Wooldrik: „Ontruiming eerste stap naar democratie" Overheid stoot geen enkele taak af Penningmeester vergokt meer dan anderhalve ton Leraar die lid is van CP hoort niet op school KERS BESCHOUWEN STAATSLIEDENBUURT ALS EIGEN VRIJSTAAT Vervalsers merkkleding opgepakt I Van Houwelingen wil Europees vliegtuig als opvolger F16 iÏÏTTTMÏlKl Drie kwart scholen heeft medezeggenschapsraad Tsjechen vragen asiel Hasj in bloemen Saidó&Qowawt DINSDAG 29 OKTOBER 1985 PAGINA 3 Acties Amsterdamse brandweer uitgebreid AMSTERDAM De acties bij de Amsterdamse brand weer hebben zich vanmorgen uitgebreid tot alle veer tien kazernes in de hoofdstad. Bijna alle 800 brand weerlieden die Amsterdam telt hebben zich achter de actie geschaard. Een woordvoerder van de protesteren de brandweerlieden heeft dat meegedeeld. De kazernes zijn bezet en in afwachting van concrete toezeggin gen over onder andere een verlofregeling en de sala riëring worden geen dienstverlenende taken meer door de brandweer verricht. Onder dienstverlening wordt verstaan het openmaken van deuren, leegpom pen van kelders, wegslepen van auto's voor de politie en dergelijke. Dit soort karweitjes betekenen volgens de woordvoerder over het algemeen een dagtaak voor de brandweer. Hij benadrukte dat de hulpverlening, het blussen van branden en dergelijke wèl gewoon zal worden uitgevoerd. Scholieren staken tegen uitwijzing mede-leerling AMSTERDAM Ongeveer driehon derd leerlingen van de Derde Techni sche School in Amsterdam hebben gis teren gestaakt en gedemonstreerd te gen de dreigende uitwijzing van hun 18-jarige mede-scholier Soepono Zin- godikrono naar Suriname. De leiding van de school staat achter het protest. De Surinaamse jongeman zit in de eindexamenklas. Het is mede daarom oneerlijk om hem uit te wijzen, aldus de adjunct-directeur van de school. Zingodikrono zal vrijdag het land moeten verlaten. Hij is sinds 1982 in Nederland en woont bij zijn broer, die volgens de demonstrerende scholieren ook in zijn onderhoud voorziet. Laatste daling waterstanden ARNHEM Het water in de grote rivieren daalt nog steeds. De Rijn had gistermiddag bij Lobith een stand van 7.49 meter, vier centi meter lager dan afgelopen zaterdag, toen het laagte-record van de afgelopen honderd jaar werd gebroken. De totale daling van vandaag is naar verwachting twee centimeter. Daarna zullen volgens Rijkswaterstaat in Arnhem de waterstanden zich stabiliseren of mogelijk weer iets stijgen. De scheepvaart ondervindt nog steeds geen onoverkomelijke problemen van de lage rivierwaterstanden. Inmiddels wordt bij de stuwen in Hagestein zo nu en dan extra water doorgelaten om vanuit zee oprukkend zout water terug te dringen, die anders een deel van de drinkwatervoorzie ning in gevaar zou kunnen brengen. Verbod op meer kabeljauwvangst DEN HAAG Nederland se vissers die niet in het be zit zijn van een „kabeljauw document" mogen niet meer vissen op kabeljauw in de Noordzee en de Noor se Zee. Staatssecretaris Ploeg van landbouw en vis serij heeft hiertoe besloten omdat de vissers hun toege stane vangsthoeveelheid van 23.341 ton kabeljauw hebben bereikt. Om dezelf de reden is ook het vissen op koolvis in de Noordzee, de Noorse Zee, het Skager- rak, Kattegat, Sont en Belt en de Oostzee verboden. t| 'ervolg van de voorpagina) STERDAM Maan- dia Jenlang werd Amsterdam len £kenmerkt door een voor por de stad bijna onna- vooiiurlijke rust. De geweld- het idige acties van de afge- ipen dagen, die gepaard ingen met tal van brand- ,ellichtingen en met botsin- '*in tussen honderden akers en de ME, maak- n aan deze rust een hard inde. De spanningen lie- n hoog op, zeker toen kraker Hans Kok over- in een politiecel. Het liet er naar uit dat politie n brandweer de komen- ?n zcje dagen nog wel de han en vol zullen hebben aan actievoerders. Maar ajvat kan er allemaal mis lijn in één buurt, dat heel maa Amsterdam ervan te lij- rak<|en heeft? fout' „Dit is geenszins pure balda digheid. De Staatsliedenbuurt is een principezaak en dat zal heel Nederland weten. Dat nu in Amsterdam de vlam in de pan is geslagen komt niet zo zeer door de dood van onze vriend. Het heeft ons verzet er wel feller op gemaakt. Tot het tegendeel is bewezen houden we de politie verantwoordelijk voor zijn overlijden. En we gaan net zo lang door met het in brand steken van gemeen tegebouwen tot onze eisen zijn ingewilligd", zegt Evert, lid van de woongroep Staatslie denbuurt en tegelijk spreek buis van de krakers. Met an dere woorden: er moet een volledig en onafhankelijk on derzoek komen door een door de krakers aangewezen arts naar de doodsoorzaak van Hans Kok. Verder moet de donderdag met veel moeite ontruimde woning weer wor den teruggegeven aan de bij standsmoeder en haar kind. Ook moet de politie worden teruggetrokken uit de Staats liedenbuurt en alle gearres teerde krakers moeten worden vrijgelaten, zo eisen de kra kers. „We willen een stukje autono mie om nog iets van deze buurt te maken; burgemeester Van Thijn doet niets anders dan extra politie op ons afstu ren", zegt Norbert, ook lid van de woongroep. Hij laat er geen twijfel over bestaan dat de da ders van de zogeheten „pri- kacties" onder zijn directe vrienden en kennissen moeten worden gezocht. Daarmee de Amsterdamse officier van jus titie Wooldrik de koude rillin gen bezorgend. „De redelijk heid is zoek. Vroeger ging het nog om het dwarszitten van huisjesmelkers, maar dat bijna idyllische in de krakersbewe ging lijkt wel verdwenen. Het kranen is sterk van karakter veranderd", zegt Wooldrik, die wijst op de „zeer geïsoleerde samenleving" die de krakers vormen. Officier van justitie Wooldrik: Het kra ken is sterk van ka rakter veranderd". Het maatschappijk draagvlak voor de acties ontbreekt vol gens Wooldrik geheel. Maar de branden en geweldplegingen staan volgens de harde kern in de Staatsliedenbuurt zeker niet op zichzelf. Wat dat be treft is er een groot verschil met de geruchtmakende „los se" ontruimingen van onder i :I - Ipiif mmm *-<*■' m Ook deze j IJsfiilk1 telefooncel moest 't het afgelopen weekeinde ontgelden tijdens krakers IB 1mr> demonstraties. i meer de Vogel Struvs in 1980 en Singel 114 vorig jaar. De Staatsliedenbuurt heeft vrijwel zeker de meeste kraakpanden in Amsterdam, namelijk 1500 op een totaal van 7000. Een be langrijk deel van de buurtbe woners is werkloos en moet rondkomen van een minimu muitkering. De Rioolrat „De buurt verpauperde de laatste jaren in een hoger tem po dan de beruchte Pijp en de Dapperbuurt. Winkels moes ten sluiten, een wijkcentrum onderging hetzelfde lot. We zullen wat aan deze buurt gaan doen", zegt Evert. Resul taten zijn er, maar het zijn slechts druppels op een gloei ende plaat: een theater, een café (De Rioolrat), een gezond heidscentrum en een nieuw opgezet wijkcentrum. „Er is nog altijd veel mis. Daarom hebben we in decem ber 1984 een wijktribunaal ge houden, waar we alle klachten op een hoop gegooid hebben. Burgemeester Van Thijn zou binnen zes weken reageren. Dat duurde al met al zes maanden, maar het enige dat de buurt kreeg was de inde ling in een nieuw politiedis trict met tachtig agenten onder leiding van commandant B.D. Visser, bekend van de ontrui ming van de Vogel Struys", al dus de krakerswoordvoerder. Volgens een in krakerskrin gen circulerende gemeentelij ke notitie moest Visser orde op zaken stellen. Ontruimingen dus en een einde aan de jaren bestaande status quo, zo luidde de conclusie in krakerskrin gen. „Precies", zegt officier van justitie Wooldrik. „Ik heb sterk het idee dat ze in de Staatsliedenbuurt vorige week op een aanleiding zaten te wachten om er weer eens lek ker tegen aan te gaan. Te laten zien dat ze de baas zijn. En in derdaad, jarenlang hebben ze daar hun gang kunnen gaan. Huur, gas en licht werden niet betaald, openbaar vervoer en kabel-tv evenmin. Woongroe pen van krakers distribueren de woonruimte. Het is zo lang zamerhand een stad in een stad geworden. De politie gaat daar nu een eind aan maken en de krakers zien de aantas ting van hun macht natuurlijk met lede ogen aan. We gaan terug naar de oude verhoudin gen, zoals die overal in Neder land gelden, namelijk die waarin een democratisch ge controleerd bestuur de lakens uitdeelt. Zo moet de ontrui ming van vorige week ook worden gezien: een eerste stap op weg naar democratie", al dus Wooldrik. ARJEN VAN DER SAR 'Ruim miljoen ulden voor jntwikkeling roeven tonder dieren ra DEN HAAG Minister Deet- van onderwijs en weten- pj. ichappen heeft in een brief )lk aan de Tweede Kamer toege- Azegd 1,2 miljoen gulden be- kbaar te stellen voor de ja- bet^ en 1985-1989 voor het ont- vikkelen van alternatieven mpepoor dierproeven. ?rad an n een notitie geeft Deetman jjyp zier alternatieve proeven aan: n-vitro testen, onderzoeken net behulp van kunstmatig in Morieven gehouden weefsels of cellen; ontwikkeling van ma thematische modellen of com- jutermodellen voor het na- >°otsen van bijvoorbeeld bio- ,ap chemische of toxicologische >rocessen; het gebruik van de idw nens a's proefobject of mense- ijk weefsel; en ten slotte het ;ebrüik van nieuwe biologi- che of biotechnologische ont- vikkelingen. Walrus te water De veelbesproken nieuwe onderzeeër Walrus, is gisteren bij de RDM-werf in Rotterdam gedoopt door mevrouw Lubbers, de vrouw van de minister-president, en te water gelaten. De boot wordt op de foto naar een ander dok gesleept, waar hij zal worden afgebouwd om half april 1987 zijn eerste proefvaart te kunnen maken. De prijs van de onderzeeër, die opliep van 450 miljoen naar 940 miljoen, is de aanleiding geweest voor het ontstaan van de zogenaamde Walrus-affaire. Die leidde ondermeer tot een vrijwel geheel nieuwe top bij de marine. Christelijke werkgevers kapittelen kabinet: (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De christelijke werkgeversorganisatie NCW vindt dat de overheid in plaats van taken af te stoten of uit te besteden (privatisering), steeds meer nieuwe werkzaamheden naar zich toetrekt. NCW-di- recteur prof. drs. J. Weiten- berg zei gisteren op een pers conferentie' van zijn organisa tie in Den Haag dat van de doelstelling van het kabinet om een aantal overheidsdien sten over te hevelen naar het bedrijfsleven, de afgelopen drie jaar weinig terecht is ge komen. „Sterker nog, de over heid heeft zijn serviceverle ning aan het publiek juist ver der uitgebreid", aldus Weiten- berg. Hij noemde als voorbeeld de belastingtelefoon, die begin dit jaar door het ministerie van fi nanciën werd opgezet als ge volg van de gecompliceerde tweeverdienerswet. Andere nieuwe diensten, waarvan de uitvoering volgens de NCW- directeur makkelijk voor re^ kening van het bedrijfsleven had kunnen komen, zijn het ophalen van bedrijfsafval door de gemeente-reinigingsdien- sten en het opnemen van reis verzekeringen en expresse diensten in het PTT-pakket. Alleen op lokaal niveau is de privatisering enigszins van de grond gekomen. Volgens Wei- tenberg is dit met name het gevolg van financiële proble men van vele gemeenten. Het NCW constateert dat van de veertien diensten die begin 1982 door het kabinet werden gepresenteerd alszijnde ge schikt voor privatisering, er nog niet één in uitvoering is. Weitenberg zei ook niet te verwachten dat dat deze kabi netsperiode nog zal gebeuren. Als één van de oorzaken hier voor noemt het NCW „de ij- zersterke rechtspositie" van de ambtenaren en de 'grote in vloed van de ambtenarenbon den, gecombineerd met het be perkte enthousiasme van de bewindslieden. Dit heeft vol gens het NCW tot gevolg dat in plaats van privatisering de gedachten uitgaan naar over- heids-NV's, zodat men onder de veilige paraplu van de overheid kan blijven werken. „Daarbij staan behoud van de ambtenarenstatus en handha ving van de monopoliepositie voorop", aldus de NCW-direc- teur. WESTMAAS De poli tie van Dordrecht heeft gisteren drie mensen aangehouden voor het vervalsen van merkkle ding. Ze waren in een garagebox in Westmaas bezig jogging-pakken te bedrukken met een ge deponeerd merk van V&D. Twee van de drie waren op 18 september al aange houden voor dezelfde be zigheden in Klaaswaal, waar ze een groter bedrijf hadden met vijf persen en 25 zeefdrukken. In West maas waren ze opnieuw begonnen met één pers en tien zeefdrukken, waar mee artikelen konden worden bestempeld alsof ze van Yves St. Laurent, Saint Tropez Plage en Mickey Mouse waren. DEN HAAG Staatsse cretaris Van Houwelingen defensie heeft een Voorkeur voor een Euro- es gevechtsvliegtuig als bpvolger voor de F16. vervanging van de F16 gaat overigens pas tegen het eind van de jaren negentig spelen. De concurrentie van gelijkwaardige Amerikaanse vliegtuigen is overigens niet bij voorbaat uitgesloten, zo heeft Van Houwelingen in antwoord op schriftelijke vra gen van de PvdA-fractie laten weten. Vier Europese landen (Enge land, West-Duitsland, Italië en Spanje) zijn momenteel bezig met het ontwikkelen van een Europees gevechtsvliegtuig. Frankrijk deed tot voor kort ook mee, maar haakte af na meningsverschillen over het te ontwikkelen vliegtuig-type. Frankrijk zal nu mogelijk een eigen vliegtuig gaan ontwik kelen. De voorkeur voor een Europees gevechtsvliegtuig als opvolger van de F16 past vol gens de staatssecretaris in het huidige beleid van materieel- aanschaffingen, waarbij de ontwikkeling en produktie bij voorkeur in een Europees sa menwerkingsverband worden gerealiseerd. 29 oktober Prins Claus brengt een werkbezoek aan Noord-Je- men in zijn functie van bij zonder adviseur voor ont wikkelingssamenwerking. Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven verblijven op uitnodiging van de NASA tot 3 november in de Verenigde Staten. Mor gen wonen zij op de basis Cape Canaveral de lance ring bij van het ruimteveer Columbia met aan boord de Nederlander Wubbo Ockels. Aansluitend bren gen zij een bezoek aan het vluchtleidingscentrum van de NASA in Houston en het Smithsonian Aerospa ce Museum in Washington. RIJSWIJK Drie kwart van de Nederlandse scholen beschikt thans over een medezeggenschapsraad. Met name schoolfusies blijken vertragingen te veroorzaken. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het Instituut voor Toege paste Sociologie (ITS) in Nijmegen in opdracht van de toetsings commissie Wet Medezeggenschap in het Onderwijs (WMO) heeft ingesteld naar de praktische toepassing van de wet. De WMO bepaalt dat vanaf 1 februari 1984 elke school een medezeggens- raad moet hebben waarin het personeel, de ouders en soms ook de leerlingen zijn vertegenwoorigd. Uit het onderzoek blijkt verder dat ongeveer de helft respectie velijk een derde van de schoolleiders in het primair en het voortgezet onderwijs (met inbegrip van het HBO) vindt dat de medezeggensraad niet of nauwelijks bijdraagt aan de kwaliteit van de besluitvorming op school. Het volledige rapport van het ITS verschijnt aan het eind van het jaar. De toetsingscommissie heeft uit de interimrapportage van het instituut nog geen be leidsconclusies kunnen trekken. De ITS-rapportage is opgeno men in een nota die de toetsingscommissie gisteren aan staatsse cretaris van Leijenhorst (onderwijs) heeft aangeboden. AMSTERDAM Zes Tsje chen zijn het afgelopen week einde in de Amsterdamse ha ven niet teruggekeerd op het Russsische cruiseschip Mikhail Kalinin. Het zestal heeft zeer waarschijnlijk politiek asiel gevraagd in enkele gemeenten in Gelderland. Nederland heeft doorgaans weinig te ma ken met vluchtende Tsjechen, doorgaans zijn het Polen die met behulp van een cruise hier asiel hopen te krijgen. LANDSMEER Een hasjlijn, die via de bloemenveiling in Aalsmeer naar Engeland liep, is door de politie in Lands meer in samenwerking met collega's uit Amsterdam en Engeland opgerold. De hasj die voor Engeland bestemd was werd tussen bloemen verpakt die via Aalsmeer met vracht wagens werden geëxporteerd. In Nederland werden zeven personen aangehouden. Alleen al in ons land werd door de groep drugshandelaars een omzet van 3,9 miljoen gulden bereikt in de afgelopen vier maanden. De lijn naar Enge land leverde nog eens 3,4 mil joen gulden op. VOORTBESTAAN KINDERDAGVERBLIJF PINKELTJE IN GEVAAR VOORBURG De penning meester van kinderdagverblijf Pinkeltje in Voorburg heeft het dagverblijf voor minstens 172.000 gulden opgelicht. Dit bedrag heeft hij in casino's vergokt. De man, een 42-jarige voormalige inwoner van Voor burg en sinds twee jaar in Maassluis wonend, is gisteren in zijn woonplaats aangehou den. Hij heeft, inmiddels be kend. Het voortbestaan van Pinkeltje is door deze fraude ernstig in gevaar gekomen. De man, bouwkundig inge nieur bij TNO in Delft, heeft vanaf april vorig jaar het be stuur en de gemeente Voor burg als subsidieverlener voor gelogen met onjuiste gegevens over de financiële stand van zaken. Voor die tijd blijkt van enige vorm van verduistering of malversaties geen sprake. De man was al sinds 1978 lid van het bestuur en trad in 1980 aan als penningmeester van de stichting kinderdagver blijven. De penningmeester verklaarde tegenover de poli tie het geld te hebben gebruikt om zijn speelschulden in de ca sino's te kunnen betalen. De casino's zou hij hebben bezocht om extra geld voor Pinkeltje bij elkaar te krijgen. Aan dat motief wordt bij de politie en bestuur weinig waarde ge hecht. Ontslag van rechtsvervolging ALPHEN AAN DEN RIJN- /DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft een 28-jari- ge Alphenaar schuldig bevon den aan doodslag, maar ontsla gen van rechtsvervolging. De man zit in een psychiatrische inrichting sinds hij op 23 okto ber vorig jaar in Hazerswoude heeft geprobeerd zelfmoord te plegen door met zijn auto op een tegenligger in te rijden. De bestuurder van die auto kwam om het leven. De Alphenaar bleef ongedeerd. Het vonnis van de rechtbank is conform de eis van de officier van justi tie. Oefening door Peerke Donders LEIDEN De EHBO-vereni- ging Peerke Donders houdt donderdagavond een oefening op het terrein van de houthan del Noordman aan de Haag- weg. De vereniging die zo'n tachtig leden telt, gaat er bij de oefening van uit dat maasa's planken zijn omgevallen, waardoor een aantal mensen gewond is geraakt. Bij de oefe ning wordt gebruik gemaakt van geschminkte mensen. De oefening begint om kwart voor acht. FRIEMELS RECTOR VOOR AMBTENARENRECHTER: UTRECHT „De opvattin gen die De Wijer er als voor aanstaand lid van de Cen trumpartij op na houdt zijn discriminerend en gevaar lijk. Iemand die dergelijke opvat tingen huldigt kan niet op verantwoorde wijze lesgeven op welke school dan ook. Een leraar is geen rij-instruc- teur, maar iemand met een pedagogische taak". Aldus rector G. Erdtsieck van de openbare scholengemeen schap Hendrik Van der Vlist (OSG). Hij werd gisteren uitvoerig on dervraagd door de Utrechtse ambtenarenrechter mr. A. Böuerle-Hetebrij over de rol die hij speelde bij het ontslag van geschiedenisleraar en pro minent CP-lid H. de Wijer. De Wijers advocaat mr. E. Bouw man betoogde voor de ambte narenrechter dat zijn cliënt het slachtoffer was geworden van een hetze, die op touw was gezet door de rector. Ook zou onderwijswethouder C. Pot de zaak te lang op zijn be loop hebben gelaten en De Wijer nauwelijks kans hebben geboden zich fatsoenlijk te verweren, meende de advo caat. Namens de gemeente zei mr. J. Maas dat de schorsing en het daarop volgende ontslag van De Wijer uitsluitend aan het gedrag van het CP-lid zelf te wijten was. Hij bleef on danks herhaalde waarschu wingen zijn collega-docenten tegen zich in het harnas jagen met discriminerende opmer kingen. Ook negeerde hij her haaldelijk een verbod om par tijgenoten op school te ontvan gen en kwam hij om de haver klap te laat. Daardoor was er uiteindelijk een onwerkbare sfeer ontstaan en kon De Wij er niet langer worden gehand haafd. Dat vond niet alleen de rector, maar de hele schoollei ding, aldus mr. Maas.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3