Hardere aanpak merkenpiraterii 't Aangehouden krakers al weer vrij Peres doet Jordanië nieuw vredesvoorstel Heizeldrama zal zich herhalen Nijpels ziet Lubbers naar PvdA lonken 0 VIEUWMIDDEL TEGEN ÏLADLUISEN VLIEG rêFans Wubbo Ockels naar lancering Gezamenlijk bestuur ^westelijke oever Vrouw Sacharov mag naar Westen oppagma Moet uw Opel verplicht gekeurd worden? '"Mi Het Motorhuis Aftellen BON: Dinsdag 29 oktober 1985, 77e jaargang no. 23335 behorende tot Sijthofl Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677 Giro 103003Bank:Amro-bank N.V. Leiden, icteur: I.I.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Homeopathie in „Rondom tien" op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 19.35 uur Gua temala in „Kenmerk". Op Duitsland 2 om 22.25 uur film „Die Rocky Horror Pictu re Show", voorafgegaan door inleiding om 22.05 uur. HET WEER Veel bewolking. Vooral in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Minimumtem peratuur rond 3 graden. In het noordoosten kans op vorst bij de grond. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Zwakke wind. Na morgen af en toe buien. Zon op: 07.31, onder: 17.15; hoog water Schev.: 03.41 en 15.51, laag water: 11.49. EN HAAG De onderzoekorganisatie TNO heeft luwe milieuvriendelijke methoden ontwikkeld br de bestrijding van bladluis en huisvlieg, die zeer jectief blijken te zijn. Het gaat om middelen, waar- ■feromonen worden toegepast. Feromonen zijn sig- plstoffen die een dier produceert om een bepaalde tdschap aan zijn soortgenoten over te brengen, t bekendst zijn de sexlokstoffen, maar er zijn nog lie andere. De door TNO ontwikkelde stof ter be- Ijijding van de bladluis bevat het alarmferomoon p het dier. Het is een schrikstof, waarmee een rigevallen bladluis soortgenoten waarschuwt zich de voeten te maken. De nieuwe methode voor de pirijding van huisvliegen is gebaseerd op het ge klik van een signaalstof, die de diertjes naar een jparaat lokt waar ze door een hoge elektrische Bpnning onmiddellijk worden gedood. AMSTERDAM Van de 31 mensen die vorige week donderdag tijdens de ont- ruimingsrellen in de Am sterdamse Staatslieden buurt werden aangehouden en van wie er één, Hans Kok, een dag later in een politiecel overleed en he den is begraven in Zaan dam, zijn er gisteren 29 vrijgelaten. Zij zullen wel worden vervolgd. Van snelrecht werd door de rechter-commissaris echter afgezien, omdat deze niet voor herhaling vreesde. Een gedachte die volgens politiewoordvoerder Wil ting getuigde van „weinig realiteitszin". In het driehoeksoverleg giste ren in Amsterdam tussen bur gemeester Van Thijn, de hoofdofficier en het hoofd van de politie, is volgens Van Thijn bevestigd, dat niet ge tornd wordt aan het bestuur lijke en justitiële beleid ten aanzien van ontruimingen, het tegengaan van verstorin gen van de openbare orde en het zo veel mogelijk arreste ren en voorgeleiden van per sonen die vernielingen aan richten of brandstichtingen plegen. .Onbekenden hebben afgelo pen nacht wederom gepro beerd een gebouw van de Dienst Volkshuisvesting aan het Droogbak in het centrum van Amsterdam met twee benzinebommen in brand te steken. Net als zondagnacht mislukte de brandstichting. Ook Utrecht was toneel van enkele acties uit protest tegen de dood van kraker Hans Kok in een Amsterdamse politiecel. Circa 70 actievoerders met fakkels hielden een „doden- wake" van een half uur bij het hoofdbureau van de Utrechtse politie. Op een ruit van het bureau werd de leus „Moordenaars" gekalkt. Pagina 3: Wooldrik: „Ontrui ming eerste stap naar demo cratie" Grivnina te Iaat door sneewstorm WENEN De Russische dissidente Irina Grivnina is rond het middaguur in Nederland aangekomen, nadat zij gisteren het vliegtuig naar Schiphol had gemist. De vlucht uit Moskou ar riveerde door motorstoring te laat in Wenen, waardoor het gezin Grivnina de aansluiting met Amsterdam niet haalde. De motorstoring was het ge volg van een sneeuwstorm. Grivnina, haar man en twee kinderen hebben de Sovjet-Unie gisteren verlaten, na dat de Russische autoriteiten Irina het staatsburgerschap hadden ontnomen. Grivnina heeft vanaf de zomer van 1983 pogingen in het werk gesteld de Sovjet-Unie te mogen verlaten. nogal erden al uit- eboxe. liken- aoven pitsen :htten 10 mi-; bruikrnses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven krijgen op Schiphol een paar T-shirts van een fan de inbn ruimtevaarder Wubbo Ockels. zuster Marjet maken deel uit van de groep, evenals enkele Belgen. De lancering zal te vens worden bijgewoond door prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en minister Van Aardenne van economi sche zaken. ansei!ICH,PH0L °m de lancc" de ?n6 van sPaceshuttle met q_2 jan boord de eerste Neder- de ?nc*se astronaut Wubbo Oc- het Iels morgen ter plaatse te Iunnen aanschouwen, zijn gis- anuit £ren *ans van ru'mte" faarc^er van Schiphol naar At- Ei- vertrokken. Vanaf de t het perstribune zullen zij de lance ring op Cape Canaveral gade slaan. Gehuld in T-shirts met de naam van Ockels en de spa- ceshuttle, en uitgerust met grote spandoeken liet de groep reizigers weinig twijfel bestaan over het doel van de reis. Ook Ockels' broer Jan Hendrik en WERKGROEP ADVISEERT MINISTER KORTHALS ALTES: DEN HAAG Er moe ten meer adequate strafrechtelijke midde len beschikbaar komen om de piraterij met merken en producten daadwerkelijk aan te kunnen pakken. Vooral de vormen van piraterij van produkten, die een gevaar opleveren voor de volksgezondheid (ge neesmiddelen) of voor de „veiligheid van per sonen en goederen, moeten strafrechtelijk kunnen worden bestre den. Dit is de essentie van het advies, dat de speciale „Werkgroep Piraterij" van daag aan minister Korthals Alt.es (Justitie) heeft aange boden. In het rapport komt de werkgroep tot de volgende aanbevelingen: In het wetboek moet een regeling worden opgeno men, over te gaan tot inbe slagname en het opvorde ren van voorwerpen waar mee inbreuk is gemaakt op het merkenrecht. In het wetboek van straf recht moeten bepalingen worden opgenomen, die het handelen in valse of nage bootste merken (bv. het krokodilletje van Lacoste) strafbaar stelt. In plaats van schadever goeding moet de rechtheb bende van een merk, teke ning of model de behaalde winst van de merkenpiraat worden toegekend. Ambtenaren der invoer rechten en accijnzen, die zelf geen opsporingsbe voegdheid hebben, moeten wat dit betreft worden ont heven van hun geheimhou dingsplicht, zodat zij de op- sporingsambtaren kunnen „inseinen" over geconsta teerde merkenvervalsingen. De werkgroep constateert overigens dat de verant woordelijkheid voor bestrij ding van merkenpiraterij in eerste instantie bij de gedu peerde producenten moet liggen. De handel in valse merken is het laatste jaar met spron gen toegenomen. De mer kenpiraterij beperkt zich al lang niet meer tot het in de handel brengen van vals gemerkte kleding of cosme tica. In toenemende mate zijn het ook bijvoorbeeld nagebootste of valse genees middelen en (medische) ap paratuur die in Nederland aan gezondheids- en veilig heidskeuringen onderhevig zijn. TEL AVIV De Israëli sche premier Peres heeft Jordanië voorgesteld een gezamenlijke bestuurs vorm te ontwerpen voor ie bezette westelijke Jor- iaanoever. Daarbij zou vorden voorzien in zelf bestuur voor de Palestij- ïen. Het gaat hierbij om ?en tussenoplossing, tot iet moment dat een alge- leel vredesakkoord tus sen beide landen kan vorden getekend. Het Israëlische dagblad Ha'ar- Itz heeft dit vanmorgen ge- neld. Het bericht werd be tend op het moment dat pre bier Peres in het parlement jen motie van wantrouwen /verleefde naar aanleiding van zijn toenaderingpogingen ot Jordanië. Zowel de Vere nigde Staten als Jordanië zou- len de hoofdlijnen van de lieuwste voorstellen steunen. Jet zou de bedoeling zijn dat de 750.000 Palestijnen op de Westoever een autonome raad kiezen die, onder gezamenlijk Israëlisch-Jordaans toezicht, het hele dagelijks leven kan regelen. De Palestijnse afge vaardigden moeten worden gekozen uit de leiders die nu op de Westoever actief zijn, met uitsluiting van leden van de PLO, aldus Ha'aretz. Israë lische, Jordaanse en Pale stijnse onderhandelaars zou den daarna verder moeten on derhandelen over een systeem van zelfbestuur, terwijl Israël en Jordanië onderhandelen over het beëindigen van de staat van oorlog tussen beide landen. Het voorstel, zoals dat nu op tafel ligt, is geheim gehouden vöor de rechtse coalitiegenoten van Peres' Arbeiderspartij, al dus Ha'aretz. De Likoed is weliswaar voor directe onder handelingen met Jordanië, maar is niet bereid tot conces sies in de bezette gebieden. Pagina 4: Peres wil Pale stijnse burgemeesters benoe- Met handboeien om wordt Bhagwan Sri Rajneesh door gewapende politiemannen naar zijn cel ONDERZOEKER TNO GELOOFT NIET IN MAATREGELEN: DEN HAAG De ramp die zich eind mei van dit jaar in het Heizel-voetbalstadion in Brussel voordeed en die het leven kostte aan 39 .mensen, was geen op zichzelfstaand in cident. Aangenomen mag worden dat het drama zich zal herhalen. Er zullen meer „Heizeis" komen. Dat is de mening van de sociaal-psy choloog dr. C. Ekkers, onder directeur van het Nederlands Instituut voor Praeventieve In het TNO-blad Toegepaste Wetenschap zegt de onderzoe ker, dat men niet de illusie moet hebben het gewelddadig gedrag van het jonge stadion- -publiek tegen te kunnen houden met een maatregelen als hoge hekken rond het veld, scheiding van beide groepen supporters en een al coholverbod. Alleen op lange termijn is er echt iets aan te doen, meent Ekkers, die daar bij denkt aan mentaliteitsver andering door middel van op voeding. In tegenstelling tot de opvatting van andere des kundigen is de sociaal-psy choloog van mening, dat het toenemende geweld tussen de spelers op het veld de oorzaak is van het geweld onder het publiek.' Rob de Bakker, hoofd van het bureau veiligheid van de KNVB, is het helemaal niet eens met die stelling. Hij meent dat algemene maat schappelijke factoren de oor zaak zijn van het agressieve gedrag en vandalisme van groepen jongeren, die ook op andere plaatsen volstrekt los van het voetbal voorkomen. Hij noemt onder meer de uit zichtloze jeugdwerkloosheid en de algehele gezagscrisis in de samenleving als diepere achtergrond van het geweld in de stadions en daarbuiten. Ex-secretaresse Bhagwan ook gearresteerd HAUSERN Ma Anand Sheela, de voormalige secreta resse van de Indiase goeroe Bhagwan, is gisteren in het Westduitse Hausern aangehou den op verdenking van onder meer poging tot moord, mis handeling en immigratiefrau de. Sheela werd met twee an dere vrouwelijke ex-hangers aangehouden op verzoek van het openbaar ministerie in Amerikaanse staat Oregon. De vrouwen verlieten vorige maand de commune Rajneesh- puram. Ook Bhagwan zelf is gisteren aangehouden. Hij werd gearresteerd bij een po ging naar Bermuda te vluch ten. Pag 4: Aanhangers Bhag wan geschokt na arrestatie Een uit 1984 daterende foto van het echtpaar Sacharov. HAMBURG Jelena Bonner, de vrouw van de Sovjet-dissident Andrei Sacharov, mag voor een medische behandeling naar het Westen. Het Duitse boulevardblad Bild heeft dit gisteren gemeld. Het bericht is vanmorgen bevestigd door Viktor Louis, een vooraanstaand Russisch journalist, die vaak als spreekbuis voor het Kremlin fungeert. Mevrouw Bonner (60) lijdt aan een ernstige oogziekte die tot blindheid kan leiden en waar aan zij alleen in het Westen kan worden geholpen. Sacha rov is de afgelopen jaren ver scheidene malen in hongersta king gegaan om voor zijn vrouw een uitreisvisum te krijgen. Zelf mag hij niet mee, omdat hij staatsgeheimen zou kennen. Niet duidelijk is of mevrouw Bonner, zoals steeds door Sacharov geëist, na be handeling naar de Sovjet-Unie terug mag keren. Volgens Louis „gaat het om een enkele reis". De Russische autoritei ten weigeren elk commentaar. De Sacharovs zelf zijn onbe reikbaar voor een reactie. Zij verblijven in binnenlandse verbanning in Gorki, een stad die voor buitenlanders „geslo ten" is. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. FRANEKER Premier Lubbers heeft de deur naar samenwerking met de PvdA op een kier gezet met zijn uitspraak dat het geen vanzelfsprekende zaak is dat het CDA zich bij de nieuwe kabinetspe riode in eerste instantie richt op voortzetting van een coalitie met de VVD. Dit concludeerde VVD-fractievoorzitter Nij pels gistern op een spreekbeurt in Franeker. Nijpels toonde zich verbaasd over de opmerking van Lub bers (zaterdag op de partij raad van het CDA) dat het CDA de verkiezingen ingaat met zijn eigen verkiezings programma en niet in de eer ste plaats met het kabinets beleid. Het CDA moet niet weglopen van zijn verant woordelijkheid dit kabinets beleid te verdedigen, aldus Nijpels. Nijpels' partijvoorzitter Kamminga huldigt evenwel een andere mening. Voor de TROS-radio verklaarde Kamminga gisteren het met Lubbers eens te zijn dat het niet vanzelfsprekend is dat de christen-democraten en de liberalen na de verkiezin gen samen doorregeren. „Er zal aan de hand van de ver kiezingsprogramma's op nieuw een overleg moeten zijn over een regeerakkoord. Het is van tevoren nimmer zeker dat je daar uitkomt. Daar speelt nog bij dat de PvdA er alles aan zal doen om na de verkiezingen ook in de regering te komen, sa men met het CDA het liefst". (ADVERTENTIE) Wij verzorgen de APK-keuring bij een grote onderhoudsbeurt gratis Leiden Vondellaan 80 I Hoge Rijndijk 5 Tel. 071-7693131 Tel. 071-120541 Officieel erkend keuringstation 'Algemene Periodieke Keuring Er wordt wat afgeteld op het Amerikaanse ruimtevaartcentrum Cape Canaveral. Gisteren zijn ze er weer mee begonnen, nu voor de lancering van het ruimteveer Challenger. Daar krijgt de Nederlander Wubbo Ockels een plaatsje in. Verder zitten er twee Westduitsers en vijf Amerikanen in. Ze moeten met hun achten tachtig experimenten in de ruimte uitvoeren. En als u ook benieuwd bent hoe dat allemaal gaat, is een regelmatige berichtgeving, zwart op wit, altijd nog je ware. De Leidse Courant zorgt er de komende veertien dagen als u de bon invult zelfs gratis voor, dat u op de hoogte blijft. Lanceer die bon en doe niet te lang over het aftellen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1