TAFEL Kerkelijk respect voor burgerlijke ongehoorzaamheid zonder geweld Knock wil Lourdes van Ierland worden Duizenden bij zaligverklaring Titus Brandsma foidéc1 KTïïTl kerk wereld Generaal Jezuïten bepleit nieuwe sociale theorie voor de kerk beroepingen >weer brieven ACHTERGROND Eeidaeöomant DINSDAG 29 OKTOBER 1985 PAGINA! Synode van Saksen vóór demilitarisering beide Duitslanden De synode van de regionale Evangelische Kerk van Saksen in de DDR heeft zich uitgesproken vóór totale demilitarisering van zowel de Bondsrepubliek Duitsland als de Duitse Demo cratische Republiek. De synode herinnert aan het feit, dat dit al staat in de overeenkomst van Potsdam van 1945 en is van mening, dat het toen al nastrevenswaardig geachte doel geen utopie mag blijven. De synode zegt sterker gekant te zijn geraakt tegen gewapende militaire dienst, gezien de stationering en tegenstationering van steeds maar nieuwe raketten in Europa. Steeds minder vrijzinnig hervormden grijzing. Enkele jaren geleden waren er nog tussen de 9.000 en 10.000 leden, nu zijn dat er nog maar 6.100, verdeeld over 62 afdelingen. Slechts twee daarvan tellen meer dan 300 leden, 19 hebben er minder dan 50, en 25 tussen de 50 en 100. Samen met de Remonstrantse Broederschap heeft de WH een werk groep gevormd waarin zal worden getracht ondernemers en managers in gesprek te krijgen over hun functioneren in de wereld, aldus het jaarverslag. De dienstverlening aan de leden spitst zich toe op toerustingswerk in de vorm van brochures, videobanden, cursussen en werkgroepen. Wie enkel op zoek gaat naar een roos, ziet nooit de prachtig van de andere bloemen PROF. DR. D. C. MULDER: Als mensen op grond van de uitspraken van de ker ken tegen de plaatsing van kruisraketten in Ne derland tot daden van burgerlijke ongehoor zaamheid overgaan, dan zouden de kerken daar voor niet anders dan res pect moeten hebben. De kerken kunnen een mati gende invloed uitoefenen door erop te wijzen dat zij geweld nooit goedkeuren. Dat verklaarde de voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, prof. dr. D. C. Mulder, maandag. Prof. Mulder meende dat de kerken deelnemers aan acties van burgerlijke ongehoor zaamheid erop moeten wijzen dat ze binnen de orde van de democratie moeten blijven en geen tegengeweld moeten ge bruiken, „want dan kom je in de vicieuze cirkel van geweld dat altijd maar weer nieuw geweld oproept". Hij noemde het weigeren van defensiebelasting een voor beeld van een geweldloze ac tie van burgerlijke ongehoor zaamheid. De Raad van Ker ken heeft eerder dit jaar „res pect en begrip" getoond voor hen die wegens gewetensbe zwaren niet willen meebeta len aan de defensie. Maar de Raad achtte het onmogelijk te pleiten voor een wettelijke re geling, omdat de standpunten binnen en tussen de kerken hierover sterk uiteenlopen. Prof. Mulder noemde het „een heel ellendige zaak" dat het CDA, „dat in zijn statuten heeft staan dat het naar de kerken wil luisteren", juist op het punt van de plaatsing van Prof. Donner: „moeten kerken politiek middel aanwenden?" kruisraketten niet naar de kerken heeft willen luisteren. Hij wees erop dat de activiteit van de kerken op het gebied van de kruisraketten toch re sultaat heeft gehad. „Er is een veel sterkere bewustwording ontstaan van de gevaren van de kernbewapening", aldus prof. Mulder. Machtsmiddel „Het gaat bij burgerlijke on gehoorzaamheid over een po litiek machtsmiddel, evenals bij verzet, opstand of revolu tie. Als burger mag de chris ten ook van zulke machtsmid delen gebruik maken, al zal hij zich uit hoofde van zijn besef der voorlopigheid en ge brokenheid van deze bede ling, van utopistische actie en lichtvaardige verbreking van de rechtsorde onthouden". Dat schrijft prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar in het staatsrecht aan de RU Gro ningen, in de als CIO-publi- katie verschenen brochure Het CIO staat voor Interker kelijk Contact in Overheids zaken. Daarin beraden acht tien kerkgenootschappen zich over tal van aangelegenhe den, voornamelijk de relatie tussen Kerken en overheid betreffende. Het is voor prof. Donner zeer de vraag, of de kerk zich over dat soort acties moet uitspre ken of daartoe zou moeten op wekken. Het gaat immers om een politiek middel en over de vraag of dat, alle omstan digheden overwegende, moet worden aangewend. Dat af wegen kunnen kerkelijke au toriteiten, zoals synodes en bisschoppen, niet van de ker kleden overnemen: dat be hoort nu eenmaal bij de poli tiek, aldus prof. Donner. Die kerkelijke autoriteiten zullen zijns inziens hoogstens kun- ik. Prof. Mulder: „respect" nen vermanen en alleen ver dergaan, als ieder het spreken onmogelijk wordt gemaakt. „In andere landen is dat zeer actueel, bij ons gelukkig niet", aldus de hoogleraar. Paus pleit voor betere relatie met „joodse volk" Paus Johannes Paulus II heeft maandag een krachtig „neen" laten horen tegen elke vorm van antisemitisme, en joden en christenen opge roepen samen te werken en te komen tot een theologi sche uitwisseling. Ten overstaan van het inter nationale liaisoncomité tus sen katholieken en joden herhaalde hij bovendien de uitspraak, dat het Vaticaan positief staat tegenover ver beterde „betrekkingen tussen de Rooms-Katholieke Kerk en het Joodse volk, inclusief alle praktische consequenties vandien". Naar de paus in herinnering bracht heeft het Tweede Va ticaans Concilie twintig jaar geleden verbetering van de betrekkingen tussen beide religies ingeluid met het uit brengen van de verklaring „Nostra Aetate". Niettemin behoort er volgens de paus begrip te bestaan voor het feit, dat na de moord op vele miljoenen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog in ze kere joodse kringen nog voorbehoud wordt gemaakt tegenover theologische con tacten met katholieken. Wederzijds behoort er, be toogde Johannes Paulus II, achting te bestaan voor ie ders geloofsovertuiging. Dat moet ook vast onderdeel zijn van het godsdienstonderwijs, waarbij de eigen identiteit dient te worden geëerbie digd. Pater Kolvenbach: taak voor Jezuïten De generaal van de Jezuïten, de Nederlander pater Hans-Pe ter Kolvenbach, vindt dat er een nieuwe sociale theorie voor de kerk zou moeten worden ontworpen. Hij ziet hierbij een taak weggelegd voor de Jezuïten. Voor de KRO-radio zei hij vandaag dat door het ontbreken van een sociale theorie degenen die iets willen doen voor de armen voor het alternatief staan om ofwel een kapitalistische ofwel een marxistische oplossing te moeten kiezen, de theolo gie van de bevrijding, waar hij positief tegenover staat, biedt geen oplossing voor het vraagstuk van de sociologie of de eco nomie. Wanneer sociologen en economen en mensen van de bankwereld hun beslissingen op basis van het evangelie zou den nemen is dat volgens Kolvenbach belangrijker dan wan neer theologen over de bevrijdingstheologie nadenken, aldus Kolvenbach. Meer dan tienduizend Ie ren trotseerden vorige week het mistige weer en de moerassige grond om de opening bij te wonen van Ierlands vierde inter nationale luchthaven én om de rooms-katholieke priester te huldigen, aan wiens brein dit vliegveld is ontsproten. De 72-jarige monseigneur Ja- Priester Guatemala mag niet meedoen aan verkiezingen Het Vaticaan heeft de pries ter José Maria Ruiz Furlan verboden zich kandidaat te stellen bij de komende ver kiezingen voor een nieuwe burgemeester van de hoofd stad van Guatemala. De aartsbisschop van Guatema- la-stad, mgr. Prospero Pena- dos del Barrio, heeft hem deze week de desbetreffende „notificatio" (verklaring) persoonlijk overhandigd. Pa ter Furlan, die als jonge priester al eerder problemen had met het kerkelijk gezag, heeft laten weten zich niets te zullen aantrekken van het verbod van het Vaticaan. Hij verwees daarbij naar andere priesters die zich eveneens bij de lokale verkiezingen kandidaat hebben gesteld. mes Horan arriveerde eenen twintig jaar geleden in Knock, een geïsoleerd dorpje in een uithoek van de West- Ierse provincie Mayo, waar in 1879 de Maagd Maria, de hei lige Jozef en de heilige Jo hannes aan een aantal inwo ners waren verschenen. Dank zij het organisatorische talent en gevoel voor publici teit van de priester staat er op de plaats van de verschijnin gen inmiddels een basiliek, beschikt Knock tegenwoordig over een museum, vijf souve- trum" en trekt het plaatsje jaarlijks tienduizenden gelovi gen. En nu is er dan dus ook een internationale luchtha ven. De onverwoestbare Monseig neur Horan wil namelijk niets liever dan dat Knock hel Lourdes van Ierland wordt en om dat te bereiken heb je allereerst een vliegveld no dig, zo bedacht hij eenentwin tig jaar geleden. Horan slaag de erin politici, die West-Ierse kiezers nodig hadden, voor zijn karretje te spannen en veertig miljoen gulden van de regering los te peuteren. Ee»i door hem opgezette actie zorgde voor de ontbrekende vijf miljoen en ondanks alle bezwaren, ambtenarij en ne gatieve reacties is zijn ambi tieuze plan toch werkelijkheid geworden. „Hoe kan het ook anders", zegt hij zelf, „ik heb God als ruggesteun". Copyright The Guardian Nederlandse Kerk Beroepen: te Westkapelle toezegging, J.E.W.Nicolai te Nieuwendijk; te Rijsoord en Strevelshoek, A. Sterren burg kandidaat te Rotter dam. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk ver zorger van het verzorgings huis Heerema State te Heerenveen (parttime), J.A.van Netten te streekge- meente Midden-Betuwe, wonende te Zetten, die deze benoeming heeft aangeno men. Aangenomen naar Waddinxveen, P. A. C.Bon- gers te Hendrik Ido Am- Hervormde bacht. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Zuidwolde in combinatie met Ruiner- wold-Koekange, J.C.V.Krij- tenburg te Sliedrecht. Beroepbaar: drs.S.Schaaij, Nieuwendijk 224, 7311 RP Apeldoorn. Nederlands Gereformeer de Kerken Beroepen te Groningen, drs. J. B. M. Storms, kandi daat te Rottredam. De zaligverklaring van de Nederlandse karmeliet en Nij meegse hoogleraar Titus Brandsma (Bolsward 1881 1942 Dachau) op zondag 3 no vember zal door enige duizen den mensen worden bijge woond. Uit Nederland ver trekken enige tientallen bus sen naar Rome. Verder ko men er bezoekers uit West- Duitsland, Spanje en Frank rijk. De zaligverklaring van Titus Brandsma door paus Johan nes Paulus II zal plaats heb ben tijdens een plechtige eu charistieviering om half tien in de St.- Pieterbasiliek en worden bijgewoond door een aantal Nederlandse bisschop pen. De viering zal rechts- streeks door de KRO-televisie worden uitgezonden. Aan de vooravond van de zaligver klaring heeft in de St-Pieters- basiliek een lichtprocessie plaats. De Nederlandse pel grims zullen maandag 4 no- venjber in speciale audiëntie door de paus worden ontvan gen. De drie daarop volgende da gen heeft in Rome een tri duüm plaats ter ere van Titus Brandsma. Het triduüm zal geopend worden door kardi naal Willebrands. Tijdens het triduüm zal er in de Sint-Mi- chael en Sint Magnus-kerk, sinds de negende eeuw kerk van de Friezen, een Friestali ge H. Mis gehouden door pas toor J. R. van der Wal uit Balk. Precies een week later, op zondag 10 november, heeft in de Bossche St.-Janskathedraal de nationale viering plaats. Tijdens een pontificale hoog mis met kardinaal A. Simonis als hoofdcelebrant en de apo stolische pro-nuntius mgr. E. Cassidy, de Bossche bisschop J. ter Schure, de generaal- overste van de Karmelieten J. Malley en de Nederlandse provinciaal overste J. Stene- ker als concelebranten zal de persoon van Titus Brandsma in het middelpunt staan. Ook deze plechtigheid wordt via radio en televisie uitgezonden. In de midddag vindt er in de St.-Janskathearaal een her denkingsplechtigheid plaats waaraan onder meer zal wor den deelgenomen door men sen die Brandsma als hoogle raar en man van het verzet hebben gekend. Op de bijeenkomst, die vrij toegankelijk is, komen vier sprekers aan het woord:- pater E. Gemmeke, karmeliet, spreekt over het geestesken- merk van Titus Brandsma, de spiritualiteit. De rector mag nificus van de Nijmeegse Ka tholieke Universiteit, prof. dr. J. Giesbers, zal spreken over Titus Brandsma als hoogle raar aan de Katholieke Uni versiteit. De pershistoricus Joan Hemels zal ingaan op de rol die Brandsma heeft ge speeld in de katholieke jour nalistiek. Brandsma was na mens het episcopaat belast met de zorg voor de katholie ke pers. Als laatste spreker is uitgeno digd de Eindhovense verzets man W. van Lanschot, die pa ter Titus Brandsma nog ge kend heeft in het concentra tiekamp Dachau. De zitting wordt besloten met het zesde couplet van het Wil helmus, Mijn Schild ende Be- trouwe. Nijmege: Dm wille 1 Dm wille van de speciale rela tie tussen de Nijmeegse uni versiteit en Titus Brandsma (deze was hoogleraar in de wijsbegeerte en de geschiede nis van de Nederlandse vroomheid) is er op 8 novem ber in Nijmegen een aparte herdenkingsplechtigheid. Na de opening om 10.30 door rec tor magnificus prof. dr. J. Giesbers spreekt de Nijmeeg se hoogleraar C. Struyker Boudier over 'God nu. Vijf tig jaar na het Godsbegrip van Titus Brandsma', een verwij zing naar de inaugurale rede van Brandsma bij gelegenheid van diens benoeming in Nij megen. Prof. A. Peperzak blikt terug op 'Macht en Vre de bij Titus Brandsma'. Ver volgens heeft in het collegeza lencomplex aan het Mercator- pad een eucharistieviering plaats waarin voorgaan de provinciaal van de Karmelie ten, J. Steneker, dr. J. Tigche- ler, adjunct-directeur en prof. dr. O. Stegging, directeur van het Titus Brandsma instituut en ordegenoot van Titus Brandsma. Na afloop heeft op het universiteitsterrein aan de Thomas van Aquinostraat de onthulling van een beeld van Titus Brandsma plaats. Het beeld is gemaakt door pater Mathot CSSR. De herdenkingsdag zal wor den afgesloten met een lezing van pater dr. O. Steggink. Los van deze herdenkings dienst heeft op zondag 17 no vember om tien uur in de Pe trus Canisiuskerk aan de Mo lenstraat in Nijmegen de jaar lijkse Titus Brandsmaherden- king plaats. Deze zal dit jaar extra groot van opzet zijn. Vanwege het feit dat pater Ti tus Brandsma in het Friese gehucht Oegeklooster bij Bols ward werd geboren zal-er in dit Friese stadje in de Sint- Franciscuskerk om half elf een plechtige eucharistievie ring plaats hebben waarin voorgaat de bisschop van Groningen, mgr. B. Möller. s'- Middags heeft er in Bolsward een herdenkingsplechtigheid plaats waarin de journalist Joop Reinboud en pater Ste neker het een en ander zullen vertellen over Titus Brands- KRO Behalve de directe uitzendin gen via radio en televisie van de eucharistievieringen in Rome en 's-Hertogenbosch verzorgt de KRO een aantal uitzendingen over Titus Titus Brandsma NBrandsma. In de serie Kop stukken praat presentator Bob Jongbloed op 31 oktober (Hil versum I, 16.03) met de Kar meliet Sixtus Scholtens over Titus Brandsma. Enkele da gen na de zaligverklaring komt de KRO in het weke lijkse programma Sporen in het achterland (dinsdag 5 no vember; Hilversum 2, 14.33 uur) met een aflevering over de mens Titus Brandsma: Deze zal gereconstrueerd wor den aan de hand van gesprek ken met onder andere een oud-leerling, een bewonde raar en een familielid. Tenslotte zendt de KRO op 14 november op Nederland 2, 21.20 uur, een documentaire van Joop Reinboud uit over Titus Brandsma. De samen steller heeft dit gedaan aan de hand van diens stemgeluid, filmbeelden uit de tijd waarin Titus Brandsma leefde, alsme de met persoonlijke getuige nissen van diens leerlingen, ordegenoten en medewerkers. Zo ontstaat er een achter grondverhaal van deze mens, die naast hoogleraaar en priester ook journalist en martelaar zou worden. Literatuur Ter gelegenheid van de zalig verklaring wordt de biografie van H.W.F. Aukes, Het leven van Titus Brandsma, opnieuw uitgegeven door het Spec trum. Het 347 pagina's tellen de werk verscheen voor het eerst in 1961. Deze druk is aangevuld met een voorwoord van Kardinaal Alfrink. Een andere populaire biogra fie dateert van dit jaar: Titus Brandsma - Karmeliet. Au teur is de karmeliet Constant Dölle. Het boek is uitgegeven bij de Amstelveense uitgever Luyten en telt 84 pagina's. Bij Gottmer is uitgegeven onder redactie van Bruno Borchert een boek met teksten van Ti tus Brandsma onder de titel 'Titus Brandsma, Mystiek le ven. Een bloemlezing. Het boek telt 223 pagina's. Bij het Titus Brandsma Fonds in Boxmeer (Steenstraat 39, 5831 JA Boxmeer, tel. 08855- 72142) kunnen inlichtingen verkregen worden over klei nere uitgaven rond de her denking van Titus Brandsma. Onredelijk geweld In Amsterdam, die lastige stad, heeft burgemeester Thijn er geen misverstand over laten bestaan, dat de hoj stad geen duimbreed zal wijken voor de onredelijke i van de krakers. Hij spreekt daarbij ontegenzeggelijk ni< leen namens het gemeentebestuur, maar ook namens f overgrote deel van de Amsterdamse burgerij. De krakersbeweging in de hoofdstad, die zich al in een E lement bevond, heeft door de zinloze gewelddadigheden i de afgelopen dagen bij velen het laatste restje sympathie loren. Ook in de verpauperde Staatsliedenbuurt klinken ontwaardigde protesten op uit de groep legale bewoners.pl Die vraagt zich af waar de krakers het lef vandaan I nog meer eisen te stellen, terwijl zij al lange tijd geen <jk \i betalen voor huur, gas en licht, zaken waar omwonend% normaal de rekening voor gepresenteerd krijgen. En td krakers „uit protest" een wijkcentrum voor bejaarden n molotov-cocktails in brand staken, waren het verontwaanj de buurtbewoners die het vuur gingen blussen. Verve 'MST ONDER de huidige omstandigheden dienen de media ijenlar nog meer zorg dan anders te werk te gaan. Zij dienen #keni eerlijk beeld te geven van de situatie, zonder zich voor por mands karretje te laten spannen, maar ook zonder de voortiurlij democratie broodnodige controle op de overheid uit het <jadig€ te verliezen. Een dikwijls moeilijke afweging. bpen tingel HET siert de hoofdredactie van Het Parool bijvoorbeeld zij er eerlijk voor uitkomt een betreurenswaardige foutf11, hebben begaan, door de publikatie van een foto van ^rake agent met getrokken pistool, die naar het zich laat aanzien:11 ,aa scene is gezet. In een situatie waarin het overlijden van eF1 kraker in een politiecel stof geeft tot allerlei speculatiesl011, onbewezen beschuldigingen, is met de publikatie van zf omstreden foto het kwaad echter al geschied. 6 tiet ei Actualiteitenprogramma's van de omroepen zie da den zich in dit verband ook eens moeten afvragen of het]en v de gespannen situatie volgens journalistieke maatstaven vje - oirbaar is zonder enige kritische begeleiding een kraker aLat het woord te laten. Zo'n kraker, die zich volgens vaste jjjjn jj woonte uitsluitend met zijn voornaam bekend had gemaa^msb deed in Brandpunt in feite niets anders dan andere krak«en (en de gebruikelijke relschoppers) op te roepen voort te gaf met het vernielen van gemeenschapsgoederen in Amsterdi? 11 en andere steden. TV LI De Amsterdamse politie heeft vandaag aangekondigd een andere wijze tegen de krakersrellen in het geweer te zij len komen, namelijk door zo veel mogelijk relschoppers pïll arresteren. Het is te hopen dat het cellentekort de justij daarbij geen parten speelt. Plaatselijk mist DE BILT (KNMI) Een langgerekt hogedrukgebied waarvan de as loopt van de Britse eilanden via de Noord zee naar Oost-Europa bepaalt het komende etmaal ons weer. De as van dit systeem trekt de komende 24 uur langzaam van Gehakt, witte kool met een sausje en aardappelen bananenvla De benodigdhedenvoor twee personen zijn: 200 g gehakt, 1 sneetje brood, zout, peper, nootmuskaat, selderij, 1 lepel kleingesne den prei of ui, losgeklopt ei, 35 g margarine; 500 g witte kool, zout, 5 g margarine, 6 g maizena, 1 dl melk, nootmuskaat of basilicum; Vz tot 1 kg aardappelen; Vz liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 1 banaan, paar lepels limonadesiroop. Week het brood in warm water, druk het vocht er zo veel mogelijk uit en maak het sneetje fijn. Meng brood, gehakt, zout, peper, nootmus kaat, fijngeknipt selderijblad, prei of ui met zo veel ei dat de massa stevig smeuig is. Kneed het gehaktmengsel flink door, vorm er één ovale bal van en leg die ten minste een uur koel weg. Bak de ge haktbal in een half uur bruin en gaar in de margarine. Doe tijdens dat bakken kleine beetjes water bij het vet als het vlees voor die tijd al bruin mocht zijn. Maak de jus met weinig water af. Zet het gehakt in stevige plak ken gesneden op tafel. Kook de fijngesneden kool niet te gaar in vijftien a twintig minuten in weinig water met zout. Giet de groente af, doe er de marga rine en een mengsel van maizena en melk bij en laat de kool al omscheppende even koken. Bestrooi de groente in de schaal met nootmuskaat of basilicum. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een glad papje, doe er wat hete melk bij en schenk het mengsel in de pan. Laat de vla onder voortdurend roeren een mi nuut koken en voeg van het vuur de rest koude melk toe. Meng plakjes banaan met li monadesiroop en leg er de afgekoelde vla op. JEANNE noord naar zuid over ons la Dit betekent voor ons een JfQf" tig weertype. In de nacht zich op veel plaatsen mist men. Deze kan zich ook gen nog lang handhavman A Overdag is op de meeste pl#c"aPI sen een laaghangend wolk aalVd dek aanwezig. Mogelijk daarutt wat motregen: n»^"lk] slaghoe veelheden van bete "e." 1 nis worden echter niet wacht. De minimumtempe 'oor tuur ligt rond de drie grad In het noordoosten van ee land waar mogelijk iets dro r*er.« re lucht uit Denemarken t n"vl5 vloeit is een kans aanwezig net wat vorst bij de grond. Morj e^en n-overdag loopt de tempe tuur tot ongeveer 8 graden hemi Er is weinig wind eerst )Uter uiteenlopende richtingi ^PotSl Morgen na de passage van chem genoemde as van hogedr Proce draait de wind naar zuidw ns of west. In de rest van -d<W* v week breiden oceaandepress 8e^ri: hun invloed vanuit het no(sc!}e, den tot over ons land uit. ]wikk neerslagkansen nemen morgen daardoor toe. brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Regeling (3) g« In een ingezonden brief melding gemaakt van de nozele, om niet te zegg stompzinnige afstelling van verkeerslichten op een belan rijke uitvalsroute van di Haag, t.w. Raamweg-Koning kade-Zuid-Hollandlaan- Utrechtsebaan". In het sleet ste geval, aldus de brief, heb maar liefst 13 stoplichten t gen! Laat het briefschrijver t troost zijn dat twee andere b langrijke uitvalswegen die „zijn traject" uitkomen, t.w. v. Meerdervoort-Javastraat Binnenstad-Mauritskade, dt zelfde stompzinnige afstellii hebben met ook daar de onn dige filevorming, tijdverlid luchtverontreiniging etc. H moet voor de Haagse verkee spolitiei toch mogelijk zijn o tenminste op één traject ed groene zóne in te stellen? Zo: ik haaks op die zóne staan, w ik best de ergernis van repeti rende rode stoplichten accept FF teren: immers de andere b<r langrijke verkeersstroom ka daardoor vlot verwerkt wo den. Winstpunt is in ieder gfr val dat ruwweg de helft va de Hagenaars die de stad ve laat, dat ook op snelle wij! kan doen. De bestaande huid ge ergernis kan daardo< eveneens voor de helft afnt men. Zeker, de camera's b stoplichten zullen minder oj brengst hebben.... maar d stadgenoten die „naar buiter moeten zoveel te meer voldof ning (als het op hun weg ligt J.W. Thoen, DEN HAAG. 11

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2