Politie Kaapstad treedt harder op N' Weinberger in conflict metlï Navo-landen Aanhangers Bhagwan geschokt Peres wil Palestijnse burgemeesters benoemen Tussentijdse verkiezingen graadmeter aanhang Botha Wiesenthal aanbod varfc Brunner een true .-ia BUITENLAND CeidóeSouiant DINSDAG 29 OKTOBER 1985 PAGINA „SPIONNEN" VRIJGESPROKEN LONDEN Het duurste spiona- geproces in Groot-Brittannië, dat 119 dagen heeft geduurd en 21 miljoen gulden kostte, heeft geen veroordelingen tot gevolg gehad. Zeven militairen werden ervan beschuldigd tijdens hun legering op Cyprus informatie aan de Sovjet-Unie te hebben verkocht. De militairen werden echter op alle punten vrijgespro ken. De vrijspraak betekent een nederlaag voor premier That cher en zal ongetwijfeld nog veel kritiek in het parlement opleve ren. vanwege de „middeleeuw se" manier waarop de verdach ten zijn behandeld. V ogelverschrikker schrikt mensen af BRISBANE De elektroni sche vogelverschrikker van het gemeentehuis van Brisba ne in Australië is weggehaald omdat hij niet alleen vogels maar ook mensen afschrok. Het apparaat was aangebracht als nieuwste middel ter af schrikking van duiven, nadat slangen van plastic en een chemisch prikkelend middel geen effect hadden. Maar vol gens de gemeente was de elek tronische vogelverschrikker tè doeltreffend en hield hij niet alleen de duiven weg, maar leidde tot klachten van de op straat. Brug De waterstand in de Rijn is door de langdurige droog te in het stroom gebied inmiddels de laagste van deze eeuw. Dat is ook goed te mer ken op deze zijtak van de Rijn bij Emmerich. Het veerpontje kan gewoon blijven liggen. Maar ie dereen die van deze ..brug" ge bruik maakt, moet de prijs van een gewone overtocht p betalen. Jong paar vlucht uit Oost-Duitsland MUNCHEN Achtervolgd door de zoeklichten van de Oostduitse grensbewaking is een jong paar uit de DDR er in geslaagd naar West- -Duitsland te vluchten. Een 28-jarige arbeider en zijn 20-jarige vriendin werden bij het klimmen over de versperringen ontdekt door de Oostduitse grensbewa kers. Omdat deze wel de zoeklichten mdar geen wa pens gebruikten, wist het tweetal ongedeerd Westduits grondgebied te bereiken. De Nederlandse Ma Prem Arup betreedt het gerechtshof in Portland na de arrestatie op het vlieg veld Charlotte. (vervolg van voorpagina) PORTLAND Sheela, Ma Anand Puja en Ma Shanti Bhadra zullen worden gehoord over beschuldigingen dat zij de persoonlijke arts van de goe roe. swami Devaraji. hebben vergiftigd. Dat heeft de Ame rikaanse officier van justitie Charles Turner gisteren ge meld. De arts werd twee we ken geleden in een ziekenhuis opgenomen, met vergiftigings verschijnselen. Sheela, de voormalige secreta resse van Bhagwan is ook be schuldigd van het schenden van de Amerikaanse immigra tiewetgeving door schijnhuwe lijken te organiseren. Dezelfde aanklacht is ingediend tegen de Bhagwan. tegen wie een akte van beschuldiging is op gesteld van 32 strafbare feiten. Als hij op alle punten schuldig wordt bevonden, kan de leider van de Rajneesh-beweging worden veroordeeld tot 175 jaar gevangenisstraf en een boete van rond 1,1 miljoen gulden. Toen de twee vliegtuigen gis teren op Charlotte landden om bij te tanken, was de omsinge ling door douaniers al ge schied. De Bhagwan werd met handboeien om van het vlieg veld naar zijn cel geleid. De twee vliegtuigen en een grote geldsom zijn in beslag geno men; er waren meer dan tien boord. De voornaamste beschuldiging tegen de voormalige Rajneesh - -leiding luidt: samenzwering tegen de immigratiewetgeving, die begon in 1980, toen werd besloten de commune van de sekte over te plaatsen van Poona in India naar Antelope, een stadje in Oregon. Rajneesh hield zijn plannen om perma nent in de VS te blijven ge heim. toen hij in 1981 het land binnenkwam. Antelope werd overspoeld door de in rode kleding gesto ken aanhangers van Bhagwan en de plaatselijke autoriteiten hadden het herhaaldelijk aan de stok met de leiding van de sekte, en vooral met Sheela. Na de splitsing van de sekte verklaarde Sheela in het Westduitse weekblad Stern dat de voorkeur van Bhagwan voor juwelen en dure auto's de commune in de schuld had ge stoken. Er was 155 miljoen „zoekgeraakt". De federale autoriteiten zijn al meer dan een maand bezig met een onderzoek naar een hele serie strafbare feiten die in Rajneeshpuram zou zijn ge pleegd. De zaak kwam aan het rollen met het vertrek van Sheela. de secretaresse en be drijfsleidster van de 53-jarige Goeroe. Zijn aanhangers toonden zich bij de aanhouding „op zijn zachtst gezegd geschokt", zo verklaarde een Amerikaanse rechercheur. Advocaat swami Prem vroeg de rechter in Charlotte om vrijlating van de goeroe omdat deze te zwak zou zijn voor de gevangenis en hij „in een bijna bacil-vrije omge ving moet leven". „Zijn li chaam kan dramatische scha de oplopen, hij kon niet leven naast mensen die rookten of parfum droegen". Ma Prem Veda, woordvoerder van de Bhagwan-commune in Amsterdam: „We hopen maar dat Rajneesh goed behandeld zal worden. Wij maken ons zorgen over zijn gezondheid". Veda wilde verder geen com mentaar geven op het bericht over de arrestatie van de gees telijk leider. (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV Israël zou erop vertrouwen dat de Jor daanse koning Hoessein kan worden overgehaald om met de nieuwste vredesvoorstellen akkoord te gaan. Volgens het dagblad Haaretz heeft premier Peres in het geheim ontmoetingen gehad met Palestijnen en is hij door hun reacties aangemoedigd. Vooruitlopend op een akkoord met Jordanië zal Israël op de westelijke Jordaanoever een aantal Palestijnse burgemees ters benoemen ter vervanging van Israëlische functionaris sen. Enkele jaren geleden werden veel gekozen Palestijnse burgemeesters afgezet, omdat zij zich met anti-Israelische ac tiviteiten zouden bezighouden. De nieuwe voorstellen van Peres zullen ongetwijfeld ter sprake komen bij de ontmoeting, vandaag, tussen koning Hoessein en PLO-leider Arafat. Vorige week liet koning Hoessein weten dat hij zijn betrekkingen met de PLO wilde herzien na een reeks gewelddadige gebeurtenissen waarbij de PLO direct of indirect betrokken was. Echtscheiding na hondse behandeling BONN Een metselaar uit de buurt van Hannover wil van zijn vrouw scheiden, omdat zij hun hond Cesar verre boven hem verkiest. Cesar krijgt da gelijks uitgelezen hapklare brokjes, terwijl manlief het moet stellen met boterham men en één warme maaltijd per week. Hij is zelfs een keer uit het echtelijk bed geweerd omdat de hond daar al lag te slapen. De onfortuinlijke echt genoot is bij zijn moeder inge trokken en heeft een advocaat in de arm genomen om de scheiding te regelen. In het Engelse Tam worth heeft een echtpaar eindelijk tot echtscheiding besloten, na dat zij twaalf jaar alleen door middel van schriftelijke bood schappen met elkaar hadden gecommuniceerd. Ten langen leste schreef de vrouw haar man de boodschap: „Ik wil scheiden", waarop deze per omgaande antwoordde: „Goed. Ga naar advocaat". SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1121) De volgende ochtend liep de baardige Ja nos de woeste houthakker door de dichte bos sen naar Boecograd. Een warrige pruik dekte zijn kale schedel en een wilde baard onttrok zijn grafelijke trekken aan het oog. „Ik zal Sjeems Pond helpen zo goed als ik kan," mompelde hij. ..Hoe zat het ook weer precies? Volgens Sjeems heeft een zekere smidje Verholen de plaats in genomen van een zekere Pjotr Nogrottr. Dat ging heel gemakkelijk, want de smid en Pjotr zijn dubbelgangers. Waar smidje Verholen pre cies uithangt, weten we niet, en zoek zo'n man dan maar eens op in zo'n grote stad als Boeco grad, met zijn duizenden straten en lanen, steegjes, pleintjes en slopjes. Maar..., wel bliks katers! Het meest onopvallend zou het natuur lijk zijn, als de smid zijn intrek nam in Pjotr's eigen woning. De vraag is nu: waar wóónt Pjotr?" Zo peinzend en piekerend bereikte de Graaf van Lmborg Strom de eerste huizen van de oude binnenstad, toen zijn oog op een telefooncel viel. „Natuurlijk!" mompelde hij. „Een vent als Pjotr Nogrottr heeft telefoon. En als-ie geen geheim nummer heeft, staat-ie In de gids." De Graaf stapte dus kwiek de telefooncel binnen en vond al gauw wat hij zocht. Een zeke re P. Nogrottr was woonachtig in de Ganzengas nummer 7... Met frisse moed ging Janos de houthakker weer op pad en nog geen kwartier later bereikte hij de Ganzengas. een stokoud steegje in het hartje van de oude binnenstad. „En nu op naar nummer 7," mompelde de Graaf, „Zal mij benieuwen of de smid daar wer kelijk is..." VERGADERVERBOD VOOR ANTI-APARTHEIDSGROEPEN KAAPSTAD De politie in het gebied van Kaap stad heeft 102 anti-apart heidsorganisaties verbo den bijeenkomsten te hou den en een harder optre den aangekondigd tegen de schoolboycot door kleurlingen. Het samen scholingsverbod geldt voor burgerlijke, religieu ze, politieke en studenten organisaties. De maatregelen voor het on derwijs bepalen dat leerlingen tijdens schooluren alleen in de klas mogen zitten en na schooltijd thuis moeten blij ven. Verder zijn tijdens de schooluren alle activiteiten verboden, die niet direct met het onderwijs te maken heb ben. Duizenden kleurlingen studenten in het Kaap-gebied hebben de afgelopen weken geweigerd naar school te gaan. Ze hebben aangekondigd dat ze niet zullen terugkeren, tot dat de examens aan het eind van het jaar worden uitgesteld. „Het is een extreme provocatie om van studenten te verwach ten dat ze examens gaan doen onder toezicht van politie of militairen", aldus een woord voerder van de vakbond van leraren in de West-Kaap. De meeste van de 102 organi saties die onder het verbod vallen zijn aangesloten bij het Verenigd Democratisch Front (UDF), dat eveneens getroffen is door het vergaderverbod In de afgelopen 24 uur zijn ze ker vijf mensen, onder wie drie politieagenten, om het le ven gekomen bij ongeregeld heden in Kaapstad en de oos telijke Kaap-provincie. In der tien zwarte en kleurlingenwij- ken deden zich rellen voor, waarbij 80 mensen werden ge arresteerd. Bisschop Desmond Tutu heeft gezegd dat als de Zuidafri- kaanse regering niet binnen een half-jaar begint met de af schaffing van de apartheid, hij zal oproepen tot economische JOHANNESBURG Blanke Zuidafrikaanse kiezers zullen morgen bij tussentijdse verkiezingen in enkele kleinere kiesdistricten duidelijk kunnen maken, hoe zij denken over de manier waarop president Botha de huidige crisissituatie in Zuid-Afrika aanpakt. In zet van de verkiezingen zijn vijf zetels in de 178 le den tellende blanke ka mer van het Zuidafri kaanse driekamer-parle- ment, die op dit moment in handen zijn van de re gerende Nasionale Partij (NP) van president Botha. De NP moet in de vijf kiesdis tricten (Springs, Sasolburg, Port Natal, Bethlehem en Vry- burg) op zware concurrentie rekenen van de Conservatieve Partij en van de Herstigte Na sionale Partij. Deze twee ex treem rechtse partijen hebben in vier van de vijf kiesdistric ten besloten samen te werken in hun poging de Nasionale Partij uit te schakelen. De tijden zijn de NP, die sinds 1948 Zuid-Afrika bestuurt, niet bepaald gunstig gezind. De rellen in de zwarte woon wijken duren nu al meer dan een jaar en de afgelopen we ken heeft het geweld zich uit gebreid naar de blanke buiten wijken. Ook op economisch gebied gaat het slecht met Zuid-Afrika. De werkloosheid is sinds 'vorig jaar met meer dan honderd procent gestegen en de rand staat nog maar een fractie hoger dan eind augus tus, toen de crisissituatie zorg de voor de laagste koers aller tijden. In die maand waren de aandelenmarkt en de interna tionale beurs van Zuid-Afrika tijdelijk gesloten en besloot Botha het afbetalen van de Zuidafrikaanse buitenlandse schuld op te schorten. De drei ging van economische sancties tegen Zuid-Afrika lijkt ook steeds dichterbij te komen. Het hervormingsbeleid van president Botha het af schaffen van de wet die sek sueel contact en huwelijken verbiedt tussen mensen van verschillend rassen, van de wet op multi-raciale politieke partijen, zijn belofte het Zuida frikaanse staatsburgerschap van ongeveer tien miljoen zwarten te herstellen en de zwarte bevolking meer zeg genschap te geven in nationale aangelegenheden heeft hem van de ultra-rechtse par tijen in zijn land vervreemd. Aan de andere kant voldoen deze wijzigingen nauwelijks aan de eisen van de zwarte be volking. Een grote overwinning van ul tra-rechts morgen zou presi dent Botha voor nieuwe pro blemen plaatsen. Maar ook de Afrikaner intellectuelen en de zakenwereld beginnen het vertrouwen in hem te verlie zen. De studentenbond van de universiteit van Stellenbosch heeft gestemd voor overleg met het verboden ANC en het afschaffen van het verplicht gescheiden wonen van de ver schillende rassen, twee zaken waar president Botha fel op te gen is. Het standpunt van ultra-rechts spreekt duidelijk uit een ver kiezingsleuze van de Herstigte Nasionale Partij (HNP) in Sa solburg. Daar is de leuze van de NP „Nadenkenniet schieten" veranderd in „Schie ten niet nadenken". Louis Stofberg, lijsttrekker van de HNP. „We worden aangeval len. Sancties zijn een vorm van oorlog. Het ANC, een communistsische organisatie, voert al zeventien jaar lang oorlog tegen ons. En deze ver rotte regering durft ons nu te vertellen dat we moeten na denken en ons niet mogen verdedigen". Een belangrijke factor bij de verkiezingen is een onlangs gesloten huwelijk tussen een blanke man en een gekleurde vrouw in Sasolburg. De HPN heeft onder de blanke kiezers pamfletten verspreid met daarin de vraag, of ze dit echt paar in hun straat zouden wil len hebben en of ze het echt leuk zouden vinden, wanneer hun kinderen met de kinderen van het gemengde echtpaar op een school zouden zitten. Mijnwerkers bedolven op Filipijnen MANILA In de Zuidfi- lipijnse provincie Davao del Norte zijn zondag on geveer honderd mijnwer kers bedolven na een aardverschuiving. Militai re autoriteiten hebben dit gisteren bekendgemaakt. Zeven lichamen zijn inmiddels geborgen en zeven overleven den zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De aardver schuiving was het gevolg van zware regenval. Het mijnwer kersdorp Diat, waar de aard verschuiving zich voordeed, ligt niet ver van Mount Diwa- ta, waar op eerder deze maand 123 mensen onder een mod derlaag bedolven werderi en om het leven kwamen. In het gebied graven duizenden goudzoekers tunnels in de ber gen, die bij regen instorten omdat ze niet worden gestut. Gevechten tussen het Filipijn- se leger en guerrilla's, die een einde willen maken aan het regiem van president Marcos, hebben de afgelopen dagen aan vijftig mensen het leven VS WILLEN SOVJETS SCHERP VEROORDEL (Van c Vervolg (ISSEL correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Amerikaanse minister van defenjjaa°~^ Weinberger zal vandaag en morgen zijn Navo-colleg^t geh die in Brussel bijeenkomen in de Nucleair Plannihgen d< Group, proberen over te halen de Sovjet-Unie scherplse kru veroordelen wegens het verbreken van ontwapening*"^111' akkoorden. In Brussel wordt aangenomen dat WeLrekl"nd berger niet in zijn opzet zal slagen. bende Sovjet-Unie uitspreken. De andere NAVÓ-partners vinden geen gelukkig idee om vlak voor de topontmoeting tussj^ |J Reagan en Gorbatsjov olie op het vuur te gooien. Weinberg wil de Sovjets veroordelen omdat zij volgens hem wapenbept 1 kingsverdragen hebben geschonden. Ook de Nederlandse miiOf^l ter van defensie De Ruiter voelt momenteel niets voor een vp^^ oordeling van de Sovjet-Unie. Hij zal zich tot Weinberger ric ten met vragen over de politiek-strategische aspecten van S|q HA/ Wars en uitleg geven over het Nederlandse SDI-standpunt. van d De Ruiter wil vragen spoed te betrachten met de „consultalfenfabr procedure" rond het afstoten van enkele van de zes Nederlandse ma kerntaken, zoals dat voorgesteld gaat worden op 1 november, )amete< gelijk met de beslissing over het plaatsen van 48 kruisraket|racjj0 in ons land. De Ruiter zal vragen de consultatieprocedure bys 1982 nen een maand afgerond te hebben, zodat de Tweede Kanjtichtn zich nog dit jaar kan uitspreken. Normaal duren dergelijke pt(en bi< cedures zeker drie maanden. jnethoc Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft verklaard dati niet Sovjet-Unie zijn voorraad chemische wapens vergroot en ond^rkjng zoek verricht naar nieuwe chemische wapens, die door besch^tbeeli mende maskers en pakken heen kunnen dringen. affect De Soviet-Unie heeft zich volgens het Pentagon voorbereid «i^ne in geval van oorlog tot ver achter het front aanvallen uit te v<f, ren met chemische raketten en bommen, terwijl de NAv slechts verouderde artilleriegranaten met een kort bereik afschieten. Het rapport van het Pentagon dient ter ondersteuning van l|kauwj verzoek van president Reagan aan het Congres, geld te gevp. Can voor de aanmaak van chemische wapens. De VS hebben sinoekt b 1969 geèn chemische wapens meer geproduceerd. vakan kort ZOU ZICH OVER lns°™ WILLEN GEVEN Lndu kkelen Een niet-gedateerde foto van Alois Brunner, die zich in Syrië bevindt. WENEN/MUNCHEN „Een truc". Zo noemt nazi-ja ger Simon Wiesenthal het aanbod van oorlogsmisdadi ger Alois Brunner, die bereid zou zijn zich voor een in ternationale rechtbank te verantwoorden voor ziy^-y^ misdaden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het Duitse weekblad Bunte publiceerde gisteren een intei view met de 73-jarige Brunner, die in de oorlog de rechtei hand was van Eichmann. Volgens Bunte heeft Brunner g6^ I zegd: „Ik ben bereid mij ter beschikking te stellen van eeil internationale rechtbank. Alleen Israël krijgt mij niet ir handen. Een tweede Eichmann word ik niet". Brunner woont sinds 1954 als de zakenman Georg Fischer ij-QSTi Syrië. Hij is zwaar invalide als gevolg van twee aanslage{.s Vaj door middel van bombrieven, waarschijnlijk gepleegd doc£erp de Israëlische geheime dienst. Hij wordt sindsdien b^, van schermd door Syrische veiligheidsagenten. pn jn In Bunte geeft Brunner toe dat hij jodentransporten heeft géeg-ga organiseerd, maar hij zegt daarover geen enkele spijt te hebaat. 2 ben. Sterker, hij is nog steeds van mening dat de joden dgstgei wortel zijn van alle kwaad ld sej Alois Brunner werd na de oorlog door zowel Britse als Amemen rikaanse troepen aangehouden en geïnterneerd, maar nien ter herkend. Later week hij via Amsterdam, Rome en Egyptt de uit naar Syrië. Een aantal landen heeft Syrië om zijn uitievgrnarl ring gevraagd, maar op die verzoeken is nooit gereageerd, ichtin •ange sluit. Vliegtuig Na negen jaar research en ontwikkeling heeft dit Japanse vliegtuig, de „Asuka", gisteren if Gifu z'n eerste vlucht gemaakt. Het vliegtuig heeft om op te stijgen en te landen veel mindej meters nodig dan gewone vliegtuigen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4