niet is afgelopen, maar dat nu actie voor een andere dissident zal worden gevoerd. Irina Grivnina zal zich voorlo pig in Amsterdam vestigen. De Boekovski-Stichting, die zich jaren voor haar lot heeft inge zet, heeft voor onderdak ge zorgd en voert overleg over EN WISKE DE MOOIE MILLIREM SCHOKGOLF NA UITSPRAAK EUROPEES HOF Nieuwe verdenking steek- Geplukte kip Met een symbo lische „geplukte kip" maakten studenten giste ren op het Bin nenhof duidelijk hoe ze zich voe len na de nieuwe planoen voor de studiefinancie ring van minister Deetman. De studenten hiel den, evenals le den van de emancipatie- raad, een nacht wake vooraf gaande aan de hoorzitting over dit onderwerp vandaag in de Tweede Kamer. Vakantiecheque De heer R. Kooyman schrijft in de Sonesta Koepelzaal in Am sterdam een cheque uit van ƒ30.000,- voor een optreden van de Amsterdamse Politiekapel. De handelaar in effecten was daarmee de hoogste bieder op de benefietavond van het Rode Kruis. De opbrengst van de veiling zal worden gebruikt ter financiering van de vakanties voor zieken aan boord van de m.s. „J. Henry Dunant". Oud -verzetsman Douqué overleden AMSTERDAM De oud-verzetsman Heinrich Douqué me de-oprichter van-de Stichting 1940-1945 is zondag op 79-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Hij was tijdens de Tweede Wereldoorlog in de hoofdstad de man, die het onder brengen van onderduikers coördineerde. Douqué was mede-oprichter van de in de oorlog actieve Lande lijke Organisatie voor hulp aan onderduikers en landelijke knokploegen. Deze organisatie was volgens een medewerker van Douqué uiteindelijk betrokken bij het onderdak verschaffen a.3n circa 150.000 onderduikers In Amsterdam ging het om vele duizenden onderduikers, veelal jodén. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes van Justi tie heeft de Tweede Ka mer beloofd „binnen zeer korte tijd" met een notitie te komen over een ge ruchtmakende uitspraak van het Europees Hof van Justitie in Straatsburg. Het hof deed in een ge schil tussen een inmiddels failliete garagehouder en het gemeentebestuur van Weststellingerwerf in Friesland de uitspraak dat het Kroonberoep, zoals dat in Nederland bestaat en waarvan elk jaar vele honderden mensen en in stanties gebruik maken, ongeldig is. Motief van die uitspraak is dat het Kroonberoep geen onaf hankelijke rechter kent: ie mand die een conflict met de rijksoverheid heeft, moet zijn recht bij diezelfde overheid proberen te halen. Volgens het Hof is dat in strijd met het Eu ropees Verdrag tot bescher ming van de mensenrechten, dat in artikel zes de burger het recht geeft in geval van een geschil naar een onafhankelij ke rechter te stappen. De uit spraak heeft met name in de Raad van State, die Kroonbe- roepen behandelt en voorzien van een advies naar de betrok ken minister stuurt, voor nog al wat ongerustheid gezorgd. Het Kroonberoep is een laatste kans voor mensen die door een besluit van bijvoorbeeld het gemeentebestuur, menen in de problemen te zijn geko men. Deze vorm van recht sprak is in tal van wetten ge regeld, waarvan de Hinderwet en de Wet op de Ruimtelijke Ordening tot de belangrijksten behoren. Zo vallen conflicten tussen burgers en gemeente of provincie als gevolg van be stemmingsplannen onder het Kroonberoep. In die gevallen hoort de Raad van State de strijdende partijen en brengt vervolgens advies uit aan de Kroon; dat is een verzamel naam voor de koningin en de minister, die het geschil aan gaat. De minister besluit daarna het advies wel of niet over te ne men en draagt daar ook krachtens de grondwet ook de verantwoordelijkheid voor, ondanks het feit dat ook de handtekening van het staats hoofd onder het besluit komt te staan; de uitspraak heet dan ook Koninklijk Besluit. Grof weg kan gesteld worden dat daar waar de wet niet in een Kroonberoep voorziet, gedu peerde burgers zich weliswaar ook tot de Raad van State kunnen wenden maar dan in het bijzonder tot de afdeling rechtspraak. Kroonberoepen worden behandeld door de af deling geschillen van bestuur. Een woordvoerder van de Raad van State laat in een re actie weten dat de burger ook naar de burgerrechter kan stappen als hij meent onder deze omstandigheden bij de Raad van State onvoldoende uit de voeten te kunnen. Dan kan hij echter niet profiteren van de gratis departementale adviezen en zal hij zelf voor deskundige begeleiding van zijn zaak moeten zorgen waar door de procedure veel duur der wordt. Mede om die reden wordt er in de wandelgangen van de Raad van State aan ge twijfeld of mensen nu ook werkelijk het Kroonberoep zullen gaan mijden. penningen inABP- affaire MAASTRICHT Bij het be drijf Muijs en De Winter Be tonbouw BV in Beek zijn ver leden week vrijdag door de Maastrichtse justitie enige be scheiden van de financiële ad ministratie in beslag genomen. Dit is gebeurd in het kader van het onderzoek in de AB- P-affaire, zo deelde persoffi cier mr. J. Nabben vanmorgen Volgens hem bestaan er aan wijzingen dat Muijs en De Winter voor het verkrijgen van bouwopdrachten mogelijk steekpenningen heeft gegeven aan een of meer ABP-ambte- naren. In het belang van het onderzoek wilde mr. Nabben niet zeggen om wie het gaat of welke bedragen met de omko ping gemoeid zijn. Hij ontken de berichten als zou er een in val hebben plaatsgehad. De directie van Muijs en De Winter bevestigde vanmorgen de inbeslagneming van vier administratieve stukken. „Van een inval is geen sprake ge weest en evenmin is het waar dat de complete boekhouding bij ons in beslag is genomen". Voor het overige wenste zij geen commentaar te geven. Het bezoek van justitie aan het bedrijf werd persoonlijk geleid door de officier van justitie en de rechter-commissaris die bij het onderzoek naar de AB- P-affaire betrokken zijn. een baan voor Vladimir Ne- plechovitsj. Irina kondigde aan haar werkzaamheden als jour nalist te willen voortzetten. Grivnina, die computerpro- grammeuse was, werd in 1980 gearresteerd omdat ze mee werkte aan de „onderzoeks commissie tegen het misbruik van de psychiatrie voor poli tieke doelen". In 1981 werd ze tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na twee jaar ver banning een deel van haar straf verviel werd zij in juni 1983 vrijgelaten en keerde terug naar Moskou, waar zij een maand later beviel van haar tweede kind, Jana. Hoe wel zij vóór haar arrestatie in de Russische hoofdstad had ge woond en gewerkt, weigerden de autoriteiten haar een ver blijfsvergunning te verlenen. Sindsdien woonden de Grivni na's onder moeilijke omstan digheden in Moskou. Irina Grivnina en haar echtge noot werden regelmatig lastig gevallen door de KGB. De te lefoon werd afgesneden en Nepleehovitsj ondervond moeilijkheden op zijn werk. Toen de autoriteiten dreigden Irina Grivnina en haar man uit de ouderlijke macht te ont zetten, richtten de twee een verzoek aan majoor Bos- schardt van het Nederlandse Leger des Heils om in dat ge val de twee kinderen te adop teren. Inmiddels was een internatio nale campagne ter ondersteu ning van mevrouw Grivnina op gang gekomen. Zij onder vond met name veel steun van het Nederlandse parlement en enkele parlementariërs heb ben haar in Moskou opgezocht. Ze werd lid van de Nederland se Vereniging van Journalis ten (NVJ) en leverde de laat ste tijd bijdragen aan enkele Nederlandse dag- en weekbla den. Ook werd zij opgenomen in de PEN-clubs van Zweden en Groot-Brittannië. In 1983 diende zij een verzoek in voor emigratie naar. Neder land, wat door de Sovjet-auto riteiten werd geweigerd. Het officiële persbureau Tass ont kende onlangs zelfs dat Gri vnina een emigratieverzoek had ingediend. Twee weken geleden maakten de Sovjet-au toriteiten onverwacht bekend dat Grivnina haar staatsbur gerschap had verloren en vóór 30 oktober met haar gezin het land diende te verlaten. Een reden voor de plotselinge koerswijziging van Moskou kon Irina Grivpina niet geven. Volgens haar is de beweging van Sovjetburgers die zich voor het naleven van de men senrechten door de overheid inzetten fors gereduceerd door hard optreden van de over heid. Tijdens het in juni en au gustus in Moskou gehouden Wereldjeugfestival zijn naar haar zeggen zo'n zeventig mensen opgepakt. Irina Grivnina sprak haar dank uit aan het Nederlandse parlement, met name aan Nij pels en Dolman. Speciale lof had zij voor de CPN, die „heeft laten zien dat commu nisten ook goede mensen kun nen zijn". Zij kon haar ver driet over andere politieke ge vangenen in de Sovjet-Unie niet onderdrukken. „Wees zo goed ook hen te helpen". Grivnina noemde met name de 47-jarige Anatoli Korjagin. Hij is een psychiater, die in 1981 tot twaalf jaar gevange nisstraf werd veroordeeld om dat hij zich met Grivnina had gekeerd tegen het misbruik van de psychiatrie voor poli tieke doeleinden. Volgens Iri na Grivnina is Koijagin z>Vaar ziek. Irina Grivnina met man en kinderen na aankomst op Schiphol. tal wel overfaanUishe. wat overstuur door het be- aan de hernientrale

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5