Sowumtj? Golden Ten-casino's reageren positief op Goekoops inmenging STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) PROVINCIE WIJST AZL TERECHT Museum Boerhaave slaat slag op veiling in Londen Leiderdorp boos op Dierenbescherming Plataan scheidt fietser van bus WOENSDAG30OCTOBER 1985PAGINA IS leidooi voor aarlemmersraat linder hondevuil DEN Maredorp-bewoner A. van Door- :k heeft het gemeentebestuur verzocht de irlemmerstraat verboden gebied te verkla- voor poepende honden. Van Doorninck, hij •k bestuurslid van de buurtvereniging Ma- •p. heeft de suggestie gedaan bij de toegan- tot de Haarlemmerstraat verbodsborden rand met wit veld waarin een poepende te plaatsen. Doorninck zegt bovendien bekend te zijn telefonische bedreigingen van hondenbe- •rs aan het adres van de familie Zuurbier opkomt voor een poepvrij Kooipark. Dit be- tigt volgens hem dat de „malafide honden- itters" hard aangepakt moeten worden. Verpleegduur in AZL neemt af LEIDEN Patiënten verblijven de laatste jaren aanmerkelijk korter in het ziekenhuis dan daarvoor gebruikelijk was. Uit het jaarverslag van het Acade misch Ziekenhuis ('83) blijkt dat de ge middelde verpleegduur is afgenomen van 12.6 naar 11.2 dagen. Hoewel het AZL in dat jaar opnieuw te maken kreeg met een stijging van het aantal opgenomen patiënten, kon dit niet voorkomen dat de bezettingsgraad van het ziekenhuis daalde. De patiënten van het AZL blijken voor tweederde afkomstig te zijn uit Leiden en de regio. De overigen wonen elders in Nederland, voornamelijk in Noord en Zuid-Holland. Provinciale subsidie voor bejaardenwerk LEIDEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) zijn van plan het ge coördineerd bejaardenwerk in Leiden met 55.000 gulden te subsidiëren. Leiden had een aanvraag voor de subsidie ingediend omdat een bijdrage van het ministerie van WVC voor dat doel dit jaar afliep. GS willen het verzoek onder meer honoreren omdat Leiden zelf veel geld in het ouderenbe leid steekt. Sassenheim en Warmond krijgen ruim een ton om de oprichting van een Stich ting Gecoördineerd Bejaardenwerk mogelijk te maken. Dat bedrag wordt onder meer gebruikt om het personeel te betalen. Voorschoten krijgt 35.000 gulden om een part-time functionaris in het bejaardenwerk te kunnen aanstellen, die in dienst komt van de Vereniging Gezondheids zorg Voorschoten. Bouw 145 nieuwe woningen mogelijk op Waardeiland LEIDEN Op het Waardeiland is nog ruimte voor de bouw van 145 woningen. De gemeente heeft een bestemmingsplan voor het eiland gemaakt waarbij het gebied westelijk van de Laan der Verenigde Naties voor woningbouw is aangewezen. Wat voor huizen er moeten komen te staan, is nog niet bekend. De eilandbewoners zullen voorzieningen als scholen en winkels in de buurt moeten ontberen, is de conclusie van het bestem mingsplan. Daar is de bevolking van het eiland te bescheiden van omvang voor. In het bestemmingsplan wordt voor onder wijsvoorzieningen verwezen naar de voorgenomen bouw van een school nabij de toekomstige wijk Roomburg. Voor winkel voorzieningen blijven de Waardeilanders aangewezen op de middenstand aan de Hoge Rijndijk. Het bestemmingsplan verbiedt de bouw van nieuwe aanlegstei gers in de Nieuwe Rijn bij het huidige jachthaventje. Het aantal van tien woonboten aan het Utrechts Jaagpad mag niet uitge breid worden. Bewoners Stevenshof vrezen bromfietsen LEIDEN De bewoners van de Katharina Boude- wijnskade in de Stevenshof hebben de gemeente ge vraagd op te treden tegen de overlast die door fietsers en bromfietsers wordt veroorzaakt. Volgens de bewo ners maken veel bromfietsers gebruik van het voetpad op de Bouwdewijnskade. waarmee de veiligheid van daar spelende kinderen in gevaar wordt gebracht. Vooral de bromfietsers maken van het voetpad „een ra cebaan" aldus de bewoners in een brief aan het college van B en W. Volgens de bewoners heeft de politie aan een en ander geen einde kunnen maken en weigert de directie bestratingen van de gemeente een zogeheten „sluisje" te contrueren. Er zou geen geld voor zijn. Met het sluisje zou het voetpad ontoegankelijk gemaakt moeten worden voor fietsers en bromfietsers. De bewo ners vragen het college van B en W er voor te zorgen dat het sluisje er toch komt. LEIDEN De brief van burgemeester C. Goe- koop aan de drie Golden Ten-casino's in Leiden heeft resultaat gehad. Twee van de drie casi no's in Leiden hebben inmiddels te kennen ge geven de sluitingsuren aan te passen aan die van de cafés, zoals Goekoop hen had gesommeerd. Alleen het casino aan de Lange Scheistraat heeft zich op het standpunt ge steld dat de burgemees ter zich bemoeid met za ken die hem niet aan gaan. Aanvankelijk leek alleen Ho liday Inn positief te reageren op het bevel van Goekoop de activiteiten rond Golden Ten bij hem aan te melden. De di rectie van het casino aan de Lange Scheistraat reageerde negatief en die van het casi no aan de Stationsweg in het geheel niet. De laatste kreeg daarom gisteravond bezoek van de politie die de eigenaar om opheldering vroeg. Toen bleek dat het casino onlangs van eigenaar is gewisseld. De nieuwe eigenaar heeft tegen over de politie te kennen ge geven geen problemen te hebben met het beleid van burgemeester Goekoop. Van de zijde van het casino in de Lange Scheistraat heeft de burgemeester vernomen dat zijn inmenging als onte recht wordt beschouwd daar het casino een besloten club zou zijn. De directie van dit casino meent dat men hier door niet onder de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) valt. Dit standpunt zal in handen van juristen wor den gegeven. Spuigaten Er bestaat nog steeds ondui delijkheid over de vraag of Golden Ten een kansspel is. Zolang op deze vraag geen juridisch sluitend antwoord is gekomen, kan de politie niet optreden tegen de casino's. Desalniettemin vindt Goe koop dat de wijze waarop de' casino's handelen, het gaat met name om die aan de Sta tionsweg en de Lange Schei straat, de spuigaten uitloopt. De casino's zijn vaak tot laat in de nacht open. „Wij heb ben daar niet precies zicht op maar de veronderstelling is dat zij tot vier, vijf of zelfs zes uur 's nachts doorgaan", aldus Graveland. Goekoop wil de APV gebrui ken om de casino's te dwin gen de deuren op tijd te slui ten, dat wil zeggen net zo laat als de café's in Leiden: door de week om één uur en op vrijdag en zaterdag om twee uur 's nachts. Goekoop be roept zich op een artikel in de APV waarin geregeld is dat het verboden is zonder toestemming vermakelijkhe den te organiseren. Een en ander laat onverlet, aldus Graveland, dat wan neer het Golden Ten door de rechter als kansspel zal wor den aangemerkt, de politie alsnog zal ingrijpen. },IVog geen definitieve beslissing over buitenkliniek EIDEN/DEN HAAG Ge- puteerde Staten van Zuid- olland (GS) hebben de direc- n het Academisch Zie-' ;nhuis Leiden (AZL) gesom- eerd zich in het vervolg van ijuiste of voorbarige bericht- ;ving te onthouden. GS stel- n dat er nog geen definitief isluit gevallen kan zijn over toekomstige huisvesting de Noordwijkse buitenkli- iek, zoals de AZL-directie eeft gesuggereerd. Provinciale Staten hebben in september aan GS gevraagd of het juist-was dat de discussie over de huisvesting van de Bditenkliniek nu is afgerond. Die indruk werd bij de staten leden gewekt door uitlatingen van AZL-directeur J.H. Pe ters. GS hebben zich nu op het standpunt gesteld dat er geen definitief besluit is gevallen voordat de ministeries van on derwijs en wetenschappen en van welzijn, volksgezondheid en cultuur hebben overlegd over de specifieke eisen waar aan huisvesting van de Buiten kliniek moet voldoen. Het AZL treft momenteel voorbereidingen voor de tijde lijke huisvesting van de bui tenkliniek op het AZL-terrein. Daarna is het de bedoeling van de directie dat langdurig of chronisch zieke kinderen uit het Noordwijkse kinderzie kenhuisje op de vierde etage belanden van de toekomstige kinderkliniek waarbij een dakterrass met luchtkanalen en lichtkoepels is gedacht. Of dat zo'n geschikte locatie is wagen sommige de Statenle den te betwijfelen en vandaar dat de beide ministeries zich over die vraag eerst moeten uitspreken voordat de provin cie een definitief advies wil AZL vindt de opstelling van GS verrassend omdat de beide provinciale organen die zich met dit soort zaken bezig hou den, geen bezwaar hebben aangetekend tegen de plannen van het ziekenhuis. De woord voerder zegt niet beter te we ten dan dat de minister toe stemming heeft gegeven voor het uitvoeren van de bezuini gingsoperatie waarin de ver huizing van de buitenkliniek is vervat. Wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening plantte gistermiddag de eerste van elf platanen op het Stationsplein. Met het neerzetten van deze bomen hoopt de gemeente onder meer de snelheid van de bussen op het Stationsplein te verminderen. Door met behulp van de bomen een duidelijker afscheiding tussen het fietspad en de busbaan te creëren, zou dat doel bereikt moeten worden. Momenteel wordt de riolering op het Stationsplein vernieuwd en dat wordt aangegrepen om de weg enigszins anders in te delen. UI ,EIDEN Het gerenom- leerde Engelse dagblad The imes maakte er afgelopen 4onderdag al melding van. Het erhaave Museum in Leiden er woensdag 23 oktober in ïslaagd op de beroemde vei- ng van Sotheby een draagba- telescoop uit 1770 te be- aachtigen. zo schreef veiling- orrespondente Geraldine lorman. Het museum telde 2.000 Engelse ponden (net een 100.000 gulden) neer voor sterrenkijker. Maar dat eld werd met plezier betaald. Het ontbreken van deze tele- Boop in onze verzameling ebben we altijd als een groot emis ervaren".aldus me- rouw E. Dekker, van de af- eling astronomische collecties an museum Boerhaave. Vol- ens haar beschikt geen enkel ïuseum in Europa over een ergelijk bijzonder apparaat. let was mevrouw Dekker die orige week woensdag in Lon en het astronomische bedrag oor de telescoop uitgaf. Boer- laave moest zich een extra fi- anciële inspanning getroos- Bn, want volgens Geraldine torman had het veilinghuis e opbrengst van de antieke ijker op 15.000 tot 20.000 lond geschat. Dat de prijs aan merkelijk hoger is uitgevallen leeft volgens mevrouw Dek- :er te maken met het feit dat nog een kaper op de kust vas. Ook het Engels maritiem nuseum wilde het apparaat rg graag aan zijn collectie toe voegen. „Maar we hadden de volledige steun van het minis erie van CRM", verklaart me vrouw Dekker de financiële irmslag van het Leids mu- eum. De gekochte draagbare tele- coop is gemaakt door de En- jelsman Peter Dollond en leeft een zogenaamd drievou- iig-achromatisch objectief. Achromatisch betekent kleur- oos. Vroeger (in de zeventien de en achttiende eeuw) zat g men met het probleem dat bij het gebruik van meer dan één lens een verkleurd beeld ont stond. Dat was hinderlijk bij telescopen en microscopen. Volgens Newton was dit pro bleem niet op te lossen, maar Br waren wetenschappers die het daarmee niet eens waren. Zij wezen op het oog, dat toch ook uit meer lenzen bestaat. HONDERDDUIZEND GULDEN VOOR ANTIEKE TELESCOOP En bij het oog treden immers geen verkleuringen op. John Dollond begon met het zoeken naar de juiste manier om meer lenzen te gebruiken zonder dat er verkleuringen optraden. Zoon Peter zette het werk voort en ontwikkelde de telescoop met het drievoudige achromatische objectief. „Dit is heel belangrijk geweest voor de ontwikkeling van de tele scoop", legt mevrouw Dekker uit. „Daarom wilden we dat apparaat zo verschrikkelijk graag hebben". Overigens slaagden de Engelsen er niet in de microscoop aan te pas sen. Dat lukte de Nederlanders Jan en Hermanus van Deyl (vader en zoon) wel. Boerhaa ve beschikt over een micros coop van Van Deyl. „En ook daarom wilden we die tele scoop naar Leiden halen", al dus mevrouw Dekker. Zij stelt dat de nieuwe aan winst in vele opzichten uniek is. Het apparaat heeft een ope ningshoek van zo'n tien centi meter. volgens Dekker heel bijzonder voor een telescoop uit de achttiende eeuw. Tevens is de telescoop uitgerust met een heliometer-objectief en be schikt hij over een dubbellens- systeem. Men kan de lenzen ten opzichte van elkaar bewe gen en op deze wijze heel pre cies afstanden meten. De draagbare telescoop kan wor den gebruikt voor komeet waarnemingen. Door de passa ge. van Venus over de zon te meten kan een schaal van het heelal worden gemaakt. De kijker heeft tevens een heel vroege micrometer. „Het is de meest complete telescoop die in die tijd kon worden ge kocht", vat mevrouw Dekker samen. „De meeste Dollonds die te koop zijn, zijn gebouwd in de negentiende eeuw. Deze kijker uit 1770 is dus een uniek exemplaar", zegt ze te vreden. De telescoop is overigens nog niet in Leiden gearriveerd. Belangstellenden moeten dus nog even geduld hebben, voor dat de Dollond kan worden bekeken. Mevrouw Dekker verwacht dat de nieuwe aan winst binnen twee weken in Leiden zal worden afgeleverd. KEES VAN HERPEN Henny Huisman Play-back presentator Henny Huisman treedt morgen avond bij garage Janson aan het Levendaal op als pomp bediende. Janson bestaat 15 jaar. Hij heeft zijn vestiging verbouwd en heeft om dat te vieren Huisman naar Leiden gehaald. De presentator gaat om zeven uur aan het werk. Op 1 november en op 2 no vember staat een formule 1 wagen bij de garage. LVC De Britse band The Neurotics treedt vrijdagavond 1 no vember op in het Leids Vrij- etijds Centrum (LVC) aan de Breestraat. De toegangsprijs bedraagt f7,50. Zaterdaga vond speelt de Noordholland se formatie A valance in het LVC. Behalve dansmuziek presenteert deze groep ook hard-rock. De entree voor dit optreden bedraagt 3,50. Het optreden begint om elf uur. Modelboten De Leidse Modelboten Club houdt zondag 3 november in het Vijfhovenhuis aan de Hof laan 169 de jaarlijkse ten toonstelling van varende scheepsmodellen. Er zijn di verse soorten vaartuigen te zien, zoals haven- en zeesle pers, politie- en marinevaar tuigen, jachten, blusboten, reddingsboten en speedboten. Tevens worden videofilms over verschillende schepen vertoond. Belangstellenden kunnen van 's ochtends elf tot 's middags vijf uur terecht in het Vijfhovenhuis. Disc-jockey In jongerencentrum Stats aan de Haarlemmerstraat 73C 071-142136wordt een disc- jockeywedstrijd gehouden. Belangstellenden kunnen zich hiervoor tot 15 novem ber inschrijven. Vrouwenboeken week Boekhandel Gaia aan de Pie- terskerkchoorsteeg 1 heeft in het kader van de Vrouwen boek week ook in Leiden een aantal activiteiten op poten gezet. Zaterdagmiddag 2 no vember om één uur gaat de boekenweek van start met een feest bij Gaia. Verder staat onder meer een aantal films in het Kijkhuis, Volks huis en het LVC op het pro gramma. Donderdag 7 no vember wordt vanaf acht uur bij de SSR aan de Hoge Woerd een literaire avond gehouden. De Vrouwenboe ken week wordt zaterdag 9 november afgesloten met een feest in het Leids Volkshuis. Nadere informatie is bij Gaia verkrijgbaar. Arrestant je alsnog opgepakt LEIDEN Het 14-jarige arrestantje dat twee weken geleden uit het Leidse politiebureau wist te ontsnappen, is gistermiddag op nieuw in de kraag gevat. Het jeugdige inbrekertje is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. De jongen, een zeer goede bekende van de politie, werd twee weken geleden aangehouden toen hij wilde inbreken in een pand aan de Herenstraat. Hij op de binnenplaats van het bureau naar een auto gebracht, maar zag kans om onder een naar bene den bewegende roldeur weg te glippen. LEIDEN/LEIDERDORP De subsidieverlening aan het Leids dierenasiel wordt door de gemeente Leiderdorp volgend jaar op de oude voet voortgezet. Leiderdorp, dat jaarlijks 6500 gulden aan het dierentehuis geeft, vindt dat het asielbestuur het werk naar behoren vervult. De ontslagaanvraag voor asielbeheerder W. Tiele is een zaak tussen het bestuur en Tiele, meent de heer W. van Winterswijk van de gemeente Leiderdorp. De gemeente Leiden laat volgende week weten wat er met de subsidie aan het asiel gaat gebeuren. Leiderdorp is overigens boos op de Leidse Dierenbescherming. Volgens de Dierenbescherming zou het ontslag van Tiele het faillissement van het asielbestuur betekenen. De Dierenbescher ming berekent de totale kosten van dit ontslag op 300.000 gulden en zegt dat het asielbestuur dit bedrag niet kan opbrengen. „Deze berekening is hier in het verkeerde keelgat geschoten", aldus Van Winterswijk. „Het zijn slagen in de lucht. Daar word je eng van". De Dierenbescherming heeft deze berekening op papier gezet en aan de kantonrechter gestuurd. De kantonrechter beslist bin nenkort over het ontslag van Tiele. In deze brief staat tevens dat de gemeentebesturen van Leiden en Leiderdorp wakker zijn ge worden en zich zijn gaan afvragen of het nog wel zinvol is zo'n ondemocratisch asiel bestuur te subsidiëren. „Wij zijn al heel lang wakker", meent Van Winterswijk. „De Dierenbescherming meent te moeten zeggen wat wij moeten doen en schrijft dat ook nog eens aan de kantonrechter". Leiderdorp zal de kantonrech ter een brief schrijven waarin een en ander wordt rechtgezet. Fakir op symposium over pijn LEIDEN Een echte fakir zal vrijdag in Leiden een weten schappelijk en zeer serieus symposium over pijn opluisteren. Deze man zal zich echter pas op zijn spijkerbed neervlijen wan neer het congres ten einde is. Zijn optreden is onderdeel van de feestelijke „borrel" na afloop. Het symposium wordt gehouden ter gelegenheid van de 16e dies natalis van de Medische Facul teitsvereniging der Leidse Studenten (MFLS) en heeft van 's- ochtends negen uur tot 's middags kwart voor vijf plaats in het laboratorium voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg 62. Hoe wel pijn een zeer veel voorkomend fenomeen is, is het ver schijnsel nagenoeg onverklaarbaar, zo stelt de vereniging. De MFLS zegt er in geslaagd te zijn een aantal deskundigen op het gebied van pijn en de bestrijding ervan naar Leiden te halen. Zo is de Britse specialist professor dr. Peter Nathan aanwezig. Hij is deskundige op het gebied van de chronische pijn. Jeu de boules set gestolen LEIDEN De gemeente Leiden heeft gisteren aangifte gedaan bij het politiebureau van een gestolen spel jeu de boules. Het col lege van B en W had vorige week donderdag met het college van bestuur van de universiteit een spelletje jeu de boules ge speeld bij de inwijding van het Arsenaalplein. Na afloop van deze „plechtigheid" waren de heren en dames nog even een af zakkertje gaan halen in café de Grote Beer aan de Rembrandt- straat. Het jeu de boules spel werd naar dit cafe meegenomen, maar bij vertrek is men de metalen ballen en het kleine houten balletje echter vergeten. Toen men daar achter kwam was het spel verdwenen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15